4 'Duizenden huizen langs spoorlijnen' Vredesinitiatief Bush voor Kantoren aan Schipholweg Midden-Oosten omarmd 'Verpleeghuis in nood is incident' t Leidsch Dagblad Advocaat Ben Salah: Nog steeds onzekerheid Uit winterslaap Cieba - ontruimd na bommelding Feyenoord-legioen gaat uit zijn dak Leidsch Dagblad Nieuw plan voor Bollenstad jet hype an worden handeling inker door Iron tiimnr NR. 42891 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 vrijdag 5 APRIL 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 r*TI V«IJ «M J Vl «TTèf *1J M 'f II P* van 10.00 - 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 lil2 SHOWROOM Kantoormeubelen Leidsch Dagblad |4 ■gedupeerde monument rbouwen D schuift aan college igstgeest •rbouwing van iderkring vergt ;elengeduld rsche maakt itoconcept voor lalindustrie i Blokker gezag is iets wat rtdurend lermijnd wordt door gezond verstand jtraf geëist pn Baarspul >g - Het openbaar mi- (OM) in Den Haag heeft in achttien maanden cel- eëist tegen Baarspul, de lalige kasgeldbeheerder provincie Zuid-Holland, is het OM heeft hij onder malsheid in geschrifte ge- l en steekpenningen aan- ien. In de zomer van iwam aan het licht dat de icie in de persoon van )ul voor ongeveer 2,3 mil- llden bankierde om winst een. Het ging mis bij een aan handelshuis Ceteco. Iivincie verloor miljoenen Irspul werd ontslagen. ïaeda biedt fining militair - De strijdkrachten van [roristennetwerk al-Qaeda ]Taliban stellen een belo- 1 100.000 dollar in het Itzicht voor elke gevangen r van de internationale he. Een dode militair le- lechts' 50.000 dollar op. oordvoerder van het caanse leger zei vanoch- at er pamfletten in de ijke provincie Paktia zijn den waarop de belonin- aan uitgeloofd. S stopt met how Studio 2 :icÈ! isum - Het TROS-pro- na Studio 2 komt volgend In niet meer terug op tele- De omroep wil de kosten fet late-nightprogramma leer opbrengen, omdat de zich volgend seizoen Vvil richten op comedy en a. Aan de kijkcijfers ligt llgens een zegsman niet. IOS hoopte dat andere epen zouden meedoen, dat is niet gebeurd, ia Media Israël zet militaire acties in Palestijnse gebieden voort Pagina R5: 'Geldnood tehuizen geen Zuid-Hollands probleem' Militairen in de zorg Medisch defensiepersoneel als de nieuwe wachtlijstbriga de. PvdA en WD willen mili tairen in de zomennaanden inzetten in verpleeghuizen. Staatssecretaris van volksge zondheid Vliegenthart staat sympathiek tegenover het idee en gaat hel met haar col lega van Defensie bespreken. PvdA-Kamerlid Arib deed het voorstel tijdens een overleg over de wachtlijsten in de zorg. Vooral in de zomer maanden is door de vakan ties het personeelsgebrek nij pend. Medisch personeel van de krijgsmacht zou de open gevallen plaatsen dan tijdelijk kunnen invullen. Pagina Binnenland 1: Commentaar washington/jeruzalem/anp- gpd - De beleidswijziging van de Amerikaanse president Bush lijkt een nieuwe impuls te heb ben gegeven aan de kans dat er een einde komt aan het geweld in het Midden-Oosten. De meeste reacties op de aankondi ging van grotere Amerikaanse bemoeienis met het escalerende conflict tussen Israël en de Pa- lestijnen zijn positief. De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties blijft echter 'diep bezorgd' over de situatie in de regio. De Israëlische acties in de Palestijn se gebieden gaan door. Vanoch tend kwamen negen Palestijnen om het leven bij gevechten in Nablus en Jenin. De in Ramallah van de buiten wereld afgesneden Palestijnse leider Arafat liet vanochtend we ten dat de Palestijnen de toe spraak van Bush onvoorwaarde lijk accepteren. Maar de voor aanstaande Palestijnse onder handelaar Saeb Erekat wees Bush' kritiek op Arafat van de hand als 'ongerechtvaardigd en onaanvaardbaar'. Het Israëli sche ministerie van buitenland se zaken deelde mee het bezoek van de Amerikaanse minister Powell toe te juichen De Israëlische premier Sharon heeft formeel niet gereageerd op de rede, waarin de Amerikaanse president kritiek uitte op beide partijen in het conflict en waar in hij Israël opriep zich terug te trekken uit de Palestijnse gebie den. Maar Sharon liet in een ge sprek met de Amerikaanse be middelaar Zinni weten dat de militaire actie in de Palestijnse gebieden doorgaat. Hij zei ver der niets te zien in een diploma tiek initiatief voordat de Pales tijnse terreur is onderdrukt 'om dat daardoor het geweld alleen maar zal toenemen'. Wel gaf hij Zinni toestemming in Ramallah met Arafat te praten. Dat ge sprek zou vanmiddag beginnen. door Marijn Kramp leiden - Een aantal kantoorge bouwen aan de Schipholweg in Leiden is gistermiddag ruim een uur ontruimd geweest vanwege een bommelding bij financieel bedrijf Legio. Ook werd de sta tionstunnel vóór de kantoren volledig afgesloten. Rond half vijf 's middags kreeg de klantenservice van Legio een telefoontje waarin werd gemeld dat een bom was geplaatst in het kantoor. Het bedrijf lichtte de politie direct in en ging over tot de evacuatie van de mede werkers, in totaal zo'n tweehon derd mensen. De andere bedrij ven in het verzamelgebouw aan Schipholweg 5-7 werden even eens ontruimd en ook de men sen in de aangrenzende gebou wen moesten de straat op. De politie doorzocht het pand vervolgens met een bommelder en vond niets. Om kwart voor zes werden het gebouw en de omgeving weer vrijgegeven. Het verkeer in de buurt van het sta tion kon de stad gedurende de afsluiting in en uit via Mors weg en Willem de Zwijgerlaan. C. Horstra van Legio heeft geen idee wie de bommelding deed of wat diens motieven zijn. Het bedrijf heeft zoiets nog nooit eerder meegemaakt. Pagina Buitenland: Meer nieuws over het Midden-Oosten Naam Straat Postcode Telefoon M: V n controle nadworgngl Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18.25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52.00 betaling per acceptgiro C 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi eulomeiedw tweng e min berfc-ycntfnmT Tranen over de wangen en schorre kelen milaan/gpd - Tranen over de wangen, schorre kelen en zere handen van het klappen. Uitzin nig van vreugde heeft Het Le gioen gisteravond in Milaan ge vierd hoe Feyenoord in de eer ste halve finale van de UEFA Cup Inter Milaan met 0-1 ver sloeg. De fans juichten de spe lers keer op keer toe, de liefde voor de club werd in alle toon aarden bezongen. En steeds klonk weer de mantra 'Altijd winnen in Milaan', verwijzend naar 1970, toen Feyenoord in hetzelfde stadion de Europa Cup 1 pakte. De wedstrijd was rommelig be gonnen voor de fans, die alle maal in één vak van het San Si- ro-stadion werden gedwongen. Mensen die 62 euro hadden be taald voor de eretribune kwa men terecht in een mudvol vak met mensen wier kaartje minder dan een kwart van dat bedrag had gekost. Maar de ongeveer zevenduizend Feyenoord-sup- porters lieten zich er niet door uit het veld slaan. Van de eerste tot de laatste minuut zongen ze hun ploeg naar de overwinning. De ontlading na het laatste fluit signaal was overweldigend. Mensen vielen elkaar huilend en schreeuwend in de armen. „Dit is goud", zei vrachtwagenchauf feur Ron, die tijdens de wed strijd af en toe zijn rug naar het veld had gekeerd omdat hij te gespannen was om te kijken. De commandant van de Itali aanse mobiele eenheid zag de euforie met een glimlach aan. „Don't worry", antwoordde hij. op plagerige opmerkingen. „Er komt nog een return in Rotter dam." Maar die wedstrijd leken de Fey- enoord-fans over te slaan. In ge dachten waren ze al bij de finale op 8 mei in de Kuip. Vervolgens trokken ze luid toeterend naar het centrum van Milaan, waar het feest nog tot diep in de nacht duurde. Pagina R9: Geschiedenis herhaalt zich in Milaan Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l'IA'H i HJM'.RlffrtTM door Henk Geist bollenstreek - Langs twee nieu we spoorlijnen in Haarlemmer meer en de Bollenstreek kunnen de komende jaren 52.500 wonin gen worden gebouwd. Bij Hille- gom en Voorhout is ruimte voor een afgeslankte Bollenstad met zo'n 17.500 woningen en in Haar lemmermeer kunnen tussen Ab- benes en Hoofddorp 30 tot 35.000 woningen verrijzen. Dat alles wordt geopperd in een interne, nog geheime studie van het ministerie van verkeer en waterstaat, die in het bezit is van deze krant. De studie is uitgevoerd in op dracht van de directie Strategie en Coördinatie van het ministe rie. Het stuk richt zich met na me op de mogelijkheden die verkeers- en vervoersnetwerken bieden voor verdere verstedelij king in de Haarlemmermeer en de Bollenstreek. De nieuwe woningbouwlocaties worden in de visie van de plan nenmakers ontsloten door nieu we spoorlijnen. De zogenoemde Haarlemmermeerlijn takt net ten zuiden van Hoofddorp in westelijke richting af van de be staande Schiphollijn. Even ver der buigt zij af naar Nieuw-Ven- nep, waar zij precies tussen het oude dorp en de Vinexwijk Get- sewoud door loopt. Voorbij Ab- benes sluit hij weer aan op de Schiphollijn. Rondom twee stations, een ten zuiden van Hoofddorp en een ten zuiden van Nieuw-Vennep, zou dan de nieuwe stad 'Meer- stede' moeten komen. Daarnaast wordt in de studie voorgesteld om een nieuwe rail verbinding aan te leggen tussen de Haarlemmermeerlijn en Hil- legom, waar deze 'Bollenlijn' vervolgens weer wordt aange sloten op de bestaande spoorlijn Haarlem-Leiden. Door de nieuwe woonwijken te koppelen aan de nieuwe spoor lijnen, kan de Schiphollijn weer worden gebruikt zoals die be doeld was, namelijk als een snelle verbinding tussen Den Haag, Schiphol en Amsterdam. Vliegenthart bagatelliseert problemen door onze verslaggever Ad Rijken auch/gpd - Tot het allerlaatste moment duurde gisteren in het paleis van justitie in het Franse Auch de onzekerheid. Huilend vielen de kinderen van de echt paren Van Hulst en Nieuwen- huis, hun partners en enkele vrienden elkaar in de armen toen president G. Bastier van het hof om 23.00 uur het vonnis voorlas. De meerderheid van jury en rechters kwam na vier uur en drie kwartier tot het oor deel dat Kamel ben Salah schul dig is. Toen jury en rechters zich om kwart over zes 's avonds te rugtrokken voor de beraadsla gingen was de helft van de aan wezigen, toeschouwers en pro cesdeelnemers, ervan overtuigd dat ze Kamel ben Salah schuldig zouden verklaren, terwijl de an dere helft zeker was van een 'onschuldig'. Als laatsten hadden de advoca ten van Ben Salah urenlang op de juryleden ingepraat. Het standpunt van de verdediging: de Franse politie en justitie heb ben onmiddellijk na de ontdek king van de moorden op de echtparen Van Hulst en Nieu- wenhuis hun cliënt aangewezen als zondebok. „Een figuur die leefde aan de zelfkant, de ideale verdachte. Andere sporen zijn niet serieus onderzocht. We zit ten nog steeds met onzeker heid." Advocaat-generaal Gerard Aldi- gé dacht daar gisterochtend heel anders over. In een vier uur du rend requisitoir droeg hij de 'bouwsteentjes' aan die bij el kaar opgeteld volgens hem het 'verpletterende bewijs' opleve ren voor de schuld van Ben Sa lah. Alleen de hoogste straf die in Frankrijk mogelijk is voor moord, levenslang met een mi nimum van 22 jaar, achtte hij op zijn plaats. De advocaat-gene raal volgde vijf lijnen die volgens hem allemaal bij de verdachte uitkomen. Steeds dieper zakte Ben Salah tijdens het requisitoir onderuit op het verdachten bankje, zijn hoofd verbergend in zijn handen. De hele dag was de historische rechtszaal in Auch tot de laatste plaats gevuld. Ook de provisorisch ingerichte pu blieke tribune in de hal, waar de rechtszaak via een gesloten tele visiecircuit gevolgd kan worden, zat vol. Buiten stonden belang stellenden in de regen te wach ten tot iemand voortijdig weg zou gaan zodat zij de vrijkomen de plaats konden innemen. Tijdens het laatste woord, waar ook in Frankrijk de verdachte recht op heeft, wendde Ben Sa lah zich tot de kinderen van de slachtoffers. „Ik ben met mijn hart bij hen." Hij erkende dat hij in zijn leven vaak heeft gelogen. „Maar ik ben geen moorde naar." Zijn raadsman Collard zei niet te accepteren dat een ver oordeling is uitgesproken 'op onzekere gronden'. „Voor ons begint het nu pas", kondigde hij meteen hoger beroep aan. „Ie dereen heeft er recht op dat er een diepgaander onderzoek wordt ingesteld." door Roelf Reinders den haag/leiden - Staatssecreta ris Vliegenthart is niet onder de indruk van de financiële crisis in de verpleeghuizen. „Een ver pleeghuis in financiële nood is een incident", zei Vliegenthart gisteren in de Tweede Kamer tij dens een debat dat mede naar aanleiding van berichten over dreigende faillissementen in de Leidse regio werd gehouden. „Het is bepaald niet zo dat er steeds meer huizen in de pro blemen komen", aldus de staatssecretaris. „Als er al pro blemen zijn, komt dat door een hoog ziekteverzuim, een lage productie en slecht manage ment. Er zijn wel incidentele huizen waar het fout gaat." De vereniging Avant voor oude renzorg liet in februari weten dat alle negen verpleeghuizen in de regio Leiden op het randje van faillissement staan omdat ze niet voldoende geld krijgen om stijgende kosten voor salarissen en verpleegmateriaal te kunnen betalen. In een eerste reactie liet Vliegenthart toen weten dat de situatie in de Leidse regio 'wat gedramatiseerd' werd voorge steld. Maar vorige maand moest verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp schuldsanering aan vragen. Volgens Vliegenthart onderzoekt het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) de fi nanciële positie van verpleeg huizen. „En die laat geen nega tief beeld zien", meldde zij de Tweede Kamer gisteren. De Kamer was niet overtuigd. Volgens S. van Vliet van D66 dreigt ook in Arnhem een ver pleeghuis failliet te gaan. ,Ik heb Tomasson, Van Hooijdonk, Bosvelt, Van Persie en Kalou (vlnr) vieren de goal. Foto: AP de indruk dat het meer voor komt. Het gaat hier niet om in cidenten." Vliegenthart gaf aan dat er 'onder strikte voorwaar den' potjes zijn voor steun aan tehuizen in nood. „We gaan niet zomaar gratis steun verlenen." Volgens Avant-voorzitter D. van der Wedden, die de benarde si tuatie van de verpleeghuizen in de Leidse regio naar buiten bracht, zitten verpleeghuizen wel degelijk in grote problemen. „Leythenrode moet bij het CTG aankloppen voor financiële steun. En er zijn in het land meer problemen." leiden - Deze geelwangschildpad doet - na een lange winterslaap in de Zoeter- woudsesingel in Leiden - wat hij het lief ste doet: hij neemt een zonnebad in het Plantsoen. Het beestje is vanwege de mil de weersomstandigheden de winter goed doorgekomen. Ooit is hij door zijn vroege re eigenaar gedumpt, waarschijnlijk om dat hij te groot werd. In de Leidse wateren komen sinds een aantal jaren al roodwangschildpadden voor, directe fami lie van dit exemplaar. De Europese Unie verbood in 1997 de import van deze soort, waarvan vóór het verbod vele duizenden dieren vanuit Noord-Amerika in de dieren winkels terechtkwamen. Maar de handel vond al snel een alternatief in de geelwangschildpad, die er - op de ontbre kende rode wangetjes na - net zo uit ziet als zijn 'collega' en nog wel mag worden ingevoerd. Natuurbeschermers zijn niet dol op de komst van deze exoten in de Ne derlandse wateren. De schildpadden staan bekend om hun vraatzuchtige gedrag en brengen - zo menen natuurliefhebbers - schade toe aan de inheemse flora en fau na. De meningen zijn overigens verdeeld over de vraag of de dieren het op langere termijn zullen redden in de Nederlandse natuur. Sommige deskundigen beweren dat de dieren het slechts een paar jaar uit houden vanwege de te koele omstandig heden; anderen schatten in dat de beesten wellicht de hoogbejaarde leeftijd van veer tigjaar halen. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1