'Geen nieuw kassengebied' RIJN VEENSTREEK 'Als we de deur dichttrekken, zullen we wel een traantje laten Broedseizoen en bescherming van de grutto begonnen 'Het zal get Kostbare opknapbeurt in Ter Aar aspirin* geweest' Na Pronk ook provinciale commissie tegen Hazerwoudse plannen Ter Aar eert twirl-kampioene tér aar - Chan tal Lek gaat op herhaling. De zesvoudige Euro pese twirl-kampioene krijgt dinsdagavond om 19.30 uur een officiële ontvangst op het gemeentehuis vanwege haar re cente titel op het onderdeel X strutting in Jersey. Bij eerdere successen in de sport, een com binatie van ritmische gymnas tiek en majorette, viel haar die eer ook al te beurt. Voorafgaand aan de huldiging is er een op tocht van de Plataanstraat naar het gemeentehuis aan de Aardamseweg. De stoet zet zich om 19 uur in beweging. Vogelwandeling Hazerswoude hazerswoude-dorp - Roepen de grutto's en buitelende kievi ten wachten morgen in het vo gelreservaat De Wïlck in Ha zerswoude op bewonderaars. Wie mee wil wandelen met de Vogelwerkgroep Koudekerk/ Hazerswoude en omstreken moet zich om 8 uur melden bij de Vierheemskinderenweg in Hazerswoude-Dorp, achter molen De Rooie Wip. Boekenmarkt in Kringloopwinkel alphen aan den rijn - De Kringloopwinkel in Alphen aan den Rijn houdt op 20 april een boekenmarkt. Van 10 tot 17 uur zijn er boeken te koop in de zaak aan de Energieweg. Vanaf 15 uur kunnen klanten voor 2,50 euro een tas kopen die zij mogen volstouwen met boe ken. vrijdag 5 APRIL 2002 'Eieren worden gelegd voor nageslacht' door Joris Rietbroek hazerswoude-dorp - 'In mei leggen alle vogels een ei' luidt het bekende spreekwoord. Veel vogels zijn echter nu druk aan het nestelen, zodat in mei al veel eieren zijn uitgekomen. Ook in de polders nabij Hazerswoude en Koudekerk hebben de weide vogels, zoals de kievit, de ture luur en de gnitto, al htm nest gebouwd. Deze week trof de Vo gelwerkgroep Koudekerk/Ha- zerswoude het eerste gruttonest aan. Met deze vondst is volgens de werkgroepleden het broed seizoen officieel begonnen. Het nest lag in het weiland bij de boerderij van veehouder Dick Sol aan de Voorweg in Ha- zerwoude-Dorp. In navolging van de Friese zoektocht naar het eerste kievitsei, heeft burge meester Westra van Rijnwoude gisteren dat eerste gruttonest in de Rijnwoudse polders gemar keerd. Dit gebeurde op initiatief van de Vereniging voor Agra risch Natuur- en Landschapsbe heer Wijk en Wouden. Westra kreeg echter geen ei aangebo den na het plaatsen van de nest bescherming. Dit zou immers niet passen bij agrarisch natuur beheer. „Eieren worden gelegd voor het nageslacht", vindt Cor van Zwieten, lid van de Vogel werkgroep Koudekerk/Hazers- woude. „Niet om aangeboden te worden aan een burgemeester." Wijk en Wouden stimuleert boe ren om actief deel te nemen aan weidevogelbeheer als een on derdeel van agrarisch natuurbe heer. Daarom gaan leden van de Vogelwerkgroep rond deze tijd de weilanden in om nesten te zoeken. Zij markeren vervolgens deze nesten zodat de boeren er omheen kunnen maaien. De weidevogelpopulatie kan zo ver der groeien. Ook stellen boeren steeds vaker de maaidatum uit waardoor de vogels in alle rust kunnen broeden. Van Zwieten is sinds 1995 lid van de vogelwerkgroep en zet zich op die manier vrijwillig in voor het behoud van de weide vogel in het Nederlandse land schap. „De generaties na ons moeten ook van weidevogels kunnen genieten." Tegenwoor dig vormt de intensieve land bouw de grootste bedreiging voor de grutto. Vooral de jonge vogels in het gras lopen gevaar. „Als er een trekker aan komt die het gras maait, dan vliegen ze niet weg, maar ver schuilen ze zich gewoon in het gras", vertelt Van Zwieten. Het spreekt voor zich dat de diertjes dit niet overle ven. Maar de broedplaats van de grutto, het grasland, wordt ook steeds meer opgeslokt door wo ningbouw en infrastructuur, wat door Maarten Dekker Cor van Zwieten (links) en burgemeester Westra van Rijnwoude plaatsen samen de nestbescherming over het eerste gruttonest van het nieuwe broedseizoen. Het nest bevat drie eieren. Over ongeveer vier weken zullen ze uitkomen. Foto's: Mark Lamers htinj [t, de gvoc den haag/alphen aan fdscó rijn - Ze werden in een F' phens drugspand gea#,. teerd, maar de 'bolitas' waF'Jer toen al hun lichaam uitfen.s verder vervoerd. En dus P P niet worden vastgesteld oF r0 twee Antillianen inderdL cocaïne van Curasao i Nederland smokkelden, betoogden hun advocajl gisteren voor de rechtbaj Den Haag. Daar werd i maanden gevangenisstraf jaan eist, omdat de officier jntso justitie de cokesmokkel degelijk bewezen acht. „»en- dacht u dan dat het was? F onl zal geen aspirine zijn pn d' weest." De officier vond in de o{ slachtige manier waarop I smokkelwaar naar Nederign i was vervoerd en de ruime Li. loning (ruim 1.800 euro)r*® het tweetal voor het transpl kreeg voldoende aanwij£on, gen om van cocaïne uitu^ gaan. De advocaten vondL dat de bolletjesinhoud da voor eerst getest had mo% j, worden. „Tussen denken L'g£ weten zit een groot verschL,jjj De ene verdachte had i een meer indirecte bedreiging is voor de weidevogels. Van Zwieten is een groot lief hebber van de grutto. „Grutto's blijven zo'n vier weken op het nest zitten. Na hun geboorte blijven de jonkies slechts een dag in het nest. Daarna verzor gen de ouders ze niet meer, dus moeten ze meteen hun eigen voedsel zoeken." Van Zwieten benadrukt dat het Hollandse landschap de ideale broedplaats is voor de grutto, omdat ons land veel open, vochtige gras landen heeft, waar veel voedsel te vinden is. „Daarom broedt maar liefst 70 procent van de to tale gruttopopulatie in Neder land. Met het beschermen van nesten hopen we dat dit zo blijft." door Bas Pronk den haag/rijnwoude - De Pro vinciale Planologische Commissie (PPC) schaart zich achter minister Pronk die geen kassengebied wil in het zuidoosten van Hazers woude-Dorp. Daarmee lijkt het schrappen van het laatste uitbrei dingsgebied van 180 hectare voor de boomkwekerij een feit. Dat bleek gisteren tijdens de behan deling van het bestemmingsplan voor het zogenoemde pot- en containerteeltterrein in het pro vinciehuis in Den Haag. De ontwikkeling van het nieuwe kassengebied is in een vergevor derd stadium. Voor de eerste vijf hectare heeft de gemeente Rijn woude al twee bouwvergunnin gen afgegeven. Boomkweker Siem Hoogeveen is er aan het bouwen. Gisteren bleek dat deze vijf hectare daarom niet ter dis cussie staan. Hoogeveen mag dus gewoon doorgaan met de bouw, al wil het ministerie van vrom de eigenaren wel proberen uit te kopen. Vorige week ontstond bij de ge meente Rijnwoude en de boom kwekerijsector commotie over het plotselinge protest van mi nister Pronk tegen de komst van het kassengebied. Een wetswij ziging lijkt de gemeente - na tien jaar allerlei procedures te heb ben doorlopen - nu op te bre ken. De Provinciale Planologische Commissie, waarin onder ande re vertegenwoordigers van de provincie, het ministerie van vrom en verkeer en waterstaat zitting hebben, concludeerde dat het nieuwe kassengebied strijdig is met de Vijfde Nota van ruimtelijke ordening die het ka binet op 23 november 2001 vaststelde. De PPG liet weten niet aan de Vijfde Nota te kun nen tomen en daarom een ne gatief advies aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland te ge- ven. De afgevaardigde Van hef minis terie van vrom Houtzager gaf tij dens de 'behandeling gisteren toe dat er in het verleden wel positieve adviezen zijn gegeven voor de komst van het pct-ter- rein. Ze heeft daarom begrip voor het protest van de gemeen te Rijnwoude en stelde daarom voor dat de gemeente een ra ming maakt van de investerin gen om zo de betrokkenen tege moet te komen. De afvaardiging van de provincie wierp tijdens de PPC ook tegen dat het pet terrein broodnodig was met het oog op de positie van de boom kwekers. Dit vond bij de óverige leden van de PPC geen gehoor. Hoewel de donderwolken zich samenpakken rondom het kas sengebied, geeft wethouder Ulj- ee van Rijnwoude de strijd niet op. „De Vijfde Nota is nogt geen wet", zegt de wethouder-. „De Kamer heeft zijn goedkeuring gegeven. Maar dan is er nog een aantal stappen te nemen. In het slechtste geval wordt slechts het gebied van 40 hectare bebouwd waar het ontwerp van het be stemmingsplan voor is goedge keurd. Ik hou hoop op gesprék met Gedeputeerde Staten, want al die jaren waren zij ook voor het plan. De komst van dit cen trum voor de boomkwekerij is van groot belang." Veiligheid gemeentehuis laat te wensen over door Tim Brouwer de Koning ter aar - De gemeenteraad van Ter Aar tast diep in de buidel om het gemeentehuis op te knappen. Gisteravond gingen alle politieke partijen akkoord niet eeti passage in het raads- programma voor de komende vier jaar, waarin de raad maxi maal 1,5 miljoen euro uittrekt om het gebouw aan de Aardaip&eweg op te knappen. Zo'n investering moet zorgen voor meer veiligheid en com fort. Volgens burgemeester Arie Epskamp is de raadzaal strikt genomen slechts toegankelijk voor vijftien personen. Met de gemeenteraad van dertien le den plus twee wethouders en één burgemeester voldoet Ter Aar vanaf 16 april niet aan de eisen voor gezondheid en brandveiligheid. „Er moet een aanvalsplan komen", aldus Epskamp, die de aanwezigheid van slechts één vluchtgang te mager vindt. De beoogde collegepartijen CDA en VVD plus de oppositie partijen Progressief Akkoord en Gemeente Belangen zijn het roerend met hem eens. Van een verhuizing naar een ander gebouw, een idee dat voorheen bestond, is voorlopig geen celift, maar daarmee voldoet het gemeentehuis nog lang niét aan de eisen van de tijd. CDA-fractievoorzitter Nico Jon ker („Geen nieuwbouw en geen luxe") houdt zelfs rekening met nog hogere kosten. Hij wijt dat enerzijds aan de slechte staat van het pand en anderzijds aan de wensen die de gemeente heeft. Een modem gemeente huis moet in zijn ogen bepaal de diensten, bijvoorbeeld via internet, 24 uur per dag kun nen leveren. Dat vergt investe ringen. Om de kostbare operatie te be geleiden stelt de WD voor om een speciale raadscommissie in het leven te roepen. CDA en PAK omarmen dat idee, al schaft de gemeente die nu dua listisch te werk gaat juist vaste commissies af. Over het raadsprogramma, dat onder regie van CDA-voorman Jonker tot stand kwam, spreekt de gemeenteraad zich op 16 april uit. SechtYenkële van de dertig onderwerpen uit het concept ondergaan nog kleine wijzigingen. Tijdens de volgen de gemeenteraadsvergadering staat ook de benoeming van de wethouders Frans Hoogervorst (WD) en Jonker op de agenda. Beide zaten de afgelopen jaren ook al in het college. Hun be oogde opvolgers in de gemeen teraad zijn Rob Rodewijk (WD) en Wim Visser (CDA). eigen zeggen veertig bollef„eV( van zeven gram in zijn mi toen hij landde op Schiplt zijn vrouwelijke collega pij teerde het om 61 bolletjes! te slikken en een 180 grfU zware staaf in haar vagina verbergen. [I Maar dat daar allemaal coq ne inzat, dat staat volgens p advocaten niet vast. De tie cier en de advocaten vp Sp schilden op meerdere priij op piële punten van mening. Na aanklaagster volgde het stijnd beleid, dat na de politi#erie heisa rond het bolletjessljet p; ken strikter dan ooit tevoijnkel is, de advocaten betiteld^ er die werkwijze als 'dweiland met de kraan open'. „Wjde o zijn we hier in godsnajtste mee bezig? Hebben we njd h beters te doen dan mensp Sp vervolgen die door wanhojk te en armoede gedreven 0 soort dingen doen?" jack Hoewel ze haar eis overeïvan hield, liet de officier \jlarie doorschemeren dat het pjdt h bleem niet wordt opgeljre door maandenlange celstijog fen voor boüetjesslikkefuiti] „Het zijn mensen die wordons gebruikt, maar die zich opid. laten gebruiken. Ze von een stroom die niet te stiver pen is." De rechtbank dip over twee weken uitspra| ondanks een verzoek van |de advocaten om dat direct p Zi doen en hun cliënten in heid te stellen. Hde door Janneke Dijke hoogmade - Achter het raam van de deur hangt een papiertje met de tekst: 'Noch de boot, noch on derdelen van het huis zijn te koop'. Twaalf jaar lang woonde de familie Van Leeuwen in alle rust in een monumentale boer derij aan de Boskade in Hoogma de. Op enkele meters afstand van de A4, maar onzichtbaar voor au tomobilisten. Sinds de bomen en struiken werden gekapt stond Jan en alleman op het erf om te zien of er nog wat van hun ga ding bij was. Maar Cees van Leeu wen verkoopt niets. Hij heeft alle bijzonderde details uit zijn huis nodig om het weer op te bou wen. Want één ding hebben de nieuwsgierige liefhebbers van oude huizen wel goed gezien: de zeventiende-eeuwse kaasboer derij moet tegen de vlakte. In 2006 rijdt de hogesnelheidslijn dwars door de huiskamer van het rijksmonument. Daarom zijn HSL-bouwers nu al in de di recte omgeving van de Boskade aan het werk. Het zandlichaam waarop straks de hogesnel heidslijn wordt aangelegd ligt dreigend op enkele meters af stand van de monumentale hoeve, en achter het huis zijn de werkzaamheden aan de toerit van de HSL-boortunnel in volle gang. Van Leeuwen heeft lange tijd geprobeerd de aanleg van de HSL op de plek van zijn woning tegen te houden. Hij houdt van zijn huis, maar minstens zoveel van de omgeving. Hij was daar om destijds een fervent voor stander van de zogenoemde Bosvariant, waarmee het HSL- tracé tot aan Zoetermeer langs de snelweg zou lopen. „Maar het poldermodel brengt com promissen tot stand die veel HSL-gedupeerde probeert monurnent opnieuw op te bouwen Perla en Cees van Leeuwen met hun kinderen (van links naar rechts) Joël, Jaïr en Alaya: „Dit is gewoon dubbel vervelend. Je moetje huis uit, en je krijgt er ook nog eens een bedrag ver beneden de marktwaarde voor." Foto: Mark Lamers slechter zijn", meent Van Leeu wen, die de betrokken ministers Jorritsma en Netelenbos 'licht gewichten' noemt. „Die tunnel van zeven kilometer lang onder een paar koeien door is een la chertje. Deze ministers zijn meer met zichzelf en hun poli tieke lijfsbehoud bezig, dan met goede infrastructurele oplossin gen." Het toppunt maakte de Hoog- madenaar mee toen hij een ver gadering van de Eerste Kamer over het HSL-tracé bijwoonde. „Een mevrouw van D66 diende een motie in waarin stond dat de HSL hier maar 275 in plaats van 325 kilometer per uur mocht rijden. Dan moest hij een andere bocht maken en konden deze huizen blijven staan. Jor ritsma zei toen dat dat niet kon, want dan moest ze terug naar de Tweede Kamer omdat zij hadden ingestemd met 325 kilo meter. Nou vraag ik je!", zegt hij verontwaardigd. „Jorritsma heeft toen een bijzondere oplos sing voor Hoogmade beloofd, maar dat is ze nooit nageko men." De rijksoverheid bleek de aanleg van de HSL belangrijker te vin den dan het behouden van rijksmonumenten, en Van Leeu wen kon dat ook via de Raad van State niet beïnvloeden. Van daar dat hij enkele jaren geleden op het idee kwam zijn boerderij dan maar te verplaatsen. Op het moment dat de zoektocht naar een geschikte lap grond bijna doodliep, kwam de gemeente Jacobswoude met het Bospol derplan. In het verlengde van de molen aan de Doespolderkade, in het landelijk gebied van Hoogmade, mag een handjevol HSL-gedupeerden een nieuw huis bouwen. Van Leeuwen behoort tot de ge lukkigen. 4000 vierkante meter grond heeft hij er kunnen be machtigen. Het steekt misschien schamel af bij de 15.000 vier kante meter die hij nu heeft, maar met het oppervlak is hij dik tevreden. Ook met de ge meente Jacobswoude kan hij goed samenwerken: waarschijn lijk ontvangt hij over een paar weken de bouwvergunning. Meer moeite heeft hij met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg en met de HSL-project- organisatie. „Monumentenzorg heeft zelfs een negatief advies gegeven. Het komt erop neer dat Ze liever hebben dat ik de boerderij sloop, dan dat ik hem herbouw." Zijn frustraties te genover de HSL-projectorgani- satie betreffen de uitkoopsom. „Ik heb drie taxaties laten doen, en die lagen allemaal dertig pro cent hoger dan het bedrag dat ik krijg." Van Leeuwen voelt zich benadeeld, omdat zijn huis wordt vergeleken met landelijk gelegen boerderijen. „Maar ik zit hier vandaan in vijf minuten bij de winkels in Leiderdorp en in twaalf minuten op Schiphol. Dat maakt mijn huis volgens de taxateurs veel meer waard." Zijn advocaat doet op dit moment een laatste poging in cassatie bij de Hoge Raad. „Dit is gewoon dubbel vervelend. Je moet je huis uit, en je krijgt er ook nog eens een bedrag ver beneden de marktwaarde voor." Cees van Leeuwen is inmiddels met zijn vrouw Perla, zijn zoon tjes Jaïr en Joël en zijn dochter tje Alaya aan het verhuizen naar een tijdelijk onderkomen in Lei derdorp. Een eerder plan, de boerderij in zijn geheel verplaat sen, blijkt onmogelijk. De ko mende tijd zal Van Leeuwen daarom veel tijd met de slopers doorbrengen. „We bekijken sa men welke balken we kunnen hergebruiken." Nadat hij buk kend door een deuropening is gelopen, wijst hij op de schouw in de hal, waai- de oude tegeltjes al af zijn gehaald om opnieuw te kunnen gebruiken. En op al die andere zaken die hij niet kan meenemen, maar die wel nage maakt worden. „Gelukkig kun je heel veel oude materialen ko pen." De drie leilindes, die drie honderd jaar oud zijn, neemt hij mee. De opnieuw gebouwde hoeve ziet er straks precies hetzelfde uit als het pand dat zijn oor sprong heeft in 1640, verzekert Van Leeuwen. Van de drie krui zen op de gevel die boze geesten verjagen tot de kleine raampjes. Wel grijpt de familie de gelegen heid aan om hun huis aan de binnenkant aan te passen aan de eisen van deze tijd. „We wil len graag dubbel glas. De onder bouw is gebouwd op koeienhui- den, dat doe je tegenwoordig niet meer." Voor de replica van rdor de zeventiende-eeuwse hcLm straks moderne heipl de grond in. Over vier weken moet het g alle spullen gepakt hebbenen HSL-bouwers staan te drinr maar Van Leeuwen neemt r de tijd. „Als we de deur dil® trekken zullen we er wel la traantje om laten", verm(|e V( hij. „Maar we proberen hetpndl de positieve kant te bekijkenk ve we over ruim een jaar terujf i*1! ren, is de boerderij nog mopda dan hij al was." (advertentie) www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16