Jaarcijfers UPC inzet van conflict ECONOMIE KPN staat er relatief niet eens zo beroerd voor Catering verjaagt broodtrommeltje Shell neemt Britse oliemaatschappij Enterprise over Vis hoort in zelfde rijtje thuis als vlees en kip aleisië ziet van deal et Schiphol Appartementenschip meert aan in Amsterdam Accountant weigert te tekenen Acties in de bouw hervat Bedrijven moeten boekje open doen over handel in buitenland NCC Den Haag reorganiseert en schrapt banen ogere omzet nkzij Pasen ischendam - Het Centraal eau Levensmiddelenhandel L) verwacht dat de paasin- en de supermarkten 100 per]oen euro extra omzet ople- n. Er is vooral veel geld uit- even aan luxe voedingswa- f Daarnaast is de omzet van (en verdubbbeld. :ties personeel in ambulances haag - Het personeel van jrootste particuliere ambu- ;ediensten heeft vandaag in echt een petitie aangeboden de partijen die onderhan- ;n over een nieuwe CAO. De Üculiere werknemers willen zoveel verdienen als hun ega's bij de overheid. Bo- dien willen ook zij eerder I pensioen. Als vandaag is de fte ronde in het CAO-overleg s oplevert, dreigen hardere NEj anse lijndienst i Sint Maarten iipsburg - De Franse lucht- maatschappij Air France apf nt een lijndienst tussen Pa- run »n St. Maarten, een van de ee. erlandse Antillen. Hoewel vrijdt gesproken van een direc- vaerbinding, wordt een vier aardurende tussenlanding ge in Santo Domingo, de ustfdstad van de Dominicaan- Ze^epubliek. Volgens Air Fran- de vluchten de komende maanden al volgeboekt. 'Maarten bestaat uit een lerlands en een Frans ge- Te. Philipsburg is de hoofd- an'5 van het Nederlandse deel, igot is de hoofdstad van ^jt Martin, het Franse deel. riss officieel 4 startbloken oen - Swiss, de nieuwe na- 9:1 ple luchtvaartmaatschappij Zwitserland, is zondag ofïï- ved van start gegaan met een i wje korte vlucht van Bazel e ef Zürich. Daarmee kwam pitief een eind aan het 71- |e bestaan van de bankroete ganger Swissair. Later op ag vertrok naar New York erste intercontinentale n ht. >00|tiek op plan -ingen Alaska on - De Amerikaanse tdent Bush heeft vanuit zijn a regering kritiek gekregen e plannen naar olie te bo- een natuurgebied in i. Volgens een rapport van jistantie Geological Survey, rnder het ministerie van [enlandse zaken valt, kun- Iboringen aanzienlijke jde toebrengen aan de fau- )e milieubeweging heeft de jnen voor olieboringen al Ier scherp veroordeeld. lerikaanse kip ter naar Rusland kou - Rusland zal het ver- op de import van Ameri- 'erl'ise pluimveeproducten voo io april opheffen. Het ver- amnverd op 10 maart van bt. Als argument noemde ind bezorgdheid over be ting van pluimvee met sal- ella en antibiotica in het Van de Amerikaanse ex- van pluimveeproducten ongeveer de helft naar ind. Daarmee is een be- der gemoeid van 600 a 800 ~:O0 ten dollar per jaar. dinsdag 2 APRIL 2002 t a lumpur/ap - De Maleisi- regering ziet af van een lenkomst om dertig pro van de aandelen van Ma- Airports Holdings Bhd. ichiphol International BV te ipen. Malaysia Airports dat gisteren bekendge- ;t. De maatschappij zei dat vereenkomst met instem- van het Maleisische minis- van financiën en Schiphol gezegd. De regering onder- ide in augustus 2001 een tieverklaring om een pak- 'an 330 miljoen aandelen ichiphol over te doen, een lenkomst waarmee volgens nen tussen de 858 en 990 en ringgit (260 tot 300 mil- :n c euro) was gemoeid. (ysia Airports exploiteert in isië 37 vliegvelden, waaron- 'üz€ uala Lumpur International rt. Het was het plan om lehulp van de expertise van d tuhol het vliegveld bij Kuala ud( pur te moderniseren en tot grote regionale luchthaven aken. Malaysia Airports be- "■"igde tegelijkertijd dat een re transactie, de overdracht het Formule Een Grand ^Bircuit aan de regering, wel ^Baat. Malaysia Airports is ^■ruim zeventig procent ei- ^Hom van de regering. Concurrentie worstelt ook met miljardenschulden door Hans Gertsen den haag - KPN schreef onlangs geschie denis door een verlies van 7,5 miljard euro bekend te maken over het jaar 2001; het grootste verlies ooit door een Nederlands bedrijf geleden. Maar vergeleken met de twee grootste Europese concurrenten, Deutsche Telekom en France Telecom, staat het Nederlandse concern er niet eens zo beroerd voor. Vorig jaar kwam KPN met een schulden last van ruim 22 miljard euro acuut in de problemen. Als er niet keihard was inge grepen, was het voormalige staatsbedrijf dit jaar mogelijk niet in staat geweest aan haar financiële verplichtingen te voldoen. De beurskoers klapte in tot amper 2 euro en topman Paul Smits, die geen kans zag de voortdurende slecht-nieuwsshow rond KPN te stoppen, moest plaatsma ken voor puinruimer Ad Scheepbouwer. Scheepbouwer liet er geen gras over groeien. Nog voor hij officieel in dienst trad, gingen de vakbonden tandenknar send akkoord met het verlies van 5200 arbeidsplaatsen. Mede daardoor won hij het vertrouwen van de financiële wereld terug en waren de banken bereid KPN een nieuw krediet van 2,5 miljard euro te verstrekken. Een aandelenemissie ter waarde van 5 miljard euro vormde het derde onderdeel van Scheepbouwers reddingsplan. In combinatie met een nieuwe strategie volgens welke KPN zich concentreert op Duitsland en de Benelux en alle niet-kernactiviteiten afstoot, moet het concern op termijn weer winst gaan maken. De komende jaren ligt daartoe bij KPN de nadruk op het verbeteren van de cash-flow. Simpel gezegd: er moet meer geld binnenkomen dan eruit gaat, zodat de nog altijd enorme schuldenberg van ruim 15 miljard euro tot gezondere pro porties kan worden teruggebracht. Een schuld van ruim 15 miljard euro lijkt dramatisch, maar de twee grootste Euro pese concurrenten, Deutsche Telekom en France Telecom staan er nog beroer der voor. Deutsche Telekom heeft een schuld van 62,1 miljard; France Telecom torst zelfs een schuldenlast van 65 mil jard met zich mee. Maar in tegenstelling tot KPN lijken de twee grootste telecom- mers van Europa niet in staat om die enorme schuldenbergen op korte termijn substantieel te verlagen. Integendeel. Deutsche Telekom zag onlangs een plan om haar kabeldochter voor 5,5 miljard euro te verkopen aan Liberty Media ge blokkeerd worden door de Duitse variant van telecomautoriteit Opta. De geplande beursgang van dochter T-Mobile, die 10 miljard euro op had moeten leveren, moest vorig jaar vanwege het slechte beursklimaat worden afgeblazen. Analis ten betwijfelen ernstig of Deutsche Tele- kom-topman Ron Sommer er dit jaar wel in slaagt T-Mobile naar de beurs te bren gen. Zo niet, dan dreigt de schuld van Deutsche Telekom op te lopen tot 73 miljard eind dit jaar. France Telecom is verwikkeld in een zeer ingewikkeld spel rond het Duitse bedrijf Mobilcom (mobiele telefonie). De Fran sen hebben daarin een belang van 28,5 procent, maar kunnen gedwongen wor den nog eens 40 procent van de Mobil - com-aandelen te kopen. Los van de mil jarden die daarmee gemoeid zijn, bete kent dat ook dat France Telecom een be langrijk deel van de Mobilcom-schuld van zes miljard euro voor zijn rekening moet nemen en een veel groter aandeel in de miljardeninvesteringen die de ko mende jaren nodig zijn voor de uitbouw van het umts-netwerk voor de volgende generatie mobiele telefonie. Ook bij France Telecom ziet het er kortom naar uit dat de schulden eerder toe- dan afne men. De kans dat Deutsche Telekom en Fran ce Telecom op korte termijn het roer drastisch om weten te gooien, lijkt klein. Bij beide bedrijven is de staat nog altijd grootaandeelhouder. Omdat er zowel in Duitsland als in Frankrijk later dit jaar verkiezingen worden gehouden, is de kans op fundamentele beleidswijzigingen klein. En beide bedrijven worden nog al tijd geleid door de topmannen die hun bedrijven door - achteraf gezien - te grote ambities in de problemen brachten. Ron Sommer zit bij Deutsche Telekom nog altijd vast in het zadel; bij France Te lecom geldt hetzelfde voor bestuursvoor zitter Michel Bon. Nieuwe bezems vegen doorgaans schoner, zoals Scheepbouwer bij KPN heeft laten zien. „Het is nu een maal makkelijker voor een nieuwe top man om een belangrijke koerswijziging of reorganisatie door te voeren dan voor zittende bestuurders", aldus telecomana- list Philip Scholte van Effectenhuis Stroe- Amsterdam - Het luxueuze appartementenschip The World' ligt in de haven van Am sterdam. Het schip herbergt 110 koop-appartementen en brengt de bewoners naar grote evenementen wereldwijd, zoals het carnaval in Rio de Janeiro en het tennistoernooi Wimbledon in Londen. Amsterdam is een van de 100 opstaphavens. Het idee is afkom stig van een Noorse reder. The World is sinds half januari in de vaart. Vanwege hef grote succes is een tweede schip in de plannning. Foto: ANP/Robert Slagman den haag/anp - Shell neemt het Britse Enterprise Oil over. De oliemaatschappij heeft vanochtend bekendgemaakt 725 pence (1,2 euro) per aandeel Enterprise te bieden. De totale overnamesom voor de Britse branchegenoot komt daarmee op 3,5 miljard pond (5,7 miljard euro). Shell neemt ook schulden van de onaf hankelijke oliemaatschappij over. Die schulden bedroegen per 31. december 2001 0,8 miljard pond (1,3 miljard euro). Inclusief dit bedrag kost de overname Shell 4,3 miljard pond (7 miljard euro). Met Enterprise wil Koninklijke Olie zijn positie in het Britse deel van de Noord zee verstevigen en groeien in Noorwe gen. In het Britse deel van de Noordzee voegt Enterprise 30 procent toe aan de huidige productie van Shell, in Noorwe gen neemt de productie zelfs met 50 pro cent toe. Daarnaast hoopt Shell zijn kan sen te vergroten op de markten van Italië en Brazilië. Het concern geeft hoog op van de ge schatte synergievoordelen van ongeveer 300 miljoen pond (489 miljoen euro). Volgens W. van de Vijver, als lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Olie/Shell Groep verantwoordelijk voor exploratie en productie, behaalt het con cern al in het eerste jaar na de overname 90 procent van die voordelen. Die voor delen komen onder meer uit een kosten besparing op personeel en door het slui ten van het hoofdkantoor van Enterprise Oil. Van de zevenhonderd overgenomen personeelsleden houdt ruim de helft zijn baan, krijgen ongeveer 150 mensen on derdak elders bij Shell en moeten 150 man op zoek naar ander werk. amsterdam/anp - Kabelbedrijf UPC heeft vandaag jaarresultaten gepresenteerd zonder handteke ning van accountant Andersen onder de stukken. Al eerder had het bedrijf de publicatie van de cijfers uitgesteld omdat de ac countant en UPC het niet eens zijn over de manier van boekhou den. UPC presenteerde vandaag ook geen resultatenrekening, zodat vooralsnog niet duidelijk is hoe hoog het nettoverlies is uitgeko men. Het bedrijf wilde niet di rect ingaan op vragen. Alleen per e-mail konden vragen wor den ingediend. Volgens de onderneming gaat het om 'operationele resultaten'. Binnen twee weken hoopt UPC resultaten die door de accoun tant zijn goedgekeurd, te kun nen leveren. UPC en de Ameri kaanse toezichthouder overleg gen nog over de waardering van 'bepaalde valuta-instrumenten'. Het kabelbedrijf is al maanden in de slag met obligatiehouders om hun schuldpapieren om te ruilen voor aandelen. De schuld van de onderneming is tot bo ven de acht miljard euro opge lopen, daardoor drukken de rentelasten zwaar op het resul taat. Hoe hoog die lasten zijn, maakte UPC overigens niet dui delijk. Het kabelbedrijf schortte begin vorige maand een beta ling aan de obligatiehouders op. Om de last te verlichten, wil UPC zijn financiële positie her structureren door schulden te ruilen voor aandelen. Het gaat om ongeveer zes miljard euro aan obligaties en 1,5 miljard eu ro aan converteerbare preferen te aandelen. Als de obligatie houders instemmen met het plan, zien zij een groot deel vaii hun investering in rook opgaan. Bovendien zien de huidige be leggers hun aandelen 'substan tieel' verwateren. UPC heeft de afgelopen jaren miljarden uitgegeven in zijn jacht op andere kabelnetten. UPC wilde via de kabel allerlei diensten (telefonie, internet, be taaltelevisie) aanbieden, maar de productontwikkeling bleef steken en de internetmarkt stortte in elkaar.Volgens de ei gen opgave is de omzet over het jaar 2001 met 38 procent geste gen tot 1,4 miljard euro. Het to taal aantal 'omzet genererende klanten' is opgelopen met 481.000 tot 8,38 miljoen. woerden/anp - De acties in de bouw zijn vandaag weer hervat. De vakbonden FNV Bouw, Hout- en Bouwbond CNV en Het Zwarte Corps (HZC) hadden tijdens de paasdagen een pauze ingelast voor de bouwvaldkers, die actievoeren voor een betere CAO. „De acties worden vanaf nu langduriger, want we hebben nog steeds niets gehoord van werkgevers", aldus een woord voerder van FNV Bouw vanuit het landelijke actiecentrum in Woerden. Op de achtste dag van de estafettestakingen hebben honderden bouwvakkers het werk neergelegd in onder meer Leeuwarden, Groningen, Assen, Steenbergen, Tilburg en Utrecht. Donderdag hielden de bonden nog een landelijke actiemanifes tatie in de Utrechtse Jaarbeurs, waar ongeveer 15.000 werkne mers op af kwamen. „Die actie heeft echter onvoldoende in druk gemaakt op de werkgevers. Ze bagatalliseerden de manifes tatie zelfs door te zeggen dat er maar zo'n 2200 werknemers wa ren. Blijkbaar zijn hardere acties nodig om werkgevers te overtui gen", verklaarde de woordvoer der. Op alle locaties wordt de rest van deze werkweek ge staakt. Bij vorige estafetteacties werd het werk per locatie ge middeld drie dagen neergelegd. amsterdam/anp - Een meerder heid van de Nederlanders vindt dat ondernemingen openheid moeten geven over hun activi teiten in het buitenland. Uit een gisteren gepresenteerd Nipo- onderzoek in opdracht van Mi lieudefensie blijkt dat 68 pro cent van de stemgerechtigden een initiatiefwetsvoorstel van PvdA en Groenlinks onder steunt. Multinationale ondernemingen hebben veelal vestigingen in landen met lagere lonen, maar daar gelden meestal ook minder strikte wetten rond milieu, kin- scheveningen/gpd - Het Neder lands Visbureau gaat een cam pagne beginnen om jongeren aan het zeebanket te krijgen. Vorig jaar werd negen procent meer vis verkocht, maar het wa ren vooral vijftigplussers die bij kraam, viswinkel of supermarkt in totaal 325 miljoen euro uitga ven. Jongeren eten nauwelijks vis. Hoewel de consument negen procent meer uitgaf aan vis, stemt dat directeur Tilly Sintni- colaas van het Nederlands Vis bureau toch zorgelijk. „Want wij hadden liever gezien dat er sprake was van een grotere vo lumegroei. Die blijft helaas ach ter." De hoeveelheid geconsu meerde vis groeide met slechts vier procent. Het Visbureau brengt daarom het begrip 'Mijn Visdag" in het strijdperk. „We wijzen daarbij onder meer op het gezond heidsaspect. Het Voedingscen trum zegt niet voor niets: eet één tot twee keer vis per week." Zover is het nog lang niet. Zelfs de mkz-crisis verleidde de men sen niet tot een extra gang naai de viswinkel. Sintnicolaas: „Vis wordt duidelijk niet als alterna tief voor vlees gezien. De maal tijd van de gemiddelde Neder lander bestaat nog altijd uit aardappelen, groente en een stukje vlees. Dat stukje vlees is kennelijk niet zo .maar te ver vangen door vis." Het afgelopen jaar werd vooral in supermarkten veel meer vis verkocht. De visspeciaalzaken scoren minder goed. Daar stag neert de omzet. Sintnicolaas: „Maar we hebben alleen geke ken naar vis die mee naar huis wordt genomen. Bij die speci aalzaken wordt veel vis ter plek ke opgegeten." Verse zalm blijft de absolute omzettopper. In te genstelling tot de gerookte zalm en de kabeljauw die het veel minder goed doen. Sintnicolaas: „Kabeljauw wordt veel minder aangevoerd en is dus duurder." Opvallend is de flinke omzet groei van diepvriesvis en viscon- serven (blik). Sintnicolaas: „Mensen willen kennelijk toch wel vis eten, maar zien op tegen het zelf bereiden. Dat ervaren ze als lastig en tijdrovend." Daarom ook staat gezouten ha ring stevig op één in de top tien van verse vis. Behalve in de su permarkt waar gerookte zalm de lijst aanvoert. „Dat is al jaren zo en mag ook zo blijven", vindt Sintnicolaas. „Belangrijker is dat de consument vis eten als een gewoonte gaat zien. Want wij willen ons graag in het rijtje vlees en kip scharen." Hans Rijnierse spin in web bij Sodexho Nederland door Henk Mees den bosch - Het broodtrommeltje en de thermoskan verliezen steeds meer terrein. De kantine maakt plaats voor het bedrijfs restaurant. Hans Rijnierse maakte van nabij mee hoe zich een nieuwe bedrijfstak ont wikkelde: catering. Rijnierse (55) is zowel hoogste baas bij cate ringbedrijf Sodexho Nederiand als voorzitter van de werkgeversorganisatie in de catering (Veneca). Maar van catering had Rijnierse nog nooit gehoord toen hij aan het eind van de jaren zestig de hotelschool volgde en uit militaire dienst kwam. Hij kende wel John van Hecke, zoon van de grondlegger van het Van Hecke-concem dat nu onderdeel is van het wereldwijd opere rende Sodexho. Van John van Hecke hoorde hij destijds dat het Rotterdamse familiebe drijf iets nieuws wilde beginnen. „Iets in kantines." Dat bleek het begin van leven lang in de catering voor Rijnierse. „Uitbeste den van maaltijden was in die tijd nog nau welijks aan de orde. De mensen namen brood mee naar hun werk en een thermos kan koffie. Bij Pakhoed moest ik de kantine gaan runnen. Ruim 33 jaar later is Rijnierse nog altijd in dezelfde business en binnen hetzelfde be drijf actief. Sodexho Nederland bereikt da gelijks circa 500.000 lunchgebruikers, ver spreid over 4.500 bedrijven, scholen, zorgin stellingen en gevangenissen. In die tak noemt Sodexho zich met een marktaandeel van 34 procent de grootste cateraar van Ne derland. Als je uitsluitend kijkt naar con- Directeur Reinierse van Sodexho: „In de zorg is nog een miljard euro te halen." Foto: GPD/Arie Kievit tractcatering, onze kernactiviteit, zijn wij de grootste. Andere bedrijven doen meer dan wij in andere segmenten, bijvoorbeeld par tycatering", stelt Rijnierse. Een recente ranglijst van het vakblad Misset Horeca wijst uit hoe sterk de positie is die de cateraars in Nederland hebben verworven. Met een jaaromzet van 412 miljoen euro is McDonald's de grootste horecaondeme- ming van Nederland, gevolgd doorVan der Valk (385 miljoen). Pal daarop volgen drie cateraars op een rij: Compass Group (met onder meer ECS, Eurest en Top Ten), Sodexho en Albron. En nog ligt er volgens Rijnierse veel terrein braak voor de cateraars. „In de zorg, bij be drijven en scholen ligt een markt van meer dan drie miljard euro. Van de potentiële be drijven, zeg maar vanaf honderd man per soneel, is pas 60 procent onder contract. In de zorg is nog een miljard euro te halen waarmee instellingen aantoonbaar kunnen besparen." Rijnierse ziet de branche van jaar tot jaar groeien, zowel nationaal als internationaal. Hij is niet alleen, sinds 1985, voorzitter van de werkgeversclub Veneca, maar sinds be gin dit jaar ook van de internationale koepel Ferco, waarin werkgeversorganisaties uit tien Europese landen zijn verenigd. Verder als Rijnierse wel zijn draai. Daarnaast is hij ook nog bestuurslid van de werkgeversorga nisatie VNO-NCW. „Zoveel verschillende functies zorgen er voor dat je lekker vers blijft", vindt Rijnierse. Zijn eerste aandacht blijft bij Sodexho. Zes verschillende eigenaren maakte Rijnierse mee sinds hij er in 1969 in dienst trad en het bedrijf nog Van Hecke heette. „Twintig man personeel, twee ton omzet hadden we toen. Bijna alles wat er nu staat is met groei opge bouwd; 96 procent organische groei, vier procent door overnames", zegt Rijnierse, die vanaf 1 januari 1988 directievoorzitter is. „Ik heb hier alles meegemaakt, mijn vrouw hier leren kennen. We zijn twee keer bijna failliet geweest, maar er is nooit collectief ontslag geweest. Nu zitten op een omzet van een kleine 800 miljoen gulden. Ik wil nog meemaken dat we de miljard halen." derarbeid, vakbondsvrijheid of mensenrechten. PvdA-Tweede- Kamerlid Koenders en Groen- Links-collega Rabbae hebben een wetsvoorstel ingediend om te bereiken dat ondernemingen in een jaarverslag aangeven wat ze doen in het buitenland. Maatschappelijke organisaties als Consumentenbond, de mi lieubeweging en mensenrech tenbeweging kunnen dan be oordelen hoe zich dat verhoudt tot internationaal aanvaarde normen over wat genoemd wordt maatschappelijk verant woord ondernemen. oen haag/gpd- - Bij het Neder lands Congres Centrum (NCC) in Den Haag verdwijnen dit jaar 90 van de nu nog 120 banen. De nieuwe leiding van het NCC heeft dit reorganisatieplan van daag voorgelegd aan het perso neel. Daarbij is de verwachting uitgesproken dat de hele opera tie zonder gedwongen ontslagen zal verlopen. De drastische reductie van het personeelsbestand komt niet als een verrassing. Bijna twee jaar geleden was er al sprake van een halvering van het aantal mede werkers. Het Congrescentrum garandeert vaste relaties dat alle geplande evenementen onge stoord kunnen doorgaan. Die waarborg geldt onder meer voor een groot landbouwcongres en ook voor het North Sea Jazz Fes tival in juli. Na de personele reorganisatie worden de gebouwen aange pakt. De huidige grote Statenhal zou na 2005 moeten wijken voor nieuwe kantoren voor de huis vesting van internationale orga nisaties. De hal past niet in het concept voor het centrum van een 'The Hague World Forum' als het kloppend hart van VN- stad Den Haag. De nu nog te krap gevestigde politie-organi- satie Europol is een van de kan didaten voor de nieuwbouw.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5