'Wat moet jij nou met bloemetjes?' Wie wil een Floriade-paviljoen? Wonderen der techniek i t y Tentoonstelling hit bij touroperators Oud-wethouder Piet Blom ziet niet om in wrok Een paar maanden nadat CDA-wethouder Piet Blom in september 1994 de Floriade de gemeente Haarlemmermeer binnensleepte kwam een abrupt eind aan zijn politieke carrière. Hij was niet vlot genoeg met het aanleggen van fietspaden, vond de gemeenteraad. Blom trad terug en liet zich nooit meer in het raadhuis in Hoofddorp zien. door Piet Arp Nee, dat de Blom-berg uit eindelijk Big Spotters' Hill is geworden vindt oud wethouder Piet Blom niet erg. Hij vindt het zelfs geen punt dat hij de passe-partout voor de Floriade die hem in 1994 door de gemeenteraad was toegezegd niet heeft gekregen. De politiek vergeet beloften nu een maal snel als dat zo uitkomt, weet Blom. Dus bestelde de Vijfhuizenaar on langs gewoon een algemene toe gangskaart voor de Floriade. „Ik wil daar zelf beleven hoe de bezoekers genieten." Piet Blom maakte een kleine tien jaar geleden als 'wethouder Floria- dezaken' in Haarlemmermeer deel uit van het kwartet dat verantwoor delijk was voor de komst van de Flo riade 2002 naar Haarlemmermeer tussen Hoofddorp en Vijfhuizen. Het idee kwam van stafambtenaar Ron Koek, maar zonder het politieke ge wicht van Blom was de raad nooit in meerderheid akkoord gegaan. De creatieve impuls kwam van ontwer per Niek Roozen. De cijfermatige onderbouwing van de voorstellen Dat de Blom-berg uiteindelijk Big Spotters' Hill is geworden vindt oud-wethou der Piet Blom geen punt. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks door Albert Westenbeek bleek even eens onmisbaar voor een doortim merd plan. Nachtenlang werkte het viertal door om een herhaling van Zoetermeer te voorkomen. Deze ge meente hield aan de Floriade 1992 een miljoenentekort over. Blom:Als gemeente moet je niet zelf de kaartjes en de krentenbollen gaan verkopen, of de tarieven voor de wc's bepalen. Laat dat over aan anderen, die daar veel beter in zijn. Goed, dan maken die mensen winst. Mogen ze? Zo heeft iedereen er wat aan. Het gaat er om dat we allemaal van de Floriade genieten." Met de drie andere voortrekkers zou Blom „zo proberen ook de Floriade 2012 naar Haarlemmermeer te ha len. Hier is ruimte, hier is behoefte aan extra investeringen in infra structuur, hier zitten we midden in de tuinbouw. In de gemeenteraad zei iedereen in 1993 eerst: 'Piet, wat moet jij nou met bloemetjes'?" Maar het gaat bij een wereldexposi tie als de Floriade om veel meer dan alleen bloembollen die op het juiste moment bloeien, weet Blom. „De voorbereidende investeringen kwa men op zo'n tweehonderd miljoen gulden, de totale omzet wordt ge schat op 800 miljoen gulden." Die investeringsstroom maakt de Floria de voor Haarlemmermeer zo aan trekkelijk. De komst van de expositie knoopt namelijk veel noodzakelijke ontwikkelingen op een mooie ma nier aan elkaar. Het Haarlemmer- meerse Bos bij Hoofddorp onder ging een stevige opknapbeurt. Er kwam snel openbaar vervoer via de Zuidtangent. De autoweg N22 (nu N205) kreeg een definitief tracé. En de noodzakelijke, maar kostbare wandelverbinding tussen Haarlem- mermeerse Bos en de Groene Weel de aan de westkant van de polder werd gerealiseerd in de vorm van een soort wild-viaduct. Vanuit het naburige dorp Vijfhuizen volgde Blom vanaf 1995 'belangstel lend, maar dan afzijdig' de verdere opbouw van de Floriade. Als voorzit ter van de dorpsraad hoorde hij de eerste jaren nog gemopper van Vijf- huizenaren over de komende drukte. „Dat is helemaal verstomd. Iedereen kijkt er naar uit." ZATERDAG 30 MAART 2002 ER BIJ Het vlinderpaviljoen van de Wageningen Universiteit en Researchcentrum. Als het niet lukt een koper te vinden wordt de vlinder vernietigd. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart door Oscar Vermeer Ideetje voor iemand met een béétje achtertuin? Het paviljoen van een groep Haarlemmermeerse kerken zoekt nog een nieuw tehuis voor na de Floriade. Evenals veel andere ge bouwen. Zes maanden lang is het topdrukte in de paviljoens op de eilanden bij de Big Spotters' Hill. Na afloop van de Floriade (eind oktober) hebben de deelnemers nog twee maanden de tijd om hun paviljoen te verwijde ren. Vóór 1 januari 2003 moet de grond schoon en leeg worden opge leverd, zo is afgesproken. Maar wat doe je eigenlijk met zo'n paviljoen? Over die vraag heeft Jules Bosma van de stichting Stiltecentrum zich nu al gebogen. De stichting zet op de ten toonstelling een 'centrum voor be zinning' neer, waar de drukke Floria- de-bezoeker even tot rust kan ko men, Bosma hoopt na de Floriade een nieuwe eigenaar voor het stilte centrum te hebben gevonden. „Mis schien dat een tuincentrum er wat aan heeft, of dat iemand het in zijn tuin als theehuisje wil. Ik heb me door een ingenieur laten vertellen dat het ook bij een drainagesysteem kan worden gebruikt. Veel geld hoeft het centrum, dat be staat uit kunststofbuizen (pvc) rond om een staalconstructie, niet te kos ten. Voor een symbolische euro mag de liefhebber het paviljoen meene men. Bosma zou het jammer vinden als er geen belangstelling voor is. „Dat is niet alleen jammer, afbreken kost ons ook 25.000 euro. Zonde van het geld, want daarna gaat-ie recht streeks de verbrandingsoven in." Ook Thijs van der Wal van de Wage ningen Universiteit en Researchcen trum hoopt op een koper voor zijn opvallende 'vlinderpaviljoen'. „Ik hoop dat mijn eigen organisatie wat budget vrijmaakt om hem ergens in Wageningen te plaatsen. Het is een mooi visitekaartje. We hopen er mee te gaan scoren op de Floriade." Lukt het niet een koper te vinden, dan wordt de vlinder vernietigd. Eric ten Brummelhuis van de pro vincie Noord-Holland hoopt ook al op een koper voor het paviljoen 'Het web van Noord-Holland'. Hij onder handelt momenteel met meerdere belangstellenden uit Noord- en Zuid-Holland. In elk geval keert het paviljoen terug als bezoekersinfor matiecentrum. Het paviljoen kostte de provincie zo'n 2,5 miljoen gul den. De nieuwe koper is minder kwijt. „Een bod moet rond de mil joen gulden liggen", aldus Ten Brummelhuis. Andere paviljoenhouders hoeven zich niet druk te maken om de ver koop van hun paviljoen omdat ze de onderdelen van het gebouw hebben gehuurd. Zoals bij het paviljoen Tuinbouw Experience van de geza menlijke tuinbouworganisaties. .Al le materialen gaan terug naar de aannemers", zegt Helga van Marre- wijk. „We denken alleen nog na over wat we met de spullen in het pavil joen moeten doen, bijvoorbeeld de spelletjes, vragenlijsten en beeldma teriaal. Datzelfde geldt voor de spul len in het internetpaviljoen." Jan Groeneveld van het Nationaal Paviljoen heeft alleen de liften en wat beeldmateriaal gekocht. „Onze inzending bestaat uit één grote ge huurde steiger. Zelfs de palen zijn gehuurd. Andere materialen als de elektronica zijn ook gehuurd of ge leasd." Een deel van het materiaal komt uit de voorraad van het minis terie van defensie. Groeneveld: „We hopen dat er geen noodsituatie komt, want dan moeten we snel aan Defensie het steigermateriaal terug geven. Dat is de afspraak. Ik hield mijn hart dus vast op elf september. Ik dacht: straks komen ze die hele handel terughalen." Voor het paviljoen van Belgisch- en Nederlands Limburg is inmiddels een bestemming bedacht. Het ge bouwtje wordt door leverancier Smiemans Projecten BV in Kwints- heul weggegeven aan een bejaarden huis in de buurt. „In het paviljoen kunnen ze kruiden kweken, planten neerzetten en bijvoorbeeld koffie en thee drinken. Het paviljoen wordt in zijn geheel geschonken, inclusief de inrichting", zegt M. Smiemans. Welk bejaardenhuis de gelukkige wordt, is nog niet duidelijk: „Er moet natuur lijk wel voldoende ruimte zijn. Maar we hebben er geen vreselijke haast mee, we hebben nog maanden de tijd om een plek te vinden." Niet alles op het terrein van de Flori ade wordt na afloop van de tentoon stelling weggehaald. De blikvanger Big Spotters' Hill blijft intact, inclu sief het kunstwerk van Auke de Vries op de top. Ook het grote zonnedak bij de ingang blijft bestaan. Het pa viljoen van de gemeente Haarlem mermeer blijft staan, ook de eilan den waarop de gebouwen staan blij ven intact. Evenals de Tulpbrug en het wildviaduct, en de aanpassingen aan het Haarlemmermeerse Bos. door Piet Arp Automatische CyberCabs. Een massieve zand berg in een platte blubberpolder. Een overdekt landschap. Zelfs een honderd procent duurza me stroomvoorziening, die voor een flink deel uit het eigen dak komt. Elke wereldexpositie die een miljoenenpubliek trekt draait op tech niek. Zo ook de Floriade 2002. De luchthaven Schiphol zag direct de publici taire waarde van een 40 meter hoge berg in een platte polder en adopteerde Big Spotters' Hill. De talloze vliegtuigspotters die nu langs de Zwanenburgbaan drommen, hebben bo venop dit blijvende onderdeel van het terrein straks goed zicht op de nieuwe Vijfde Baan. De berg, met een grondvlak van 230 bij 230 meter, heeft dezelfde basismaten als de pira mide van Cheops. Bij de bouw, de afgelopen zes jaar, moesten de aannemers er voortdu rend rekening mee houden dat de ondergrond zo'n zware last van een half miljoen kubieke meter zand niet zomaar kon torsen. Eigenlijk drijft de berg op een bult grondwater, ruim vier meter beneden de zeespiegel. De berg moest heel voorzichtig worden opgebouwd, laagje voor laagje. Telkens volgde na 4,5 meter ophogen een halve meter drainagezand en drie maanden rust. Daarna werd gemeten in hoeverre de grond inklonk onder het extra ge wicht. De laatste meters van de berg bestaan uit een kunstwerk. Je kunt als bezoeker natuurlijk snel naar boven klauteren, maar het is veel leuker om het per piramidevlak wisselende landschap rustig aan je voorbij te laten glijden door per CyberCab van de voet naar boven te rijden. Een retourtje kost twee euro, daar zit dan de chauffeur bij inbegrepen. Die chauffeur is niets anders dan de computer die in de 25 karren de automati sche navigatie verzorgt. De besturing is ont wikkeld door Frog Navigation Systems die de techniek toepaste bij containerterminals op de Maasvlakte. Toekomstige ontwikkelingen op gebied van natuurrecreatie en tuinbouw zijn onder meer te zien in de Kas van de Toekomst, waar nieu we, ecologische en duurzame kweekmethoden worden getoond. Een ander hoogstandje is het zonnedak van Nuon, dat een expositieterrein overkapt ter grootte van ruim vier voetbalvelden, zo'n 100 bij 278 meter. In het dak is een grote zonne- energiecentrale ingebouwd met 19.000 zonne panelen, die evenveel stroom opleveren als nodig is voor 400 huizen. Dit dak dekt onge veer een kwart tot eenderde van de energiebe hoefte van de Floriade. De rest van de stroom is afkomstig van windenergieparken elders. Onder dat zonnedak ligt een overdekt land schap, compleet met vallei, bron en beek. Hier wordt met behulp van vernuftige technieken een groeibodem in stand gehouden voor groen uit warme, droge streken en voor tijde lijke exposities. Ondanks de gigantische over kapping zorgt een uitgekiend systeem van schuifdeuren (6 meter hoog en in totaal 112 meter breed) ervoor dat het in het afgesloten gedeelte net zo hard waait als buiten. door Cees van Hoore Wie bij een zoekmachine als Alta Vista op in ternet het woord Floriade intikt, krijgt een stortvloed van hits. Het evenement in Vijf huizen heeft wereldwijd gezien een grote aantrekkingskracht op het zakenleven, dat de ene na de andere package deal in de aan bieding heeft. Maar vooral de buitenlandse touroperators verdringen zich om in de gunst te komen van het publiek, dat als het aan hen ligt als een bijenzwerm op deze in- tprnntinnnlp hlnpmpn- pn nlnntpntpntnnn stelling af zal komen. Een van de meest in het oog springende touroperatours is het bureau van Paul Parent, een soort Ameri kaanse 'Hendrik Jan de Tuinman' met een eigen radioprogramma, waarin hij zijn half miljoen luisteraars helpt met problemen aangaande knolbegonia's en welig fluister- gras. The Paul Parent Garden Club is een van de vele touroperators die een reis aan bieden naar de Floriade, horticulture's once- in-a-decade event. En wat voor een reis! Na het vertrek van de luchthaven in Boston kunnen de reizigers 7Ïrh incrhpnpn in hpt viprctprron rrnicp- schip 'De Pruisische Prinses' voor een tien daagse reis die hen vanaf Amsterdam, via Dordrecht, Gent, Antwerpen, Maastricht, wederom naar Amsterdam brengt, vanwaar de reis naar de Floriade wordt ondernomen. De hutten van het schip zijn groot en com fortabel en er moet flink voor in de buidel worden getast. Maar voor dat geld glijd je dan ook in een droom langs de weilanden en kaden van Nederland en België. Veel touroperators bieden de reis naar de Floriade aan als een honeymoon trip. Jong gehuwden kunnen naast de tulpen het Jood- cp RniiHip van RpmhrnnHt hownnHpron on zich koesteren in het zonlicht op de schilde rijen van Jongkind en Koekoek. Wij worden in de folders afgeschilderd als een uitermate vriendelijk en tolerant volkje. Onze architectuur is prachtig en de molens malen overal nog op volle sterkte. De Horti cultural Society Northern Gardener in Min nesota laat om de klanten lekker te maken een oude dame herinneringen ophalen aan een vorig bezoek aan de Floriade in 1992 „Nu, met mijn nieuwe knie en geopereerde ogen, overweeg ik weer te gaan. De dame prijst vervolgens vooral een bezoek aan de ETnikonhnf waar 7P Hpt 7n nattig vindt dat de min echt een tuin is en er geen storende reclames of zakelijke mededelingen de rust van de natuur verstoren. Bij een andere aanbieding zien we een man in een kantoor zitten naast een halfverlepte sanseveria. Hij prijst zich aan als reanimator van dode kantoorplanten. En hij verzorgt reizen naar de grootste bloemen- en plan- tententoonstelling in Nederland. Van Tokio tot aan Timboektoe, iedereen wil een graantje meepikken van het evenement. De Floriade is big business. Hopelijk ook voor de organisatie zelf, straks, als de kas wordt opgemaakt. De computergestuurde CyberCabs, waarmee Big Spotters' Hill kan worden beklommen. Foto: Uni ted Photos de Boer/Marco de Swart

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 47