Strafpunten voor proefrijders VAN DE GESPREK DAG 5000 Euro voor aangever van kattenbeul Efteling investeert fors in toekomst Kans om beginnersrijbewijs kwijt te raken is klein »c 'jei 152 MENSELIJK Utrechter Wilco van Rooijen en Hans van der Meulen uit Leersum vertrekken zaterdag naar Nepal voor een be klimming van de MOUNT EVEREST. Het duo wil de berg Iqngs de moeilijke noordkant bedwingen zonder zuur- stofflessen en zonder de hulp van sherpa's, dragers van hun spullen. Als ze de top halen, wil Van Rooijen een glijvlucht met een parapente maken. Een parapente is een parachute die werkt als een vleugel en daardoor goed is te besturen. Het is afhankelijk van het weer en hoe hij zich lichamelijk voelt of Van Rooijen de sprong ook waagt. Het is de bedoeling dat de alpinist met de moder ne parachute naar het hoogst gelegen basiskamp op de berg springt. De expeditie neemt twee maanden in be slag. Een maand is nodig om te acclimatiseren. De Noorse posterijen zijn eruit. De man die op een POST ZEGEL is afgebeeld is de Duitse scheidsrechter Peter Hertel in plaats van diens Noorse collega Lars Johap Hammer. Hammer was zeer verbaasd toen hij bij de offi ciële presentatie de zegel bekeek waarop hij zou moeten prijken. Er was nauwelijks overeenkomst tussen hem en de man die was geportretteerd. ,,lk was de man op de ze gel met. Ik heb geen bril en baard. Ik stond perplex", zei hij. Een andere Noorse scheidsrechter herkende in de af gebeelde man Hertel. Deze zei tegen NKR dat hij geen problemen met de zegel heeft en dat hij het een verma kelijke geschiedenis vindt. De posterijen zeggen nog nooit zo'n fout te hebben gemaakt. Van de zegel zijn 1,3 miljoen exemplaren gedrukt. De Universiteit van Amsterdam bestaat dit jaar 370 jaar. Re den voor een feestje. En wat is mooier dan een goed en enerve rend debat? De uni versiteit heeft daar om PAUL WITTE- MAN en Marcel van Dam ingehuurd om 3 april een 'echt La gerhuisdebat' te voe ren. Kosten: 16.000 euro. Dat heeft hun managementbureau John Bukman-mana- gement donderdag bevestigd. ,,Het betreft ook kosten voor productie en fa ciliteiten", zegt een woordvoerster. Debaters, zowel pro fessionals als amateurs, buigen zich over de vraag hoe de toêkomst van het hoger onderwijs eruit zal zien. Het de bat wordt niet uitgezonden op televisie. Wel zal het na af loop te bekijken zijn op de UvA-website. Een 51-jarige man uit Rotterdam is woensdagavond bin nen enkele minuten tweemaal het slachtoffer geworden van een BEROVING. Op het Marconiplein zette een vrouw tegen 23.00 uur hem een mes op de keel en be roofde hem van zijn portemonnee, meldde de politie gis teren. Voor een groepje mannen dat hem even later bij de metro nogmaals beroofde, resteerde weinig meer dan het horloge van het slachtoffer. De Noorse kroon prinses METTE-MA- RIT heeft woensdag bij het skiën haar rechterenkel gebro ken. Het ongeluk ge beurde tijdens een vakantie met de rest vd'n de koninklijke familie in Sikkilsda- lén. In februari m'oesten Mette-Marit en haar man, kroon prins Haakon,een réis naar Mozambi que uitstellen omdat de kroonprinses was geveld door longont steking. PRINSES MARGRIET woont woensdag 24 april in Am sterdam de viering bij ter gelegenheid van 150 jaar Artis. Tijdens de viering zal prinses Margriet het Bescherm vrouwschap van Artis aanvaarden. Daarmee treedt zij in de voetsporen van haar moeder en haar grootmoeder. De prinses verricht deze middag eveneens de officiële ope ning van een reeks recente uitbreidingen en vernieuwin gen van de dierentuin. Bijna 150 jaar geleden, op 1 mei 1352, ontving Artis uit handen van koning Willem III het predikaat Koninklijk. Sindsdien heet de diergaarde voluit Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magi- stra. Koning Willem III was beschermheer van het Ge nootschap. Hij werd in deze functie opgevolgd door ko ningin Wilhelmina en later koningin Juliana. De Venezolaanse zanger en acteur Juan Carlos Diaz moet zich minstens 137 meter verwij derd houden van de leden van het gezin van Emilio en GLO RIA ESTEFAN.Een rechter heeft dit gis teren in Miami be paald. Het Cubaans- Amerikaanse gezin van de impresario Emiloen de zange res Gloria Estefan is er in een verklaring van overtuigd dat de zingende en acteren de Venezolaan niet slechts een gevaar voor 'ons gezin vormt, maar tevens voor de samenleving in het alge meen'. Diaz was niet onder indruk van het rechterlijk be sluit omdat hij 'helemaal mets met de Estefans te maken wil hebben'. De twee partijen hebben het al enige tijd met elkaar aan de stok. Dlaz wordt er onder meer van be schuldigd ingebroken te hebben in de woning van de Es tefans. Deze zaak loopt nog, maar ondertussen deed de zanger op 11 januari aangifte van seksuele intimidatie die Emilio tegen hem gepleegd zou hebben en hij diende een aanklacht in wegens bedreigingen van een lijfwacht. Attractiepark De Ef teling heeft dit jaar ruim 34 miljoen eu ro geïnvesteerd in nieuwe activiteiten. Voor bijna 16 mil joen euro werd, in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds, Pand- aDroom gebouwd, 18 miljoen ging naar een nieuw theater met 1.000 stoelen. Het park, dit jaar precies 50 jaar geleden ge opend, gaat zich bovendien op een ander deel van de recreatiemarkt richten. Van het dagbezoek wil het park een bestem ming worden voor meerdaagse vakan ties. Het familie park in Kaatsheu vel, waarvan teke naar Anton Pieck een van de geeste lijk vaders was, kan terugzien op een succesvol jaar 2001. Het aantal bezoe kers steeg van 2,9 naar 3,1 miljoen, de omzet groeide met 13 procent tot 80 miljoen euro, de winst liep op met 55 procent tot 10,4 miljoen euro. Na 5 jaar ook het bij behorende golfpark uit de rode cijfers. „Diversiteit en kwa liteit spelen een steeds grotere rol in de toeristenbran che. Het publiek vraagt daarom", al dus directievoorzit ter drs. R. van der Zijl. „Wij bieden nu al een goede mix van attracties, hore ca en entertain ment, maar we blij ven zoeken naar De nieuwste attractie van De Efteling: de PandaDroom. Foto: ANP/ meer." Zo is de proef met de Win ter Efteling zo suc cesvol gebleken dat het familiepark de finitief heeft beslo ten ook 's winters open te zijn. Verder komen er twee 'rij ken' bij: het Uitrijk (horeca, ontspan ning) en het Droomrijk (hotel accommodaties) „Wij willen van de eendagsbestem- ming die ons park nu voor de meeste bezoekers toch is, een meerdaagse bestemming ma- 'Mi Dierenkwelling is een veel voorkomend fe nomeen. Berichten over paarden die met messen worden bewerkt en honden die aan de boom worden gebonden blijven de kran tenkolommen vullen. Eén van de laatste kwellingen had onlangs plaats in Hoorn. Daar werd een kat met een kabelslot vastge bonden op de rails. De aanstormende trein vermorzelde het dier. Er zijn verschillende tips die leiden naar de zelfde verdachte, een 15-jarige knul uit Hoom. De politie kan ondanks deze aanwij- zigingen de tiener niet oppakken. De tips zijn namelijk anoniem en de politie heeft daarom niet het recht de jongen in de kraag te vatten. De politie hoopt nu dat een video, opgenomen op het station van Hoom, soe laas biedt de verdachte alsnog naar het bu reau te laten komen en te verhoren. Dat zegt Menno Hartenberg van de politie Noord- Holland Noord. De Stichting Zinloos Geweld Tegen Dieren vindt dit een onmogelijke situatie en reikt 5000 euro uit aan de tipgever die zijn anoni miteit opheft. Die persoon krijgt het geld al leen als de tip er toe leidt dat de dader zich bij de rechter moet verantwoorden. „Ik weet dat het rechtssysteem momenteel zo in el kaar zit, maar het is natuurlijk te gek voor woorden. De jongen is blijkbaar zo trots op zijn daad dat hij op school zijn mond zelfs voorbij heeft gepraat", zegt Henk ten Napel van de stichting. Als de stichting de 5000 euro beschikbaar stelt, betekent het wel dat ze zelf op zwart zaad zit. „Het lijkt misschien overdreven om daarom toch zo'n groot bedrag voor een dergelijke klein misdrijf beschikbaar te stel len, maar het gaat om meer dan die ene do de kat, hoe erg dat ook is. We willen hiermee aangeven hoe moeilijk het werk van de poli tie is en hoe ziek mensen kunnen zijn", licht Ten Napel, die ook Dierenombudsman is, toe. Ten Napel weet dat misdadigers vaak op jonge leeftijd dieren hebben gekweld. Hij baseert deze kennis op het Amerikaanse rapport Animal abuse and youth violence. Hierin wordt onomstotelijk het verband tus sen dierenmishandeling door kinderen en crimineel gedrag op latere leeftijd aangege ven. Als jeugdige dierenkwellers niet goed worden opgevangen en een adequate straf en/of begeleiding krijgen is de kans, ook volgens Ten Napel, groot is dat ze in het cri minele circuit terecht komen. „Waarschijnlijk krijgt de dader van deze Hoomse kattenmoord een alternatieve straf via het Halt-bureau, een straf die vermoede- ken. Er is hier ge noeg te beleven om de bezoekers een paar dagen te hou den", aldus Van der Zijl. 'Sammy was superlief Razend, is ze. „Van kwaadheid en verdriet heb ik nachten niet gesla pen." Angelique (25) uit Hoorn kan niet uitstaan dat iemand vorige week haar poes Sammy de dood in heeft gejaagd. „Sammy was super lief. Ze had een mooi zwart-wit vachtje en een heel leuk koppie. Ik had haar al twee jaar. Ze was een beetje een kindje voor me. Ze ging mee boodschappen doen en bracht me elke dag naar de trein. Sammy zat niet graag binnen. Ze was een echte buitenpoes, maar ze ging nooit ver weg. Altijd bleef ze in de buurt van mijn huis, vlakbij het sta tion. Maar ze was heel aanhanke lijk. Ze ging zo met iemand mee. En dat is haar waarschijnlijk fataal ge worden." „Ik heb haar niet meer gezien. Ze hebben me alleen verteld dat de dierenambulance haar had opge ruimd. Opgeruimd, nissen aanha lingstekens. Ik vind het heel erg dat ik haar niet meer heb kunnen zien, want ik had haar zelf willen begra ven. Het enige wat ik nu nog van haar heb zijn een paar plukjes haar die ik bij de rails heb weggehaald." lijk net zo zwaar is als een jongen die een rotje gooit. Misschien moet-ie een maand jj meerijden met de dierenambulance. Ik b( ve twijfel de waarde van zo'n aanpak. Ik denlVV( dat dit soort kinderen, die dus echt bewu; lcj dieren mishandelen, een veel langdurige tp intensievere behandeling nodig hebben. Jc; zet een pedofiel toch ook niet te werk op een kindercrèche?" Ten Napel, woonachtig in Enschede, kwa zelf in het nieuws toen verleden zomer zij paard Wenga in haar schede werd mishai deld, waardoor zij bijna dood bloedde. Hi richtte na deze confrontatie met dierenm handeling de stichting op. „Ik wil bereikei JN dat dierenmishandeling niet meer door d e samenleving wordt geaccepteerd." Irene Nieuwenhuijse ■)-, KJ :el Antonisse matiseringsysteem kunnen wij gemakkelijk zien hoe het staat met het totale aantal strafpun ten", aldus Spee. Om niet voor onaangename verrassingen te komen staan moet de 'proefrijder' zijn eigen score zelf bijhouden. Want het is geen automatisme dat de 'proefrijder' over elk punt apart wordt geïnformeerd. Spee: „We gaan wel na of we de mensen daar na twee strafpunten een brief over kunnen sturen als ex tra waarschuwing." 'Proefrij ders' mogen bezwaar maken te gen de strafpunten. Maar in af wachting van de behandeling mogen zij niet achter het stuur gaan zitten. Spee zegt geen idee te hebben hoeveel mensen uit eindelijk hun beginnersrijbewijs kwijt zullen raken. Hij verwacht wel dat de meeste strafpunten worden 'uitgedeeld' voor bum- perkleven en forse snelheids overtredingen. Om welke fouten het ook gaat, wie het beginnersrijbewijs kwijt raakt krijgt een herkansing van de Stichting Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De theorie- en praktijkexamens zijn vergelijkbaar met de exa mens die al jarenlang gelden voor automobilisten met een 'twijfelachtige' rijvaardigheid. 2000 waren er 25.000 automo listen die zo'n test moesten o dergaan. Daarvan slaagde n 64 procent. De 'herkansing' voor een autorijbewijs 170,10 euro en voor de motor 218r~ euro. Het CBR stelt een wach tijd in het vooruitzicht van en kele weken. „We zijn blij met de invoerinj van het beginnersrijbewijs. Maar alles staat of valt met d( pakkanszegt CBR-woordvoT der Hans Fontijn. Hij is verrajl door de opmerking van Spee er 'geen ontzettend grote pak kans' is op strafpunten. De C woordvoerder verwacht vooi veel strafpunten bij alcoholct troles. Vooral als volgend ja. het alcoholpromillage voor b ginnende automobilisten wo verlaagd van 0,5 naar 0,2. Dezer dagen laat het CBR bij torijscholen brochures en po i ters verspreiden met informa ei over het beginnersrijbewijs. in de fout, weg rijbewijs?' is kreet van de campagne die h CBR ook via de website wwulp br.nl toelicht. Mare Brink ;te k in nd 70pei sft he U Hi dt irpra rc ijl i iks •lit. ier gt 4, 5tï Het lijkt lang te kunnen duren voordat iemand het 'beginnersrij bewijs', dat morgen (zaterdag) wordt ingevoerd, kwijtraakt. Jus titie denkt dat het strafpunten- systeem vooral preventief werkt. „Er is geen ontzettend grote pak kans." Wie vanaf zaterdag een rijbewijs haalt, krijgt het 'ouderwetse' vertrouwde roze document in handen. Toch is er een groot verschil met het 'gewone' rijbe wijs. Het duurt namelijk vijf jaar voordat dit nieuwe rijbewijs de- finitièf is. Wie strafpunten haalt, kan het felbegeerde papiertje kwijtraken. De straf geldt onder meer voor het rijden met teveel alcohol op, overschrijding van de maximum snelheid met meer dan dertig kilometer per uur en het veroor zaken van een ongeval door 'bumperkleven'. Voor elke over treding geldt een strafpunt. Wie drie strafpunten heeft, moet een aangepaste rijvaardigheidsproef afleggen (theorie en praktijk). Gaat dat mis, dan moet de 'proefrijder' weer van voor af aan beginnen en weer examen doen. Dat klinkt streng, maar is dat ook zo? De kans lijkt niet groot dat iemand in vijf jaar tijd drie strafpunten scoort. Een eenvou dige 'flits' van radarapparatuur is niet genoeg. Want elke over treding moet persoonlijk zijn ge constateerd door een agent, die de automobilist ook nog eens 'staande' moet houden. Dat ge beurt niet vaak. Volgens minis ter Korthals (justitie) worden jaarlijks gemiddeld maar 500 'beginnende' automobilisten aangehouden. Het hoofd van het Bureau Ver keershandhaving van het open baar ministerie Spee benadrukt waarom staande houden een halszaak is voor de strafpunten. „Het signaleren van een kente ken is niet genoeg. Een begin nende automobilist kan net als andere automobilisten beweren dat hij of zij niet achter het stuur zat bij een bepaalde overtreding. Voor een strafpunt is meer ze kerheid vereist." Strafpunten worden niet in het beginnersrijbewijs genoteerd, maar verwerkt door het open- baai" ministerie (OM). Voor die informatie is het ministerie af hankelijk van de agent die een 'proefrijder' heeft betrapt. Die moet hiervoor extra werk ver richten. „De agent moet nagaan hoe oud het rijbewijs is en ver volgens het OM hierover infor meren. Via een landelijk auto- F°lde'°«erhel, SnneK'iibeMjs IS. Foto: CPO Wie door de politie wordt aangehouden voor een overtreding krijgt een strafpunt. Foto: Dick Hoogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2