Wethouder onder vuur om 'bijbaan' 'Als ik God was geweest had ik boel wat netter verdeeld' LEIDSE REGIO Onderzoek naar duurzaam ondernemen MKB in regio R3 'Campinghouder Vergeer heeft twee petten op' jk blijft rzitter WD üerdorp Benedenverdieping uitgebrand 'Ik vind dat het ook met idealisme te maken moet hebben' -antenne op ënstaete blijft ind - De GSM-antenne [torentje van Mariënstae- farmond mag blijven lat hebben burgemees- rethouders besloten. De ite dreigde twee maan- leden de mast te verwij - omdat de Rijksdienst Monumentenzorg er jestemming voor had ge- I nodigt irschoten uit ^hoten - Vierentwintig 3 hotenaren kunnen op 15 verkiezingsavond van de het gebouw van de I e Kamer bijwonen. Als emeente in deze regio oorschoten een uitnodi- itvangen. In totaal zijn r eenten benaderd. Het ef is genomen door de e Kamer, de NOS en de ;ing van Nederlandse nten. Zij willen een aan- erlanders laten zien hoe ïocratie werkt. Voor- r moet op korte termijn ïen doorgeven van twaalf ;rs met introducés. Be llenden dienen snel con té nemen met de ge- tel. 071-5600626. Dege- worden gekozen, moe voor vervoer zorgen. zaterdag 30 maart 2002 irp - Berend Stolk blijft Ie verwachting in aan als [svoorzitter van de Lei- ise WD. Een meerder de leden vindt het niet lat hij weg gaat na de te ellende uitslag van de ge- jfïraadsverkiezingen. jiaart kondigde Stolk aan ribereid was zijn bestuurs- j neer te leggen. Hij zei reactie op de verkiezings- j.j Tegen de verwachting 'de liberalen op vijf zetels „Als motor van de nieu- s behoor ik mijn positie txussie te stellen", zei hij ,Maar ik zal mezelf wel jen en niet zomaar naar itbankgaan." Ijk is hij erin geslaagd om lartijgenoten voor zijn e winnen. Hij wil geen reide verklaring' afleggen verloop van de besloten irgadering. „Ik ben nog stelt hij. Ook fractie ter H. Langenberg wei- het verloop van de be- ledenvergadering in te Ik kan wel bevestigen dat Og voorzitter is. Maar hoe ..gekomen is, daar wil ik niets over zeggen." door Pieter van Langevelde warmond - „Wethouder Vergeer moet binnen zijn bedrijftaken loslaten om belangenverstrenge ling te vermijden." Dat vindt fractievoorzitter H. Coudsmit van Progressief Warmond. Camping houder Vergeer werd donderdag geïnstalleerd als wethouder voor Warmond Anders. In zijn porte feuille heeft hij onder meer toe risme en recreatie. Het takenpakket van Vergeer, in combinatie met zijn beroep als campinghouder, roept vragen op bij Progressief Warmond. Goudsmit: „Ik denk dat hij moet vermijden dat hij dadelijk met twee petten op zit. Hij moet er duidelijk rekenschap over afleg gen." Goudsmit is van plan Vergeers vermeende belangenverstrenge ling aan de orde te stellen in de eerstvolgende raadsvergadering. „We willen dan vragen hoe hij ermee denkt om te gaan." PW pleit ervoor dat Vergeer enkele taken binnen zijn eigen bedrijf afstoot. Vergeer, die in Warmond een camping met twintig stand plaatsen aan het Oosteinde heeft, ziet in de combinatie van werkzaamheden geen pro bleem. „Ik ben mij heel goed van de gevaren bewust. Maar mijn camping is heel klein en ik heb geen uitbreidingsplannen. Donderdagavond heb ik de eed afgelegd en ik zal hier naar eer en geweten mee omgaan. Zijn ervaring als campinghou der zou volgens Vergeer juist goed kunnen uitpaldcen. „Ik weet wat er speelt. Dat voordeel is groter dan het nadeel van de schijn van belangenverstrenge- ling." Burgemeester Vosjan vindt dat Progressief Warmond met de vraagtekens bij Vergeers recrea tiewethouderschap 'spijkers op laag water zoekt'. Vosjan: „PW had dit commentaar donderdag in de gemeenteraad moeten le veren." De burgemeester wil nog niet zeggen of er binnen het college maatregelen worden ge nomen om. de schijn van belan genverstrengeling te vermijden. „Vergeer zal zijn eigenbelang moeten wegcijferen. Ik heb er alle vertrouwen in dat hij dat zal doen." Goudsmit oogst met zijn kritiek op Vergeers combinatie van functies weinig bijval van de co alitiepartijen. Fractievoorzitter J. van der Vooren van Warmond Anders: „Vergeer weet die zaken prima te scheiden. Wanneer zich iets voordoet dat hij tricky vindt, moet er een constructie bedacht worden om daarmee om te gaan." CDA'er L. van Kempen, die zelf ook camping houder is aan het Oosteinde: „Als de schijn van belangenver strengeling reden is om iemand bepaalde taken te onthouden, wordt het heel moeilijk om in Warmond bestuurders te vin den. Iedereen kent elkaar hier en iedereen heeft overal wel iets mee te maken. Als er iets aan de orde komt dat op Vergeer zelf betrekking heeft, moet hij zich maar even terugtrekken." Ook A. van der Steur van oppo sitiepartij WD voorziet weinig problemen. „Wij gaan uit van de integriteit van bestuurders, maar Vergeer moet hier wel zorgvuldig mee omgaan. De vraag is hoe slagvaardig hij is als hij op het gebied van campings iets wil doen. Het voordeel van de situatie is dat hij met recrea tie en toerisme affiniteit heeft." voorschoten - De benedenverdieping van een huis aan de Hyacinth- straat in Voorschoten is gistermiddag nagenoeg geheel uitgebrand. Een omstander bij de brand is met ademhalingsmoeilijkheden naar het Rijnland Ziekenhuis overgebracht, aldus een woordvoerster van de politie. De brand ontstond even na vieren, door nog onbekende oor zaak. Om vijf uur had de brandweer het vuur geblust. Foto: Hielco Kuipers door Erna Straatsma leiderdorp - Hans van Vliet vond het eerst ook een 'wazig begrip'. Maar inmiddels ziet de Vol vo-dealer in Zoetermeer en Leidschendam, woonachtig in Leiderdorp, de waarde van 'maatschappelijk verantwoord ondernemen' (MVO) wel in. Met een conferentie en een en quête wil hij het midden- en kleinbedrijf in de regio Leiden en Den Haag enthousiast maken voor 'duurzame en sociale' projecten. „We hopen wat los te krijgen in de regio. Dat wij een landelijk voorbeeld kunnen worden op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen. Zodat het geen vaag begrip is, iets wolligs." Van Vliet is bezig met een peiling onder 5.000 ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf om inzicht te krijgen in de belangstelling voor de nieuwste trend in ondernemersland. Het onderzoek maakt deel uit van de organisatie van een conferentie, die op 25 mei wordt ge houden in het Green Park Hotel in Leidschen dam. De conferentie is bedoeld voor Rotary- leden in het district Leiden/Den Haag. De re sultaten van het onderzoek, waaraan onderne mers tot half april kunnen meedoen, worden daar gepresenteerd. Minister Zalm reikt tijdens de conferentie prijzen uit aan vijf bedrijven die vooruitstrevend zijn op het gebied van MVO. People, planet, profit zijn internationale tref woorden bij het onderwerp 'maatschappelijk verantwoord ondernemen'. Aanvankelijk werd het gezien als een hype, maar inmiddels vol trekt zich volgens staatssecretaris G. Ybema (economische zaken) een 'stille revolutie' in de zakenwereld. Steeds meer bedrijven profileren zich met doelen die verder gaan dan winst maken alleen. Al dan niet in samenwerking met de overheid, zijn ze actief op het gebied van milieuzorg en welzijn. De maatschappelijke betrokkenheid van be- drijven begon bij multinationals en verspreidt zich nu als een olievlek onder kleinere bedrij ven. Van Vliet denkt dat het een logische stap is als ook het midden- en klein bedrijf geïnte resseerd raakt. De toenemende maatschappe lijke betrokkenheid van bedrijven heeft niet al leen een idealistische kant, ook zakelijk gezien biedt het voordelen. „De overheid trekt zich steeds meer terug en je ziet dat het bedrijfsleven een deel van die ta ken overneemt. Daarnaast wordt de invloed van non-gouvememental organisations steeds groter. Naar ik heb begrepen zijn 4,2 miljoen Nederlanders lid van een of andere belangen groepering, zoals Greenpeace of Amnesty In ternational. Dat betekent denk ik dat klanten van bedrijven straks niet meer accepteren dat je, om maar een voorbeeld te noemen, 'maar raak kapt' om een grote winst te maken." Als een goed voorbeeld van een kleinschalig project op het gebied van MVO noemt Van Vliet de plannen voor een 'werkhotel' in Lei den voor probleemjongeren. „Je ziet daar een hele goede samenwerking tussen het bedrijfs leven. de overheid en een aantal maatschap pelijke organisaties. Gezamenlijk bieden ze zwerfjeugd een kamer aan. een opleiding en uitzicht op werk. Het bedrijfsleven helpt hier jongeren die aan de onderkant van de maat schappij leven." De Volvo-dealer steunt zelf sinds enige tijd een zeilvereniging aan de Noord Aa, waarbij als te genprestatie wordt gevraagd dat de club spor ters met een kleine portemonnee en allochto nen binnenhaalt. Voor veel kleine bedrijven is MVO echter nog een onontgonnen terrein. „Ik hoop dat ik het MKB wakker kan krijgen voor de term en de ideologie die schuilgaat achter MVO. „Nu wordt al snel de gemeente of de politie gebeld als bedrijven of verenigingen last hebben van jeugdcriminaliteit Ik denk dat je zoiets structureel anders moet aanpakken. De Leiderdorper vreest wel dat MVO een door de overheid 'gecertificeerd begrip' wordt. „Het kan een marketinginstrument worden, maar dat wil ik voorkomen. Er kan ook een win-win- situatie ontstaan, zonder dat het nou meteen een gecertificeerd begrip wordt zoals je bijoor beeld met 'biologische landbouw' hebt. Als je het gaat uitbesteden en de overheid met nieu we regels komt om MVO te definiëren, gaan bedrijven het afkopen. Ik vind dat het ook met idealisme te maken moet hebben." Maarten Noort (Progressief Oegstgeest) neemt afscheid van Oegstgeestse politiek tolncy Ubert rjEST - Debatteren met Maarten Noort 3li^ncentratie, scherpzinnigheid en incas- 3 j/ermogen. Dat zeggen de mensen die voormalig fractievoorzitter van Pro- Oegstgeest hebben samengewerkt. 52) zette op 13 maart een streep onder 3|tieke loopbaan. „Op de laatste raads- I Iring kreeg ik een aardig afscheidsca- Oegstgeest heeft eindelijk geld gere- s jl om betaalbare woningen voor star- taDuderen te gaan bouwen." I bent 11 in de raad gekomen. In uw ermijn vormde u met Guus van Eisen f 1hard progressief blok en legde u \omer Leefbaar Oegstgeest het vuur na schenen. De afgelopen vier jaar werd lelijk minder fel. U ontpopte zich tot Bi ische salonsocialist. lli typische salonsocialist? Dat vind ik 0. jdkoop stempel. Ik wed dat zelfs mijn politieke tegenstanders mij zo niet f(ti. Maar ik kan me wel voorstellen dat leze manier het gesprek opent. Per 1 rekening heb ik als directeur van Consult een goedbetaalde baan. je salonsocialist zegt impliceert dat, de raadzaal net doe alsof ik me in- tr de zwakkeren in de samenleving, h beseffen de meeste mensen niet bet gewoon ontzettend goed hebben <kind? Met als gevolg dat je als plaatse- ïticus slechts marginale veranderin- II lit aanbrengen? Rote zeggen dat ik de afgelopen acht il degelijk heb gehandeld vanuit het ^democratisch gedachtegoed. Heb ik en achtereen geijverd voor betaalba- iziingen? Kun je soms ontkennen dat ik rk heb gemaakt voor onderwijs en q erkeer? En hamerde ik niet op ver- van de gemeenschapszin?" rrtolitiek bewustzijn werd al vroeg ont- 4 Ik kan niet zeggen dat ik uit zo'n Dd nest kwam, al stemden mijn vader ider beiden PvdA. Ik heb misschien tkelijk praten, maar ik heb altijd kei- 1. hverkt. Ik weet wat het is om tot de Minderbedeelden te horen. Op mijn p' had ik al een krantenwijk. Als ik mijn jafergelijk met de manier waarop de nu leven Al die luxe en weelde. Als ik God was geweest had ik boel wat netter over de wereld verdeeld. Al die problemen waarmee de landen in de Derde Wereld kampen. Als je daar lang over nadenkt, word je vanzelf minder vrolijk." WD-fractievoorzitter Edith van Bellen vindt dat u 'een goed en slim mens' bent. „Ongetwijfeld zijn er mensen die anders roepen, maar ook ik vind van mezelf dat mijn hart op de juiste plaats zit. En van zwabberen houd ik niet. Ik leef voor de din gen die ik doe en'ik doe de dingen vanuit oprechte overtuiging. Zo ben ik ook in de raad gekomen. Ik was voorzitter van de buurtgroep Haaswijk. We organiseerden ac tiviteiten waaraan honderden kinderen deelnamen maar we kregen amper subsidie. In tegenstelling tot de SJJO, Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest, die duizenden guldens te verteren had maar niks van de grond kreeg. Ik vond dat het gemeenschaps geld bar slecht verdeeld werd. Ik wilde niet vanaf de zijlijn kritiek blijven leveren. Tegen het einde van mijn eerste termijn als raads lid is de SJJO ter ziele gegaan. Terecht na tuurlijk. Ik kreeg daarvan de schuld, maar ik heb er geen nacht minder om geslapen." „Ik kan goed analyseren. Dat heeft als voor deel dat je voorvallen en ontwikkelingen makkelijk verwerkt. Bovendien ben ik een snelle denker. Daardoor ben ik anderen wel eens een paar stappen voor. Ik wil wel eens ongeduldig worden. Je hebt als politicus de ondankbare taak knopen door te hakken. Het is ondoenlijk iedereen tevreden te stellen. Dus doe je het eigenlijk nooit goed. Dat heb ik ook gezien bij mijn vriend Guus van Eisen, die we op de dag van de verkiezingen hebben moeten begraven. Je zou kunnen zeggen dat alles betrekkelijk is en het leven van een politicus helemaal. In de tijd dat Guus wethouder was en ik fractievoorzitter hebben we zo fantastisch samengewerkt. We konden el kaar voor de volle 100 procent vertrouwen. Zijn dood heeft me echt aangegrepen. Ik ben daardoor weer anders naar de dingen aankijken." „Twee raadsperiodes liggen achter me. Dat waren twee totaal verschillende periodes. Het is best apart om daar op terug te blik ken. In de eerste vier jaar was de sfeer in de gemeenteraad om te snijden. Dat had na tuurlijk ook te maken met de verpletterende opkomst van Leefbaar Oegstgeest. Rotsfeer of niet, de discussies waren in die tijd beter en feller dan ze de afgelopen vier jaar zijn geweest." Gé Eegdeman, fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest, ziet u als 'een doortastend metis'. En hij is van mening dat u zich tijdens dis cussies als een 'moeilijk mannetje' opstelt. „Ik ben nooit te beroerd om duidelijk te zijn Maarten Noort: „Ik ben nooit te be roerd om duidelijk te zijn in wat ik wil en vind." Foto: Mark Lamers. in wat ik wil en vind. Daarbij komt mijn dy namische karakter subiet naar boven. Ik weet dat ik over meer overtuigingskracht bezit dan menig ander raadslid. De manier waarop de andere volksvertegenwoordigers debatteren wil wel eens bedroevend saai zijn. Er steken maar weinig raadsleden met hun kop boven het maaiveld uit. Volgens burgemeester Timmers werd ik wel eens de extra wethouder genoemd. Ik geef toe: ik ben af en toe behoorlijk drammerig ge weest. Maar alleen omdat ik zeker wist dat ik gelijk had. Zo ben ik blijven hakken op de windhinder en de verkeersafwikkeling rond de Lange Voort. Jammer dat de definitieve plannen voor dit winkelcentrum niet zijn af gekomen voor mijn afscheid. Ondanks mijn sterke eigen mening ben ik best bereid mijn ongelijk toe te geven. Maar ik sla de plank zelden mis. Uw opvolger Geert Klaver benadrukt dat u bijna altijd gelijk heeft. „Maar dat wil niet zeggen dat het me ook lukt mijn gelijk te halen. Zo heb ik steeds ge zegd dat bij die rotonde op de Rhijngeester- straatweg een rechts-afje moest komen voor het verkeer dat via de Rhijnzichtweg de A44 op gaat. Die afslag had gepast, dat weet ik zeker en had doorstroming zeker bevorderd. Jammer dat ze niet naar me hebben geluis terd. Nu is het daar 's morgens file rijden." „Voor veiliger verkeer in Oegstgeest heb ik me hard gemaakt. Omdat het doorgaans de zwakkeren zijn die slachtoffer worden. Ooit heb ik gezien hoe een kind wer^doodgere- den. Zoiets confronteert. Ik heb fle ervaring omgezet in een actie. Mijn motivatie om daadwerkelijk iets aan de verkeerssituatie te veranderen werd nog groter." CDA-fractievoorzitter Arjan de Kok zegt dat u 'bevlogen en vasthoudend' bent. ..Soms zo vasthoiuiend dat het bijna eigenwijs is." „Ik kan me niet herinneren dat ik ooit een flater heb geslagen of onzinnige dingen heb geroepen. Het zijn soms kleine nuances die ik heb weten aan te brengen, misschien zelfs druppels op een gloeiende plaat, maar ik heb me wel hard gemaakt voor mijn dorp. Ik hoef mezelf niet op de borst te kloppen, ik kan gewoon eerlijk zeggen dat ik veel din gen in gang heb gezet. En met mij de andere leden van de partij. Wat dat betreft worden we eigenlijk ondergewaardeerd. Een Oegst- geestenaar schrikt van het woord progres sief. PrO in Oegstgeest is als de WD in .Am sterdam. Daarom lopen we de stemmen mis. Als indertijd voor de naam Groen Oegstgeest was gekozen, zou onze partij nu de grootste zijn."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15