'Parlementaire enquête aanpassen' BINNENLAND 2 'Gevolgen pesten onderschat' Jeugd: Boete op alcohol vooral spannend Verdachte verpleegkundige schreef eigen misdaadroman Kamerleden houden zich niet aan de spelregels Zaak zelfmoordconsulent: rechter trekt zich terug Dalend aantal vaccinaties baart zorgen Otter komt veertien jaar na uitsterven terug Niemeyer wist al vanaf begin van effect nicotine Lichaam vermiste man uit Apeldoorn gevonden in nu een ECCO bon t.w.v. 50,- ecco lenbaarmaking AO-instroom haag - Van werkgevers met ihonderd of meer werkne- zal in de toekomst het entage mensen dat in de is beland openbaar wor- gemaakt. Staatssecretaris gervorst (sociale zaken) /acht dat de openbaarma- van de gegevens de in- >m in de WAO beperkt. Een igever kan vergelijken hoe percentage zich verhoudt dat van andere werkgevers en of buiten de eigen see ds dat hoog is, kan daar stimulans vanuit gaan er tan te doen. Treinstations it te vergelijken rERDAM - De Nederlandse irwegen vinden het verge- van internationale trein- ons met elkaar net zo iets et vergelijken van appels teren. Woensdag presen- e de ANWB en haar zus- ubs een vergelijking van de ote treinstations in Euro- Iet Centraal Station in Am- lam scoorde slecht. :ra geld voor ideropvang haag - Het kabinet trekt 16 en euro extra uit voor kin- pvang in 2003. Daarmee en 10.000 extra plaatsen len verwezenlijkt. Hiermee aatssecretaris Vliegenthart WS ervoor zorgen dat de van het aantal plaatsen in nderopvang kan worden tgezet. Die dreigde in de te komen door uitstel van fet basisvoorziening kin- jvang. Aanvankelijk stelde abinet zich ten doel in de- binetsperiode 72.000 sen te realiseren. De 0 komen daar bovenop. stal steekt luw in brand rhout - De politie van •rhout heeft in de nacht oensdag op donderdag mannen en een meisje ihouden voor poging tot ld op een 19-jarige vrouw sterhout. Zij worden ver- ojt van zware mishandeling Ept in brand steken van de r. Over het motief van de indeling bestaat nog on- ilijkheid. De vrouw is bui- ivensgevaar. ^n paniek 'poederbrief' >rn - Een kantoorpand Belastingdienst in Apel- is gistermiddag enkele ij afgesloten geweest nadat poederbrief was gevon- 'ersoneel en bezoekers ;n het pand niet in of uit. ef werd rond half elf aan- 'en in de postkamer. Pas ie uur kwam het verlos- bericht: er zat geen ver te materie in de brief en itoor werd vrijgegeven. ;rsoneelsleden werden tuis gestuurd om bij te fn van de schrik. vrijdag 29 MAART 2002 identen willen controleren iaag - Een groep van 75 inten solliciteert naar een ggevende baan bij de In- itie Beheer Groep (IBG). inst die hen maandelijks ld voorziet om te kunnen ren, houdt te weinig reke- met hun belangen van de en', vinden de studenten, len allemaal een plaats in ad van toezicht van de Voorzitter J. Rijsdijk van de aat weten geïnteresseerd in de sollicitaties: „Mis- n zit er wel wat tussen." pen auto voudiger aag - Garagehouders en s van nieuwe auto's hoe- er april 2002 minder slomp te doorlopen om topapieren te regelen. De ebedrijven kunnen de au- p hun eigen naam zetten, verkoop kan de verkoper to ter plekke op naam zet- in de nieuwe eigenaar. De hoeft dan niet meer naar istkantoor. Ook de gara- ijven hebben zo minder De nieuwe eigenaar moet lij de garage legitimeren :n rijbewijs. Daarna kan kenteken van zijn nieu- |to meteen meenemen. imeatoren Her veilig door Dolf Rogmans Hilversum - Het lukt Kamerleden niet zich aan de spelregels van de parlementaire enquête te houden. Daarom moeten de re gels die gelden voor de parlementaire en quête worden aangepast. Dat vinden di verse parlementariërs die zelf in het verle den aan een enquêtecommissie hebben deelgenomen. Eén en ander blijkt uit het KRO-program- ma Reporter, dat vanavond wordt uitge zonden. Reporter onderzocht aan de vooravond van de parlementaire enquête over de bouwfraude hoe eerdere onder zoeken zijn verlopen. In het programma vertellen Kamerleden, dat zij en anderen tussentijds overleg voerden met hun fracties over gevoelige onderwerpen. En bij het trekken van de conclusies probeerden ze hun partijge noten buiten schot te houden. Volgens de spelregels dienen Kamerleden juist los van hun partijbelang onderzoek te doen naar een bepaalde kwestie en vervolgens in alle onafhankelijkheid verslag uitbren gen. Tijdens het onderzoek is contact met fractiegenoten niet toegestaan. Zo vertelt oud-CDA-kamerlid Alis Koek koek tegen Reporter dat tijdens de IRT- enquête minister Sorgdrager de hand bo ven het hoofd is gehouden. „Het ging om een zittende minister. Als wij hadden ge zegd 'de minister liegt' dan was ze weg geweest. Die consequenties, daar hielden we rekening mee. Achteraf zeg ik: het had scherper gemoeten." Tweede Kamerlid Rob Oudkerk (PvdA) verklaart dat zijn fractievoorzitter Ad Melkert met hem wilde overleggen tij dens de Bijlmerenquête, terwijl de spel regels dat verbieden. Oudkerk wees hem dan ook de deur. En tijdens de RSV-en- quête in 1984 werd WD-fractievoorzitter Ed Nijpels door de WD-Kamerleden uit de enquêtecommissie van te voren van de resultaten op de hoogte gesteld. Volgens alle (oud-)politici die in het pro gramma aan het woord komen, werken de enquêtecommissies dan ook nooit onafhankelijk van de politiek. Vandaar dat Marijke Augusteijn (D66) een commissie bepleit zonder Kamerle den. Van den Doel (WD) vindt dat de commissies zich in het vervolg moeten beperken tot het verzamelen van de fei ten. Het trekken van conclusies moet dan aan de Kamer worden overgelaten. groningen/gpd - De Groninger rechtbankpresident F. Wieland heeft zich gisteren na hevige kri tiek teruggetrokken uit de rechtszaak tegen de Drentse zelfmoordconsulent Muns. Vol gens diens advocaat W. Anker trad de rechter tegenover zijn cliënt 'niet objectief en bevoor oordeeld' op. De consulent, aldus de raads man, dreigde zo geen eerlijk proces te krijgen. Anker eiste een anders samengestelde rechtbank. Tot een behandeling van dit verzoek door een zoge heten wrakingskamer kwam het niet. President Wieland hield de eer aan zichzelf en trok zich te rug. „Ik kan heel goed begrijpen dat u denkt dat de kaarten al ge schud zijn", verklaarde de magi- den haag/anp - Het aantal zui gelingen dat wordt ingeënt in het kader van het Rijksvaccina tieprogramma (RVP) neemt heel langzaam, maar wel gestaag af. Nog steeds heeft Nederland ver geleken bij de omringende lan den een hoge vaccinatiegraad (95 procent). Bij zuigelingen tekent zich ech ter een dalende trend af, zo blijkt uit gisteren verschenen rapportages van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). In vorige rapportages was die daling al zichtbaar en nu wordt de trend bevestigd. Het niet of onvoldoende vacci neren beperkt zich niet meer tot de traditionele gebieden, waar ouders er om religieuze redenen vanaf zien. De trend spreidt zich uit over de rest van Nederland. Opvallend is vooral de betrekke lijk forse daling in Amsterdam. De daling is op zich niet heel groot. In 1998 lag de vaccinatie graad voor de verschillende ziekten waartegen wordt inge ënt tussen de 95,5 en de 96 pro cent. Nu zit die tussen de 95 en de 95,5 procent. Maar de neer waartse ontwikkeling baart de inspectie zorgen. „Het Rijksvaccinatieprogramma is van levensbelang. Mede hier door komen verschillende ziek ten in ons land niet meer voor", aldus E. Roscam Abbing, hoofd inspecteur voor preventie van de IGZ. „Wij moeten ervoor zor gen dat de vaccinatiegraad mi nimaal op het huidige niveau blijft." Conclusies over de oorzaak van de daling zijn uit het cijfermate riaal niet te trekken! Maar de IGZ krijgt wel sigalen waaruit de toenemende invloed blijkt van de 'alternatieve hoek', waar an ders wordt gedacht over vacci naties en de tijdstippen waarop zij moeten worden gegeven. Ouders zijn niet verplicht hun kinderen te laten inenten. De IGZ vindt goede voorlichting van belang. In het RVP zitten inentingen te gen difterie, kinkhoest, tetanus, polio, de bof, mazelen, rode hond en hib, een veroorzaker van hersenvliesontsteking. Zij worden volgens een schema op verschillende leeftijden gege- straat tegen de verdachte. Wiel and toonde zich persoonlijk be trokken bij de zaak. Zijn moeder was 'met behulp van de huis arts' na euthanasie overleden. „Ik denk niet dat we het als kin deren hadden gewaardeerd als onze moeder (net als de cliënt van verdachte) met een vuilnis zak over haar hoofd om het le ven was gekomen", zei de presi dent, die de hulpverlenings stichting De Einder Noord van- de verdachte schimmig en ob scuur noemde. De zelfmoordconsulent moet zich nu over enkele maanden voor een nieuwe president ver antwoorden voor de beschuldi ging dat hij een 81-jarige uit de stad Groningen actief bij haar zelfmoord heeft geholpen. utrecht/gpd - De Wilhelminaschool in Ameron- gen hoeft een leerling uit groep acht niet extra te beschermen tegen het pesten door een me deleerling. De school heeft evenwel te weinig oog voor de psychische gevolgen van het trei tergedrag. Dat heeft de Utrechtse rechtbank gis termiddag vastgesteld. De ouders van de 11-jarige jongen spanden twee weken geleden een kort geding aan tegen het bestuur van de basisschool. Hun zoon Luci- en zou geterroriseerd worden door een klasge noot. Met name tijdens de gym of op het schoolplein als leerkrachten even niet opletten, zou de jongen mikpunt zijn van slaan, schop pen en scheldpartijen. In het kort geding eisten de ouders 400 euro voor elke keer dat de school de lastige leerling niet permanent in de gaten houdt. De rechtbank concludeerde gistermiddag dat de school de afgelopen tijd genoeg heeft gedaan om het getreiter tegen te gaan. De beide hoog begaafde jongens hoeven niet meer samen aan één schoolopdracht te werken en er is extra toe zicht bij de gymles en in de pauzes. De recht bank gaat ervan uit dat de school deze maatre gelen volhoudt tot het einde van het schooljaar als de jongens naar de middelbare school ver trekken. Het is niet gebleken dat situatie op dit moment ondraaglijk is. Toch is de school volgens rechtbankpresident W. den Hartog Jager wel degelijk in gebreke ge bleven. De school heeft te weinig aandacht voor de psychische gevolgen van het pesten bij het jonge slachtoffer. Volgens de rechter moet aan dacht komen voor de gevoelens van onvrijheid van de gepeste leerling. De rechtbank tekende in haar uitspraak aan dat de eis van het permanente toezicht praktisch niet uitvoerbaar is. Extra controle op de ene leerling gaat ten koste van het zicht op andere leerlingen. Bovendien was de eis van 400 euro per overtreding financieel ook niet haalbaar. De zeldzame otter. Foto: ANP/Archief den haag/anp - Veertien jaar na de dood van de laatste Neder landse visotter komt dit water dier komend voorjaar terug in de Friese en Overijsselse wate ren. Kenners gaan de komende maand in Wit-Rusland en Let land op zoek naar otters die kunnen worden uitgezet in de natuurgebieden de Wieden, de Weerribben, de Rottige Meen- the, de Lindevallei en Oldema- ten. De laatste inheemse otter werd in 1988 doodgereden. Een fok- programma in Nederland lukte niet erg, waardoor het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij in het buitenland op zoek moest naar geschikte die ren. Doordat dit lastiger bleek dan verwacht, werd de herintro ductie vorig jaar zomer al eens uitgesteld. Het is de bedoeling dat in mei of juni de eerste otters het water in gaan. In totaal moeten er veertig worden uitgezet. Specialisten van de internatio nale Otter Specialist Group zijn tegen de herintroductie omdat in Duitsland nog visotters leven. die mogelijk op eigen kracht de Nederlandse grens oversteken. Als deze kruisen met de Oosteu- ropese soortgenoten, kan dit lei den tot genetische problemen waardoor de dieren vatbaar worden voor ziektes, aldus een vertegenwoordiger van de groep gisteren voor de radio. Een woordvoerder van staatsse cretaris Faber (natuur) zei giste ren dat de wetenschap inder daad verdeeld is over 'mogelijke minimale' genetische verschil len tussen otters. De herintro ductie is echter verantwoord volgens Faber, omdat de CITES- commissie voor bedreigde dier soorten er achter staat. De otter is een schuw dier dat deels op het land, deels in het water leeft. Vis is het belangrijk ste voedsel voor de otter. Het dier dat ruim een meter lang kan worden, leeft in gevangen schap maximaal vijftien jaar, in het wild haalt hij zelden de tien. Het aantal otters is de afgelopen eeuw in Europa sterk afgeno men, onder meer door jacht, vervuiling van het water, het wegverkeer en visfuiken. Apeldoorn - Medewerkers van de technische recherche en het Nederlands Forensisch Instituut ordenen gevonden sporen. In een bos bij Dronten is gistermiddag vermoedelijk het stoffelijk over schot gevonden van de vermiste 37-jarige Pim Overzier uit Apel doorn. Eerder deze week deed de politie met succes een oproep in het televisieprogramma Opspo ring Verzocht. Dat leverde vijftien tips op, die de politie uiteindelijk op het juiste spoor brachten. Overzier was op 4 december van het vorig jaar niet teruggekeerd van een 'blinddate' die hij had geregeld met een relatiebemid delingsbureau. Foto: ANP/Dick Vos assen/anp - Tabaksfabrikant Theodorus Niemeyer heeft van af 1819 al geweten dat nicotine een verslavende werking heeft. Dat zei T. Helperi Kimm uit Am sterdam, oud-manager van Nie meyer, gisteren tijdens een voorlopig getuigenverhoor voor de rechtbank in Assen. Zieke rokers hopen met het ge tuigenverhoor bewijzen te ver zamelen voor een bodemproce dure tegen Niemeyer. Helperi Kimm heeft van 1955 tot 1981 bij de tabaksfabrikant gewerkt. In 1981 is Helperi Kimm uit on vrede bij zijn werkgever wegge gaan. Naar eigen zeggen wilde hij naar buiten brengen dat ro ken schadelijk is. Maar hij werd hierin tegenge houden, omdat zijn werkgever een afspraak had met alle overi ge tabaksfabrikanten om niets te melden over de gezondheidsas pecten van het roken. Volgens Helperi Kimm mocht de industrie van het ministerie van volksgezondheid niets naar buiten brengen, omdat dit een taak van de overheid zou zijn. Maar de overheid is volgens de oud-werknemer laks in het ver strekken van informatie.Volgens de oud-medewerker heeft Nie meyer altijd geweten hoe ge vaarlijk nicotine is. „Ooit heb ik een gesprek gehad met de toen malige president-directeur The odorus Niemeyer of het moge lijk is om het nicotinegehalte van tabak te verhogen of te ver lagen. Volgens de directeur was beide technisch mogelijk. Maar het verhogen van het gehalte werd niet gedaan, omdat een druppel nicotine op de huid van een medewerker al dodelijk kan zijn", aldus Helperi Kimm. den haag/gpd - Veel jongeren onder de zes tien vinden het 'extra spannend' om alcohol te kopen als er een boete op staat. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Alcohol Preventie (STAP) onder 375 jongeren van 13 tot 16 jaar. De jongeren werd gevraagd of het strafbaar stellen van het kopen van alcohol er toe leidt dat zij dit niet meer doen. Koninklijke Horeca Nederland en het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) dringen al ge ruime tijd aan op het geven van dergelijke boetes. De brancheorganisaties willen dat niet alleen de verstrekkers en verkopers van alcohol strafbaar zijn als jongeren onder de 16 alcohol kopen. Van de ondervraagde 13-jarigen zegt een minderheid van 30 procent dat een verbod helpt en er toe leidt dat jongeren geen alco hol meer kopen. Onder 14-jarigen is dit nog 28 procent, maar van de 15-jarigen denkt slechts 15 procent dat een verbod werkt. „Het bestraffen van het kopen van alcohol helpt niet, omdat je dan gemakkelijk je vrienden boven de zestien alcohol kunt la ten kopen", zeggen de meeste jongeren die een verbod zinloos vinden. Mede door deze onderzoeksresultaten vindt de Stichting Alcoholpreventie dat Koninklij ke Horeca Nederland en het CBL niet meer moeten pleiten voor het strafbaar stellen van jongeren onder de 16 jaar die alcohol kopen. Een woordvoerder van Koninklijke Horeca Nederland zegt hiervan echter niet af te wil len zien. „Het verzoek van de stichting druist tegen onze principes in. Je moet niet eenzijdig straffen", aldus woordvoerder A. van der Klis. Directeur S. Veenstra van het Platform 'ver koop alcoholhoudende dranken voor thuis gebruik' vindt de uitkomst van het onder zoek niet verrassend: „Jongeren kunnen wel zeggen dat een boete niet helpt. Maar ik ben ervan overtuigd dat zij anders praten als zij een boete krijgen", aldus Veenstra. Hij benadrukt dat er binnenkort bij winke liers via een grote campagne wordt aange drongen op strenge controle. „Dat kost de jongeren nog steeds geen geld. Maar wij merken aan de kassa dat jongeren het toch al heel vervelend vinden om te worden be trapt", aldus Veenstra. Uit het onderzoek blijkt ook dat zoete mix dranken zoals Bacardi Breezer verreweg het meest populair zijn bij jongeren. Van de 13- jarigen zei ruim de helft alcohol te drinken. Ruim driekwart van hen verkiest een mix drank, waarin binnen- of buitenlands ge destilleerd is vermengd met een frisdr ank. (advertentie) ga voor deelname naar www.ecco.com/nl Voor verkoopadressen: 073 - 523 1 1 23 I 'arden - De 114 meter ho- imeatoren in het centrum ^euwarden is weer veilig. 0 zogenaamde risicovolle ilaten hebben een dubbe- kering gekregen. Daar- Izijn de overige 7000 ge lten steekproefsgewijs ge- ïe hoekplaten zijn extra rd. Eind vorig jaar en in 1 vielen honderd kilo marmeren platen naar len. door Axel Veldhuijzen den haag - De 40-jarige Haagse verpleegkundige die ervan ver dacht wordt drie patiënten te hebben vermoord en in verband wordt gebracht met nog tien verdachte overlijdensgevallen en vijf moordpogingen, schreef tot aan haar aanhouding een misdaadroman. Justitie heeft het nog niet voltooide boek in beslag genomen als bewijsmate riaal. Volgens A.P. Visser, advocaat van de verpleegkundige, is het boek deels autobiografisch en deels fictie. Zo zou de verpleeg kundige de prostitutie hebben beschreven waarin ze zelf enige jaren in Canada en Nederland heeft gewerkt. Volgens Visser was het boek vooral een manier van zijn cliënt om allerlei bele venissen van zich af te schrijven. Justitie baseert zich bij het on derzoek ook op in beslag geno men dagboeken van de vrouw. Uit één passage blijkt volgens justitie zonneklaar dat ze een patiënt om het leven heeft ge bracht, maar haar raadsman be weert dat de vrouw 'daarin al leen maar haar innerlijke drang beschrijft om steeds tarotkaar ten te leggen. Een ander boek dat justitie in de moordzaak onderzoekt, is het door een oud FBI-agent ge schreven werk 'In de huid van de seriemoordenaar', dat in haar boekenkast stond. In dat boek is een passage gewijd aan de Britse kinderverpleegkundige Beverly Allitt, die in 1993 werd veroordeeld voor de moord op vier kinderen en poging tot moord op diverse anderen. De verpleegkundige bleek het be treffende boekjaren geleden te hebben gestolen uit de biblio theek van de gevangenis in Scheveningen toen ze daar in het penitentiair ziekenhuis werkte. Justitie vindt het opval lend dat bepaalde passages in het boek zijn onderstreept. Ge detineerden aan wie het boek eerder was uitgeleend, is al ge vraagd of zij de strepen in het boek hebben gezet of niet. De werkwijze van Beverly Allitt vertoont gelijkenissen met de verdenkingen die het openbaar ministerie tegen de Haagse heeft. Zo vergiftigde de Britse verpleegkundige haar slachtof fertjes en diende ze hen kalium toe. Net als de Haagse ontkende de Britse zuster Allitt van meet af aan. Pas toen er lichamen van slachtoffertjes werden opgegra ven en pathologen onverklaar baar hoge gehaltes giftige stof fen in de stoffelijke overschotten aantroffen, was er echt bewijs tegen de Britse. Vorige week zijn in Den Haag op last van justitie ook drie kinderlijkjes opgegra ven. De zaak van de Haagse ver pleegkundige heeft inmiddels ook tot ongerustheid in de Tweede Kamer geleid. WD-Ka merlid F. Weekers zegt het vreemd te vinden dat de vrouw na een conflict bij het Haagse Ziekenhuis Leyenburg zonder problemen is aangenomen bij het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen en later ook bij het Juliana Kinderziekenhuis. In Leyenburg werd ze verdacht van het stelen van verdovende mid delen. Die aanklacht werd overi gens nooit bewezen. Toen ze psychische klachten kreeg, is ze bij het ziekenhuis door een psy chiater behandeld. Die consta teerde bij haar een matig ont wikkelde gewetensfunctie en een antisociale persoonlijkheid met narcistische trekken. Kamerlid Weekers vindt dat het Leyenburg Ziekenhuis de ande re ziekenhuizen voor haar had moeten behoeden. Hij meent dat in soortgelijke gevallen de inspectie voor de volksgezond heidszorg moet worden inge schakeld. Die zou dan de be voegdheden van een verpleeg kundige kunnen beperken door een opmerking toe te voegen aan zijn of haar inschrijving in het zogeheten BIG-register. In dit openbare register staat van elke medische beroepsbeoefe naar vermeld of ze hun werk al dan niet of nog slechts gedeelte lijk mogen uitvoeren. De Haagse stond gisteren nog zonder be perkingen in dat register inge schreven. Weekers vindt dat on begrijpelijk en wil minister Borst van volksgezondheid om ophel dering \Tagen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5