Pesten van plaagbellers groot succes BINNENLAND W OPEN 'Het is zo levensecht, het lijkt net televisie' g 2E PAASDAG OOK 2E PAASDAG BENT U VAN HARTE WELKOM 1 Keukenrroxx 0BI SERVEERT MET PASEN 1 FEESTELIJKE PRIJZEN Claim wegens geweld op tv niet ondenkbaar Kinderwagens vaak niet veilig Kievits' cv bevat valse informatie 'Verfbommetjes' Lijdensweg Lastige bellers worden geblokkeerd Spectaculaire 2e paasdag bij Van Til >te brand Restaurant cht - Bij het AC restaurant :ht op bedrijventerrein La- eide heeft gisteren een brand gewoed. In het res- int waren 45 gasten en vijf- jersoneelsleden aanwezig, jnden zich op tijd uit de in maken. De brand brak het personeelsrestaurant eerste verdieping. De be- eider evacueerde eerst het neel en de gasten voordat brandweer waarschuwde. gewonden ongeval op A32 el - Door een verkeerson- gisteren op de A32 bij iel zijn zes mensen ernstig nd geraakt. De auto waar- zaten, sloeg volgens de e over de kop omdat de urder te hard reed en de 1 te zwaar was beladen, izittenden werden uit de »eslingerd. bij koe in neente Vorden in - Bij een koe op een nbedrijf in Wichmond in neente Vorden, is de gek- •ienziekte BSE vastgesteld, ndere runderen op het be ierden vanmorgen opge- en gedood. Het Vordense [eval is het 34ste in Neder- :n het 6de in 2002. in Dronten 1 Pim Overzier 00rn - Het stoffelijk over- dat de politie donderdag Abbertbos in Dronten gevonden, is zeker van Sverzier uit Apeldoorn. (eeft de politie gisteren be rd. De man was sinds 4 de- ter vermist na een blind Jn het Abbertbos waren jt al persoonlijke eigen- nen van de Apeldoomer jden. Pas deze week ]te een tipgever de politie eldoom hierop attent. zaterdag 30 MAART 2002 chtoffer eist ghalen taoeage ingen - Een 43-jarige man idwolde moet een tatoea- zijn borst laten verwijde- le tatoeage is het portret in jongen die hij zou heb- ïisbruikt. De eis tot ver ing heeft het slachtoffer et seksueel misbruik inge- I bij de rechtbank in Gro- jn. De man wordt verdacht tisbruik van vijf kinderen, ijrtret is voorzien van een tre sterfdatum: de datum ip het contact werd ver door Ivo van der Hoeven den haag/gpd - Met het pistool losjes in de hand kijkt een jongen geconcentreerd naar het video scherm. Plotseling verschijnt een tot de tanden bewapende man in beeld en in een fractie van een seconde haalt hij de trekker over. En nog eens, en nog eens. Het bloed spat op het scherm. Er ver schijnt een flauwe glimlach op het gezicht van de jongen. Weer een nieuwe high-score. In een lange rij staan verschil lende schietspelletjes tegen de den haag/anp - De helft van tien geteste driewielerkinderwa gens, ook wel walkers genoemd, voldoet niet aan de veiligheids eisen. Dat blijkt uit een onder zoek van de Consumentenbond. Twee kinderwagens krijgen het predikaat onveilig en drie kin derwagens blijken onvoldoende veilig. Slechts een testobject krijgt 'goed' als testoordeel. Punten van onveiligheid zijn ge vaarlijke onderdelen die ver wondingen kunnen veroorza ken, onderdelen die los kunnen raken of makkelijk stuk gaan. Ook troffen de testers slecht werkende clips en tuigjes aan. haarlem/anp Kandidaat- Tweede-Kamerlid Kievits, ze vende op Lijst Pim Fortuyn, heeft valse informatie op zijn cv staan. Dit heeft een woordvoer der van het regiopolitiekorps Kennemerland gisteravond ge zegd. Kievits schrijft dat hij tus sen '96 en '98 als projecüeider was belast met het opzetten van het 'Bureau Integriteit bij de Re giopolitie Kennemerland'. Vol gens de politiewoordvoerder was er toen geen sprake van een dergelijk project. Kievits zegt ook lid te zijn geweest van het overlegorgaan 'Privacy-officers Midden-Nederland'. De politie zegt dat hij geen lid was. Kievits was geen privacy-officer. muur. De bijbehorende pistolen in felle kleuren rood en blauw hangen nutteloos in hun hol sters. Het is elf uur en nog rustig in de amusementshal. In een hoek van de tent staat Marco gevaarlijk met een pistool te zwaaien. Hij speelt het spel Virtual Cop en moet in korte tijd zoveel mogelijk mensen neer schieten. Verveeld kijkt hij naar het scherm en emotieloos haalt hij de trekker enkele malen over. „Nee, agressief word ik er niet van", zegt hij als het spel klaar is. „Je raakt juist je agressie kwijt, het is een goede uitlaat klep. Ik word er tenminste wel rustig van." Langzaam wordt het drukker in de donkere amusementshal. Twee jonge jongens komen bin nen en lopen direct naar het spel Time Crisis. Ze vinden dit het beste spel. „Het is zo levens echt, het lijkt net televisie", zegt Eric, 12 jaar en de oudste van de twee. Ze zitten er niet mee dat ze mensen overhoop moeten schieten. „Dat is toch juist de bedoeling, daar gaat het spel om." Agressief worden ze er niet. van, denken ze zelf. „Ik ga toch niet opeens met een pistool naar school." Marco, die eerder stond te schieten, heeft nu plaats geno men in een onderzeeër met su perkanon. Verderop staat Di- nesh met een vriend te schieten op groene monsters. Een groep je vriendinnen kijkt toe terwijl de twee jongens zoveel mogelijk zombies om zeep helpen. De le dematen vliegen door de lucht en het groene bloed druipt van het scherm. De sfeer in de amusementshal is rustig. Toch is er speciale bevei liging aanwezig om eventuele herrieschoppers te verwijderen. „Er gebeurt hier wel eens wat", zegt Ray van de beveiliging. „Opstootjes, vechtpartijen. Maar dat heeft niets met die schiet spelletjes te maken. Eerder met drugs en alcohol. En met een slechte opvoeding." Volgens hem is het onzin dat spelletjes aanzetten tot geweld. „Dat slaat den haag - Hindoestanen in Nederland vierden gisteren nieuwjaar, het zogeheten Holi-feest. De mensen gooien dan verfpoeder naar elkaar en smeren elkaar in. Het poeder wordt later afgewassen en symboliseert zo de zelfreiniging. Foto: CPD/Phil Nijhuis LN-kandidaat 'Alleen in Amsterdam staat de taxameter op nul' de plek kopen 3aag - Leefbaar Nederland en de Lijst Pim Fortuyn Jzitten elkaar in de haren Cen kandidaat voor de ,He Kamer. De nummer m op de LPF-lijst, Cor liard uit Amstelveen, zou lefbaar Nederland een chaanden geleden een ver- tre plaats op de Kamerlijst én willen kopen voor zo'n cp euro. Eberhard zelf ont- iat hij aan zijn donatie 4ijke voorwaarden zou vn gekoppeld. S'ijfsleven wil doen aan JSF iaag - Het Nederlandse [rfsleven werkt graag mee b ontwikkeling van de ïttrike Fighter (JSF). ds een van de 46 bedrijven ïfder aangaven geïnteres- i]te zijn, heeft een princi- Jereenkomst van die strek- qisteren niet ondertekend. tEeft secretaris Van den UI van de Nifarp, de koepel ïEelnemende bedrijven, ltn gezegd. De JSF gaat j.jijk de F-16 vervangen. I door Thea van Beek amsterdam - „Ik houd ermee op. Er valt geen droge cent meer te verdienen, want er rijden te veel taxi's rond. Door mijn vori ge partner ben ik al m'n auto kwijtgeraakt, omdat hij niet de benodigde papieren bleek te hebben. De taxi werd in beslag genomen en ik moest een nieu we auto leasen. Nu sta ik voor dubbele kosten. Het duurt zeker nog twee jaar voor de taximarkt weer wat stabiel is en al die rotte peren eruit zijn. Daar kan ik niet opwachten." De Amsterdamse taxichauffeur heeft het helemaal gehad. Wachtend in de lange rij taxi's ondergaat hij gelaten de contro le door Willem Hoogerhout van de Inspectie Verkeer en Water staat (IVW). Een berg papieren passeert de revue: chauffeurs pas, rijbewijs, taxi- en bedrijfs- vergunning, APK, rittenstaat, weekstaat met gewerkte-en rusturen. Dan nog controle op zichtbare tarieven, kilometertel ler en aanwezigheid van blauwe nummerplaat. „Kunt u de taxameter voor me aanzetten", vraagt Hoogerhout. „Wil ik wel", zegt de chauffeur, „alleen weet ik niet hoe dat ding precies werkt." De meter be hoort niet alleen de ritprijs voor de klant aan te geven, maar ook alle gereden kilometers sinds aanschaf van de taxi. Aan de hand van de kilometerstand valt ook de administratie te contro leren. Na het nodige gefriemel staat de meter op nul. Amster dam is uniek in Nederland, weet Hoogerhout. „Het is de enige stad waar de taxameters altijd op nul staan. Strafbaar is het niet, het is een hiaat in de wet." Hoogerhout kent de Amster damse taxiwereld als zijn broek zak. Sinds 1991 controleert hij er als rijksinspecteur chauffeurs en hun voertuigen. Reden tot de eeuwwisseling nog zo'n 1.500 taxi's in de hoofdstad rond, sinds de invoering van de Taxi- wet in 2000 steeg hun aantal ex plosief. Landelijk zijn inmiddels 33.000 taxivergunningen door de IVW uitgegeven. In de regio Amsterdam is dat aantal inmid dels opgelopen tot vijfduizend. De vele nieuwkomers op de taximarkt doen de branche geen goed. Uitpuilende standplaat sen, verkeersoverlast en chauf feurs die de regels aan hun laars lappen. Veel chauffeurs kennen de stad niet of rijden bewust om. De meest absurde situaties spelen zich af. „Op één avond reed ik in twee taxi's", vertelt een klant. „De ene chauffeur had gedronken en wist totaal de weg niet. De tweede chauffeur sprak amper Nederlands en reed een fiks stuk om. Maar het summum was dat hij tot mijn grote verbijstering ondertussen tv keek! Op zijn dashboard zat een tv-schermpje, waarop zich snoeihard een agressieve zom biefilm afspeelde." Het verschijnsel van tv in de taxi is Hoogerhout onbekend. „Ik ben het nog niet tegengekomen, maar we kunnen daar zeker te gen optreden." Wel ziet hij da gelijks andere misstanden tij dens zijn inspectierondes. „De taximarkt is zeer fraudegevoelig. De administratie is nog steeds handmatig, er wordt gewerkt met cash geld en dus wordt er gemakkelijk gefraudeerd." Behalve de chauffeurs contro leert de IVW daarom ook de ad ministraties van taxibedrijven. „De gekste en meest ingewikkel de bedrijfsconstructies kom je tegen. Zoals grote jongens in de taxiwereld, die ergens bovenin een holding hun vergunningen nog steeds voor veel geld verhu ren." In de hoop dat de taximarkt zich weer normaliseert, vinden bo nafide chauffeurs de inspecties prima. „Punt is alleen dat nu de (advertenties) -J-jt Ook 2e Paasdag kunt u het Rijke Keukengc Paasdag kunt u het Rijke Keukengevoel ervaren. In onze geheel vernieuwde showroom presenteren wij talloze nieuwe opstellingen, waaronder een unieke collectie '5 sterren keu kens'. Beauties van keukens: met alles erop en eraan, waaronder de mooiste en beste apparatuur. Voor prijzen die maximale inhoud geven aan het 'Rijke Keukengevoel'. taHtri tl Hl heikcii. liiicH ci Hl IHcli HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 onze brochure en ki|k op internet www.keukenmaxx.nt (advertentie) www.mobi.nl e paasdag open van 10.00 tot 17.00 uur jf nu alle dagen van het jaar lekker voordelig tafelen met I. Naast een denderende paasshow met héél veel nieuws iren wij o.a. deze feestelijke aanbieding. Een robuuste tafel voor gezelschappen en plexi designstoelen die u meteen kunt ippen en meenemen! ^1 SOLID uitgevoerd 'geolied eiken. Meet Jft 220 x 100 cm. ~)ciale aanbieding: 1359.-Nu 1132, -Ij OUVERTURE desigr met metaal Inklap- voorraad leverbaar aanbieding: ijle 225,- Nu 69,- 1 esio n den haag/gpd - Komt het ooit zover dat ouders de producent van gewelddadige tv-program- ma's voor de rechter dagen om dat hun kind door een overdosis geweld op de buis agressief is geworden? „In Amerika ver wacht ik wel dat er zo'n zaak komt", zegt letselschade-advo caat De Witte. De Witte reageert op een giste ren in het wetenschappelijke blad Science gepubliceerd Ame rikaans onderzoek. Daaruit blijkt dat geweld op televisie leidt tot agressief gedrag. Pubers die dagelijks meer dan een uur televisie kijken, zijn vaker be trokken bij vechtpartijen of be rovingen. Patty Valkenburg, hoogleraar kind en media aan de Universi teit van Amsterdam stelde giste ren dat het effect van televisie- geweld op kindergedrag lijkt op het verband tussen roken en het krijgen van longkanker. De Wit te eist op verzoek van twee zieke rokers via een rechtszaak geld van tabaksfabrikant Niemeyer. Zijn cliënten beweren ziek te zijn geworden van Samson- shag. Is een dergelijke claim ook te verwachten tegen producen ten van gewelddadige films? „Dat is heel wat complexer", meent De Witte. „Moet je de programmaproducent verant woordelijk stellen? De omroep? Of juist de kabelmaatschappij die de programma's doorgeeft?" Volgens De Witte is het lastig om te bepalen of vooral de tele visie tot gewelddadig gedrag heeft geleid. „Zie maar eens een psycholoog te vinden die aan toont dat het karakter is ver vormd door televisie. Het kan ook genetisch bepaald zijn of door zogenaamde verkeerde vriendjes. Bovendien kun je het Amerikaanse onderzoek niet zo maar gebruiken voor een Ne derlandse rechtszaak." COMMENTAAR helemaal nergens op. Die kinde ren hebben thuis trouwens ook de meest gewelddadige spelle tjes op de playstation. En van wie krijgen ze die? Van hun ou ders." Die ouders hebben bij V&D vol op keus. De spelletjes hebben namen als Eliminator, Head Hunter, Resident Evil en Ex termination. Op de verpakking staan wreed grijnzende mannen met zware machinegeweren. De speler kruipt in hun huid en baant zich al schietend en moordend een weg door een wereld vol gevaar en avontuur. Geweld op tv? Kinderspel. juiste mensen gecontroleerd worden", zegt een van hen. „De foute krijgen ze niet te pakken. Die waarschuwen elkaar en rij den snel een stukje om." Voor Karol Wojtyla moeten de heilige dagen voor Pasen en het paasfeest zeif een ware lijdensweg zijn. Hij laat daarom een groot deel van de religieuze vieringen over aan 'lagere' geestelijken. De Heilige Vader is fysiek aan het eind van zijn latijn. Zijn gezondheid is zo broos dat zijn artsen per dag zijn rooster vaststellen. Parkinson en artrose hebben paus Johan nes Paulus onmiskenbaar in hun greep waardoor hij ernstig in het uitoefenen van zijn ambt wordt beperkt. Zelfs knielen valt hem zwaar en dat behoort nu eenmaal tot de 'core busi ness' van een kerkvorst. De vraag is dan ook gerechtvaardigd of de Heilige Vader het zichzelf en de grote schare katholieke gelovigen nog langer kan aandoen om zo door te gaan. Het zou de katholieke kerk, althans volgens een handvol conservatieve kardinalen, aan leiderschap en richting ontberen. Het wat vooruitstre vender deel van de katholieke gemeenschap hoopt juist dat er met de pensionering van Johannes Paulus een meer ver lichte geest aan het roer van het Vaticaan komt te staan. Maar zo eenvoudig is het niet om op te stappen. Bijna al zijn voorgangers stierven in het harnas, al dan niet een handje geholpen door ambitieuze rivalen. Slechts een keer eerder trad een paus om gezondheidsredenen vrijwillig terug. Jo hannes Paulus II heeft herhaaldelijk gesuggereerd pas aan opstappen te denken als hij 'van boven' duidelijke signalen ontvangt. Maar laten we wel wezen, anno 2002 is het pause lijke ambt een stuk veeleisender geworden. En zelfs wereld lijke vorsten als onze eigen Juliana onderkenden tijdig dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is. Karol Wojtyla heeft als kerkvorst een plek in de wereldge schiedenis veroverd zoals het maar weinigen voor hem ge gund was. Zijn rol bij de val van het communisme is exem plarisch. Als we de ingewijden mogen geloven, wil de paus zelf niets liever dan zijn laatste levensdagen in een Pools klooster slijten, maar worstelt hij met een moreel dilemma. Zijn wens moest nu toch maar eens gehonoreerd worden, al betekent dat dat het goddelijke signaal wellicht voor een keertje 'van beneden' moet komen. den haag/gpd - Energiebedrijf Essent en de ANWB hebben in de afgelopen maand beiden al zo'n duizend telefoonnummers van plaagbellers geblokkeerd. Plaag bellers zijn mensen die zonder goede reden bellen met gratis servicenummers. De bedrijven die van zulke nummers gebruik maken, zijn erg blij met de nieuwe dienst van electronische dienstverlener SNT. Daarmee kunnen ze lastige bellers voortaan met één druk op de knop blokkeren. Plaagbel- len kost ondernemingen al gauw een halve euro per ge sprek. „In het begin van onze nieuwe campagne met een gratis servi cenummer hadden we voor 90 procent te maken met plaagbel lers. Door deze nieuwe dienst is dat al teruggebracht naar zo'n 30 procent", zegt woordvoerster Bult van Essent. Volgens ANWB-woordvoerster Tichelaar gaat het plaagbellen ook ten koste van de dienstver lening: „Mensen die de wegen wacht en alarmcentrale bellen, willen graag snel worden gehol pen. De hinder en het ongemak van die pesttelefoontjes maken het werken voor onze mensen gewoon lastig. Het is zonde van de energie en tijd die zij in zo'n gesprek steken." Vooral jeugdige bellers vinden het leuk om naar de gratis servi cenummers te bellen. Bult: „De pieken van het plaagbellen lig gen vooral in de schoolpauzes. Vaak hoor je dan op de achter grond wat gegiechel, of wordt er hele vunzige taal uitgesproken." De nieuwe dienst van SNT moet hier in de toekomst een einde aan maken. Vervelende bellers die voor de tweede keer het gra tis servicenummer draaien, wor den definitief geblokkeerd. De blokkade wordt pas opgeheven nadat een betaald nummer is gebeld. ANWB en Essent verwachten dat door de nieuwe dienst de motivatie van de medewerkers van de servicenummers en daarmee ook de efficiency en kwaliteit van de dienstverlening weer gaan stijgen. (advertenties) Tuincentrum Overvecht Lisse - Heereweg 350 Den Haag - Noordweg 143 Op deze dag valt er bij Van Til véél te beleven. Zo presenteren wij in ons Designcentrum een unieke Rolf Benz Show, met o.a de nieuwste modellen uit de collectie 2002. Ronduit spectaculair is de vernieuwde slaaajumerafdeling op de 2e etage: Noord-Hollands' de meest complete speciaalzoBr voor exclu sief slapenI Daarnaast brengen wij natuurlijk feestelijke paasaanbiedingen. Die vindt u op alle afdelingen in onze zaakl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3