De ene Romein is de andere niet Ter Aar: camping bij zwembad Aarweide RIJN VEENSTREEK Bejaarden terug in Hof van Alfen Nieuwe Wetering mist broodbus ethouder Jacobswoude kandidaat voor Gouden Eikel Nieuwbouw op voormalige NAF-terrein uit de Leidsch DagbladAIU HHÜYIÜX ANNO 1902 Woensdag 2 April LEIDEN - In November 1901 werd een groot aantal Leidenaars verrast met de ontvangst van een circu laire, uitgaande van Burg. en Weths., waarin de vraag besproken werd of hier ter stede wel voldoende voorzien wordt in de opleiding van jongelieden, die na het verlaten van de school op 14- a 17-jarigen leeftijd een plaats zoeken op een kantoor, een bu reau, een fabriek of in een winkel, die later koopman of winkelier worden, zonder daarom, zooals de groot handelaars en fabrikanten een verder voortgezet on derwijs in technische of mercantieele vakken te be hoeven. Naast de groep die aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens wordt voorbereid, staat een groep van jongelieden, handelsbedienden, klerken, winkeliers, ambtenaren enz. die noch in de drie laagste klassen der Hoogere Burgerschool, noch in de drie hoogste der 2de-klas-scholen het speciaal door hen benood- igde onderwijs ontvangen. Dat is een leemte, mee- nen Burg. en Weths., en we stemmen het hun toe. ANNO 1977 Zaterdag 2 april NOORDWIJK - Met het overhandigen van een ets van het oude gebouw, anno 1899, is het totaal ver bouwde hotel Noordzee aan de Koningin Wilhelmi- naboulevard heropend. Van het oude gebouw is fei telijk alleen de koepel, daterend uit 1913, blijven staan. Zeven maanden heeft het hotel een grondige verbouwing ondergaan waarbij twee verdiepingen boven de bestaande werden gebouwd. Behalve ne gentig hotelkamers heeft de nieuwe eigenaar, de heer W. Brouwer, binnenkort de beschikking over een zwembad, solarium, sauna (die 30 juni klaar zullen zijn), een conferentiezaal voor 120 personen (gereed 30 september) en appartementen die vol- gend jaar opgeleverd zullen worden. Verder een pen sion-, a la carte-, steakhouse en snackrestaurant. In planning voor volgend jaar zijn nog een garage, twee exploitatieruimtes voor winkels of dancing-disco theek en een thalasso-therapeutisch instituut, In februari 1975 werd hotel Noordzee, dat eigen dom was van de Noordwijkse familie Van Beelen, door het echtpaar Brouwer gekocht voor een even groot bedrag (bijna drie miljoen) als nodig was voor de verbouwing, die werd gerealiseerd door architect Korbee en aannemer Van Duyn. Burgemeester Bon- nike noemde de verbouwing "een prestatie. Brouwer heeft wel aangepakt, en zijn plannen pasten precies bij ons idee over de badplaatsvernieuwing zo zei een opgewekte burgemeester Bonnike. "Waar je ziet hoe het wel goed kan gaan". De burgemeester was het niet eens met de mensen die menen dat Noord- wijk het schilderachtige verliest door grote hotels en appartementen. "Want het was allemaal wat minder schilderachtig aan het worden", zo verklaarde de burgemeester. Na de opening memoreerde oud-eigenaar H. van Beelen hoe de eerste steen, die nu nog in de nieuwe muur van Noordzee prijkt, werd gelegd en dat alleen Huis ter Duin ouder was. Van Beelen was blij dat de familie Brouwer het hotel over had willen nemen omdat in zijn familie geen opvolger was. cord drukte pretparken ien aan den rijn - Het ongekend druk tijdens laasdagen bij vogelpark auna en archeologisch napark Archeon in Al- n aan den Rijn. Avifau- leleefde de drukste sdagen sinds twintig Het goede weer en de passingen in het park de uitbreiding van het juïngebied en de komst de nieuwe kas Lori Lan- waren hier oorzaak Opvallend was ook de oop van honderden nnementen tijdens de >dagen. Bij Archeon »de de drukte voor een lubbeling van het aantal oekers. Directeur Veld- p ja had vanmorgen nog cijfers ter beschikking, ar verwacht wel dat het ""oekersaantal een nieuw )rd gaat opleveren. ten Borsato tin de Veen d lofarendsveen - leder- dacht dat Marco Borsa- ou komen, maar hij im niet. Medewerkers en veertig toeschouwers iden gisteren in de 1- ilgrap van R. Klok, ma- jnmanager van muziek- k RiguSound op De Las- n Roelofarendsveen. gelopen vrijdag was de R groep Romeo al langs -eest", zegt Klok. „Het daarom niet vreemd Borsato ook kwam. De |H week vroeg iedereen af of het nou een grap —zijn of niet." geloof in een grap ver- :en toen twee beveili- jsmedewerkers aanwe- waren. Maar toen de wezigen onder het nut- n van een kop koffie a muziekinstallaties za- was de grap ontdekt, iereen was zich bewust de mogelijkheid op een zegt Klok. „Ze waren rom niet kwaad. Maar ieloofden me wel terug akken." door Janneke Dijke nieuwe wetering - Het is alweer twee maanden geleden dat de broodbus van bakker Out ver trok uit Nieuwe Wetering. Maar een groep bewoners van de Voorweg baalt er nog steeds van. „Al die jaren heeft hij goed van ons gegeten, en nu laat hij ons zomaar in de steek", mop peren Bert de Haan, Gerard Hoogenboom, Cees Spring in 't Veld en Gre Struive in de woon kamer van Aad Looy. Eind januari fuseerde Bakkerij Out uit Roelofarendsveen en Hillegom met Meesterbakker Van Maanen uit Katwijk en Voorburg. Het nieuwe bedrijf, met de naam Van Maanen, be sloot uitsluitend brood te bak ken voor de eigen winkels. Voor nevenactiviteiten zoals brood bussen was geen plaats meer. Voor de goedlopende wijk in Oud Ade en Rijpwetering vond bakker Out een opvolger. Maai de animo in Nieuwe Wetering was de voorgaande jaren al flink minder geworden. Mensen in kleine kernen zijn er volgens Jan Out vaak zelf de oorzaak van dat zich geen winkeliers meer mel den. „Ze willen in hun eigen dorp niet een dubbeltje extra betalen, dus ze gaan elders boodschappen doen." Daar zijn de bewoners van de Voorweg het niet mee eens. Ze vinden dat een winkelier een bepaalde verantwoordelijkheid heeft voor zijn klanten. „Het heeft te maken met het omgaan met belangen, en het gemak waarmee ze de klant aan de kant zetten", zegt De Haan. „Hij heeft geen enkele enquête ge houden. Als we een brief had den gekregen met excuses en argumenten waarom hij ermee moest stoppen, dan zouden we er anders tegenaan kijken. Nu lag er een smal strookje in de bus: 'volgende week kom ik niet meer'." „Ja, en je kreeg een boekje met kortingsbonnen", schampert Looy. De Haan: „Een heel dorp wordt zomaar van het commerciële kaartje geveegd. Je krijgt een kortingsboekje voor het bloeden." Dat bij de winkelwagen van Springer Van der Poel, die over de Achterweg rijdt, ook brood te koop is, maakt weinig goed voor de trouwe Out-klan- ten. Deze grote wagen kan niet op de smalle Voorweg komen, waardoor ze hem soms mislo pen. Inmiddels zijn ze er alle maal achter dat ook Van der Poel het brood best wil achterla ten in de bijkeuken als ze het vragen. Maar ze zijn bang dat ook hij verdwijnt. En waar moe ten de mensen die slecht ter been zijn dan heen? Daarom hoopt Looy dat hun verhaal in de krant iemand op ideeën brengt. „Misschien denkt een bijdehante bakker wel: 'hé, daar zitten een paar mensen zonder brood'." Out acht die kans klein. „In Hil legom zijn we twintig jaar gele den al met de broodwijken ge stopt. Wijkverkoop is veel te ar beidsintensief en kostbaar. Het is de ontwikkeling anno 2002: het zakenleven wordt steeds harder. Wij moeten de zaken bedrijfseconomisch bekijken, niet vanuit de sociale koker. Zo bezien is onze bakker nog heel lang service blijven bieden toen de andere winkeliers al waren afgehaakt." ade - In de nadagen van zijn wet- erschap is Jaap Haasbroek genomi- l voor een ludieke prijs. Het televisie- amma Ook Dat Nog van de KRO stelde zondag kandidaat voor de Gouden Ei- en onderscheiding voor iemand die in ;en van de redactie heeft gefaald. Haas- moest op televisie uitleggen waarom imeente Jacobswoude woonbootbezit- iric Bosch niet aan een vergunning helpt. De wethouder legde uit dat die zaak al jaren ingewikkeld ligt. Bosch verwijt de ge meente dat zij hem een ligplaats toewees zonder vergunning. Daardoor kan hij zijn weggesleepte woonboot, die in depot in Waddinxveen ligt, nog steeds niet terugha len. Haasbroek verbruide het voor de redac tie van Ook Dat Nog, toen hij aan het slot van de uitzending meedeelde dat hij met zijn kleinkinderen ging fietsen. Ook Dat Nog en Bosch hadden liever gezien dat de wet houder die op 11 april aftreedt, het pro bleem helpt oplossen. Bosch, die vanmor gen onbereikbaar was voor commentaar, overweegt naar de rechter te stappen. Haas broek voelt daar niets voor. De kritiek trekt hij zich niet aan.Aan het slot van mijn wet houderschap ben ik twee keer onderschei den: één keer door de koningin en nu als kandidaat voor de Gouden Eikel." alphen aan den rijn - De werkzaamheden op het voormalige terrein van de Nederlandse Asfalt Fabriek (NAF) in Alphen aan den Rijn zijn in volle gang. Het nieuwbouwcomplex aan Vredebest van tien apparte menten staat in de steigers. Projectontwikkelaar Amstelland Ontwik keling hoopt de woningen in augustus te kunnen opleveren. De zes woningen aan de Oude Rijn die rechts naast het hoogbouwcomplex komen, moeten voor de bouwvak eind juli klaar zijn. De bouw van twintig eengezinswoningen achter het appartementencomplex aan de Prins Hendrikstraat maakt ook deel uit van het project. Deze wo ningen zijn niet voor augustus gereed. In mei werd met de bouw be gonnen. Tussen molen De Eendracht (links) en het hoogbouwcomplex ligt het terrein van de voormalige motorenfabriek De Industrie. De nieuwbouwwoningen op dit terrein zijn in de zomer van 2001 in ge- bruikgenomen. Foto-, Wim Dijkman Bewoners Alphense serviceflat vrolijk na 'nachtelijk avontuur' alphen aan den rijn - Bijna alle bewoners van de serviceflat Hof van Alfen zijn na de brand van vrijdag weer terug op hun ka mers. Alleen de vrouw die ge wond raakte, kan haar uitge brande woning nog niet betrek ken. Zij maakt het volgens direc teur Paats van de zorginstelling Stichting Zorgkompas inmiddels weer goed, maar de zwartgebla kerde kamer is nog enkele we ken onbruikbaar. Negen andere bewoners van de serviceflat, die grenst aan ver zorgingstehuis Sint Joseph, heb ben hun eigen bed slechts één nacht moeten missen. Door de rook uit de kamer waar de brand ontstond was het in de nacht van vrijdag op zaterdag onmogelijk om er te slapen. De brandweer luchtte de vertrekken zaterdag en verspreidde er een aangename geur. Vervolgens deelde Paats de vijf bewoners die in het verzorgingstehuis Rijnzate hadden gelogeerd en de drie uit het voormalige Rijn oord Ziekenhuis mee dat zij naar de Hof van Alfen konden terugkeren. Nummer negen bracht de nacht door in een lo geerbed van Sint Joseph. Alle geëvacueerde bewoners hadden volgens Paats goed geslapen. „Zij waren zaterdag aan het ont bijt zelfs vrolijk. De bewoners, gemiddeld toch een jaar of tach tig, hadden het gevoel dat zij een avontuur hadden beleefd." Vrijdagavond laat was het vol gens de directeur moeilijker om alle mensen in het gareel te krij gen. Na een klop op de deur en de melding 'brand' wilde niet ie dereen mee naar buiten. „Eén bewoonster stond erop dat zij nog even haar kamer mocht zien", zegt Paats. „Dat hebben we onder begeleiding van am bulancepersoneel uiteindelijk maar toegestaan." Ook de ver zorgster die het slachtoffer on der de douche aantrof, beleefde volgens Paats moeilijke momen ten. „Vooral toen zij de dikke rook in de kamer van het slacht offer zag, schrok zij." De brand ontstond door een de fect aan de elektrische deken. Die lag volgens Paats onder het matras, waardoor het snoer in een bolletje gedraaid was. Toen het matras had vlam gevat, ver spreidde het vuur zich snel en sprongen de ruiten. Paats noemt het slim van de bewoon ster, dat zij naar de douche ruimte vluchtte. Door de rook had zij ademhalingsmoeilijkhe den. „Het is even kritiek ge weest, maar nu knapt de vrouw weer op. Als zij terugkomt uit het ziekenhuis, krijgt zij tijdelijk een logeeradres." Over de schade van de brand lo pen de meningen uiteen. Brandweercommandant Zuidijk bracht zijn ruwe schatting van 100.000 euro terug tot 20.000 euro. Paats voorziet een schade post van ten minste 50.000 euro. Dan telt de directeur nog niet eens 'het logistieke verhaal' mee. En de extra moeite, die zijn personeel het afgelopen week einde moest doen. „Zo moesten wij na de logeerpartij in Rijn oord gauw het beddengoed ver schonen voor de patiënten voor wie de bedden bestemd zijn." Leidse vereniging maakt wereld van de Romeinen tot in de details na LEIDEN - Een ouderwets sfeertje, gisteravond in het doorgaans zo pro gressieve Leids Vrije Tijds Centrum. 'Muziek uit Duizenden' werd daar uitgevoerd door de ama- teuroperettevereniging 'De Troubadours' uit Oegstgeest. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in de/o rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2.50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 l.n.v. Dagbladuitgeverij bamiate h.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Tim Brouwer de Koning in aan den rijn - De ene :in is de andere niet. In Ar- i, het archeologische the- irk in Alphen aan den Rijn, tijdens het paasweekeinde ie antiek uitgedoste groe- p verschillende manieren jaar terug in de tijd. Tussen DePen die de geschiedenis j kjjherleven, vertegenwoordigt ldse vereniging Gemina Pro- Is enige Nederland. Haar jrachten moeten het vooral en van de details. Zelfs de nieren van de Romeinse isen voldoen precies aan de uit de Oudheid. het verschil met veel an- oepen die in de huid van imeinen uit het jaar nul zegt Gemina-woord- ler Maarten Dolmans. De ige Leiderdorper, in het ijks leven archeoloog bij de :nte Leiden, kent zijn klas- Zijn vereniging schept er Ier in om te zorgen dat alles wapens, kleding, spelle- toedsel. „Af en toe hebben paakdagen'. Dan zitten wij zijn allen te knutselen", Dolmans. Vanwege zijn hij een cursus tot d. „Wij maken bijna al- elf. Internationaal leveren Ie beste kwaliteit. Het gaat i>m de combinatie van ge il onderzoek en gouden les." lans werd geboren met linkerhanden. Zijn ouders den hem van zijn zevende jn achttiende jaar naar een i lerman om hem wat han- [v ïid bij te brengen. Nu merkt it het loont. Het is de sport illes wat zij weten van de einen, uit de periode van 70 la na Christus, zo secuur tlijk na te maken. „De (nieren van de hamassen Örbeeld kun je ook twee 20 groot maken, zoals groe- iy vc mid door Tim Brouwer de Koning ter aar - Zwembad Aarweide kan nog jaren mee. Beheerder Henk Cuperus wil het openlucht- bad op de grens van Ter Aar en Liemeer opknappen en uitbreiden met een restaurant en een bezoe kerscentrum. Dat schrijft hij in een plan dat hij bij beide ge meenten indiende. Cuperus re kent erop dat het verouderde zwembad ook zonder grote aan passingen op 11 mei opengaat. Cuperus is de belangrijkste ge gadigde om het zwembad van de gemeenten over te nemen. „Maar ik hanteer mijn eigen agenda", zegt Cuperus, die vindt dat met name Ter Aar te veel haast maakt met zijn priva tiseringsplannen. „Ik kan niet alles alleen. Kleinschalige hore ca, zoals een pannenkoeken boerderij, en een VW-achtig be zoekerscentrum passen wel in mijn plannen. Maar aan een camping buiten het zwembad terrein begin ik niet." Volgens wethouder Jonker van Ter Aar hoeft de beheerder dat ook niet. „Voor zo'n camping met 450 plaatsen gaan wij op zoek naai' een andere financier", zegt hij. „Cuperus moet wel een plan inleveren dat de gemeen ten perspectief biedt. Nu beta len wij veel geld voor het zwem bad, dat bovendien dringend aan onderhoud toe is. Er is wat ons betreft haast bij, want wij hebben beloofd de gemeente raad deze maand in te lichten." Jonker denkt dat het zwembad ook dit jaar opengaat, tenzij de besprekingen met de beheerder op niets uitlopen. Begin volgend jaar hoopt de wethouder dat er een groter plan af is dat past in het streekplan van de provincie. De ideeën daarvoor gaan uit naar een camping, een doolhof, een jachthaven en ijsbaan. „Het is de vraag wat mag van de pro vincie. Zij staat in elk geval geen vakantiehuisjes toe in Zuid-Hol land. Maar een camping met 450 plaatsen is misschien wel mogelijk." student willen een steeds volle diger beeld van een Romeins le gioen met alles erop en eraan la ten zien aan geïnteresseerden in West-Europa. Dolmans begon ooit als Romeinse militair van het tiende legioen Gemina, maar beeldt nu bij voorkeur an tieke ambachten uit. „Wij willen anderen laten zien wat wij in huis hebben. Daarnaast zit sol daatje spelen er bij iedere man toch een beetje in." Het vernederlandste Romeinse legioen telt niet alleen soldaten, maar ook vrouwen en kinderen. Mascha Dolmans is de vrouw van de oprichter, en als kunst historica bijna net zo bevlogen als spraakwaterval Maarten. Hun dochter Anne-Maartje van bijna één geniet als kleinste na- maak-Romein van de show. Ge huld in een wollen rok en een wollen tunica past zij volmaakt tussen de Romeinse soldaten en burgers in het kampement. Zelfs aan de roffelende trommels van de naburige collega's van Om nia is zij inmiddels gewend. Maar als één van Gemina-Ro meinen Latijnse kreten door een hoom schalt, zet zij een keel op. „Hou even op met blazen, Hans", zegt vader Dolmans streng. „Er zijn ook kinderen bij." De Leiderdorper"geeft toe dat hij vijftien jaar geleden, bij de op richting van de vereniging, niet moeilijk deed over een schreeuw meer of minder. „Sinds ik vader ben moet ik wat meer schipperen. Wij zijn ook selectief met optredens, want wij kunnen niet voldoen aan alle aanvragen. Toch zou ik dit soort optredens niet willen missen. Het gaat bij ons niet om het geld, want dat stoppen we alle- pen in de Verenigde Staten wel doen. Ik vind dat geen gezicht. Datzelfde geldt voor de eerste wapenrusting die ik maakte. Die zou ik nu niet meer durven dra gen, maar destijds was dat het pronkstuk van onze vereniging." Wel kent ook de degelijkheid van Gemina grenzen. Zo ver kiest Dolmans tijdens het knut selen soms moderne materia len. „Ik gebruik wel eens twee componentenlijm. Dat is toege staan zolang je het maar niet kunt zien. Ook de verf op de schilden is zo goed als nieuw. We hebben wel geverfd op an tieke wijze, maar dan verscho ten de schilden van kleur." En dat is niet de bedoeling van de vereniging, die zo'n twintig leden van diverse pluimage telt. Want de archeoloog, de deur waarder, de leraar, de ambte naar van de sociale dienst en de Jonge bezoe kers zijn ook eventjes Ro meinse solda ten tijdens een paasoptreden van de vereni ging Gemina Project. Foto: Mark La- mers maal in nieuwe materialen, maar om de presentatie van wat wij weten." En na zo'n weekend Archeon of Prehistorieland in Eindhoven of in landen waar de geschiedenis nog veel meer leeft, is het net of Dolmans terugkomt van vakan tie. „Ik ben er even helemaal uit. Weg van de luxe van alledag, die ik best even kan missen. Toch ben ik blij dat ik nu leef en niet in de Romeinse tijd. Ik heb nog al een sterke bril nodig - ik draag hier lenzen omdat een bril niet bij de Oudheid past - en weet zeker dat ik in die tijd niet oud zou zijn geworden. En dan die uitrusting van soms tientallen kilo's. Zeker aan het begin van het seizoen ben ik na ieder op treden gebroken. Na een hele dag met zo'n helm op mijn hoofd heb ik de rest van de week spierpijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15