Drie jaar cel voor bloembollenfraude 7 DUIN BOLLENSTREEK Strand Katwijk schoon door Belgische 'cleane SPRINGTIJ 'Fouten gemaakt bij renovatie' WEKEN VOOR 22,00 'Storing Beckers had ni zo lang hoeven te durei Jde Jongerenmaand in 'bie Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 'Hij schaadde het aanzien van de bollenwereld' door Maarten Dekker den haag/hillegom - De direc teur van een Hillegoms bollenex- portbedrijf is gisteren veroor deeld tot driejaar gevangenis straf. De Haagse rechtbank acht te bewezen dat de 55-jarige man zich jarenlang schuldig maakte aan grootschalige belastingont duiking en zwarte handel in lelie- bollen. Daarmee benadeelde hij niet alleen de fiscus en de maat schappij, zo stelden de rechters, hij schaadde ook het aanzien van de Nederlandse bloembollenhan- del in het buitenland. Tegen de man, die spoorloos is, was vier jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank sprak verder van 'een ingewikkeld fraudepatroon, waarin grote delen van de bol- lensector werden meegetrok ken'. In het vonnis werden spe cifiek de veilingen genoemd als slachtoffer van de Hillegommer, omdat hij veilingoverzichten vervalste om zijn praktijken te camoufleren. De man kocht zwart leliebollen in, stelde vrachtbrieven en facturen op met daarop niet-bestaande be drijven als verkoper. Vervolgens verkocht hij de bollen zwart in Italië waar de klanten betaalden via cheques en wissels. De Hille gommer creëerde zo bovendien een monopoliepositie op de Ita liaanse markt, omdat andere ex porteurs onmogelijk lelies tegen dezelfde of nog lagere prijzen konden aanbieden. Van de mediterrane rekeningen werden vervolgens miljoenen euro's naar een bankrekening in Hillegom gesluisd. Die rekening stond op naam van een een mansbedrijfje dat de man be stierde. Hij nam regelmatig gro te sommen contant geld op, die hij investeerde in zijn andere ondernemingen. De officier van justitie betitelde die werkwijze als een 'fraudecirkel'. Volgens het OM heeft de man tussen 1995 en 2000 ongeveer 28,5 miljoen euro omgezet, zon der daar belasting over te beta len. Bovendien verzuimde hij BTW in rekening te brengen over de lelies die hij verkocht. De fiscus claimt een bedrag van rond de veertien miljoen gul den. Wanneer die vordering be handeld gaat worden, is nog niet bekend. Ook bleef het onduidelijk of jus titie nog meer rechtszaken wil beginnen tegen betrokkenen in deze affaire. Eerder werd nog gesproken over het vervolgen van transportbedrijven en kwe kers die zwarte zaken deden met de Hillegommer. Eén kweker kwam al wel voor de rechter. De man uit Noorden werd gisteren tot een werkstraf van 240 uur veroordeeld. Het is onzeker of de man ooit gearresteerd zal worden. Bij de vier zittingen die zijn rechtszaak in beslag nam, liet hij geen en kele keer zijn gezicht zijn. Zijn advocaat was wel telkens aan wezig en die liet doorschemeren dat zijn cliënt de wijk heeft ge nomen naar het buitenland. Hoofdvelden Katwijkse voetbalclubs niet in orde katwijk - De voetbalverenigingen Katwijk en KRV zijn niet blij met de wijze waarop de renovatie van het hoofdveld is verricht. Het bedrijf dat de werk zaamheden heeft uitgevoerd, Oranjewoud uit Ca- pelle aan den IJssel, heeft volgens de clubs fouten gemaakt. De terreinmeester van Katwijk zegt dat er bij de renovatie weinig of geen toezicht is ge weest van de gemeente. Ook bij Quick Boys werd het hoofdveld gerenoveerd en ook die club is niet tevreden. Er heeft zich zogenaamd 'straatjesgras' gevormd, wat de grasmat hobbelig maakt. Bij de w Katwijk heerst de meeste onvrede. De doorwatering functioneert niet goed, wat op 2 maart tot een veelbesproken afgelasting van de thuiswedstrijd tegen Capelle leidde. Terwijl in de omgeving kon worden gevoetbald, werden wed strijden op De Krom afgelast. De KNVB nam per soonlijk op zaterdagmiddag poolshoogte en con stateerde dat de consul een juiste beslissing had genomen. Een kwart van het veld stond onder wa ter. De terreinmeester van Katwijk stelt dat het veld nog steeds niet goed is, al is er de afgelopen we ken wel op gespeeld. „We zijn in feite niet veel wijzer geworden van deze renovatie. We hebben de gemeente erop aangesproken en die zegt dat het allemaal goed komt. Dat is ongeloofwaardig. Je verwacht toch als een veld is gerenoveerd, dat het ook meteen goed is." Bij KRV werkt de afwatering inmiddels bijna naar tevredenheid, maar begin dit seizoen was dat an ders. De drainage functioneerde ondanks het ver vangen van de toplaag niet goed. De club had de gemeente aangeraden om de drainage gelijk met de renovatie te vervangen, maar Oranjewoud vond dat niet nodig. Pal voor het seizoen werd de drainage dan toch vervangen nadat het hoofdveld was ondergelopen. Dat zorgde voor veel onbegrip bij KRV. H. Oudshoorn van de afdeling groenvoorziening van de gemeente zegt dat er bij KRV fouten zijn gemaakt. „We gaan na het seizoen inventariseren en bekijken wat er aan dat veld nog moet gebeu ren. Wat Quick Boys betreft: straatjesgras kun je niet tegenhouden. Dat is een onkruid dat komt aanwaaien. Tijdens de zomermaanden proberen we daar wat aan te doen. Bij Katwijk is de zaak wat de gemeente Katwijk betreft in orde. Ook een gerenoveerd veld kan worden afgelast. Als die club beweert dat er iets niet in orde is met de water huishouding, is dat voor hun rekening. Daar kan ik niks mee." De firma Oranjewoud was niet bereid commen taar te geven. Arie Schaddé van Dooren veegt het Katwijkse strand schoon. Foto: Dick Hogewoning door Rob Onderwater katwijk - De zeilers en de vis sers van Skuytevaert komen bin nenkort, als het strandseizoen weer gaat beginnen, in een schoon en gespreid bedje. Maar nu even niet, want de Beach Cleaner moet het strand in Kat wijk nog schoonvegen. Het ap paraat is de nieuwste aanwinst van het bedrijf Schaddé van Dooren, dat de kustlijn al dertig jaar namens de gemeente schoonmaakt. Sinds dinsdag hangt de Beach Cleaner achter de trekker van Arie Schaddé van Dooren. Hij is er tevreden mee, want het op ruimen van het strand gaat veel sneller dan voorheen. De Beach Cleaner komt in de plaats van een 'strandveger', die niet iri de schaduw kan staan van de nieuwste aanwinst. Het werkt als volgt: een rol, een soort grasmaaier, woelt door het zand eri werpt het zwerfvuil op een mat van spijlen. De mat rolt het vuil omhoog in een bak, die, eenmaal vol, in een container wordt geleegd. De Belgische fir ma D'Hooghe is de ontwerper van de Cleaner. Er is ook een Duitse veger op de markt, maar volgens Schaddé van Dooren is de Belgische veruit de beste. Schaddé van Dooren is al twee dagen bezig op het strand en het ging 'als een speer'. Totdat hij gistermorgen op het strand- vak van Skuytevaert stuitte. „Het is hier erg vuil", zegt hij. Hij heeft er een verklaring voor. „Dit is vuil van de héle winter. Dat heeft zich, door de vloed, opgestapeld. En het ligt diep. Haal je dat niet weg, dan komt het van de zomer gegarandeerd naar boven." De Beach Cleaner zorgt voor een groot contrast. De schoon gemaakte kant lijkt op een ge prepareerde, vlakke skipiste, ter wijl aan de andere kant het zwerfvuil zorgt voor een trieste aanblik. Vier baantjes schoon maken van 700 meter lengte heeft inmiddels een halve con tainer vuil opgeleverd. De komende zomer krijgt de Beach Cleaner het druk. Na mens de gemeente zorgt Schad dé van Dooren voor het schoon maken van de strandvakk niet aan strandpaviljoenh zijn verhuurd. Die zijn woordelijk voor hun eigi strand. „Maar het komt w voor dat we door een strai worden ingehuurd op z dagen. En dan komen we Schaddé van Dooren st zijn trekker en vervolj werkzaamheden. „Of i eens wat bijzonders heb den? Ach, dat laat ik aan gens met die detectors 0 je moet een kunstgebit la kustlijn bijzonder vinden. Prins is weg, lang leve Koning Schuijt. De nieuwe onderkoning van Lissè. Die heeft de touwtjes zo strak in handen dat hij zelfs Cees Verburg (de roeptoeter van Lisse) stil heeft gekregen. D66'er Verburg, die burgerpar ticipatie als grootste goed ziet (het liefst zou hij het ver burgerparticipatie noemen), gaat plotseling akkoord met het afschaffen van de commissies, ofwel de inspraakmogelijkheid van Lisse. Hoe is het mogelijk. De commissies afschaffen, om korter te vergaderen? Alleen al om dat besluit te nemen heb ben ze twee avonden nodig. Kun je nagaan hoe dat verder moet, als ieder onderwerp door de hele raad moet worden be sproken. Maar Cees vindt het best. Knikt instemmend en mompelt iets van 'prima voorstel waar wij ons in kunnen vinden' terwijl hij zich vroeger (wat lijkt dat opeens lang geleden) op zo'n moment schrap zette voor een tirade. Van de pitbull van Lisse tot de compromissenprins van Lisse, overigens een mooie titel voor zijn biografie. Van de prins geen kwaad weten, trouwens ook. Cees, blijf je wel een luis in de pels? Blijf je de prins op het wit te paard die opkomt voor de belangen van de Lissese bur gers? Met andere woorden: Blijf je lastig? Ia natuurlijk, zegt Cees. Con- structiéf lastig, zegt Cees. Daar horen we dus nooit meer wat van. Blowen Blowen in de Bollenstreek. Da's tof, man. Lekker de ruimte, weetjewei. En zo heet ook dat eh... pffffff Datteh, rapport dat uit is. Blo wen in de Bollenstreek. Lachen, hè. Alsof wij als jongeren helemaal niks anders doen, weetjewei. Dan een beetje blowen. Maar dat is dus niet zo. De WD in betere tijden. Van links naar rechts Valkenburger Aad Oosterlee, Tweede Kamerlid Nelly Verbugt en Katwijker Eco van Effe- rink maken plannen voor een liberale toekomst. Maar liberaal, daar hoort dan toch ook een zekere progressie bij? En daar wilde Aad dan net weer niet aan, volgens de rest van zijn fractie. Aad bleef star vasthouden aan zijn oude standpunten. Terwijl Noël Rosier, die hem vervangt als fractieleider, best water bij de wijn had willen doen. Ach, ook al heeft de WD altijd betoogd dat Valkenburg zelfstandig moet blijven, daar willen we nu ook weer niet zo star aan vasthou den. Een beetje fuseren mag best. Dat soort water bij de wijn, dus. Tot ie smaakt als slappe limonade. Zijn dat dan de echte liberalen? Aad Oosterlee niet, in dat geval. Die houdt wel van een rondborstige rode wijn, met volle, fruitige smaak. En een tikkeltje conservatieve afdronk. Foto Dick Hogewoning En pillen slikken, maar dat doen ze alleen in Hillegom. Wat? Jajajaja, die grap kennen we al. Dusseh... pfffff Dus dat valt beswei mee met dat blowen in de Bollenstreek, weetjewei. Heb je dat eh... rap port wel goed gelezen? Nou dan. Daar staat dat dus ook in. Dat er eigenlijk meer coffeeshops moeten komen, weetjewei. Omdat er gewoon te weinig ge blowd wordt in de Bollenstreek, denk ik dan. En nu moet ik aan mijn huis werk, anders wordt de meester weer boos, weetjewei. Die zegt steeds: zo kom je nooit in groep acht. Nou de ballen. Ome Wienen Een nieuw komisch duo in de Duin- en Bollenstreek is opge staan. Tejo Niek. Een verrassend duo, mogen we wel zeggen. Hoe ome Wienen van de Katwijkse klas met raadsleden er toe is gekomen om de twee vervelendste jonge tjes naast elkaar te zetten, is ie dereen een raadsel. Heeft hij zich er op verkeken of genoot hij stiekem van de actie? Tussen Niek Zwaan, voor wie de SGP/GPV-ffactie nog niet behoudend genoeg was, en Te jo Janssens' linkse voorganger Marcel Boland heerste tijdens raadsvergaderingen meestal een muur van stilte. De twee hadden elkaar gewoon weinig te zeggen. Af en toe het verzoek om een glas water, om de mond te spoelen na een be scheiden betoog bij interruptie. Hooguit. Nee, dan de nieuwe samenstel ling van klas la in Katwijk. Tejo en Niek maken er een bonte bende van. Niks rustig beginnen op de eer ste dag. Niet stilletjes genieten van de koffie-met-mop en de nieuw verworven (Tejo) danwel binnenkort te verlaten (Niek) pluche zetel. Fout. Hard er tegenaan. Schof felen maar. Laat die burge meester en wethouders niet denken dat ze er makkelijk van af komen. Vrij naar Tejo: Wienen moet zijn waffel houden, Arie moet niet spieken bij zijn ambtena ren en Jantje - opgewonden standje - Post moet eens van zijn arrogante air af, de onbe trouwbare schavuit. Zwaan-vult-aan: Dat scheelt een hoop kostbare tijd. Kunnen de wethouders mooi wat van hun poen inleveren. (Het leken bijna Noordwijkse toestanden.) Zo erg werd het, dat het duo tot een trio uitgroeide. Hoffelijke Hans ten Hove viel volledig uit zijn rol. Hij wenst geen onheuse bejegeningen in de raadszaal. Niet van die lapzwansen. Rood aangelopen tierde hij tegen de twee dat het een aard had, tot meester Jos er een eind aan maakte. Met een druk op de stilteknop zapte hij gniffelend het komisch halfuurtje ten ein de. Verwachtingsvol uitkijkend naar volgende maand. Dan met een nieuwe aflevering van de film van Ome Wienen, met Te jo, Niek en Hans. De Teun, Toon en August van de Katwijk se raad. Eens kijken wat de rakkers dan weer voor ons in petto hebben. Gerard Baas, Anton Diedrich en Saskia Buitelaar •lie gr lx katwijk - De stroomstoring die donderdag de Katwijkse snack- procucent Beckers urenlang stil- legde, had minder lang hoeven duren. Volgens een woordvoer der van Nuon had het energie bedrijf de problemen sneller kunnen verhelpen. Beckers had dan wel veel eerder moeten melden dat het bedrijf zonder stroom zat. De storing duurde in het cen trum van Katwijk ruim een uur en was ontstaan in een onder gronds aansluitpunt in de buurt van het zwembad. Tot in de Princestraat zaten bewoners en bedrijven enige tijd zonder stroom. Ook bedrijventerrein 't Heen werd getroffen. Visverwer- kingsbedrijf Ouwehand schakel de over op een noodvoorzie ning. Maar bij Beckers Katwijk lag de productie nog lange tijd stü toen er na twee uur weer stroom was. Volgens de directie duurde het geruime tijd voordat de transformator weer w gestart en alle apparatu p weer deed. Het bedrijf" weegt de veroorzaakte sell n verhalen op Nuon. De Nuon-woordvoerder 2 de problemen minder I41 waren geweest als het e|m, bedrijf wist dat de transfoiW( bij Beckers het niet de^se was uitgeschakeld dol W( spanningsdip in het enehje en kon niet op eigen kraLj, starten, omdat er teveel sjte, vragende apparatuur bij Bre( staat. tu: De overheid verplicht el^ bedrijven om storingen |be vier uur te verhelpen. W( kwam de storing nu nielon buurt, maar twee uur i^j zo'n bedrijf ook al heel lend. Onze leveringsbésje baarheid is meer dan 99, pa cent. Maar er kan een kljje misgaan." on (de katwijk - Jongeren komen in april op de eerste plaats in de Katwijkse bibliotheek. Voor ie dereen tussen de 12 en 20 jaar zijn er activiteiten. Op 8 en 22 april geeft de bieb workshops website bouwen, zowel voor beginners als voor gevorder den, op 13 april een demon stratie hennatatoeages schilde ren en op 17 april een les en proefexamen bromfietscertifi caat, verzorgd door Autorij school Gravenkamp. Al deze activiteiten zijn gratis, maar voor sommige activiteiten moeten deelnemers zich voor af aanmelden. Dat kan bij de bibliotheek. Daar is ook een flyer verkrijgbaar met uitge breide informatie over alle ac tiviteiten. Ruim 2500 jongeren staan in geschreven als lid van de bi bliotheek en maken regelmatig ha gebruik van de drie bl k theekvestigingen in Kal-*- Speciaal voor deze doel| is in de hoofdbibliothee li de Schelpendam het sc rencentrum ingericht. informatie voor school eri opleidingen, is er vanaf veel jongereninformatie tl den in brochurevorm: hl au genaamde JIP folderrekze; staat voor Jongeren InfoflRij Punt en in het folderreklje. formatie te vinden over Oen werpen als verslaving, 'Pa vrijen, bijbaantjes en jongBa hulpverlening. hel Tenslotte worden er ojfsel toon van een geldige, pei lijke lenerspas in de wee 16 tot en met 20 april infi tietassen voor jongeren reikt met aantrekkelijke deelbonnen en hebbel tjes.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16