veiligheid Een vals gevoel van Onvervalste maar aardige I lofzang op paus Karol Wojtyla I TMF: mega-uitzending uit Ahoy; 'Het is vooral een mannenzaak' MEDIA steeds weer de grens CNN-verslaggever Matthew Chance verlegt Hilversum - Pasen is natuurlijk geen Pasen zonder paus. Van daar dat Discovery vanavond een maar liefst tweeëneenhalf uur durende documentaire op tv brengt over het leven van Jo hannes Paulus II, sinds 1978 de eerste niet-Italiaanse paus in 450 jaar. 'De film, gebaseerd op het gelijknamige boek van Ge orge Weigel, geldt als één van de meest betrouwbare en per soonlijke filmportretten die er ooit over de paus gemaakt zijn', zo introduceert de zender de film Witness to hope. De start van de film belooft echter niet veel goeds: met ge dragen stem verklaart de com mentator de van oorsprong Poolse Karol Wojtyla ter plekke heilig door middel van klinken de superlatieven. 'Eén van de grootste voorvechters van reli gieuze vrijheid en eerbiediging van de mensenrechten'. 'Hij heeft appeal'. 'Charismatisch'. 'De meest controversiële figuur van onze tijd'. 'Intelligent, knap, filosofisch". De kijker die ook kritische kant tekeningen verwacht over bij voorbeeld zijn conservatieve ideeën op het gebied van sek sualiteit, komt dus bedrogen uit. De film is één lofzang op de inmiddels 81-jarige vrome kerkvorst die inmiddels lijdt aan artrose als gevolg van de vele uren die hij biddend op zijn knieën heeft doorgebracht, zo meldde de Italiaanse kran ten onlangs. Toch is het wel degelijk de moeite waard de tv niet meteen uit te schakelen. Wie de irritan te, voortdurend aanhoudende loftuitingen weet te doorstaan, krijgt wel een boeiend beeld voorgeschoteld van het leven van de Pool, die in een vroeger leven in eigen land bekendheid genoot als dichter, toneelschrij ver en mysticus. De in 1920, in Wadowice, even buiten Krakau geboren Wojtyla was zoon van een legerofficier en een voor malige onderwijzeres. Zijn moeder stierf toen hij nog erg jong was, twee jaar later over leed ook zijn veel oudere broer. Zijn diepreligieuze vader stelde zijn leven in dienst van zijn zoon, die aan de Universiteit van Krakau Poolse literatuur ging studeren en bovendien een verdienstelijk amateurto neelspeler was. Het was zijn droom om acteur te worden, maar de oorlog gooide roet in het eten. Tijdens de Duitse occupatie kreeg de jonge Karol werk als steenhouwer en wist zo depor tatie te voorkomen. Tegelijker tijd was hij actief in de onder grondse verzetsbeweging UNIA, een Christelijke bewe ging die niet alleen het gewa pend verzet organiseerde, maar ook allerlei cultuuruitingen on dersteunde. Zo was hij actief in een ondergrondse theater groep. De oorlog liet bij hem diepe sporen achter. Geschokt door de deportaties van zijn vele joodse vrienden en ternauwer nood ontsnapt aan een dodelijk ongeluk, besloot hij in 1942 dat hij priester wilde worden. In 1946 werd hij officieel als pries ter gewijd, en in 1958 als bis schop van Krakau. Hij was destijds echter niet de conservatieve kerkleider voor wie velen hem tegenwoordig houden. Polen zuchtte onder het juk van het communisti sche bewind dat de kerk liever kwijt dan rijk was. Tegen de wet in, als nieuwe vorm van verzet, nam Wojtyla zijn jonge studen ten mee op trips in de natuur, om daar over het geloof te pra ten en droeg de ochtendmis op op een omgekeerde kano, de roeispanen samengebonden tot een kruis. Hij zette zich in voor godsdienstvrijheid al leverde dat persoonlijk gevaar op. Toen hij in '78 tot paus werd verko- L'n zen stond dan ook heel Polen |2.3 op zijn kop. En toen hij in 1981 [3.0 werd neergeschoten, verkeerde F. het land in een rouwstemming. |ros Het beeld van verlichte, voor- smi uitstrevende denker dat de film P'© oproept, klopt echter maar zeer j^; ten dele met de werkelijkheid. 0.1 De programmamakers laten Ihrt een wezenlijk en actueel onder-r®€ deel van de pauselijke loop baan onbesproken. Wat de sek suele moraal betreft is de machtige kerkleider immers middeleeuws conservatief: te- gen homoseksualiteit, abortus en het gebruik van anti-con ceptie, al zou dit de aids-explo- sie een halt kunnen toe roepen. Hij zette een paar jaar geleden .4 zelfs een Franse priester uit zijnji functie omdat die het gebruik B van condooms door hiv-geïn- B fecteerden promootte. Ook weigert hij nog steeds vrouwen H toe te laten in kerkelijke func- I ties. Misschien een mooi on- I derwerp voor een documentai- H re voor Pasen 2003? Monique Brandt Witnesss to hope is vanavond te iir i zien op Discovery Channel om jo.< 21.00 uur. hilversum/mediaredactie - TMF maakt er, op de dag van de uitreiking van de muziekawards op zaterdag 13 april, een mam moetuitzending van. Van 10.00 uur tot 23.00 uur zendt de mu- ziekzenderde hele dag live uit vanuit Ahoy' Rotterdam. De veejays volgen alle gebeurte nissen. Van de binnenkomst van de artiesten tot de geluids- en lichtmensen toe. Verder wordt getoond hoe de catacomben er van de Rotterdamse poptempel uit zien en vooral, wat er zoal gebeurt: waar kleden de bands en artiesten zich zo om? Wat krijgen ze te eten, drinken ze veel? Hoeveel visagisten staan er paraat? Is er wel een strijkijzer voor gekreukte kostuums? Artiesten Maar het draait niet alleen maar om de artiesten. Slapen voor Ahoy* mag niet meer maar de fans met kaarten staan er al wel 's ochtends extreem vroeg. Wat doen ze om warm te blijven en wie zijn volgens hun de favorie ten voor een Award? Om 18.00 uur begint de uitreiking van de Nokia TMF Awards 2002. Ook li ve te volgen via TMF in Vlaan deren en www.tmfawards.nl. Op die site kan dezelfde avond ook weer gechat worden met de di verse artiesten en in Ahoy' han gen verschillende webcams DO waardoor de mogelijkheid bl^ staat via de pcachter de sche)^ men te kijken. Cj, Overigens heeft de muziekzeC.oi der gisteren bekendgemaakt wP-Oi er sowieso optreden: dat is 'koningin van hiphop en souL^ Mary J. Blige. Volgens de orgaij satie zijn er daarnaast ook ojpf tredens te verwachten van Br^' git, Brainpower, Sita, Lasgbor Twanes en Christina Milian. hg. heden leverden Chance en Nor- gaard bijna dagelijks reportages. Elke avond gingen ze met een cameraman naar een bergtop, van waaraf ze uitzicht op Kabul hadden. „Met een nachtkijker en een videofoon konden we zo wat beelden maken. Het was al lemaal niet zo duidelijk, maar op deze manier konden we wel de Amerikaanse bombardemen ten op Kabul rechtstreeks uit zenden." Chance zegt het met enige trots, maar remiseert zich wederom de risico's die ze heb ben genomen. „Op een gegeven moment hielden we het niet meer uit en zijn we met een groep journalisten Kabul binnen getrokken. We zijn gewoon in Reconstructie dood Pieck Hilversum - De AVRO zendt maandag (Nederland 1, 21,40 uur) een speciale aflevering uit van Opsporing Verzocht geheel gewijd aan de moord op Maar- tje Pieck. In Dossier gesloten toont de AVRO een reconstruc tie van dit misdrijf en de oplos sing van de zaak. De 15-jarige Maartje Pieck werd in juli 2000 verkracht en twee dagen na haar vermissing dood aange troffen in de bossen bij Kam pen. Politiekorpsen van Flevo land en IJsselland bundelden hun krachten en werden bijge staan door deskundigen op het gebied van haren, vezels, dna en lijkschouwing. Ruim twee maanden later, op 18 septem ber, legde de dader, een buurt bewoner een bekentenis af. Pim Fortuyn minder populair Hilversum - De populariteit van Pim Fortuyn daalt. Weliswaar besteden de media steeds meer aandacht aan hem, maar hij maakt op de kiezers een veel negatievere indruk dan twee weken geleden. Dat conclude ren de Vrije Universiteit en marktonderzoekbureau Blauw Research Rotterdam uit hun verkiezingsonderzoeken. Vol gens de onderzoekers krijgt Fortuyn in de media van alle lijsttrekkers nog steeds de meeste aandacht, alleen steeds vaker als verliezer. Die omslag vond plaats na het 'herkan singsdebat' van 21 maart. Avonturen Nijntje bij KRO op tv Hilversum - Nijntje keert maan dag terug op televisie bij de KRO. De avonturen van Dick Bruna's creatie worden van maandag tot en met donderdag uitgezonden in KRO's Kinder tijd op Z@ppelin. Woensdag 3 april (13.42 uur) zendt de KRO een special uit over Nijntje, ge presenteerd door Paul Rigter. Kinderen thuis worden door Rigter uitgenodigd om actief mee te doen. Bruggerquiz SBS met prijs 250 mille Hilversum - SBS 6 zendt vanaf 17 april een kennisquiz uit voor brugklassers. De hoofdprijs van de door Robert ten Brink gepre senteerde spelshow bedraagt 250.000 euro. SBS 6 maakt in totaal dertien afleveringen van de zogenoemde Achmea Ken nisquiz. De eerste twaalf zijn voorrondes waarin de brugpie pers strijden om de titel 'Beste brugklasser van de provincie'. De scholier die in de laatste uit zending de meeste vragen goed beantwoordt, gaat met het geldbedrag naar huis. Jan Tromp presenteert voor VPRO Grote Geschiedenisquiz zaterdag 30 MAART 2002 - II ;1< i: i: \i: 1: v een taxi gestapt. Samen met BBC-verslaggever John Simpson** overigens (die claimde als eerste** journalist Kabul te hebben 'be vrijd', red.). Voor hetzelfde geld hadden er nog overal scherp- schutters gezeten. In dit vak weet je niet waar het gevaar vandaan komt. Je moet altijd opj^| je hoede zijn. Kijk maar naar on*j: ze collega Daniel Pearl. Hij is ontvoerd en vermoord in Kara- r- chi, ver weg van het front.j Chance heeft zich in Afghanis- j* - tan nooit bedreigd gevoeld. „Het is belangrijk datje de juistfl^ contactpersonen hebt. Wat dat r* betreft heeft CNN en met namer* Nic Robertson de afgelopen ja ren in die regio wel een goed L netwerk opgebouwd." Begin december, nadat Kabul was gevallen, kreeg Chance ein-L delijk de kans fatsoenlijk te eten?*? Samen met Norgaard vierde hij een week vakantie in Bangkok, waarna hij naar Londen vertrok. Vervolgens werd hij weer naar P*1 de Gaza-strook gestuurd, waar P* hij verslag deed van de Israëli- sche beschietingen van Pales tijnse doelen. Tussendoor werd hij ook geconfronteerd met de kritiek op de CNN-verslaggeving vanuit Afghanistan, die pro- Amerikaans zou zijn. Het Ameri kaanse leger werd verheerlijkt r en de Amerikaanse missers ver-r zwegen. Lc Chance ontkent dat ten zeerste Ene en begrijpt de kritiek ook niet. |i°' „In ons team zat geen enkele Lg Amerikaan. Ik ben Brit, Kim is has een Deen. Ik begrijp dat het pu-|9- bliek CNN wel als een Ameri- ?r* kaans station ziet. De zender is y! daar begonnen, maar wij in io. Londen zien ons als een onaf- fe( hankelijke internationale nieuwszender. Als journalist beieri schouw ik het als mijn eerste we« taak verslag te doen van de ge- beurtenissen en niet te denken ,0 aan de gevoelens van de Ameri->nè kaanse tv-kijker. Wij hebben oo)3.! aandacht besteed aan de Amen®,™ kaanse bommen die op burger-est huizen zijn gevallen." §ro „Ik geef toe dat wij de informa-M tie maar van één kant kregen, j°-j maar het is onze taak te onder- L't zoeken of die verhalen wel klopftes pen. Ik kan je zeggen dat de ert Noordelijke Alliantie herhaalde! pj lijk niet zo te spreken was over |0 onze reportages. Het grappige 1.( was namelijk dat we in die wil- p dernis gewoon CNN konden F? ontvangen. De eigenaar van het^ plaatselijke winkeltje had van |er< bierblokjes een schotelantenne^ gemaakt. Het was een rare ervau| ring om je eigen product met- Us een te zien." [ag Hilversum -Als je een klein beetje gevoel voor geschiedenis hebt, moet de Grote Geschiede nisquiz je aanspreken. Eenvou dig vind ik het niet. Maar de vra gen zijn zo gemaakt, dat als je nadenkt en dingen met elkaar verbindt, je de antwoorden enigszins kunt raden." Jan Tromp, adjunct-hoofdredacteur van de Volkskrant en presenta tor van de Grote Geschiedenis Quiz, raakt steeds enthousiaster als hij praat over het program ma dat op tweede paasdag op Nederland 3 wordt uitgezonden. „En alles is erop gericht thuis zelf mee te doen. Als je op school goed hebt opgelet en daarnaast nog wel eens een boek hebt opengeslagen, moet je aardig kunnen meekomen. Je moet natuurlijk wel snel associ aties kunnen maken. Je hebt niet de tijd om in de verzamelde werken van dr. L. de Jong via een voetnoot alsnog achter het antwoord op een vraag te ko men. Eén ding staat vast: ook de winnaar op televisie zal niet alle antwoorden goed hebben." Die winnaar moet komen uit een gezelschap van twintig ken ners, die behoren tot 1345 deel nemers aan de voorronde, drie weken geleden in de Volkskrant. Die krant en het Historisch Nieuwsblad organiseren de quiz voor de vierde keer. Dit jaar ook samen met de redactie van An dere Tijden, het wekelijks ge schiedenisprogramma van de NPS/VPRO-tv. De finale wordt daarom voor het eerst op televi sie uitgezonden. Naast die twin tig kenners behoren eveneens twintig prominente Nederlan ders tot de finalisten. De quiz bestaat uit drie ronden. In de eerste ronde, met vijftien meerkeuzevragen, doen alle veertig finalisten mee. De acht besten komen in de tweede ron de, vier kenners en vier promi nenten, die dan in 'gemengde' samenstelling vier teams van twee vormen. De twee leden van de winnende ploeg maken in de derde, laatste ronde uit wie dé geschiedeniskenner van 2002 wordt. „Toen we in 1999 begonnen," zegt Tromp, „sloeg dat enorm aan bij onze lezers. Vorig jaar kwam Ad van Liempt, eindre dacteur van Andere Tijden, bij de finale kijken. 'Dit is echt iets voor televisie', zei hij. Onze aan pak was ook heel dankbaar voor televisie. Die kan putten uit een enomi rijk archief met bewe gende beelden. Er zitten in de quiz dit jaar schitterende film pjes bij, zo leuk en zo inspire rend." De prominenten zitten er niet bij als decor, maar spelen een actieve volwaardige rol. En ze moeten wat kunnen. Een 'mooi gezelschap' met politici zoals staatssecretaris Hans Hooger- vorst, PvdA-Tweede-Kamerlid Gerrit Valk, D66-lijsttrekker Thom de Graaf en oud-burge meester en -minister Ed van Thijn; met tv-presentatoren Ja- cobine Geel, Hans Smit en Hen- ny Stoel; met de schrijvers Louis Ferron, Marcel Möring en Ma- non Uphoff, terwijl ook FNV- voorzitter Lodewijk de Waal, Rob de Wijk van Instituut Clin- gendael en cultuurfilosoof Tho mas von der Dunck in Felix Me- ritis in Amsterdam peentjes zul len zweten. „Ik vind het dapper dat ze mee doen, ze zetten toch een beetje hun reputatie op het spel," zegt Tromp. Hij verheugt zich erop, dat ook Ellen Blazer tot het ge zelschap behoort. 'De moeder van het Nederlandse quizwezen' omschrijft hij de bedenkster van onder meer Twee voor Twaalf. „En heel leuk vind ik dat Koos Postema meedoet. Die is vroe ger onderwijzer geweest. Wat weet meester nog van de vader landse geschiedenis?", vraagt Jan Tromp zich met glinsteroog- jes af. Het deelnemersveld in de Volks krant werd dit jaar beheerst door mannen: 84 procent. Een situatie die vanaf de start van de quiz in 1999 onveranderd is. De Volkskrant-verslaggever schreef De CNN-verslaggevers Matthew Chance (I) en Kim Norgaard aan het werk in Afghanistan. Foto: GPD collega-verslaggever Kim Nor gaard naar Noord-Afghanistan. „Ik ging er met een paar zomer se kledingstukken naartoe, maar zat er uiteindelijk drie maan den." Chance en Norgaard volgden de Noordelijke Alliantie tot vlakbij Kabul. Daar stokte de opmars. Het CNN-team nam de intrek in een van de betere huizen in de omgeving. „Maar dat bestond uit niet meer dan vier muren en een dak. Met soms twaalf man leefden en werkten we in één ruimte. We hadden geen elektri citeit en sliepen op de grond. Er was weinig eten. Eigenlijk alleen rijst en gekookt schapenvlees. Soms hoorden we dat er verder op iemand komkommers ver kocht. Dan stuurden we een tolk er naartoe om er zoveel mogelijk te kopen. Je moest altijd maar afwachten hoeveel je die dag voor een honderd-dollarbiljet kreeg. Alleen daarmee kon je betalen ep de waarde schom melde enorm." Onder die moeilijke omstandig- door Eric de Bie londen - Daar staat-ie dan. De videofoon. Het sinds de terroristi sche aanslagen van 11 september en de daaropvolgende Ameri kaanse vergeldingsacties veelbe sproken apparaat staat uitgestald op de vergadertafel in het Lon- dense CNN-gebouw. Het blijkt niet meer dan een wat groot uit gevallen aktekoffer te zijn, ge vuld met en paar draden, knopjes en een klein tv-scherm. Daarop verschijnt even later het gezicht van correspondent Nic Robertson. Robertson bevindt zich in de Af ghaanse stad Mazar-e Sharif en is speciaal voor het bezoek in Londen bereid even te demon streren hoe de videofoon werkt en te vertellen wat de voordelen zijn. Door het gebruik van het apparaat, dat met behulp van een satelliettelefoon gemakkelijk beelden kan versturen, was CNN tijdens de oorlog in Afgha nistan in staat nog actuelere beelden dan normaal te tonen. „De videofoon is overal te ge bruiken en je hebt geen technici nodig. Als er geen stroom is, ge bruik je de accu van een auto. En desnoods zet je een zaklamp om je gezicht als er geen licht is", klinkt Robertson wat krake rig, maar duidelijk verstaanbaar vanuit Afghanistan. De videofoon heeft ook nadelen. Als verslaggever krijg je er een vals gevoel van veiligheid door", zegt Matthew Chance in Lon den. Hij trok eind vorig jaar net als Robertson drie maanden door Afghanistan en verbleef met de Noordelijke Alliantie die optrok naar Kabul. „Een satel lietschotel zet je alleen op in een veilig gebied. Die grote lichten zijn niet zo handig in de buurt van het front. De videofoon kun je echter in elke situatie gebrui ken. Op de redactie in Londen verwachten ze dat ook. Als ver slaggever moet je gewoon beel den hebben. Er is geen excuus meer. Daardoor verleg je wel steeds je grenzen. Je kijkt of je steeds iets verder kunt gaan voor het krijgen van een fraai plaatje." Chance (32) heeft die kansbere kening het afgelopen half jaar vaker dan ooit gemaakt. De En gelsman werkte tot 11 septem ber als conespondent voor de Britse krant The Independent in Bangkok. Na de aanslagen be gon voor hem een journalistiek jongensboek vol avonturen, maar ook met veel gevaren. Chance kon in dienst komen bij CNN en vertrok in oktober met Jan Tromp, adjunct-hoofdredacteur van de Volkskrant en presentator van de Grote Geschiedenis Ouiz. Foto: GPD toen, dat vrouwen niet van his torische feiten houden. 'En als ze er al van houden, hebben ze er geen verstand van'. Kan pre sentator Tromp zich in die kwa lificatie vinden? „Op het gevaar af dat het de beledigende kant opgaat, moet ik erkennen dat het waar is, dat jaar op jaar blijkt dat vooral mannen meedoen. Maar geschiedenis is niet bij uit stek een mannenaangelegen- heid. De voorzitter van de jury bij de Grote Geschiedenis Quiz is Nelleke Noordervliet, een ro mancière met veel historische kennis. Of neem Hella Haasse met haar sterke belangstelling voor geschiedenis. Wellicht heb ben vrouwen niet zo'n zin in dat competitieve. Wij jongens vin den niks heerlijker dan dat je met je kennis kunt pronken en de ander tot moes kunt slaan. Winnen zullen we!" Gerard Veerkamp Grote Geschiedenisquiz wordt maandag (Tweede paasdag) om 20.30 uur door de VPRO op Ne derland 3 uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28