Zoetermeer rekende zich rijk I ti J Wethouder glijdt uit op Floriade Bestuur Floriade 1992 blikt terug op miljoenenstrop ZATERDAG BO MAART 2002 De laatste Floriade, in Zoetermeer in 1992, was wat bezoekers betreft een geweldig succes. De expositie trok 3,4 miljoen mensen: een half miljoen meer dan waarop was gerekend. Maar de euforie ebde weg toen bleek dat de gemeente er 11 miljoen gulden bij inschoot. Het leidde tot het aftreden van wethouder Lennie Huizer. Toch is het toenmalige bestuur er nog steeds van overtuigd goed te hebben gehandeld. „De nationale economie heeft er wel bijgevaren." door René Torley Duwel WERELDWONDER-TUIN De affiche van de Floriade '92: de Wereld-Wonder-Tuin die je niet mag missen. e hebben tien jaar wp later nog steeds ple- WÊ zier van de Floriade. Alles wat we in de tuin in de grond stoppen, blijft eindeloos groeien en bloeien. Ik weet niet precies wdt ze met de kleigrond hebben gedaan, maar elk jaar gebeuren hier wonder tjes." Joke van der Laan woont met haar gezin nu ruim zeven jaar in de Zoe- termeerse wijk Rokkeveen, in 1992 de locatie van de vierde Floriade. Zo'n tweederde van het oorspronke lijke Floriadeterrein is bebouwd met 1500 woningen, de rest is groen ge bleven. Het park sluit direct aan op het Blijebos, dat onderdeel uitmaakt van de groene zone richting Delft en Leiden. „We wonen geweldig", vindt Joke van der Laan. We hoeven maar twee straten te lopen en we staan in het Floriadepark met zijn rozentuin, speeltuin en kinderboerderij. We wandelen er dagelijks met de hond." De huizen in Rokkeveen vlogen weg. De gemiddelde koopprijs is in enkele jaren meer dan verdubbeld. Het blijkt nog steeds een verkoopargu ment: hier was de Floriade 1992. Het bestemmen van een groot deel van het Floriadeterrein in Zoeter meer voor woningbouw, heeft vol gens sommige landschapsarchitec ten zijn schaduw vooruit geworpen bij de inrichting van het gebied. Die bestemming gaf een zekere beper king. Daarbij kwam dat de ontwer pers in Zoetermeer kozen voor een ingewikkeld lijnenspel en opvallende vormen. Geen bloembed lag recht. Bij koningin Beatrix viel de opzet wel in goede aarde, want zij bleef na de officiële opening veel langer dan het draaiboek (waarvan negen versies werden gemaakt!) aangaf, herinnert toenmalig Floriadesecretraris ir. A. Groot (79) zich. Volgens het protocol mogen ministers pas na het staats hoofd vertrekken. Groot: „Dus ook premier Lubbers. Die werd bozer en bozer, want hij zag z'n andere af spraken in het honderd lopen. Bea trix was nog niet vertrokken of Lub bers pikte ergens een fiets en sjeesde ermee naar de uitgang, waar zijn au to met chauffeur stond." Niet alleen Beatrix had het in Zoeter meer naar haar zin: de expositie trok 3,4 miljoen bezoekers. Dat waren er een half miljoen meer dan waarop was gerekend. Na succesvolle Rem brandt- en Van Gogh-tentoonstellin- gen bleek Nederland met de 'Wereld Wonder Tuin' opnieuw een pu bliekstrekker van jewelste in huis te hebben. De wereld keek 185 dagen lang naar Zoetermeer, wat voor de gemeente een ongekende publiciteit teweegbracht. Kopje onder „Jullie kunnen toch wel zwemmen?" Sommige buitenlandse bezoekers verstijfden na deze vraag van de Flo- riadegids, nadat hen in Madurodam duidelijk was geworden wat zou ge beuren bij een dijkdoorbraak: Ne derland zou op wat heuveltjes na overstromen.'De bezoekers van de Floriade (4,5 meter onder de zee spiegel) hielden het echter droog. Al leen de Floriade-organisatie zélf ging kopje onder. De euforie ten tijde van de expositie maakte na afloop snel plaats voor een kater: een tekort van 11 miljoen gulden als gevolg van vooral minder inkomsten dan verwacht. De finan ciële tegenvaller kostte de Zoeter- meerse wethouder Lennie Huizer uiteindelijk de kop. In een aantal opzichten had de orga nisatie zich rijker gerekend dan uit eindelijk het geval bleek. Zo was ze er vanuit gegaan dat ruim drie mil joen mensen met hoge nood gebruik zouden maken van het toilet èi 35 cent. De organisatie baseerde zich daarbij op 'toilet-ervaringen' in at Onder een mooi voorjaarszonnetje opende koningin Beatrix op 9 april 1992 de vierde Floriade. Foto's: Stichting Floriade 1992 tractieparken. Een substantieel deel van de Floriade-bezoekers hield de plas op of dook achter een van de duizenden bomen of struiken. Een misrekening van 800.000 gulden. Kees van Kooten en Wim de Bie maakten er nog een aardige sketch over, waarvan menig tv-kijker dacht dat het een briljante grap was. De Floriade-stichting hoopte 1,2 miljoen gulden te verdienen aan parkeergelden. Uiteindelijk bleek ze het met heel wat minder te moeten doen. De uitbater van het parkeer terrein mocht contractueel de in komsten tot 450.000 auto's (10 gul den voor een kaartje: 4,5 miljoen gulden opbrengst) in eigen zak ste ken. Boven dat aantal zou de Floria de meedelen in de winst. Veel be zoekers echter kwamen met de trein of de bus. En wie wel met de auto kwam, parkeerde elders in Zoeter meer. Gratis. Ook moesten extra bewakers wor den ingehuurd omdat er meer hoog waardigheidsbekleders kwamen dan verwacht. De bewaking 's nachts werd eveneens geïntensiveerd, nadat de actiegroep 'De Vurige Virussen' een stand over genetisch gemanipu leerde planten had vernield. De ver pachte horecagelegenheden brach ten weliswaar een half miljoen in het laatje, maar er was op het negenvou dige gerekend. Het Floriadeboek bleek ook een tegenvaller, want maar weinig bezoekers hadden er 12,50 gulden voor over; van de 140.000 exemplaren bleef 60 procent onverkocht. Uiteindelijk hadden de rekenmeesters maar één post goed begroot: het vooraf vastgestelde sub sidiebedrag... Succes Ondanks de forse tegenvallers bleef het bestuur lange tijd rekening hou den met een kleine winst vanwege het onverwacht grote aantal bezoe kers. Nog maanden na afloop van de Floriade sprak het bestuur van de 'Greatest Flowershow on Earth' over 'een groot succes'. Acht op de tien bezoekers, onder wie ruim 1 miljoen buitenlanders, waren het daarmee eens. Er kwamen slechts een hon derdtal schriftelijke klachten binnen. Het toenmalig bestuur vindt nu, tien jaar later, nog steeds dat het de uit gaven goed in de hand heeft gehou den. „Alleen op de inkomsten kre gen we nauwelijks greep. Het orga niseren van een dergelijk eenmalig evenement is iets heel anders dan het leiden van een continuebedrijf. Tevergeefs hebben we geprobeerd nog tijdens de tentoonstelling zaken bij te stellen", zegt toenmalig voor zitter ir. J.E.C. Spithoven (73). Bij de voorgaande Floriades werd de exploitatie altijd uitbesteed, wat de betrokken organisatiebureaus een meer dan aardige zakcent opleverde. Spithoven: „Mede daarom werd juist voor Zoetermeer besloten de organi satie in eigen hand te houden. We hadden er alle vertrouwen in dat de expositie winst zou opleveren. Maar het bleek moeilijk om vooraf de fi nanciële gegevens van de vorige drie tentopnstellingen boven water te krijgen. Onze informatie was dus ge brekkig en soms onbetrouwbaar." Bij alle problemen bleven de hoofd sponsor (Rabo-bank) en de Neder landse Tuinbouwraad (koepel van alle tuinbouworganisaties) aardig buiten beeld. Beide stonden welis waar voor ruim zeven miljoen gul den garant, maar dat bedrag was ge koppeld aan het aantal bezoekers. Bij meer dan 2,5 miljoen verkochte entreebewijzen verviel de garantie. Spithoven betreurt dat 'zijn' Floriade is overschaduwd door het miljoe- nenverlies. „De miljoenen die de di verse overheden hebben moeten be talen, waren verantwoord. De natio nale economie heeft er wel bij geva ren. De bezoekers hebben in Neder land met z'n allen bijna één miljard gulden uitgegeven. En zoiets blijft nog jaren nawerken. Iemand die voor de Floriade naar ons land is ge komen, komt wellicht nog eens te rug om de rest te zien. Zulke effecten moet je niet onderschatten. En wat heeft minister Kok van financiën er niet aan verdiend? Zo'n 100 miljoen gulden alleen al aan btw en daar naast dan nog extra inkomsten- en vennootschapsbelasting! Poen Floriadesecretaris ir. A. Groot (79) heeft nog steeds 'een prima gevoel' over de expositie van '92. „Zo'n Flo riade is een schitterend schouwspel, maar het draait om de poen, niks geen liefdadigheid. Alle kwekers ho pen meer spullen te verkopen aan Een van de meest gefotografeerde objecten in '92 was de Kolossos van de kun stenaar Rob Scholte. Het hoofd kon 360 graden draaien. het buitenland met z'n honderden miljoenen consumenten." De tuin bouw is al jaren de belangrijkste agrarische bedrijfstak van Neder land. Jaarlijks wordt voor 11 miljard euro aan tuinbouwproducten geëx porteerd. Groot: „Door de deelname van 23 landen was het voor mij de eerste échte internationale tuinbouwten toonstelling. Maar die had wel z'n prijs. Zo hebben we aan de deelne mers van tevoren geen borgsom ge vraagd. Dat was een risico. Nog steeds staan er hoge rekeningen open. Vooral van een paar arme lan den, maar ook bijvoorbeeld Enge land. Het is te lastig om daarvoor de rechtbank in te schakelen. Tijdens de Floriade werd het personeel voor sommige landenpaviljoens op het vliegtuig naar Nederland gezet, zon der een cent op zak voor verblijfs kosten. Mijn vrouw en ik hebben bij ons thuis vele nationaliteiten onder dak verschaft. We hebben er enkele goeie vrienden aan overgehouden." Toch staat voor een deel van de bui tenwereld de Zoetermeerse Floriade vooral gelijk met een financieel de bacle, waarvoor de tuinbouwers zelf niet extra hoefden te bloeden. Het weerhield 14 gemeenten er niet van om zich in de race te mengen voor de Floriade 2002. Uiteindelijk trok Haarlemmermeer aan het langste eind. Of het kortste. Dat weten we over een halfjaar. Spithoven rekent niet op een tekort a la Zoetermeer. „Zij hebben van ons geleerd, alle contracten goed dichtgetimmerd. En ze hebben onze complete boekhou ding, bijgehouden van dag tot dag." En Groot: „Het blijft een lastige klus, want niets is moeilijker dan zo'n evenement in de vingers te krijgen. Je kunt begroten wat je wilt, maar er zijn toch elementen die je niet in de hand hebt. En daarbij is het weer nog de minste factor. Ik heb alle ver trouwen in Haarlemmermeer." Maar Groot houdt een slag om de arm: „Mocht het onverhoopt toch op een groot tekort uitdraaien, dan moet ik nog zien of er in 2012 een zesde Floriade komt." Gedeputeerde Lennie Huizer. Foto: Provincie Zuid-Holland. door René Torley Duwel Wanneer de bloemen op de Floriade in Zoeter meer eind 1992 zijn uitgebloeid, gaat het met het wethouderschap van PvdA'er Lennie Huizer snel bergafwaarts. Zij zit namens de gemeente Zoeter meer in het Floriade-stichtingsbestuur en weet al maanden dat de gemeente dieper in de buidel moet tasten dan voorzien. Ze meldt haar collega's in B en W de financiële strop, maar houdt de ge meenteraad onkundig. Als het totale tekort van 11 miljoen gulden zich begin '93 begint af te teke nen, komt Huizer onder vuur te liggen en treedt in april van dat jaar af. Ze is dan twaalf jaar wethouder geweest en had al eerder besloten in '94 niet aan de gemeenteraads verkiezingen deel te nemen. Huizer: „Als ik het toen op een stemming had laten aankomen, had ik het wel gered. Maar ik vond het netter mijn ver- antwoordelijkeid te nemen voor dat tekort. En dus trad ik af. Als er niet meer mét je maar alleen nog óver je wordt gepraat, dan is het voor een wethouder tijd te vertrekken." Daarna was ze vier jaar directeur van het gemeen telijk Emancipatiebureau in Den Haag. Inmiddels is Huizer terug in de politieke arena. De 55-jarige Zoetermeerse is sinds de zomer van '99 gedepu teerde van de provincie Zuid-Holland met onder meer financiën in haar portefeuille. Huizer volgde een partijgenoot op, die moest aftreden vanwege de Ceteco-affaire. Daarbij leed de provincie een verlies van 50 miljoen gulden door in het geheim te beleggen. Huizer blikt graag terug op 'de leukste periode in mijn leven'. „Ik heb zoveel plezier aan de Floriade beleefd! Jarenlang heb ik heel intensief met men sen van binnen en buiten de eigen organisatie mogen bouwen aan zo'n bijzonder evenement. En vervolgens mochten we de hele wereld ont vangen. Zoiets maak je in je politieke leven hoog uit één keer mee. Dit kan niemand mij afnemen. Het spijtigste vond ik dat de Floriade maar zes maanden duurde, het ging zo snel voorbij. Natuurlijk was die nasleep erg vervelend, maar in de politiek loop je nu eenmaal zulke risico's. Als bestuurder ben je soms ook verantwoordelijk voor dingen waaraan je part noch deel hebt. Daarover ga ik niet zielig doen." Ze bestrijdt dat het Floriadebestuur de vinger on voldoende aan de pols heeft gehouden of heeft gefaald. „Op een investering van ruim 200 miljoen gulden is een tekort van 11 miljoen gulden margi naal. Zelfs met die tegenvaller erbij is Zoetermeer er in alle opzichten beter van geworden. Alleen al op de grondexploitatie van Rokkeveen heeft de gemeente zo'n 20 miljoen gulden verdiend. Alle huizen gingen als zoete broodjes weg vanwege die Floriade-uitstraling. Ook voor Den Haag was de Floriade lucratief. Anders hadden onze buren na tuurlijk nooit geprobeerd om de Floriade 2002 binnen te halen. Dat zegt toch genoeg." Collega-bestuursleden spreken vol lof over het optreden van Huizer. Secretaris ir. A. Groot: „Ze was iemand met kennis van zaken en durfde be slissingen te nemen. Het is bizar dat uitgerekend zij moest hangen. Wat had ze anders kunnen doen? Ze heeft het verlies keurig in B en W van Zoetermeer gemeld. Als dat in de krant was be land, dan had dat nadelig uitgepakt. Miljoenente kort op Floriade! Wat zou dat wereldwijd voor een uitstraling hebben gehad? Ik ben ervan overtuigd dat we dan nooit 3,4 miljoen bezoekers hadden gekregen." „Zulke publiciteit was funest geweest", stelt ook de toenmalige Floriadevoorzitter Spithoven. Vol gens hem kan het miljoenentekort deels ook op het conto van diezelfde kritische gemeenteraad van Zoetermeer worden geschreven. „Een sociale toegangsprijs van 20 gulden was één van hun hun voorwaarden. De Floriade moest betaalbaar zijn voor Jan met de pet. Als dat kaartje 22,50 gulden had mogen kosten, was er geen tekort geweest."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 50