'Wij zijn niet blij met de corrigerende tik}] MENINGEN Recensent kwam naar kerk om met koninkrijk Gods te spotte! Alternatieven bomenkap in Leiderdorp niet onderzocht Het Leidsch Dagblad weet niet wat heerlijke muziek is Spreken Rabobanken in de streek met twee monden? Gelukkig ook genoeg aandacht voor *nkJ[[j keerzijde in artikel 'Cuba per campe; KLANKBORD fes Het 'gekkenwerk' van nu kost geluk en mensenlevens woensdag 3 APRIL 2002 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Hierbij wil ik reageren op het ar tikel 'Molkenboer doet handrei king naar wijk Holtlant' dat 21 maart in het Leidsch Dagblad stond. De vereniging 'Houdt Leider dorp Groen' heeft, naast ande ren, bedenkingen ingediend te gen deze bomenkap. Naar onze mening is het op zijn minst voorbarig om alle bomen op de ze 16.000 vierkante meter nu al te kappen. Er wordt nu voor de meest eenvoudige oplossing ge kozen, die weer ten koste gaat van het groen. Compensatie is pas over langere tijd mogelijk in de Munnikenpolder. Waarom niet parkeren bij het Meubelplein met de inzet van een pendelbus? Er is niet ge zocht naar alternatieven voor de kap en dat nemen we de ge meente kwalijk. Wij willen graag meedenken over andere oplos singen. Hugo de Sitter, 'Houdt Leiderdorp Groen', Leiderdorp. Langs deze weg wil ik even rea geren op de recensie van Susan- ne Lammers op het concert van 15 maart in de Stadsgehoorzaal. Vriendelijk verzoek ik het Leidsch Dagblad om eens een andere muziekrecensente naar een concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest te sturen. En dan graag een recen sente die misschien meer van muziek weet en meer gevoel heeft dan deze dame, die alles afkraakt. Op die manier komt er straks geen orkest of solist meer naar Leiden. Het lijkt me vreselijk om Een opvallend artikel in het Leidsch Dagblad van vrijdag 8 maart. Ik doel op het artikel over de verstedelijking van de Bollen streek. In het artikel komen de heren Selhorst en Smakman, di recteuren van de Rabobanken in respectievelijk Noord- wijk/Noordwijkerhout en Lisse, aan het woord. Na lezing van het artikel weet ik niet goed of bij deze heren in derdaad sprake is van een rea listische visie op de verstedelij king van de streek. Eigenlijk be kruipt mij het gevoel dat de rol van de Rabobank bij een verder gaand verstedelijkingsproces (veel) beter rendeert, dan wan neer in deze streek een beteke nende rol blijft voorbehouden aan de bollenteelt. Naar mijn mening wordt de 'realistische visie' sterk ingegeven door het streven van beide directeuren naar een nog beter 'resultaat' van hun bank. In de Bollenstreek kun je ook geheel andere visies horen. Nog recent maar (begin februari) presenteerde de provincie Zuid- Holland in Voorhout een 'Actie plan Toerisme 2001 - 2005' on der de titel Bloemen Bollen. Alle bij dit actieplan betrokken partijen onderschrijven de in dit plan vastgelegde aanbevelingen. Ik noem enkele van de betrok ken partijen: Kamer van Koop handel Rijnland, Kring Bedrij ven Bollenstreek, Regionaal Economisch Overlegorgaan In de krant van woensdag 20 maart las ik een artikel onder de kop 'Eén op de zes patiënten heeft vage klachten die leven verslechteren'. Naar mijn me ning weten de artsen zeer goed de oorzaak van die klachten, maar om economische redenen zwijgen zij hierover. Ik heb hier over gesproken met een arts die dit niet kon ontkennen. De economie wordt in stand ge houden door zoveel mogelijk producten op de markt te bren gen. Het maakt niet uit of er mensen aan onderdoor gaan, als de mallemolen maar blijft draaien en wee degene die hier tegenin gaat. Werk, oké, maar gekkenwerk, dat kost liefde en geluk en men senlevens. Dat blijkt maar weer nu er zoveel mensen klachten hebben met de gezondheid. Dat blijkt ook uit de onderlinge on verdraagzaamheid, echtschei dingen, mishandelingen in ge zinnen, buren die met elkaar in de knoop liggen om niets. Jaren geleden is er al gewaar- Vorig jaar hebben wij een geor ganiseerde rondreis door Cuba gemaakt, met als eindbestem ming Guardalavaca. Het artikel 'Cuba per camper', in de krant van 22 maait, hebben we dan ook met grote interesse gelezen. Een compliment voor auteur Rob de Vries die, naast de mooie dingen, gelukkig ook de keerzij de voldoende belichtte. Overigens lijkt het mij een ge- puzzel worden om bijtijds diesel voor de camper te kunnen tan ken. Wij hebben maar zelden een benzinestation gezien. Guardalavaca is beduidend minder chique dan Varadero, maar ook hier geldt dat je wei nig van het Cubaanse leven ziet als je alleen maar bij je hotel blijft. Het bezoeken van een schooltje en kliniek is zeker de moeite waard. Hier valt ook het tekort aan ballpoints, potloden en schriften op en voor de kliniek medicijnen. Ze zijn dolgelukkig met paracetamol, aspirine en dergelijke. In Nederland is dit goedkoop te krijgen. Wie naar Cuba gaat en de mensen daar een plezier wil doen, zou dit dus kunnen meenemen. Het slot van het artikel is mij uit het hart gegrepen. Natuurlijk, je kunt en mag je ogen niet sluiten voor de armoede en beperkin- alleen maar naar een concert te moeten gaan met de gedachte 'waar gaat 't fout en hoe kan ik de boel afkraken'. Het publiek heeft genoten, ge tuige het applaus. Lammers haalt op die manier al het ple zier en genot bij ons weg. Het was schitterend wat zo'n jong ding van 22 jaar daar presteerde. Maar we moeten er misschien aan gaan wennen dat het Leidsch Dagblad niet meer weet wat heerlijke muziek is. WJL. Entzinger, Leiden. Rijn- en Bollenstreek, Samen werkende Bedrijven in de Duin en Bollenstreek, Vereniging van ondernemersverenigingen in de Duin- en Bollenstreek. Eén van de aanbevelingen in het actieplan spreekt letterlijk van het 'tegengaan van de aantas ting van het bollenareaal'. Is het vreemd, als ik veronderstel dat de Rabobanken in de regio Duin- en Bollenstreek deel uit maken van een of wellicht meer hiervoor genoemde 'partijen'? Spreken de Rabobanken in de regio 'met twee monden'? De schrijver van deze brief is een 'Bollenstreker', die met veel streekgenoten ervaart, welke ne gatieve invloed ontwikkelingen zoals 'verstedelijking' de voor bije 40 tot 45 jaar hebben gehad op de streek. Sedert enkele jaren ben ik nauw betrokken bij Pa norama Tulip Land in Voorhout, de enige plaats in de streek waar - op het panorama van de Bol lenstreek - het areaal bloembol len nog jaarlijks groeit. Panora ma Tulip Land is een nog jonge nieuwe toeristische attractie in de Bollenstreek. Bezoekersaan tallen groeien jaarlijks en daar mee ook support voor 'het be houd van de streek'. Langza merhand mag Panorama Tulip Land dus ook worden gezien als een protest tegen al die veran deringen. Peter N.G. Vlasveld, Voorhout. Ik schrijf deze brief naar aanleiding van de preek- recensie die onder de kop 'Een uurtje hel en folte ring' op 18 maart in de krant stond (rubriek 'Preektijgers', pagina 'Geloof Samenleving'). In dit artikel, van de hand van Silvan Schoonhoven, werd beschreven hoe en waarover dominee A. Vlietstra zondag 17 maart in het Maranathacen- trum in Katwijk een preek hield. Ik heb dit stuk met hevige verontwaardiging en bedroefdheid gelezen en wel om de volgende re denen: 1. De manier waarop dit artikel tot stand is geko men. 2. De inhoud van dit artikel, dat wil zeggen: de on eerbiedigheid ervan en de leugens die erin staan. 3. Het kwetsende karakter van dit artikel. Om met het laatste te beginnen. Het blijkt dat wij in een tijd leven, waarin alles 'bespreekbaar' moet zijn en dat het totaal niet uitmaakt of het Godon- terend is of kwetsend naar de mens toe. Men spreekt zijn mening uit, helaas vaak zonder na denken en zonder zich af te vragen of het te ver antwoorden is tegenover God en de medemens. Ook de heer Schoonhoven heeft zich hieraan schuldig gemaakt door Gods woord zo krom en verkeerd weer te geven en zijn dienstknecht do minee A. Vlietstra zo goedkoop en belachelijk te presenteren. Over de inhoud wil ik dit zeggen. De heer Schoon hoven heeft mijns inziens als verslaggever de plicht om de lezer een eerlijk en waarheidsge trouw verslag aan te bieden. Hieraan heeft hij niet voldaan en is hij totaal tekort geschoten. Want wat de prediking betreft: deze was naar Gods woord en Gods woord is gister en heden dezelfde. Wat de dominee betreft: deze prediker weet en kent zijn verantwoordelijkheid een geroepene des Heeren te zijn. Daarom zijn ernst, daarom zijn toonzet- ting. Hij wil en mag de mensen die onder zijn ge hoor zitten niet voorliegen, daar hij weet dat de hele mensheid door de zondeval verloren is. Zou hij dan, bij die wetenschap, een grapje vanaf de kansel kunnen en willen maken? Eén ding heeft de heer Schoonhoven wel goed op gemerkt, de bevrijding die er in Christus ligt. En dat het voor eigen rekening is als de mens 'het of fer van Christus niet accepteert'. Wat het eerste punt betreft - de manier waarop dit artikel tot stand is gekomen - wil ik ook nog enkele dingen zeggen. De plaats waar de heer Schoonhoven 17 maait was, is geen verkeerde plaats. De zondag is namelijk de dag des Heeren, en op deze dag mag de prediking van Gods woord uitgaan. Wij worden geroepen ons onder het ge- klank van dat woord te begeven. Maar de reden van zijn bezoek is te verwerpen, daar hij slechts in het Maranathacentrum kwam om met het ko ninkrijk Gods te spotten. En dit met voorbedachte rade. Ook is hij met opzet een storend karakter ge weest voor velen die ook aanwezig waren, door steeds met spottende en brutale ogen de kerkgan gers aan te kijken en ze ook af te leiden. De redactie heeft door dit stuk te plaatsen ge toond totaal geen eerbied te hebben voor God en zijn heilig woord. Het Leidsch Dagblad heeft ge toond een krant te zijn die geen karakter heeft, die In 'is Bernh ninRijr gen waarmee de bevolkht ingel maken heeft. Die tegenstëamen a; best wel eens moeilijk, votnnen d( je heerlijk bij het zwembti raam en daar vlakbij een flat zietder mei waarbij je denkt: moetl telefooi mensen (vaak werknemeportem het hotel) daar in wonen? lan klon Toch is een bezoek aan dnnen di onvergetelijk en, gelukkijn verdv\ de bevolking, zijn ze een over blind voor de tekortkom Op een bord langs de weg namelijk staan 'Langzal SlG< gaat het beter'. Het wordt harte gegund! 1 111 D Corry Onder""""' jordwijl agehou dat hij 1 m zijn h thof. Di luiskam van de iir daarl niet eerlijk is naar de lezer toe, een krant efV* slechts gaat om sensatie en roddel. Zo'nB ran mag niet eens de naam krant dragen. Het Li Dagblad heeft zich verlaagd tot een roddelbllgw^u Silvan Schoonhoven denkt misschien dat h blijvend onder de prediking van dominee Vlj Qni heeft gezeten. Maar ook hij zal eens reken aan God moeten afleggen wat hij op 17 jrg-E 2002 vanaf de kansel heeft horen verkonen Boll Hem zal gevraagd worden wat hij met deze naand; king heeft gedaan. Ook de heer Schoonhoven durt niet buiten het offer van Christus. Ook helen voi gevraagd worden wat hij met het offer van van 31< tus heeft gedaan. 1 vragei En deze boodschap geldt u allen, ook de reG kunnt Ook al hebt u met God en zijn dienaar- doigrenze Vlietstra in dat artikel de spot gedreven, toi kunne Christus ook uw redder zijn. Daarom, beken luis toch van uw boze wegen. lragen ;n. Ooi C. van dest ande K^en te 1 en dun rur en en kan ter van Bol )3. )3. 1.000 h )gen de handjes van ouders nog wap- i L ■.3fë8È>i$%SÊÊÊfè- V ftZfh ren, of gaat de overheid daar binnen- -t®._ schuwd door de Verenigde Na ties dat als de mens niet stopt met overproductie de wereld over twintig jaar een ramp te wachten staat. Daar zitten wij al aardig dichtbij. In mijn jonge jaren - en toen washet al niet goed, hoor - hoorde men niet van stress en een jeugd die verslaafd was aan drugs en andere rommel. Wij noemen het tegenwoordig wel vaart. Wij hebben alles wat we willen; nee is er niet te koop. Wat vroeger verboden was, mag nu straffeloos. Kinderporno is nu nog ten strengste verboden, maar als dit zo blijft doorgaan in de wereld, dan is ook dat over tien jaar toegestaan. Wij mensen dolen door elkaar als een opgejaagde kudde run deren. Iedereen doet maar wat goed is in zijn of haar ogen. Het is wetenschappelijk bewezen dat als men opgejaagd wordt, men stress of andere klachten krijgt. Mogen de handjes van ouders nog wap peren, of gaat de overheid daar binnen kort een stokje voor steken? In Zweden is sinds 1979 wettelijk vastgelegd dat kinderen door hun ouders 'met respect' moeten worden behandeld. Dat houdt in dat zelfs een corrigerend tikje verboden is. Moet er in Nederland ook een wette lijke regeling komen waarin wordt vast gelegd dat ouders hun kind niet meer op de billen mogen tikken? Of vinden we het geoorloofd om een vervelend kind een pets uit te delen? Is de een corrige rende tik toegestaan of moeten ouders voortaan hun handen thuishouden? 'Acht adviezen voor een effectieve tik' van de Amerikaanse pedagoog R. Lar zelere: 1. Sla niet hard, maximaal een beetje pijn. 2. Sla niet impulsief. Hans Groos, regiomanager Advies Meldpunten Kindermishandeling Zuid-Holland: „Wij zijn niet blij met de corrigerende tik, nee. Bij kindermis handeling heeft het handelen van de ouders schade aan het kind tot gevolg. De corrigerende tik hoeft niet per defi nitie schade aan het kind toe te bren gen, maar het kan er wel toe leiden. Vergelijk het met alcoholisme: je begint met een glaasje dat niet per se tot alco holisme hoeft te leiden. Maar: iedere alcoholist is wel begonnen met dat eer ste borreltje. Wat dat wetsvoorstel be treft, ouders hoeven echt geen gevan genisstraf te krijgen als ze een tik uitde len, maar het is wel goed om een norm voor te schrijven. Er bestaat een ver schil tussen een tik die in een opwelling en uit onmacht gegeven wordt en waarna uitleg en spijtbetuiging volgt, en de tik van een moeder die haar kind een pets op het hoofd geeft omdat het voor de tv staat." Pedagoog R. Larzelere: 3. Sla kinderen onder de twee en boven de zes jaar niet. Inge Captijn, medewerker kinderdag verblijf Tierlantijn' in Alphen aan de Rijn: „Ik ben geen voorstander van slaan, maar een corrigerende tik is soms wel op zijn plaats. Dan heb ik het natuurlijk niet over de kinderen in Tier lantijn. Daar is ons beleid niet naar en er is sowieso een heel andere verstand houding tussen je eigen en andermans kinderen. Als kinderen in het kinder dagverblijf erg vervelend zijn, zet ik ze hoogstens even apart of ik spreek ze streng toe. Maar bij mijn eigen kinde ren is het soms een tik op de billen, ge volgd door een: 'nou is het genoeg!' En dan stuur ik ze naar hun kamer. Vinden we het geoorloofd om een vervelend kind een pets uit te delen? Foto: FBF/Frank van den Berg. PJ. van Delft, Oegstgeest. Corrigerende tik? Nee, ouders moeten handen thuishouden. Pedagoog R. Larzelere: 4. Geef uitleg. Caro Vermeulen, coördinator Kinder en Jongeren Rechtswinkel in Leiden en moeder van twee dochters van 3 en 6 jaar oud: „Bij de Kinder- en Jongeren Rechtswinkel hebben we niet direct te maken met de gevolgen van de 'corri gerende tik'. Een kind vertaalt slaan niet direct naar een juridisch probleem en zal misschien eerder naar een kin dertelefoon grijpen dan een advocaat bellen. Ik denk niet dat het zin heeft om zo'n wetsvoorstel aan te ne- De uitkomst van de opiniepei ling op internet (www.leidschdagblad.nl) over de stelling 'ouders moeten hun handen thuishouden' geeft een duidelijk resultaat te zien. Driekwart is het on eens met de stelling. Vijfen twintig procent vindt zelfs een corrigerende tik niet kun nen. De stelling van deze week waarop u - tot en met maandag - kunt reageren luidt: Studenten die voor hun scriptie plagiaat plegen, moeten strafrechtelijk wor den veri'olgcL men. Stel dat het zover komt, dan moeten er dus ook sancties vol gen. Als ik mijn buur vrouw een tik zie uitde len, ga ik dan klikken? In het meest ex treme geval zouden niet alleen de ou ders die hun kinderen écht mishandelen worden gedagvaard, maar ook diegenen die een keer uit on macht een tik uitdelen. Daar zijn ouder en kind beiden niet bij gebaat. Dat neemt niet weg dat ik het nog steeds onmenselijk vind om je kind te slaan. Mijn eigen ervaring is dat het meer zin heeft om goed gedr ag te belonen dan om ongewenst gedrag te straffen." Pedagoog R. Larzelere: 5. Sla niet in het openbaar. Mevrouw De Haas-Kok, uit Sassen- heim, 83 jaar en moeder van 14 kin deren: „Een tik geven? Ja, dat gebeurde vroeger wel, hoor. Als je jong bent, vlieg je meer op. Als de kinderen dan verve lend waren, dan greep je er gewoon eentje. Maar het is ook de tijd, hè? Mijn jongsten hebben nooit klappen gehad. Maar om daar nu een wet over te ma ken, dan kan elk kind dat een tik op de vingers krijgt wel zeggen dat het wordt mishandeld. Nu denk ik nog steeds wel eens: mens, pak dat kind eens aan! Af en toe een goede tik hoorde vroeger ge woon bij de opvoeding, daar deed nie mand moeilijk over. Nu kan dat bijna niet meer. Ouders kiezen steeds meer voor hun eigen pleziertjes. Voorlopig komen al mijn kinderen nog steeds bij mij thuis. Mensen zeggen vaak dat dat een unicum is, maai- ik vind dat heel normaal." Pedagoog R. Larzelere: 6 Geef eerst een 'laatste waarschuwing'. Bokstrainer Chris Lantrok van Boks vereniging Leiden: „In de ring ben ik wel voor de conige- rende tik, haha. Ik ben eerder bezig met het sportieve aspect van slaan. Boksen is geweldig, maar het doel van de sport is om binnen de ring een gelijkwaardig gevecht te winnen. Buiten de ring deel ik geen tikken uit. Als bokstrainer ben ik voor mijn jongens eerder een maat schappelijk werker of een vader. Het zijn vaak de mindere sporters, die na twee bokslesjes denken dat ze iemand wel iemand aankunnen in de kroeg. Het klinkt misschien raar uit mijn mond maar ik ben voor honderd pro cent tegen geweld, dus ook in het ge zin. Ook als ouder zijnde, vind ik dat je al te laat bent wanneer je je kind met een tik duidelijk maakt dat iets niet mag. Je moet de tik voor zijn. Maai- ik ben er ook niet voor om dat in een wet vast te leggen. Het is aan de ouders om hier iets mee te doen." Pedagoog R. Larzelere: 7 Sla niet uit eigenbelang, zoals tijdge brek. Jelis van Leeuwen, landelijk project leider preventie van de Raad van de Kinderbescherming:Als raad van de kinderbescherming hebben wij geen ander standpunt dan de staatssecreta ris van justitie. De discussie die nu is tenl DO be jnsbi ontstaan, bestaat uit twee vragen, i mf.' eerste: hoe hard mag je een kind sl!rs Dus hoe hard is hard? Met termen 'pedagogische tik' en 'fysieke correP11 wordt deze discussie alleen wel eereAY' glijbaan van verwarring. Daar komi11 1' we dus niet snel uit. Het tweede as?usiar is een verbod op het slaan van kinP6"1 ren. In Artikel 300 is al een verbod f1 var 'enkelvoudige mishandeling', maaPoes nergens wordt het woord 'kindeiTri?iet handeling' genoemd. Misschien is P mogelijk om op positieve gronden lers norm te formuleren waarin iedereé0 zich moet onthouden van elke vor£aan- van fysieke afstraffing die de integr^. z van een kind aantast. Een soortgeli' norm is wel voorgeschreven in hetp>ebl' sonen- of Familierecht. Maar het ir? Se der een familierechtelijk gebod, daj^f?16 een strafrechtelijk verbod. Zwedenf koploper met een uniforme normpel waarin staat hoe je kinderen moet l£s genen. In de Nederlandse wetgeviirom staat weinig over wat van ouders ve°Per wacht wordt. Nu steeds meer land^as v het Zweedse voorbeeld volgen, is e^3111 onderzoek naar deze mogelijkheid} ker interessant" Pedagoog R. Lazerlere: 8 Wissel een tik af met andere aanpI ken. Aranka de Kleyn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18