Wadden-VWS: één gids, één infonummer TOERISME Went keer is dit nu al? dertigste, veertig- weer die lichte op- Het is allemaal zo door dat gewarrel du Nord, de rokerige metro, het gesis van een klap sluitende het uiteindelijk weer grond komen op de rd Saint Michel. Maar Pa- oujours Parijs, Parijs zal rijs blijven. Sprankelend, id, meeslepend, roman koffers maar eens naar l brengen. Het begint al neren en zowel op de n als in de winkels wor- ichten ontstoken. Hier zelfs olielampen. Sfeer, se patisserie begint een bus te toeteren. Ge- w. 'Merde!' Een taxi- ïr schopt heibel. Na- schopt hij heibel. Taxi- iirs in Parijs schoppen ibel. Het hoort bij het b1. Het spektakel van wat e kleinste wereldstad ter ou kunnen noemen. na. Als je een klein oorloopt, wandel je in twee uur het hele cen- or. Maar wie loopt er 3arijs? Hier past slechts ichtig geslenter. Omdat s de ingang van dat ;ke Place des Vosges wel kunnen missen. Om- ders het Musée d'Orsay cunnen wandelen zon- l'errukkelijke, in een ver lekje hangende schilde- %d van Cabourg' (René Xavier Prinet) te hebben gezien. Omdat je anders nooit meer die smalle me Lanneau zou vinden, waaraan 'Le Petit Prince' staat, het restaurant waarin je van avond per se weer eens wil eten. 'Alors, pffff, alors, alors', zegt de madame bij het metrostation Maubert, 'eh, la me Lanneau. Mais oui, dat is hier meteen rechtdoor en dan un, deux, trois dat is de derde rechts, monsi eur.' Tien minuten later zit je achter een vooroorlogse uien soep, zo dik dat je 'm met lepel ?n mes moet eten. En net als vroeger zou je vervolgens eigen lijk ook nog rognons de veau a la moutarde willen bestellen, maar je durft niet. Niertjes zijn ver dacht. Tien jaar geleden ja, toen je nog nooit van de gekke koei enziekte had gehoord, dan was er geen twijfel geweest. Nu wel. Een visje dus maar? Er staat per- che noir op het menu. Een soort baars of zoiets. Ook lekker. Maar niet zo lekker als de kip met champignons die de vol gende dag omstreeks het lunch- uur wordt opgediend door Pier- riette Renault. Om nog maar te zwijgen over de appeltaart. En de roomkaas, die ze speciaal voor het bezoek bij een boertje in Rennemoulin haalde. Pier- riette - klein, grijs kortgeknipt haar - is pottenbakster en heeft zich opgegeven voor een pro gramma dat in Amsterdam 'glu ren bij de buren' heet en hier - hoe droog - 'de Parijzenaar in zijn omgeving'. Leek haar wel gezellig, toeristen bij haar thuis ontvangen. Een beetje babbelen over het werk, een beetje drin ken, een beetje eten. Je komt zo wat nader tot elkaar. Nooit weg op deze wereld. Hè? Niet dan? Pierriette woont in Croissy-sur- Seine. Een dorp in de grote stad. Met de metro ben je er vanuit het centrum in ongeveer drie kwartier. Je zou er vanaf het sta tion Chatou-Croissy naar toe Madame Pierriette Renault met één van haar sculptures. kunnen lopen via Chatou. Be kend van het joyeuze, nog steeds bestaande restaurant 'Foumaise', dat door impressio nisten als Auguste Renoir zowel Werd vereeuwigd ('Le Déjeuner des Canotiers' is het beroemdste voorbeeld) als veelvuldig gefre quenteerd. Het is een wandeling van nauwelijks een half uur. Eerst in een grote bocht langs de kalme, groene oever van de Sei ne die hier nog de allure heeft van het Parijs uit de 19e eeuw; daarna rechtsaf Croissy in. Een school, een kerk en een ge meentehuis met vlag. De wereld van Jacques Tati zo ongeveer. 'Tour de Fête', 'Monsieur Hulot'. Ja, vertel Pierriette wat. Beter kun je nauwelijks wonen. Ook de gasten kijken er altijd weer van op: de stilte van een platte landsdorp gecombineerd met de grandeur van een om de hoek liggende metropool. Dat vind je bijna nergens. Afgelopen zomer nog stak ze hier om twaalf uur 's nachts de sleutel in het slot. Terwijl ze een half uur tje eerder toch echt nog in het 'Café des Tèmpliers' aan de Rue de Rivoli een wijntje zat te drip- ken. 'Heeft u daar trouwens trek in, in een wijntje? Of neemt u eerst liever een kopje koffie. Dat kunnen we dan in de tuin op drinken. Het is al warm genoeg.' En zo vliegt de dag voorbij. Pier riette demonstreert haar kun sten als pottenbakster als kok, als galeriehoudster - haar sculp ture moderne mag bepaald ge zien worden - en uiteindelijk ook als lerares. 'Draaien blijven, draaien' joelt ze in het atelier naar haar gast die de vette klei al vlug alle kanten op ziet lubbe ren, behalve de goede. Maar wat maakt dat uit? Het is halftwee als de Bretonse whisky op tafel komt. En de daarbij verrassend goed smakende nootjes. 'Ah oui', zegt Pierriette ongevraagd een tweede glas inschenkend, 'u heeft gelijk natuurlijk. Eigenlijk is die pottenbakkerij niet meer dan een aanleiding. Ik vind het leuk mensen te ontvangen en de mensen vinden het leuk hier op visite te zijn. Of klink ik nu wat te hautain?' Welnee. Pas de tout! Noem maar een apartere manier om een dag in Parijs door te bren gen? Rob van den Dobbelsteen Op bezoek bij 'De kunstenaar en zijn atelier' is in Parijs één van de themareizen die worden georganiseerd door Pierrick Roynard, in Nederland verte genwoordigd door reisorgani satie Frantour in MaLarssen. Het uitstapje dat duurt'van 10 tot 14 i ivuufr kan tot en met oktober- - voor elke werkdag worden ge boekt door groepjes van mini maal twee (prijs per persoon 250 euro, inclusief metrokaart je, lunch, drank en les) en maximaal acht personen (prijs per persoon 133 euro). Ook is het mogelijk (alleen op dins dag) te gaan koken en lunchen bij een Parisienne die eerst sa men met de deelnemers de in grediënten op de markt gaat kopen. Prijs bij twee personen 125 euro per persoon en bij zes personen (maximum) 71 euro per persoon. Voor beide trips is enige kennis van de Franse of Engelse taal noodzakelijk. Via Frantour kan ook op elke eerste donderdag van de maand een wandeling (met Ne derlandstalige gids) door het Parijs van Edith Piaf worden ge boekt. Daarbij wordt niet alleen een bezoek gebracht aan haar graf op Père Lachaise, maar ook aan een privémuseum in de wijk Belleville. Prijs: 25 euro per persoon. Verder worden er tochten georganiseerd met the ma's als 'Mode en Parfum', de 'Marais op zondagochtend' (de joodse wijk van Parijs) en 'Parijs per fiets.' Meer informatie: Frantour, Postbus 1393,3600 BJ Maarsscn. Telefoon 03 46 58 48 00. in verscheidenheid, heet dat Wat onze Waddeneilanden dat ze allemaal zo mooi in een D|e van west naar oost boven on- i-Qielijke kust liggen en dat ze het ^)l voor een goed deel van toeris- eten hebben. Aan de andere -bben ze ook allemaal hun eigen hun eigen karakter, en dat eiland-VW's zo houden. De ?rking leidt al tot het uitgeven I Wadden Reisgids (de editie iet verschenen), in Duitsland ïren de eilanden zich op Inter- .nordseeinselnholland en itteninseln-holland (in Neder- ler www.waddeneilanden.nl en -wadden.nlen omwille van re bereikbaarheid willen de -VW's nu ook graag één info- ïummer. s een wat tegenvallend Duits de afgelopen maanden (MKZ- 1 september) ziet het komend jer voor de waddeneilanden rit. Veel Nederlanders willen j; steeds dicht bij huis blijven en i bezoek aan Texel, Terschel- jeland, Vlieland en Schiermon- ;ennelijk een uitstekende optie. fietspad In de Wadden Reisgids staan uiteraard ook veel fietstochten beschreven. Vooral op Texel - het grootste van de vijf eilanden - is het aanbod groot en kan er onder meer langdurig langs de Waddenzee worden gefietst. Foto: Rob van den Dobbel steen En als je wilt kun je ze zelfs alle vijf in één trip meepakken: de Wadden Reis gids biedt het vijf eilanden-arrange- Die Wadden Reisgids is trouwens kort geleden ook op z'n effectiviteit onder zocht door vijf derdejaarsstudenten ment waarbij zelfs een vliegticket Ame- communicatie van de Hanzehoge- land-Texel (of andersom) zit. school in Groningen. Uit dat onderzoek bleek dat tweederde van de wederver kopers van de gids (reisbureaus, ANWB's,VWS, Rabobanken) zeer te vreden was over inhoud en lay-out van die gids. Wel bleek er vraag te zijn naar een ruimer aanbod aan arrangemen ten: langere (vooral van mensen uit het zuiden van een land, die toch al een tijdje onderweg zijn om er te komen) en goedkopere. Ook werd geopperd om meer evenementen te organiseren, om dat ook die een extra stimulans zijn om naar de eilanden te komen. Pieter Smit, directeur van de VW Ame land en voorzitter van de overkoepe lende Stichting Waddenfederatie, vindt dat de VWs daar zeker aandacht aan zullen moeten schenken. Maar ook nu al lijkt 2002 dus in toeristisch opzicht een positief jaar voor de Waddeneilan den te worden. Het hoogseizoen loopt ongetwijfeld vol, de verwachte groei met vijf procent méér bezoekers zal dus in voor- en naseizoen gerealiseerd moeten worden. Waar met name Texel ongetwijfeld een graantje van mee zal pikken is de reeks evenementen die rond het 400-jarig be staan van de Verenigde Oostmdische Compagnie, de VOC, georganiseerd gaat worden. Want veel reizen van VOC-schepen in onze Gouden Eeuw begonnen niet in Hoorn, Enkhuizen of Amsterdam, maar op de Rede van Texel, onder de wal bij het haven plaatsje Oudeschild. Omdat het ont staan en de ontwikkeling van Oude schild nauw verbonden is met de ge schiedenis van de VOC wordt en pas sant dit jaar ook het 400-jarig bestaan van Oudeschild gevierd. De festiviteiten, die al op 16 maart offi cieel zijn begonnen, vinden hun hoog tepunt op 17 juni omdat het dan op de kop af 400 jaar geleden zal zijn dat de eerste VOC-vloot vanaf de Rede van Texel vertrok. Op die dag vindt er bij Oudeschild een maritiem evenement plaats waaraan vele Nederlandse tall- ships alsmede de VOC-replica 'Duyf- ken' deelnemen. Ook wordt er op i7 juni een demonstratie admiraalzeilen gegeven en is er een spektaculair spie gelgevecht. Op 19 juni vertrekken de schepen weer. Meer informatie over het VOC-programma op Texel is te krijgen via telefoonummer 02 22 36 25 26, of via www.texel.net of http://voc.texel- .net REISBERICHTEN Handsfree Ook in Spanje is het gebruik in de auto van een losse mobiele te lefoon niet meer toegestaan. Ook niet als er gebruik wordt ge maakt van een oortelefoon of als men stilstaat op bijvoorbeeld een vluchtstrook. Mobiel bellen mag alleen als er gebruik wordt gemaakt van een handsfree set. Op overtreding van de maatre gel, die op 21 januari is ingegaan, staat een boete die kan oplo pen tot 301 euro. Eventueel kan ook het rijbewijs voor een perio de van drie maanden worden ingetrokken. Sauerland Wie plannen heeft de komende maanden naar Sauerland te gaan, raadplege de meer dan 250 pagina's dikke catalogus 'Sau erland Reisen 2002'. In de brochure staan aanbiedingen van meer dan vierhonderd zogeheten 'accommodatieverschaffers', variërend van pensions tot luxueuze hotels. De gids kan worden aangevraagd bij: Touristikzentrale Sauerland, Heinrich-Jansen-Weg 14, D-59929 Brilon. Telefoon 00 49 29 6i 94 32 29 en/of internet: www.sauerland-touristik.de Watervast Watersporters de van plan zijn hun bootje naar en door Fries land te sturen, zullen veel baat hebben bij de nieuwe water- kaart voor deze provincie. Hij is gedrukt op water- en scheur- vast papier en kan dus zowel tegen een stootje als een buitje. De nieuwe plattegrond is het resultaat van een intensievere sa menwerking tussen de ANWB en het Noord Nederlands Bureau voor Toerisme (NNBT) in Drachten. De kaart, die officieel de ANWB/WV Waterkaart Friesland/Fryslan heet, is verkrijgbaar bij: ANWB-verkooppunten, VW's, boekhandels, warenhuizen en via internet: www.anwb.nl Limo Met een 8/9-persoons limousine New York verkennen. Die mo gelijkheid biedt sinds kort Ultimate Custom Tours. Er kan wor den gekozen voor speciale tochten zoals een 'New York by night-tour', een 'Jazztour' (met een bezoek aan een jazzclub in Harlem), een (op zondag) 'Gospeltour', een 'Gallery-hopping- tour' en - verreweg de populairste trip - een 'Club Bar Hop ping-tour' waarbij de gasten zelf kunnen aangeven naar wat voor soort muziek zij die avond het liefst willen luisteren (coun try, blues, dixieland, dance enzovoort). Toegangskaartjes wor den door de organisatie geregeld en de prijs (exclusief en- treekosten voor clubs en bars en dergelijke) bedraagt 12 dollar per persoon per .uur. Wie .wil k^n al .in Nederland een reserve ring maken bij: Jan Doets in Hëerhdgowaaitf, telefoon bfa'sfS 33 33 ëri/óf internet www.Jandoets.nl Fornuis Onder de titel 'Het Fornuis' heeft rederij 'Amsterdam Boat Events' een nieuwe vaartocht in zijn programma opgenomen. Het gaat om een culinaire trip op de ruim honderd jaar oude tjalk 'Hoop op Behoud' die is uitgerust met een houtfornuis waarop chefkok Christiaan Swart maaltijden gaat bereiden vol gens oeroude, al vergeten recepten. Speciaal voor de trip door de Amsterdamse grachten heeft Swart een vier gangendiner bedacht waarin kwartelpuree en Nesselrode pudding geen on belangrijke plaats innemen. Tijdens het koken geeft de varende keukenprins tekst en uitleg aan de passagiers. De prijs voor een 'Fornuis-arrangement' bedraagt 60 euro per persoon. Meer informatie: Amsterdam Boat Events, telefoon 020 419 4141 en/of internet www.amsterdamboatevents.nl Waarom wil een mens per se ooit die ene plek bezoeken waarover een ander z'n schouders ophaalt. Ik was - om maar een voorbeeld te geven - zo onder de indruk van Car lo Levi's boek Christus kwam niet verder van Eboli, dat ik spoorslags naar het diepe zuiden van Italië wilde. En omdat ik in de houthaven van mijn geboortestad Zaandam zo vaak schepen uit Riga had zien liggen, nam ik me stellig voor ooit nog eens de hoofdstad van Letland te bezoeken. En laat dat nou een kolfje naar de hand zijn van Dolf Went? Ik ontmoette hem jaren geleden op de vakantiebeurs in Utrecht. Hij organiseerde reizen - beweerde hij - die nie mand anders organiseerde. Het bleek nog te kloppen ook. Drie maanden later - het was halverwege de jaren tachtig - maakte ik dankzij hem één van de meest memorabele rei zen van mijn leven. Achtereenvolgens bezocht ik Estland, Letland en Litouwen en - mooi meegenomen - Riga bleek een schitterende stad. Went kreeg van mij een vriendelijke dankbrief en sindsdien krijg ik vriendelijke brieven van hèm. Of ik ook niet eens Al banië, 'het mysterieuze rijk der skipetaren' wilde bezoeken? Of de bunkers waarin de Duitsers tijdens de Tweede We reldoorlog hun onderzeeërs aanmeerden? Ik bedoel, met Went ga je nooit zomaar een blokje om. Als hij geen trip naar Kaliningrad organiseert, dan is het er wel een naar Ul- aanbaatar. Onlangs ontving ik opnieuw een brief van dit bijzondere heerschap. Of ik trek had in een trip (van 4 tot en rnjl 11 mei; prijs 1350 euro) die geheel in het teken zou staan van de bijna 900 dagen durende blokkade van St. Petersburg (toen Leningrad) tijdens de Tweede Wereldoorlog. Op het programma staat onder meer een tocht langs de frontlinie, gesprekken met overlevenden, een bezoek aan Hotel Asto ria waar Hitier na inname van de stad een galadiner wilde houden (de tafelindeling was al klaar) en een visite aan de tot voor kort voor buitenlanders verboden marinehaven Kronstadt. Ik heb bericht van verhindering gestuurd. Met pijn in het hart. Maar binnenkort krijg ik ongetwijfeld opnieuw een aanbieding van zo'n typische Went-reis. Die - schat ik zo in - naar Kalmukkië zal gaan. Of Dzoengarije. Ik kan me namelijk niet herinneren dat Dolf daar al is geweest. Rob van den Dobbelsteen Robbeneiland Het op 12 kilometer uit de kust van Kaapstad gelegen Robbeneiland is met de inge bruikname van de Nelson Mandela Gateway Terminal aanzienlijk beter bereikbaar geworden. Tot voor kort was het alleen mogelijk met een vanaf Bertie's Landing (Wa terfront) vertrekkende veer boot naar het voormalige ge vangeniseiland (Nelson Man dela zat er 18 jaar opgesloten) te varen. Voor deze dienst was zoveel belangstelling, dat een plaats op dit schip vaak al maanden van tevoren moest worden gereserveerd. Op de binnenplaats van Rob beneiland staan foto's uit de tijd toen Nelson Mandela er nog gevangen zat. Foto: Rob van den Dobbelsteen Franse impressionisten zo populaire restaurant 'Fournaise' aan de oever van de Seine in Chatou (Parijs) bestaat nog steeds. Links een paneel met het beroemde schilderij dat Auguste Renoir van de bezoe- het etablissement maakte:Le Déjeuner des CanotiersFoto's: Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25