Onzekerheid over fusie Jacobus en Leythenrode RIJN VEENSTREEK Wethouders Jacobswoude vullen elkaar goed aan Hiv-patiënt krijgt weer twintig maanden cel Peutermaand in Veense bieb R5 Watertoren verschiet van kleur Waterschappen positief over plannen Bentwad Kaalslag en herplanting in Alphen Meer oog voor het hok dan voor het eten Gewonde bij kop-staart botsing roelofarendsveen - Bij een kop-staart aanrijding op de Rijksweg A4 richting Amster dam ter hoogte van Roelof arendsveen is een 53-jarige be stuurder uit Bergen op Zoom van een bestelbus gewond ge raakt. De man werd eergisteren met borstletsel overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp nadat hij tegen de auto van een 22-jarige bestuur der uit Spijkenisse was gebotst - ,die plotseling moest remmen. Deze botste vervolgens op de auto van een 48-jarige man uit Rotterdam. De beide andere bestuurders bleven ongedeerd. Onderzoek naar woningmarkt RiJNWouDE - De gemeente Rijn- woude heeft ruim duizend huishoudens aangeschreven met de vraag of ze willen mee doen aan een telefonische en quête. Het gaat om een op de zeven huishoudens in Rijnwou- de. De enquête bevat vragen over de huishouding en ver huisplannen in de toekomst. De gemeente hoopt met de ge gevens zo goed mogelijk te kun nen inspelen op de vraag naar woonruimten nu en in de na bije toekomst en op specifieke woonwensen. De deelnemers aan de enquête worden de ko mende weken telefonisch bena derd door het onderzoeksbu reau Van Diggele uit Apel doorn. Om een representatief beeld te kunnen vormen, zijn de gegevens van minimaal 700 huishoudens nodig. Sporten in polders rond Hazerswoude hazerswoude-dorp - Hardlo pers en liefhebbers van skeelers en steps kunnen hun lol op in Hazerswoude-Dorp. Morgen om 10.30 uur beginnen bij het clubhuis van Hazerswoudse Boys aan de Sportparklaan de skeelertoertocht (4,5 kilometer) en de steptocht (4,5 kilometer). Om 11.10 uur volgen de deelne mers aan de lange afstand (20 kilometer skeeleren en 12 kilo meter steppen). De hardlopers starten om 11.15 uur (10, 15 en 21,1 kilometer) en om 11.20 uur (1,5 en 5 kilometer). De kosten bedragen 2 euro (zonder herin nering en de 1,5 kilometer) of 3,50 (met herinnering) Natuurwandeling over Ridderbuurt alphen aan den run - Natuur liefhebbers kunnen op zondag 14 april kijken naar bloemen en vogels tijdens een natuurwan deling over de Ridderbuurt in Alphen aan den Rijn. IVN, de verenging voor natuur- en mi- lieueducatie, organiseert de [J gratis wandeling, die om 14 uur begint op de parkeerplaats te- genover Ridderbuurt 81. Inlich- tingen: Jeannette Teunissen tel. (0172-437018) en Kees l'Ami tel. ^(0172-436932). Pedofiel wordt 'nog niet bestraft den haag/hazerswoude - Het blijft onduidelijk wat er met de 41-jarige Hazerswoudenaar moet gebeuren, die in zijn woonplaats vier jonge meisjes seksueel misbruikte. Vorige week eiste de officier van justi tie twee jaar gevangenisstraf plus TBS met dwangverpleging tegen de notoire pedofiel, de rechtbank kwam gisteren in een tussenvonnis tot de conclusie e dat er nog te weinig informatie beschikbaar is om tot een afge wogen oordeel te komen. Daar om willen de rechters twee ge tuigen verhoren: de psychiater die de Hazerswoudenaar inten sief behandelde nadat hij een ^%>aar jaar geleden voor de twee- Mde keer was veroordeeld voor i ontucht met minderjarigen en __jde ambtenaar van de reclasse ring die hem onder haar hoede ajhad. ZATERDAG 3O MAART 2002 Vink handhaaft regels en Verhagen zoekt de mensen op door Tim Brouwer de Koning jacobswoude - Doky Verhagen en Chris Vink kunnen samen goed door één deur. Dat bewe ren de twee wethouderskandi daten van Jacobswoude aan de vooravond van hun benoeming. Bovendien vullen zij elkaar vol gens Vink (CDA) goed aan, waardoor de gemeente het de komende vier jaar afkan met twee in plaats van drie wethou ders. De portefeuilleverdeling lag daarom voor de hand. Vink breidde zijn vorige takenpakket van openbare werken, verkeer en milieu uit met agrarische za ken, grondzaken, economische zaken en bouwzaken. Nieuwko mer Verhagen (Gemeentebe lang) stort zich onder meer op welzijn. Van de zware porte feuille ruimtelijke ordening ne men beide wethouders een deel voor hun rekening. Verhagen neemt de beleidsmatige kant voor rekening, Vink de vergun ningen en de uitvoering. Dat wil niet zeggen dat verhagen de lie ve wethouder wordt en Vink de strenge. Verhagen: „Juist in het duale stelsel (als wethouders niet tegelijkertijd raadsleden meer zijn) zijn wij met elkaar verantwoordelijk. Met burge meester Van Beek vormen wij een collegiaal dagelijks bestuur van de gemeente." Ook Vink bestrijdt dat hij de boeman van het nieuwe college wordt. „Ook ik maak het ieder een graag naar de zin", zegt Vink, „en ga niet voor elk wisse wasje een artikel 19-procedure voeren. Maar ik zeg wel eerlijk en oprecht waar het op staat." Verhagen vult aan: „De bevol king ziet graag dat wij toezien op naleving van afspraken. Daarvoor zijn wij als college met elkaar verantwoordelijk. Daarnaast wil Verhagen graag onder de mensen zijn. Zo ging zij voordat zij politiek actief werd al te werk in haar woon plaats Hoogmade, waar zij ijver de voor een apart gebouw voor de jeugd. „Ik wil me ook in de andere dorpen laten zien. Daar ga ik veel tijd instoppen." Ook Vink beseft dat het wethou derschap in het duale tijdperk veel tijd opslokt. Hij wil 75 pro cent van zijn werktijd uittrekken voor de gemeente en 25 procent voor het waterschap De Oude Rijnstromen. Vink maakt als heemraad deel uit van het dage lijkse bestuur van het water schap. Vermoedelijk bouwt de Leimuidenaar zijn werkzaamhe den thuis op de boerderij verder af. Verhagen, die een advies- en managementbureau heeft, zet die activiteiten op een lager pit je. „Maar ik blijf het er wel bij doen, want zo houd ik op een andere manier 'voeling'met het veld'. Als Vink en Verhagen op 11 april officieel wethouder worden, ver laten zij automatisch de ge meenteraad. Woubruggenaar Kees de Jong schuift dan aan bij het CDA. Henry van Rijn uit Hoogmade versterkt de fractie van Gemeentebelang. HAZERSWouDE-rijndijk - De watertoren in Hazerswoude-Rijndijk ziet er op zijn paasbest uit. Het aanstaande kantoor van de Alphense su permarktketen Hoogvliet staat weliswaar vanwege een ingrijpende verbouwing in de steigers, maar de 'verpakking' oogt vrolijk. Over on geveer een halfjaar wil Hoogvliet zijn intrek nemen in het markante gebouw, dat zes verdiepingen krijgt. Foto: Wim Dijkman door Janneke Dijke oude wetering/leiderdorp - De fusie tussen het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode en zorgcentrum Jacobus in Oude Wetering wordt mogelijk uitgesteld door de financiële proble men bij Leythenrode. Beide zorginstellingen on derschreven vorig jaar een intentieverklaring om met ingang van 1 januari 2003 te fuseren, op voorwaarde dat ze op het moment van fusie fi nancieel gezond zouden zijn. Die eis lijkt nu niet haalbaar. De financiële problemen bij Leythenrode kwa men vorige week naar buiten. Als gevolg van falend management is het exploitatietekort van het verpleeghuis vorig jaar opgelopen tot 725.000 euro. Eigen vermogen om dit gat te dekken heeft de instelling niet meer. Daarom vraagt de raad van bestuur schuldsanering aan bij het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG). Ondanks de fusiegesprekken die Jacobus en Leythenrode al geruime tijd voerden, was het bestuur van Jacobus niet op de hoogte van de slechte financiële situatie in Leiderdorp, zegt penningmeester H. Bakker. „Het was mis schien goed geweest als ze het ons hadden la ten weten. Nu moesten we het in de krant le zen", aldus Bakker. „Maar uit eigen ervaring bij Jacobus weet ik dat zoiets snel bergafwaarts kan gaan." Hij gaat er niet van uit dat Leythen rode de problemen bewust verzweeg. Bakker wil zich niet in paniek laten brengen door het slechte nieuws. „De fusieplannen staan nu in een ander licht, dat is waar, maar de handtekeningen zijn niet weg te poetsen." Toch zet hij de fusiedatum op losse schroeven. Vorig jaar maakten beide huizen bekend te willen fuseren op 1 januari 2003. Nu noemt Bakker die datum 'niet meer dan een streefda tum'. „Zo'n datum hoeft niet heilig te zijn", zegt hij. Een woordvoerster van Leythenrode weet nog niet of het verpleeghuis de financiën op tijd op orde kan hebben. „Het maakt de fusie er niet gemakkelijker op. Maar als we de schuldsane ring op korte termijn kunnen realiseren, dan hoeft er geen probleem te zijn." Toch geeft Leytenrode in dat geval voorrang aan de fusie met het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp en verpleeghuis Oudshoom in Alphen aan den Rijn, een samenvoeging die al vergevorderd is. Leythenrode mag dan op een snelle schuldsa nering door het CTG hopen, Bakker weet in middels uit ervaring dat zoiets niet vlug gaat. In 2000 moest Jacobus onder ogen zien dat er een schuld was van ruim 200.000 euro (4,5 ton in guldens). Kort geleden, anderhalf jaar later, had pas het eerste gesprek met het CTG plaats. „Ze hebben heel wat stukken nodig, ze gaan niet over één nacht ijs", aldus Bakker. Met Ja cobus gaat het inmiddels financieel beter, meldt hij. „Voor vorig jaar zijn er geen tekor ten te verwachten, en voor dit jaar ligt er een sluitende begroting. Wij hadden er goede hoop op dat we voor het eind van het jaar de financiën weer op orde hadden, zodat we kon den fuseren. De situatie bij Leythenrode is daarom een grote tegenvaller." Op 31 maart vertrekt interim-manager E. Au gustijn. C. Egberts, directrice van Huize Aar hoeve in Langeraar, neemt vanaf dat moment drie dagdelen per week waar in Jacobus, tot aan het moment van fusie. h( alphen aan den rijn - Rllim reli zestig bomen in Alphen aan den bil Rijn leggen binnenkort het lood- ïklje. De populieren, eiken, essen r aen wilgen aan de Horstenweg, |Parelvisserweg, Veldbloemweg, ngBachsingel en de Van Nesstraat hebben een te groot wortelstel- ojisel ontwikkeld, waardoor het as- leilfalt van rijbanen omhoog kruipt. eelEen woordvoerder van de ge- nfimeente garandeert dat er geen n kaalslag zal plaatshebben. „De ce gemeente hecht aan de eretitel )e< Groenste Stad van Nederland", aldus de zegsman, „maar vindt dat de veiligheid voor het ver keer bovenaan staat." Na het kappen worden de rijbanen en voetpaden opgeknapt en wor den er kleinere boompjes neer- jgezet. Dat geldt niet voor de Van jNesstraat. Op de smalle trottoirs komen bloembakken te staan. alphen aan den rijn - Voor de pinguïns in vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn was het gistermiddag behoorlijk wennen in hun nieuwe leefgebied. Vol wantrouwen in specteerden de pinguïns voortdurend meter voor meter het gebied om daarna snel terug te keren. De aangeboden haring werd zelfs genegeerd. De uitbreiding naar een twee keer zo groot gebied was noodzakelijk omdat er te weinig ruimte was voor de ongeveer 60 pinguïns. De jongere pinguïns hebben nu ook een eigen gebied waar zij kunnen op groeien. Het bad was gisteren nog niet volgelopen met water, maar dat gebeurt van daag. Avifauna opende gisteren ook de nieuwe kas Lori Landing waar de vogelliefhebbers zich in Australië wanen. In deze fraaie kas kunnen bezoekers gewapend met een cupje nectar de Australische honingpapegaaien uit de hand laten eten. Foto: Henk Bouwman door Marieta Kroft RijNwouDE - Van onrealistisch tot interessant. De reacties op een nieuwe variant op het Bent woud. het Bentwad, lopen uit een. Dijkgraaf Kroes van het wa terschap Wilck en Wiericke en hoogheemraad Steegh van het hoogheemraadschap van Rijn land zijn het meest positief. „Wij, waterbeheerders, willen samen met de provincie en ge meenten zoeken naar extra wa terberging", zegt Kroes. „We kij ken dan als eerst naar nieuw te ontwikkelen natuurgebieden." Volgens Steegh zijn diepe droogmakerijen, zoals het ge plande Bentwoudgebied, ge schikt om er een watergebied van te maken. De hoogheem raad pleitte anderhalf jaar gele den nog voor de aanleg van mi nimaal dertig vierkante kilome ter zoetwaterbuffers in de Leidse regio om droogteproblemen in de toekomst te voorkomen. „Maar we hebben ons niet ge oriënteerd op dat gebied, omdat de provincie er het Bentwoud wil aanleggen. Gelet op de moeizame totstandkoming van het woud is het wellicht interes sant om te kijken of er andere manieren van natuurontwikke ling haalbaar zijn." Zowel Steegh als Kroes spreekt op persoonlijke titel. Ze kennen het plan van historisch geograaf Hans Smit en architect Jan van Leeuwen alleen nog maar uit de krant en kunnen daarom nog niet veel zeggen over de haal baarheid. „Ik ga contact met ze zoeken", zo belooft Steegh. Smit en Van Leeuwen kwamen vorige week, na een uitvoerige studie, met het plan om in plaats van bomen water in het Bentwoudgebied aan te leggen. De weidsheid blijft behouden. Als voordelen noemden zij on der meer dat er extra waterber ging komt en dat de recreatie vaart via het Bentwad alle kan ten op kan naar andere bestaan de waterwegen. Wethouder Uljee van Rijnwoude vindt het geen realistisch plan. Hij is het eens met gedeputeer de Van der Sar van Zuid-Hol land die vorige week zei dat een overheid consistent moet blij ven. „We hebben gekozen voor het Bentwoud. Ga je er nu op eens weer een Bentwad van ma ken, dan haal je veel overhoop. Dat staat los van de vraag of het wel uitvoerbaar is, want dat be twijfel ik. Volgens mij treedt er kwelvorming op als je die grond verder uitgraaft." Uljee ziet per soonlijk ook liever bomen dan water. ..Aan de andere kant van het Bentwoud komen veel kas sen en 25.000 woningen. Ik hoef die niet te zien. Zet er maar bo men voor." Voor waterberging heeft de Rijn- woudse wethouder een andere plek op het oog. Tussen de Hoo- geveenseweg en Hazerswoude- Dorp zou een grote waterplas kunnen komen, zo besloot de raad van Rijnwoude vorig jaar in het kader van het toekomstde bat. Dijkgraaf Kroes vindt dat plan niet realistisch. „Dat ge bied ligt hoger dan het Bent woudgebied. Water gaat toch al tijd naar de diepste delen. Als je gaat graven voor een plas, graaf dan op de diepste delen." Akkerbouwer P. van der Eijk uit Benthuizen slaakt een diepe zucht als hem om een reactie op het Bentwadplan wordt ge vrqagd. Hij en veel andere boe ren in het Bentwoudgebied Lin den het nog altijd onbegrijpelijk dat goede, vruchtbare akker bouwgrond wordt opgeofferd aan de natuur. „Bentwad is ook weer zo'n loze kreet. Het is elke keer wat anders. Straks wordt het nog Bentstad." D. Sol die namens de WLTO in de deelge- biedscommjfcie voor het Bent woud zit, isnet met hem eens. „Als het Bentwoud niet door gaat. zetten wij al onze energie weer in op het behoud van de akkerbouw." door Maarten Dekker den haag/rijnwoude - Het gerechtshof in Den Haag heeft een veertigjarige Rijnwoudenaar gisteren in hoger beroep veroordeeld tot twintig maanden gevangenis straf, plus tien maanden voorwaardelijk. Het hof vindt net als de rechtbank dat de hiv-besmette man zich meermalen schuldig maakte aan poging tot doodslag, door onbeschermde seks te hebben met twee vrouwen. De Rijnwoudenaar, die gisteren wegbleef bij de uit spraak, gaat naar de Hoge Raad. Uitvoerige ondervraging van deskundigen leidde niet tot nieuwe inzichten bij de raadsheren. Hoewel de ex perts die twee weken geleden door de advocaat waren opgetrommeld, vrijwel uitsluitend in het voordeel van de verdachte verklaarden, nam het hof hetzelfde stand punt in als de rechtbank een jaar eerder, met ock een identieke motivatie. „Hij wist dat hij hiv-besmet was, hij kende het gevaar van die besmetting en hij was ervan op de hoogte dat hiv seksueel overdraagbaar is." De Rijnwoudenaar zit al een jaar vast in het huis van be waring in Vught. Na het uitzitten van tweederde van zijn straf komt de man binnenkort vrij. Desondanks gaat hij in cassatie van het vonnis. Zijn advocaat kondigde die stap naar de Hoge Raad al eerder aan, lang voordat de straf in hoger beroep bekend was. Omdat de Hoge Raad zich nog nooit over zo'n zaak boog, schept de uitkomst ervan een precedent voor toekomstige rechtszaken te gen seropositieve verdachten. Lagere rechtsorganen hanteren uitspraken van de Hoge Raad namelijk als lei draad bij hun werk. De Rijnwoudenaar ziet zijn proces dan ook niet in de laatste plaats als een principekwestie „Ik ben schuldig", zei hij twee weken geleden nog. „Maar ik ben in hoger beroep gegaan omdat ik duide lijkheid wil." De straf die hij van het hof kreeg, ligt lager dan het openbaar ministerie in gedachten had. De aanklager eiste twee weken geleden twee jaar gevangenisstraf, plus een jaar voorwaardelijk roelofarendsveen - Evenals in veel andere bibliotheken is april peutermaand in bibliotheek De Bloemlezer in Roelofarendsveen. Kinderen tot vier jaar oud die deze maand lid worden van de bieb, krijgen een verrassing. Voor hen en voor hun ouders zijn er allerlei activiteiten. Op woensdagavond 3 april nemen wijkverpleegkundige Elly Sonke en Gertruud Beemster van de bibliotheek ouders mee naar het land van de peuters, die alles zelf willen doen. Ouders krij gen tips over opvoeden en over boeken die bij deze peuters passen. De voorlichtingsavond duurt van 19.30 tot 21.30 uur en de toegang kost 1 euro. Op vrijdag 5 en zaterdag 6 april zijn er 'excursies naar prentenboekenland'. De aanvang is vrijdag om 14 uur en zaterdag om 10 uur. Op 12 april is er om 10.30 uur een poppenkastvoorstel ling over een grote ezel die alles zelf wil doen. Na afloop worden de kinderen geschminkt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17