'Prevenol flopte niet door lekke bussen' LEIDSE REGIO Bedrijfschap Detailhandel pleit voor autoluwe Dorpsstraat Spitspaalpremière Almondeweg leidt tot opstopping 'We zijn het pionieren wel gewend' Wedde gaat vier maanden dicht R5 Koninlijke Sanders verwerpt claim sr ussie over umentenlijst eest - Vorig jaar zijn de nentale kwaliteiten van eest op een rijtje gezet, iniging Oud Oegstgeest eze lijst met honderd volle panden en twee rmwaardige gebieden nmentaar voorzien en rongen op een publieke ie. Die discussie komt londerdag 18 april. Op mene ledenvergadering Vereniging Oud Oegst- omt na afloop van de Dudelijke' agenda de in- satie van waardevolle 11 en objecten aan orde. presentatie wordt daar- tgebreid gediscussieerd, mvergadering begint om ht. Vanaf half negen staat mentaal Oegstgeest' cen- )e bijeenkomst wordt ge- i in het gemeentecen- an de Lytweg. aken in stgeest eest - Bij twee huizen in eest is gisteren ingebro- it een woning aan de jellaan is een playstation n aantal computerspel- tolen. Bij een huis aan ialaan is een raam inge- en een laptop en geld ser chept ■eest - Een 26-jarige fiet- Oegstgeest is gistermid- schept door een auto, ird door 64-jarige plaats- Bij het oversteken op ige Voort in zijn woon- vergat het slachtoffer edelijk naar links te kij- aar de automobilist na- De fietser is met neklet- rgebracht naar het Rijn- iekenhuis in Leiderdorp. woensdag 3 APRIL 2002 tetocht ir ouderen ieest - Snelle beslissers in zich nog opgeven voor :ocht die de Stichting In Ouderen Oegstgeest O) organiseert. Op 10 'ordt een lentetocht ge in waarbij de deelnemers genieten van de ontlui- natuur langs het riviertje e en op de Keukenhof, formatie is op werkda- verkrijgen bij de balie SWOO in het diensten- (im aan de Lytweg in geest. lligheidstips r ouderen hoten - Ouderen in :hoten krijgen op vrijdag allerlei tips om zich veili- voelen. In Ruimte Plus Merelhof komen van it twaalf uur aan de hand brochure 'Mens durf te allerhande onderwerpen enioren en veiligheid aan Ie. De bijeenkomst is ge- iseerd door de Stichting jn Ouderen Voorschoten, lenwerking met de AN- politie en de gemeente. i Bommel naar idsl {agentschap idorp - Het postagent- in het Liethorps Boeck- aan de Hoogmadeseweg vrijdagmorgen om 11.00 ezoek van SP-kamerlid 'van Bommel. Het kamer- mt naar Leiderdorp om een te bedanken die zich ingezet voor behoud van iet sluiting bedreigde kan- je. De afgelopen maanden de SP Leiderdorp met een iractie in het oude dorp ds,erzet tegen de sluiting ge- Volgens H. van der Nat, j2 lui slid van de Leiderdorp- ó9|deling, is 'de strijd' nog al- iet gewonnen. „Maar de J^Jeren voor behoud zijn een gunstiger dan een paar iden geleden. En dat is te en aan al die mensen die osteractie gesteund heb- dgedrive r goed doel naar - Het CDA Wasse- houdt op 26 april een jedrive ten bate van de igspting Boys and Girls Towns, k |tichting heeft als doel het ien van kinderdorpen in iid-Indiase deelstaat Tamil De bridgedrive wordt ge in in cultureel centrum mar aan de Kerkstraat en it om 19.30 uur. Belang- fcden kunnen zich opge- lij W. Blom tel. 070- 7 of W. van Dorp tel. [5114407. door Jan Preenen zoeterwoude De Dorpsstraat autoluw, een andere indeling van het centrum, parkeergelegenheid vóór de winkels en een nieuwe plek voor supermarkt Cl000. „Handhaving van de supermarkt op de huidige locatie is eigenlijk geen op tie." Dat zijn de belangrijkste conclusies in het rapport 'Zoeterwoude naar een compact en bereikbaar winkelcen trum' van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Het onder zoek is gehouden in opdracht van de winkeliersvereniging WIZO. De aanbevelingen vertonen veel overeenkomst met de ad viezen in het rapport van DHV Huisvesting en Vastgoed van een half jaar geleden. DHV, dat werkte namens de ge meente, stelde ook vast dat de winkels goed bereikbaar moesten blijven en dat de Cl000 het best kon verhuizen naar de andere kant van de straat. Daar bestaat wel de mo gelijkheid om uit te breiden. De gemeente heeft daarom het voorkeursrecht gevestigd op de panden op de hoek van de Dorpsstraat en de Veldzichtstraat. Dat betekent dat als de eigenaren tot verkoop willen overgaan, zij hun wonin gen eerst aan de gemeente moeten aanbieden. Daarmee probeert Zoeterwoude speculatie met de panden te voor komen. Beide rapporten wijken in verkeerstechnisch opzicht sterk af van de stedenbouwkundige visie van Bureau 113. Dat stelde voor om de Dorpsstraat autovrij te maken. De win keliers zijn daar tegen en voelen zich nu opnieuw gesteund door het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. De winkels heb ben volgens deze organisatie belang bij 'directe bereikbaar heid', de ondernemers zijn niet gebaat bij een promenade, een autovrije Dorpsstraat vormt 'geen garantie voor een aangenaam verb lijfsklimaat' en het houden van braderieën en andere incidentele evenementen is geen argument voor permanente afsluiting. Het nieuwe college van burgemeester en wethouders moet zich binnenkort over de twee rapporten en de steden bouwkundige visie uitspreken. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de kans groot dat burgemeester en wethouders voor de korte termijn kiezen voor een autolu we Dorpsstraat en, afhankelijk van de ervaringen, op lan gere termijn voor een autovrij gebied. „Maar dat zal ook dan niet de hele dag zijn. De winkels moeten wel worden bevoorraad." Astrid Waaijer en Frenk van Vliet (links) hebben de sleutels van hun nieuwe huis gekregen van Frank van der Kleij van de Hopman Interheem Groep. Foto: Henk Bouwman Eerste bewoners in nieuwe Voorschotense wijk Starrenburg II door Jan Preenen voorschoten - Astrid Waaijer en Frenk van Vliet zijn bijna routiniers als het gaat om pionieren. In 1992 behoorden ze tot de eer ste bewoners van de wijk Starrenburg I in Voorschoten. Vanmorgen kregen ze als eer sten de sleutel van de nieuwe woningen in Starrenburg II. „Hemelsbreed misschien nog geen tweehonderd meter hier vandaan. We zijn dat pionierswerk dus wel gewend. Maar voorlopig gaan we hier niet meer weg hoor, ook al begint de bouw aan wijk num mer III over enkele jaren." Het opleveren van de eerste van 470 wonin gen in Starrenburg II verliep overigens op vallend onopvallend. Toen de als bouwvak ker verklede wethouder Aad Draijer een jaar geleden officieel de eerste (maar in werke lijkheid de tweehonderdste) paal sloeg, was er groot feest met een tent, ballonnen, toe spraken, VIPS en toekomstige bewoners. Vanmorgen was het erg stil en was van vlag vertoon geen sprake. „O, we wisten niet eens dat het nu gebeurde. We snappen ook niet dat we er niets van hebben gehoord", aldus Anke de Wit van het projectbureau Starrenburg, waarin gemeente, bouwbedrijf Niersman en de Hopman Interheem Groep samenwerken. „Goed, niet alle aandacht gaat meer uit naar deze wijk. We zijn hier ook bezig met het Van der Hoevenpark en de Zuid-Hoflandse polder, maar zo'n eerste oplevering blijft natuurlijk iets aparts." Frank van der Kleij van Hopman Interheem is het daar zonder meer mee eens, maar zijn verklaring voor het achterwege laten van de nodige festiviteiten is simpel: „Bij een eerste oplevering doen we dat eigenlijk nooit. Mis schien dat we aan het eind nog wat doen. Als de hele wijk klaar is. Maar dat duurt nog wel een paar jaar. Nu wordt overal nog ge werkt. Zo'n eerste huis valt toch een beetje in het niet." Voor Astrid Waaijer en Frenk van Vliet hoef de die belangstelling ook niet zo nodig. „We zijn niet van die types die voorop willen staan, ook al zijn we de eersten." Ze zijn al lang blij dat ze als 'winnaar' uit de bus zijn gekomen. Meer dan drieduizend mensen gaven ongeveer anderhalf jaar geleden te kennen dat zij in aanmerking wilden komen voor de eerste 73'huizen in het deelgebied Kade-Noord: achttien rijtjeshuizen, 54 twée- onder-één-kapwoningen en een vrijstaand huis, waarvan de prijzen variëren van 250.000 tot 635.000 euro. „Dit is wat wij graag wilden hebben. Een grotere woning aan het water in de jaren dertigstijl met overhangende kappen. We hebben twee kinderen. Vandaar dat we wat meer ruimte nodig hadden", zo omschrijft Frenk van Vliet het 'Baken': een vrijstaande villa met drie bouwlagen en een vliering, uitzicht op de Vliet en de Vlietlanden en een brug als verbinding naar de 'oude wijk' Star renburg I. Astrid Waaijer: „Die brug wordt over een maand aangelegd. Voor ons erg belangrijk. We hebben dat andere huis nog en we willen alle tijd nemen om het nieuwe in te richten. Dan is het wel handig dat we hier zo binnendoor kunnen lopen." door Maarten Dekker den haag/oegstgeest - Er be staat geen duidelijk causaal ver band tussen kapotte verpakkin gen en de tegenvallende ver koopcijfers van het medicijn Pre venol. Met die stelling verdedig de Koninklijke Sanders zich giste ren in het kort geding dat tegen het Leidse bedrijf is aangespan nen. De Oegstgeestse tweemans firma Diamond White probeert via die weg financiële genoeg doening te krijgen voor de teloor gang van Prevenol. Volgende week beslist de rechter over de eis van 12,5 miljoen euro. Het geëiste bedrag is nog maar een voorschot op de totale scha de die Diamond White wil ver halen op Sanders. Die zou in de tientallen miljoenen euro's lo pen. Het voorschot is bedoeld om Diamond White aan zijn meest dringende betalingsver plichtingen te kunnen laten vol doen. Volgens de twee Oegst- geestenaars is Sanders direct verantwoordelijk voor de mis lukte introductie van hun unie ke medicijn, waar zeven jaar van onderzoeken, testen en ontwik kelen aan vooraf ging. Prevenol helpt tegen de huidziekte psori asis, maar ook tegen eczeem en acné. Diamond White dacht met de introductie van het mid del een gat in de markt aan te boren, maar dat gebeurde niet. Het bedrijf ging een paar jaar eerder samenwerking aan met Sanders, dat Prevenol zou pro duceren en verpakken. De Lei- denaars geven toe dat er op dat laatste punt het een en ander fout is gegaan: de coating aan de binnenkant van de spuitbussen met Prevenol-mousse bleek niet altijd waterdicht, waardoor de werkzame stof in het medicijn reageerde met de aluminium buitenkant van de spuitbus. Dat kon gebeuren omdat de norma le leverancier van de bussen niet aan de vraag kon voldoen, waar na met een ander in zee werd gegaan. De nieuwe bussen wer den lang niet zo uitvoerig getest als hun voorgangers. Maar Sanders meent dat niet aantoonbaar is dat die proble men het geneesmiddel hebben genekt „De prognoses van Dia mond White waren gewoon veel te optimistisch en daarom is hun vordering niet realistisch", stelde de advocaat van het Leid se bedrijf. Ter illustratie kwam hij met wat cijfers: in 2001 wer den in Italië 1812 stuks ver kocht, terwijl de prognose voor dat jaar 350.000 was. De advo caat betoogde ook nog, dat in de overeenkomst tussen de twee partijen is opgenomen dat San ders in dergelijke gevallen niet aansprakelijk gesteld kan wor den. Bovendien: Prevenol be staat ook nog in andere vormen (zalf, balsem, shampoo en spray) en waarom zouden die niet gewoon tot een succes kun nen uitgroeien? De twee compagnons denken dat dat uitgesloten is. Grote dro gisterijketens in binnen- en bui tenland besloten naar aanlei ding van de kapotte spuitbussen de complete Prevenol-lijn uit de schappen te halen en zullen het product niet meer terugwillen. „Dat is natuurlijk niet zo gek. De boel stond te sissen op de plank bij DA. In Roemenië staan nog magazijnen vol met dozen, maar ze kunnen het toch niet in het schap zetten als die dozen op de stoep al staan te schim melen?" Het ontwikkelen van een nieu we naam en een nieuw uiterlijk voor de producten gaat vele mil joenen kosten, een belangrijke reden om een 'betrekkelijk as tronomische bedrag' te vorde ren van Koninklijke Sanders. voorschoten - Zwembad Het Wedde in Voor schoten is vanaf 21 april gesloten. Daags ema wordt begonnen met het opknappen van de ac commodatie. Als alles volgens plan verloopt gaat het wedstrijdbad op 1 september weer open. Eind oktober is ook het recreatiebad klaar. Met het renoveren en moderniseren van het zwembad is 3,2 miljoen euro gemoeid. Van dat bedrag worden naast energiebesparing en wette lijk verplichte maatregelen ook een nieuwe entree op een andere plek, grotere kleedruimten, het ver vangen van de technische installatie, een nieuw plafond, moderner tegelwerk en een grotere ruim te voor het personeel betaald. Aanvankelijk werd overwogen eerst het wedstrijd- bad onderhanden te nemen en het recreatiebad nog twee maanden open te houden. Van dat plan is afgezien, omdat het volgens manager G. van Hal alleen maar tot verwarring en onoverzichte lijkheid leidt. „De werkzaamheden zouden ook langer duren, waarschijnlijk tot december. Door S het bad helemaal te sluiten, sparen we twee maanden uit." Tot deze aanpak is besloten in overleg met de ver enigingen die van Het Wedde gebruikmaken. Zij wijken tijdelijk uit naar zwembaden in Wassenaar en Leiderdorp. Houders van jaarabonnementen en meerbadenkaarten hebben te horen gekregen dat hun toegangsbewijzen vanaf 1 september met vier maanden worden verlengd. 'Gaat dat ding nou nog omlaag of hoe zit dat' door Nancy Ubert oegstgeest - Zo'n tweehonderd automobilisten stuittten vanoch tend op de 'spitspaal' in de Oegstgeestse Almondeweg. De paal, die sluipverkeer tussen Oegstgeest en Rijnsburg onmo gelijk maakt, is vandaag in ge bruik genomen. Hoewel de afslui ting zowel in Rijnsburg (aan het begin van de Oegstgeesterweg) als in Oegstgeest (aan het begin van de Almondeweg) duidelijk staat aangegeven en maanden geleden is aangekondigd, blijken veel automobilisten niet op de hoogte. Over de Oegstgeesterweg komt uit Rijnsburg een rode Daihatsu aangescheurd. Piepende rem men voor de tunnel onder de A44, waar de Almondeweg be gint. Een grijswitte betonnen paal verspert de doorgang. Het rode wagentje wordt aan de kant gezet. Vloekend stapt een rossige man in knalrode broek uit. Prompt volgen twee roodha rige meisjes. „Ik ben net uit Frankrijk terug", moppert de man. „Daar denkt men ruimte lijk. En hier? Hier is alles bene pen. Wat een belachelijke situa tie is dit. Weet je hoe dat komt? In het gemeentehuis en bij de politie zitten ze gedachteloos achterover duimen te draaien en dan plots moet er iets ver zonnen worden. Ze denken niet na." Hij sommeert zijn kinderen uit te stappen. „Kom, we gaan lopend verder. Ik heb geen zin om terug te gaan." zich de afgelopen maanden be ziggehouden met het project en kreeg daarbij de ene tegenslag na de andere te verwerken. Ma teriaal werd niet op tijd gele verd, afspraken werden niet na gekomen en fout na fout is ge maakt. Dat leverde flinke vertra ging op. De spitspaal had eind vorig jaar al moeten werken. Vandaag verbijt Vergunst zich opnieuw. „Dat bord waarop uit leg gegeven wordt o'ver de af sluiting staat daar niet goed. Dat moet bij het rode licht staan. Dan begrijpen de mensen het beter." Vergunst schat dat mini maal tweehonderd autobestuur ders deze ochtend worden ge dwongen om straatje te keren. ,,Aan het einde van de week zie je hier geen kip mojr tijdens de spits. Dan is het wéRot de men sen doorgedrongen dat het nu serieus is." L Verduin uit Voorhout komt vanuit de Oegstgeestse Dorps straat over de Almondeweg aan gereden. „Shitterdeshit. Ik wist dat dit er aan zat te komen, maar ik dacht steeds, zolang we kunnen rijden, rijden we. Pre cies vandaag heb ik haast en komt het me slecht uit dat ik moet keren." Als het spitsuur bijna ten einde is, komt een fietsster aangere den. Verdwaasd kijkt de vrouw om zich heen. Ze ziet het rode licht en stopt keurig voor de stopstreep. Na een minuut hoort ze iemand roepen dat de afsluiting voor automobilisten is bedoeld en dat fietsers en brom fietsers langs de paal mogen en kunnen doorrijden. „Dank u", antwoordt ze beleefd en vervolgt haar weg. Oegstgeestenaar V. Maaskant is op weg naar Haarlem als hij op de paal stuit. „Wat is dat nu? Nee. ik heb hier niets van gewe ten. Ik heb twee maanden in Pa kistan gezeten voor mijn werk en ben net terug van wegge weest. Een spitsafsluiting op sluipverkeer tegen te gaan? Wat een belachelijke onzin. Wat is feen sluiproute eigenlijk? Dat is een kwestie van interpretatie. Nu gaan mensen weer op zoek naar een andere weg om ergens makkelijk en snel tc komen. Ik heb deze route altijd gereden omdat de snelweg richting Haarlem steevast vol staat." Aan de andere kant van de tun nel staat een kleine file. In de voorste auto schreeuwt een man: „Hee, gaat dat ding nog omlaag of hoe zit dat." Als de wagens achter hem terugrijden Straatje keren voor de spitspaal. Foto: Hielco Kuipers in de richting van Rijnsburg aar zelt hij nog even. voordat hij vloekend zijn auto keert. Ambtenaar C. Vergunst van de gemeente Oegstgeest woont de paalpremière ook bij. Hij heeft

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17