Leiden is verwijten over Volbouwen' vliegkamp beu De Stemming Corporaties keren zich af van wijk op EWR-terrein Piiïiirqlft^ regio Een rustige dag voor de oude sokken Folder lelpt niet Hillebrand: 'Wij kijken niet alleen naar de stenen' Voormalige mavo tegen de vlakte (de stelling!, VROLIJK PASEN OP DUINRELL! R1 Aartsen J terrorisme De voormalige Willem-Alexander -n de Diepenbrocklaan in Zuid-West |sloopt. In 1994 ging de mavo op in ^emeenschap Visser 't Hooft. Op de plek van het schoolgebouw komen 40 wonin gen in de vorm van een L-vormige flat van vier verdiepingen, met daaronder een par keergarage die half in de grond verdwijnt. Het gebouw wordt 12 meter hoog. Omwo nenden hebben in het verleden vergeefs ge protesteerd tegen de bouwplannen van de gemeente. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - Leiden is er helemaal niet op uit om vliegkamp Valken burg 'vol te stampen' met hui zen, zonder oog voor de natuur. Het voortdurende verwijt dat de gemeente krijgt van haar buren, is PvdA-wethouder R. Hillebrand (ruimtelijke ordening) inmiddels zat. Als bewijs toont hij een rap port waarin versterking van de natuur juist een voorwaarde is om te bouwen. „Dat is permanent het argu ment dat wordt gebruikt", zegt Hillebrand. „'Leiden kijkt alleen maar naar de stenen.' Alle ge meenten kennen het rapport. Maar ik heb nog nooit een in houdelijke reactie gehad. Ik hoor alleen maar dat Leiden de bufferzone tussen Den Haag en Leiden wil dichtbouwen, en dat de gemeente tegenover Lente vreugd, het toekomstige natuur gebied, gaat bouwen. Terwijl dat evident onjuist is." Toch schreef het gemeentebe stuur van Wassenaar deze week nog een boze brief aan de colle- :shj. Zoefff. Een hoog, fel en :1 gefluit verjaagt de meeuwen, ilt de vloer en danst het porse- kast. Neeltje Duprie klampt aan de Mingvaas, die ze nog van fft geërfd. Een plant valt om in de lank. Van schrik komt de koe- z'n klok. „Zo gaat dat nou elke luten", zegt ze tegen haar zus, J'is uit Beetsterzwaag. Zuslief staart haar met oogbollen als len aan. Haar gedachten dwalen laar de boerderij. Altijd als Dirk, ivan de slager, z'n sportauto Isten op de Leppedyk, gaven haar hderhalve dag geen melk meer. -,(p aan de Lammenschansweg is nj 30ste maart van het jaar 2007 Ier hetzelfde geweest, legt Neel- twas een groot feest geweest die I ballonnen en muziek, en de mi- verkeer en waterstaat, toevallig wethouder van verkeer in Leiden, irste tram in gang gezet. Light iet zijn, schampert de bewoon- r daar is weinig van gebleken. ieente noemt het Rijn Gouwe wij spreken liever van de TGV. jevaarlijk Voertuig. haalt de Leidse, de buurt had er I gedaan om hem tegen te hou- Ai Gronings voorbeeld, waar een 'ihg van een verzakte Martinitoren talm dat onder de Grote Markt een 1 garage kwam, verspreidden be- itposters met daarop een scheve ;r)rk. Telkenmale riep de buurt het ^-eld op van een kaalgeslagen Ischansweg waar een trein langs efn dendert. Het mocht niet ba- r b de gemeente beloofde dat het (oortje zou terugkomen, en ook ahuurtwinkel, was het verzet ge- ing is de grootste tegenstander onprins van het stadsbestuur, brand. Hij verloor de strijd aan kt, toen mensen hem afschil de man met de sloophamer, ng, daar kan Ron niet tegen- TOcM PAf INKOPDEA/ opptmnjiNseN/ op folderen. Ook al is de Lammen schansweg zo breed dat je op een heiige dag de overkant niet eens kunt zien. Ook al schreeuwen bewoners al brand als vuur nog moet worden uitgevonden. Nee, tegen beeldvorming helpen alleen cadeautjes. Een winkelcentrum bijvoor beeld. Of gratis parkeervergunningen. Over de band Je grote liefde ziet je niet staan en dus roep je je grote broer erbij. Amerika valt je aan vanuit Saoedi-Arabië en dus schiet je scudraketten af op Israël. Je hebt ruzie met je buurman en dus schrijf je een brief over je goede en zon nige karakter aan zijne heiligheid de paus, in de innige hoop en overtuiging dat daarmee alles weer goed komt. Dat is raar. Toch is dat ongeveer wat Jan Jaap de Haan, de coming man van het CDA in Leiden, heeft gedaan: hij wil in een goed blaadje komen bij zijn stadsgenoten van de PvdA en om dat te bereiken schrijft hij een brief aan zijn partijgenoten in de Tweede Kamer. Jan Jaap speelt het over de band. Dat is raar. Maar misschien kan hij wel niet anders. Het CDA wil dolgraag meedoen aan de gesprekken over een nieuw college in Leiden. Een wethoudertje leveren, dat zou mooi zijn. Maar de PvdA is, onder aanvoering van de grote leider Ron Hille brand, met de onderhandelaars van WD, Groenlinks en D66 in quarantaine ge gaan. De deur van de zaal waar zij trach ten een programma voor de komende vier jaar te smeden, blijft potdicht. Al had Jan Jaap een praktijkopleiding als Jeho va's getuige genoten, dan nog kreeg hij er geen voetje tussen. Het slappe excuus waarmee de christen democraten worden geweerd, is dat zij tegen bebouwing van het vliegkamp Val kenburg zouden zijn. Terwijl het CDA al leen maar vindt dat als daar huizen ko men, Leiden die niet per se hoeft te bou wen en niet meteen het hele vliegkamp volgeplempt moet worden. Om die nu ance duidelijk te maken stuurde Jan Jaap een brief van die strekking aan zijn partij genoten in de Tweede Kamer. In de inni ge hoop en overtuiging dat de Leidse on derhandelaars van zijn epistel zouden horen. Die kans is vrij klein. Om alle invloeden van buitenaf uit te sluiten heeft Hille brand ook de brievenbus dicht laten plakken. De stekker van de telefoon ligt er waarschijnlijk ook uit. Op een dag komen de onderhandelaars naar buiten en is er een college. Het eni ge wat het CDA kan doen is wachten tot dat valt. Tekst: Robbert Minkhorst en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink ga's in Den Haag, die pleiten voor bebouwing van het vlieg kamp. 'De woningbouwpro gramma's die Leiden tot nog toe heeft bedacht, besteden nauwe lijks aandacht aan de ecologie, de open, groene ruimte als buf fer en de verkeersafwikkeling', schrijft Wassenaar. Kort daar voor beschuldigde de Stichting Vrienden Vliegkamp Valkenburg Leiden van misleiding in 'een schaamteloos lobbystuk' aan de leden vein de Tweede Kamer. Bureau H+N+S schetste samen met Enno Zuidema Stedebouw ruim een jaar geleden in op dracht van de zes gemeenten in de Leidse regio drie scenario's die bebouwing van het marine vliegkamp mogelijk maken. In die drie modellen schommelt het aantal woningen rond de 7500. Er blijft dan tot ruim 600 hectare over voor nat en droog bos, hooiland en water. Die na tuur is van grotere waarde dan het huidige groen op het vlieg kamp, stelt H+N+S. De woning bouw concentreert zich voorna melijk rond de twee haltes van de geplande sneltram. De Leidse regio heeft nooit een standpunt ingenomen over het rapport, noch is het naar buiten gebracht. Dat is heel bewust ge beurd, zegt Hillebrand. Het be kendmaken van de conclusies zou de gemoederen alleen maar onnodig verder verhitten. In plaats daarvan is de studie be trokken bij het overleg tussen bestuurders uit de Bollenstreek en de Leidse regio, bij het ma ken van gezamenlijke afspraken over wonen. „We kregen eerst meteen weer het verwijt: schan de dat een gemeente onderzoek doet naar grond van een ander. Ik heb er permanent op aange drongen om samen naar die lo catie te kijken. Dat is jarenlang afgehouden. Nu is via die sa menwerking, die eigenlijk is af gedwongen, in de werkgroep Wonen er wel naar gekeken. Hillebrand heeft nog steeds niet de behoefte om te reageren op de verwijten van buurgemeen ten. „Wat ik doe, is me gewoon rechtstreeks wenden tot fracties in de Tweede Kamer met juiste informatie." Overigens verbaast de wethou der zich over de opstelling van Rijnsburg. Ook die gemeente werkt mee aan de lobby om Val kenburg open te houden. Maar niet bouwen op het vliegkamp betekent dat dat elders wel moet. Waarschijnlijk op plekken waar nu kassen staan, voorspelt Hillebrand. „Elders is geen ruimte. Met name Rijnsburg komt dan heel erg onder druk te staan. De lobby van Rijnsburg is slecht doordacht." (advertentie) BROMMOBILE NOVA HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 door Robbert Minkhorst leiden - Woningcorporaties Por taal Leiden en Ons Doel keren zich af van de eerste plannen voor bebouwing van het EWR- /Slachthuisterrein. De twee cor poraties, belangrijke partners voor de gemeente bij alle plan nen voor Leiden-Noord, vinden met name de dichtheid van de bouw in het beoogde wijkje schrikbarend. Het voormalige Slachthuister rein langs de Morssingel en de Koningstraat is een van de laat ste plekken binnen Leiden waar nog een fors aantal huizen kan komen. Ambtenaren die de plannen daarvoor uitwerken, hebben zich dat goed gereali seerd. Volgens de eerste schet sen passen er zo'n 300 wonin gen. Portaal, de grootste ver huurder in de stad, en Ons Doel betwijfelen zeer of dat plan wel een wijk oplevert waar de stad op zit te wachten. „Het gaat om tachtig woningen per hectare, straatjes van vijf, zes meter breed en geen groen", verklaart M. Glaser, directeur van Ons Doel. „Het is onder meer in strijd met de regionale beleidsvisie Wonen, en met de nota Duurzaam Bouwen." In de beleidsvisie spreken de gemeen ten in de Leidse regio af dat mensen in principe hun hele le ven in hun eigen wijk moeten kunnen wonen. Zo'n wooncar rière lijkt haar in Leiden-Noord moeilijk te worden. De nieuwe buurt op het EWR-terrein is no dig om elders in Noord huizen te kunnen slopen. Op die ma nier moet meer diversiteit in ty pes woningen ontstaan. Glaser „Hoe kan het nou dat ambtenaren met zulke hele sta pels papieren om zich heen, en met bevlogen partners in de stad, tot zo'n plan komen? Dat noem ik armoede." Ze raadt de gemeente af om die eerste schetsen uit te werken. Glaser krijgt bijval van oud-directeur J. de Greef van Portaal, die deze maand aan zijn nieuwe baan in Amersfoort is begonnen. „Ik word niet vrolijk van de plan nen. Het oorspronkelijke stre ven uit het wijkontwikkelings plan is: er moet ruimte komen voor een wervend woonmilieu. En dat ontbreekt op dit mo ment. Dat betekent dat mensen die iets meer te besteden heb ben, toch weer hun wijk uit moeten. Het zijn ontzettend veel woningen op een klein gebied. Dat zijn hoeveelheden die op Vinex-locaties niet eens worden gehaald. En daarvan zeggen ze al dat die te dicht worden be bouwd. Op een dakterras, of een parkeerdek, heb je straks je bui ten. Dit is niet waar mensen op zitten te wachten." Wethouder R. Hillebrand (PvdA- Ivolkshuisvesting) verwondert zich over de kritiek, onder meer omdat beide corporaties steeds betrokken zijn geweest bij de plannen. „Dat heet interactief besturen. Zij zijn hier medever antwoordelijk voor. We wilden dit alvast vroeg aan de wijk pre senteren." De plannen zijn eni ge tijd terug gepresenteerd op een bijeenkomst voor bewoners en raadsleden. „Uitdrukkelijk is toen gezegd dat dit ambtelijk denkwerk is, bedoeld om de dis cussie los te maken." Dat is dus gelukt. „Maar ik word hier een beetje moe van", zegt de wethouder. „We zijn uitge gaan van 300 woningen. Dat aantal is geen doel op zich. Ik verwacht dan nu ook dat zij zelf met ideeën komen hoe het beter moet. Wel is het zo dat de wijk dichtbij het centrum ligt. Daar past een redelijk hoge dicht heid." Overigens laat Hillebrand uitzoeken of het 'ambtelijk denkwerk' ook de kwaliteit ople vert die de gemeente verlangt. „Voor de zomer is duidelijk wel ke kant we op willen", belooft hij. „Al weet üc niet of we daar dan weer zomaar mee naar bui ten komen, als dit al zoveel ver warring geeft." (advertenties) Corrigerende tik? Nee, oudws moeten handen thuishouden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Familietip! Kom dit paasweekend voor een spetterend dagje uit naar attractiepark Dumrell Geniet met het hete gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Mad Mill en in de nieuwe Tornado in het Tikibad Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de kleine attracties LEI DE zaterdag 30 MAART 2002 door Paul Corten leiden - De gulden is al bijna nostalgie. Net als het kwartje, de stuiver, het duppie en de knaak. Maar oude sokken, spaarpotten en piekpalen vol nostalgie, is wel weer wat te veel van het goede. Gisteren was het een van de laatste dagen om zonder poespas van het Nederlandse muntgeld af te komen. Na twee de paasdag, 1 april dus, vragen veel banken geld van hun klan ten als die de 'oude munten' op hun rekening willen storten. Een kleine rondgang langs de postkantoren leert dat de mees te Leidenaars hun 'Hollandse geld' kennelijk allang van de hand hebben gedaan. De rijen zijn wat langer voor de loketten hier en daar, maar van topdruk te is nergens sprake. In het postkantoor aan de Ko permolen was het volgens een van de baliemedewerksters vooral vroeg in de ochtend raak. Toen kwam er een behoorlijke rij klanten langs. Maar na elven is de piek voorbij.Ach, op zo'n dag als deze heb je natuurlijk wel meer klanten. Een storm loop is nooit leuk, maar we zijn wel wat gewend hier." Bij het postkantoor aan de Breestraat kan een medewerker nog niet precies zeggen hoeveel Idanten er extra zijn geweest. „Laten we het er maar op houden dat er tientallen mensen zijn langs ge weest." De klanten mogen overal stor ten wat ze willen, met de kantte kening dat ze zich moeten legiti meren als het bedrag hoger uit valt dan 25.000 gulden. Los van het feit natuurlijk dat de klant, als hij deze som met kwartjes en dubbeltjes bij elkaar wil storten, zich een breuk heeft gesjouwd. In de Breestraat zou hij met zo'n bedrag bovendien nog een aar dige tijd in de weer zijn. De Postbankvestiging verlangt van de klanten dat ze het geld zelf in muntzakjes stoppen. Een medewerkster van het GWK op station Leiden Centraal meent dat mensen in groten ge tale de oude sokken weer uit de kast hebben gehaald. „De laat ste dagen is het ietwat drukker dan normaal.-Toch hebben de meeste mensen hun geld al eer der weggebracht. Ze zijn bang dat ze de guldens na 1 april niet meer kwijtraken", aldus de me dewerkster. Volgens haar is dat trouwens een misverstand. Na 1 april valt de gulden onder het kopje 'oud- geld' en dat betekent dat het kantoor na deze datum bij het storten of inwisselen van gul dens een vergoeding vraagt van minimaal 4,50 euro. Volgens woordvoerder Van der Waal van het GWK staat daar tegenover dat het geld ook nog echt kan worden ingewisseld tegen ande re valuta.Als je bij de bank straks oud geld kwijt wil, kan dat wel, maar wordt het direct op je rekening gestort. Bij ons krijg je het, omgewisseld, handje con- tantje mee." Er zijn ook plaatsen waar van een omwisseldrukte nauwelijks iets is te merken. Zoals bij de Postbank aan het Bevrijdings plein. 's Middags tegen twee uur maakt een van de medewerkers de bezoekersbalans al op. Nor maal gesproken heeft de bank zo'n 1000 klanten per dag. Drie uur voor sluitingstijd op deze Goede Vrijdag hebben ze er 500 tot 600 gehad. En bij het postagentschap aan de Herenstraat melden zich in de loop van de dag een handje vol wisselaars, met vooral klei nere geldbedragen. In dat kan toortje werd trouwens ook echt afscheid genomen van de gul den. „Bij postagentschappen kunnen mensen na 1 april niet Minister Van Aartsen fenlandse Zaken geeft g 8 april een lezing over ionale veiligheid na '11 ler'. Hij komt naar het [iegebouw voor een dis- liddag over Terrorisme eid. Dit forum is een van Studium Generale Ie studentenverenigin- it houden Van Aartsen ende hoogleraar R. de korte lezing. Daarna is nheid tot het stellen ;en. Aanvang 15.00 uur. meer terecht als ze 'oud geld' moeten wie iedereen met gul- postkantoren", meldt een me- willen storten. Na dit weekeinde dens doorsturen naar de grote de werkster. istenaars; creaties Een klant levert zijn Nederlandse muntgeld in bij het postkantoor aan het Bevrijdingsplein. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13