3Ach, ik heb geen behoefte meer aan succes' LEIDEN REGIO s Leidsch DagbladAllCHIEVEN ANNO 1902 AAM HET WERK Het alledaagse bestaan van The Shorts-zanger Hans van Vondelen Zaterdag 29 Maart RIJNSBURG - De heer M. de H. alhier, heeft 6 kip pen, die bepaald goed met den tijd meegaan, ten minste zij schijnen zeer goed te weten dat tegen Pa- schen nog meer eieren van haar gevergd worden dan anders. In drie dagen legden deze kakelaars 21 eie ren, een getal dat zeker buitengewoon genoemd mag worden. LEIDEN - De 'Vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer' hield in een der bovenzalen van 'In den Vergulde Turk' een ledenvergadering, onder leiding van prof. mr. S.J. Fockema Andreae. Door den secretaris werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de Vereeniging op verschillende wijze ge tracht heeft het verkeer in onze stad te bevorderen, o.a. door het uitgeven en verspreiden van een gids in drie talen gedrukt; het plaatsen van aanwijzers, die het vinden van de merkwaardigheden der stad verge makkelijken. Voorts werd medegedeeld, dat de Ver eeniging zich heeft aangesloten bij den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat er een batig saldo was van ruim 200. ANNO 1977 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen bi) 18 in zwart wit) over tc maken op gironummer 57055 tjiv. Dagbladuitgevt onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 nummer 57055 Uur. Dagbladuitgever!! Domlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, woon om een beetje te stangen. Nou, als het er dan uit is, dan gaat het steevast van: 'Echt waar?"' Ja, echt waar. De voormalige zanger van The Shorts leidt nu een leven achter de schermen. Hij kocht dertien jaar geleden samen met de voormalige ma nager van The Shorts Danny de Heer en het geld dat Comment ga va opleverde één van Neder lands grootste state of the art studio's. Negentien jaar na de best verkochte Nederlandstalige productie van 1983 zit hij zelf achter de knoppen. Rob de Nijs heeft er opgeno men, Ruth Jacott heeft er opge nomen en ook de laatste cd van de hiphopgroep Postmen zag er het levenslicht. Maar van The Shorts herinnert alleen het gou den plaatje in de gang aan het succes van weleer. „De rest hangt bij mijn ouders thuis." Van de gezongen onbeholpen eerste stappen op het liefdespad in even onbeholpen Frans wer den in 1983 zo'n drie miljoen singles verkocht. Anderhalf mil joen daarvan zelfs in Frankrijk (in een Engelstalige versie). In Duitsland stonden de jongens, die zich eerst nog de Broekies wilden noemen, maar met een voorzienig oog op een interna tionale carrière toch opteerden voor The Shorts, op nummer één. In Italië werd het een hit en ook in een uithoek als Bulgarije. In Europa ging alleen Engeland niet overstag. „Waanzinnige sfeer was het toen. Touren met de bus. 's Ochtends in het vliegtuig met je basisschool Frans en 's avonds optreden voor zalen vol. Soms had je twaalf concerten achter elkaar. In Roemenië moesten we spelen in een zaal van 20.000 man. Nou dat krijgen we nooit vol. Dachten we. Was die avond de hele tent gevuld." En dat met een beperkt reper toire aan hits, een rock-'n-roll medley en covers van Doe Maar en Het Goede Doel< Maar hoe groot ook de optredens en hoe massaal het toegestroomd pu bliek, voor Hans van Vondelen, toen zeventien, Peter Weezen- beek (drums), Erik de Wildt (keyboards), Hans Stokkermans (bas en zoon van Joop Stokker mans) had het nooit de gevaar lijke verleiding van het glamour- dom. Altijd was daar de alles Hans van Vondelen: „Vroeger mocht je twee weken uittrekken om een singletje op te nemen. Nu moet ik dat als opnametechnicus binnen vier dagen doen." Foto: Ton Kastermans overheersende nuchterheid die soberheid dicteerde en de ma nager die chaperonneerde. Niks geen gelduitspattingen. Alles ging in eert grote pot waar later het individuele salaris uit werd betaald. Want.de jongens, die elkaar kenden van de Leidse muziekschool, waren nog min derjarig. „Pas toen we aan het biljarten waren met de jongens van Doe Maar in de Countdown studio beseften we opeens dat we echt in de popbusiness zaten." En ja, dat eeuwig herkend wor den. Die luxe kwelling die alleen de happy few mogen smaken. Voor Van Vondelen was het een kruis dat hij moest dragen. Flij liep uit voorzorg en verlegen heid met een valhelm over straat. „Mensen zijn brutaal, hoor. Ik moest toen met het openbaar vervoer reizen omdat ik nog geen rijbewijs had. In de trein zat ik steevast in een klap stoeltje. Ik dorst niet in de cou pé. Zit je daar gewoon voor je uit te staren, komt er iemand vlak voor je gezicht uitroepen. 'Is het hem nou?' Riep ik heel kwaad terug: 'Nee, ik ben het niet!'" En dan het voorval in de Delftse fotozaak. Popster komt nietsver moedend een rolletje inleveren en in no time heeft de plaatselij ke basisschool zich joelend voor het glas van het 'apenhuis' ver schanst. Van Vondelen left the building door de achteruitgang en ging met de bus naar huis. Hoe zelfs glamour tot Neder lands nuchtere proporties kan worden teruggebracht. Want waar eën Britney Spears in een limousine van de grijpgrage klauwen van bezeten fans wordt gered, moest de zanger van Ne derlandse populairste popgroep 's avonds terug om zijn brom mer op te halen. Hij werd zelfs een keer in zijn gezicht ge spuugd. „Tijdens het handteke ningen uitdelen, gewoon recht in mijn bek." Na Comment ga va volgde het wat minder bekende Je suis, Tu es. Maar voordat de poppubers de rest van de Franse onregel matige werkwoorden op een lekker deuntje konden vervoe gen ging de band uit elkaar. Van Vondelen kreeg sowieso de baard in de keel. En toen The Shorts van stijl wilden verande ren, bleef succes uit. Er was nog een bandwissel, want de vader van de eerste drummer vond dat zoonlief een te klein deel van de koek kreeg, er werd nog een tweede album met wat ste viger materiaal opgenomen. Maar daarna waren The Shorts definitief verleden tijd. En waar in Amerika na de tie nersuccessen over het algemeen de troika seks, drugs en rock-'n- roll wordt ingeruild voor seks, drugs en ontluistering zijn de jongens van The Shorts zachtjes neergedaald in de luwte van een redelijk alledaags bestaan. Het werd huisje, boompje, beestje. Van Vondelen werkt in de studio van 's ochtends tien tot 's avonds laat en woont al zeven tien jaar in Breukelen samen met de zus van de toetsenist. Hij ziet de band als interessant tus sendoortje waar hij veel aan te danken heeft. Iets als The Shorts zou tegen woordig ook helemaal niet meer kunnen. Van Vondelen en zijn jongens waren van dezelfde normale club als MC Miker G en dj Sven die in hun steenkolen- Engels zo van hun Puch maxi op het Toppop-podium stapten. Stakerige pubers bij wie de ont luisterende echtheid van hun jeugdpuistjes nog niet door sty- listes en vormgevers teniet werd gedaan. „Wij mochten een keer inkopen doen bij Lois Jeans, en dat was het." Nee, dan Sita en de vlotte kids van Starmaker. „Ik heb daar echt medelijden mee. Wij kre gen de kans om ons te ontwik kelen en te groeien. We beston den al als de theaterband De Bliksemafleiders voordat we doorbraken met Comment'. We wilden gewoon muziek maken. Terwijl de meesten tegenwoor dig beroemd willen worden. Je weet tegenwoordig niet of een plaat nummer één op zijn eigen krachten bereikt. „Alleen ook al de tijd die er in werd gestoken. Vroeger mocht je twee weken uittrekken om een singletje op te nemen. Nu moet ik dat als opnametechni cus binnen vier dagen doen. Vroeger kon je nog geld vragen voor een tv-optreden. Nu is dat gewoon promotie geworden." Het zingen hoeft voor hem niet meer. Hij heeft het laatst nog een keertje gedaan op de cd in het achtergrondkoortje van popzangeres Judith. „Dan merk je toch dat je die soepelheid he lemaal kwijt bent." „Heel toevallig: mijn broer heeft alle plaatjes nu op cd gebrand. Als je het nu hoort, schrik je wel een beetje van het verschil. De productiekwalitiet is een stuk beter geworden. Ik zal het je even laten horen." In de contro lekamer van de grote opname ruimte in Fendal staat een mengtafel met 80 kanalen en een assortiment knoppen waar zeifis een Boeing 747-piloot ze- nuwrachtig van zou woorden. Door de boxen klinkt een zorg vuldig een rijk gearrangeerde coverversie van een nummer van Herbert Grönemeyer. Uit het smaakvol afgewogen geheel komen alle elementen naar vo ren als opnametechnicus Van Vondelen een voor een de schuiven opendraait. Er is een mandoline, een harp en er zijn Indiase tabla's. Het geluid klinkt monumentaal. En niemand die daar de hand van de frontman van The Shorts in vermoedt.Ach, ik heb geen behoefte meer aan succes. Ik ben nu tevreden met het succes op de achtergond. En ik kan mijn weekeinden vrij houden. Pablo Cabenda i niets lijkt hij nog op dat jochie dat zong over die kleine aan de Sei- e die lachend naar hem keek. Nou ja, bijna niets. Alleen dat plekje ip Hans van Vondelens bovenlip waar de ganse natie een jeugd- luistje vermoedde (het is een moedervlek) verraadt hem als zanger an The Shorts. De Leidse band die in 1983 een monsterhit had met et bekendste Franse zinnetje in de vaderlandse pophistorie. Com- ïent ca va? „Nou goed wel. Het is nu huisje, boompje, beestje, hè." e toetsenman is drogist. De L rummer verzorgt met zijn ei- en bedrijf het geluid in het live- rcuit en de bassist is politie- gent. Zanger/gitarist Hans is pnametechnicus geworden in jn eigen Fendal Sound studio 1 Loenen aan de Vecht. Heel idere koek dan het studiootje m de Leidse Bolwerkstraat aar 'Comment werd opgeno- ïen. Hoeveel Fendal Sound leeft gekost? Dat zou hij echt riet meer weten. En nee, na tuurlijk herkent niemand hem meer. Hij draait nog eens een halfzware. Dat is ook niet zo raar. Van Vondelen heeft een gebruinde kop waar Gerard Jo ling jaloers op zou worden. Hij is net terug van de wintersport, zijn haar zit snel ge-geld en hij heeft een modieuze paarse sweater aan. „Zo nu en dan ko men collega's eens langs en vra gen aan artiesten die komen op nemen: Herken je hem niet7 Herken je hem écht niet? Ge Maarten Koningsberger (45) 'uit Amsterdam, zingt Christus in de Leidse Matthaus Passion: /k zing al mijn hele leven. Mijn eerste rol als jongens sopraan zong ik op mijn twaalfde. Ik zag zingen eigen lijk niet als een echt vak. Daarom ben ik op het conser vatorium eerst piano gaan stu deren. Maar het werd toch zang. Als je van het conserva torium komt, kun je wel zin gen, maar je moet nog heel veel leren. Ik vond altijd dat je de rol van Christus een bijzon dere lading moet kunnen ge ven. Daarom heb ik die rol lang afgehouden. Pas op mijn 33ste heb ik mijn eerste Christus-partij gezongen, en sindsdien zing ik hem ieder jaar. Het moeilijke van de rol is, dat je een hele delicate ba lans moet vinden in de emo tie. Als je zingt 'mijn God, mijn God, waarom hebt u mij verlaten?', dan zit daar heel veel menselijke emotie in. De menselijke kant, niet de god delijke, wil ik benadrukken. Maar je mag het geen pathos meegeven, dan is het 'over the topIk zing liever een opstan dige rabbi dan een gerefor meerde oude man. Dit jaar zing ik voor de vierde keer in de Leidse Matthaus Passion, en voor volgend jaar ben ik ook al gevraagd. Leiden heefteen geweldig orkest en koor, fan tastische solisten en een schitterende kerk. Ik vind Lei den de sfeervolste Matthaus van Nederland. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER heeft vele vestigingen in Europa «Ral Leiden voor minimaal 3 jaar van geld voorzien. Voorwaarde daar bij is wel dat de naam van het bedrijf in het vervolg door de club wordt gevoerd. Nog een eis van de nieuwe sponsor is dat Leiden volgend seizoen de 'play-offs' moet bereiken; dat wil zeggen dat Leiden bij de eerste vier moet eindigen. Ook dient een pro gramma voor schoolbasketbal van de grond de ko men. Uiteraard zal B.S. Leiden zich dienen te versterken met een aantal Nederlandse spelers, want Neder landse Amerikanen komen niet meer in aanmerking nadat de internationale basketbalfederatie FIBA een groot aantal beperkende maatregelen heeft inge steld ten aanzien van deze spelers. Dat is de reden dat de sponsor de deur op een kier houdt voor een eventueel langere periode waarover hij wil sponsoren en het bedrag dat bij aan de club wil spenderen. Verondersteld wordt echter dat de geldsom tussen de twee en drie ton zal liggen, vooral omdat B.S. Leiden zelf denkt aan de sponsor-eisen te kunnen voldoen. LEIDEN - De kroon prins van Jordanië, Hassan, en zijn echt genote prinses Sa- vrath hebben gisteren een bezoek gebracht aan de afdeling Pales tijnse Oudheidkunde van de Leidse univer siteit (Stationsweg). Deze afdeling onder houdt al jarenlang goede betrekkingen met Jordanië, waar men al sinds i960 op gravingen doet in de plaats Tell Deir Alla. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 30 maart Z0ETERW0UDE - Het organisatie-comité '700 ja ren Zoeterwoude' heeft alle Zoeterwoudse organisa ties opgeroepen tijdens de feestweken (van 27 mei tot 12 juni) zo min mogelijk andere activiteiten op touw te zetten. Verder neeft men een prijs uitgeloofd voor de mooist versierde straat. De versiering van de straten wordt overigens helemaal aan de vrijheid van de bewoners overgelaten. Men kan derhalve werken met verlichting, vlaggen of bogen, maar bijvoorbeeld ■ook met verlichte tuinen. Om iedereen zoveel mogelijk mee te kunnen laten feesten zullen alle festiviteiten zich na de werkuren afspelen. Alleen de activiteiten op de scholen vor men daarop een uitzondering. Op 27 mei worden de festiviteiten geopend met een taptoe waaraan alle aan het feest deelnemende verenigingen of groepe ringen meedoen. LEIDEN - Parket is de nieuwe sponsor van de bas ketbalvereniging B.S. Leiden. Het Amerikaanse be drijf dat onder meer bekend is van zijn vulpennen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19