Ik moet vies en nat an het veld komen' SI 'wartomrand afscheid dreigt voor Marco de Ridder zaterdag 30 MAART 2002 SPORT ertjan van Geen de Ridder stond als 23-jarige voetballer van SJC punt naar WSB te vertrekken toen Arie Lagen- ri overhaalde naar w Katwijk te komen. Het is e beslissing uit zijn voetballoopbaan geweest, succesvolste ploeg uit de jaren negentig van de eeuw vierde hij drie algehele a mteurkam pioen- jen en vier afdelingstitels. Het twaalfde en laat- oen is verre van leuk voor de 34-jarige linksbui- rige week verloor Katwijk van dorpsgenoot loys (3-0) en degradatie dreigt. Het zou een af- met een dikke zwarte rand zijn. Marco de Ridder stellingen over het verleden, de verjonging, trai- jns Groenendijk en het clubbelang. Ico de Ridder heeft een afschuwelijk weekein- ter de rug. in je wel zeggen. In de twaalf jaar bij Katwijk er niet een gemist, dus inclusief bekerwedstrij- b ik iets van 25 keer een Quick Boys - Katwijk naakt. Dit was de bitterste, zeker omdat het atste was. Ik speelde slecht, zat vanaf het begin de wedstrijd. Ik had vooraf een speciaal gevoel, veus. Ik had er zin in en voelde me goed, lisschien had ik me in de rust moeten laten 11 voor Chris de Bie of Karim Hajji. Ik ben gaan, dacht dat ik degene kon zijn die de wed- Hl omdraaien. Maar het was niet zo. il wat veranderd in de jaren. Vroeger was het en wedstrijd, maar Quick Boys wilde niet voet- Ze gingen voor een punt, net als Rijnsburgse n week eerder. Je ziet het in het hele zaterdag en het is misschien de doodsteek. Misschien wij dat ook maar gaan doen, maar dat zit niet ijk opgesloten. leving mis ik ook wat, het is gezapiger gewor- ijn eerste Quick Boys - Katwijk zal ik nooit »rgeten. Ik heb het eerste half uur om me heen van verbazing. Voor de echte Katwijker blijft een belevenis, maar er komen nooit meer an kijken. een kloteweekend. Ik heb twaalf jaar in de egedraaid en ik had graag op een leukere ma- jn laatste derby gespeeld, maar ja: dat is fjonging bij Katwijk is te snel doorgevoerd. k het niet, maar het is wel een belangrijk punt. bleem is juist dat degenen die de kar moeten tekort zijn geschoten en daar reken ik mezelf Als een team draait, is het makkelijker om spelers in te passen. Met wat meer geluk had- veilig in de middenmoot gestaan en hadden Ier druk de competitie uit kunnen spelen, ben veel talent bij Katwijk en het is belangrijk '1 jonge spelers uit de eigen opleiding in het pelen. Dat verlangt het publiek ook. Het was de taak van Alfons Groenendijk om te verjongen en hij is erin geslaagd. Niet voor niets gaat Martin van Leeuwen naar Sparta en zijn Chris de Bie en Jean- Paul Verkade benaderd door ADO Den Haag. Maar het blijft in deze situatie moeilijker voor de jon gere spelers om met de druk om te gaan. Als je alle kleine dingetjes bij elkaar optelt van het afgelopen seizoen, kun je zeggen: ze zijn te vroeg gebracht." 3. Alfons Groenendijk heeft zich vergist in de zwaar te van het trainerschap. „Ik denk dat Alfons heel goed besefte waar hij instap te. Hij wist dat veel ervaren spelers weg zouden gaan. Zijn trainingen en zijn manier van motiveren geven aan dat het niet te zwaar voor hem is. Hij gaat nog heel ver komen als trainer. Dat de druk van buitenaf op hem nu wel heel groot wordt is een gegeven, maar het is hem niet aan te rekenen. Hij heeft veel moeten schuiven door blessures. Denk alleen al aan het feit dat we pas sinds kort weer een spits hebben nu Barry Dubbeldeman terug is van een blessure. Daarvoor stond noodgedwongen een verdediger, Mare Helder, op die plaats." 4. Het is niet meer mogelijk om te bouwen aan een team. „Juist wel. Je moet als club aan een team bouwen. Het klopt dat we door het verjongen niet hoog staan en dat spelers worden weggehaald door profclubs. Maar we praten over een extreme situatie, vanwege de aderlating van afgelopen seizoen toen vijf spelers stopten en de blessuregolf van dit jaar. Vroeger lever den we elk jaar twee spelers in en kwamen er twee bij." 5. Een gemiste kans is beter dan geen kans. „Ik verhes liever met 3-0 nadat we finaal van de mat zijn gespeeld, dan dat we kansen missen en door een paar counters met lege handen staan. Het creëren van kansen is prachtig, maar je hebt er weinig aan als je niet scoort. Tegen Rijnsburgse Boys waren we be ter. Ik sprak na de wedstrijd met Wesley Slingerland en die zei dat ze voor een punt gekomen waren. Hij wil ook liever aanvallend voetballen, maar aan het einde hadden zij drie punten. Toen dacht ik: ja, hij heeft wel gelijk. Maar als wij dat soort voetbal hadden gespeeld, was ik vijf jaar geleden al gestopt. Ik moet vies en nat van het veld komen en gevoetbald heb ben." 6. Marco de Ridder is een jaar te lang doorgegaan. „Dat hoor ik vaker, maar het is niet waar. Ik had best mijn twijfels, maar ik ben büj dat ik er nog een sei zoen aan vast heb geplakt. Voor de club was het heel belangrijk dat iemand met ervaring bleef. Ik vind het niet belangrijk om op mijn hoogtepunt te stoppen. Op deze manier afscheid nemen - zorgen dat we niet degraderen - is ook een uitdaging. Ik voetbal niet al leen voor mezelf, ik doe het ook voor de club. - Ik moet het kunnen bijbenen. Mijn lichaam begint wel aan te geven, dat het mooi geweest is. Ik herstel langzamer. Met mijn manier van voetballen houd je Katwijk-speler Marco de Ridder: „Op deze manier afscheid nemen ook voor de club." Foto: Dick Hogewoning - zorgen dat we niet degraderen - is ook een uitdaging. Ik voetbal niet alleen voor mezelf, ik doe het het ook niet tot je 37ste vol. Ik ben een rouwdouwer. x Maar aan het begin van het seizoen voelde ik me goed. Ik was superfit, draaide een goede voorberei ding, maar raakte geblesseerd. Ik merk wel, dat ik niet meer de scherpte voor het doel heb die ik vroeger had. Als ik nu een bal op tien meter van de doellijn krijg, weet ik niet meer zeker dat hij er in gaat. Dat heeft met zelfvertrouwen te ma ken. 7. Alfons Groenendijk moet de laatste wedstrijden meedoen. „Dat is een leuke. Het levert een hoop publiciteit op. Voor de club is het best iets om over na te denken. Gezien de belangen, is het misschien een oplossing. Ik weet niet hoe hij er zelf tegenaan kijkt. Ik heb het nooit met hem erover gehad. Op de trainingen merk ik dat hij topfit is. Hij doet nog steeds mee. Ik vind het best als hij zichzelf opstelt, zo lang hij maar geen linksbuiten staat." 8. De vertrokken aanvoerder Marco van der Plas zei in het Leidsch Dagblad er niet wakker van te liggen als Katwijk zou degraderen, omdat zijn aanbod voor hulp werd afgeslagen. Met die uitspraken heeft de zoon van de hoofdsponsor onnodig onrust ge zaaid. „Ik moet eerlijk zeggen, dat ik het niet heb gelezen. Marco is een goede vriend van me en ik weet dat hij impulsief is. Maar hij is geen domme jongen, mis schien heeft hij wel bewust onrust gezaaid. Hij kan dingen zeggen die op het randje zijn om mensen te prikkelen. Toen we nog samen speelden, heb ik ook wel eens de neiging gehad om hem een klap te geven als hij weer eens te keer ging, maar na de wedstrijd liepen we weer arm in arm weg. Hij heeft er alles voor over om Katwijk in de hoofdklasse te houden, neem dat maar van mij aan." 9. Een winnaarsmentaliteit is belangrijker dan een fluwelen techniek. .Absoluut. Een team met tien Cruijffen is een drama, maar met een paar Willy van der Kerkhoven ertussen wordt het wat. Een ploeg moet de perfecte balans hebben. Negen jaar geleden hadden we een veel beter uitge balanceerd team dan twee jaar geleden, toen kon ie dereen kampioen worden. Begin jaren negentig wis ten we van tevoren dat we wedstrijden gingen win nen. We raakten niet in paniek als we 1-0 achter kwa men. Dat is nu wel het geval. Als wij nu uitgaan van een systeem bij de tegenstan der en het klopt niet, weten we het ook niet meer. Dat was toen wel anders. Marco van der Plas kon een wedstrijd perfect lezen en zette meteen de spelers op de juiste plaats. Ik kan dat niet. zie het vaak pas ach teraf. Op dit niveau moet je sowieso een winnaarsmentali- teit hebben en ik zie wel eens jongens lopen, die twee niveaus hoger hadden kunnen spelen als ze er iets voor over hadden gehad. Ik zou wel een fluwelen techniek gehad willen hebben." 10. Een andere trainer dan Alfons Groenendijk zou allang ontslagen zijn. „Ik ben absoluut tegen het ontslaan van een trainer. Katwijk is er ook de club niet naar. Ik heb het een keer meegemaakt met Bob Kootwijk en toen kon het niet anders. We speelden niet goed en de sfeer was slecht. Het heeft lang geduurd, voordat hij werd ontslagen. Ik was bijna gestopt dat jaar. Wim van Zwam heeft me overgehaald om door te gaan. Wat er bij Noordwijk met Eelman is gebeurd, vind ik dramatisch. Iemand met zo'n staat van dienst. Het maakt hem alleen maar groter dat hij zelf is opge stapt. We staan wel aan de verkeerde kant van de streep, maar dat ligt niet aan de trainer. Op de trainingen gaat het er zo hard aan toe en in de wedstrijden wer ken we zo hard voor elkaar, dat ik geen oorzaak kan vinden waarom het slecht gaat. Ik weet alleen dat we als de donder uit die negatieve spiraal moeten ko men. Het heeft al te lang geduurd." HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL e irk Lamers ,Ik heb voor hockey gekozen nkele vriendinnetjes uit de lar Alecto gingen." e: „Ik hield van paardrijden en voetbal helemaal niet leuk. Ge enburg, die vond ik wel erg leuk >m raakte ik, pas op mijn zes- n voetballen geïnteresseerd. Ik samen met een vriendin bij een 5t< unelden en omdat zij niet op za- on spelen, is het UVS geworden ICL. Inmiddels speel ik er al zo UVS mijn club is geworden." in: „Na een paar jaar judo kwam 1 achter dat ik voetbal leuker >or een jongen is die keus ook leiderdorp - Drie kinderen in drie verschillende eerste elftallen. Deze redelijk uitzon derlijke combinatie komt voor bij de familie Mieremet in Leiderdorp. Esther (27), ac countmanager bij de PTT in Hoofddorp, (midden) hockeyt bij Alecto. Brieneke (25), pe dagogisch medewerkster in het bijzonder onderwijs, voetbalt bij UVS en RCL-speler Benjamin (21) studeert aan de HES in Amsterdam. Alleen de jongste van de drie woont nog in het ouderlijk huis. meer voor de hand liggend dan bij Brie neke." Esther: „Wie van ons het beste is? Hoc key, voetbal en vrouwenvoetbal zijn moeilijk met elkaar te vergelijken. Benja min speelt tweede klasse, Brieneke heeft een seizoen eerste klasse gespeeld, maar ik heb twee jaar hoofdklasse meege maakt, het allerhoogste niveau." Benjamin: „Ho. ho, ik heb ook nog in het Leids Elftal gezeten." Brieneke: „Daar komen we dus niet uit, maar ik geef toe dat Esther er de meeste aanspraak op maakt." Esther: „We hebben redelijk sportieve ouders. Pa voetbalde bij w Leiden en ma heeft geturnd. Onze ouders hebben ons altijd gesteund bij het sporten. Als je studeert, drie keer in de week traint en ook nog een jeugdteam coacht dan kun je er geen bijbaantje op nahou den, maar ben je op je ouders aangewe zen." Brieneke: „Wat denk je van paardrij den? Dat is, zeker hier in Leiderdorp, écht geen goedkope hobby." Esther: „Op zondagavond worden er tij dens Studio Sport hele discussies ge voerd. Benjamin en ik zijn voor Ajax, pa is voor Feyenoord en Brieneke voor PSV, nog vanwege Vanenburg." Brieneke: „Gezien de uitslagen van de laatste tijd is het duidelijk dat pa het hoogste woord heeft." /k word geboycot door de sol daatjes van de Kleine Gene raal. Frank de Boer. Phillip Co- cu en Patrick Kluivert praten niet meer met mij. De heren in ternationals hebben het gehad met het maandblad waar ik aan vastzit: Johan. Een paar nummers geleden schreven wij dat het ons in het geheel niet zou verbazen dat er toen in Kopenhagen meer dan alleen maar beleefdheden zijn uitgewisseld met die Deense pin-up mejuffrouw Eggers. Uit bronnen die wij vertrouwen, hadden we vernomen dat veel geruchten over losbandigheid van onze voetbalsterren hart stikke waar zijn. Daar vertrok het gezicht van recordinterna tional Frank de Boer nog erger van dan na een tegendoelpunt. Ook Dick Advocaat vond het een verhaal waarvoor johan straf verdient. Alleen Willem van Ha- negem haalde er zijn schouders over op. 'Hebbie het gelezen Wil lem?' 'Wa? Ikke niet. Na Nederland-Engeland vroeg ik aan perschef Rob de Leede wat de boycot nu eigenlijk be helsde. En hoe lang die ging du ren. Tot en met het WK of zo? Flauw grapje. De Leede kon er nog een beetje om glimlachen, maar de Kleine Generaal, die naast hem stond, niet. Hoezo WK? Sorry, da's waar ook, jullie gaan helemaal niet naar het WK. Hoe lang De Boer en zo van plan waren boos te blijven, kon De Leede mij niet vertellen. Van de week was het in elk geval nog niet over. Dinsdagochtend werd ik gebeld door de KNVB. Ze had den bij het ontbijt nog even aan de aanvoerder gevraagd hoe het met Johan zat waarop Frank had gemompeld: Weet ik veel. wat is er met Johan dan? O de boycot. Ehhh, wat mij betreft is er nog niets veranderd. Stel dat wij met ons nogal sug gestieve artikel over het bonte le ven van onze oranjehemden volledig naast de plank zouden hebben geslagen. Stel Sleep ons dan lekker voor de rechter of zo iets. Zo niet, haal je schouders op. hou je mond en plaats je voor het EK2004. Maar nee hoor, meneer De Boer kondigt Het dringt niet tot die Oranje bende door dat het volk zich van hen afkeert een boycot af. Voor onbepaalde tijd. Lekker snugger. Ik geloof dat onderhand alle kranten en bladen hebben opgemerkt dat het Nederlands elftal door Jo han op zijn pik is getrapt. Zo schiet het natuurlijk niet op met die boycot. In al die stukjes gaat het elke keer weer over Kopen hagen, Kira Eggers en meer van dat fraais. Lege plekken in de Arena tegen Engeland, een nog niet voor de helft gevulde Kuip tegen Spanje en het dringt maar nier tot De Boer. Cocu, Kluiverten die hele Oranje-bende doordat het volk zich van hen afkeert. De man netjes met ego's zo groot als hun bankrekeningen weten zich van de prins geen kwaad. Hoezo WK-kwalificatie verprutst? Dat lag niet aan ons hoor. maar aan dat kloteveld in de Arena, aan dat fluitsignaal vanaf de tribu ne thuis tegen Portugal, aan die scheidsrechter die uit tegen Por tugal een pingel tegen gaf en aan die Ieren met hun overdre ven inzet. En wat nou blote wij ven? Da's allemaal verzonnen. Door De Telegraaf, Aktueel en door Johan. Behalve dat ik wórd geboycot, boycot ik sinds een paar dagen zelf ook 'Het Comité Vlietland niet voorde ballen' kan van mij de boom in. Dit opdringerige clubje uit de Socialistische Partij wil dat ik een bezwaarschrift in dien tegen het bestemmingsplan Vlietland. Hoewel er op mijn voordeur staat dat ik geen gela zer in mijn brievenbus wil (al leen kranten en zaken die de postbode voor mij persoonlijk heeft geselecteerd), valt de SP mij toch lastig met een schreeu werige reclamefolder. De socialistische boodschap: Vlietland niet voor de ballen Het voorop de folder afgebeelde verbodsbord met daarin een golfstok en een golfballetje zeg gen mij voldoende. Hier kan ik dus niet tegen. Ik heb helemaal niets met golfen, sterker nog. ik vind het een merkwaardige be zigheid. maar dat vind ik ook van korfbal en kunstzwemmen. Om met Youp van 't Hek te spre ken: 'Golfen is knikkeren voor jongens en meisjes die niet wil len bukkenof zoiets. Dat de SP tegen de aanleg van een luxe recreatie-odtd met ho tel en bungalows in de Wetlan den is, prima. Zet 'm opzou ik zeggen. Maar hou die golfers er buiten. Die doen geen vogel of konijn kwaad. En de suggestie dat golfen een sport is voor al leen maar rechtse ballen is niet meer van deze tijd hoor. stelletje wereldvreemde asportievelin- gen. Onder mijn familie en vrienden bevinden zich meer golfers dan mij lief is en het me rendeel van die balletjesmeppers stemt keurig links. Maar ik ga ze aanraden voortaan wel uit de buurt van de SP te blijven. Om dat die partij het golfen wil ver bieden en dat nog ongevraagd bij je thuis komt vertellèn ook. Jaap Visser Reageren? sport redactie.ld^damlate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33