LEIDE Alcoholisten krijgen een ontmoetingsplek Valt de bodem onder Leiden vandaan? Man rijdt na ruzie in op groepje fietsers REGIO Een stralende dag tussen de stinsenplanten hogeschoolstudenten brengen mensen bij elkaar Cursus ziekenverzorging door Groot-Rijnland and naast idsbouwhuis in - Een brandje in een ainer aan de Huigplaats ;t het Stadsbouwhuis heeft 'Trdagavond voor grote scha- "-Hzorgd in datzelfde Stads- vhuis. De aluminium kozij- smolten en een aantal rui- h^prong. Daardoor ontstond n al forse roetschade in de zo - en bodekamer en de 1 Jcerij. De brand is vermoe- n aangestoken, maar de da- was onbekend, vo zers woudenaar shandeld oain - Een 31-jarige man uit jrswoude-Dorp is zaterdag- n8id in en buiten een horeca- lc%enheid aan de Nieuwe JU3tenmarkt mishandeld. Hij ïr <g daar ruzie met twee on- te'inde mannen en werd met n teapot bierflesje in zijn nek 3' ^gen. Daarop werd het drie- :enoor personeel uit de zaak ls"4jderd, waarna de mishan- ïg op straat doorging. De ieI üep een gebroken neus, l' diepe wond in zijn nek en g* bulten op zijn hoofd op. nel prekers !^sr actief Pin - In woningen aan de ijf o de Grootstraat en de ^brandtstraat is gisteren in- 30roken. Bij één huis kwam de 'va*r via een openstaand raam ^eien en bij het andere werd n ruitje in een deur ingesla- n- Er werden cd's, een laptop 'e en portemonnee gestolen. ;elfde dag werd op het ^andrine Tinneplein een 21- ce le man zonder vaste woon- oc!rblijfplaats opgepakt. Kort 03evoor had hij in een flat aan )lein ingebroken. Hij werd da* de bewoners overlopen, or- bc dinsdag 2 april 2002 R1 door Eric-Jan Berendsen leiden Leiden krijgt een overdek te ontmoetingsplaats voor chro nisch alcoholverslaafden, de zo genaamde verplaatsbare ont moetingsplek (VOP). De zeecon tainer met daarin wat tafeltjes en bankjes en daarnaast een toilet moet ervoor zorgen dat de over last van drankverslaafden wordt geconcentreerd op één plek. Mo menteel zorgen alcoholisten voor overlast op diverse plekken in de stad. De VOP wordt op z'n vroegst na de zomer geplaatst. Dat de VOP in het Huigpark achter het Stadsbouwhuis komt, verwijst wethouder H. Buijing (PvdA/Zorg) naar het rijk der fa belen. De kosten van een VOP en de inrichting bedragen zo'n 90.000 euro. Het idee is afgekeken van En schede waar sinds een jaar door gemeente, politie, verslavings- zorg en Humanitas wordt ge werkt met een VOP die om de twee drie weken wordt ver plaatst. De zeecontainer is het hele jaar door overdag 'ge opend'. De politie houdt drie keer per dag een oogje in het zeil en hulpverleners zijn ter plekke. De proef is in Enschede zo'n succes dat er binnenkort twee VOP's bijkomen. In februari heeft een gemeente lijke delegatie uit Leiden in En schede een kijkje genomen. Naar aanleiding van de ervarin gen daar wil de gemeente hier ook op die manier de overlast reguleren. Momenteel wordt er gewerkt aan een notitie die aan de gemeenteraad wordt voorge- legd. Buijing benadrukt dat er nog geen enkele beslissing is geno men maar spreekt wel over een 'interessant concept.' „We heb ben nog geen plaats in gedach ten. Laat de notitie eerst maar eens de inspraak ingaan en dan kijken we wel verder. Naar het Huigpark is ooit wel eens geke ken als gedoogplek, maar dat is niet meer actueel. De kans be staat dat we een andere, vaste locatie vinden." Buijing streeft naar een '24- uurszorgstructuur'. Dit om overlast van dak- en thuislozen, verslaafden en mensen met psy chische problemen in te dam men. Deze groep bestaat in Lei den uit ongeveer 200 personen. Zij kunnen nu vaak nergens te recht en hangen rond in parken, bushaltes en winkels en zorgen voor veel overlast. De politie treedt wel op, maar stuurt de mensen vooral weg, waardoor het probleem wordt verplaatst. Met het neerzetten van een VOP moeten in elk geval de alcoho listen op één plaats worden ge concentreerd. Volgens T. Timmermans, voor lichter van de gemeente En schede, is de VOP alleen be doeld voor alcoholverslaafden. Voor alle plekken waar de VOP staat, is een aanvraag voor een bouwvergunning nodig geweest. Niet iedere alcoholist maakt er gebruik van, maar toch vindt de gemeente het project geslaagd. De politie in Enschede heeft wisselende ervaringen met de VOP, meldt voorlichter J. Camp- huis. „We zijn er niet ongelukkig mee. Je hebt de alcoholisten bij elkaar, dus zijn ze makkelijk te controleren. Het zwerven elders in de stad is nagenoeg voorbij. Deze mensen hebben 's nachts vaak wel opvang, maar overdag niet. Dus wat dat betreft werkt zo'n VOP wel. Aan de andere kant leidt het tot nóg meer alco holgebruik onder de bezoekers, trekt het junks en ander onge wenst volk aan en leidt het tot enige overlast in de buurt waar zo'n VOP wordt neergezet." Eerste paasdag was de eerste van de serie rondleidingen door de Leidse heemtuin. Foto: Henk Bouwman 1 .i afleiding Culturele en Maatschappelijke Vorming wil wortelen in Leiden Paul Corten in - Eerstejaarsstudenten de opleiding Culturele en ^schappelijke Vorming e V) van de Hogeschool Lei mogen meteen de eerste Leidse daklozen fotografe- wtZit de opleiding vanwege vobort praktische projecten in ocift? Van 46 eerstejaars in eic is CMV gegroeid tot 71 af- "y^en jaar. Studenten van de ^iding CMV leren omgaan ^mensen aan de rand van de lw2nleving en kunnen daama torbeeld maatschappelijk :ers aansturen. '-coördinator Hans te Baert: =stejaars zoeken dit school- voor het eerst zo snel moge huis- en daklozen in Leiden De kersverse CMV-studen- piaken een fototentoonstel- van deze mensen. Ze mo- alles zelf doen. Vanaf de bereiding, waar zij bepalen ze de tentoonstelling bekos- i, tot de website die het resultaat ervan is. Te Baert: moeten wel een contract ïrtekenen waarin ze onder r uideggen hoe ze aan hun komen en hoe ze het beste- in het vervolg van hun stu- noeten de studenten blijven nemen aan dit soort prakti- Hans te Baert: „Als CMV'er zorg je er onder meer voor dat mensen die sociaal zijn vastgelopen, bij elkaar komen." Foto: Hielco Kuipers sche projecten. Deze maand helpt een groep tweedejaars stu denten de vrijwilligers van mu seum Naturalis om te spreken voor grote groepen mensen. Het gaat dan vooral om amateur-ar cheologen en biologen. „Natu ralis heeft studenten van onze opleiding gevraagd, omdat zij weten hoe je sociale vaardighe den kunt verwerven", aldus Te Baert. Sommige tweedejaars vinden die samenwerking zo goed gaan dat ze nog een keer terug willen naar Naturalis. Zij kunnen in het derde jaar een jaar stage lopen. Maar dat is niet de enige plek waar de studenten terechtkun nen. De Hogeschool heeft veel stagecontacten, zoals het Straat theaterfestival Noordwijk en de Leidse Welzijns Organisatie (LWO). Studenten die hun af studeerproject in het vierde jaar succesvol hebben afgerond, mogen zich cultureel-maat- schappelijk werker noemen. Voordat CMV 2,5 jaar geleden onderdeel werd van de Hoge school Leiden, heette de oplei ding Sociaal Cultureel Werk en was deze gevestigd in de Sociale Academie in Den Haag. Volgens Te Baert doet de opleiding, die nog in de kinderschoenen staat, hard haar best om te integreren in de Leidse samenleving. Daar om zoekt CMV Leidse instellin gen om mee samen te werken. Te Baert: „Wij willen diep wor telen in Leiden." De opleiding heeft al een overeenkomst met de LWO, die ook docenten le vert. De CMV-studenten richten zich op mensen die niet (meer) wer ken, niet weten wat ze in hun vrije tijd kunnen of willen doen, financieel krap zitten of weinig contact hebben met anderen. Die lopen volgens Te Baert vast in hun persoonlijke ontwikke ling. „Er komt een moment dat ze te weinig kennis en vaardig heden hebben om nog mee te kunnen draaien in het maat schappelijke leven", meent Te Baert. „Als CMV'er zorg je er voor dat zulke mensen bij elkaar komen. Ook breng je ze in con tact met organisaties die iets voor ze kunnen betekenen. Ie dereen, met welke achtergrond dan ook, moet deel uitmaken van de samenleving." door Bas Benneker leiden - Ruim 40 mensen staan op eerste paasdag in de stralen de zon klaar voor lessen in de vrije natuur. Het Heempark in Leiden houdt in het voorjaar en de zomer maandelijks rondlei dingen, en op deze feestdag be gint het seizoen weer. Het the ma van de eerste rondleiding van beheerder Hein van Schie is 'stinsenplanten en voorjaars- bloeiers'. „Stinsenplanten komen oor spronkelijk uit het mediterrane gebied", vertelt Van Schie. „Veel soorten waarvan de meeste mensen denken dat ze inheems zijn, zoals de wilde hyacint en het sneeuwklokje, zijn eigenlijk stinsenplanten. Het waren vroe ger de rijkeluisplanten: mooie bloemen die rijke mensen in hun tuin plantten. De verwilder de nazaten van die planten groeien hier in het Heempark." De groep van veertig mensen wordt in tweeën gesplitst, en de ene helft gaat met Loes Bekkers mee. Zij is vrijwilligster met een grote kennis van de planten in het Heempark. „Voor mij is het voornaamste doel om mensen weer de verwondering om de natuur bij te brengen. Soms laat ik de groep stilstaan om gewoon te genieten van wat ze zien. Ik vertel niets en ze moeten alleen kijken: naar de bloemen en de planten, de natuur, de rust." Toch is die rust ver te zoeken. Bekkers en Van Schie doen hun best om boven het lawaai van de spoorbaan en het verkeer op de Oegstgeesterweg uit te ko men. Bovendien kan Van Schie voor zijn gevoel niet vrijuit pra ten. .Alles wordt opgenomen op film voor het project De Leidse Spiegel van de Leidse Video- en Smalfilmliga. Zij filmen alles voor het stadsarchief. Over der tig jaar kunnen ze horen wat ik vandaag heb gezegd en weten ze wat er in de tussentijd alle maal veranderd is in het Heem park. Zelf draag ik nu een mi crofoon, dus ik moet uitkijken wat ik zeg." Gevolg van de microfoon is ook dat het publiek weinig vragen durft te stellen. „En van de vra gen ben je toch afhankelijk", vertelt Van Schie. „Een groep die geen vragen stelt, maakt een rondleiding al gauw saai." Zoals van een beheerder verwacht mag worden, is van Schie erg betrokken bij de wilde planten in het Heempark. Als een van de deelnemers nietsvermoedend op het gras gaat staan wordt hij haastig weggetrokken. Hij blijkt bijna een kievitsbloem te heb ben vertrapt. „Kievitsbloemen zijn ook stinsenplanten. Ze bloeien normaal eind april maar dit jaar zijn ze een stuk vroeger. Het is een zachte winter geweest en de lente komt toch steeds vroeger de laatste vijf, zes jaar." Voor Van Schie zijn de rondlei dingen vooral een kwestie van PR en publiciteit. .Als we dit soort dingen niet zouden doen. zouden we binnen de kortste keren in de vergetelheid raken. Het Heempark vervult een be langrijke functie in het bewaren van wilde plantensoorten. Ook op het gebied van natuureduca- tie spelen we een belangrijke rol. Honderden schoolkinderen ko men hier ieder jaar om projec ten uit te voeren over de natuur, om kennis te maken met wilde plantensoorten. Het Heempark moet blijven en de rondleiding is bedoeld om het publiek ken nis te laten maken met de na tuur om ons heen, met de wilde planten en bloemen die in hun eigen omgeving groeien." leiden - Een 28-jarige man uit Waddinxveen is zaterdagmor gen kort voor twee uur op de Witte Singel in Leiden met zijn auto op een groepje fietsers in gereden. De man, die samen met zijn broer (25) in de auto zat, had even daarvoor al een van de fietsers met zijn auto ge schampt. Daarover ontstond ru zie, maar vooralsnog bleef het bij een woordenwisseling. Een stukje verderop kwamen beide partijen elkaar weer tegen. Weer ontstond ruzie, die leidde tot het nodige duw- en trekwerk. De Waddinxvener sprong daarop in zijn auto, keerde het voertuig en reed op de fietsers in. Zonder tg stoppen liet hij ze vervolgens ge wond achter. Een 22-jarige vrouw uit Leiderdorp brak haar bovenbeen, een Leidenaar (34) liep licht beenletsel op en bij een 25-jarige Leidse werd in het LUMC geen letsel geconsta teerd. Aan de hand van het kenteken wist de politie de auto elders in de stad te achterhalen. De be stuurder en zijn broer zijn aan gehouden op verdenking van poging tot doodslag en ingeslo ten. Het tweetal is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. (advertentie) Nieuwsteeg heeft de reputa- met afstand het slechtste gdek van de Leidse binnen- d te hebben. Trouwens, de iserstraat komt ook een heel d in die richting, met alle oseffenheden veroorzaakt door dsomwortels. Buiten het cen- ersm zijn ook enkele straten en t \gen die moeiteloos voor die e fil kunnen opgaan. Gaten als in luttersputjes ontsieren het irt^dek en een automobilist ^Jaiet als een olympisch skik- Ipioen rond de gaten slalom- p om zijn wagen heel te liden. Motorrijders en brom- dj fietsers zijn door de kuilen hun leven niet meer zeker. Lang zaam maar zeker dreigt de bo dem onder Leiden weg te val len. Een rondje Leiden per auto le vert een onthutsend beeld op. Het geasfalteerde wegdek ver keert op vele plekken in deplo rabele staat. Zo is de Haagweg in beide rijrichtingen gelijk een hindemisbaan en vertoont de Stevenshofdreef al veel repara- tieplekken en verzakkingen. En verzakkingen zijn de gaten van morgen, nietwaar? In de Ste venshof spant de kruising van Er gaapt een gat in het wegdek van de middelste rijbaan van de Doctor Lelylaan tussen de Churchill- brug en de stoplichten van de kruising met de Haagweg en Churchilllaan. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 de Stevenshofdreef en de Van der Blom-Vijlbriefstraat de kroon. Met gaten als kraters lijkt die plek meer op een maan landschap dan op een geasfal teerde kruising. Op sommige plekken is daar het gapende gat omcirkeld met een witte lijn. Maar of dat is om verkeersdeel nemers te waarschuwen of dat er onlangs een slachtoffer door een gat in het wegdek is geval len, is onbekend. Maar dat is nog niet alles. De Plesmanlaan vertoont gaten ge lijk een pokdalig pubergezicht en als klap op de vuurpijl gaapt er een levensgroot gat in het wegdek van de middelste rij baan van de Doctor Lelylaan tussen de Churchillbrug en de stoplichten van de kruising met de Haagweg en Churchilllaan. Vroeg of laat gaat daar gegaran deerd een motorrijder onderuit. En als dat gebeurt is een forse schadeclaim het minste wat de gemeente kan verwachten. De problemen blijken bekend bij ae gemeente. Inspecteurs tuffen met enige regelmaat door de stad om slechte plek ken in het wegdek op te sporen. Vervolgens komen de gaten op een zogeheten prioriteitenlijst. Het gat bij de Churchillbrug staat bovenaan die lijst en wordt binnenkort door een aannemer gedicht Voor de an dere, minder urgente gaten be staat een planning. Wie ze mag gaan dichten, is nog niet be kend. De offertes worden beke ken en daarna wordt er beslist wie de klussen mag gaan kla ren. Overigens is de oorzaak van de gaten niet bekend, laat een woordvoerder van de gemeente weten. „Ze liggen er nog niet zo lang en ze ontstaan binnen een dag of nacht. Het heeft iets met de ondergrond te maken. Maar wat dat precies is, moet nader onderzoek uitwijzen." Valkbrug De gemeente heeft meer pro blemen wat betreft de infra structuur. De maximale belas ting van de brug naast molen De Valk, de Valkbrug, is terug gebracht van 10 ton naar 73 ton. De brug verkeert namelijk in slechte staat en kan een ho ger gewicht niet meer verdra gen. Kermisexploitanten die vo rige week hun attracties op bouwden op het parkeerterrein naast molen De Valk moesten al een alternatieve route nemen met hun vrachtwagens. Bin nenkort worden bij de brug borden geplaatst. Overigens be nadrukt een woordvoerder van de gemeente dat er geen gevaar voor de verkeersveiligheid is. Erk-Jan Berendsen www.leidschdaqblad.nl leiden - Thuiszorg Groot Rijn land begint volgende week dins dag met een cursus 'ziekenver zorging thuis'. Deze bestaat uit zes bijeenkomsten van twee uur, verzorgd door wijkzieken verzorgenden. en is bedoeld voor mensen die voor zieke fa milieleden of vrienden zorgen, de zogeheten mantelzorgers. Volgens Rijnland bestaat er gro te behoefte aan zo'n cursus. Im mers, er wordt een steeds groter beroep op de mantelzorg ge daan omdat ouderen langer thuis blijven wonen, mensen eerder uit een ziekenhuis wor den ontslagen of juist langer thuis moeten blijven omdat ze op een wachtlijst staan. De cur sus wordt iedere dinsdagavond van 9 april tot en met 21 mei ge geven (met uitzondering van Koninginnedag) in het wijkge- bouw aan de Berkenkade te Lei derdorp van 19.30 tot 21.30 uur. Aanmelden kan via 071- 5161415.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11