Onderzoek naar passantenhaven in Sassenheinj L I DUIN BOLLENSTREEK Op de Floriade hebben de bomen oren 'We willen alleen een beetje kwaliteit van leven terug' Hollen met Ha Al Gore fietst van Noordwijk naar Keukenhof Openingstijden Brittenburg fors verruimd Woningstichting Noordwijk: 'Doorgange: moeten dicht tegen jongerenoverlast' Ih Rijnsburger Oudwater onderscheiden vrijdag 5 APRIL 2002 Al Gore. Archieffoto: AP lisse - Al Gore gaat zondagmid dag fietsen in de Bollenstreek. Daar heeft de Amerikaan alle tijd voor, nu hij de zege in de presidentsverkiezingen in de VS aan zijn rivaal George Bush jr. moest laten. Gore gaat fietsen vanaf Noordwijk naar, hoe kan het ook anders, de Keukenhof in Lisse, die momenteel in volle bloei staat. De reden van Gore's bezoek aan Nederland is een zakelijke. Gore is onlangs benoemd tot com missaris van MetWest Financial, een vermogensbeheerder uit Los Angeles. Een delegatie van het bedrijf voert volgende week besprekingen met vooraan staande vermogensbeheerders in Nederland en vertegenwoor digers van een aantal banken en financiële instellingen. Gore maakt de tocht van de kust naar de bloementuin in gezel schap van de oud-ambassadeur van de VS in ons land, Terry Dombush. Marcel Smeets van de VW Noordwijk en Annema- rie Gerards van de Keukenhof rijden mee en nemen Gore ach ter op de fiets mee voor het ge val hij de tocht niet kan volhou den. De delegatie vertrekt zon dag om vier uur, een uur later hoopt de Amerikaan de Keuken hof bereikt te hebben, waar hem een warm welkom wacht in het Oranje Nassau Paviljoen. Daar geeft voorzitter Jansen Gore een uitgebreide uitleg over de schoonheid van de bloembol lenstreek. Al Gore is overigens niet hele maal uit de politiek gestapt. Hij is een geregelde spreker op symposia en andere bijeenkom sten met een politieke lading en inventariseert de steun voor een hernieuwde gooi naar het presi dentschap in 2004. katwijk - De Katwijkse woning bouwvereniging De Brittenburg heeft de openingstijden fors ver ruimd. Het kantoor is nu op werkdagen open van 8.30 tot 16.30 uur. De verruiming is naar aanleiding van het onderzoek naar de dienstverlening van De Brittenburg. Geënquêteerde huurders lieten massaal weten dat het kantoor met twee uur per dag veel te kort geopend is. Dat was voor De Brittenburg re den om de openingstijden per direct aan te passen. Uit de eerste onderzoeksresulta ten blijkt verder dat de huurders best tevreden zijn over hun wo ning. Het merendeel woont re delijk tot goed naar zijn zin in de buurt. Wel zegt de helft van de ondervraagden dat herrie van buren, zwerfvuil en vandalisme het woongenot aantast. De Brit tenburg is nog bezig om het on derzoek verder uit te werken en maatregelen te treffen om de dienstverlening verder te verbe teren. door Roza van der Veer sassenheim - Sassenheim krijgt wellicht een passantenhaven aan de Oosthaven. Op die plek kunnen bootjes vanuit de Kaag aanleggen om boodschappen te doen in het Sassenheimse cen trum. In de komende tijd wordt begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden voor een dergelijke haven. Dat is een van de plannen in het bestuursak koord 2002-2006 dat de vier politieke partijen in Sassenheim deze week hebben afgesloten. CDA, WD en PvdA vormen het college dat het akkoord moet uitvoeren. Zij leveren alle drie een wethouder. De huidige raadsleden Wil brink (CDA) en Brussee (WD) komen in het college. H. Tijdeman, een nieuwkomer in de Sassenheimse politiek, wordt wethouder voor de PvdA. De laatste krijgt de posten verkeer, economische zaken, openbare werken en het centrum onder zijn hoede. De PvdA laat daar mee de portefeuille volkshuisvesting en ruim telijke ordening aan de WD. De liberalen wilden deze post graag binnenha len na jarenlang verantwoordelijk te zijn ge weest voor de verkeersportefeuüle. De PvdA wilde volkshuisvesting graag om te zorgen dat de met sloop bedreigde Oranjebuurt behou den blijft. De sociaal-democraten wilden ook regelen dat 30 procent van alle nieuwe koop- of huurhuizen in de categorie sociale woning bouw valt. Die twee eisen zijn nu opgenomen in het bestuursakkoord dat door alle partijen is ondertekend. In het bestuursakkoord is verder opgenomen dat Sassenheim vooral wil bouwen voor jonge ren, senioren en gehandicapten. Ook de door stroming moet worden bevorderd door strate gisch te bouwen. Sassenheim geeft voorrang aan de aanleg van een rotonde op de kruising Van Pallandtlaan- /Parklaan. Ook moet einde van het jaar een beslissing worden genomen over de aanleg van een rotonde op de Warmonderweg als ontsluiting van het bedrijventerrein Jagüust. Hoeveel geld Sassenheim in deze rotonde steekt, hangt af van het effect van de nieuwe rotonde op de verkeersveiligheid in de Hoofd straat. Daar hoeft niet meer al het vrachtver keer vanaf Jagtlust overheen te rijden. Het nieuwe gemeentebestuur wil voorts meer politie op straat. Omdat dat met de 'gewone' politie toch een probleem blijft, wil Sassen heim meer speciale opsporingsambtenaren aanstellen. Die moeten letten op het parkeren, door Cees van Hoore haarlemmermeer - Slaafs bui- gen ze in de wind, de bomen. Ze zuchten en kreunen in stormen. Ze wiegelen, ruisen en ritselen. Soms dragen ze een allang ver geten liefde, die met een mes in hun schors is gezet. In het don kere rijk onder de grond lijken hun wortels op grillige, gemate rialiseerde bliksemschichten. In sprookjes en griezelvertellingen krijgen bomen gezichten. Ze overleven generaties, hebben slagvelden gezien en bloed. Maar niets vertellen ze door, niets. Zo discreet zijn ze wel. Net als duivelskunstenaar Ar mando heeft Jacquelijne Con stant heeft iets met bomen. Op de Floriade staan talloze moe raseiken die zij van een oor heeft voorzien. Een oor van was. Wie er langs wandelt, gelooft eerst zijn ogen niet. Hebben we hier te maken met een vreemd gevormde zwam? Nee, hoor, een oor. Overduidelijk. Een boom met een oor. „Een paar jaar geleden heb ik in psychiatrisch Centrum Duin en Bosch in Castricum iets derge lijks gedaan", zegt Constant. „Ik voelde me erg betrokken bij de bewoners daar. Wat mij opviel, is dat eigenlijk niemand echt tijd had om naar hen te luisteren, naar wat er zich in hun ziel af speelde. Wat wel altijd naar je luistert, is de natuur. Mensen die in de knoop zitten, gaan vaak lange wandelingen maken. En dan komen ze opgelucht te rug. Toen kwam ik op het idee om oren aan de bomen te ge ven. Driehonderd bomen heb ik oren gegeven. Ik heb het eerst uitgeprobeerd in het Vondel park in Amsterdam. Daar heb ik een oor op een boom geplakt. Ik vroeg aan een man die net langs kwam of hij wilde poseren voor een foto. En toen gebeurde er iets geks. Spontaan zei hij in het oor van de boom: 'Ik hou van je. Ik mis je. Als je ooit terugkomt, sta ik op het vliegveld." „Dat voorval was niet alleen grappig, het trof me. Via die boom sprak die man tot zijn Roemeense geliefde. Alsof zijn stem onder de aarde door naar haar toe kon reizen. Alsof zijn liefdesverklaring via de takken van de boom naar haar toe zou kunnen waaien. Prachtig. Ik heb voor dit project veel gelezen over bomen, over hun symboli sche betekenis door de eeuwen heen. Bomen hebben iets arche typisch. Ze staan voor wijsheid, leven, kracht. Bomen hebben iets magisch." Na het project in Castricum is Jacquelijne Constant pakketjes met oren gaan maken. Zo kon- vandalisme en vervuiling op straat. Hei moet er ook beter gaan uitzien door betl derhoud van het openbaar groen. Daar* meer kleur in komen. Om dat te bereikeJ den wijkbewoners bij het verbeteren v^ groen betrokken en stelt de gemeentejf All personeel aan. De sporters in Sassenheim krijgen de keu J de jaren meer armslag. Zo komt er extraP® zaalruimte bij. Ook de jeu de boulesspel&||l biljarters, darters, denksporters en ouf krijgen meer ruimte. Sassenheim wil verband ook kijken naar het gebruilj \\r( itfe ime Hel del fhtl eer pd, schoolgebouwen. Bomen met oren op de Floriade. Foto: United Photos de Boer den mensen de boomoren zelf monteren. „Ik stond met die pakketjes op een verkoopten toonstelling in de Beurs van Berlage. Een van de kunstena ressen die meewerkt aan de Flo riade, zag ze liggen. Ze vond het een erg leuk idee. Zij heeft mijn oren doorgespeeld aan Floriade- ontwerper Niek Roozen. En die zag er wel wat in. Ik krijg erg aardige reacties van mensen op de Floriade. Sommigen schrik ken, vinden het eng. Mijn oren zijn geen mannenoren en ook geen vrouwenoren. Het zijn echte bomenoren. Ze horen bij de boom. En als de expositie voorbij is, kun je ze er zo-weer vanaf schroeven. Ik weet niet wat het is, maar ik vind het een troostrijk idee dat zo'n boom naar je luistert, aandacht voor je heeft.' noordwijk - De Noordwijkse Woningstichting wil twee 'on derdoorgangen' permanent af sluiten. In de doorgang onder ouderenflat De Wieken en in de Abraham van Royenstraat zor gen rondhangende, wildplas- sende en graffitispuitende jon geren namelijk al jaren voor overlast. De oplossing die de NWS in beide gevallen het liefst zou zien, is de doorgang dicht maken en er een buitenberging voor de woningen in maken. De gemeente is niet onverdeeld en thousiast over dat plan. De bewoners van De Wieken - Wassenaarseweg 7 tot 45 - heb ben al jaren meer last dan profijt van de wandeldoorgang onder de woningen, volgens J. Verloop van de NWS. „De politie is daar al vaak bij geroepen, op een ge geven moment hebben de be woners zelf een beetje hoop en moed bij elkaar geraapt en de jongeren aangesproken op hun gedrag. Maar dat is geen blijven de oplossing." Hij benadrukt dat de onderdoorgang bedoeld is om lopend van de ene kant van Noordwijk-Binnen naar de andere kant te kunnen komen. rijnsburg J. Oudwater, voorzit ter van de Flora Band, is gister avond tijdens het voorjaarscon cert van de Flora Band be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de on derscheiding uitgereikt door burgemeester Van der Lee. Oud water is sinds zijn veertiende al lid van de muziekvereniging. In 1978 werd hij bestuurslid. Hij zette zich op allerlei fronten in voor de Flora Band. Zo zette hij zich in voor het concourscomi té, verzorgde muzieklessen voor jongeren en was betrokken bij het oprichten van de Flora Band. Naast de muziek heeft Oudwater zich ook ingezet voor onder meer het Comité Rijns burg Oranje Expositie, Comité 50 jaar bevrijding en 50 jaar Oranjevereniging, als speaker bij de voetbalvereniging Rijnsburg- se Boys, het Comité 100 jaar Wilhelminaboom, de organisa tie Rabo Bank Proms Night "Modem" bij het 100-jarig be staan van de Rabobank en de organisatie van het jongerenfes- tival Rijnsburg in 2001. Katwijks gezin voelt zich 'belazerd' door de gemeente door Aranka de Kleyn katwijk - De familie Hoek voelt zich 'belazerd' door de gemeen te Katwijk. Zij deden een beroep op de 'Wet Voorzieningen Ge handicapten'. In plaats van een oplossing werd dat een malle molen van telefoontjes, verzoek en bezwaarschriften, kastjes en muren. Ze zijn boos en verdrie tig omdat ze te lang moesten wachten op een rolstoel en om dat ze vinden dat ze aan het lijn- Raamwet De gemeente Katwijk wil niet inhoudelijk op het verhaal van de familie Hoek ingaan. Wel iets toelichten over de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG). R. van Hest van de ge meente Katwijk: „De Wet Voorziening Gehandicapten is een raamwet. Dat wil zeggen dat de wet een bepaald kader aangeeft, en dat het aan de ge meente is om dat kader cen traal in te vullen. De WVG om vat drie soorten voorzieningen: een woon-, rolstoel-, en ver voersvoorziening. Wat de woonvoorziening betreft, moet tje worden gehouden door de gemeente over hun verbou- wingsaanvraag. Cees Hoek (62) is een actieve man. Hij loopt en hij fietst veel. Hij heeft zijn leven lang gewerkt in de visserij, waarvan de laatste 27 jaar bij Ouwehand Visver werking. Binnen afzienbare tijd gaat hij genieten van zijn pensi oen. Daar komt plotseling ver andering in als hij in februari 2001 tijdens een wedstrijdje voet- ex volgens de WVG een oplos sing komen als er sprake is van een belemmering van het nor male gebruik van de woning. Aanvragen en beoordelingen gebeuren allen schriftelijk. Wij vragen in sommige zaken ad vies aan medische instanties. Er zijn op dit moment in Ne derland wel verschillen over hoe de wet door de diverse ge meenten ingevuld wordt. Ër komt een voorstel voor een 'bestuurlijk protocol' om de lo kale verschillen wat af te zwak ken. Ik kan geen uitspraken doen over individuele zaken." bal een darmbloeding krijgt. Hij wordt met spoed in het Rijnland ziekenhuis opgenomen waar een stuk darm wordt verwijderd. Er moet een vaatonderzoek worden gedaan. Aan zo'n onderzoek kle ven risico's, maar volgens Cees Hoek is hij daarover niet goed voorgelicht. Het gaat mis. In de dagen na het onderzoek ebt langzaam het gevoel uit zijn on derlichaam weg. Het komt niet terug. De diagnose is keihard: Cees Hoek heeft een dwarslaesie. Lydia Hoek: Alles stond op z'n kop. Mijn man deed altijd alles voor mij en plotseling was hij hulpbehoevend." Lycfia Hoek (58) voert voornamelijk het woord. „Mijn man is niet zo'n prater", zegt ze in hun kleine benedenwoning aan de Vrnke- weg. „Ik heb me gek gebeld naar de gemeente", begint ze haar ver haal. „In juni 2001, toen mijn man naar het Zeehospitium was verplaatst om te revalideren, heb ik een aanvraag ingediend om zo snel mogelijk de nodige apparatuur in huis te halen: er moest een aangepast bed ko men, een elektrische en een ge wone rolstoel, een badstoel en een til-lift. Wekenlang hoorde ik maar niets. Ja, alleen dat het 'in behandeling' was." In december 2001 mag Cees Hoek in principe naar huis, maar dat is onmogelijk omdat hij zonder de benodigde appara tuur in huis geen kant op kan. Na veel bellen, maar weinig ac tie, dient Lydia Hoek in januari 2002 het verzoek nogmaals in. „Toen bleek dus gewoon dat ze het ergens in een laatje hadden gestopt, waar niemand er meer naar had omgekeken. Dat gaf de gemeente zelf toe. Na dat twee de verzoek was alles ineens bin nen drie weken geregeld. Maar mijn man had al drie maanden thuis kunnen zijn. Daar zijn we dus ontzettend boos over. Als een gevangene twee dagen te lang in de gevangenis zit staan de kranten er bol van en krijgt hij nog een schadevergoeding ook. Maar een gehandicapte man drie maanden te lang in een revalidatiecentrum laten zit ten, daar kraait geen haan De spullen komen eind februari 2002 binnen. Maar daarmee is de kous niet af. De woning is na melijk te klein voor alle appara tuur. Cees Hoek slaapt in zijn aangepaste bed apart in de woonkamer. Er is net genoeg manoeuvreerruimte voor de rol stoel, Uiteindelijk willen hij en zijn vrouw weer samen in één kamer slapen. Maar in de kleine slaapkamer is geen plaats voor het bed, de elektrische rolstoel en de til-lift. Als de familie Hoek de muren drie meter doortrekt, pas sen bed en apparatuur wel sa men in de kamer. Lydia Hoek maakt voor de uitbouw aan spraak op geld vanuit de WVG. De gemeente keurt het voorstel voor de uitbouw af. Volgens Lydia vindt Katwijk de kosten te hoog. „We hoeven toch geen gouden muren, we willen alleen een klein beetje kwaliteit van leven terug. Als er bij de gemeente geen geld voor was, zouden we daarin berus ten, maar dat is er wel, en wij hebben er volgens de WVG recht op. Ik knok dus voor mijn recht." Voor de familie is het een principekwestie geworden. Als oplossing stelt de gemeente voor om de familie te laten ver huizen naar een aangepaste wo ning, maar die kan ook buiten Katwijk liggen. Lydia: „We wil len hier helemaal niet weg. 'Ons „Maar daar gaat bijna geen wandelaar meer doorheen. Ze ker 's avonds niet." De oplossing voor de Abraham van Royenstraat is ongeveer het zelfde, net als het probleem in grote lijnen. Ook daar hangen jongeren rond, die voor zwerf vuil en een pislucht zorgen tus sen het graffitispuiten door. De Abraham van Royenstraat ligt vlak bij het uitgaanscentrum van Noordwijk aan Zee, wat dronken belletjestrekken ople vert en het gehate wildplassen. Verloop: „Een jaar geleden heb ben we voorgesteld om de door gangen dicht te gooien. Een ant woord is er nog niet. Ik vraag me dan af: wat is dat belang van de gemeente, dat zwaarder weegt dan de belangen van de inwo ners?" De gemeente lijkt niet geneigd om de twee doorgangen af te sluiten. Onder De Wieken is de doorgang aangelegd met het doel het openbaar karakter van het plein te benadrukken. Ver der heeft de doorgang nog steeds een functie, meldt de ge meente. „Dan moeten ze maar eens gaan tellen hoe vaak die doorgang nog gebruikt wordt", ann; def r prsti meent Verloop. ve Het andere probleem Noordwijk mee kampt, is <L q{ gemeente geen andere Hag heeft om de rondhangende geren naartoe te sturen. Voj jeugd boven de 16 is nogg geregeld sinds Join dicht is ze hangplekken dichtgooieJCfl voor deze bewoners hetf bleem oplossen, maar op aw re plaatsen een probleem juni ren. En de politie en jongjNie werkers maken geen géstei waardige indruk als ze zejg"I hier mag je niet hangen, jhuf wij hebben ook geen ideelftv je dan wel heen kan. jr, w De gemeente meldt voortfielfl het afsluiten - of dat nu ifetie daad permanent is, of bijjega beeld alleen 's avonds mejkrar beweegbaar hek - een ze?kv\ grijpende maatregel is. Ejvvas procedures die daarmeeflicl paard gaan kosten veel (dof Maar het staat de NWS vitlsv de officiële route te vcp J meldt de gemeente. Die |un voert langs de gemeentej'. In via inspraak naar bezwaaalei beroep, en het is onzeker kg c NWS dan uiteindelijk haal krijgt. in ben Kattekkers'. Zes jaar gele den zijn we hier komen wonen, en we hebben hier alles bij de hand. Mijn kinderen wonen in de buurt, en onze wijkverpleeg sters wonen om de hoek. Dan zijn we toch gek om te verhui zen?" De familie dient een be zwaarschrift in tegen de afwij zing van de uitbouw. De gemeente komt de familie Hoek wel tegemoet bij het vinden van een aangepaste woning. Op 18 maart 2002 krijgt de familie een brief van de gemeente: ze ko men in aanmerking voor een aangepaste woning in Rijnsburg. „Toen ik toch maar belde met woningbouwvereniging Spinoza om te gaan kijken, kreeg ik te horen dat de woning al verge ven was. Spinoza had de woning in hun krantje aangeboden om dat de gemeente niet op tijd met een geschikte kandidaat kwam." De familie wacht nu de reactie op hun bezwaarschrift af. Als de uitbouw er komt, zijn ze uit de brand. Wordt hun bezwaar schrift afgewezen, dan moeten ze toch gaan nadenken over een vertrek uit hun vertrouwde buurtje. ods lis Op naar de eerste tussensprint. Hollen met Han-groepen sluiten eerste kwartaal na zes clinicsjran twaalf weken huiswerk af met e pc Singelloop. Op vrijdag 19 april orij half acht 's avonds is het voor iep het uur van de waarheid. Wie hieini de finish en hoe? eu Voor het zo ver is nog één uitgeb üte de clinic met de laatste instructie 'del twee weken huiswerk. ge^ Zaterdag 6 april: lange dinic bij Leiden Road )0 Runners Club, Voorschoterweg: Let op: Tijdens deze clinic wor" de startnummers voor de Sinjj loop en de Passe-partouts uitje reikt. Mocht u niet aanwezig k nen zijn daii kunt u deze ophaj; bij het Leidsch Dagblad Roojroo veltstraat 82 in Leiden, ma t/m it 8 J0 uur-17.00 uur. WEEK 11 (6 april -12 april) Groep A Maandag 40 min rustige duurloop Dinsdag of woensdag 70 min rustige duurloop Donderdag of vrijdag 2x10 min snelle duurloop, herstet= 5 min wandelen/ dribbelen Gróep B Maandag 35 min rustige duurloop Dinsdag of woensdag 60 min rustige duurloop Donderdag of vrijdag 2x10 min snelle duurloop, herstel 5 min wandelen/ dribbelen Groep C Maandag 30 min rustige duurloop Dinsdag of woensdag 45 min rustige duurloop Donderdag of vrijdag 2x8 min snelle duurloop, herstel 5 min wandelen/drlbt Groep D A/laandag of dinsdag 20 min rustige duurloop Woensdag of donderdag of vrijdag 30 min rustige duurloop hardlopen, warming i 's^ de Groep E Maandag of dinsdag 2 x 15 min hardlopen 5 min wandelpauze. warming up en cooling down Woensdag of donderdag of vrijdag 2 min wandelen 20 en cooling down WEEK 12 {13 -19 april) Groep A Zaterdag Duintraining, 60 min gevarieerd terrein Zondag of maandag of dinsdag 35 min rustige duurloop met 4x30 seconden sne% duurloop herstel=1 minuut Woensdag 25 min rustige duurloop Vrijdag SINGELLOOP Ruim 6,1 kilometer om 19.30 uur Groep B Zaterdag Duintraining 50 min gevarieerd terrein Zondag of maandag of dinsdag 35 min rustige duurloop met 4x30 seconden st duurloop herste!=1 minuut Woensdag 25 min rustige duurloop Vrijdag SINGELLOOP Ruim 6,1 kilometer om 19.30 uur Groep C Zaterdag of zondag Duintraining 40 min gevarieerd terrein Maandag of dinsdag 30 min rustige duurloop Woensdag 20 min rustige duurloop Vrijdag SINGELLOOP Ruim 6,1 kilometer om 19.30 uur Groep D Zaterdag of zondag Duintraining 30 min gevarieerd terrein Maandag of dinsdag 20 min rustige duurloop Vrijdag SINGELLOOP Ruim 6,1 kilometer om 19,30 Uur ist 1 unit eer Groep E me( Zaterdag of zondag 2 min wandelen 25 min hardlopen warming up en cooling »gr is ei down Woensdag 2x(3 n i wandelen 10 min hardlopen) warming up en cooling do» Vrijdag SINGELLOOP Ruim 6,1 kilometer om 19.30 u

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18