Akkoord in Angola na 27 jaar oorlog BUITENLAND GRABBEL VOORDE Noodweer overrompelt Tenerife Joegoslavië belooft tribunaal volledige medewerking Internationaal strafhok juridisch van de gronc Jury beraadt zich ove schuld van Ben SalatiTen Bestand volgende week officieel Patstelling dreigt in Oekraïne Ongelooflijk lage prijzen voor de leukste Haastje - repje naar C&A, want d< duurt maar vijf dagen! Let op 't specia Extra Grabbel Voordeel Altijd prijs! Grabbel ook meteen tot 100 voordeel of volgende aankoop. 'Wapens' gepakt op vliegvelden londen - Veiligheidsbeambten op Britse vliegvelden nemen sinds de aanslagen van 11 sep tember dagelijks een slordige 15.000 'wapens' in beslag. On der de voorwerpen bevinden zich niet alleen messen, maar ook zwaar gereedschap, scha ren, nagelvijltjes en zelfs hand boeien, zo meldde The Sunday Telegraph. Vliegvelden maken zich volgens de krant ongerust over het feit dat mensen zich schijnbaar weinig aantrekken van waarschuwingen geen scherpe voorwerpen mee aan boord te nemen. Hongerstakers worden gevoed Washington - Het Amerikaanse leger is begonnen met het on der dwang voeden van twee hongerstakers in het Afghaanse gevangenkamp op Guantana- mo Bay in Cuba. De twee waren volgens een woordvoerder van het kamp al een maand in hon gerstaking. Zij deden dat uit protest tegen hun gevangen schap. In Guantanamo Bay worden driehonderd mensen vastgehouden. Zij worden er van verdacht lid te zijn van het terreurnetwerk al-Qaeda, of van betrokkenheid bij het inmid dels verdreven Taliban-bewind. Na protest geen pornofilm in kamp praag - Na talloze protesten ziet de Tsjechische regisseur Rosenberg af van zijn plan om een pornofilm deels op te ne men in een voormalig gevange nenkamp van de nazi's. Het gaat om het doorvoerkamp Terezin, de Tsjechische naam voor Theresienstadt, in Noord- Bohemen. Daar stierven naar schatting 150.000 mensen. De regisseur zegt al veel sponsors te hebben verloren door de felle kritiek op zijn plan. Geldschie ters trokken zich terug na de uitgebreide aandacht in de me dia. Rosenberg hing ook een aanklacht boven het hoofd. SFOR arresteert Bosnische Serviër brussel - De door de NAVO ge leide internationale vredes macht SFOR in Bosnië heeft gisteren de Bosnische Serviër Momir Nikolic gearresteerd. Hij wordt door het Joegoslavië-tri- bunaal verdacht van oorlogs misdaden. Nikolic zal naar Den Haag worden gebracht, waar hij voor het tribunaal moet ver schijnen. Nikolic wordt ervan verdacht tussen juli en novem ber 1995 oorlogsmisdaden te hebben gepleegd in de enclave Srebrenica. Meer dan 7.000 moslimmannen zijn toen ge dood. Volgens de NAVO heeft Nikolic deelgenomen aan de 'systematische executies'. dinsdag 2 APRIL 2002 llfvc lor I lissabon/rtr-afp - Het Angolese leger en de opstandelingen van de Unita zijn zaterdag een be stand overeengekomen. Het ak koord moet een einde maken aan de 27-jarige burgeroorlog in An gola. Een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties woonde de ondertekening bij in de Angolese provinciehoofdstad Luena. „Beide partijen beloven een ein de te maken aan de vijandelijk heden en de vrede overal in An gola te herstellen", aldus de overeenkomst. Plaatsvervan gend legerchef generaal Geraldo Nunda en opstandelingenleider Abreu Kamorteiro tekenden de overeenkomst. Deze wordt vol gende week in de hoofdstad Luanda officieel ondertekend. Bij de ondertekening waren be halve een vertegenwoordiger van de VN ook vertegenwoordi gers van Rusland, de Verenigde Staten en de voormalige koloni sator Portugal aanwezig. Deze landen zien samen toe op de naleving van het vredesakkoord van Lusaka dat in 1994 werd be reikt, maar in 1998 sneuvelde. Na de dood van de oprichter van Unita, Jonas Savimbi, op 22 februari werden de eerste stap pen naar een nieuw vredesak koord gezet. Op 15 maart werd al een staakt-het-vuren afge sproken, waarna de vredesbe sprekingen werden hervat. Naar schatting zijn gedurende de burgeroorlog in Angola meer dan een miljoen mensen om het leven gekomen. De Veiligheids raad van de VN beloofde het land donderdag financiële steun als beide partijen tot een vredes akkoord zouden komen. kiev/dpa-rtr - De verkiezingen van zaterdag in Oekraïne heb ben een onduidelijke situatie geschapen. De hervormers lij ken een nipte overwinning te hebben behaald, maar die zal niet groot genoeg zijn om zit tend president Koetsjma opzij te schuiven, menen waarnemers. Van de 450 zetels in het parle ment wordt de helft verdeeld volgens een proportioneel kies systeem, de andere helft via een districtenstelsel. De oppositie heeft winst ge boekt volgens het proportioneel systeem. Bij de verkiezing in de districten daarentegen wint Koetsjma. Daar hebben partij baronnen en aan de president gelieerde zakenlieden het voor het zeggen. Inwoners van Santa Cruz de Tenerife lopen tussen de wrakken van auto's die tijdens de stortregens op eerste paasdag werden bedolven onder de modder. Foto: AP/Cristobal Garcia door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Een onvoorstelbare hoosbui heeft het eiland Tenerife op eerste paasdag binnen drie uur veranderd in een rampgebied. Zes mensen, onder wie een reddingswerker en een meisje van twee jaar, kwamen om het leven toen ze werden bedol ven onder een kolkende modderstroom. Dertig mensen werden verwond en 500 eilandbewoners raakten dakloos. Het noodweer was voor iedereen een verrassing. De meteorologische dienst had buien voorspeld, maar geen rekening gehouden met een neerslag van 224 liter per vierkante meter. Het meeste wa ter viel op een berghelling vlak bij de hoofdstad Santa Cruz de Tenerife. Modder en stenen mee voerend denderde het kolkende water via droog- BELGRADo-WASHiNGTON/AFP-ANPDe rege ring van Joegoslavië heeft gisteren beslo ten 'volledig mee te werken' met het Joe- goslavië-tribunaal in Den Haag. Belgrado gaat mensen uitleveren die door het tri bunaal worden verdacht van oorlogsmis daden. Dat heeft minister Goran Svilano- vic van buitenlandse zaken gezegd na af loop van een speciale kabinetsbijeen komst. Zondagnacht verliep een ultimatum van de Amerikaanse regering, die van Belgra do onvoorwaardelijke samenwerking met het Joegoslavië-tribunaal eiste. Joegosla vië had uiterlijk tot 1 april de tijd om te reageren. Zo niet, dan liep het land grote kans om 40 miljoen dollar aan Ameri kaanse hulp te verspelen en de steun van de VS te verliezen voor hulpprogramma's van organisaties als de Wereldbank en het IMF. Ondanks de mededeling uit Belgrado zei de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Powell gisteren het besluit over hulp aan Joegoslavië voor onbepaal de tijd uit te stellen. Het tribunaal ligt erg gevoelig bij veel Joegoslaven, die het een partijdig insti tuut vinden. Het is vooral actief bij de be rechting van Servische beklaagden. Het tribunaal weigert bijvoorbeeld aandacht te schenken aan het NAVO-optreden in Joegoslavië. Dat is in Joegoslavische ogen mede een bevestiging dat het eerder om een politieke instelling gaat dan om een rechtsprekende instantie. De Joegoslavische president Vojislav Kos tunica is van mening dat de samenwer king met het tribunaal in een wet moet worden geregeld. De Montenegrijnse re geringspartij SNP blokkeert echter elke wet die de uitlevering van Joegoslavische staatsburgers aan het tribunaal mogelijk maakt. Als alternatief stelt Kostunica voor de wil om samen te werken vast te leggen ïzelf Zc yo in 1 js een ^e Tak idaritei id moe new vork-den haag/afp-anp - Het internationale strafhof van de Verenigde Naties, te vestigen in Den Haag, komt juridisch van de grond met de zestigste ratifi catie van de oprichtingsstatuten van het toekomstige hof. De VN hebben gisteren in New York bekendgemaakt dat de zes tigste ratificatie door een lidstaat woensdag 11 april in het VN- hoofdkwartier gevierd wordt. Met dit aantal ondertekenaars wordt het Statuut van Rome voor de oprichting van een in ternationaal hof voor de berech ting van uitzonderlijke misda den in de praktijk gebracht. Het hof vestigt zich in Den Haag, mogelijk al vanaf 2003, en gaat zich bezighouden met de berechting van personen die worden beschuldigd van uitzon derlijk zware misdaden zoals volkerenmoord, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmis daden. Het toekomstige hof is evenwel nog omstreden, vooral ;„An\rc akte d( in de VS. De positie van Den Haag"v hoofdstad van de internatioi justitie wordt ermee bevesr In 1899 werd het Permar™'?® Hof van Arbitrage in Den F gevestigd, dat momenteel or1 meer is belast met de afb. zeir ning van de grens tussen Et pië en Eritrea. In 1922 voSVISl het Permanente Hof van Ir - nationale Justitie, de vooiWU" van het huidige Internatio, Gerechtshof. Dit hof behangj geschillen tussen landen, f 81 8 De belangrijkste voorloper ïn,aa^ het op te richten intematio3r a(7 strafhof, het Joegoslavië-Tr^ naai, is in 1993 in Den Haag" gericht. In 1995 werd ook in Den F'Ie. zt de eerste zitting van het inte a_1^" tionale tribunaal voor Rwawe gehouden. De processen ^eIf den sindsdien in het Tanz aanse Arusha gevoerd, rnaa hoofdaanklager is die vanr, v Joegoslavië-Tribunaal. 'e =kt in J< ede vr< creei roem staande riviertjes naar beneden de stad in. Tien tallen auto's en bussen spoelden in de richting van de zee. Huizen stortten in en de stroomvoor ziening viel gedeeltelijk Weg waardoor mensen de nacht in het donker moesten doorbrengen, 150.000 abonnees raakten hun telefoonverbinding kwijt. Gisteren is met man en macht gewerkt om de chaos de baas te worden. Toen pas werd ook het dode lichaam van een 20-jarige jongen gevonden. Santa Cruz is door het natuurgeweld moeilijk be reikbaar geworden. De bewoners werd gisteren gevraagd hun auto's te laten staan en gebruik te maken van het openbaar vervoer. Volgens de huidige gegevens zijn geen toeristen om het leven gekomen. Het gemeentebestuur sloot gisteren niet uit dat er nog meer slachtoffers gevonden worden. Twaalftal doet vrijdag uitspraak in een soort kaderwet. De uitwerking er van, met name de uitlevering van ver dachten, zou dan moeten worden over gelaten aan de regeringen van de deelre publieken Servië en Montenegro. Een jaar geleden dreigde Washington ook de hulp aan Joegoslavië stop te zet ten als Belgrado niet met het tribunaal wilde samenwerken en de van oorlogs misdaden verdachte oud-president Slob odan Milosevic niet wilde uitleveren. Vo rig jaar werd Milosevic gearresteerd, en enkele maanden later werd hij overge bracht naar Den Haag. auch/anp - Een jury van drie beroepsrechters en negen Fran se burgers van het Hof van Assi sen in het Zuid-Franse Auch be paalt vrijdag of Kamel Ben Salah (37) schuldig is aan moord op de Nederlandse echtparen Van Hulst en Nieuwenhuis. Tenmin ste acht stemmen zijn nodig om Ben Salah tot levenslang te ver oordelen, anders volgt vrij spraak. De Nederlanders werden in mei 1999 in him boerderij in Mon- fort gedood. Vorige week heeft het Hof verklaringen gehoord van getuigen en deskundigen. Vandaag gaat het getuigenver hoor door. Daarbij komen ook de kinderen van de vier Neder landers aan het woord en enkele andere getuigen uit Nederland. Daarna is het woord aan de ad vocaat van de kinderen en een broer van de zussen Marianne van Hulst en Dora Nieuwen huis, mr. J. de Jongh-Dunand. Ben Salah, een drugsdealer die in financiële nood verkeerde en bij de Nederlanders kluste, houdt vol onschuldig te zijn. Ook zegt hij niets te weten van de verdwenen bankpasjes van de Nederlanders. Daarmee is in de dagen na de moorden voor ruim 2.000 euro opgenomen bij pinautomaten in de buurt. Tijdens het proces vorige week la lujv ruik va :wapei leek Ben Salah steeds zeiïlandr achtiger te worden. De manonidd geen verklaring geven voor te dwi verdwijnen van tenminste tr de tei geweren in zijn bezit. Artie i's uit Hulst is daar mogelijk Dat z doodgeschoten. Evenmin buiter hij uitleggen hoe het kwamrrazi, zijn vingerafdrukken aan de r de la nenkant van kleefband tere van c zijn gekomen, waarmee Malie bije ne van Hulst en Johan hh op t< wenhuis zijn gekneveld enwapen boeid. Die zijn net als L actie Nieuwenhuis gedood met olielar nooit gevonden mes. En da er nog Ben Salahs dna, dat j |g£' mengd was met dat van hl wenhuis en Marianne van tensc in een minuscuul bloedspoo Hierbij viel de hoe langer iALLAH bleker wordende Ben Salah "reeft a paar keer uit zijn rol, en ginitting 2 plots tekeer tegen de advoc als mi generaal, de president of dekt. De vocaten van de nabestaan Palesti „Hij gooit zijn eigen glazen ngen i klonk het toen vanuit hettoen 1 bliek, dat net als de jury be^alestij: uit mensen uit de buurt, amalla raadslieden van Ben Salah dworc beerden vorige week het omonde: zoek van de gendarmes stl. Veilij onderuit te halen. Maar in zit in draaiden zij voortdurend orgekont hete brei heen. De schuld obverge schuld van hun cliënt is nai zitten lijks ter sprake geweest. dagen T-shirt. Zie de actie voorwaarden in de winkel. Verrassen1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8