Acties op Westoever opgevoerd Leidsch Dagblad Paaszon lokt honderdduizenden dagjesmensen 2B3ICEI® 4 Singel loop Mannen willen meer tijd besteden aan huishouden drukkerij deltabach Leidsch Dagblad Tweede man al-Qaeda in Amerikaanse handen Tanks rollen steden binnen jodweer (errompelt ■nerife derlands gezegde ipril klaar en rein, zo roei des te wilder zijn ZO 5/18° >N staat er •g niet zo écht voor Icoholisten rijgen een itmoetingsplek atwijk heeft weinig oog or historie' ix blijft retsbaar uitduels logerd iponerend aar onstuimig Dagblad Vrijdag 19 april door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël voert het tempo van zijn operatie tegen de 'Pales tijnse terroristische infrastruc tuur1 op de Westoever op. Giste ren en afgelopen nacht rolden tanks en pantservoertuigen de steden Tulkarem en Bethlehem binnen, een dag eerder was Kal- kilya ingenomen. De Palestijnse president Yasser Arafat zit nog steeds ingesloten in zijn residentie, binnen het half verwoeste regeringscom plex in Ramallah. Israël zegt hem alleen te willen isoleren, en hem niets te zullen aandoen. Bij die stad bestookten tanks en helikoptérs vanochtend het ge bouw van de Palestijnse veilig heidsdienst, de organisatie van kolonel Jibril Rajoub. Die heeft zijn kantoor verlaten, maar vol gens Israël zitten er nog 400 mensen. Enkele tientallen van hen zouden voorkomen op een lijst van gezochte personen. Vol gens sommige berichten heeft ook Marwan Barghouti er een schuilplaats gezocht. Barghouti is de belangrijkste leider van Arafats Fatah-militie op de Westoever. De aanval op Rajoubs hoofd kwartier is binnen Israël niet on omstreden. Het gebouw is nooit eerder aangevallen, omdat de Israëlische veiligheidsdienst Ra joub beschouwt als een van de weinige Palestijnse functionaris sen die serieus werk maakten van terreurbestrijding. Naar ver luidt heeft premier Sharon per soonlijk de actie van vanoch tend doorgedrukt, om duidelijk te maken dat er geen vrijplaat sen meer bestaan. Israël maakt haast met 'Operatie Verdedigingswal', omdat het verwacht dat de VS snel het licht op rood zullen zetten. Dit vyeek- einde toonde president Bush al le begrip voor wat hij omschreef als 'het recht van Israël zich te verdedigen', maar de internatio nale druk groeit snel. Vooral Jor danië en Egypte, landen die in terne onrust vrezen, willen dat Washington Israël maant tot een onmiddellijke terugtrekking. Het doel van de operatie is het opsporen van wapens en explo sieven en het arresteren van mogelijke terroristen. In de eer ste vijf dagen zijn meer dan ze venhonderd Palestijnen opge pakt. Volgens de inlichtingen dienst is er een toename van de terreuracties te verwachten. Palestijnse zelfmoordaanslagen in Haifa, Tel Aviv, Jeruzalem en in een Israëlische nederzetting op de Westelijke Jordaanoever kostten de afgelopen dagen aan zeker veertien mensen het le ven. Er waren 71 gewonden. De veertien doden vielen zondag middag in Haifa, waar een 18- jarige Palestijn zich opbliesin een drukbezet restaurant Pagina Buitenland Meer nieuws over het Midden-Oosten (advertentie) enveloppen nodig? Marokko overstag met uitkeringen den haag/anp - Marokko staat Nederlandse controle op fraude met bijstandsuitkeringen in dat land toch toe. De regering in Ra bat is gezwicht voor zware Ne derlandse druk om de kadasters in dat land open te stellen voor ambtenaren van sociale zaken, zo blijkt uit een brief aan het ka binet-Kok. Ook is Marokko be reid de afspraken over controle vast te leggen, zoals Nederland heeft geëist. Sociale Zaken kon vanmorgen niet zeggen of de toezeggingen voldoende zijn om de aangekondigde sancties te gen Marokko in te trekken. Vori ge maand besloot het kabinet per 1 juli geen nieuwe kinderbij slag-uitkeringen meer naar Ma rokko over te maken. utrecht/anp - Tweederde van de mannen wil graag meer tijd doorbrengen met de kinderen en meer doen in het huishou den. Dat blijkt uit een onder zoek van het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Welzijn (NI- ZW). Maar daadwerkelijk hun carrière opgeven voor hun ge zin, dat is voor de meeste vaders nog een iets te ambitieuze stap. Voor het onderzoek zijn 582 ge trouwde en heteroseksuele mannen en vrouwen tussen de 18 en 55 jaar met kinderen be naderd. De enquête is uitgevoerd in ver band met het debat License to Care, dat op 12 april plaatsheeft in De Rode Hoed in Amsterdam. Mannen willen dan wel meer tijd uittrekken voor het gezin, maar ze leveren liever geen in komen in en vrezen toch ook dat ze minder kans hebben car rière te maken als ze minder gaan werken. Als hun vrouwen extra gaan werken en ook meer verdienen, zou een kwart van de mannen overigens wel meer tijd in huis willen doorbrengen. Een deel van de vaders geeft echter toe dat ze regelmatig smoesjes bedenken om onder het huis houden en de zorg voor hun kinderen uit te komen. Veel mannen denken ook dat hun vrouwen beter voor de kin deren kunnen zorgen dan zij zelf. Ruim de helft denkt dat de moeder het beste voor het kind kan zorgen. Vrouwen zijn hier echter iets minder van over tuigd. Een kwart van de mannen zou meer tijd aan de kinderen willen besteden, als het niet ten koste gaat van hun hobby. (advertentie) energieweg 25, 2382 nb zoeterwoude-rijndijk telefoon: (071) 589 92 41, telefax: (071) 541 53 82 Filerijden en filelopen op de Noordwijkse boulevard op eerste paas dag. Foto: Henk Bouwman Het elektronische klikken en zoemen van de diverse camera's is het meest gehoorde commen taar. Elk lid van de toeristenfa milies poseert afzonderlijk in de klompen - maat 100 - met de Keukenhofmolen en een roze bollenzee richting Hillegom op de achtergrond: „Aahhh, Hol land. Nice!" Met dat kiekje in je camera neem je vijftien minuten wach ten om de parkeerplaats te kun nen uitrijden toch voor lief? (advertentie) flyers nodig? 'Lekker druk' regio - Aan de kust veroor zaakte het zomers weer top drukte. In Noordwijk waren vrijwel alle vijfduizend bedden in hotels en bungalowparken bezet. Ook Katwijk zat zo goed als vol. De VW moest toeristen vorige week al doorverwijzen naar accommodaties buiten de regio, zegt directeur R. van der Burg. „We konden altijd goed terecht in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest, maar daar zaten de hotels vrijdagochtend ook al vol." In totaal kwamen er meer dan 900.000 buitenlandse bezoe kers naar Nederland, iets meer dan de afgelopen jaren, meldt Toerisme Recreatie Nederland (TRN). Het merendeel was af komstig uit Duitsland, twintig procent uit België. Ongeveer 500.000 Nederlanders gingen op vakantie, van wie iets meer dan 350.000 in eigen land. (advertentie) briefpapier nodig? rhouter (17) ingelukt out - Een 17-jarige Voor- is afgelopen zondag in onplaats om het leven en. De jongen is vermoe- at een hoogspannings- evallen aan de Oosthout- leen weiland van de Ro- inpolder. Dat conclu- e politie uit een eerste oek. Twee wandelaars ihet levenloze lichaam. idood in 1 gevonden dam - Een nog onbeken ds gisteravond doodge- 1 aangetroffen in een au- Bt Buikslotermeerplein erdam. Voorbijgangers luwden de politie. Over racht van de schietpartij ader tast de politie nog uister. Tien recher- onderzoeken de zaak. i twaalfjarige pt gestopt hm - Een 12-jarige jon gisteren van zijn vader ste rijles kreeg, heeft look zijn eerste ingreep Igenten zagen hoe de en zijn vader rondjes re- het parkeerterrein bij de jongen kreeg een boe- het rijden zonder rijbe- politie nam het rijbe- 1 de vader in. nbaar vloeken in Michigan ie city - Een hof van be de Amerikaanse staat in heeft een 105 jaar ou- die vloeken in het bijzijn uwen en kinderen straf- ?lt ongrondwettelijk ver- Dat betekent dat een 28- ian vrijuit gaat. Hij toen hij in het water allen en was door een rigeklaagd. Hij moest u boete betalen en vier u een kinderdagverblijf Het hof vond de wet te <j letterlijke naleving zou ot deel van de bevolking tvvorden opgepakt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. AJ!* Straat ca, Postcode Plaats jg: Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52,50 (i.v.m. controle nabezonjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq aulomabscte tetaüng Is mjn bank-gironummer i Ml I II II l Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl NR. 42887 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch Pakistanen arresteren Abu Zubaydah washington-islamabad/ap-afp - De Pakistaanse regering heeft Abu Zubaydah, waarschijnlijk een van de hoogste al-Qaedalei- ders, gevangen genomen en aan de Verenigde Staten overgedra gen. Dit is gisteren door Pakis taanse bronnen bekendge maakt. Zubaydah zou in Pakis tan bezig zijn geweest restanten van al-Qaeda te verenigen. Zubaydah zou hiermee de hoogste al-Qaedaleider zijn die tot nu toe in de oorlog tegen het terrorisme is aangehouden. Vol gens een Amerikaanse bron was hij de operationele chef van Os ama bin Laden. Hij bereidde aanslagen voor en instrueerde cellen in de verschillende lan den. Zubaydah was volgens de bron door oud-medewerkers herkend aan de hand van een foto. Hij zou onder twintig gevangenen zijn die op het punt staan te worden overgevlogen naar de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay op Cuba. De Amerikaanse minister van defensie Donald -Rumsfeld zei dat Zubaydah de tweede man van al-Qaeda is, maar weigerde een bevestiging te geven van de arrestatie, omdat dat niet in het belang van de strijd tegen het tenorisme zou zijn. De arrestatie werd donderdag in de stad Faisalabad verricht door Pakistaanse militairen in sa menwerking met de CIA en de FBI, aldus Amerikaanse bron nen. Zubaydah werd in de maag, benen en het kruis ge schoten toen hij probeerde te ontsnappen," maar zou niet in levensgevaar verkeren. De Pakistaanse politie zei dat bij meer dan tieri invallen in Pakis tan zeventig verdachten zijn op gepakt. Een groep die werd op gepakt in Lahore, was ontsnapt aan het decémberoffensief van de VS en hun Afghaanse bond genoten in het Tora Bora-ge- bergte. Ook afgelopen nacht zijn zestien mannen gearresteerd op verdenking van banden met al- Qaeda. Het is bekend dat Zubaydah di verse aanslagen heeft beraamd, waaronder de verijdelde millen niumaanslagen op de luchtha ven van Los Angeles. Waar schijnlijk heeft hij ook een rol gespeeld bij de aanslagen van 11 september. Zubaydah wordt ge rekend tot de twee of drie over levende al-Qaedaleiders die mo gelijk Osama bin Laden kunnen opvolgen. Sinds de val van het Talibanregi- me hebben Zubaydah en Tali- ban-leider Jalaluddin Haqqani geprobeerd al-Qaeda in Pakis tan weer op poten te zetten. Dat blijkt uit een toename van fi nanciële overschrijvingen en e- mailberichten, aldus Ameri kaanse functionarissen. Toegangswegen naar de kust tjokvol, korte broeken in de Keukenhof door Saskia Buitelaar OPGERICHT 1 MAART 1860 bollenstreek - Strandstoelen en uitgevouwen badlakens op het strand. Korte broeken in de Keukenhof. Noem ze overdre ven, de dagjesmensen die bij de eerste zonnestralen de kast met vakantiespullen opentrekken. Maar geef ze eens ongelijk. Het was toch ook genieten buiten, deze Paasdagen? En druk? Ach ja, wat is druk? Strandliefhebbers zijn met echt zomerse dagen wel meer ge wend. Op tweede paasdag, als 's middags de temperatuur plaat selijk wel tot twintig graden op loopt, is er aan de Noordwijkse kust in elk geval voor iedereen plek genoeg. Voor de wande laars en de pootjebaaiers. De schep-en-emmerfans en de en keling die met het zachte briesje probeert te vliegeren. Voor de hondenuitlaters en de stelletjes die ineengestrengeld in een kuil liggen te bakken. En voor de mevrouw die uit haar fietstas een handdoekje, koptelefoon met muziek en verrekijker to vert. Alleen de overdaad aan los jes over de schouder hangende winterjassen verraadt dat het zomerseizoen nog niet écht is begonnen. En juist dan, op zo'n eerste uit bundige lentedag, is de sfeer in de drukke Duin- en Bollenstreek uitstekend. Dat je file rijdt op de boulevard, maakt nu nog nie mand iets uit. En dat de cap puccino even op zich laat wach ten, net zo min. Niet met een zonnige ober, die profiteert van het goede humeur van zijn klan ten door het luxe gebak te pro moten. Hij bekommert zich niet om de rekening, maar- wél om de lijn. Met het oog op de nade rende badmodedrama's brengt hij naast het appelgebak met slagroom en de Schwarzwalder Kirsch ook de 'lichtere' calo- rieknallers onder de aandacht van zijn klanten. Die nemen het ervan. Bijna zon der uitzondering zit het terras vroeg in de middag, met de paasbrunch net gezakt, aan de koffie met gebak. Al snel gevolgd door de eerste bestellingen bier en ice-tea, want als de laatste bewolking van die ochtend een maal landinwaarts wegtrekt, wordt het echt lekker warm. De toegangswegen naar de kust staan dan al tjokvol. Vanaf Sas- senheim gaat het stapvoets van stoplicht naar rotonde. Geen wonder, als ook de nieuwslezer op de radio de laatste thuisblij vers meldt dat het weer 'de moeite waard is om naar het strand te gaan'. Geen probleem ook trouwens. Want wachtend in de file is er alle gelegenheid om te genieten - ramen open - van de prachtige vergezichten over de bloeiende Bollenstreek. De vrolijke en uitgelaten sfeer maakt de ongemakken van de drukte draaglijk. In de Keukenhof is het een dag ervoor hetzelfde liedje. Wat top dagen zijn voor het bedrijf is ge zellige bedrijvigheid voor de eer ste bezoekers van het seizoen. De rij voor de kassa loopt vlot door en ook in de paviljoens hoeft niemand te dringen. Mams heeft alle tijd om precies die roze en rode tulpen te zoe ken die combineren bij de outfit van haar dochter. Voor de foto, uiteraard. Plukken is verboden. Op deze dag hoefje niemand te vragen hoe hij de geurende bloemenpracht vindt. „Chick chick, bzzzzzzzz", luidt het ant woord, in alle talen universeel. Palestijnse mannen in Ramallah geven zich na hevige straatgevech ten over aan de met veel machtsvertoon aanwezige Israëlische mili tairen. Foto: AP/Jerome Delay

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1