Autoconcept van Porsche voor staalindustrie Opels stunten in Disneyland Parijs t issan Primera toont weer karakter oschade afhandelen via sms NISSAN onderweg xjrt - Een van de meest le punten van kritiek op i ringsmaatschappijen is duur en onduidelijke nicatie rondom schade- $en- en afhandeling. Bij raar Ineas kunnen men- sms informatie ontvan- r de afhandeling van schades. Bij schade wordt een dossier opgemaakt, dat via in ternet (beveiligd) toegankelijk is voor de klant. Telkens als er in formatie bijkomt, krijgt de klant een sms- of e-mailbericht met de mededeling dat er nieuwe in formatie is opgenomen. (advertentie) auto heemskerk alkemadeln 1 I 2371 ex roelofarendsveen (071) 331 28 66 lammenschanswg 128 2321 hx leiden (071) 531 08 11 m van der Steen dam - De Nissan Primera brede kring te boek als Stekende, maar saaie au- eemd, dat het nieuwe loze automobielmin- ioofden doet omdraaien, e Primera is van geen E'neer saai of bedaagd, in is diep nagedacht toekomst en over hoe l zich lekker voelt in een J Be bediening van een I Bmtal functies in de nieu- «ïera is centraal naar een midden op het dash- [ebracht. Daar hoef je !ek lang op te studeren le voordelen van te on- len. Nissan verhuisde de «winkel ook maar meteen Bt midden van het dash- had niet gehoeven, uidelijk blijft het gelukkig )r de schuine stand van 2rs. ïgrale bediening van ver- ide elektronische syste- 1 steeds meer opgang Want er zit steeds meer ktronica in een auto en toch op een duidelijke, ooral zo veilig mogelijke Sbediend moeten wor- ■Rsan heeft gekozen voor jprt toetsenbord van een met daarachter een ■^naat verklarend beeld- nera biedt in zijn duur- ORljrsies behalve een achter- De nieuwe Primera is aan alle kanten weer goed bij de tijd. Foto: GPD uitrijcamera ook een handsfree telefoonvoorziening, waarbij het (Nokia-)apparaat keurig tussen de twee stoelen in een console- tje gefrommeld wordt. Op die manier hoefje geen sim-card in te voeren. En genoemd beeld scherm fungeert keurig als tele foondisplay. De carrosserie is fraai gestileerd met in elkaar overvloeiend front, midden en koffer en mooi repe terende vouwen in het plaat werk. Opvallende vormgeving, maar niet te extreem zoals bij collega Renault. Al komt de vol gende editie van de Primera on getwijfeld op dezelfde basis als de Laguna. Maar eens zien wat dat wordt. De achteruitrijcame- ra, die automatisch ingescha keld wordt zodra de pook in de achteruitversnelling gaat, is ze ker vernieuwend. Een piepklein cameraatje onder de kenteken plaat toont via het scherm bin nen of er achter obstakels zijn. Andere opzienbarende optie is intelligente cruise control, die de afstand tot de voorligger via infrarode laserstralen in de ga ten houdt en middels motorma- nagement en (ABS-)remsysteem aanpast. Het navigatiesysteem (ook niet standaard) werkt met DVD-techniek: het complete wegennet van Europa staat dus op een enkel schijfje. Het scherm laat het wegennet van bovenaf zien met Nissans voor treffelijke 'birdview'-systeem. Een aardig detail vormen de kleine hoofdsteunen achterin, die geen spiegelzicht benemen. De nieuwe Primera is er als sta tionwagon en sedan, later dit jaar volgt de hatchback. Moto risch handelt het om uitsluitend 4-cilinders met 4-kleppentech- niek. De wielophanging is com pleet nieuw. Hij heeft verder nieuwe stoelen met tamelijk ho ge zittingen. Vering en demping doen hun werk meer dan voor treffelijk. Nissans Primera moet opboksen tegen onder meer de Mondeo van Ford, de 406 van Peugeot, de Laguna van Re nault, de Volkswagen Passat en de nieuwe Opel Vectra. Qua prijs (vanaf 21.275 euro) zit hij daar keurig tussenin genesteld. Net als Toyota heeft Nissan sterk te lijden gehad onder saaie styling. Goede auto's die alles behalve hebzucht opwekten. Toyota doet daar nu in hoog tempo iets aan. En Nissan niet minder. In de jaren dertig van de vorige eeuw was Austin een van de grootste fabrikanten van Enge land. Het merk leverde een uit gebreide reeks automobielen, van klein en goedkoop tot groot en exclusief. Een van de meer bescheiden vervoermiddelen was de Austin Seven, een gewil de betaalbare auto die uitgroei de tot een beroemdheid. Na de Tweede Wereldoorlog was er niet direct een opvolger, die ver scheen pas in 1951. Op de auto tentoonstelling van Londen pre senteerde Austin namelijk de A30, een aandoenlijk wagentje met zelfdragende carrosserie (als eerste Austin) dat aanvankelijk alleen geleverd werd met vier deuren. Het was een reactie op het succes van de Morris Minor, de kleine concurrent die een jaar later tot hetzelfde concern ging behoren. In 1952 namelijk wer den de merken Austin, Healey, MC, Wolseley, Riley en Morris op één hoop geveegd onder de naam British Motor Corporation (BMC). Austin kreeg het binnen die groep voor het zeggen en binnen enkele jaren waren de auto's van de zes merken alle maal Austins, alleen met een an dere neus en naamplaatje. De Austin A30 werd in 1953 gevolgd door de A35 (foto) die wel met twee deuren werd geleverd. In 1955 volgde er ook nog een sta tionwagon, genaamd Country man. Foto: Archief Weg Wiel lisney Studios lit het om tv en animatie tweede model kwam daar enkele jaren geleden de Porsche Boxster bij. Maar nu zit er van alles in het vat. Kort geleden maakte Porsche-voorzitter Wie- deking bijvoorbeeld bekend dat de eer der als studiemodel gepresenteerde Carrera GT in productie gaat. Deze su persportwagen wordt in een oplage van circa duizend exemplaren gebouwd en zal naar verwachting in de tweede helft van 2003 worden geïntroduceerd. En eerder al (in de herfst) komt de Cayen ne op de markt, een eigenzinnige luxe terreinwagen ofwel SUV (sports utility vehicle). En dan zijn er nog genoemde studie modellen. Deze zijn bedacht door de Porsche Engineering Group, de ontwik- kelafdeling voor externe klanten. Ze be staan alleen in de computer, maar dankzij moderne simulatietechnieken is het tegenwoordig toch mogelijk om een compleet virtueel autoconcept op po ten te zetten. Porsche kreeg de opdracht drie jaar ge leden van het Ulsab- AVC-consortium (ultra light steel auto body - advanced vehicle concepts), bestaande uit 33 toonaangevende firma's uit de staalin dustrie. Dat de auto's vrij gewoon overkomen voor een merk als Porsche, heeft een duidelijke oorzaak. Het ging bij dit pro ject namelijk niet zozeer om de vorm, maar om de opbouw van de modellen, het materiaal in het bijzonder. Het is de bedoeling dat de auto's straks worden gemaakt van nieuwe, zeer sterke staal soorten en daarmee veiliger, maar te vens lichter, zuiniger en milieuvriende lijker worden dan huidige modellen. Het resultaat moet volgens de fabrikant baanbrekend zijn en als een soort blauwdruk voor de constructie en pro ductie van toekomstige auto's kunnen gelden. Maar eerst zullen praktijktesten moeten uitwijzen of de computer het allemaal goed heeft berekend. Het pro ject moet uiteindelijk een betaalbare, lichte en stevige carrosserie opleveren die geschikt is voor grote serieproduc tie. APRIL 2002 t/m 1/5 Cuore Sportivo Alfa Romeo, Science Museum, Londen. 020 3421 711. 4-7 Techno Classica, Messe Essen, Duitsland. 0049 2407 17300. 13 Modelautobeurs, 't Witte Hoes, Rijssen. 055 5429 302. 14 Modelautobeurs, Spaaroe- hal, Haarlem. 029 9640 354. www.eurospoor.nl 14 GP San Marino Formule 1, Imola. 14 Auto- en treinenbeurs, Zalencentrum 'De Prinsenhof, Best. 040 2550 041. 19 HARC trainingsdag. Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. 19-21 Opel Fan Treffen, Moto park Oschersleben, Duitsland. www.motopark.de 19-21 Concours d'élégance Villa d'Este, Italië. 19-21 Rally van Cyprus, WK 20-21 HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 061 0146 016. 20 Modelautobeurs Namac, Euretco Expocenter, Meidoom- kade, Houten. 016 5537 054. 20 Voorjaarsevenement Peugeot-clubs, Lelystad. 026 3640 148. 20 Elandrun Volvo-clubs, Lelystad. 054 1517 666. 20-21 Internationale Lente Oldtimerbeurs, Autotron Rosmalen. 073 5233 300. 21 DTM, Hockenheim, Duitsland, www.dtm.de 25-5/5 Salon van Turijn, Italië. 26-28 Internationale autoraces, TT-circuit, Assen. 27 Rallysprint Hulst, NK. 27-28 Oldtimerbeurs Dreamcar Intern., Nekkerhal, Mechelen, België. 0032 59-702814. 28 GP Spanje, Formule 1, Barcelona. Tips naar: Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of: specialeproduc- ties.hd@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het vermelde te lefoonnummer of ga naar het betref fende internetadres. t se,hulp bij -58 - Pech of vertraging ttyW(jj e^e manier van ver- Dk bij de fiets. Halfords (n 16-delig hulpje bij 06-i»derweg, zo groot als mes en een combinatie paar schroevendraai- en inbussleutels, drie puteis, twee bandenlich- enkele spaaknippelsleu- tkostll,50 euro. door Peter Lodewljks leusden - Op het eerste gezicht lijkt het een lief, compact middenklassertje van een gangbaar volumemerk. Niet veel mensen zouden Porsche vermoeden als het brein achter de nieuwste conceptau to. Toch zijn de ontwerpers van deze gere nommeerde sportwagenfabrikant ver antwoordelijk voor het strakgelijnde wagentje dat onlangs op de autosalon van Genève werd voorgesteld, samen met een tweede studiemodel. Een 3- deurs hatchback voor Europa en een wat grotere sedan voor Amerika. Porsche is duidelijk in beweging. Tot voor kort hield de Duitse fabrikant het bij enkele modellen die in de loop der jaren steeds verder werden doorontwik keld. De Porsche 911 is al jaren een suc cesnummer, waarvan de basis echter al in de jaren zeventig van de vorige eeuw werd gelegd, toen de 911 als opvolger van de 356 werd gepresenteerd. Als Het strakgelijnde wagentje doet niet direct aan Porsche denken. Foto: Pon KALENDER Slotscène uit de stuntshow met de rode auto van de held. Foto: Disney Studios door Peter Lodewijks sliedrecht -Autofabrikanten promoten hun producten graag via het witte doek. Een auto la ten optreden in een bioscoop film schijnt een lucratieve ma nier te zijn om reclame te ma ken. Filmproducenten zijn op hun beurt blij met de aandacht van een autofabrikant, want dat betekent volop vervoer, geld en reclame voor de te maken film. Regelmatig sluiten autofabri kanten dan ook een overeen komst met een filmmaatschap pij. Recent was het de Duitse autofabrikant Opel (General Motors Europe), die in de film- business dook. Weliswaar niet via een filmproducent, maar door middel van een contract met Disneyland Parijs. Euro Disney, zoals het voorheen heette, heeft namelijk een nieuw themapark, gewijd aan de filmtak van het Amerikaanse bedrijf, Walt Disney Studios. In de nagebootste Hollywood filmstudio's aldaar draait het om de sensatie en magie van de cinema, de televisie en de te kenfilm. Opel is de sponsor van een van de nieuwe attracties in het Walt Disney Studios park, de Stunt Show Spectacular. In de dertig minuten durende show vol actie en spetterende autostunts wordt een speciaal ontworpen 'heldenauto' achter volgd door zes Opel Corsa's GSi in de straten van een medi terraan dorpje. In de show spe len ook nog andere Opel-mo- dellen een rol, zoals de Speed ster, de Zafira, de Vivaro, de Agi- la en de Frontera. Het is de grootste live stuntshow ooit ver toond bij Disney. Naast het spectaculaire optre den is het GM-merk ook elders in het attractiepark aanwezig, onder meer met exposities. Tevens wordt Opel vanaf 12 april het officiële automerk van het Franse attractiepark. Dat be tekent dat het wagenpark van Disneyland Parijs voornamelijk uit Opeis zal gaan bestaan. De overeenkomst ligt in het ver lengde van de succesvolle rela tie die beide ondernemingen in 1977 in de Verenigde Staten aanknoopten, toen General Mo tors de tentoonstelling World of Motion opende in Walt Disney Worlds Epcot Center in Orlan do, Florida. Tegenwoordig pre senteert General Motors in het Epcot Center de allernieuwste hightech attractie genaamd Test Track. Pagina Toerisme: Geen Oscar voor Disney Studios Als er een Auto van het bestaat er natuurlijk ook liatuurauto van het Jaar. ise Norev valt de eer te et de 1:43 Peugeot 206 CC n in het midden) de Mini- to van het Jaar 2001 te vervaardigd. Hij is geko- r de ruim 5000 leden tel- amac, de Nederlandse Al- Miniatuur Auto Club. In de verschillende categorieën gin gen eerste plaatsen verder naar de Maserati 450S van het Itali aanse Bang (linksonder), de Büs- sing 8000 S13 en de Alfa Romeo Giulia, beide van Minichamps uit Duitsland (linksboven), de Mini One en Daf CF, beide van het Duitse Herpa (rechtsonder) en de Subaru Impreza WRC van Au- toArt uit Duitsland (rechtsboven).

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23