CAO-loner stijgen met 3,5 procent. Amerikaanse eisen tegenslag voor Airbus ECONOMIE Nederlanders eten meer vi:ru Verhoudingen bonden en werkgevers verharden Boordwerktuigkundige verdwijnt bij KLM Aspergeseizoen is vroeg VEB stelt zich harder op tegenover bedrijven 3 Rijen bij bank op laats gratis wisseldag gulder Economie VS groeit sneller Washington - De groei van de Amerikaanse economie is in het vierde kwartaal van 2001 uitge komen op 1,7 procent op jaar basis. Dat is meer dan de 1,4 procent die analysten hadden verwacht. In het derde kwartaal van het afgelopen jaar kromp de Amerikaanse economie nog 1,3 procent. De jongste cijfers zouden aantonen dat de VS sneller dan verwacht de malaise afschudden. Belangrijk voor de groei waren uitgavenstijgingen van consumenten en investe ringen in voorraden door be drijven. Schiphol verliest bestemmingen schiphol - De luchthaven Schiphol bedient deze zomer zeven bestemmingen minder dan vorig jaar. Passagiers kun nen met lijndiensten naar 205 luchthavens vliegen. In totaal neemt het aantal lijndienst- vluchten af met bijna vijf pro cent. Het intercontinentale net werk is ondanks de terreuraan slagen op 11 september vrijwel op peil gebleven, zo stelt Schip hol. Wel zijn er per week 180 vluchten minder naar Europese bestemmingen. Autobrandstof weer duurder den haag - Marktleider Shell heeft de prijs van benzine voor de zesde opeenvolgende keer verhoogd. Het gaat om een prijsverhoging van 1,5 eurocent voor benzine en 0,5 eurocent voor diesel. Euro ongelood kost na de verhoging bij Shell aan de pomp 1,17 euro en super plus komt op 1,224 euro. Diesel komt op 80,3 eurocent per liter. In een maand tijd is benzine ongeveer 7,5 eurocent duurder geworden. Terreurtoeslag op meer luchthavens de meern - In navolging van Schiphol gaan ook de luchtha vens van Rotterdam, Maastricht en Eindhoven een antiterreur- toeslag invoeren. De veilig heidsheffing bedraagt 5,90 euro voor elke vertrekkende passa gier, zo heeft ANVR, de bran cheorganisatie van de reissec tor, bekendgemaakt. Passagiers die al geboekt hebben, krijgen geen naheffing. Alleen de reizi gers die vanaf 1 april boeken, betalen de toeslag. Ultimatum bij spooronderhoud utrecht De vakbonden eisen dat de railinfrastructuurwerk- gevers voor drie uur 's middags op 5 april op hun eisen voor een nieuwe CAO ingaan, anders volgen acties. Dat is gisteren aangekondigd door FNV Bond genoten. Werkgeversvereniging Railinfrastructuur biedt een loonsverhoging van zeven pro cent voor 27 maanden een loonsverhoging van 7 procent. Dat is per jaar net iets meer dan 3 procent. De bonden eisen 4 procent. Afgelopen week hield personeel van bedrijven als Strukton, Volker Stevin en BAM NBM al prikacties. In totaal werken bijna 4000 mensen bij de onderhoudsbedrijven. Braziliaans hout mag België niet in brussel/londen - Na Duitsland weert nu ook België mahonie hout uit Brazilië totdat zeker heid bestaat dat het hout niet afkomstig is van illegale hout kap in het Braziliaanse regen woud. Een lading, deels be stemd voor de Belgische markt, ligt geblokkeerd in de haven van Vlissingen. Woensdag werd in Antwerpen een lading tegen gehouden. De handel in hout valt onder het internationale Cites-verdrag over de handel in bedreigde dieren en planten. De ondertekenaars zoals België verplichten zich ertoe de ex ploitatie van mahonie te voor komen. Luchthavens VS moeten veel investeren voor 'superjumbo' door Richard Mooyman Washington - Luchthavens in de Verenigde Staten moeten hoge kosten maken om de Europese superjumbo van Airbus te kun nen ontvangen. Vooral vanwege de strenge veiligheidsvoorschrif ten van de Amerikaanse autori teiten is 2,1 miljard dollar nodig om de infrastructuur aan te pas sen. Airbus stelt dat een investe ring van 520 miljoen dollar vol doende is. Het Europese concern is niet blij met de hoge kostenramingen. Airbus is begonnen met de bouw van de A380, het grootste vliegtuig ooit. Het toestel met ruim 550 zitplaatsen kan echter niet landen op luchthavens die terugdeinzen voor dure aanpas singen van start- en taxibanen en terminals. Dit vooruitzicht zou vliegmaatschappijen kun nen afschrikken om de super jumbo te bestellen. In de VS moeten de luchthavens die een A380 willen ontvangen, voldoen aan aangescherpte vei ligheidsvoorschriften. Dat staat in een rapport van het General Accounting Office, een agent schap van het parlement. Dit heeft met name te maken met de spanwijdte van tachtig meter. Airbus heeft hiertegen bezwaar aangetekend. Volgens de onder neming moet het toestel zonder al te dure aanpassingen gebruik kunnen maken van luchthavens die nu al de iets minder grote Boeing 747 afhandelen. Door de hoge eisen spelen de Amerikaanse autoriteiten Boeing in de kaart. Sommige waarnemers zien in de strenge veiligheidsvoorschriften zelfs een moedwillige poging om het de Europese rivaal Airbus moei lijk te maken. In het verleden brachten de Amerikanen ook al het Brits-Franse Concordepro- ject een slag toe. In de VS mocht het luidruchtige supersonische vliegtuig bijna nergens landen. Airbus heeft 97 orders binnen gesleept voor de A380, maar moet nog veel meer toestellen verkopen om het project renda bel te maken. De grootste orders zijn van Europese en Aziatische klanten. In de VS hebben alleen vrachtvervoerder FedEx en lea semaatschappij ILFC deze toe stellen, met een catalogusprijs van 240 miljoen dollar per stuk, besteld. Het eerste exemplaar wordt afgeleverd in 2006. Volgens Airbus zijn de grootste luchthavens in Azië en Europa, waaronder Schiphol, binnen en kele jaren gereed om de A380 te ontvangen. Maar veertien grote luchthavens in de VS, waaron der New York en Los Angeles, blijven zorgenkinderen. Vooral in Los Angeles moet voor veel geld worden vertimmerd: 1,2 miljard dollar. Maar volgens Airbus gaat het grotendeels om investeringen die hoe dan ook nodig zijn om het groeiende aantal passagiers te verwerken. ,,In de komende twintig jaar zal het aantal luchtreizigers wereld wijd verdrievoudigen", aldus woordvoerder T. Prang van Air bus. „Op de vliegvelden moet iets gebeuren om die groei op te vangen. De A380 is niet het pro bleem, maar de oplossing voor de groeiende verkeersstromen. Het toestel kan meer passagiers vervoeren dan een Boeing 747, waardoor minder vliegbewegin gen nodig zijn. Voor de luchtha vens is de komst van de A380 uiteindelijk een goedkope op lossing." waaj straf >p 15 helden-panningen - Dankzij de zachte winter en het zonnige weer van de laatste weken is het aspergé er 1 zoen vroeg begonnen. In Limburg wordt het 'witte goud' al volop gestoken, zoals hier in Crashoek bij jaans den-Panningen, waar Bosnische seizoensarbeiders worden ingezet. Foto: ANP/Bas Rutten n- w guit Beroep sterft uit met komst van nieuwe vliegtuigen door Richard Mooyman Amstelveen - Het besluit van de KLM om de oudere jumbo's te vervangen, is hard aangekomen bij de 125 boordwerktuigkundi gen van de maatschappij. Hun beroep zal in Nederland vrijwel uitsterven omdat de vliegers op moderne toestellen geen 'tech neut' meer in de cockpit nodig hebben. Piloten en cabineperso neel zijn wel positief over de in grijpende vlootvemieuwing. Door de vlootvervanging vervalt de werkplek van de boordwerk tuigkundigen (bwk's). Zij krijgen een andere functie. „Het besluit komt niet onverwacht, maar het zal bij veel leden de nodige emotie teweegbrengen", aldus voorzitter H. Bastings van de Vereniging van KLM-bwk's. „We hoopten dat we konden blijven vliegen tot 2006 of 2007, maar de vervanging begint al in het najaar van 2003 en zal voor 2005 zijn voltooid. Dat is heel snel." Bastings verwacht dat een flink aantal van de betrokken werk nemers aan de slag kan bij het begeleiden van de bouw van de nieuwe toestellen in de VS. „Dit is uitermate geschikt werk voor bwk's", aldus Bastings. Ook kunnen er volgens hem boord werktuigkundigen naar Airbus in het Franse Toulouse, waar de KLM in een later stadium A330's wil laten bouwen. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) liet zich positief uit over het besluit van KLM om twaalf Boeings 747-300 te vervangen door acht nieuwe Boeings 777 en drie moderne vrachtuitvoeringen van de 747. Daarnaast wil de vliegmaat schappij een onbekend aantal toestellen van Airbus aanschaf fen. „Het is een belangrijk sig naal dat de KLM-directie ver trouwen heeft in de toekomst", aldus vice-voorzitter H. Popelier van de VNC. De bestelling is vol gens hem voor de hele lucht vaartindustrie een opkikker na de crisis door de terreuraansla gen op 11 september. „Ik ver moed dat de fabrikanten aan biedingen hebben gedaan die je niet kunt weigeren." De vliegers zijn ook positief ge stemd. „Dit geeft aan dat de KLM goed is hersteld van 11 september en vertrouwen heeft in de toekomst", zegt voorzitter H. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers. „Het brengt de doorstro ming op gang. Veel vliegers zul len worden omgeschoold, waar door er nieuwe mensen kunnen instromen. Er staan 200 vliegers op de wachtlijst die een dure opleiding hebben gevolgd." den haag/anp - Nederlanders kopen meer vis. De traditionele viseter is ouder dan vijftig, leeft alleen of met z'n tweeën en woont in het westen of zuiden van het land. Dit meldde markt onderzoeksbureau GfK gisteren bij de presentatie van de con- sumptiecijfers van vis. De totale omzet van vis is het af gelopen jaar met negen procent gestegen ten opzichte van 2000, het totale volume steeg vier pro cent. De complete besteding bij de viswinkel, kraam en super markt kwam uit op 325 miljoen euro. Dat maakte het Neder lands Visbureau bekend. Gebakken vis, vis uit blik en diepvriesvis lieten het afgelopen jaar de grootste groei zien. De omzetten van deze product groepen zijn met 11 procent ge stegen. Bij supermarkten werd in totaal 23 procent meer verse vis gekocht. Dat komt doordat steeds meer supermarkten vis verkopen en het assortiment uitbreiden. Marktonderzoeksbureau GfK concludeerde dat vooral jonge ren weinig vis eten. Het bureau doet sinds 1995 onderzoek naar de visconsumptie in opdracht van het Nederlands Visbureau en de Productschap Vis. Meer dan de helft van alle geco|rïll meerde visjes lag bij 50-plui op het bord. Bij één- of tweCL soons huishoudens wordt tief veel vis gegeten, bij g£in 1 nen met kinderen minder. fns 8 Gevolgen voor de visverjB var door de mkz-crisis wareir"Ie nauwelijks: mensen zien vi^afTc als vleesvervanger. Feestdf a^*Cl zijn wel bij uitstek geschikt fn a.a de visverkoop. Met Paseif°?,a Kerstmis is de omzet het hoF1" Bijna 28 procent van de via311^ kopen vindt plaats op vrire daarmee blijft dit de traditi<rn ee 'visdag'. Zaterdagen komejtste I de tweede plaats. fwe I sam festa Actievoerende werknemers van Philips verzamelden zich gisteren op het terrein naast het PSV-stadion in Eindhoven. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - De spanning tussen werkgevers en werknemers loopt op. Werknemers van Philips en in de bouw hebben gisteren massaal hun hakken in het zand gezet voor een betere CAO. Op stakingsbijeenkomsten die herinneringen opriepen aan de jaren tachtig van de vo rige eeuw, eisten ze een fatsoenlijke loonsverhoging (Philips) en behoud van de reisvergoeding (bouwvakkers). Vandaag voegden chauffeurs van Albert Heijn zich bij de actievoerders. Zij reden wel, maar vroegen via pamfletten aan dacht voor de steeds groter wordende werkdruk. Buschauffeurs van vervoerders als Arriva, Connexxion en Hermes staan klaar om het werk neer te leggen vanwe ge een impasse in het loonoverleg. Volgens de organiserende bonden legden gisteren zowel bij Philips als in de bouw 15.000 mensen het werk neer. Deze cij fers worden betwist door de Philips-lei- ding en bouwwerkgevers die spreken van respectievelijk 7.500 en 1.500 stakers. De bouwvakkers kwamen bijeen in de Utrechtse jaarbeurs. De Philips-werkne- mers demonstreerden bij verschillende vestigingen van het bedrijf in het land. De werkgevers, verenigd in de organisatie VNO-NCW, vinden de eisen van de werk nemers veel te ver gaan. Het kost de werkgevers te veel geld, waardoor de concurrentiepositie van Nederland ge vaar loopt, stellen ze. Nederland zou voor buitenlanders te duur worden om pro ducten te kopen en om fabrieken en kan toren neer te zetten. Volgens CNV-voorzitter Terpstra gaat er 'iets goed mis' bij de CAO-onderhande lingen. De werkgevers leunen volgens hem alleen maar passief achterover als ze wijzen op een dalende concurrentieposi tie. De bonden vinden de looneisen van gemiddeld 3,5 procent niet te ver gaan. Bestuurders van FNV en CNV wijzen er op dat de inflatie in Nederland hoger is: 4,5 procent over heel 2001. Per saldo le veren de werknemers koopkracht in. Bo vendien zijn de eisen van de werknemers bij de bedrijven waar het écht slecht gaat, veel lager; werk gaat altijd boven inko- Vereniging van aandeelhouders sneller naar rechter amsterdam/gpd - Aandeelhou ders zijn het zat dat veel belang rijke beslissingen bij bedrijven nog steeds buiten hen om wor den genomen. Ook komt gevoe lige informatie vaak veel te laat naar buiten en laten veel onder nemingen nog steeds geen kwartaalcijfers zien. De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) kiest daarom voor een hardere lijn. De VEB stapt sneller naar de rechter om het belang van de aandeelhouders af te dwingen. Dat bleek gisteren bij de presen tatie van het jaarverslag van de VEB in Amsterdam. „Vijfjaar ge leden deed de commissie-Peters veertig aanbevelingen om de transparantie van ondernemin gen te vergroten, waardoor de macht van aandeelhouders zou toenemen", constateerde direc teur P. de Vries. „De werkgevers drongen eropaan dat ze zelf zouden zorgen voor meer en betere informatie voor aandeel houders. We moeten nu vast stellen dat daar weinig tot niets van terecht is gekomen." De VEB gaat nu ijveren voor wette lijke regels. De hardere opstelling van de VEB bleek het afgelopen jaar al bij de baggerfusie tussen HBG en Ballast Nedam. Zo'n 65 pro cent van de aandeelhouders van HBG was tegen de fusie, maar ze werden niet betrokken bij de plannen en kregen onvoldoende informatie. De fusie ging toch door, maar de rechter stelde de VEB in het gelijk en sprak van wanbeleid bij HBG. De Vries: „Dat steunt ons om voortaan sneller naar de rechter te stap pen." Een doom in het oog blijven ook de optieregelingen. Derge lijke regelingen zijn in principe bedoeld om meer evenwicht te brengen tussen aandeelhouders en leiding van een bedrijf. Op ties stijgen immers in waarde bij betere prestaties van een bedrijf. Dat is een extra prikkel voor de top van een bedrijf om beter te presteren, wat ook in het belang van de aandeelhouders is. „De verhoudingen zijn echter zoek", aldus De Vries. „Uitgerekend bij slecht presterende bedrijven als UPC en Versatel krijgen mana gers goede optieregelingen." Belastingdiskette massaal gebruikt den haag/anp - De Belasting dienst heeft veel meer elektroni sche aangiften van particulieren ontvangen dan vorig jaar. In de eerste drie maanden van dit jaar is driekwart van de 'formulieren' op een computer ingevuld. Over het hele afgelopen jaar was dat ongeveer 30 procent. Een woordvoerster van de fiscus verklaart de grote stijging met de invoering van het nieuwe be lastingstelsel. De fiscus heeft voor het eerst alle belasting plichtigen dit jaar een diskette gestuurd. „Elektronisch aangifte doen is zowel voor de particulier als voor ons makkelijker, omdat berekeningen nu automatisch worden gemaakt." amsterdam/gpd - Werknemers die onder een CAO vallen, krijgen er dit jaar gemiddeld 3,5 procent loon bij. Dat blijkt uit een onder zoek dat de vakcentrale FNV heeft gedaan naar de CAO's die tot nu toe zijn afgesloten. CAO-coördinator Van der Kolk noemt de loonstijging van 3,5 procent heel verantwoord. „Wij baseren onze looneis op de prestaties die bedrijven vorig jaar hebben geleverd. De meeste bedrijven hebben het toen goed gedaan. Daar mogen de werk nemers nu dus ook wat van merken", zegt Van der Kolk. De oproep van de werkgevers om looneisen te stellen 'met een twee voor de komma', wijst de FNV van de hand. De werkge vers willen dat omdat het veel bedrijven op dit moment min der voor de wind gaat. „Als dat inderdaad zo is, zullen wij het volgende CAO-seizoen een lage re looneis stellen. Maar nu heb ben we nog geld binnen te ha len uit de tijd dat het wel goed ging." Van der Kolk maakt zich druk om de beschuldiging van werk geversvereniging VNO-NCW dat de CAO-onderhandelaars van de FNV inflatiemakers zijn. ons onderzoek blijkt het teg overgestelde. Zeker als we kij naar de CAO's die langer lo dan een jaar. Daar is bijna si daard een loonsverhoging a sproken van 3 procent. Dat ik niet extreem hoog." De FNV heeft de gemiddi loonstijging berekend op b van de structurele salarisver gingen. Zaken als eindejaars keringen en bonussen zijn niet meegeteld. Tot nu toe h de FNV 23 CAO's afgesloten'' het onderzoek zijn slechts tien toonaangevende CA voor bijna 400.000 werknen meegenomen. „Maar voorgjfO de jaren is steeds gebleken die CAO's een aardig beeld ven van wat er de rest van jaar gaat gebeuren." De FNV noemt het opvall dat in geen enkele CAO afs ken zijn gemaakt over de vei ging van de arbeidsduur. De dememersorganisatie MKB derland hamert er nam steeds op dat werkgevers n speelruimte willen hebben™ 1 de werkweek te verlengen, trend is juist tegenovergesl De vierdaagse werkweek rul rap tempo op." yai vee jen ;,ivi gis an che [an, ;tla :pei da igss flus NDI n Vc itad tto et c n. le b iscl re s ich van e di len. its c eeg de S' 'ge den haag/gpd - Bij veel banken was het gisteren aanmerkelijk drukker dan normaal omdat het de laatste dag was dat guldens aan de balie gratis voor euro's ingewisseld konden worden. Bij een aantal banken moet vanaf 1 april ook betaald worden om guldens op rekeningen te stor ten. Vandaag waren bijna alle bank filialen dicht vanwege Goede Vrijdag. Vooral bij de SNS-bank en ABN Amro stonden gisteren behoorlijke rijen. Deze banken laten hun klanten vanaf volgen de week betalen voor het storten van guldens. De SNS vraagt 2,5 procent van het te storten bedrag met een minimum van 3,40 euro. ABN Amro berekent haar klanten 2,50 euro voor zowel het storten als wisselen aan de balie. „Het is echt beduidend drukker dan gebruikelijk", bevestigt een woordvoerster op het SNS- hoofdkantoor in Den Bosch. „We zien een hoop mensen aan de balie met soms grote veelheden oude valuta, zorgt hier en daar voor wat r maar echte knelpunten zijn nog niet tegengekomen." Bij de Rabobank en de Postt kunnen klanten nog tot het de van het jaar gratis gulden hun rekening storten. De Rabo wisselt ook aan de lie, maar dat kost geld: procent van het te wisselen drag met een minimum 3,40 euro. De drukte was vooral het ge van de televisiespotjes wa Nederlanders die nog over dens beschikken indring werden opgeroepen voor 1 hun laatste guldens om te selen of te storten. Tot 1 januari 2007 kan munt I overigens nog kosteloos bij; vier filialen van De Nederig sche Bank (Amsterdam, Hol g veen, Wassenaar en Eindho' voor euro's worden ingewisj Met bankbiljetten kan dat tot 1 januari 2032. T dv R/

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6