Avontuurlijke en moedige strijd voor Biafra MEDIA Lijfblad als therapeut Daphne Bunskoek: 'Als 't maar leuk i. Politiek debat van RTL 4 op losse schroeven Sonja neemt voor een keer Spijkers over Gullit praat met Ronaldo 3FM komt met een eigen nieuwsbulletin Le Monde plaatst Engelse tekst uit NYT IKON-documentaire over luchtbrug naar hongerlijdend volk WOENSDAG 3 APRIL 2002I =éderi Hilversum - Het lijsttrekkersde bat op 27 april bij RTL 4 staat op losse schroeven. Lijsttrekker Pim Foituyn van Lijst Fortuyn komt in elk geval niet de VVD heeft grote twijfel. RTL 4 wil het debat uitzenden in de belpauze van de finale van de Soundmixshow. Fortuyn komt niet omdat „hij geen pauze nummer is", aldus zijn woord voerder. De WD aarzelt nog, maar voelt er weinig voor om lijsttrekker Hans Dijkstal in het decor van de Soundmixshow te laten debatteren. De liberalen zeggen nog niet hardop 'nee'. RTL Nieuws-hoofdredacteur Harm Taselaar reageert furieus. „Als ze niet willen, dan kunnen de politici door de stront zak ken. Dan houden we het debat maar niet. We bieden ze een enorme kijkdichtheid. Ons eer ste idee was ook al niet goed, omdat het zou worden opgeno men. Nu is het live en dan is het weer niet goed." hilversum/mediaredactie - Son- ja Barend presenteert zaterdag samen met Felix Meurders het VARA-radioprogramma Spijkers met Koppen. Barend vervangt Dolf Jansen, die zich in Amerika voorbereidt op de marathon van New York. Meurders en Barend presente ren Spijkers met koppen zater dag live vanuit De Oosterpoort in Groningen. Het Radio 2-pro- gramma met cabaret, actualitei ten, sport en muziek sluit daar de jaarlijkse tournee door het land af. Sonja Barend, die ko mend seizoen niet langer te zien zal zijn in B&W, presenteert Spijkers eenmalig. In De Ooster poort ontvangt het gelegen heidsduo Meurders/Barend on der anderen burgemeester Jac ques Wallage en schaatscoach Gerard Kemkers. Speciale muzi kale gast is Willy DeVille. Hilversum - Ruud Gullit, voet- balanalyticus bij de NOS, heeft Ronaldo geïnterviewd in Milaan. Het interview wordt vanavond vanaf 23.10 uur uitgezonden in de uitzending van Studio Sport op Nederland 2. Gullit en Ronaldo (voluit: Luiz Nazario de Lima Ronaldo) blik ken vooruit op de halve finale om de UEFA Cup tussen Inter- nazionale en Feyenoord van morgenavond. Ronaldo is spits bij Inter Milan. Hilversum/ANP - De publieke popzender Radio 3FM zendt vanaf komende dinsdag op ie der heel uur een eigen nieuws bulletin uit. Dit gebeurt op weekdagen van 07.00 uur tot en met 19.00 uur. Een eigen redac tie zal het nieuws verzorgen, meldt Radio 3FM. Op de zender waren voorheen alleen NOS-nieuwsbulletins te horen. Deze werden ook op an dere zenders uitgezonden. Ra dio 3FM maakte alleen het jour naal van 13.00 uur en 18.00 uur zelf. Dit gebeurde sinds novem ber 2000. Met het eigen bulletin wil de popzender nieuws brengen dat aansluit bij de interesses van de jonge luisteraars van 3FM. Korte interviews en reportages zullen deel uitmaken van de journaals. parijs/reuter - Tien jaar geleden leek het nog ondenkbaar, een Engels artikel in een Franse krant Maar de tijden verande ren: de Franse krant Le Monde gaat artikelen uit The New York Times in de oorspronkelijke ver sie overnemen. Komend week einde kunnen de lezers er ken nis mee maken, zo maakte de directie gisteren bekend. Le Monde zegt dat zijn abon nees graag willen weten wat er aan de andere kant van de At lantische Oceaan gebeurt. „Ze hoeven de meningen van de Amerikanen niet over te nemen, maar ze kunnen ze zo wel beter begrijpen", aldus directeur Jean-Marie Colombani. Begin jaren negentig zou de Amerikaanse weekeindbijlage van Le Monde dan ook zijn af gedaan als geldverspilling. Bo vendien had de linkse Le Monde het indertijd niet zo op de Ame rikanen. Een hongerend meisje in Biafra. Dergelijke foto's schokten de wereld schokten en leidden tot groot scheepse hulpacties in de Westerse wereld. Er kwam een luchtbrug tot stand om de ergste nood te gen.Foto's: IKON Hilversum - Het oude vliegveld op het Afrikaanse eiland Sao To mé ligt vol met wrakken van vliegtuigen. Overblijfselen van transportvliegtuigen uit de jaren zestig. Niemand ruimt ze op, want ze liggen er als monumen ten voor de meest ongewone vliegmaatschappij in de geschie denis van de luchtvaart. En daarmee tegelijk ter nagedach tenis aan een van de grootste rampen in de twintigste eeuw: de hongersnood in Biafra. In 1968 zag de Joint Church Aid het levenslicht, een door protes tantse en katholieke kerken in onder meer Ierland en Dene marken opgerichte luchtvaart- lijn. Met slechts één bedoeling: zo veel mogelijk voedsel bren gen naar het door burgeroorlog geteisterde Biafra, waar dagelijks tweeduizend kinderen van de honger sterven. De gedachte achter en de (ontstaans) geschie denis van de maatschappij - door de deelnemende piloten als snel omgedoopt in Jesus Christ Airlines - wordt uitge breid belicht in de Deense do cumentaire die de IKON van avond uitzendt. Degenen die oud genoeg zijn om de jaren zestig bewust te hebben meegemaakt, zullen de beelden niet snel vergeten: Afri kaanse baby's en kinderen met uitgemergelde gezichten en op gezette buiken. Als ze al in staat zijn te lopen, zoeken ze naar rijstkorrels tussen het afval. De beelden kwamen uit Biafra, een West-Afrikaanse staat die zich wilde afscheiden van Nigeria. De Nigeriaanse overheid besloot tot een complete blokkade, waardoor niets meer Biafra in of uit kon. Een vreselijke hongers nood was het gevolg. De Westerse wereld sliep aan vankelijk rustig door, tot men sen als Frederick Forsyth, tegen woordig succesvol auteur maar destijds BBC-correspondent, verslag deden van de ramp. Het gevolg was echter niet dat de re geringen van Westerse landen massaal Biafra te hulp schoten. Veel landen hadden (olie)belan- gen in Nigeria en vonden die belangrijker. Enkele kerkelijke instanties wa ren gelukkig niet zo hypocriet. De Ierse priester Tony Byrne was de eerste die een hulpactie opzette. Hij wilde voedsel naar Biafra brengen, maar kreeg geen toestemming om te vliegen op het hongerlijdende land. Nood gedwongen sloot hij daarom een verbond met een Ameri kaanse wapenhandelaar, de eni ge die met een vliegtuig het luchtruim van Biafra binnen mocht. Afgesproken werd dat één op de zes vluchten geen wa pens maar rijst zou vervoeren. Wapenhandelaar Naast de kritiek die Byme kreeg over zijn samenwerking met een wapenhandelaar betekende zijn hulpactie niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Miljoenen Biafranen leken ge doemd te sterven, tot de Deense pastoor Viggo Mollerup te hulp schoot. Hij wist de protestantse en katholieke kerk bij elkaar te krijgen, waarna met hulp uit Ca nada en de Verenigde Staten de Joint Church Aid werd opge richt. Uit alle uithoeken van de wereld werden vliegtuigen en piloten gehaald. Zij verzamel den zich op Sao Tomé, vanwaar uiteindelijk dertig voedselvluch- ten per nacht werden uitge voerd. „Het was een zeer gemêleerd gezelschap", zegt een van de pi loten in de documentaire. „Sommigen deden het voor het goede doel, anderen omdat ze goed werden betaald. Er waren piloten bij die eigenlijk niet in de buurt van een vliegtuig zou den mogen komen. Dat waren ronduit dronkaards Helden Maar zij waren ook helden, want ze waagden hun leven om tonnen voedsel naar miljoenen hongerige monden te brengen. Tot de rebellen in Biafra zich in de zomer van 1969 overgaven, maakten de JSA 5314 vluchten. Ruim 60.000 ton voedsel werd vervoerd via de luchtbrug en daarmee werden naar schatting één miljoen levens gered. Daar staat tegenover dat bij twee crashes dertien bemanningsle den omkwamen. Aan de hand van gesprekk, te met Frederick Forsyth, ouivens. loten en overlevenden vanl8.i0 hongersnood geeft de doe!®-.00 J; mentaire een goed beeld ^erberïci fascinerende geschiedenisrt Quisi de Jesus Christ Airlines. Sd Ooggc de nadruk iets te veel op ri^ ^In' binnen de organisatie, maaat. 23 lukkig overheerst het beelei bijt hc avonturiers die voor een gpriopen zaak streden. jm Eric de Bie I7CAL de Bo 10 Ketr 17.00 I istival. Werelden: Jesus Christ AirlÏA 0 He wordt vanavond om 22.50° ^tafk door de IKON op Nederlan^en°^ uitgezonden. nvas. is Leac 25 De i Tijdschrift Psychologie bestaat twintig jaar Amsterdam - 'Straatvrees? Laat 'm bezorgen!' Verslaafd? Dikke pil bij abonnement.' De licht- cynische advertenties die poten tiële lezers oproepen een abon nement te nemen op het pu blieksblad Psychologie Magazi ne, hebben hun uitwerking ken nelijk niet gemist. In ieder geval is de oplage met name de laatste jaren omhoog geschoten: van ruim 17.000 verkochte exempla ren in 1995 steeg de gemiddelde oplage naar 53.000 exemplaren. Alleen het afgelopen jaar al ging de oplage omhoog met 40 pro cent in vergelijking met het jaar daarvoor. Een opmerkelijk feit in een verder vooral dalende markt. Onder de lezers vooral veel welgestelde en relatief jon ge mensen: het merendeel is tussen de 29 en 45 jaar. Geen wonder dat de redactie van het blad het twintigjarig bestaan van het tijdschrift uitgebreid viert. Een symposium en een extra dik aprilnummer begeleiden de feestelijkheden. Volgens Suzanne Weusten, van huis uit psycholoog en sinds twee jaar hoofdredacteur van Psychologie Magazine, is het succes van 'haar' blad vooral te danken aan de toegenomen be langstelling voor psychologie, spiritualiteit en allerhande the rapieën. Met dank aan de tijd geest, dus. „Vroeger werd je als 'echt gek' beschouwd als je bij een psy choloog liep. Mensen kenden ook het verschil niet tussen psy chiaters en psychologen, het was één pot nat. In deze tijd van ontkerkelijking en de afname van de sociale cohesie zoeken mensen naar een andere invul ling. Dat zie je in alle geledin gen. Elke, zichzelf respecterende manager heeft een mentale coach en veel topsporters heb ben haptonomen tot hun be schikking. Op televisie zie je re gelmatig psychologen als des kundigen aantreden. Zelfs het taalgebruik is veranderd: Ie mand die zich even niet lekker voelt heeft een 'depressietje'. Ook zelfhulpboeken vliegen de winkels uit. Hormonen De ontwikkeling van Psycholo gie van vakblad naar publieks- magazine loopt aardig syn chroon met de belangstelling voor de branche zelf. Toen Hen drik Jan Schoo, de huidige uit gever van het blad in 1982 start te met Psychologie, was het na drukkelijk bedoeld als gespecia liseerd tijdschrift. Het eerste nummer ziet er ook naar uit: strakke vormgeving, om niet te zeggen: saai, en voorzien van eindeloos uitgesponnen artike- DOE NIET ZO KINDERACHTIG! WEG MET DIE ONREDEUIKE EMOTIES WAT DOE 3E MET IE VtRIAARDAC? LANG LEVE DE RITUELEN door Harold de Haan Hilversum - Ze is één van de ge zichten van muziekzender TMF. En sinds kort ook van Ook dat nog, het consumentenprogram ma van de KRO. Daphne Buns koek wil echter niets van carri èreplanning weten. En pakt alles aan, wat ze maar leuk vindt. Ze is kleiner van stuk dan de tv doet vermoeden. In de TMF- kantine annex bar wordt Daph ne Bunskoek (28) echter niet over het hoofd gezien. Het voor deel van bekend zijn. Alhoewel de voormalige TV Oost-presen tatrice nooit een leven in de schijnwerpers heeft geambieerd. „Ik ben er nu eenmaal inge rold." Haar verhaal doet sterk denken aan dat van de andere Oost-ster: Eddy Zoëy. Samen presenteer den ze Jong Belegen, een jonge renprogramma voor de regiona le omroep van Overijssel. Zoëy kreeg vervolgens een baan bij BNN. En Bunskoek werd na een interview met veejay Tooske door TMF uitgenodigd voor een screentest. De rest is bekend. In middels werkt de brunette er al weer drie jaar. En nu dus KRO's Ook dat nog. „Vorig seizoen heb ik al enkele gastoptredens gedaan. Dat is mij en Ook dat nog bevallen. Daarom is besloten dat door te trekken. In totaal ben ik in tien afleveringen te zien." Met film pjes, of sketchjes, waarin Buns koek op zoek gaat naar bijvoor beeld de gevaren van herbal xtc. „Het is vooral informerend." Met deze stap keert Bunskoek deels terug naar vroeger. De oud-Almelose, tegenwoordig woonachtig in het Drentse Eri ca, heeft immers aan de theater school in Zwolle gestudeerd. „Dat wil niet zeggen dat ik het wel gehad heb bij TMF. Juist niet. Ik zit hier nu drie jaar en in die tijd heb ik enorm veel ge leerd. Veejay zijn is niet alleen maar clipjes aan elkaar praten, zoals veel mensen denken. Ik doe ook redactiewerk en inter views." Toch zegt ze dat TMF 'geen baan voor het leven is'. Daphne Bunskoek: „Dit is niet het eind station. Maai- ook geen opstapje. Kijk, bij TMF werkje geen tien, vijftien jaar. Het is natuurlijk zap-tv, 24 uur per dag. En dat heeft zijn beperkingen. Ik vind het dan ook niet gek als ik me wat op andere terreinen ga ver diepen." Hoe haar toekomst er uitziet, weet ze niet. Ook de aanstaande verhuizing naar MTV, die een aantal van de TMF-veejays 'overneemt', is nog in nevelen gehuld. „Ook al wist ik alles, dan nog mag ik het niet zeggen. Maar nee, ik verwacht niet dat het werk wezenlijk einders wordt. Ach, vanaf mei wordt meer duidelijk." Ook dat nog, zondag om 20.52 uur op Nederland 1. Bij TMF is Daphne Bunskoek 's maandags om 21.00 uur te zien met Roek- zone en van dinsdag tot en met donderdag om 21.00 uur met TMF Late. In het weekeinde pre senteert ze Clipclassics (14.00 uur). Daphne Bunskoek. Foto: 1 MEDIA IK Cover van Psychologie Magazine uit januari 1995. Foto: GPD len waarbij de minder goed in gevoerde lezer al bij zin twee af haakt. Onder Rita Kohnstamm, van 1985 tot 1997 hoofdredacteur, veranderde het maandblad aan merkelijk. Artikelen werden ac tueler: adoptiekinderen, huilba-' by's, travestieten en vrouwelijke hormonen bevolkten opeens de kolommen. Maar vooral sinds de komst van Weusten is Psy chologie na een forse restyling een echt magazine geworden: veel aandacht voor het beeld, veel korte, handzame verhalen en praktische artikelen die ge richt zijn op het vooral vrouwe lijke lezersbestand. Voornaamste pijlers zijn dan ook relaties en persoonlijkheid, gevoel en verstand, werk en loopbaan, gezondheid en thera pie en samenleving en cultuur. Leidraad is de belevingswereld van 'de bewust, ontwikkelde vrouw'. Geen dag zonder soap; vijf ma nieren om ruzie te maken; hoe werkt hypnotherapie: erotiek aan de top; wat beweegt de stal ker: waarom is co-ouderschap zo moeilijk? Maar ook: de li chaamstaal van de lijsttrekkers en een persoonlijk verhaal uit een verslaafdenkliniek. Weusten: „Wij proberen onze lezers handvatten te bieden om bepaalde problemen zelf op te lossen. Je hoeft echt niet voor elk wissewasje naar de psycho loog. Relatieproblemen, conflic ten op je werk, dat soort dingen kun je goed te lijf met zelfhulp boeken. Waarom zou je in the rapie gaan als je iets zelf ook kunt oplossen?" Voor de lezers die professionele hulp wel noodzakelijk acht, biedt het blad elke maand een uitgebreid verhaal over een be paalde therapie. Maar Psycholo gie Magazine gaat niet alleen over problemen, aldus Weusten. „We belichten ook veel positieve zaken: een verhaal over een sab batical bijvoorbeeld. Tegen woordig gaat het ons in materi eel opzicht erg goed. Alle basis behoeften zijn bevredigd. Nu merk je dat mensen op zoek gaan naar zelfontplooiing. Er is grote behoefte aan invulling op het spirituele vlak. Wij proberen onze lezers een beetje wegwijs te maken in de mogelijkheden." Volgens de hoofdredacteur is het voor de redactie van een po- pulair-wetenschappelijk blad immer balanceren om het juiste evenwicht te behouden. „We zullen onze academische wor tels zeker niet verloochenen, maar human interestverhalen willen we zeker ook in het blad. De kunst is het brengen van de juiste mix. Toegankelijk bete kent niet: minder degelijk." Monique Brandt Naam: Ad Janssen Leeftijd: 44 Burgerlijke staat: ongehuwd Werk: horecaondernemer en tv-kok Hobby's: koken en een beetje golf Krant: Algemeen Dagblad Tijdschrift: Elsevier Boek: El Bulli door Albert Adria Film: The Lord of the Rings was de laatste die ik heb gezien Muziek: Deep Purple en in Ne derland Golden Earring Website: www.hetkasteelvanr- hoon.nl Als je baas van een tv-zender zou worden, wat zou je eerste maatregel zijn? Iets meer discipline op de werkvloer proberen te krijgen. Ik ben als zakenman nu in de televisiewereld verzeild geraakt en dan zie je dat er aan het lei ding geven toch wel wat schort. Dat loopt allemaal maar wat druk door elkaar. En verder moet er meer gelachen worden, dus komische programma's maken! Voor welke presentator of welk programma zet je de radio aan Met het oog op morgen vind ik heel interessant. Ik luister meestal naar nieuws en actuali teiten. Discussies op de radio hoor ik ook graag, maai- de titel van een programma zou ik zo niet weten. Hoe vind je dat je overkomt in de media? mee bezig zijn. August had ik ook wel graag onti Hij is begonnen met over koken. schrii TROS-kok Ad Janssen. Foto: KIPPA Ik denk dat ik vooral gewoon mezelf ben. Bij Lunch TV heb ik een vrije rol en kan daardoor ook doen zoals ik ben. Ik moet daar ook niet over zaken als po litiek gaan praten, daar is het 't programma niet voor. Wie bewonder je in je vak? In Nederland Cees Helder, die voor Parkheuvel zijn derde Mi- chelin-ster heeft gekregen. Een goede vriend van me en een eerlijke, introverte kok. En ver der Paul Bocuse, die er voor heeft gezorgd dat koks uit de anonimiteit zijn getreden. Denk je dat je qua werk ooit nog eens iets totaal anders gaat doen In het verleden was ik ook uit gever van kookboeken en tijd schriften over koken. Op mijn leeftijd denk ik niet dat ik nog eens iets totaal anders ga doen. Wel ga ik over een aantal maan den een totaal nieuwe trend neerzetten, die te maken heeft met koken en producten. Meer kan ik daar nu nog niet over zeggen. Maar Nederland komt er door op de kaart te staan. Welke historische figuur zou je graag hebben ontmoet? Einstein. Zo'n knappe kop met visies, waar mensen nu nog Wat was je grootste blundS Misschien niet een echte if der, maar het besef dat je 1 gen maar heel gebrekkig o|| woorden weet te brengen.g hoor soms mensen op de I heel gepassioneerd over iel vertellen en dan realiseer if dat ik zelf nog maar nauwfl kan praten. Lijkt me gewelf om verbaal zo goed uit de I ten te kunnen. Heb je een bepaalde karaki., genschap van je vader of n} cler overgenomen? 5' Van allebei een enorme do creativiteit. Zij uitten dat n| beeldhouwen en schilder© ik doe het met ingrediënter 'WES Met wie zou je liever niet fl4djo We spoelen op een onbewoond^ de land? op ver Met Saddam Hoessein. Daior met pas een grote boef. INOO Na van die zonnige paasd<2°T(i'Hc zijn we in een goede bui. Jeffiyjj een wens doen nacht-e Ik zou het graag meemakePord-H< er nog eens rust en vrede k in het Midden-Oosten. Isd M moet gewoon de bezette 1aJ den verlaten en de ArabiscL 16^( wereld moet Israël erkennfe stem Dat is iets wat ik graag wil pQio mi ven. p* Herman Elzinga

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10