'Films hebben nu zelfs een plot' GESPREK VAN DE DAG Schoenmode uit 'Moulin Rouge' Boedapest als wereldcentrum van pornografie Ronnie Bi in beroep ZATERDAG 30 MAART 2002pf j MENSELIJK PRINS HARRY is getroffen door de ziekte van Pfeiffer, heeft een woordvoerder van het Britse ko ninklijk paleis gisteren gezegd. De 17-jarige zoon van kroonprins Charles is onderzocht door een arts, maar was fit genoeg om met zijn vader en broer, prins William, op skivakantie te gaan in het Zwitsere Klosters. De ziekte van Pfeiffer, ook wel klierkoorts ge noemd, wordt veroorzaakt door een virus en kan worden overge bracht via slijm en speeksel. Symptomen zijn onder andere op gezette klieren, hoofdpijn en ver moeidheid. Duizenden mensen schrijven nog steeds brieven aan PRINSES DIANA. De post voor de in 1997 overleden prinses, arriveert in grote aantallen bij Diana's familie, de Spencers, op het Britse landgoed Althorp, waar ze ook begraven ligt. De familie heeft twee scheepscontainers aangeschaft om de post in te bewaren. De postbode heeft aan zijn fietstassen niet genoeg en moet met een bestel busje langskomen. De meeste brieven komen uit de Ver enigde Staten, maar ook zijn er afzenders uit Afrika en India. Het gaat ook om cadeaus en gedichten. Volgens een woordvoerder van Althorp schrijven heel veel mensen alsof Diana nog steeds in leven is. „Zij schrijven dat ze haar niet vergeten en dat ze elke dag aan haar denken." Diana kwam in 1997 door een auto-ongeluk in Parijs om het leven. Ze was 36 jaar oud. De politie in Boxtel is bij zonder ongelukkig met een kennelijk als 1-APRIL- GRAP bedoelde oproep aan mannen boven de 18 jaar in Boxtel om dna-ma- teriaal af te staan. In een donderdagavond versprei de brief op een nog onbe kend aantal adressen staat dat de politie het dna-ma- teriaal nodig heeft voor haar onderzoek naar een ernstig zedenmisdrijf. De tot nu toe onbekende brief schrijver stelt dat in een afvalbak van de gemeente ongeïdentificeerd orga nisch materiaal is gevon den. Recent onderzoek heeft uitgewezen dat dit te maken heeft met een ern stig zedenmisdrijf, stelt de schrijver. Deze vraagt alle volwassen mannen hun oorsmeer op een watten staafje bij het politiebu reau aan de Bosscheweg te brengen. In de enveloppe heeft de schrijver een wat tenstaafje bijgeleverd. Ze lijken opgewassen tegen koudere temperaturen, maar ijsbeer HUGGIES en haar jong FREEDOM hebben ge wacht op een mooie lentedag om hun buitenverblijf te betreden. Huggies is in 1994 gevonden op een ijsschots voor de kust van Siberië. Ze was toen vijf maanden oud. Via Moskou kwam het ijsbeertje in Ouwehands Dieren park. Vanwege deelname aan een fokprogramma verhuis de ze in 1998 naar Zweden. Nu is ze tefug in Rhenen- ,met haar jong van 3,5 maanden oud. Een negenjarige Britse jon gen heeft met de platen maatschappij EMI een CONTRACT afgesloten voor een bedrag van 1,6 miljoen euro voor het op nemen van drie soloal bums. De negenjarige De- clan Galbraith kan het zelf nog maar amper bevatten. ,,Een jaar geleden deed ik mee aan een talentenjacht en nu opeens heb ik een contract getekend bij EMI", aldus Declan. Het wonderkind wil in de voet sporen treden van zijn idool Robbie Williams van wie hij op zijn debuutal bum de hit Angels wil op nemen. In september ver schijnt zijn eerste cd. Zijn carrière als zanger begon Declan een paar jaar gele den toen zijn grootvader hem meenam als hij met zijn Ierse band optrad in cafés. ,,Mijn vader is in middels overleden, maar Declan bleef de Ierse lied jes zingen die mijn vader hem had geleerd", aldus een trotse moeder. De legendarische CHUPACABRA is gesignaleerd. Dat be weren drie Argentijnse herders. De chupacabra is een bloeddorstig mythisch wezen, dat volgens de Latijns- Amerikaanse overlevering 's nachts toeslaat. De chupa cabra zou half mens half dier zijn. De herders zeggen dat ze de chupacabra tot drie keer toe hebben gezien, zo melden Argentijnse media. Het wezen heeft volgens de plattelanders grote poten, rooddoorlopen ogen en scher pe tanden. Het zou sporen hebben achtergelaten. Het is voor zover bekend de eerste keer dat het monster zou zijn opgedoken in Argentinië. Eerder zou de chupacabra zijn waargenomen in Puerto Rico, Chili, Mexico, Brazilië en de Verenigde Staten. In Puerto Rico zou het beest in 1995 enkele boeren hebben aangevallen en hun bloed hebben gedronken. De rode Jaguar van IN SPECTOR MORSE uit de gelijknamige televi sieserie wordt 30 april geveild bij het veiling huis Coys of Kensington in Londen. Dat meldt de omroep BBC op haar website. De auto moet volgens de BBC zeker 80.000 pond opbren gen. ,,Er is geen enkele Jaguar die over de hele wereld zo herkenbaar is", aldus het veiling huis. De auto werd in de tv-ser.ie gereden door de onlangs overleden Brit se acteur John Thaw die de rol van politie-inspecteur Morse speelde. De Britse 25-jarige advocaat James Went won vorig jaar de uit 1959 daterende bolide tijdens een wedstrijd. Hij ontving toen de sleutels van Colin Dexter, de geestelijk vader van Morse. Went zei toen de wagen zeker te willen houden, maar heeft zich inmiddels bedacht. Een Britse vrouwelijke LUCHTMACHTOFFICIER die zes jaar geleden haar enkel blesseerde toen zij hooggehakt in looppas een zware plunjezak moest versjouwen, heeft donderdag van de rechter compensatie toegewezen ge kregen. Kapitein Deborah Burns (28) scheurde op de derde dag van haar basistraining in 1996 haar achilles pees. Zij was voor een parade in galatenue gestoken en droeg schoenen met hoge hakken toen een meerdere haar opdroeg een 36 kilo zware plunjezak op te pakken en 'zich te haasten' naar een accommodatieblok. Inliet buitenland werd de trend afgelopen zomer al ge zet, maar hier staat de schoen met smalle leest, puntneuzen en diabolohak jes dit voorjaar pas in de winkel. Waarschijnlijk is de behoudende Nederlandse consument pas na het zien van bioscoopkrakers als Lord of the Rings' en 'Mou lin Rouge' klaar voor de nieuwste trend op schoenen- gebied. Het modebeeld van Moulin Rouge is romantisch, zacht - en vrouwelijk. Elegante rijg- laarsjes - passend bij korset ten en brede rijgceintuurs - met niet al te hoge diabolo hakjes maken het beeld compleet. Nicoline van Enter is trendwatcher op het ge bied van schoenen en tassen. Volgens haar zullen veel vrouwen deze laarsjes als een zegen ervaren, want met de veter kunnen ze ook worden aangepast op een struise Hollandse kuit. De rijgjes zitten niet alleen op de wreef, maar ook op onverwachte plaatsen zoals de zijkant of achterkant. Het schoeisel is vaak uitbundig versierd met roesjes en smokwerk. „Dankzij een nieuwe techniek waarbij leer met laser wordt uitgesneden, ontstaat een soort lederen kantwerk. Ook zien we veel prints en reliëfdrukken in kant- of bloemenmotieven", verklaart Van Enter. Wit vormt de hoofdmoot. Me kleur wil, kan kiezen uit het hele palet van bleekroze tot diep wijnrood. Wanneer je de Moulin Rou ge-mode naar het zwart ver taalt, ontstaat plotseling de gotische kledingstijl uit fan- tasy-films als Lord of the Rings en Harry Potter. De bijbehorende schoenen zijn van hoogglanzend zwart leer. Ze blinken uit door de kwali teit van het leer en de scher pe snit. Van Enter: „Deze trend is minder decoratief en de enige versiering bestaat uit subtiele, zilveren gespjes. De laatste schoenenmode geïnspireerd op het filmthema 'Moulin Rouge'. Foto's: ANP/Juan Vrijdag Al met al zijn de schoenen uit deze trend wat neutraler en daardoor geschikt voor b'ij een kantooroutfit." Hoogzo- mermodellen zijn geconstru eerd uit een groot aantal in genieuze bandjes op en over elkaar heen. Het aanbod is zowel voor mannen als vrou wen. Voor mannen en het jongere publiek zijn er casual schoe nen en laarzen - veelal in bruin of naturel - met een af gedragen uiterlijk. Het leer is bekrast, gekreukeld, ge scheurd, gebarsten of heeft zogenaamde modderspatten. „De Belgische ontwerper Dirk Bikkembergs deinst er zelfs niet voor terug om een complete schoen in de was machine te gooien", vertelt Van Enter. Kortom, de trend die vorige seizoenen op spij- kergoed werd toegepast, wordt nu op lederwaren los gelaten. De tassen die bij deze uni- sekstrend horen zijn leger- pukkels en grote, slappe koe- rierstassen. Vaak hebben zF een ambachtelijk aanzien. jnC zijn bijvoorbeeld met grotel steken genaaid of de naderr zijn naar buiten gewerkt, r 1 Ook de eenvoudige, katoe-rP' nen tassen die je vroeger in ®.n boetieks kreeg, worden wer een trend. Riemen zijn bre| en vaak voorzien van een grote gesp of klein tasje, r Van Enter: „Technogympefn zijn wat naar de achtergron geraakt. De sneakers van n( II zowel voor mannen als vrol m wen - zijn plat en de ge- I stroomlijnde vorm is ont- leend aan die van de Forr le 1 en boksschoenen." O de reliëfstiksels komen vandaan. De basis is vaak wit; groen, rood of den als contrast Voor de echt zomerse zijn er espadrille-achtige schoenen en slippers van nim of linnen. De zolen van kurk of touw. ballerina's uit de zijn een gewaagd, natief. Boedapest gaat door voor 's we relds grootste centrum voor de productie van pornografie. Of die reputatie verdiend is, weten zelfs de mensen in de bedrijfstak niet Maar, zegt een producent: Je hebt hier alles: professionele ca merateams, schitterende decors, mooie jongens en een onuitput telijk reservoir prachtige meisjes." Aan zijn zwarthouten bureau hangt een bordje: 'Dr Devil, Pro fessor of Psychology'. Maar een duivel is Istvan Kovacs, de man die door zijn charmante werk neemsters liefkozend 'Kovi' wordt genoemd, allerminst. En voor psycholoog kan hij al hele maal niet doorgaan. Zoals de penisvormige kaarsen in zijn kantoor al doeri vermoeden, heeft Kovacs een ander beroep. Hij is pornograaf. Tussen zijn vingers klemt Ko vacs een dikke sigaar, een klei nood dat naar zijn mening door Bill Clinton oneigenlijk werd ge bruikt. Vette rookwalmen ver troebelen het zicht op een scherm in de hoek dat het oeu vre van de pornograaf toont. 'Splendor of Heil' heet zijn laat ste film. „Ik kreeg hiervoor twee onderscheidingen in Las Vegas, én een prijs voor de beste regis seur in Brussel", zegt hij. „Wat vind je van het licht? Is het niet prachtig?" Het diffuus licht is erg stijlvol, maar het gaat de kijker mis schien ook om hetgeen zich in dat licht afspeelt. „Ja, ja, we hebben in Boedapest prachtige meisjes", grijnst hij. „Dat is een van de redenen waarom deze stad een wereldcentrum van pornografie is." fet se Ibij h.E klein. „Ze woont in een prjisbi ciestadje op 300 km van hjprtr waar de tijd is blijven stilstje st Maar ze was altijd ruimdeip h kend, en inmiddels begrijjjn. dat dit werk meer omvat dl geslachtsdaad. Ze kijkt nul woon naar mijn films." Hongaren hebben niet de{f scrupules over seks als Enj of Amerikanen. Veel HongAAG zouden zich kunnen vinden d de woorden van Oscar Wilzittc die vorige eeuw vanuit heten 1 tholieke Ierland schreef: „üe K geen enkele bezwaar tegeun oj mands seksuele leven, zoliard het maar niet op straat doefba de paarden aan het schrikhaai maakt." ire p „In Amerika bepaalt de wen w geen genitaliën mogen wcö eui getoond", zegt Sandor Laiat h een 46-jarige acteur. „Marijke is behoorlijk schijnheilig, in gi in je fantasie zie je ze toch| Producer Istavan Kovacs met twee van zijn actrices. Foto: GPD/Cees van Zweeden Michelle Weid. Foto: GPD/Cees van Zweeden Boedapest gaat al jaren door voor 'porn city'. Even leek het er op dat die reputatie bij de parle mentsverkiezingen van 7 april een duwtje zou krijgen door de kandidatuur van Cicciolina, de voormalige Hongaars/Italiaanse pornoster, die in 1987 een zetel in het Italiaanse parlement won door op elke verkiezingsbijeen komst haar borst te ontbloten. Maar Cicciolina haalde net niet genoeg handtekeningen om haar kandidatuur te schragen. 'Kovi' Kovacs kan niet zeggen of Boedapest wereldwijd het groot ste centrum is voor pornografie. Maai- hij schat dat er in de stad jaarlijks een 300-tal pornofilms wordt geschoten, waarvan hij met zijn LUXX-Studio de helft voor zijn rekening neemt. „Je hebt hier alles: professionele ca merateams, schitterende decors, mooie jongens en een onuitput telijk reservoir prachtige meis jes." Dat laatste valt ook de amateur meteen op. Toen een Ameri kaan vorige zomer na een ver blijf van een jaar Boedapest moest verlaten, blikte hij in wee moed terug. Hij noteerde in de Budapest Sun, een weekblad: „Je ziet in Boedapest in een uur meer mooie vrouwen dan in Amerika in vijf jaar. Wat vooral opvalt is de manier waarop ze zich kleden, of liever niet kle den. Als je hier een Barbie zou kleden met de outfit van een ge middelde vrouw, zou de pop nog steeds halfnaakt zijn." Michelle Weid, een zwartharige schoonheid in een wolkje par fum, was studente toen ze drie jaar geleden uit de provincie naar Boedapest kwam. Maar niet lang. „Na een half jaar kwam ik in geldnood en ging ik naar een agentschap voor mo dellen", zegt ze luchtig. „Eerst werkte ik een tijdje als striptea- sedanseres, maar toen sugge reerde de agent het filmwezen. Hij was erg goed. Hij vertelde me precies wat ik kon verwach ten." Ze deed haar eerste film toen ze 20 was. Nu, ruim anderhalf jaar en 30 films later, gaat ze door voor de 'Koningin van Honga rije'. Als ik over straat loop, herkennen mensen me", zegt ze. „Sommigen vragen om een handtekening, maar de meesten weten niet wat ze moeten zeg gen. Ik geef ze een glimlach en weet dat ik ze daarmee gelukkig maak. Ik zou ook gelukkig zijn met een glimlach van Brad Pitt." Als beginnende pornoster had Michelle enkele 'onvermijdelij ke' probleempjes. Toen ze haar moeder vertelde over haar carri ère was het huis aanvankelijk te Hongarije was er na de vak wij het communisme in 1989 explosie van vrijheid. Via Ig(| en Matav (twee kabelexpld ten) hebben 100.000 huisljRAG dens nu toegang tot porn<jfslei fie." p on Lazar zou zich graag willefitrik sluiten bij de stelling van ds ee gische 'pomoloog' Vermefdei die na grondig wetenschajte zi onderzoek tot het oordeeleree dat 98 procent van de porjistei fie niets verfoeilijkers portseft teert dan wat zich in de sltl va mer van een doorsnee-gepeln speelt. „Pornografie is zelin g ter geworden", meent hij.|i" tien jaar geleden ging het over de postbode die lang kwam, nu hebben we zelf met een plot." Cees van Zweeden j. ijk c Ik werd wakker van een donderende ovatie. Het was vijf uur 's ochtends en de televisie stond nog aan. Op het scherm zag ik een man met een Oscar in zijn hand. Ik herkende hem met een: Randy Newman. Ik was klaanvakker. Newman einde lijk een Oscar na vijftien keer genomi neerd te zijn geweest. Een record dat in Hollyivood lang in de boeken zal blij ven. In zijn dankwoord hoorde ik Ran dy zeggen dat hij het medelijden van het publiek niet wilde. De volgende dag las ik in de krant dat hij ook gezegd had: 'Ik begrijp niet waarom juist dit liedje (Ifl didn't have you) gewonnen heeften niet één van mijn eerdere nominaties'. Een be grijpelijke opmerking. Want succes heeft de eigenschap dat het vooraf niet te voorspel len is en achteraf niet te verklaren. Wat is er zo goed aan de liedjes van Randy Newman, de singer-songwriter zoals hij in de meeste commentaren genoemd werd? Om te be ginnen de melodieën. Die hebben altijd iets van vroeger tijden. Iets weemoedigs. Je hebt koekjes die alleen grootmoeder kan bakken. En je hebt wijsjes die alleen Newman kan componeren. Be drieglijk eenvoudig. Het zingen van die num mers lijkt trouwens ook eenvoudig. Newman is geen Sinatra of Aznavour. Dus je denkt als je hem hoort al gauw: wat hij kan, kan ik ook. Tot je natuurlijk bij die ene verraderlijke noot komt die net even anders is dan je dacht. Dan de tekst, die hij ook zelf schrijft. Eigenlijk geldt daarvoor hetzelfde: verraderlijk. Ze lijken oppervlakkig maar altijd trekt hij je ergens on derweg het diepe in. Ergens tussen en onder de regels schuilt het gevaar. In een van zijn num mers zingt hij een paar keer achter elkaar op een liefelijke toon: 'Je bent nog hetzelfde meisje dat je altijd was. En dan ineens: 'een paar nachten meer op straat dat is alles en een paar gaten meer in je arm'. Gruwelijk. Het zijn vaak flarden die teksten, geen mooi afgerond geheel zoals Cole Porter zijn nummers schreef Newmans liedjes doen me wel denken aan de toneel- en televisie spelen van Maria Goos. Ze schreef voor de Avro 'Pleidooi' en 'Oud Geld'. Haar series zitten vaak wat loszanderig in elkaar. Maar altijd wordt er mooi in geacteerd. Omdat Maria net als Randy haar acteurs wat extra bagage meegeeft voor on- denveg. Wat extra diepgang, een paar nachten meer op straat of een paar gaten meer in hun arm. Over Newman gesproken nog één ding. In een te levisie-interview zei hij ooit dat de ik-figuur in zijn liedjes vaak andere mensen zijn dan hijzelf is. Dat geeft meer mogelijkheden bij het schrij ven. In zijn werk zijn moordenaars aan het woord. En drugsverslaafden, alcoholisten of an tisemieten. Op die manier breidt hij zijn brave, politiek correcte ik uit met een scala van dubieu ze en misdadige figuren. En zo geeft hij zijn zan gers niet alleen een liedtekst mee maar ook een rol. Geweldige nummers, die liedjes van Randy. Dik verdiend, die Oscar. Ronnie Biggs, een va? nuN' overvallers in de ben I 'Great Train Robben,en 1963, heeft beroep a? 9eze tekend tegen zijn ge\lppen e nisstraf. De nu 72-ja^ SQ Biggs werd na de roqeohe val gepakt en tot 30 ju 220 gevangenisstraf verojcia|e deeld. Hij wist in 190^ 13 ontsnappen en vluclj naar Brazilië. In meiL OL jaar keerde hij ziek t£xj n en werd onmiddellijk Uit vangen gezet om de Lja|e rende 28 jaar van zijL 22 nis uit te zitten. Zijn I caten zeggen dat de lang en 'onevenredig *ik De buit bedroeg 2,6 joen pond (4,2 miljo*»**" ro) - nu ongeveer 57t? joen euro waard, I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2