'Floriade zingt de wereld rond' Optimisme directeur John Reinhard gesterkt na try-out Sinds 1 maart 1999 is John Reinhard (53) algemeen directeur van de Floriade. Voor die tijd was de geboren Rotterdammer tien jaar directeur van Hortus Haren. Bij de vorige Floriade in Zoetermeer '92 wist hij enkele internationale inzendingen mee te krijgen naar zijn botanische tuin in Haren. „Nu mag ik zelf achter de pannen staan." Reinhard is vol optimisme over het succes van de komende Floriade, gesterkt door een vrijwel vlekkeloos verlopen try-out. „We willen die hekken opengooien." door René Torley Duwel I edereen die de Floriade tij- I dens de opbouw heeft be- I zocht, is enthousiast. De mensen vinden de Floriade leuk, écht leuk. Dat bleek zaterdag ook tij dens de try-out, toen we 15.000 mensen ontvingen. Het beeld was: ze hebben het naar hun zin. Ik heb de hele dag op het terrein rondgelo pen, veel met publiek gesproken. Ik zag alleen maar blije gezichten. En hoorde vaak: 'we komen zeker te rug'." John Reinhard (53) is als algemeen directeur van de Floriade 2002 een tevreden man, ruim een week voor de officiële opening. De opbouw van de tienjaarlijkse tuinbouwtentoon stelling ligt op schema, bijna alles loopt gesmeerd, de stemming onder het personeel is prima, de verwach tingen zijn hooggespannen. Reinhard: „We zijn trots, we zijn klaar, we willen die hekken open gooien. En helemaal na de try-out. Op alle onderdelen in de organisatie hebben we zaterdag maximale druk gezet om alles te testen. Gaat er wat mis, dan is dat erg. Daarvoor zijn try-outs nou juist bedoeld. We heb ben in het managementsteam alles bekeken en geconcludeerd: nergens is er die dag crisis geweest. Ja, 's ochtends wat files op de toegangs wegen, maar dat had vooral te ma ken met wegwerkzaamheden. Dat was na een simpele ingreep snel voorbij." Volgens Reinhard liep het op het Floriadeterrein zelf alleen met de tourniquets bij de ingang niet goed. „We hadden problemen met de computersoftware. Maar verder ging het prima. Zo'n dag is natuurlijk hartstikke spannend, de eerste echte test. Je bent jaren bezig met je plan ning, alles op papier zetten, uitteke nen. En dan moet je maar afwachten of het in de echte wereld allemaal werkt. Volgen de mensen wel de door ons geplande routes of slaan ze soms ineens spontaan af? Zaterdag is ons gebleken dat ze volgens plan ning lopen, zich zo gedragen als wij hadden verwacht. We zitten nu in de mooiste fase: van de platte tekening naar de driedimensionale wereld." Prognoses Waren er zaterdag 15.000 bezoekers, op basis van de prognoses verwacht Reinhard dat bezoekersgemiddelde 193 dagen lang te halen en zo uit te komen op zo'n drie miljoen bezoe kers. Reinhard: „We gaan in onze berekeningen uit van voorzichtige schattingen. Onze begroting is geba seerd op die drie miljoen bezoekers. Dat is echt laag ingezet, want Zoe termeer trok tien jaar geleden circa 3,6 miljoen mensen. En dat Floria- depark lag geografisch en demogra fisch minder gunstig dan Haarlem mermeer nu: wij zitten dichter bij Amsterdam en dichter bij Schiphol." Twee miljoen bezoekers worden uit eigen land verwacht, vooral uit deze regio. Reinhard: „Dat lijkt dus hart stikke veel, maar het betekent ook dat 14 miljoen Nederlanders niet ko men. Laten we dus vooral niet arro gant doen: verreweg de meeste land genoten laten de leukste tuin van Nederland zes maanden links lig gen." Die leukste tuin is volgens sommi gen wel een prijzige om te bezoeken, zoals zaterdag tijdens de try-out nogal eens viel op te tekenen. Rein hard: „We lopen met onze tarieven echt in de pas. Een dagkaart voor de Floriade kost 17 euro. Dat ligt onder de prijs van bijvoorbeeld De Efteling of andere attractieparken in Neder land. Idem dito voor de prijzen van eten en drinken. Voor een pilsje of een kopje koffie op vele terrassen in Amsterdam ben je meer kwijt. Een Floriadeabonnement is zelfs laagge prijsd. Dat abonnement heb je er al na drie keer uit, terwijl dat bij de meeste abonnementen pas bij zes keer is." Reinhard moet het gesprek onder breken om de Chinese ambassadeur een handje te geven, die even naar de opbouw van het Chinese pavil joen komt kijken. „Nou, daar ben ik vandaag met een makkie vanaf geko men. Het protocol zal de volgende keer wel meer tijd vergen", zegt hij als hij na anderhalve minuut terug keert in de directiekeet naast het Floriadeterrein, glas kraanwater in de hand. „Bij die prachtige Aziati sche paviljoens wordt nu met man en macht gewerkt. Dat is eigenlijk een attractie op zich, want hun werkmethodes zijn zo anders dan die van ons. We halen trouwens ruimschoots onze doelstelling: mini maal 25 landen erbij. Er zijn in totaal 39 aanmeldingen, meer dan dertig landen zijn inmiddels begonnen. Van wat er nu allemaal staat, kan ik gerust zeggen dat die landen zich in hun paviljoens en tuinen prachtig presenteren, van ultramodern tot klassiek." Pas na afloop van de Floriade in ok tober kan worden vastgesteld of alle doelstellingen zijn bereikt, stelt Reinhard. „De Floriade moet ook een impuls geven aan de Nederland se tuinbouw en de naamsbekend heid van Haarlemmermeer verho gen. Volgens berekeningen geven al le bezoekers zo'n 680 miljoen euro uit. Maar nu al hoor en zie je om je heen: de Floriade zingt de hele we reld rond. Onze site is al een van de drukst bezochte internetadressen, terwijl het aantal pageviews bijna wekelijks verdubbelt! De totale begroting van de Floriade bedraagt ruim zeventig miljoen euro voor de aanleg van het park, de or ganisatie, marketing en dergelijke. De gemeenten Haarlemmermeer, negen buurgemeenten, Schiphol, de provincie Noord-Holland en het mi nisterie van LNV investeren 19 mil joen euro in de Floriade. Eenzelfde bedrag hebben sponsors op tafel ge legd. De overblijvende 32 miljoen euro moet uit de verkoop van 2,7 miljoen toegangskaarten komen. Worden er bijvoorbeeld een half mil joen kaarten meer verkocht, dan le vert dit de Haarlemmermeerse schatkist zo'n 6 miljoen euro op. Reinhard twijfelt eigenlijk niet aan de komst van drie miljoen mensen. „Met de voorverkoop zitten we al ruimschoots op de helft. De Ameri kaanse reizigersmarkt heeft zich her steld van 11 september, de Aziati sche markt eveneens, en de interes se in Europa is ongekend groot." Budget Deze Floriade gaat 'kerngezond' van start, stelt Reinhard. „We hebben tot de dag van vandaag geen cent meer geïnvesteerd dan in de knip zat, geen enkel budget overschreden. Ik dénk niet dat veel organisatoren van vergelijkbaar grote evenementen dat kunnen zeggen. We hebben van de in Zoetermeer gemaakte fouten ge leerd. Daar wilde de organisatie alles in eigen hand houden. Wij besteden zoveel mogelijk uit, of het nu gaat om de parkfotograaf, de winkels, de horeca, of de rondleidingen. Finan cieel lopen wij geen enkel risico. We ZATERDAG 30 MAART 2002 Floriade-directeur John Reinhard: „We hebben tot de dag van vandaag geen cent geen enkel budget overschreden." Foto: United Photo's de Boer/Milan de Bie weten van tevoren precies wat alles oplevert. Wij hebben als organisatie ook maar 35 mensen in dienst." Op het totale Floriadepark zelf hebben zo'n duizend mensen (tijdelijk) werk. Reinhard: „Dromen doe ik niet veel. Voor mij zou een droom uitkomen als we ruimschoots voor het einde van de Floriade de driemiljoenste bezoeker mogen verwelkomen. Want dat is het enige risico dat we niet maximaal hebben kunnen af dekken: het bezoekersaantal. In ge val van een nieuwe aanslag of een mkz-uitbraak zal dat minder wor den. We hebben voor deze situaties wel allerlei scenario's klaarliggen, vooral om de wereld duidelijk te maken dat de Floriade bij een mkz-uitbraak open blijft. Natuurlijk hebben we aan beveiliging meer aandacht en geld besteed na 11 september. We doen er alles aan om voor een zo veilig mogelijk Floriade te zorgen door onder meer professionele be waking in de arm te nemen. Tegelij kertijd moeten we ook gastvrij blij ven. De kunst is daarin een even wicht te vinden. Maar het is onver standig daarover in details te tre den." Een onzekere factor is ook het weer. „Ik hoop natuurlijk op mooi weer, maar ik ben niet bang voor een paar weken regen. Mensen stellen zich in op het weer. Na twee weken regen komen ze gewoon weer. Wisselvallig weer is voor ons het beroerdst. Dan komen mensen niet in hun ritme." Het belangrijkste is evenwel niet het weertype maar het tijdstip. „Op zon dag sta je om negen uur op, om half elf worden de bedden opgemaakt. Op dat moment wordt er beslist. Stel dat het dan hoost, dan is het van: 'zullen we toch maar niet gaan?' Ik heb liever dat het tegen lunchtijd gaat regenen. Dan schuilen de men sen hier in een van de vele horecage legenheden of paviljoens." Spreiding Wanneer is het park vol en gaan de poorten dicht? Reinhard: „Zaterdag hadden we 15.000 mensen op het terrein. Op de luchtfoto's zie je die nauwelijks terug! Volgens onze bere keningen is het bij meer dan 50.000 bezoekers niet meer zo aangenaam toeven. Dat zou bijvoorbeeld met Pinksteren kunnen gebeuren. Op die dagen blijven we tot 22.00 uur open in plaats van tot 19.00 uur. Een deel van het publiek zal dan pas 's mid dags arriveren, waardoor de toe stroom zich over de dag verspreidt." Naar verwachting komen vier op de tien bezoekers niet met de eigen au to naar de Floriade. Reinhard: „De Zuidtangent stopt hier voor de deur. Mensen kunnen naar Haarlem of Schiphol met de trein om daarna verder gratis met de Zuidtangent te reizen. Bij hun entreekaartje is een ritje met de Zuidtangent naar en van de Floriade inbegrepen. Ik ben niet zo bang voor veel files, want de Flo riade gaat pas na de ochtendspits open en sluit na de avondspits." Uit alle onderzoeken blijkt dat voor al 'veertigplussers met tuinaffiniteit' de Floriade zullen bezoeken. Rein hard: „Jongere gezinnen hebben het nog te druk zich te settelen. We hou den we wel rekening met zulke ge zinnen, voor hen zijn er ook speel tuinen aangelegd." De Floriade mikt op twee doelgroepen: de echte lief hebbers en de groep die een leuk dagje uit wil. Reinhard vertoeft zelf ook graag in het groen. „Ik help ook graag in de tuin. Van mijn vrouw mag ik dan schoffelen, maar uitsluitend onder haar toezicht. De planten mag ik geen water geven. Hooguit cactus sen zouden overleven." Van schoffe len in het Floriadepark is niets geko meer geïnvesteerd dan in de knip zat, men, maar Reinhard zal op de eerste bezoekersdag na de opening zijn steentje bijdragen. Samen met nog 9.999 anderen zal hij dan zijn naam schrijven op een klinker, waarmee 'de weg van het publiek' bij de 40 meter hoge zandpiramide Big Spot ters' Hill zal worden geplaveid. Appartement Zijn steentje bijdragen doet hij al vanaf 1 maart 1999 toen hij Maarten van Erven opvolgde, die vanwege in terne problemen moest opstappen. Reinhard overnacht op werkdagen in een Haarlemmermeers apparte ment. Zijn vrouw en twee kinderen in Noordlaren (bij Groningen) ziet hij vooral in het weekeinde. Als alge meen directeur is hij voorzitter van het driehoofdige directieteam, dat verder bestaat uit J. W. Griep (finan ciën) en R. Koek (technische zaken). Reinhard, die accountancy en be drijfskunde studeerde, is afkomstig uit het bedrijfsleven. Hij bekleedde directiefuncties bij o.a. Unilever en DSM, voordat hij in 1992 directeur werd van de Hortus Haren. Hoewel zijn benoeming als algemeen direc teur van de Floriade onverwacht kwam, was hij geen onbekende in de Floriadewereld. In Zoetermeer wist hij enkele internationale inzendin gen gratis mee te krijgen naar zijn Hortus. En hij probeerde begin jaren negentig de Floriade 2002 naar Em- men te halen. „En nu mag ik zelf achter de pannen staan. In mijn branche is de Floriade het allerhoogste dat je kunt berei ken, de mooiste baan. Maar dat be tekent niet dat ik het in 2012 weer zou willen doen. Ik zie mezelf al roe pen: 'ja, maar in 2002 deden we het zo'. Je moet voor de volgende Floria de een vers en fris team formeren. En voor mij komt er heus wel weer wat nieuws voorbij. Daar maak ik me geen zorgen over." nderzoeken blijkt dat vooral 'veertigplussers met tuinaffiniteit' de Floriade zullen bezoeken. Toch is ook rekening gehouden de komst van veel kinderen, door soeeltuinen aan te leppen. Foto: United Photo's de Boer/Marco de Swart De expositie mikt op twee doelgroepen: de echte liefhebbers en de groep die een leuk dapie uit wil. Foto? United Photo's de Boer/Marco de Swart

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45