DES schadelijk voor kleinzonen PAASRACES1 BINNENLAND 1 'Regering faalde bij val Srebrenica' Justitie: Criminele jongeren in de gaten houden Rijk krijgt ruim 3 miljard minder binnen Tv en geweld Kreeft valt in de smaak Toename soa-besmettingen bij homoseksuele mannen Vier slikkers in een cel op Kamp Zeist ortuyn: Blair gevaarlijk «sterdam - Lijsttrekker For- yn van de Lijst Pim F ortuyn lalt uit naar diverse interna- inale politieke leiders. In een aaggesprek met het blad drdt Vewolgd van Amnesty temational, dat vandaag is rschenen, noemt hij de Britse emier Tony Blair 'een gevaar- k man vol ethische bedoelin- n'. Madeleine Albright, de ormalige minister van bui- ïlandse zaken van de VS, is lgens hem 'een oorlogszuch- vvijfHij pleit in het vraagge- rek voor meer steun aan Isra- De regering richt zich vol- ns hem te veel op 'die ban- itenstaat van Arafat'. itspraak in zaak nderofficieren nhem - De militaire kamer n de rechtbank in Arnhem eft vandaag tien onderofficie- van de Generaal Spoorka- :ne in Ermelo veroordeeld tot orwaardelijke celstraffen van tot zes weken en geldboe- van 500 tot 750 euro. Vol- is de militaire kamer hebben ontucht gepleegd met leer- gen die aan hun gezag waren derworpen. De tien zeggen ze avontuurtjes hadden met rlingen, rond de 17 jaar oud, niet direct onder hun gezag len en was er daarom sprake i vrijwillige seks. andidaat LPF eerder gestraft ildoorn - Kandidaat-Twee- Kamerlid Kievits, zevende de lijst van Pim Fortuyn •F), is enkele jaren geleden docent van de Nederlandse litieopleiding LSOP in Apel- orn gestraft voor seksuele in- lidatie. Bronnen bij de politie vestigen dit. Kievits werd de- 1 week geschorst wegens mis- lf ideling en vernieling. De .(F heeft de Amsterdamse ad- :aat Moszkowicz ingescha- d voor een eigen onderzoek ir de beschuldigingen. 'eer arrestaties ^oorden Klundert indert - De politie heeft 1 ensdagavond twee nieuwe estaties verricht in de iordzaak in Klundert. De ver- :hten zijn een 35-jarige man Klundert en een 28-jarige 4n uit Fijnaart. Vijf eerder van moorden verdachte Polen Oekraïners zijn vrijgelaten gens een sluitend alibi. De ndweer vond de lichamen een moeder en haar doch- tijdens het blussen van een ind in hun woning. De man de van oorsprong Litouwse uw zit in voorarrest op ver- iking van betrokkenheid bij productie van xtc. asmus kreeg iterecht subsidie terdam - De Erasmus Uni- siteit Rotterdam heeft ten rechte subsidie ontvangen >r honderden buitenlanders studeerden aan particuliere tigingen van de universiteit, iarmee heeft de universiteit sen 1996 en 2000 0,7 miljoen to verdiend. Dat zal de uni- tsiteit volgens een woord- Irder invullen op de vragen- ten die minister Hermans na 150 onderwijsinstellingen eft gestuurd. Volgens de uni- siteit heeft zij echter in 1996 stemming voor deze bekos- ng ontvangen. Het ministe- ontkent dit. icursie raad na iezeggen project Imsdrecht - D66 en de PvdA gemeenteraad van nsdrecht zijn ontstemd at een projectontwikkelaar wie onlangs een miljoenen- ;ct is toegezegd, de jaarlijk- adsexcursie grotendeels t te hebben betaald. De ge- ate snapt de commotie niet et niets vreemds in het uit- e. ;»de gevonden VRIJDAG 29 MAART 2002 Amsterdam den haag/anp - Het kabinet denkt dat het Rijk dit jaar door de lagere economische groei 3,4 miljard euro minder aan belas tingen, premies en gasbaten binnenkrijgt dan verwacht. Het kabinet kan volgens premier Kok wel extra geld vrijmaken voor onder meer het verder wegwerken van wachtlijsten in de zorg. Dit kan omdat minister Zalm van financiën een strikte scheiding hanteert tussen in komsten en uitgaven. Uit de Voorjaarsnota, die het ka binet gisteren definitief vaststel de, blijkt dat minister Borst (volksgezondheid) 368 miljoen euro krijgt voor de aanpak van wachtlijsten. Verder gaat er on der meer 86 miljoen naar terro rismebestrijding, 51 miljoen naar de aanpak van drugskoe riers en 45 miljoen naar het on derhoud van schoolgebouwen. Het kabinet stelt bovendien 43 miljoen euro beschikbaar voor het opvangen van hogere leer lingenaantallen en 48 miljoen voor de inenting tgen me- ningokokken. Verder heeft het 106 miljoen euro gereserveerd voor de kosten die voortkomen uit de herziening van Arbeids voorziening. De extra uitgaven zijn volgens premier Kok onder meer moge lijk omdat Nederland 800 mil joen euro minder kwijt is aan de Europese Unie. COMMENTAAR ziERiKZEE - De Oosterscheldekreeft is op weg om befaamd te worden binnen en buiten de Nederlandse grenzen. De belangstelling van de (culi naire) media en genodigden voor officiële opening van het seizoen 2002, gisteren, was groot. De eerste kreeft die gevangen werd ook. Volgens kenners heeft de Zeeuwse kreeft een fijnere smaak dan soortgenoten uit andere delen van de wereld. Foto: ANP/Robin Utrecht Je zit er soms met gekromde tenen bij als je kroost ademloos zit te genieten van de jongste aflevering van de Power Puff Girls, Pokémon of Digimon. De veelal in Azië vervaardige te kenfilmpjes bieden niet veel meer dan een aaneenschakeling van gewelddadige beelden waarin de helden met absurde mid delen korte metten maken met bizarre monsters en andere en ge figuren. Pulp van het ergste soort en, in tegenstelling tot bij voorbeeld de bepaald niet zachtzinnige Daffy Duck, nog vol strekt humorloos ook. Overschakelen naar Sesamstraat dan maar en de protesten op de koop toe nemen? Het antwoord is 'ja'. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat kinderen - in dit geval pu bers - die langdurig voor de buis hangen, veel eerder geneigd zijn agressief gedrag te vertonen dan leeftijdsgenoten die - al dan niet vrijwillig - gedoseerder kijkgedrag vertonen. Tot nu toe is dit verband nooit wetenschappelijk aangetoond, hoewel je als betrokken ouder geen geleerde hoeft te zijn om tot een soortgelijke conclusie te komen. Hoe dan ook, in ons land is met de komst van de commerciële televisie de hoeveelheid geweld op de buis buitenproportio neel toegenomen. Op een zender als Fox Kids heeft het geweld het wat lichtere genre vermaak bijna volledig verdrongen, ter wijl de avond op V8 meestal wordt gevuld met stompzinnige actiefilms met megasterren als Schwarzenegger, Van Damme en Stallone. Terwijl de penis anno 2002 nog altijd taboe is en ook de serieu ze media zichzelf een zekere vorm van zelfcensuur opleggen als het gaat om het uitzenden of afdrukken van beelden van bijvoorbeeld de restanten van een ontplofte Palestijnse zelf moordenaar, geven de commerciële zenders weinig blijk van enig maatschappelijk verantwoordelijkheidsgevoel. Gewapend met het Amerikaanse onderzoek zouden de kabelexploitanten en de programmaraden het huidige zenderaanbod nog eens onder de loep moeten nemen. De uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor het kijkgedrag van kinderen blijft echter het do mein van de ouders, en die zouden ter bescherming van hun kroost de knop gewoon wat vaker op 'uit' moeten zetten. amsterdam/anp - Kleinzonen van vrouwen die het DES-hor- moon hebben geslikt, hebben een veel grotere kans op hy- pospadie, een aangeboren afwij king van de penis. Dat blijkt uit een onderzoek van het Neder landse Kanker Instituut in samen werking met een aantal zieken huizen. De resultaten van het onderzoek worden gepubliceerd in het me disch vakblad The Lancet. De onderzoekers hebben 16284 Ne derlandse moeders met vrucht baarheidsproblemen onder vraagd. Die zijn van totaal 8934 zonen bevallen. De moeders van 205 zonen zijn zogenoemde DES-dochters. Zij zijn in de baarmoeder blootgesteld aan het hormoon diethylstilbestrol (DES). Vier van deze zonen (ruim een op de vijftig) bleken de aandoening hypospadie te hebben. Bij de overige 8729 jon gens bleek dat maar een op de duizend te zijn. Mannen met hypospadie heb ben een urinebuis die niet aan de top van de eikel van de penis uitmondt, maar onder de eikel of halverwege de penis. In het laatste geval is de penis dikwijls gekromd. Hypospadie leidt tot moeilijkhe den bij het plassen en bij ejacu latie. Met een operatie op jonge leeftijd is het euvel te verhelpen. Volgens onderzoekster J. Ver loop, die gaat promoveren op de studie, is dit de eerste keer dat er onderzoek is gedaan naar ef fect van DES op de derde gene ratie. Aanleiding was de opmerk zaamheid van een specialist. Hij behandelde twee jongens met hypospadie, waarvan de moe ders allebei DES-dochters ble ken te zijn. Of DES-zonen ook een ver hoogd risico lopen op de penis afwijking kan Verloop niet zeg gen. „Er is wel onderzoek naar gedaan, maar met veel kleinere aantallen. Bovendien is toen niet eenduidig bewezen dat er sprake is van een verhoogd risi co." Een onomstotelijke oorzaak van de afwijking is moeilijk vast te stellen, aldus Verloop. Een mo gelijkheid is beschadiging van de eicellen van de DES-dochter- foetus door het hormoon. Een andere oorzaak kan de vormafwijking van de baarmoe der van de DES-dochter zijn. Dit leidt vaak tot een verstoorde groei van het DES-kleinkind. Hypospadie ontstaat door groei achterstand van de geslachtsor ganen in de baarmoeder. In Nederland hebben naar schatting tussen de 200.000 en 400.000 vrouwen DES geslikt. Het hormoon werd tussen 1947 en 1975 voorgeschreven om miskramen te voorkomen, maar dat effect is nooit aangetoond. Wel bleken veel kinderen, zowel meisjes als jongens, van deze DES-moeders ernstige klachten te hebben. Het gaat om afwijkingen aan de geslachtsorganen, vruchtbaar heidsstoornissen en zwanger schapscomplicaties. amsterdam/anp - De Amster damse GG&GD constateert over 2001 een sterke stijging van go norroe en syfilis onder bezoe kers van de polikliniek en met name onder homoseksuele mannen. Ook is de verspreiding van HlV-besmetting de laatste drie jaar toegenomen. Een. nieuwe test geeft aan of ie mand recentelijk HIV-infectie heeft opgelopen. De GG&GD heeft bloedmonsters van ano nieme gevers over de afgelopen tien jaar opnieuw geanalyseerd. Tot 1996 was ongeveer 1 pro cent recent besmet, sinds 1998 is dit percentage nieuwe be smettingen toegenomen tot 4 5 procent per jaar. Iets minder dan 18.000 mensen lieten zich in 2001 testen bij de soa-polikli niek. Daarvan hebben 629 ho moseksuele mannen gonorroe opgelopen, een stijging van 12 procent. Het aantal gevallen sy filis nam in een jaar met 58 pro cent toe. Van de 199 nieuwe ge vallen van syfilis waren 177 ho moseksueel. vaak jonger dan 35 jaar. De waarschijnlijkste verkla ring voor de afnemende be zorgdheid over aids is volgens de GG&GD dat sinds 1996 zoge heten aidscocktails op de markt zijn. Die medicijnenen zorgen ervoor dat men niet direct meer dood gaat aan de ziekte. (advertentie) erdam - Op de Marcantil- in Amsterdam is gister- lOlnd een dode man aange- 70ffen. De politie vermoedt dat :h( slachtoffer om een misdrijf het leven is gekomen. Over toedracht en de identiteit is n^ niets bekend. sr en wijn turder haag - Dit paasweekeinde Gfdt bier en wijn duurder en orllrank goedkoper. De accijn- Icdvoor bier en wijn stijgen lairrijl de zogenoemde ver- biiksbelasting op frisdrank wilt. Per saldo gaat de accijns een pijpje bier 1,28 cent om- >ij |g terwijl deze op een liter po» 4,3 cent per liter daalt. Mi- najer van volksgezondheid i. 'st wil het alcoholgebruik 5 dlrder maken ten opzichte hl het frisgebruik. Daarnaast ['ine accijnsverhoging gewoon I inflatiecorrectie. mm Uitspraak minister Pronk leidt tot boze reacties tA„, "Moet ik m'n buitenlandse bankrekening opgeven?" Heeft u een bankrekening in het buitenland en bent u belastingplichtig in Nederland, dan moet u deze bankrekening aan de Belastingdienst opgeven. U voorkomt daarmee dat u een boete wordt opgelegd. Heeft u uw buitenlandse bankrekening in het verleden niet opgegeven, dan kunt u dit alsnog doen. U moet dan een "Verklaring Buitenlandse Bank rekeningen' ingevuld opsturen naar de Belasting dienst. Deze verklaring kunt u downloaden van www.belastinadienst.nl of afhalen bij de kantoren van de Belastingdienst. Heeft u vragen, bel dan de BelastingTelefoon voor particulieren: 0800-0543. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. den haag/gpd - Minister Pronk vindt dat hijzelf en de Neder landse regering hebben gefaald bij de val van Srebrenica in 1995. Dat de militairen van Dutchbat de moslimbevolking niet op de compound in be scherming nam maar liet afvoe ren door de Serviërs, is volgens Pronk het gevolg van 'onduide lijkheid' van de instructies aan de Dutchbatleiding. Pronk, destijds minister van ontwikkelingssamenwerking, zei dit gisteravond in het televisie programma Nova. Minister-pre sident Kok liet eerder gisteren weten dat hij en het hele kabinet niet op een rapport van het In terkerkelijk Vredesberaad zou den reageren, omdat over twee weken het zeer uitgebreide on derzoek van het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumenta tie verschijnt. Volgens de Nova redactie werd het interview met Pronk een dag eerder opgeno men, nog vóór het IKV-rapport bekend was. Opmerkelijk in dat licht is wel dat een belangrijke term uit de IKV-brochure, de zogeheten 'lotsverbondenheid' tussen Dutchbat en de moslim bevolking, sterk naar voren kwam in het interview met Pronk. Die lotsverbondenheid, waartoe het Nederlandse kabi net had besloten, moest ertoe leiden dat Dutchbat Srebrenica niet zou verlaten alvorens ook de moslims veilig waren. Het is anders gelopen en de ge volgen waren enorm. Sindsdien worden ongeveer 7000 moslim mannen vermist. Aangenomen wordt dat zij zijn vermoord. Pronk wil niet de militairen de schuld geven: „Die hebben ge werkt op basis van de instnicties die we ze hebben gegeven." D66 Kamerlid Bakker, voorzitter van de parlementaire onder zoekscommissie naar uitzendin gen van militairen op vredes missies, is verontwaardigd over de uitspraken van Pronk. „Dit is (advertentie) den haag/gpd - De reclassering gaat jonge ren die hun gevangenisstraf hebben uitge zeten in het vervolg zes tot negen maanden in de gaten houden. Op die manier moet worden bereikt dat ze hun draai in het ge wone leven weer vinden. Dat zei staatsse cretaris Kalsbeek (justitie) bij de presentatie van haar nota over jeugdcriminaliteit, die gisteren door het kabinet werd goedge keurd. Jongeren plegen in aantal net zoveel delic ten als een paar jaar geleden, maar er zijn een paar zorgelijke ontwikkelingen, aldus Kalsbeek. „Jongeren plegen meer gewelds delicten, de daders worden steeds jonger, en allochtone jongeren hebben een steeds groter aandeel in de criminaliteit", somde- ze op. Om die ontwikkeling te keren worden jon geren in het vervolg harder aangepakt. Kals beek wil daarmee ook de kritiek van de Re kenkamer pareren. Die meldde gisteren dat de instanties die zich met criminele jonge ren bezighouden langs elkaar heen werken en dat zij niet goed bijhouden wat er met de jongeren gebeurt. De registratie van wat politie en hulpverle ners met een jongere doen, wordt verbeterd, zegde Kalsbeek toe. De crimineeltjes die hun straf er op hebben zitten worden niet alleen nog maanden lang door de reclassering gevolgd. Ook worden jongeren die de fout ingaan va ker vastgezet in afwachting van het oordeel van de rechter. „Die voorlopige hechtenis biedt enorme voordelen: de jongere is van de straat en je kan eisen aan hem stellen als hij vrij wil komen. Al uitgelekt was dat Kalsbeek ouders van jonge boefjes wil verplichten hulp bij de op voeding te accepteren. „Het gaat er niet om dat die ouders in een zaaltje een cursus moeten volgen. Het moet maatwerk zijn," aldus de staatssecretaris. Als ouders weige ren, kan de kinderbescherming alsnog maatregelen nemen, door bijvoorbeeld ou ders het gezag over hun kinderen te ontne men. Het programma voor 'harde kern-jongeren', die hele rissen delicten plegen, wordt uitge breid. Het aantal plaatsen wordt verdubbeld van 750 naar 1.500. Daarbij moeten jonge ren een gestructureerd programma gedu rende drie maanden tot een jaar volgen. .(•Marlboro >sheii ■Ai de zoveelste keer dat hij spijt heeft van kabinetsbeleid waar hij zelf mee heeft ingestemd. De man is een joker. Als Kok een vent is, roept hij zijn minister tot de orde." Ook WD'er Wilders vindt de opmerkingen van Pronk ongepast. „Hij spreekt voor zijn beurt. Over twee we ken ligt het rapport er en dan praten we over de inhoud." Premier Kok liet gisteren weten onaangenaam te zijn verrast door het rapport over Srebreni ca van het IKV. In het rapport citeert de organisatie uit notulen van de ministerraad. „Het IKV heeft blijkbaar die notulen te pakken gekregen. Dat roept vra gen op en dat ga ik uitzoeken." Notulen van de ministerraad worden pas na tientallen jaren vrijgegeven. Zelfs de parlemen taire commissie die onder meer de uitzending van Nederlandse militairen naar Srebrenica on derzocht. kreeg niet de originele verslagen te zien. door Henk Runhaar soest - Op Kamp Zeist worden straks vier bolletjesslikkers in één ruimte opgesloten. Volgens het ministerie van justitie zijn de kamers in de bestaande gebou wen daarvoor groot genoeg. Om het strenge regime mogelijk te maken, is een nBkdwet nodig. De wet maakt opsluiting in Kamp Zeist onder bijzondere omstandigheden mogelijk voor maximaal één jaar. Die periode kan met een jaar worden ver lengd. Justitie wil op z'n laatst half april beschikken over een eerste serie cellen in bestaande gebouwen op het kamp. Op de \Toegere militaire basis komt in de cellen ruimte voor maximaal zeven honderd mensen. De Tweede Kamer is gisteren aarzelend akkoord gegaan met het voorstel van minister Kort hals (justitie) om af en toe bolle tjesslikkers op Schiphol te laten doorlopen. Dit om drugsnet werken op te kunnen rollen. De Hoge Raad doet hier volgende maand uitspraak over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3