Kerkvliet mag toch woning bouwen RIJN VEENSTREEK Adoptiekoe tegen de vooroordelen Verkooppunt asperge Woubrugge blijft staa Rijnwoude handhaa bouwplan Koudekei Mogelijk resten Romeinse wachttoren blootgelegd Europese titel voor twirlsters uit Ter Aar Drogisterij in Langeraar beroofd langeraar - Een jongeman met een mes heeft gistermiddag een drogisterij aan de Strooplikker in Langeraar overvallen. Hij be dreigde het personeel en vluchtte met het geld dat hij buit maakte. Vervolgens reed hij op een scooter over het Kerkpad in de richting van Pap enveer. De politie zoekt nog naar de dader en weet niet hoe groot de buit is. Van der Salm onderscheiden alkemade/heerlen - J. van der Salm uit Roelofarendsveen is vanochtend benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nas- sau. Burgemeester Meerburg van Alkemade overhandigde hem de versierselen tijdens een symposium in Heerlen, waar Van der Salm formeel afscheid nam als directeur van Gaz de France (voorheen Placid Oil). Van der Salm werkt sinds 1975 bij de offshoreonderneming, waar hij voorzitter van de Raad van Commissarissen wordt. Zijn onderscheiding heeft hij verder te danken aan activitei ten in Alkemade. Hij was één van de initiatiefnemers voor de oprichting van de plaatselijke VVD en hij is oprichter en se cretaris van de Lions Club Roe lofarendsveen. Gratis compost in Alkemade alkemade - Inwoners van Al kemade kunnen deze week gra tis een zak compost ophalen bij de gemeentelijke werkplaats aan de Korte Goog in Roelof arendsveen. Morgen, vrijdag en zaterdag staan er in totaal 200 zakken klaar. Per adres kan één zak worden opgehaald. woensdag 3 APRIL 2002 i( Rijnwoude beloont Hazerswoudenaren voor medewerking hazerswoude-dorp - Familie Kerkvliet uit Hazerswoude-Dorp, die al sinds 1994 in een caravan woont, mag een agrarische be drijfswoning bouwen. Het ge meentebestuur van Rijnwoude wil haar een vergunning verle nen, omdat zij de aanleg van het aangrenzende, spraakmakende woonwijkje Zuidhof heeft moge lijk gemaakt. Bovendien heeft de gemeente bij de familie ooit de verwachting gewekt dat ze een nieuwe woning mag bouwen, al dus burgemeester en wethou ders. Hiermee lijkt Kerkvliet door de mazen van de wet te glippen. In hun voorstel aan de commissie ruimtelijke zaken merken B en W namelijk op dat hij eigenlijk niet in aanmerking komt voor een nieuwe woning. De boerde rij heeft namelijk een bedrijfs woning en is niet groot genoeg voor een tweede huis. Kerkvliet senior verkocht echter vorig jaar de bedrijfswoning aan project ontwikkelaar Schaap. Voor de jongere generatie Kerkvliet, die in de caravan woont, ontstond er een probleem. De caravan is immers een tijdelijke oplossing en de bedrijfswoning waarin ze eigenlijk zou gaan wonen, was verkocht. Hoewel de gemeente geen be moeienis had met deze verkoop tussen Kerkvliet en Schaap, komt die transactie haar wel goed uit. De gemeente had be lang bij de verkoop omdat daar mee een blokkade voor de bouw van de Zuidhofvilla's was weg genomen. Schaap dreigde Rijn woude al met een hoge schade claim voor elke dag dat hij niet kan bouwen. Ook is de gemeente Kerkvliet dankbaar voor het feit dat hij een nieuwe ligboxenstal zover mogelijk van de Zuidhofvilla's vandaan bouwde. Die stal zou namelijk ook de bouw van de zestien landhuizen kunnen blokkeren. De commissie ruimtelijke zaken bespreekt het voorstel dinsdag avond. Westra markeert eerste grutto-ei hazerswoude/zoeterwoude - Naast de Friese traditie rond het eerste kievietsei willen agra riërs en natuurbeschermers een nieuwe traditie beginnen: het markeren van het eerste grutto- ei als symbolisch begin van het weidevogelseizoen. De leden van de Vereniging voor Agra risch Natuur- en Landschaps beheer Wijk en Wouden (tussen Leiden, Alphen aan den Rijn en Zoetermeer) hebben hun eerste grutto-ei gevonden bij de boer derij van Dick Sol in Hazers woude-Dorp. Morgenochtend markeert burgemeester Westra van Rijnwoude dit nest, waar het ei gewoon blijft liggen. alphen aan den rijn - Niet al leen in het Alphense stadshart is de afgelopen jaren de ene na de andere archeologische ontdek king gedaan. Ook op de plek waar Rijksweg 11 wordt aange legd, heeft een team van het Ar cheologisch Diensten Centrum (ADC) uit Bunschoten een aan tal vondsten uit de Romeinse tijd gedaan, waaronder mogelijk een wachttoren. Deze week lo pen de opgravingen ten einde. De archeologen stuitten op de resten van de Romeinse weg die tussen Alphen aan den Rijn en Zwammerdam loopt. De weg verbindt de forten Albanianae en Nigrum Pullum met elkaar. Bovendien vonden ze aan de zuidkant van de weg de over blijfselen van een inheemse ne derzetting en van de vermoede lijke Romeinse wachttoren. De resten dateren uit de tweede eeuw na Christus. Het ADC ver richtte de opgravingen in op dracht van Rijkswaterstaat. Projectleider Wouter Vos en zijn team slaagden erin om flink ge deelte van de nederzetting op te graven. „Het terrein is zo'n 160 vierkante meter groot. Waar schijnlijk liggen er in de buurt nog meer resten van het dorpje, maar dit ligt buiten het gebied waar het nieuwe viaduct gaat komen. Daar mogen we helaas niet graven." De vondsten zijn volgens Vos goed geconser veerd: „Het is volgens mij voor iedereen duidelijk te zien dat er sprake is van resten van Ro meinse huisjes en boerderijtjes. Het is niet zo dat alleen een ar cheoloog dat kan waarnemen." Naast het dorpje denkt Vos ook de resten van een Romeinse wachttoren te hebben gevon den. „We hebben slechts twee aanwijzingen", zegt hij. „We vonden een vierkant, stenen fundament dat van een Ro meinse wachttoren zou kunnen zijn. Verder vonden we bij de nederzetting scherven venster glas, dat kwam alleen voor bij militaire bouwwerken." Vrijdag sluit het ADC het werk af. Dan gooit een machine het laatste gedeelte van de grond weer dicht. Voor Vos zijn de op gravingen bij het Goudse Rijpad in elk geval niet voor niets ge weest. „Bij vooronderzoek had den we niet veel sporen gevon den", zegt hij. „Ik had er daarom een hard hoofd in dat we iets bijzondefs zouden vinden, maar het tegendeel bleek dus waar." jersey - De Ter Aarse Chantal Lek van de drum- en show band Dice Musica'83 en de Nieuwveense Nathalie van Amerongen van twirlvereni- ging TVL zijn in het paas weekeinde Europees kampi oen twirling geworden op het Britse eiland Jersey. Voor Lek was het de zesde Europese ti tel in deze mengvorm van rit mische gymnastiek en majo rette. De beide 17-jarige meisjes werden kampioen op verschillende onderdelen. Lek werd bij Super X Strut ting kampioen en veroverde bij Duo Twirling samen met Leonie Aartman de zilveren plak. Bij het onderdeel Dance Twirling behaalde de Ter Aarse de bronzen medaille. Het goud was op dit onder deel voor Van Amerongen. Marin Verhaar, ook lid van de Ter Aarse vereniging Musi ca'83, werd tweede op het onderdeel Dance Twirling. Verhaar en Lek maakten ook deel uit van de Nederlandse ploeg die met het Large Team Europees kampioen werd en tweede met het Small Team. dam - heeft 'resse itg voors denp ipagni es eei die ir ron, ki van bijna Implet zwij die u irdeel iedigii 100 eu •ntwo bedot :e te bi Sonia van der Eijk (links) en Dave van Santen (rechts) kijken toe hoe de Alphense adoptiehoudster Renout-Gross 'haar' koe Celesta bewondert. Foto: Henk Bouwman ki Woubrugse veehouders maken stedeling bekend met plattteland door Bas Pronk woubrugge - Dave van Santen (29) en zijn vriendin Sonia van der Eijk (26) lachen wat af op hun melkveehouderij. De onwetend heid van stadse houders van adoptiekoeien is een bron van vermaak voor de Woubruggena- ren. De vrouw die met een wortel in de wei achter de koe aanging, staat het stel nog vers in het ge heugen. „De koe moest er niets van hebben, want die eet geen wortels", zegt Sonia van der Eijk vrolijk. De twee glimlachen ook nog wel eens als adoptiehouders aanbellen en vragen of hun ou ders thuis zijn. „Ze kunnen zich niet voorstellen dat jonge men sen een boerderij runnen." Sinds een half jaar krijgen melk veehouders ook elders met dit soort reacties te maken. Zo lang loopt het project waarbij een boer ongeveer vijftig koeien voor adoptie beschikbaar stelt. De boerderij is daarmee één van de circa honderd veebedrijven in Nederland die aan de actie van Stichting Milieubewustzijn (StiM) meedoet. Het idee om de bevolking iets te laten doen kwam op het hoogtepunt van de mond- en klauwzeercrisis van vorig jaar. Voor 45 euro per jaar is het mogelijk om een koe te adopteren. De adoptiehouder krijgt daarvoor vijf keer een nieuwsbrief van StiM en foto's van de koe. Daarnaast houdt de boerderij tweemaal per jaar een inloopdag waarbij de adoptie houders hun koe kunnen bekij ken. De zeventigjarige mevrouw Re nout-Gross uit Alphen aan den Rijn adopteerde in september 2001 de koe Celesta bij de melk veehouderij in Woubrugge. Zij is zo enthousiast over het project dat zij zelfs een fiets kocht om af en toe te gaan kijken naar de koe.Als mijn man meegaat, wil hij altijd snel weer weg. Maar ik vind het heerlijk om langer te blijven. Ik moet me soms dwin gen om niet langs te gaan. Want het leven op de boerderij gaat gewoon door en die mensen moeten ook hun werk kunnen doen." Het enthousiasme van de Alphense komt vooral voort uit haar liefde voor dieren. „De mkz-crisis ging me aan het hart. Ik ben blij dat ik op deze manier iets kan terugdoen." Renout-Gross is één van de cir ca vijftig adoptiehouders bij de melkveehouderij in Woubrugge. Opvallend op de lijst is dat er nauwelijks houders uit de recht streekse omgeving komen. Het merendeel van de adoptiehou ders is afkomstig uit Den Haag en Rotterdam. „De mensen uit de steden staan verder van de boerderij af en willen vaak iets doen", zegt Van der Eijk. „Soms zijn zij nog niet eerder op een boerderij geweest en kennen zij boerderijen alleen OEVERLOOS Boomkwekers in het Groe ne Hart sidderen als de milieuminister zijn ivoren to ren verlaat. Het gemeentehuis in Alkemade is nog niet bere kend op de nieuwe wethou- dersploeg. Rimboe Ooit was Jan Pronk minister van ontwikkelingssamenwer king. In die functie schreef hij dikke rapporten. Soms, als het niet anders kon, stapte hij op het vliegtuig om te kijken wat er in de Derde Wereld terecht kwam van zijn papieren plan netjes. Zo werd onze Jan een man van de wereld, met vrien den van hier tot Tokio. Nu is Verre Jan al een poosje minister van ontwikkelingen dichter bij huis. Hij schrijft als zodanig lijvige nota's. Net als Beethoven deed hij extra zijn best op zijn Vijfde. Af en toe, als het echt niet anders kan, stapt de milieuminister in zijn dienstauto. Dan stuurt hij zijn chauffeur de rimboe in om zijn beleid te toetsen aan de prak tijk. Zo kan het gebeuren dat Jan van-de-wereld op een stille voorjaarsochtend verzeild raakt in een onderontwikkeld stukje Randstad, het PCT-terrein op de grens van Hazerswoude en Boskoop. „De PCT-woestijn", mompelt hij onthutst, „want dit oord is zo kaal en verlaten dat zelfs treinen er geen spoor zouden achteraten. Nu ik het zo zeg: had ik in deze buurt niet ergens die ondergrondse hogesnelheidstrein bedacht?" Prompt breekt het inzicht door bij Groene Jan. Als zijn veron derstelling juist is, hoort deze kale vlakte bij het onvolprezen Groene Hart. Wat doet die oranje graafmachine daar dan? Weg met dat ding. Moeten hier milieuvriendelijke kassen voor boomkwekers komen? Quatsch. Op de terugweg naar de grote stad, is Jan eruit. Ter hoogte van het Westland laat hij zijn chauffeur even stoppen. Jan stapt uit, aanschouwt de kas sen en roept theatraal: 'Dat nooit in Hazerswoude. Over mijn politieke lijk'. En Jan rijdt weer verder naar kantoor om voorbereidingen te treffen voor een Zesde Nota. Maar in al zijn ijver rekent de milieuminister buiten de waard. Siem Hoogeveen, u weet wel, de onverschrokken Boskoopse boomkweker, werkt al weken als een bezetene aan een kassencomplex in de woes tijn. „Ik laat mij met nog geen tien paarden wegtrekken van het PCT-terrein." Dus ook niet door een dienstauto van de mi nister met een paar pk-tjes. Bo vendien heeft Siem al zijn ver gunningen, dus kan Jan de boom in met al zijn nota's. Gelukkig voor Siem en zijn col lega-kwekers komen er snel Tweede-Kamerverkiezingen. Daarna is hij ongetwijfeld ver lost van deze milieuminister. Want Jan levert maar wat graag zijn portefeuille in die hem als een molensteen om de nek hangt. Al zal hij zelf diploma tiek zeggen dat het tijd is voor verandering. Jan vlast na ont wikkelingssamenwerking en ontwikkelingen dichter bij huis op het departement van onder wijs. Of de scholen op hem zit ten te wachten zal hem worst wezen. Maar, stelt Jan monter, het kan in elk geval geen kwaad voor mijn eigen algemene ont wikkeling. Ik moet nog heel wat leren. Herindeling Wel eens in een lege kroeg ge zeten? En, gezellig? Nee, dat dachten we al. Hoe meer zie len, hoe meer vreugd, luidt het aloude gezegde immers. Die wijsheid hebben ze ook ontdekt in Alkemade. De nieu we collegepartijen Mooi Al kemade en de PvdA besloten drie wethouders aan te stellen. Da's er eentje meer dan voor heen. Met de burgemeester maakt dat een team van vier personen: dertig procent extra gezelligheid! Toch denken wij dat het met die fiin wel meevalt. We ver moeden eigenlijk - maar dat zeggen we niet hardop - dat de gezelligheid straks ver te zoe ken is. Want denk maar niet dat Kees Uit den Boogaard, Arie Meerburg, Wil Reijnders en Frans Schoonderwoerd graag bij elkaar op schoot krui pen. En dat is precies wat er moet gebeuren als ze niet snel de boel herindelen in dat ge meentehuis. Gevieren hebben ze net zoveel vierkante meters aan werkruimte tot hun be schikking als hun drie voorgan gers. En achter de B en W-tafel in de raadzaal moeten ze ook flink indikken. Kroegtijgers zien daarin misschien dé ga rantie voor gezelligheid. Maar een vergadertijger krabt zich ongetwijfeld even achter de oren. Een soortgelijk ruimtepro bleem deed zich een maand geleden al voor. Gemeente raadsfracties hebben recht op een eigen vergaderhok in het gemeentehuis. Dankzij nieuw komer Mooi Alkemade ont stond er een tekort van één ka- Bijdragen aan deze rubriek van Tim Brouwer de Koning en Janneke Dijke singen. Dat moet niet al te moeilijk zijn met twee wethou ders uit een partij die zichzelf nogal creatief vindt. En anders hebben wij hier een paar idee tjes waaruit het nieuwe ge meentebestuur kan kiezen: -Werk van huis uit. Het uitdij ende ambtenarenlegioen zal dankbaar gebruik maken van de B en W-vleugel. -Spreek af dat de drie wethou ders hooguit drie dagen per week in het gemeentehuis bi vakkeren. Verdeel die dagen zo dat de kamers optimaal benut worden. Bijkomend voordeel is dat de wethouders automa tisch minstens één dag per week de straat op moeten, waardoor ze contact met de burger houden. -Mocht dit allemaal niet luk ken, begin dan alvast voorzich tig met de gemeentelijke herin deling. In de gemeentehuizen van Jacobswoude en Rijnwou de komen deze maand wet houderskamertjes vrij. Grapje O, wat wil hij graag een keer de hoofdrol spelen in Oeverloos. Maar de Alkemadese WD'er Ton van Velzen stond tot nu toe in de schaduw van opper hoofd Luuk Beelen en kreeg hooguit bijrollen toebedeeld. Nu Luuk bijna opstapt als wet houder kan Ton niet meer wachten tot het zijn beurt is. Hij heeft ons alvast een handje geholpen en een oeverloos- grap bedacht. Nu hij hét gezicht van de WD in Alkemade is, is het tijd voor een nieuwe invulling van die partijnaam, vindt Ton. Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie, dat is te oubollig. Van Velzen Democratie, dat bekt tenminste, zo riep hij vorige week tijdens een borrel in de kantine van het gemeentehuis. Zijn directe achterban schijnt de partij al zo te noemen. Nu de rest nog. Voor deze ene keer, Ton, ne men we je grapje over. Maar vanaf nu gewoon weer serieus vergaderen. Anders verlies je al je kiezers en wordt het écht Van Velzen Democratie. woubrugge - De Woubrugse as perges mogen dit jaar toch van uit een portocabine aan de Bod- dens Hosangweg worden ver kocht. De gemeente Jacobswou de staat toe dat de keet tot 1 juli tegenover de aspergeboerderij van de familie Noordam blijft staan. Een paar weken geleden, net voor het aspergeseizoen dat za terdag begint, sommeerde Ja cobswoude dat de keet binnen twee weken weg moest. De ge meente dreigde met een dwang som. Noordam kreeg vorig jaar toe stemming het verkooppunt neer te zetten als noodoplossing. In verband met de mkz-crisis mochten de klanten het erf van de boerderij niet betreden. An dere jaren verkocht de familie de groenwitte specialiteit vanuit een schuur op het erf. Dat de aanschrijving net voor eek op achter n. Hai van naast de snelweg.^cOp Door hun onbekendheid r^ boerderij zitten stadse m t 1 vol vooroordelen. Zo verb reQgr het de meeste adoptiehorj - dat de melkveehouders elk, bij naam kennen. En de blijken wel degelijk over jate te beschikken, want tegen |terg v kenden zijn ze afstani t t Maar het hardnekkigste ;r^on{ oordeel is dat de koeien dj^ gn waardig worden behai „Om dat beeld bij te sl doen wij mee aan dit pre zegt Van der Eijk. „De ig0 schetsten een negatief I Terwijl de koeien in de 2|f O1 dag en nacht in de wei sta een goede verzorging kiN - Ba De meeste mensen staaiendsl weg van het plattelandslevnedy- geloven de negatieve en eer va foutieve weergave van de nrische Elke poging om dit beeCircu doorbreken, willen wij steleeftij Daarom is dit een goed fcn onj tief. En financieel is het nö stanc lijk ook interessant.iptscJ ir en fi nder mde r ,d the 'Edi lie ant leven jaren )rlog r elang het aspergeseizoen de deu uitgegaan was geen opzei de gemeente, zegt gemeer cretaris Meester. „Het vie ongelukkig samen. Het wa rig jaar als noodmaatregel gekeurd, waarbij het niet c spraak was dat hij daar zoi ven staan." De gemeente ij nu toch een uitzondering. De familie Noordam wil c plek van de portocabine, vroeger een schuur stond definitief onderkomen ne< ten. Daarvoor is nog geen stemming. De verkoop v dat punt was vorig jaar sp vol. „Wij hebben de ervarirl mensen schroom hebben erf van de boerderij op te gi verklaarde Gerda Noordan langs. Door het warme weer kan d pergeverkoop zaterdag al b nen. Het seizoen loopt tot ijden ni, de langste dag van het ja|<Uns1 iceren j wijze Tekening: Maarten Wolterink mertje. Niet Mooi Alkemade, maar de kleine PvdA werd ver bannen naar de leeskamer. Maar voor die algemeen toe gankelijke ruimte haalden Frans en consorten terecht de neus op. Dat zal wel weer ge beuren als Arie, Kees en Wil Frans straks achter een kamer scherm in de B en W-kamer willen zetten. Nee, het is zaak dat de heren zoeken naar creatievere oplos- aaroi geen Daai Ijl leeft rhetc Alternatief PvdA te duur voor B en fèrgn (iet ou woord om van het plan varl! sc^r ker Wessels Vastgoed af tr^e*?.v ken. lndlef Het bouwplan gaat uit{J?ee.. twaalf gelijkvloerse huurwt gen voor senioren, tien ko<re ..nc partementen voor seniore, ,zlJnc veertien duurdere huizen. s vankelijk was het de bedo^°^f in el] tspee in in Zooit rch f( ;vanl een t ouw, dt op iter. iuctit best en w koudekerk aan den rijn - Het Rijnwoudse gemeentebestuur handhaaft het voorstel van bou wer Volker Wessels Vastgoed BV voor de bouw van 36 huizen op de plek van de voormalige wa terzuivering in Koudekerk aan den Rijn. Een meerderheid van de politici die het plan in febru ari al bespraken, vond het 'drie keer niks'. Een nieuw inrich tingsplan zou echter aanzienlij ke vertraging betekenen, aldus burgemeester en wethouder, omdat bijvoorbeeld diverse ad viseurs zoals de architect en de stedenbouwkundige opnieuw aan de slag moeten. Het college beraamt de extra kosten daar voor op 27.000 euro. De PvdA wilde vier woningen in de vrije sector vervangen door vier sociale huurwoningen. De meerkosten zouden uitkomen op zo'n 450.000 euro, bereken den ambtenaren. B en W vinden het daarom financieel onverant- dat de bouw de tweede heli f dit jaar zou beginnen. Maa wordt nu begin 2003. Een 1 voor de vertraging was d< Alphense aannemer Ges die aanvankelijk de huizf Koudekerk zou bouwen, jaar failliet ging. Rijnw moest toen noodgedwo met Volker Wessels in zee. man had een overeenkoms Koppes Makelaardij en Kc koos na het faillissement Gesman voor Volker W^ Vastgoed BV. De commissie ruimtelijke fi 6 buigt zich dinsdag over'~fr nieuwe bouwplan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20