VS kritisch over acties Palestijnen BUITENLAND Mi Argentijnen zetten schaar in haar om te overleven Raadsels rond wapens Goedendag, ik ben een moslimterrorist verdachte Monfort-zaak Arabische leiders vrezen dat Israël Arafat doodt 'Honderdduizenden zeehondenbaby's zoek' SS «j ilitairen gedood j schietoefening t irwin - Drie Amerikaanse itairen zijn gisteren om het ;n gekomen bij een schiet- ening met scherpe munitie, i vierde militair raakte niet >nsgevaarlijk gewond. De dracht is onduidelijk. De :htoffers behoorden tot een itserbrigade van 4.000 man voor een training van vier een uit Fort Riley in Kansas i overgekomen. Fort Irwin it sinds 1982 opleidingen in listische gevechtstraining en vangt geregeld eenheden uit lere delen van de VS. issisch gezin et bijl gedood skou - Een gezin van vier sonen, onder wie een baby i vijf maanden en een kind i vijfjaar, is gisteren in het isische plaatsje Krasnoslob- aja gedood met een bijl en ssteken. De 34-jarige dader 'in koelen bloede zou heb- i gehandeld is gearresteerd, reden voor zijn daad is niet end. De man was vorige and vrijgelaten nadat hij een itraf had uitgezeten voor een ord die hij veertien jaar gele- I had gepleegd. ilstraf Chinese ensensmokkel ing - Een rechtbank in de t-Chinese provincie Zhe- g heeft vijftien mensen- ikkelaars veroordeeld tot ingenisstraffen tot negen Met vissersboten smokkel- zij tussen mei en oktober g jaar meer dan 180 men- naar Zuid-Koreaanse wate- In die periode zijn 25 ille- vluchtelingen gestikt door [ingen van de smokkelaars ze te verstoppen tijdens een jiectie van hun boot. porse prinses eekt enkel I - De Noorse prinses Met- larit heeft de rechterenkel roken bij het skiën. Het on- gebeurde op de skipiste in luurt van Lillehammer. De irige echtgenote van de irse kroonprins Haakon :t waarschijnlijk zes weken dragen. Ondanks het onge- :al het paar hun vakantie t de koninklijke familie niet bgtijdig beëindigen. Haak- jzus, prinses Martha Louise laar verloofde Ari Behn be- ïen zich ook op de skipistes ISikkilsdalen. Het stel treedt mei in het huwelijk. Pen dreigt met tie tegen Chirac it-cloud - De extreemrecht- loliticus Le Pen keert zich in president Chirac als hij ,de handtekeningen krijgt nodig zijn om zich kandi- I te kunnen stellen voor het pse presidentschap. Kandi- in moeten de steun hebben 500 burgemeesters, senato- pf statenleden in tenminste •an de ruim 100 Franse de- tementen en overzeese ge- lsdelen. Volgens Le Pen oe- i Chirac druk uit op lokale fuurders niet op de ex- jmrechtse politicus te stem- ji. Le Pen dreigt als hij ver moet laten gaan bij de ver- jingen, zijn achterban op te pen niet op Chirac te stem- Frankrijk links reden: 3 doden ks - Drie Britten zijn giste- In Frankrijk om het leven [imen doordat zij - zoals zij S waren gewend - aan de erkant van de weg reden. In Imgeving van Tours reed tegemoetkomende vracht- ten frontaal op hun auto. De ptoffers zijn een echtpaar le moeder van de man. lanese ministers na bloedbad zaterdag 30 maart 2002 'g a - Twee Ghanese minis- zijn gisteren afgetreden na- :en stammenconflict had d tot een bloedbad. Ze zijn mstig uit de twee stammen lij het conflict waren be ten. De strijd ging om het irschap over het Dagomba- Bij de gevechten de ko- van de Dagomba-stam en in zijn symphatisanten ekomen. De aanvallers zijn n van de Abuduclan van ster van Binnenlandse Za- (advertentie) 3nfactory door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Het bordje spreekt duidelijke taal. 'Tot eind april kopen we niet meer in.' Toch blijven mensen toestromen. Zo als dat gezin dat er 140 kilometer voor over had. "Ze hadden geen geld voor de terugreis. Hoewel we geen er behoefte meer aan hadden, hebben we het haar toch maar afgeknipt en opgekocht", ver telt Mariana Moglione van pruikenfabri kant Pelucas Beauty Center. Deze week zag het zwart van de ar moedzaaiers voor de deur van het be drijfje in de Argentijnse industriestad Ro- sario. Gedreven door financiële nood, maar ook door honger, kwamen ze hun vaak weelderige haardos ten gelde ma ken. Alles begon met een interview op de regionale radio. Daarin vertelde een productiemedewerk ster over de gevolgen van de ernstige economische crisis voor de middenklei ne onderneming. Door de vrije val van de peso is import van natuurlijk haar uit Rusland niet meer te betalen. Het bedrijf is daarom overgestapt op 'lokaal gepro duceerd' haar. Via de radio richtte de vrouw een oproep aan mensen met dik lang bij voorkeur golvend haar zonder angst voor de schaar. De simpele mededeling dat voor één kilo van goede kwaliteit 300 peso's (90 euro) betaald werd, was voldoende voor een volksoploop. Mensen kwamen op de fiets of brommer aanzetten. Tot hele gezinnen toe. Een man daagde op in zijn ouwe Fiatje. Met opbrengst van zijn golvende manen wilde hij zijn achterstal lige wegenbelasting betalen. Sommigen brachten hun afgeknipte staart bijeengehouden met een elastiekje in een plastic zakje mee, zoals die bejaar de vrouw. Ze barstte in snikken uit, toen gezegd werd dat haar van tien jaar niet meer te gebruiken valt. Anderen boden het welgeborstelde haar van hun doch ters aan. Toen Moglione een vader af raadde het prachtige haar van beide meisjes op te offeren voor twintig euro, dicteerde de man de schaar erin te zet ten. "We hebben thuis tekort aan eten", klonk het kortaf. Volgens Moglione was rij wachtenden lang en het aanbod der mate groot dat velen teleurgesteld moes ten worden. Of het haar was te dun of ge verfd of had een permanent ondergaan. Er werd gevloekt, gehuild en agressief ge reageerd, maar het bedrijf had geen keu ze met de bodem van kas in zicht. Daar om prijkt sinds eergisteren het bordje op de deur. Inmiddels wordt binnen gewerkt aan een honderd procent Argentijns fabrikaat. Monnikenwerk, want de haren worden een voor een 'ingenaaid'. De pruiken gaan voor circa 140 euro van de hand en zijn met name een gewild onder mensen die chemotherapie ondergaan. brussel/washington/den haag/gpd - De internationale ge meenschap heeft gisteren met bezorgdheid en verontwaardi ging gereageerd op de Israëlische aanval op het hoofdkwartier van Arafat. De Amerikaanse regering riep de Palestijnse leider op een eind te maken aan het terroris tisch geweld. „De VS veroordelen terreurdaden en hen die daarvoor verantwoordelijk zijn", aldus mi nister van buitenlandse zaken Po well. Israël werd verzocht 'na te denken over de gevolgen hier van.' De Amerikaanse bemidde laar Zinni blijft voorlopig in de re gio. Powell toonde zich gisteren zeer kritisch over de Palestijnse zelf moordacties en sloeg richting Israël een zeer gematigde toon aan. Het Amerikaanse stand punt is dat Israël het recht heeft zich te verdedigen en een reac tie op de aanslag in Netanya niet kan worden ontzegd. De re- gering-Bush wil daarom niet verder gaan dan een oproep aan de Israëlische premier Sharon om zich zoveel mogelijk in te houden. Powell kreeg van Sharon te ho ren dat het slechts de bedoeling is Arafat te isoleren en niet om hem te vermoorden of gevangen te zetten. Amerika ziet in Arafat nog steeds als de enige die de opstand van het Palestijnse volk kan bezweren en wil niet dat hij wordt uitgeschakeld. Powell, vice-president Cheney, minister Rumsfeld van defensie, veiligheidsadviseur Rice, CIA- baas Tenet en stafchef Card kwamen met spoed bijeen om de gebeurtenissen te bespreken met president Bush die de paas dagen op zijn ranch in Texas doorbrengt. De Europese Unie herhaalde gisteren haar stand punt dat Arafat de leider van de Palestijnen is en dus de natuur lijke gesprekspartner voor de Is raëlische regering. In de afgelo pen maanden heeft de EU van Israël' geregeld het verwijt gekre gen dat zij te zeer de kant van de Palestijnen kiest en daardoor als bemiddelaar niet geloofwaardig is. De militaire vergeldingen van Is raël hebben volgens EU-topdi- plomaat Solana hun 'limiet be reikt'. Solana heeft gisteren zo wel contact gehad met Arafat als met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres. De EU probeerde nadrukkelijk ge lijk met de VS op te trekken. In een verklaring werd zowel het optreden van Israël als dat van de Palestijnen veroordeeld. De vertegenwoordiger van de Palestijnse Autoriteit in Brussel Armali, riep de EU op om haar invloed aan te wenden. Ook de Egyptische minister van Buiten landse Zaken Maher dringt er bij de EU op aan om tussenbeide te komen. Kort na de Israëlische actie be gonnen de Europese ministers van buitenlandse zaken zich te roeren. Védrine (Frankrijk), Fi scher (Duitsland) en Van Aartsen (Nederland) belden col lega-ministers van de EU om hen ervan te overtuigen dat er een duidelijke Europese veroor deling moest komen. De belaag de Palestijnse leider Arafat van zijn kant probeerde via zijn ver tegenwoordigers en in direct contact met Europese ministers aan te dringen op een 'Europese interventie.' door onze correspondent Dora Rovers caïro - Arabisch commentato ren spreken al maanden de angst uit dat de Israëlische pre mier Sharon uiteindelijk Arafat zal ombrengen. Sharon ver klaarde immers eerder spijt te hebben de Palestijnse leider niet te hebben uitgeschakeld toen hij de kans had. Arabische leiders oefenden gis teren druk uit op Washington om te voorkomen dat Israël zijn belegering van Arafats hoofd kwartier voortzet. Volgens pre mier Hariri van Libanon was er achter de schermen druk diplo matiek overleg met de Ameri kaanse regering. Hariri en anderen herinnerden het Witte Huis te moeten aan het veto dat het in februari uit sprak tijdens een bezoek van Sharon aan Washington. De Bush-regering weigerde toen Sharons verzoek in te willigen Arafat opzij te schuiven. De Isra ëlische regeringsleider had graag gezien dat zijn belangrijk ste bondgenoot besprekingen was begonnen met Palestijnse leiders die wél bereid zouden zijn radicale groeperingen in te dammen. Nieuwe en betere 'vredespart- ners' zijn volgens Sharon de voorzitter van het Palestijnse parlement, Ahmed Qurie, en Arafats rechterhand Mahmoud Abbas. Ook Jibril Rajoub en Mo- hamed Dahlan, verantwoorde lijk voor de veiligheid in de Pa lestijnse gebieden, werden door Arafat genoemd in de Israëli sche krant Yedioth Ahronot. Hoewel Bush sinds zijn intrek in het Witte Huis heeft geweigerd de Palestijnse leider te ontmoe ten, weigerde de president Sha rons opvatting te delen dat Ara fat 'irrelevant' zou zijn. Voor Washington blijft hij de gekozen vertegenwoordiger van de Pales tijnen. De boycot van Arafat was niet het enige verzoek dat Washing ton niet inwilligde. De Amerika nen voelden er niets voor orga nisaties die direct onder Arafats bevoegdheid vallen, zoals Force 17 en Tanzim, toe te voegen aan de lijst van terreurorganisaties, zoals Sharon wilde. Sharon pro beert, ook zonder directe steun van Washington, Arafat interna tionaal te marginaliseren. Het vernederend huisarrest waaraan Israël de Palestijnse leider sinds begin december onderwerpt, is ook bedoeld om een wig te drij ven binnen het Palestijns be stuur. De Israëlische pers schreef in december dat gene raals van het leger en veilig heidsfunctionarissen naar mid delen zochten om Arafat Pales tijns gebied uit te werken. Sharons dreigementen eerder deze week Arafat niet te laten te rugkeren van de Arabische top conferentie in Beiroet, gaven de Arabische leiders de indruk dat Arafat zo buiten spel zou wor den gezet. Dat zou een herha ling zijn van de verdrijving in 1982 uit Libanon van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) en zijn leider, Arafat. De verantwoordelijke was Sharon, destijds minister van defensie. Nu hij Israël aanvoert, handelt Sharon nog immer als generaal, is de visie van de meeste Arabi sche leidéts. Uit reacties blijkt dat de tegenstander van de Os lo-akkoorden, met de belofte van autonomie en een eigen staat voor de Palestijnen, giste ren niet alleen Arafat maar ook hen de oorlog heeft verklaard. auch/anp - Het geweer waar mee in mei 1999 de 51-jarige Nederlander Artie van Hulst is doodgeschoten in zijn boerderij in het Zuid-Franse Monfort is waarschijnlijk spoorloos. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van het Hof van Assisen in Auch, waar de 37-jarige ver dachte Kamel Ben Salah te rechtstaat. Ben Salah wordt behalve van de moord op Van Hulst ook ver dachte van de moord op diens vrouw Marianne, zijn zwager Jo- han Nieuwenhuis en diens vrouw Dora, een zus van Mari anne. Van Hulst kwam om het leven door geweerschoten, de drie anderen door messteken. Van Hulst is waarschijnlijk doodgeschoten vlak voor de drie anderen thuis kwamen uit een restaurant in het naburige Fleurance. Ben Salah was in elk geval tot hun thuiskomst met Van Hulst in de boerderij aan het klussen geweest Drie ruziënde specialisten kwa men er eigenlijk niet uit of Van Hulst met een wapen van het kaliber 12 of het kaliber 16 is doodgeschoten, om het uitein delijk toch maar te houden op 16. Een maand later werd Ben Salah gearresteerd. Bij zijn schoonvader in het naburige Mauvezin zijn toen drie gewe ren in beslag1 genomen, waar volgens de geraadpleegde des kundigen het moordwapen niet bij was. Twee geweren die Ben Salah in zijn bezit heeft gehad, zijn op vreemde wijze verdwenen. Vol gens een ex-vriendin van de ver dachte is hij in mei 1998 bij haar vertrokken met een enkelloops geweer dat in een bruine hoes boven op een kast lag. Dat wa pen is spoorloos. Voorts heeft Ben Salah in november 1997 een dubbelloops jachtgeweer, kaliber 16, gekocht van ene Mi randa, die dat voor het Hof be vestigde. Ben Salah beweerde gisteren dat het niet goed werkte en dat hij het al in januari 1998 met een moker in elkaar heeft geslagen, en in een vuilnisbak gegooid. Daarmee sprak hij eerdere ver klaringen aan de gendarmes over het tijdstip waarop hij nog een wapen zou hebben gehad tegen. Onder de scherpe onder vraging werd hij hoe langer hoe zenuwachtiger en bleker. Op de avond van de moorden heeft Ben Salah even na 2 uur tweemaal met zijn mobiele tele foon naar huis gebeld. Naar ei gen zeggen was hij thuis, kon niet slapen en probeerde hij een vriendin te bellen. Hij vergiste zich in het voorkiesnummer, belde zichzelf en kwam daar pas achter toen hij dat voor de twee de maal deed door op „bis" te drukken. Volgens een deskundi ge van de Franse mobiele telefo nie kan hij heel goed hebben ge beld vanuit de boerderij van de Nederlanders, of onderweg van of naar Mauvezin, vlak in de buurt, waar hij met hun bank- pasjes geld zou hebben opgeno men. Ben Salah zei dat hij na zijn ver trek regelrecht naar huis en naar bed was gegaan. Dinsdag gaat het proces door. Volgende week vrijdag bepaalt de jury of de ver dachte schuldig of onschuldig Israëlische soldaten bestormen het hoofdkwartier van Arafat in Ramallah nadat de muren ri verblijf van de Palestijnse leider waren verwoest door tanks en bulldozers. Foto:AFP/Jamal fi charlottetown/anp Zon 200.000 tot 300.000 zeehonden baby's in de Golf van St. Law rence in het oosten van Canada zijn zoek. Milieuactivisten van het International Fund for Ani mal Welfare vermoeden dat ze zijn verdronken omdat er niet genoeg ijs is. Het gaan om pups van zadel robben. Die halen jaarlijks het wereldnieuws omdat ze worden afgeslacht om hun witte vacht. Normaal drijven in de Golf van St. Lawrence tot half april grote dikke ijsschotsen waarop de zeehonden-moeders hun jon gen ter wereld brengen en die zogen tot ze kunnen zwemmen. De Canadese dierenbescher ming heeft vijf dagen achtereen over de golf gevlogen en geen enkele kudde gesignaleerd. De pups zijn waarschijnlijk wel ge boren, maar door het ontbreken van voldoende ijs moest dat in het water gebeuren. Omdat pas geboren zadelrobben nog niet kunnen zwemmen, verdronken ze meteen. Milieuactivisten zoeken de oor zaak in het opwarmen van het klimaat. Het afgelopen winter seizoen was één van de warmste ooit geregistreerd. Ze spreken van een alarmerende situatie De komende jaren stijgt de tem peratuur naar verwachting al leen verder en ook de afgelopen was er al sprake van minder ijs. In een persbericht hebben de mensen van het International Fund for Animal Welfare de Ca nadese overheid opgeroepen het jagen volledig te verbieden Het Canadese ministerie voor visserij zegt in dagblad The Glo be and Mail dat het sterftecijfer onder zadelrobpups elk jaar hoog is, zowel door de jacht als door verdrinking. Het ministerie ziet in de recente verdwijning van de honderdduizenden pups geen reden om de jacht hele maal te verbieden. Elk jaar wor den de slachtquota opnieuw vastgesteld. Dit jaar ging het jachtseizoen open op 19 maart en mogen 275.000 pups worden gevangen. De overheid verwacht niet dat de zadelrobstand in ge vaar komt. door onze correspondent Harald Doornbos islamabad - Het Westen wil dat de Pakistaanse president Pervez Musharraf hard afrekent met bin nenlands moslim-extremisme, maar Musharraf weigert om ie dereen met een lange baard op te pakken. Het lijkt erop dat prio riteiten verschillen tussen de pre sident en zijn westerse bondge noten. Een bezoek aan de moslim-ter roristen kun je via de telefoon regelen. Wel willen ze precies weten wie je bent en waar je woont. Voorzichtigheid is gebo den, zo zeggen ze. En gelijk heb ben ze, deze vurige verdedigers van de islam. Want als president George W. Bush een paar kruis raketten over zou hebben, dan vuurde hij er met plezier een paar af op het hoofdkwartier van de Jamaat-e-Islami, de Be weging van de Islam. Dat ligt aan een stoffige zandweg in het centrum van de Pakistaanse ml- joenenstad Rawalpindi. Maar niet alleen hebben de ra dicalen te vrezen van de Ameri kanen. Ook hun eigen Pakis taanse president heeft zijn orde troepen het bevel gegeven om hard af te rekenen met moslim extremisten. In zijn historische toespraak op 12 januari van dit jaar verbood Musharraf vier ex tremistische moslim-organisa ties en bezwoer hij moslim-radi calen aan te pakken. Ondanks Musharrafs harde woorden zijn de kantoren van de Jamaat-e-Islami nog gewoon open. Hun religieus leider is na drieënhalve maand gevangen schap vrijgelaten. Hetzelfde geldt voor de meerderheid van de ongeveer 3000 in januari van dit jaar gearresteerde mOslim- radicalen. Afgelopen weekend hield de partij zelfs nog een an- ti-Musharraf demonstratie in Rawalpindi waar ruim 10.000 mensen aan deelnamen. Lopend richting het kantoortje van Jamaat-e-Islami gaan je ge dachten automatisch naar Da niel Pearl, de journalist van de Wall Street Journal die ook nietsvermoedend op weg was naar een interview met Islamiti sche extremisten in Pakistan en vervolgens werd gekidnapt en vermoord. De 'hoofdterrorist' heet Dr. Muhammed Kamel, een 60-jari- ge regionaal partijleider die de hartelijkheid zelve is. Vrolijk, vriendelijk en baardig gezicht. Hij laat direct thee aanrukken. ,Als ik Amerikanen ontmoet, verander ik m'n achternaam al tijd van Kamel in Kemel. Anders noemt iedereen me meneer Ka meel", grinnikt hij. Voor een Nederlander blijft hij gewoon Dr. Kamel. Een jongere man die af en toe de kamer van Dr. Ka mel komt binnenlopen, stelt zich glimlachend voor met de woorden: „Goedendag, ik ben een terrorist." Ook hij heeft een baard. Na de eerste slok thee stelt Dr. Kamel zijn buitenlandse gast ge rust. „Nee we gaan je niet kid nappen", verklapt hij. Dat is een hele geruststelling. „De ontvoe ring en moord van Daniel Pearl was een misdaad die niet door een echte moslim gepleegd kan zijn", aldus Kamel. Wie er dan wel achter zit? „India waar schijnlijk, of Israël. Of wellicht Amerika zelf. Een goede moslim vermoordt niemand zonder goede reden." Maar hoe aardig Dr. Kamel ook mag zijn, de meningen die hij er op na houdt zijn - zeker na 11 september - nogal omstreden. Hij is voor de Taliban, sympa thiseert met Osama bin Laden, vindt dat president Musharraf Aanhangers van de Pakistaanse fundamentalistische partij Jamaat-e-lslami protesteerden vorige week met een enorm spandoek tegen de invloed van de Amerikanen op het beleid van president Musharraf. Foto: AFPI/Saeed Kahn weg moet, houdt Amerika ver antwoordelijk voor bijna alle kwaad in de wereld. Maar ziet bovenal Israël en India als de grote boosdoeners. Kamel: „Ie dereen in het Westen ziet ons als terroristen. Dat is volstrekte onzin. Niet het terrorisme van een paar groepjes is een gevaar voor de wereld. Staatsterrorisme is het grootste kwaad. Als India de moslims in Kashmir vrijheid geeft en Israël dat doet met de Palestijnen. dan zou 90 procent van wat het Westen terrorisme noemt zijn opgelost" Zie hier het levensgrote pro bleem. Kamel en consorten zou den volgens de Bush-doctrine zo een enkeltje Guantanamo Bay kunnen krijgen. Een ook de Pakistaanse president Mushar raf moet weinig van dit soort lui hebben. Maar afgezien van theedrinken en het hebben van een radicale opinie er eigenlijk niets dat Dr. Kamflierkeerd doet. Hij betaalt /eïre belasting en is onlangs nog in Duitsland geweest voor ontmoetingen met gelijkgestemden. „Waarom zou Musharraf dit soort mensen moeten aanpak ken. Ze hebben toch geen wet ten overtreden?", vraagt Nasim Zehra zich af Als directrice van het Instituut voor Strategische Studies in Islamabad meent Zehra dat Musharrafs door het Westen zo bejubelde harde aan pak van moslim-extremisme to taal verkeerd wordt geïnterpre teerd. „Musharrafs toespraak ging over het handhaven van de rechtsstaat. Terrorisme en ge weld zullen niet meer worden getolereerd Maar het lijkt er wel op alsof het Westen, en dan met name de Amerikanen, willen dat Musharraf iedereen oppakt die een baard heeft. Dat zou bela chelijk zijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5