DSM verkoopt petrochemie ECONOMIE Kaasproduct dat oogt, voelt en kauwt als vlees en vis Luchtvaart meldt voor het eerst weer groei Reorganisatie bij Dexia kost honderden banen Saudische olieproducent Sabic betaalt 2,25 miljard euro Internetten in de bus CAO-overleg Philips hervat Strijd om naam van reisbureau Olieprijs omhoog door situatie Midden-Oosten Bolkestein: Accountants moeten gaan rouleren Banen op de tocht bij Akzo Nobel 02 ingactie bij =eg HSL-Zuid nN - Bouwvakkers legden het werk neer op aatsen langs de hoge- lslijn (HSL). De bonden dat stakingen begon- jjouwputten tussen de ie grens en Moerdijk, as zijn volgens de bon- 0 idaag verder uitgebreid Vinex-locatie Ypenburg k Haag. De stakingen 00 n betere CAO werden 2® i hervat na een pauze 95 de paasdagen. 25 iend kwartaal ÓS FloraHolland 49 65 juk - Bloemenveiling 50 plland heeft in het eerste 90 d van haar bestaan die den stijgen met 9,6 pro- 95 5 34 miljoen euro. De 50 tatie van de veilingen qq 1 en Flora profiteerde 50 belangrijke 'bloemen- 60 dicht achter elkaar. De 25 ppper was Valentijnsdag 45 ïbruari. Daarna volgde 56 tionale vrouwendag (8 oo wat buiten Nederland 40 lig gevierd wordt. Twee ater was het moederdag 24 Jand en viel ook Pasen 4o in het eerste kwartaal. D5 B0 et tegen fusie S -aanbieders 70 rg - De toezichthouder 37 Duitse telecomindu- 54 gTP staat afwijzend te- r een fusie onder de klei- 70 nbieders van mobiele 18 ie, waartoe KPN-dochter 90 behoort. Dat zegt oo (topman Kurth in de za- it Handelsblatt. Volgens oo Télécom, dat een groot 32 heeft in MobilCom, i de 'kleintjes' door de oo icht van T-Mobile en 79 ne alleen overleven via 50 'ie 55 le' 35 nmoet en Van I in windpark 00 - De bedrijven Mam- n Van Oord ACZ gaan 50 jverken bij het installeren 53 aiplete windmolenpar- >2 zee. Verder zijn het ?5 jèdrijf Hovago Cranes en 50 jrijf Marine Construct 1 lhouder. De twee heb- 35 ;en grote order binnen- 54 i in Denemarken. Het ]o -transport en installatie 50 «htig 165 ton zware en 33 ïoge windmolenfunda- 50 >r het grootste buiten- 50 park ter wereld. Het eind penen park krijgt een 30 <eit van 150 megawatt. )0 l 2 oge voor 1 ste VDT'er )9 so i - Ruim 22 jaar geleden ij Van Doornes Trans- 30 (VDT) een gouden zak- >o in de kluis gelegd voor )0 ite werknemer. Gister- kreeg Ad van der Meu- I het 'Pucci' horloge. Hij 'n de slag bij de zoge- 4e snarenlijn. Die snaren ■h een essentieel onder- jn de cvt-duwband, on- 4 van een automatische pssieBij VDT - sinds 3iderdeel van de Duitse 'Groep - wordt verwacht ^nei de 4 miljoenste cvt sband loopt. 4tz na bijna mbankroet 1 4 - De Duitse fabrikant ^ïrijf- en kantoorbeno- 7den Herlitz vraagt faillis- gt aan. De banken, die vo- 5 bij een reddingsoperatie 6) procent eigenaar wer- ^rlangden van Berlijn en sïnburg kredietgaranties 1 miljoen euro als voor- jï voor 30 miljoen euro 3!uwe leningen. De deel- ^vilden niet verder gaan gniljoen euro. Herlitz, in 4pgericht, lijdt grote ver boor mislukte avonturen 7iand en de vastgoedsec- 9) 4| !r steun bij exporteur - Staatssecretaris 7l (economische zaken) 1 liet budget van een subsi- deling voor startende ex- ïirs omhoog van 2,7 naar 5joen euro dit jaar. Hij gisteren aan de Tweede dat onderzoek heeft uit en dat de regeling goed ij ;ische frank j niet uit zicht 21 2ii - Diverse grote Belgi- dfinkelketens -met name 2ileding- en voedselsector- 2 zeker dit jaar nog een ^le prijsaanduiding in eu- ïéle frank blijven voeren, ^ïs hen is de Belgische 2^og niet genoeg gewend 2! nieuwe eenheidsmunt, |j aanduiding in franken 4>p te geven. Eigenlijk had ijskaartje in Belgische 5?er 1 juli moeten verdwij- amsterdam/anp - Dexia Neder land gaat dit jaar honderden ba nen schrappen. De bank zegt zich te moeten aanpassen aan de gewijzigde marktomstandig heden en gaat daarom fors reor ganiseren. Deze reorganisatie kost 350 tot 400 banen. De Nederlandse tak van het bankconcern, dat tevens in Bel gië en Frankrijk actief is, heeft nu nog 1300 arbeidsplaatsen. Dexia Nederland bestaat uit het vroegere Bank Labouchere en Kempen Co. Eerder dit jaar kondigde Dexia aan dat het 75 arbeidsplaatsen zou schrappen. Het verder ver slechterde klimaat op de finan ciële markten noopt de bank verder in te grijpen. „Er is nogal wat gebeurd intussen", aldus een woordvoerster. Zij verwacht dat gedwongen ontslagen niet te vermijden zijn. Hoeveel is nog onduidelijk. Het relatief kleine Dexia volgt met de reorganisatie grotere marktpartijen, die het mes in de organisatie moesten zetten. De klap komt bij het Amsterdamse bedrijf echter wel erg hard aan. oen haag/gpd - DSM verkoopt zijn petro chemische activiteiten aan de Saudische olieproducent Sabic. De grootste petroche mische producent uit het Midden-Oosten betaalt 2,25 miljard euro voor de overna me. DSM zet hiermee een grote stap om zich om te vormen van een klassiek che miebedrijf tot een gespecialiseerd concern met farmacie, biotechnologie en fijnche- Na goedkeuring van de ondernemings raad en de Europese mededingingsauto riteit verwacht DSM de deal eind juni de finitief af te ronden. Dan zal DSM ook de eerste helft van het totaalbedrag ontvan gen. Over 4,5 jaar ontvangt DSM de rest. De petrochemie was vorig jaar, met een omzet van 2,4 miljard, goed voor bijna eenderde deel van de totale omzet van het concern. DSM zette de petrochemie eind 2000 in de etalage. Het wilde er van af om zich meer te richten op gespecialiseerde che mische producten, voedingsingrediënten en grondstoffen voor de farmaceutische industrie. Sabic en DSM hebben enkele maanden onderhandeld. Door de over name stijgen de Saudiërs op de wereld ranglijst van petrochemische bedrijven van de 22ste naar de 11de plaats. Op de Amsterdamse beurs werd de lang verwachte verkoop van de petrochemie- poot positief ontvangen. Het aandeel DSM noteerde na een uur twee procent hoger op 47 euro. Bij de aan Sabic verkochte bedrijfsonder delen werken op dit moment ongeveer 2300 mensen, van wie 1530 in het Lim burgse Geleen. Voor de verkoop van de petrochemie telde DSM wereldwijd ruim 22.000 werknemers die samen een omzet genereerden van 8 miljard euro. DSM had deze miljardenopbrengst nodig om nieuwe aankopen te doen op de ge bieden waar het een toonaangevende speler wil worden, zoals in biotechnolo gie en de ontwikkeling en productie van hoogwaardige materialen. Daarmee moet in 2005 een omzet van den miljard euro worden bereikt. DSM moet zo min der afhankelijk worden van de conjunc tuur en stabielere bedrijfsresultaten boe ken. Sabic werd opgericht in 1976. De Saudi - Arabische staat bezit 70 procent van het bedrijf. Er werken wereldwijd 14.500 mensen, die goed zijn voor een omzet van 8,9 miljard euro. sint wiLLEBRORD - Een kleine vier ton, twee keer zoveel als een 'gewo ne' touringcar, heeft de nieuwste aanwinst gekost van busbedrijf Muis in het Brabantse Sint Willebrord. De luxe VIP-bus is dan ook de eerste in Nederland die is voorzien van een internetaansluiting. Op vier platte beeldschermen in de bus zijn bovendien presentaties te volgen. De bus is verder voorzien van een vergadertafel en het is mo gelijk al rijdend televisie-uitzendingen te ontvangen. Bedrijven kun nen de bus huren, niet alleen om ermee rond te rijden, maar ook als presentatie- en vergaderruimte op locatie. Foto: GPD/Cor Viveen brussel/anp - Het tij is gekeerd voor de Eu ropese luchtvaartmaatschappijen. Voor het eerst sinds de aanslagen in de VS op 11 sep tember hebben ze meer passagiers vervoerd in vergelijking met een jaar eerder, zo blijkt uit cijfers van de brancheclub AEA. Sinds september houdt de AEA wekelijks bij hoeveel passagiers zijn leden hebben ver voerd. In oktober waren dat er telkens 20 procent minder dan in dezelfde periode van het jaar eerder. Langzaam verdween de vliegangst bij het publiek en werd het ver schil met vorig jaar kleiner. In de week van 18 tot 24 maart boekten de maatschappijen die bij de AEA zijn aange sloten, voor het eerst een groei van het aan tal passagierskilometers met 2,7 procent, vooral dankzij de Europese vluchten. Een woordvoerder van de AEA kon de cijfers nog niet duiden. Volgens hem speelt de paasvakantie een rol. In sommige landen is die al begonnen aan het einde van de groei- week. Pasen is veel vroeger dan vorig jaar. Ook zijn de cijfers niet helemaal vergelijk baar, omdat het failliete Sabena niet alleen dit jaar, maar in het vergelijkingsjaar 2001 uit de cijfers is gehaald. Dat scheelt al drie procent. De AEA-cijfers gaan alleen over de AEA-le- den, meestal de 'oude', voormalige staats luchtvaartmaatschappijen zoals KLM en British Airways. Prijsvechters zoals easyjet en Ryanair, die beweren nooit last te heb ben gehad van een dip in de passagiersaan tallen, tellen niet mee. amsterdam/anp - De vakbon den FNV Bondgenoten, CNV Bedrijvenbond en VHPP accep teren de uitnodiging van Philips om vrijdag verder te praten over de CAO. Vorige week donderdag legden volgens de bonden zo'n 15.000 Philips-werknemers in alle Ne derlandse vestigingen het werk neer voor een hele dag of enkele uren. De FNV- en CNV-bonden en de bedrijfsbond VHPP willen 3,5 procent meer loon voor de komende vijftien maanden. Tot dusver bood Philips niet meer dan 2,5 procent vaste loonsver hoging en een eenmalige uitke ring van 0,5 procent voor een periode van veertien maanden. In een reactie zegt een Philips- woordvoerder dat die gewenste loonstijging nog steeds te duur is. „Ik ga ervan uit dat aan de onderhandelingstafel een crea tieve oplossing wordt gevon den", aldus de woordvoerder. De vakbonden zijn optimistisch, ook al staat in de uitnodiging niet dat Philips de gewenste 3,5 procent wil betalen. Een woord voerder van FNV Bondgenoten: „Wij gaan er vanuit dat we zijn uitgenodigd op basis van de ei sen waarop wij actie hebben ge voerd." leiden/anp - Het Leidse reisbu reau Gambia Travel daagt Schiphol voor de rechter. Inzet is de naam van het intemetreis- bureau TravelPort. Gambia Tra vel, dat ook de naam Travel- Poort voert, vindt dat TravelPort te veel op hun naam lijkt. Eigenaar Obbes kwam er achter dat Schiphol de naam Travel- Port op zijn website voert. „Wij werden er over gebeld", aldus de directeur-eigenaar. Hij kreeg vervolgens bij Schip hol nul op het rekest. Daarom heeft hij de namen TravelPoort en TravelPort geclaimd. Obbes wil nu dat Schiphol de naam niet meer gebruikt. Maar een Schiphol-woordvoerster zegt dat daar niet aan tegemoet wordt gekomen. „We wachten het kort geding op 22 april af', aldus een Schiphol-woordvoerster. londen/den haag/anp-rtr - De olieprijzen stijgen fors door het oplopen van de spanningen in het Midden-Oosten. Op de olie- termijnmarkt van Londen ging de notering van een vat (159 li ter) Brent-olie uit de Noordzee voor levering in mei gisteren van 25,92 naar 27,63 dollar, een stij ging van 6,5 procent. Sinds eind februari is de olieprijs al met meer dan een kwart gestegen. Maandag kwam in New York de prijs van een vat Amerikaanse olie voor het eerst in zeven maanden boven de 27 dollar uit. De notering stond even op 27,40 dollar. Irak heeft voorgesteld olie als wapen te gebruiken in het Midden-Oosten conflict en geen olie meer te leveren aan landen die Israël steunen. Van enkele Arabische olieproduce rende landen is echter al verno men dat dat niet zal gebeuren. „Hoe kunnen we onze Palestijn se broeders steunen als we geen inkomsten meer hebben", vroeg een Koeweits delegatielid bij een islamitische conferentie in Ma leisië zich af. Sabri, minister van buitenlandse zaken van Irak, verklaarde dat het oliewapen al leen kan werken als de oliepro ducerende landen samenwer ken. De OPEC, de Organisatie van Olie-Exporterende Landen, is niet van zins in te grijpen om aan de stijging van de olieprijs een eind te maken. De organisa tie hanteert een bandbreedte voor haar olieprijs van 22 tot 28 dollar per vat. Pas als de prijs langere tijd op 30 dollar staat, valt te verwachten dat de OPEC zijn productie uitbreidt om de prijs omlaag te brengen, aldus een functionaris van het oliekar tel. Eurocommissaris De Palacio (transport) zei gisteren dat een stabiele olieprijs in het belang is van de consumenten en de pro ducenten. Ze verwacht dat de olieproducenten hun verant woordelijkheid nemen en te grote koersschommelingen zul len vermijden. Omdat autobrandstoffen de prijzen op de wereldoliemarkt volgen is de verwachting dat benzine en diesel de komende weken nog flink in prijs zullen stijgen. Vorige week verhoogde marktleider Shell voor de zesde keer in enkele weken de benzi neprijs met 1,5 eurocent. In een maand tijd is de benzine al 7,5 eurocent duurder geworden. brussel/anp - Europees com missaris Bolkestein (interne markt) wil hoofdaccountants bij grote bedrijven om de zeven jaar laten rouleren. Daarmee hoopt hij financiële schandalen te voorkomen, zoals bij de Ame rikaanse energiereus Enron en accountantsfirma Andersen. Een verplichting voor bedrijven om elke zeven jaar ook een an der accountantskantoor in te huren, komt niet in een ge dragscode te staan. Volgens een naaste medewerker van Bolkestein zal de voltallige Europese Commissie zich over enkele weken of volgende maand over deze aanbeveling buigen. Een aanbeveling is in zijn ogen voldoende om de ac countants te binden. Als de aan beveling of gedragscode in de praktijk niet werkt, kan Bolke stein alsnog overgaan tot officë- le Europese wetgeving. Dat kan echter enkele jaren in beslag ne men. Bolkestein wilde oor spronkelijk elke grote onderne ming verplichten om eens per zeven jaar van accountant te wisselen. Daar ziet hij nu van af. Wel moeten de grote accoun tantsfirma's de leidinggevende boekhouder per grote klant om de zeven jaar laten rouleren. Daarmee denkt de eurocom missaris te voorkomen dat er te nauwe banden ontstaan tussen accountant en klant, waardoor het gevaar van fraude toeneemt. Bolkestein pleit al langer voor strengere regels voor accoun tants. Hij is er groot voorstander van om op termijn wereldwijd de strengere International Ac counting Standards (IAS) in te voeren. hengelo/gpd - Bij Akzo Nobel in Hengelo is grote onrust ont staan over een dreigende slui ting van de fqabrieken voor chloor- en monochloorazijn- zuur (mca). De ondernemings raad is geïnformeerd over een plan om beide onderdelen naar Delfzijl te verplaatsen. Dat kost in Hengelo ruim 300 banen. Met het plan om de Hengelose productieonderdden te sluiten wordt tegemoet gekomen aan de weerstand tegen chloortrans- porten. In Delfzijl komt een nieuwe fabriek op basis van nieuwe technologie. Ook zou daar een mca-fabriek bij komen. Mca is het vervolgproduct van chloor. De ondernemingsraad wil een gesprek met de Kamercommis sie voor milieu. In een brief wor den de effecten van een vertrek uit Hengelo geschetst: 300 ba nen weg. daarnaast komen 400 banen bij toeleveranciers op de tocht te staan. De ondernemingsraad ziet als alternatief de bouw van een nieuwe fabriek in Hengelo die alleen de hoeveelheid chloor le vert die de mca-fabriek kan ver werken. Daarmee zijn opslag en transport van chloor van de baan. Het bedrijf wil geen toe lichting geven zolang wordt overlegd met XTtOM. maar noemt de onrust bij de OR 'lo- gUch'. door Gerard van Engelen HEiLoo - Het voelt als vlees, het lijkt op vlees en het kauwt als vlees. Maar het komt uit kaas. Het recept: een emmertje verse piepjonge Goudse - in zijn jong ste (natte) stadium - dat is onder worpen aan een mysterieuze ei wittruc. En dan is-ie daar: de kaasvis, de kaaskip of de kaassteak. Aad Kweldam (78) heeft 25 dienstjaren in de voedingsindu strie achter de rug. Hij volgde cursussen in Denemarken, Zwitserland en Frankrijk. Het le verde hem een reputatie op op het gebied van eiwitten. Hij ver kocht zijn voedselbinders aan Nestlé en Unilever. Zorgde er voor dat kleffe producten een stevige samenstelling kregen. Door zuur te binden aan zet meel, suiker aan eiwit, een schimmel hier, een bacterie daar en tussentijds waar nodig enzymen neutraliseren door er zuur aan toe te voegen. Het eindresultaat was steeds hetzelf de: klef werd compact en sma kelijk zonder chemische toevoe gingen. Zo werd het Monatoetje gelan ceerd. Zonder Kweldams ingre pen zou het een Monasnotje ge worden zijn. Kleffe boerenkools- murrie werd dankzij Kweldam een smakelijke instant stamp pot, en ook de gevriesdroogde soepgroenten en de fanta- siefntes van aardappelpuree konden met zijn hulp zo op de markt gezet worden. „Waar een huisvrouw in de keuken werkt met zout, peper en azijn, doe ik het met eiwitten, zuren en sui kers. Geen chemicaliën, geen genetische manipulatie. Puur natuur. Niks engs aan", betoogt Kweldam. Zijn vindingen leverden hem aanbiedingen op om van te wa tertanden. Freelance-contracten bij Nestlé en Unilever (waar hij hoofd we tenschappelijk medewerker werd) maakten hem financieel onafhankelijk. Toen Kweldam dertien jaar geleden met pensi oen ging, ging hij thuis verder met voedselexperimenten. Hij had eindelijk tijd om een per soonlijke obsessie aan te pak ken. „Ik heb vlees altijd griezelig gevonden", zegt Kweldam, zoon van een slager. „Je eet een ander op en ik heb daar geen prettige gedachten bij. Mijn filosofie is dat eiwit op poten en eiwit in het veld allemaal familie van el kaar is. Je hebt dat vlees dus niet nodig." Kweldam ontwikkelde sojabur- gers. Kunstvlees. Door toevoe ging van zijn natuurlijke binders kregen die veerkracht en een goede 'bite'. Net echt vlees. Hij haalde er de publiciteit mee en vond een fabriek die er wel wat in zag. Uiteindelijk kreeg hij vo rig jaar een contract aangebo den voor ruim een half miljoen euro. Hij kreeg enkele maanden bedenktijd. En weigerde. „Soja was inmiddels belast in de ogen van de consument omdat Aad Kweldam (rechts) proeft samen met chef-kok Dirk van Eekeren een stukje 'kaasvis'. Foto: GPD/Alex Kingaby er aan de genen is gesleuteld. Het alternatief, lupine, vond ik te veel nadelen hebben. Boven dien wilde ik de fabricage van het vlees in één hand houden om de kans van vroegtijdig be derf uit te sluiten. Ik heb gezegd 'als jullie geen eindproduct wil len maken zie ik het niet zitten'. Ze wilden niet verdergaan dan het halffabrikaat. Zo heb ik me zelf dus een half miljoen euro door de neus geboord." En toen, eind vorig jaar, bij een toevallig bezoek-met-rondlei- ding aan kaasboerderij Zeilzicht in Schermer, viel alles op z'n plaats. Vlees uit de natuurlijke bindstof van kaas. Puur natuur. Dat moest het worden. Vis (een losse structuur), kip (iets stevi ger) en vlees (compact). „De draad, de vezel is het essentiële. De kruiden doen de rest. En als je naar de smaak kijkt, heeft kaas toch de voorkeur vanwege zijn 'taste-impact' en zijn goede reputatie als betrouwbaar voed sel. Bovendien moet je bij soja een plantaardig eiwit toevoegen dat van nature al in kaas zit." En dus ging Kweldam begin dit jaar weer zijn laboratorium in. Om er met de kaasvis, de kaas kip en de kaasbiefstuk uit te ko men. Het geheim van de smid zit 'm naar eigen zeggen in een trucje om eiwitmoleculen een compacte vorm te laten aanne men. „Zolang dat niet geregi streerd is, ga ik niet zeggen hoe ik dat precies doe. Maar het is allemaal echt puur natuur." En omdat - in zijn eigen woor den - 'eating the proof of the pudding' is, staat de tafel tijdens het interview gedekt, is de be vriende Dirk van Eekeren (voor zitter van het Nederlands koks- gilde afdeling Noord-Holland Noord en uitbater van een cam pingrestaurant) al in vol ornaat - inclusief muts - bezig om de kaasvis te bakken. Het smaakt goed. De bevriende chef-kok is razend enthousiast. „We gaan binnen kort voor de afdeling van het gil de een speciaal diner organise ren met de verschillende kaas vleesproducten. Kaasgehaktbal len in de soep en een kaassteak als hoofdgerecht." Kweldam filosofeert verder Als dit gaat lopen is er veel meer kaaswrongel nodig, en kaas maak je van melk. Ben je in één klap van de melkplas af. En wat dacht je van voedselhulp aan ontwikkelingslanden? Als je dit melkvlees vacuüm verpakt en pasteuriseert, blijft het een jaar houdbaar zonder koeling. En het is heel voedzaam. Daar heb ben mensen in de derde wereld meer aan dan aan zakken meel." De kosten? „Die zijn ge lijk aan eerste kwaliteit vlees."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9