Musicalprijzen: gouden regen wordt miezerige motregen Lichtvoetig protest tegen Orwells 'Big Brother' C 6f Ilrfll Suggestie is belangrijker dan de kant-en-klare boodschap Bachkoor Holland overtreft zichzelf Meesters van Frits Lugt in Mauritshuis ^toonstelling jnst Kitsch' roam - In de Kunsthal in rdam is binnenkort een onstelling te zien met erd bijzondere werken die jehandeld tijdens de afle- gen van het Avro-pro- ma 'Tussen Kunst h'. Met de expositie wordt rd dat het programma 250 ïringen achter de rug De uitgestalde voorwer- n de Kunsthal worden waarde ingedeeld. De ten- itelling duurt van 20 april met 30 juni. iigers gezocht ar Waterlanders n - Als onderdeel van de -Hollandse Waterdagen lt zaterdag 22 juni in de e binnenstad het festival :rlanders' gehouden Hier- is de organisatie op zoek vertolkers van levensliede- n smartlappen. Op diverse op het water en langs de wordt die dag gestreden en plaats in de finale 's is. De winnaar gaat naar net een geldprijs van euro. Geïnteresseerden en een inschrijfformulier ïgen via telefoonnummer 135488. s voor boek tiband Orkest imerdam - Het fotoboek er met je ogen' van het and Orkest uit Zwammer- s uitverkoren tot een van st verzorgde boeken van gelopen jaar. Het boek vorig jaar uitgegeven ter pnheid van het 35-jarig an van het uit verstande - handicapten bestaande tt. Het bevat een groot aan- to's van Bert Teunissen. fijs wordt donderdag 25 Uitgereikt in het Stedelijk lum te Amsterdam. Die tl geeft de Jostiband ook libileumconcert in het thtse muziekcentrum Vre- kgh. geopereerd darmkanker [aag - De schrijver en co- ist Martin Bril (1959) is gs geopereerd aan darm- p\ Dat schrijft hij in zijn lm in de Volkskrant die hij jkele weken van ziekte (hervat. „Het goede Irs is dat de kastanjeboom binnentuin op het-punt ktbotten staat", aldus Bril, Klechte nieuws dat ik een Wring met kanker heb ge- I 'Bril was vier jaar lang V columnist van Het Parool I hij vorig jaar de overstap Ojte naar de Volkskrant. i ulenhoff-titels bij Augustus >idlaag - De nieuwe uitgeve- gustus brengt drie boeken marlri die eerder al wer- ocungeboden door uitgeverij eisnhoff. Het gaat om 'De ï.ffcrstaanbare bastaard' van BVy Braam, 'Familieziek' van ;w^n van Dis en 'Meegelokt )>en drassig veldje' van li- }n(jurcriticus Jeroen Vullings. g^werij Augustus ontstond najaar na het vertrek van Jeur/ uitgever Tilly Her- 33bij uitgeverij Meulenhoff. |r kielzog volgde zeker een s i auteurs die aan Meulen- apprbonden waren, il - &Cultuur zaterdag 3O MAART 2002 Jasperina de Jong. Foto: Mark Lamers door Hans Visser scheveningen - Voor de derde keer worden op 22 april de John Kraay- kamp Musical Awards toegekend. Een maand geleden al werden de nomina ties bekendgemaakt, maar van een 'award-koorts' wil nog maar geen sprake zijn. Gelukkig maar, want de lijst der geno mineerden geeft zonder meer aanlei ding tot schrik en somberheid. Want op basis van welke criteria worden die prijzen voor 'de beste acteur dit' en 'de beste actrice dat' eigenlijk toege kend? Dat gebeurt vast niet altijd op basis van acteertalent. Want als er iets het lopende seizoen naast alle kwali teit is opgevallen, dan is dat het slech te acteren in musicals. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Bij voorbeeld Jasperina de Jong. Ze is ge nomineerd als 'beste actrice' voor haar rol in 'Mariene' als Mariene Dietrich. Maar wie durft iemand met haar staat van dienst nog te nomine ren voor de beste vrouwelijke hoofd rol? Toen menig potentieel prijswinnaar nog moest worden geboren, speelde zij al naast Sonneveld in 'My Fair La dy' de hoofdrol van Elisa Doolittle. Voor haar schreven Guus Vleugel en Ruud Bos 'De Stunt', zij droeg de mu sical 'Sweet Charity', rond haar werd 'De engel van Ainsterdam' gecreëerd en op maat van haar grote kwaliteiten schreven Ivo de Wijs en Joop Stokker- mans 'Fien'. Om maar wat te noemen. Trouwens, 'Mariene' is niet eens een musical. Het is een toneelstuk, een eenakter, gevolgd door een korte tour de chant. De jury getuigt van lef om een artieste van dit kaliber naar het Circustheater in Scheveningen te laten komen om haar voor het oog van het Nederland se volk te laten wachten op het ant woord op de vraag of ze die avond wellicht nog met een prijs naar huis mag. In de boekenwereld is dat pro bleem inmiddels karaktervol opgelost. F. Springer bedankte voor een verge lijkbare eer en ook Jeroen Brouwers wenste niet met een handvol andere genomineerden voor de camera's een publiek oordeel over zijn artistieke kwaliteiten af te wachten. Ze bleven lekker thuis. En wat te zeggen over de nominatie van Jos Brink voor zijn rol van Wim Sonneveld iri zijn musical 'Sonne veld'? Ook Brink verdient een prijs voor alles wat hij aan het genre in Ne derland heeft bijgedragen. Maar juist deze rol was tenenkrommend en 'Sonneveld' was zeker niet zijn beste musical. Ook al zitten de zalen vol. En waarom wordt Carice van Houten, die een verrukkelijke hoofdrol speelde in 'Foxtrot', slechts aangeduid als aan stormend talent en niet genomineerd voor de beste hoofdrol? En sinds wan neer kent de voortreffelijke, maar typi sche ensemble-musical 'Titanic' echte dragende hoofdrollen? Ook over de rest van de nominaties valt nog van alles op te merken. Na tuurlijk, iedereen is zijn of haar nomi natie in dit harde vak van harte ge gund. Maar het wekt bevreemding dat er nominaties worden gegeven voor de beste hoofdrol, waar een aanmoe digingsprijs meer op zijn plaats zou zijn. Triest om vast te stellen aan het eind van een seizoen met ruim 21 musicals. Kennelijk is het nog steeds te vroeg voor een Nederlands musi calgala. In dat licht komt het als een gouden regen van prijzen bedoelde eerbetoon, als een miezerige motre gen. Jos Brink. Foto: Lex van Rossen door Herman Joustra leiden - Vijf jonge kunstenaars in galerie Pieter van Ulden, met vijf totaal verschillende ideeën, uitgewerkt in vijf totaal verschil lende creaties. Waar allemaal wel een rode draad doorheen loopt: 1984 in 2002. Oftewel het doembeeld dat George Orwell schetst in zijn boek '1984': big brother is watching you. het schrijnende gebrek aan privacy, de totale controle van bovenaf. Dat klinkt loodzwaar, maar het is lichtvoetig in beeld gebracht. Of in geluid gevangen. Zoals ook de galerie zelf het daglicht lijkt aan te trekken. Creatie nummer een is van Roel Wouters. Een videoschermpje en een telefoon. Draai het num mer dat op een sticker staat en de rest wijst zich vanzelf. „Het is een interactieve video-installa tie. Het gaat over het verlangen weer anoniem te kunnen zijn. Want al onze gegevens worden opgeslagen. Door de overheid, door bedrijven. Met deze instal latie kun je je persoonlijke gege vens, je database wissen. Je belt, je zegt je naam en de boel wordt gewist. Iederéén móét dat zelf maar controleren. Op zijn tele foonrekening bijvoorbeeld. Men heeft wel gebeld, maar waar naartoe dat is gewist. Creatie nummer twee is van Maarten van Maanen. Een pos ter met daarop: „Een robotach tige tank in de natuur. Een be- spiedmachine." En stickers van het fictieve bedrijf Safe. Met tek sten als We have the largest da tabank in the world en You need more cameras. „Dat slaat op re clametechnieken. Bedrijven die je de veiligheid proberen te ver kopen. Vanuit het idee dat dat nodig is. Zo van: mensen, het is onveilig op straat, om het veili ger te maken heb je camera's nodig." Creatie nummer drie is van Job Wouters (de broer van Roel). Een serie van vier foto's. „Van vier bestaande grids, zeg maar structuren in de openbare ruim te. Speciaal voor die grids heb ik letters ontworpen en heb die daadwerkelijk op die grids aan Vijf jonge kunstenaars in galerie Pieter van Ulden. Met vijf totaal verschillende ideeën. Tot en met 14 april te zien. Foto: Henk Bouwman gebracht. Zoals op deze foto, van station Lelylaan in Amster dam. Een van de meest beruch te stations in Nederland. Waar steeds wordt omgeroepen dat iedereen op zijn bezittingen moet letten bij het uitstappen." Op de foto is te zien dat de ga ten in een paar transformator- kasten zo zijn afgeplakt dat daardoor het woord SAFE ont staat. Creatie nummer vier is van Yvo Sprey. Geluiden uit vier boxen. Twee kleine en twee grote. „Ik heb een soort geluidsomeletje gebakken. Uit de grote boxen hoor je de stilte in een kerk. Die gaat over in het geluid van vo geltjes. Dat gaat weer over in jengelende kinderen, een trein, een supermarkt enzovoort. Uit de kleine boxjes hoor je de hele tijd de geluiden uit een bedrijf. Computers, telefoons, printers. Het idee erachter is: waar je ook bent, overal wordt wel iets van je geregistreerd. Zelfs als je er gens een snoepje koopt wordt dat opgeslagen." Creatie nummer vijf is van Ro nald van der Voet. Een reusach tige schildering die een deel van twee muren en een deel van het plafond beslaat. Strak en geor dend. Een reusachtig, rechthoe kig web, waaruit ontsnappen onmogelijk lijkt. „Hoe ik dit zelf zou betitelen? Een geometrisch experiment met satellietstructu ren, èen tekening die iets met de ruimte in de galerie doet. Ik pro- beèr te spelen met lichtinval en kleur. Ik maak gebruik van het isometrisch perspectief, gelijk- benig perspectief. Perspectief zonder verdwijnpunt. Het is een tekenwijze die architecten ge bruiken om gebouwen, voor de bouw, te visualiseren. Normaal gebeurt dat op een plat vlak. Ik heb het op twee muren en een plafond gedaan, waardoor er iets vreemds met het perspectief gebeurt." Galerie Pieter van Ulden, Nieu we Rijn 93, Leiden. T/m 14 april. Open: za en zo van 15.00 tot 18.00 uur en op afspraak. den haag - Frits Lugt kocht in 1899, op 15-jarige leeftijd, zijn eerste kunstwerkje: een etsje van Rembrandt voor een rijks daalder. Bij zijn dood in 1970 bestond zijn verzameling uit 6000 tekeningen. 30.000 prenten en zo'n 200 schilderijen van Hollandse Meesters. Uit die laatste serie heeft het Maurits huis in Den Haag een tentoon stelling met 36 werken geselec teerd. 'Een kwestie van kiezen' heet de expositie die tot en met 30 juni is te zien. Er hangen werken van onder anderen Saenredam, Ave- rkamp, Potter en Safüeven. Bij zonder is ook het 'Gezicht op de bleekvelden bij Haarlem' van Pieter Post, behalve schilder ook een van de architecten van het Mauritshuis. De tentoonstelling is met opzet klein gehouden. „Daar is ons beleid op gericht: niet alleen vanwege onze ruimte maar het publiek vindt dat prettig", aldus directeur F.J. Duparc. De in Amsterdam geboren Fre- derik Johannes Lugt (1884-1970) mag met recht een geboren ver zamelaar worden genoemd. Hij was net 8 toen hij zijn eerste 'Museum Lugtius' inrichtte, compleet met catalogus. Vanaf zijn tiende bezocht hij met zijn ouders geregeld het Rijksmuse um en raakte hij in het prenten kabinet onder de indruk van Rembrandts werken. Toen hij ontdekte dat er geen fatsoenlijke catalogus was van de Nederlandse werken, maakte hij die zelf. Het handschrift is te zien in het Mauritshuis. Lugt ging later aan de slag bij veiling huis Frederik Muller waar hij uitgroeide tot internationaal er kend expert en zelf kunst aan kocht en er in ging handelen. Hij werkte onder andere ook als conservator bij het Louvre in Parijs. Lugt bracht zijn collectie in 1947 onder in een stichting, gehuis vest in Hotel Turgot dat grenst aan het Institut Neerlandais in Parijs. De verzameling is daar al leen op afspraak te bezichtigen. Kunstenaars in De Lakenhal kunnen zich moeilijk losmaken van de kunstgeschiedenis fldende kunst recensie nadette van der goes Beeld en Evenbeeld. Te zien: f9, di. t/m vr. 10.00 tot 17.00 uur, gnn- en feestdagen 12.00 tot 17.00 stedelijk Museum De Lakenhal, lude Singel 28-32, Leiden. nil" 36!{oet voor de staf van Ste- luseum De Lakenhal een tepuzzel zijn geweest om Leidse kunstenaars die ssten in het kader van de :statie 'Beeld en Even- aan de beurt zijn hun je presenteren de plaats te Ii die zij verdienen. Maar allcjsultaat mag er zijn. De latijnstelling is tot en met de -921 zaal boeiend. tpositie begint en eindigt n ivee kunstenaars die hun 1 z9i in de beeldende kunst >techoots hebben verdiend. Yoltt overdekte binnenplein, 1 dehal en in de gang staan 211 elkaar vier enorme ijze- niculpturen van Frans de ils reusachtige gidsen lei- n^eze verweerde, verroeste Hkreukelde kolossen de be- wal naar binnen. Adembene- ;n emooi delen zij de ruimte 2 ils zuilen dat doen bij an- Een bezoeker schuifelt langs de grauwe wandsculpturen van Pieter Geraedts in De Lakenhal. Foto: Mark Lamers 1 |em jan1 impels. Niemand kan om iwezigheid heen, maar tegelijkertijd zijn ze absoluut niet dominant. Alleen al deze vi suele ervaring maakt een bezoek aan de tentoonstelling meer dan de moeite waard. Het werk van Pieter Geraedts in de laatste zaal op de bovenste verdieping accentueert daaren tegen juist de leegte van de ruimte. Grauwe, platte wands culpturen van papier-maché en een serie rechthoekige plastic hoezen op de grond maken de zaal alleen maar leger en eenza mer. Tussen deze twee uitersten van ruimtelijke vormgeving be vinden zich de overige exposan ten, die zich ieder op hun eigen wijze beeldend uitdrukken, maar toch bijna geen van allen kunnen tippen aan het niveau van De Wit en Geraedts. Het werk van Fleur van den Berg is grappig, maar vaak wel erg letterlijk. Twee glazen on derarmen en een hoofd gevuld met wijn, met als titel 'Drink mijn bloed', brengen de woor den van Jezus tijdens het Laatste Avondmaal in herinnering. En roepen associaties op met een liefde die geen grenzen kent. Toch weet Van den Berg met dit werk niet meer dan een glim lach van herkenning op te wek ken. Daarna loop je weer snel door naar het volgende kunst werk. Alsof je door een tijd schrift bladert en je amuseert met het kijken naar de creatief vormgegeven advertenties. Bij veel van de exposerende kunstenaars is de invloed van beroemde voorgangers nog dui delijk aanwezig. De lyrisch ab stracte schilderijen van de musi cus Burckhardt Söll zijn verwant aan Kandinsky en Pollock. De geometrische abstracties van Peter Duivenvoorden doen on middellijk denken aan Mondri aan. En de sterrenhemels en het intense kleurgebruik op de schilderijen van Hans de Bruijn brengen Vincent van Gogh en de expressionisten in herinne ring. Dat is niet erg. Tenminste zo lang het, zoals bij de drie ge noemde kunstenaars het geval is, professioneel gebeurt. Voor veel hedendaagse kunstenaars is het nu eenmaal moeilijk zich volledig van de giganten uit de kunstgeschiedenis los te maken. Wat telt is hoe zij deze invloe den in hun eigen kunst verwer ken en ombuigen tot een beeld taal waarin zij hun eigen per soonlijke kijk op de wereld ge ven. Soms gebeurt dat door het for muleren van een nuchtere con statering. „Het blijft voor een denkend wezen maar een nete lige positie om zich op een van die talloze vrij in de ruimte zwe vende bollen te bevinden, zon der te weten waarvandaan of waarheen", schreef Trees Klijn op een van haar werken die in het trappenhuis hangen. Om haar gevoel van verwondering over te brengen heeft zij woor den nodig. Dit in tegenstelling tot Els Snij der, die in haar video-installatie onderaan de trap haar visie op het leven met louter beeldende middelen weergeeft. Op de grond zien we een gipsen plaat met een voetafdruk, waarop van bovenaf beelden worden gepro jecteerd van een voet die met vloeistof wordt begoten en ver volgens al lopend meer voetaf drukken maakt, die daarna vrij snel weer verdwijnen. Evenals De Wit en Geraedts begrijpt Snijder dat het in de beeldende kunst veel meer gaat om het wekken van een suggestie dan om het uitdragen van een kant- en-klare boodschap. muziek recensie lidy van der spek Concert: Matthaus Passion door Bachkoor Holland o.l.v Charies de Wolff met het Concertgebouw Kamerorkest en het Haags Matrozenkoor Gehoord: 29/3, Pieterskerk, Leiden. Hoe Bachkoor Holland dit jaar ook geformeerd is en wat er zich ook afgespeeld heeft ach ter de coulissen van de uitein delijke opvoering van het lij densverhaal naar het evangelie van Matthaus; de uitvoering heeft er op geen enkele manier onder geleden. Sterker nog, de ze Matthaus Passion overtreft alle voorgaande. Charles de Wolff, gastdirigent na het vertrek van Daniel Reuss, heeft er alles aan gedaan om deze uitvoering tot een on vergetelijke te maken. Zijn in terpretatie staat in het teken van ingetogenheid en ontroe ring. Zoals in het evangelie de integere stellingname van de 33-jarige Jezus centraal staat, zo is de stem van de bariton Maar ten Koningsberger op deze Goede Vrijdag de spil waar alles om draait. De woorden die Je zus gesproken heeft, hadden niet intenser vertolkt kunnen worden dan door Koningsber ger. Om hem heen lijken koor, solisten en orkest fraaier, genu anceerder, intenser te kleuren. De koren I en II die vrij ver uit elkaar staan, buiten deze af stand voorbeeldig uit. Enorme evocatieve kracht leggen zij bei de aan de dag als het staat voor de zaak" ('Was mein Gott will, gescheh allzeit'), in tedere oot moedigheid in koralen als 'Wenn ich einmal soil schei den'. Het orkest voegt zich wonderwel in deze bijzondere klankontwikkeling. De fluit- en hobosoli geven een serene ver dieping aan de aria's. In tegen stelling tot Johai^Cracht speelt de huidige conceroneester van orkest I Vesko Eschkenazy zijn solo bij het 'Erbarme dich' met een ferme expressie. Opmerkelijk is de grote (posi tieve) verandering in het optre den van de evangelist Peter Bartels. 'Zijn' verhaal is veel in getogener, warmer en daarom veel sterker dan alle voorgaan de jaren. Lothar Odinius is een verrassende nieuweling voor de tenor-aria's. Zijn lyrische, soe pele stem. die in alle registers even wendbaar en beeldend is, overtuigt door zijn vanzelfspre kende gloeiende uitstraling. Het duet So is mein Jesus nun ge- fangen' van Judit Németh en Elisabeth Scholl gaat door merg en been. waarop het 'Sind Blit- zen, sind Donner' letterlijk met felle onophoudelijke schichten links en rechts de toeschouwer geselt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21