LEIDE 'OV-Taxi faalt in huidige vorm' 'Ik sta te creperen op de kade' REGIO iddenstand tegen komst taphuis naar Breestraat Bouwplannen Noordman stuiten op verzet van buurt V:_-ris2^' Bouw Vestestraat stilgelegd Tunnel vol rook Mantel weg bij Luba Lezing over giftige planten woensdag 3 APRIL 2002 R1 Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden verontrust over lange reeks klachten ut 'Kom e kas' e ïona speelt Fdrol in ical Aida natieavond s Iklierziekten it [)e werkgroep Zuid- t- van de Schildklier- Nederland houdt op g 10 april in het Leids :air Medisch Centrum el een voorlichtings- ior schildklierpatiën- endocrinoloog en een deskundige van dit zie- praten over te lang- te snel werkende ;ren en Struma. De bij- ;t begint om 20.00 uur. door Robbert Minkhorst leiden - De OV-Taxi in de Leidse regio faalt en de gemeente Lei den moet ingrijpen. In een brief aan de gemeenteraad stelt het Overleg Gehandicaptenbeleid Lei den (OGL) het slechte functione ren van de vervoersvoorziening aan de kaak. De OV-Taxi is vooral bedoeld voor ouderen en gehan dicapten. Al langer is bekend dat het sys teem, de opvolger van het WVG- vervoer, kampt met kinderziek ten. Maar het OGL spreekt niet langer van aanloopproblemen: „Het lijkt erop dat de situatie met de tijd alleen maar ver slechterd is en dat er sprake is van een structureel probleem. Het baart ons grote zorgen dat er nog steeds veel fouten wor den gemaakt." Het OGL heeft 'zoveel verschil lende klachten binnengekregen' dat het die heeft gebundeld en in een aparte bijlage bij de brief vermeldt. Het adviesorgaan noemt de signalen verontrus tend. Al sinds de invoering van het systeem melden zich 'teleur gestelde en ontevreden klanten'. „Het is duidelijk dat het experi ment in deze vorm faalt. Maar wie hebben er welk aandeel in dit falen, en wie gaat nu de ver antwoordelijkheid nemen om weer grip op de situatie te krij gen? En is in de huidige situatie het systeem nog te redden?" Exploitant van de OV-Taxi is Connexxion. Dat besteedt het vervoer uit aan taxibedrijven in de Leidse regio. Inmiddels zijn enkele taxiondernemers uit on vrede over het systeem al afge haakt. Opdrachtgever is het Sa menwerkingsorgaan Leidse Re gio. Het OGL wijst erop dat ge handicapten recht hebben op adequaat vervoer. „Wij vinden het zeer bezwaarlijk dat ouderen en mensen met een handicap vastzitten aan een onvoldoende functionerend vervoerssys teem." Het OGL meldt dat taxi's gere geld te laat, te vroeg of helemaal niet komen voorrijden. Chauf feurs brengen te hoge bedragen in rekening. Klanten klagen over onbeschofte chauffeurs en over discriminerende taal via het mobilofoonverkeer. Het OGL ci teert: „Kan je die bejaarde er niet even uitschoppen?" Soms weten chauffeurs de weg niet. Meer dan eens komt, in plaats van een rolstoelbus, een gewone taxi langs. „Dat betekent nog drie kwartier wachten." De afhandeling van klachten laat ook te wensen over, meent het OGL. Soms wordt het klach tennummer van Overijssel doorgegeven. Klachten blijven lang liggen of worden slecht ge noteerd. „Taxibedrijven willen niet samenwerken, laten klanten de dupe zijn van onderlinge problemen en eigenbelang, ge ven andere bedrijven geen ritten en concurreren elkaar van de weg af', schrijft het OGL verder. Taxicentrale De Ambassadeur, Taxi Wielkens en Taxicentrale Voorschoten zijn eerder al ge stopt met de OV-Taxi. Zij vinden dat het systeem niet de kwaliteit biedt, die klanten verdienen. In een reactie daarop meldde de Mobiliteitscentrale, die de ritten verdeelt, dat het systeem naar wens verloopt. Ook Eltax, een van de grote vervoerders, vindt dat. Wethouder H. Buijing (PvdA/zorg) laat weten dat hij de klachten van het OGL eerst goed wil bestuderen voor hij een reactie geeft. leiden - De bouw van een wo ning aan de Leidse Vestestraat is door de bestuursrechter in Den Haag stilgelegd. Omwonenden hadden bezwaar aangetekend tegen de verbouwing van het pakhuis op nummer 126 tot wo ning, omdat het pand te hoog zou worden en daardoor niet in de omgeving past. De gemeente is nu aan zet en moet antwoorden op de bezwa ren. Wanneer dat gebeurt, is niet bekend. Tot zes weken na de beslissing van burgemeester en wethouders kunnen eventue le bezwaarmakers dan weer een beroepschrift indienen. gJan Berendsen klein' De middenstanders in ise centrum zien de "l e an het Slaaphuis naar oormalige pand van het mraadschap van Rijn- de Breestraat niet zit- gffloorzitter van de winke- -''Higing Breestraat en Ton Elderhorst vindt ipvang, waarvan de in de Boommarkt moet geen verbetering van blijfsklimaat voor de it. iga Peter Labruyère van lemmerstraat vindt het ichelijke locatie naast uw Minerva en vreest :n toename van het ;eldiefstallen op de lerstraat. „Wij zijn al l de stad leuk te ma- e gemeente breekt de Ir af. Zijn jullie soms van jiode gepleurd", zo beet O ivervalst Leids wethou- Buijing (PvdA/zorg) en Brandhorst, directeur pjiting De Binnenvest die thuis gaat exploiteren, [eente organiseerde gis teravond in het stadhuis een in formatieavond over de komst van het Slaaphuis naar de Bree straat. Het onderkomen was eerder aan de Nieuwsteeg ge vestigd maar voldeed niet meer aan eisen van brandveiligheid en hygiëne. Al snel bleek dat Elderhorst en Labruyère ook niet te spreken zijn over de manier waarop de gemeente het nieuws van de verhuizing van het Slaaphuis naar de Breestraat bekend heeft gemaakt. „Er is ons gevraagd constructief mee te denken met de gemeente over het Aalmarkt gebied", aldus Elderhorst. „En dan hoor je op de dag van de gemeenteraadsverkiezingen (6 maart, red) plotseling over de verhuizing." Hij kreeg bijval van de Haarlemmerstraat. „Dit wordt door je strot geduwd. Waarom niet eerst overleg en dan een beslissing?", vroeg La bruyère. „Had maar het lef ge had dit voor de verkiezingen te melden." Beide middenstanders vrezen tevens dat de vestiging van het Slaaphuis ten koste gaat van het opknappen van het Aalmarktge bied. Volgens Elderhorst bestaat de kans dat er de komende vier jaar weer geen beslissing komt over de Aalmarkt. „Zeer onwen selijk." Buijing en Brandhorst hadden hun handen vol om de kritiek te weerleggen. Buijing noemde de datum waarop de verhuizing bekend was gemaakt puur toe val. „En de komst van het Slaap huis staat een opknapbeurt van de Aalmarkt niet in de weg." Brandhorst wees vooral op de preventie die van de nachtop- vang moet uitgaan. „Het is juist beter die mensen op te vangen dan dat ze ergens in een portiek of park liggen." Met name Labruyère was nog niet overtuigd. „Breng ze met busjes naar het asielzoekerscen trum in Leiderdorp en haal ze 's ochtends op." Dat is volgens Buijing geen oplossing, omdat in andere steden is gebleken dat zo'n systeem niet werkt. „We wonen nu eenmaal in de bin nenstad dus er zal altijd overlast zijn." Na aandringen van Elder horst gaf hij wel toe dat het Slaaphuis voor maximaal drie jaar naar de Breestraat komt. „Hoe eerder een andere locatie in beeld komt, hoe beter." leiden - De Stationstunnel in Leiden stond vanmorgen vol rook. Geen auto kwam er meer door heen. Geen zorgen: er was geen ernstig ongeluk gebeurd. De hulpverlenende instanties hielden een rampenoefening, die overigens veel bekijks trok. In één van de tun nelbuizen was zogenaamd een personenwa gen bovenop een vrachtwagen geknald, na dat de vrachtwagen hard had moeten rem- men voor een scharende auto met aanhan ger. Aan de hulpverleners de taak om een paar beknelde gewonden te bevrijden. Om het drama zo realistisch mogelijk te doen lijken, hadden de organisatoren een rookge- nerator aangezet en het ventilatie-systeem in de tunnelbuizen uitgezet. Het was de eerste keer dat rampenbestrijding in de langste tun nel van Leiden werd geoefend. De brandweer had de oefening al lang op het verlanglijstje staan - zelfs al voor de grote rampen in onder andere de Mont Blanc-tunnel - maar tot van morgen was het er nog niet van gekomen. Het verkeer, dat moest worden omgeleid, had niet al te veel hinder van de afsluiting. De ochtendspits was al voorbij toen de oefening begon. Foto: Hielco Kuipers leiden -t Directeur Rob Mantel van Luba Groep treedt met in gang van 1 juli terug. Mariëtte Bamhoom volgt de algemeen directeur op. Mantel, die sinds 1972 verbonden is aan Luba Groep Leiden, gaat het rustiger aan doen. Wel blijft hij als groot aandeelhouder nauw betrokken bij het bedrijf. Mantel bracht het bedrijf dat in 1968 werd opgericht als Luba Uitzend Buro, in de toptien van de Nederlandse flexbranche. Onder zijn leiding groeide Luba vervolgens uit tot een onderne ming met 53 vestigingen en bij na 300 personeelsleden. Gemid deld werken per dag 4000 flex- werkers door bemiddeling van Luba Groep. In 2001 bedroeg de omzet van Luba Groep ruim 66 miljoen euro. Behalve voor Luba zette Mantel zich gedurende zijn carrière ook in voor de brancheorganisatie ABU. Van 1973 tot 1999 maakte hij deel uit van het bestuur, waarvan de laatste twee jaar als voorzitter. Bij zijn afscheid werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Na dertig jaar wil de 57-jarige directeur het rustiger aan gaan doen. Hij wil naast zijn vele be stuurlijke functies, zoals voorzit ter van de ondernemersvereni ging LVI en bestuurslid van de Stichting Leiden Promotie, on der andere meer tijd gaan beste den aan zijn grote hobby zeilen. Zijn opvolger, Mariëtte Bam hoom, werkt sinds 1986 bij het bedrijf. Ze werd in 1995 be noemd tot groepsdirecteur ope rations en directeur van de grootste divisie: Luba Personele diensten. Ad Feitsma, de marketing direc teur van Luba Groep treedt eveneens per 1 juli terug uit de directie. Hij gaat met vervroegd pensioen. Net als Mantel blijft hij wel betrokken bij het bedrijf waar hij sinds 1976 voor werkt. Feitsma (59) blijft op parttime basis het bedrijf adviseren. leiden - De Vereniging Vrienden Polderpark Cronesteyn (WPC) verzorgt woensdag 10 april om 20.00 uur een lezing met als ti tel: 'Giftige planten in en rond het polderpark'. Bioloog Gerrit Jan de Bruyn legt uit welke gifti ge planten in het polderpark voorkomen, hoe ze er uit zien, waar ze groeien en wat de uit werking ervan is. Deze lezing vindt plaats in flat Cronesteyn aan de Plantijnstraat (even aan bellen) en is gratis. pster Tmda Hes raakt oemen in Leiden aan de :enen niet meer kwijt, aiad.n^djevol klanten dat haar Dud Holland' aan de Jan ies lutkade bezoekt, klaagt 30 totn been. Toch gaat hun mg niet over de kwaliteit rENTiibloemen of de service 30 totjda Hes. De ware reden de werkzaamheden van s^eente Leiden op en rond i8,75van Houtkade. Te voet, 52,50 fiets of met de auto, de 201,5% van Hes kunnen de 1 weken niet goed berei- ntigini ngen emenverkoopster zit met osk aan de Jan van Hout- jormaal gesproken op een er pole verkoopplek. Precies eidt e|toek van de drukke krui- okostjet de Korevaarstraat en ènschansweg. Maar de tijd heeft Hes die gunsti- sterk verwenst. Ze heeft door de huidige wegwerkzaam heden van de gemeente Leiden zo weinig klanten dat ze zich privé in de schulden moet ste ken. Hes: „Ik sta hier te crepe ren op de kade." Na bijna een jaar werkzaamhe den aan de Geregracht, Kore vaarstraat, Zoeterwoudsesingel, Lammenschansweg en de Jan van Houtkade, heeft de bloe menverkoopster haar omzet met een derde deel zien dalen. „Ik kan wel janken", zegt ze met een wanhopig gezicht. De gemeente is rond 22 januari be gonnen met werkzaamheden aan de Zoeterwoudsesingel. Die klus zou twee weken duren, maar heeft uiteindelijk tot 22 fe bruari geduurd." In die periode was de smalle Jan van Houtkade tijdelijk een soort tweebaansweg met ver keer in beide richtingen. Hes: „De weg is berekend op een- Door wegwerkzaamheden aan de Jan van Houtkade kunnen klanten met de auto niet meer bij bloemen kiosk 'Oud Holland' (links) komen. Foto: Hielco Kuipers derdj ;ndiq 11. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TEIEFOON 0 71 - 53 56 424 richtingsverkeer. Toch moesten auto's zich op de een of andere manier langs elkaar heen wrin gen." Op dat moment ontstond niet alleen een zeer chaotische verkeerssituatie, maar ook een hoop ergernis bij de automobi listen die de weg bereden. „Ik heb klanten gezien die uit pure ergernis maar voorbijreden, omdat ze nauwelijks bij mijn winkel konden komen. Een groot deel van mijn oudere klanten zag ik niet meer komen, omdat ze afhankelijk zijn van de auto." Op 22 februari had de gemeente de asfaltering van de Zoeterwoudsesingel afgerond. Toen werd de Jan van Houtka de afgesloten en onder handen genomen. De volgende wegre- novatie stond letterlijk voor de deur. „En sindsdien zie ik bijna niemand meer." Tegenwoordig staan voor de kiosk van Tmda Hes drie rijen houten blokken met violen, narcissen en andere soorten bloemen. Het zijn voornamelijk de lege plekken die opvallen. „Zo net na het paasweekeinde en aan het begin van de lente zou je toch een bonte bloemen zee verwachten voor een bloe menkiosk. Voor de wegwerk zaamheden was dat ook het ge val. Nu heb ik de inkoop sterk moeten verminderen, omdat ik de handel domweg niet ver kocht krijg. En wat ik vandaag niet verkoop, ligt morgen bij wijze van spreke in de vuilnis bak." Een goede ondernemer houdt volgens Hes rekening met wat hij of zij denkt te gaan verko pen. Maar er zijn grenzen. „Op dit moment koop ik ontzettend scheip in. Maar hoe kan ik in godsnaam rekening houden met een situatie waarvan ik straatarm word?" De bloemen verkoopster heeft zich noodge dwongen in de schulden moe ten steken en de belasting om uitstel van betaling moeten vra gen. Uit onvrede heeft Tmda Hes vorige week dinsdag een brief naar de gemeente Leiden ge stuurd waarin ze haar persoon lijke drama uitlegt. Ook vraagt zij de gemeente of zij nog finan ciële hulp kan verwachten. Hes: „Mocht ik hier geen reactie op krijgen, dan stap ik desnoods naar de burgemeester." Paul Corten door Robbert Minkhorst leiden - Een aantal omwonen den loopt te hoop tegen de bouwplannen van hout- en wijnhandel Noordman aan de Haagweg in Leiden. Noordman wil op zijn terrein een aantal woningen, appartementen, kan toren en een café/restaurant la ten bouwen. Bewoners vrezen vooral voor la waai, zo bleek gisteravond op een drukbezochte inspraak avond op het Stadsbouwhuis. Lawaai van het café, dat op het water komt, en van het verkeer van de Haagweg. Door de herin richting van het hele terrein zijn er straks meer 'doorkijkjes' van af de weg naai' de Oude Rijn, maar bereikt ook meer verkeers lawaai de overkant van het wa ter. Dat baart bewoners van de Morsweg zorgen. De sfeer op de informatieavond, bezocht door zo'n honderd mensen, werd bij tijd en wijle grimmig. Sommige mensen wa ren ronduit onvriendelijk tegen gemeenteambtenaren en de ar chitecten K. Lau en B. van Heek, die de plannen ontwikkelen. Noordman wil een deel van zijn bedrijfsactiviteiten elders voort zetten. Daardoor ontstaat ruim te voor een complex met twee kleine woontorens en een derde kantoortoren. Op die plek, op de hoek van de Haagweg en de Churchilllaan, staat nu de direc teurswoning. Die wordt ge sloopt. Er ligt een advies van de monumentencommissie om van de woning een gemeentelijk monument te maken, niaar bur gemeester en wethouders leg gen dat naast zich neer. Rond om de Heestermolen, een Rijks monument, staan twee monu mentale loodsen. Noordman wil die verplaatsen, zodat de molen meer in het zicht komt. Eén loods komt in het water en krijgt een horecabestemming. Richting de binnenstad, ter hoogte van de T-splitsting met de Ter Haarkade, is plek voor negen huizen in blokken van drie. Verderop is nog ruimte voor een villa. De weerstand richt zich op het verdwijnen van de woonsche pen, het slopen van de direc teurswoning en het horeca-eta- blissement in het water. Sommi gen zijn bang dat het een disco wordt. De gemeente legt uit dat zij aan een disco strengere ge- luidseisen stelt. Bewoners zijn niet gerust. „Over tien jaar zijn al deze mooie plannen in een la beland", voorspelt een bewoon ster. Een ander: „Dit is gewoon ambtelijk gelul." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13