PvdA houdt twijfels over JSF-project BLIKVANGER Bush maant tot terughoudendheid De ramp, het vonnis en de kater Leidse historicus zet vraagtekens bij claims slavenhandel Poolse politie maakt jacht op bankrovers nu 26,25 Singel loop Kabinet overtuigt fractie niet Natuurkundefestival in Noordwijk Vliegenthart in Kamer over crisis in Leidse verpleeghuizen Leidsch Dagblad «:m:i NR. 42889 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 fT/v Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 (aasproduct dat >ogt en kauwt ils vlees en vis Onderzoek naar leperking van leginnersrijbewijs :ransen in ban ran bedrog met 'entagon-aanslag Dagblad woensdag 3 APRIL 2002 Vrijdag 19 april In Onderzoek: Schaken wordt nog veel leuker Pastoor Ruigrok halve eeuw in dienst van God 8/9° IcH&l H/i6° 1 plumia! opt definitief sterdam - Na tien jaar gaat populaire Nederlandse band umia! uit elkaar. De al langer I aflerende? geruchten zijn gis pen officieel bevestigd. Zanger ider de Buisonjé begint een ocarrière. De Buisonjé gaf derhalf jaar geleden al te nnen alleen verder te willen. i groep geeft op 18 april een Icheidsconcert in de Heine- h Music Hall. Tevens komt er |g een dubbel-cd: Het beste n Volumia! en Volumia! live. igina R9 rouwen geven xuvervaller slaag iden - Een nog onbekend ge- even overvaller kreeg afgelo- uu|n nacht zijn trekken thuis en hij rond kwart over een op Morssingel probeerde twee buwen van 20 en 22 jaar te roven. Hij stootte de twee n en eiste geld. Om zijn /ersfeorden kracht bij te zetten "beg hij met een ijzeren staaf. Leidse vrouwen zagen kans !t wapen van de overvaller af pakken en mepten stevig te- bin g. Er stopte ook nog een au tomobilist om de vrouwen te 'lpen. Daarop koos de over- iller het hazenpad. den haag/gpd - De PvdA-fractie wil van het kabinet nadere uitleg over de gevolgen als Nederland voortijdig uit het bouwproject van de Amerikaanse gevechts vlieger Joint Strike Fighter stapt. In tegenstelling tot de regering meent de PvdA dat de militaire strategie over een paar jaar ver anderd kan zijn. Daardoor zijn wellicht minder, andere of zelfs geen jachtvliegers voor de lucht macht nodig. Uitstappen moet daarom mogelijk zijn, meent de partij. Het kabinet zei gisteren in het Kamerdebat over het JSF-pro ject dat tussentijds uitstappen niet rendabel is en onlogisch. Het kabinet wil 920 miljoen euro voorschieten om het bedrijfsle ven mee te laten bouwen aan de JSF. De Nederlandse industrie krijgt dan via Amerika opdrach ten retour en betaalt het voor schot deels terug. Volgens het kabinet loopt de overheid geen financiële risico's met dit pro ject, de PvdA betwijfelt dat. De stem van deze coalitiepartij geeft de doorslag: WD, CDA en klein christelijk, samen precies de helft van het aantal kamerze tels, zijn voor. D66, Groenlinks en SP zijn tegen.Ook wil de PvdA zich niet vastleggen op aanschaf van de JSF als Neder land meebouwt. Kopen van de JSF om na 2010 de huidige F16 te vervangen, ligt echter voor de hand, zo meent het kabinet. Een van de voordelen van het mee bouwen is de korting op de stuksprijs bij aanschaf. PvdA-woordvoerder Timmer mans zou graag met de Ameri kanen afspreken dat de regering in 2003 of 2004 laat weten of Nederland de JSF op termijn wel wil hebben, Tegen die tijd moe ten Kamer en regering hebben bepaald of de krijgsmacht in de toekomst nieuwe taken op zich moet nemen. Zo'n aangepast defensiebeleid kan betekenen dat er minder of andere ge vechtsvliegers nodig zijn, aldus Timmermans. Maar de regering is er absoluut op tegen om tussentijds uit het project te stappen. „Het geld dat je er in hebt gestoken, ben je dan kwijt. Dat is niet logisch", beargumenteerde defensiemi nister De Grave. Timmermans bleef echter aar zelen, zeker nadat staatssecreta ris Van Hoof (defensie) begon te smijten met diverse aantallen te bouwen toestellen en de prijs per stuk. Ook bezwerende woorden van minister Zalm (fi nanciën) dat de staat echt geen financiële risico's loopt, konden Timmermans nog niet over de streep trekken. „Het is een moeilijke afweging. Je wilt graag iets doen voor de industrie maar aan de andere kant geen risico's lopen", lichtte Timmermans na het debat zijn dilemma toe. Pagina Binnenland i: Degelijke Zalm moet JSF-angst PvdA bezweren warschau/dpa-afp - In Polen maakt de politie jacht op drie bankrovers met een vrouwelijke gijzelaar. Het drietal beroofde gisteren een bank in Wrested in het Duitse Nedersaksen. Rond middernacht vluchtten zij met twee gijzelaars, beiden mede werkster van de bank, bij Frank furt aan de Oder de grens over naar Polen. Vanochtend wist een gijzelaar bij een tankstation in het oosten van Polen te ont snappen, zij is ongedeerd. De rovers zijn aan een lange vluchtpoging bezig. Bij de grensovergang met Polen be dreigden de gijzelnemers doua niers, om hen te dwingen door-' gang te verlenen. De overvallers worden gevolgd door een tiental Duitse en Pool se politiewagens en een helikop ter, zei een Poolse politiewoord voerder. In Warschau is een cri sisteam geformeerd. De politie zegt dat alles wordt gedaan om het leven van de gegijzelde bankmedewerkster niet in ge vaar te brengen. De politie heeft geen contact met de inzittenden van het vluchtende voertuig. Volgens het Poolse persbureau 'Ik denk niet dat bedrijven zich zorgen hoeven te maken' leiden - Amerikaanse advocaten rekenen zich al rijk aan de schadevergoedingen van Nederlandse bedrijven die zich heb ben verrijkt aan de slavenhandel. Maar volgens de Leidse historicus Piet Emmer duidt die handelwijze vooral op gebrek aan historisch inzicht. „Ik denk niet dat bedrijven zich zorgen hoeven te maken." De advocaten bereiden schadeclaims voor namens afstammelingen van voor malige slaven. De claims zullen gericht zijn tegen bedrijven die zich door slaven handel'onrechtvaardig verrijkt' hebben. Het is nog niet duidelijk om welke Ne derlandse bedrijven het gaat, maar in Amerika zijn al claims ingediend tegen een verzekeringsmaatschappij, een bank en een spoorwegmaatschappij. „Ik begrijp niet veel van deze actie", zegt Emmer. „Er zijn in het verleden dingen gebeurd waarvoor we ons nu zouden schamen. Maar in die tijd was slaven handel een geaccepteerd verschijnsel. Als je de normen van nu loslaat op daden uit het verleden, is het eind zoek. Ik denk dat je dan heel veel problemen krijgt." Em mer snapt niet dat slechts wordt gespro ken over de rol van Europeanen. „Euro pa was nota bene lange tijd het enige continent waar geen slavenhandel plaatshad. Maar dat wordt steevast om gedraaid. Dat ook Afrikanen volop han delden in slaven, wordt niet vermeld." Emmer kan zich niet voorstellen dat be drijven in ons land daadwerkelijk zullen worden gedwongen tot het betalen van schadevergoedingen. „De Nederlandse bedrijven die van slavenhandel hebben geprofiteerd, bestaan helemaal niet meer. Ik kan maar één bedrijf bedenken dat mogelijk een claim tegemoet kan zien: ABN Amro. De voorloper van dat bedrijf was de Nederlandsche Han delsmaatschappij, en dat was weer de voortzetting van de VOC. En de VOC had slaven in dienst. Ik kan het me eigenlijk niet voorstellen, maar als ik een bedrijf moet noemen, kan ik alleen ABN Amro verzinnen." De Leidse historicus kan weinig sympa thie opbrengen voor de indieners van de schadeclaims. „Dit komt voort uit de slechte positie van veel zwarte Amerika nen. Zij blijven zich afvragen waar hun achtergestelde positie vandaan komt, en komen dan al gauw bij de slavernij uit." Het Landelijk Platform Slavernijverleden reageert verontwaardigd op de uitspra ken van Emmer. „Deze man heeft geen recht van spreken", zegt voorzitter Barryl Biekman. „Emmer is wetenschapper en geen nazaat van een slaaf. Hij moet hier over dus zijn mond houden." Volgens Biekman schept Emmer geen eerlijk beeld van het slavernijverleden van Ne derland. „Maar dat is ook niet verbazing wekkend. Wanneer je Duitsers de ge schiedenis van de holocaust laat be schrijven, weet je wat je krijgt. Als je Piet Emmer over de slavernij laat spreken, weet je ook wat je krijgt. Eén gijzelaar weet te ontsnappen noordwijk - Meer dan 400 natuurkundeleraren uit de hele wereld zijn in Noordwijk bijeen voor het festival 'Physics on Stage'. De leraren wis selen bij ESTEC, de Nederlandse tak van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA, ervaringen uit en onderzoeken nieuwe methoden voor het na- tuurkunde-onderwijs. Een van de deelnemers probeert deze kleurrijke, natuurkundige opstelling te doorgronden. Foto: ANP/Robin Utrecht PAP zijn de criminelen 'gewa pend en zeer gevaarlijk'. Het gaat niet om Polen. De drie rovers waren gister avond rond half zeven het bank filiaal binnengestormd. Een ooggetuige waarschuwde de po litie nadat zij had gezien hoe een gemaskerde man een bank bediende bedreigde. De daders riepen de filiaalchef telefonisch op naar het gebouw te komen. Hij moest een onbekende som geld overhandigen. Vervolgens vluchtten de man nen met hun 25 en 39 jaar oude gijzelaars, waarna een tocht door Duitsland begon waarbij meermalen vanuit de auto werd geschoten op achtervolgende politiewagens. Tweemaal werd gestopt om brandstof te tanken. Daarbij moest een van de gijze laars uitstappen waarbij zij met een pistool onder schot werd gehouden. Het vluchtende voer tuig reed soms met een snelheid van 150 kilometer per uur door plaatsen, zei een woordvoerder van de politie. Solana: Arafat en Sharon moeten met pensioen bethlehem-rtr-anp - De Ame rikaanse president George Bush heeft de strijdende par tijen in het Midden-Oosten opgeroepen tot terughou dendheid en om 'de terroristi sche activiteiten te stoppen'. Bush zei dit na een dag van heftige gevechten tussen de Palestijnen en het Israëlische leger dat zijn acties op de Westelijke Jordaanoever ver der heeft opgevoerd. De Amerikaanse president zei te hopen dat de Palestijnen 'hun vreedzame staat' kun nen hebben, terwijl hij bena drukte dat 'Israël moet wor den toegestaan te bestaan'. Israël liet weten op dit mo ment geen gehoor te geven aan de resolutie van de VN- Veiligheidsraad om zich terug te trekken uit de Palestijnse steden die de afgelopen da gen zijn bezet. Volgens de Is raëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties moet Israël eerst de 'infrastructuur van het terrorisme' hebben ver nietigd en moeten de Palestij nen een wapenstilstand res pecteren. Het Israëlische leger is van nacht de stad Jenin op de Westelijke Jordaanoever ver der binnengedrongen. Pales tijnse bronnen meldden dat vijftig tanks de stad binnenre den, waarna er schietpartijen uitbraken. Een Palestijn zou daarbij zijn gedood. Het leger zou ook de plaats Salfit zijn binnengedrongen. Zo'n 200 Palestijnse gewa pende militanten houden zich schuil in de Geboorte kerk in Bethlehem, zo meldde een Italiaanse journalist ter plaatse. De Geboortekerk is volgens christelijke overleve ring gebouwd op de plek waar Christus ter wereld kwam. Volgens EU-topdiplomaat So lana wordt het hoog tijd dat de Palestijnse leider Arafat en de Israëlische premier Sharon met pensioen gaan. „Ik heb niets tegen ze. Maar ze zijn lang bezig, veel te lang als je het mij vraagt, en het wordt hoog tijd voor een nieuwe ge neratie politici." Volgens een diplomaat in Brussel legt de hartenkreet van Solana 'zijn diepste over tuiging' bloot, namelijk 'dat met de huidige leiders het conflict in het Midden-Oos ten nooit kan worden opge lost'. De dramatische gebeurtenis sen in Ramallah zijn voor de Europese Commissie geen re den om een einde te maken aan de financiële steun voor de Palestijnse autoriteit. Mak voor Pasen is op de gebruike lijke manier het maandelijkse bedrag van 10 miljoen euro overgemaakt naar het minis terie van financiën in Gaza. Het geld uit Brussel gaat in een 'pot' waaruit salarissen van artsen, onderwijzers en verpleegkundigen worden be taald. Pagina Buitenland: Meer nieuws over het Midden Oosten door Roelf Reinders den haag/leiden - Staatssecre taris Vliegenthart van volksge zondheid moet zich morgen in de Tweede Kamer verantwoor den voor het bagatelliseren van de financiële crisis in de Leidse verpleeghuizen. Op de agenda staat de brief waarin zij beweert dat de geldnood van de tehui zen wel meevalt. Die brief schreef Vliegenthart naar aanleiding van een inter view eind februari in het Leidsch Dagblad met voorzitter Van der Wedden van de koepel van de stichtingen voor ouderenzorg in Zuid-Holland Noord. Van der Wedden meldde dat de ver pleeghuizen in de regio Leiden op de rand van een faillissement staan. Ze zouden te weinig geld krijgen om de gestegen kosten voor salarissen en verpleegarti- kelen te betalen. Kamerlid Kant van de SP eiste na de publicatie een spoeddebat over de nood bij de verpleeghui zen. Maar dat ging niet door omdat andere partijen daar niets voor voelden. „Na de brief van Vliegenthart heb ik weer ge probeerd een spoeddebat te re gelen, maar weer lag de rest van de partijen dwars." De proble men bij de verpleeghuizen in de Leidse regio werden 'wat gedra matiseerd' voorgesteld, meende Vliegenthart. Zij zei dat geen en kel tehuis uit de regio om finan ciële hulp had gevraagd. Volgens Kant maakte Vliegen thart zich er met haar reactie ge makkelijk vanaf. Midden maart werd bekend dat verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp schuldsanering moest aanvra gen wegens een exploitatiete kort van 725.000 euro. De geld problemen van dit tehuis zou den te maken hebben met fa lend management. Dat de problemen in de ver pleeghuiszorg nu wel op de agenda zijn geplaatst heeft voor al te maken met nieuwe, veront rustende feiten over de Neder landse verpleeghuizen. Begin maart kwam de Inspectie voor de Gezondheidszorg met een rapport dat in samenwerking met onder meer de brancheor ganisatie voor de ouderentehui- zen Arcares en de Nederlandse Vereniging van Verpleeghuisart sen is gemaakt. Daaruit bleek dat er veel te weinig verpleeg kundigen in de verpleeghuizen werken en dat veel tehuizen een opnamestop afkondigen omdat de bodem van verantwoorde zorg is bereikt. (advertentie) Buxusbol 33^!T Met GRATIS zinken pot t.w.v. 2Z50 HAARLfM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tel: 023-510 15 30 Donderdag koopavond HILLEG0M Beeklaan 18 Tel: 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond 'Iedereen zal uiteindelijk zijn straf krijgen, daarboven' enschede/gpd - Er zijn bijna meer mediavertegenwoordi gers dan getroffenen in het zaaltje van de Belangenvereni ging Slachtoffers Vuur werkramp (BSV). Hooguit vijf tien slachtoffers kijken naar de tv-uitzending van het vonnis tegen de directeuren van S.E. Fireworks. Elke zucht of grimas wordt gefilmd. NOS-verslagge- ver Frank du Mosch pakt - voor de uitzending - het eerste inter viewtje met mevrouw Pool- .„Het wordt zeker weten een la ge straf', zegt ze. „Ik denk niet dat de waarheid ooit op tafel komt." De blikken van de Enschedeërs zijn stoïcijns. Een doosje tissu es blijft onaangeroerd. „Het had voor mij niet gehoe ven, zoveel media", zegt H. van Beesten. Hij en zijn vrouw had den er wel behoefte aan om het oordeel met andere slachtoffers aan te horen. „Misschien dat het helpt." Voor hen is de op komst teleurstellend. De En schedeërs verloren op 13 mei 2000 hun huis. „Het is nog elke dag bij ons." Het echtpaar ver wacht een lage straf, maar dat is voldoende.Als er maar een straf komt." Wanneer het moment van het finale oordeel dichtbij komt, beginnen her en der slachtof fers nerveus op hun stoel te schuiven. BSV-voorzitter Vasse blaast in een uurtje wel zeven sigaretten weg. Er wordt cy nisch gegnuifd als de rechter de gemeente Enschede genade loos aanpakt. Het echtpaar Van Beesten kijkt elkaar veelzeg gend aan. Zij met haar armen over elkaar, hij zijn handen ge vouwen in de schoot. Dan de straf. Met elke minuut die verstrijkt worden teleurstel ling en opwellende woede in het zaaltje tastbaar. Iedereen rekende op een lage straf - en toch voelt het oordeel als zout in de wonden. Beide verdach ten kregen zes maanden cel straf opgelegd, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Om dat zij al drie maanden in voor arrest hebben gezeten, hoeven zij niet meer de gevangenis in. Nicotinevlekken op haar vin gers en tanden verraden haar zware verslaving. Maar tijdens het uitspreken van het vonnis slikt mevrouw Pool zonder si garetje haar kater weg. „Zo wei nig straf', zucht ze. Pool is net als Van Beesten diep teleurge steld over het vonnis. .Achteraf toch teleurstellend. Dat de overheid niet vervolgd wordt, vind ik wel moeilijk." Ze gaan snel naar huis. J. Usjen blijft nog even. „Ik stond op 100 meter afstand toen de boel de lucht in ging", vertelt hij. „Toen werd ik gek. Nu weer. Wat is dit voor pro ces. Schande." Hoe langer het duurt, hoe bozer hij wordt. Op de gang, met zijn vinger naar het plafond, roept hij: „Ieder een zal uiteindelijk zijn straf krijgen. Daarboven zal het ech te oordeel komen." Pagina Binnenland i: Falen overheid zorgt voor milde straffen Commentaar Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52.00 52,50 (ivm ccrtrole natWKxgrg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l auwnatsdie betairxj 6 m(n ~T~ "T" 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl uagi xriii

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1