31 Citroëns bolletje' C3 geen nieuwe Eend Skoda Tudor voorlopig alleen studiemodel 'Telefoon gevaarlijker dan alcohol' 'Rijdende helm' van BMW mag eindelijk Municipal Les Mottes blfvy-de- chatel "be inkrijk 13325700796 Jcaravanreizen naar "inkrijk strijken Ellie en dtnssen uit IJmuiden al for g voor een paar dagen camping Municipal Les n Ervy-de-chatel. Iets n zeshonderd kilometer recht, dus een prima r een eerste tussenstop ïaar het zonnige zui- al Les Mottes is klein geh, zo blijkt uit de brief anssens. Op 0,7 hectare zofets voor 53 tenten of ca- latklle plekken liggen op 'g len. Aan de noordkant jamping zorgt een be- luvel voor luwte. Langs ies stroomt het riviertje .p. Gasten treffen op de liegen camping een cheiden recreatief aan- ee paar speeltoestellen anderen en een jeu de lan. En daarmee houdt iving zorgt echter voor ;atie. „Fraai en afwisse- toffeerd met oude :n kerkjes", zo be Seme FRANKRIJK A5 I A26 Troyes l Bar sur Seme Ervy-sur-Chatel St. Florentin ■- li Canal de QÉ Boyrgogne 1 25 km ^Tonnerre schrijft Ellie Janssen. Om er te kunnen genieten van fietsen en wandelen hoef je niet geoefend te zijn, want de heuvels zijn er niet al te stijl. Voor watervermaak kunnen gasten terecht in het Pare Re gional de la Forêt d'Orient. In dit park ten oosten van Troyes (op 38 km.) liggen drie meren met strandjes waar gezwom men en gezeild kan worden. Diverse plaatsen in de omge ving zijn de moeite van een be zoek waard. Het wijnstadje Chablis bijvoorbeeld (op 38 km). Verder somt Janssen op: „De binnenstad van Troyes is ronduit prachtig, maar ook heel gezellig met veel eethuisjes en restaurants." En St. Florentin (17 km) heeft een Renaissance- kerk. Om de kerk te kunnen be kijken moet de sleutel worden gehaald bij de naastgelegen VW. Daaraan zijn geen kosten verboden en Janssen vindt het beslist iets hebben om zelf de kerkdeur te mogen openen. „Waar kan dat nog?", zo vraagt zij zich af. Op de camping wordt tever geefs gezocht naar een restau rant of een winkeltje. Een pro bleem is dat echter niet, want op nauwelijks meer dan 250 meter afstand van Les Mottes staat een grote supermarkt. On geveer net zo ver weg, tegen over de kerk in Chessy-les-Prés, kan de maag worden gevuld in een eenvoudig plattelandsres taurant. „Een viergangen diner voor twee personen, inclusief wijn en water, kostte vorig jaar circa 26 euro, weet Janssen. De eigenaresse van het restaurant en haar man tekenen samen voor het werk in de keuken en de bediening en dat laatste doen zijn uiterst hartelijk. Flesje wijn niet leeggedronken... Geen probleem. Je betaalt alleen voor de hoeveelheid die je geconsu meerd hebt. Kenmerken: Ligging: Rustig gelegen aan ri viertje, vlakke grassige plaatsen op het zuiden. Op sommige plekken schaduw. Faciliteiten: Prachtig sanitair dat goed wordt onderhouden, stroom 220 V/5A, faciliteiten voor chemische toilet, jeu de boulesbaan, speeltoestellen. Bijzonderheden: Tussen tien Ook zon kampeerparadijs- je gevonden en geen be zwaar om anderen daarin te laten meedelen? Deze rubriek Campingtip biedt daarvoor een podium. Laat ons weten waarom de camping u zo goed is be vallen. Voeg daar zoveel mogelijk feitelijke informa tie over ligging en voorzie ningen aan toe en stuur uw bijdrage naar onze redactie toerisme, t.a.v. Mirjam van Twisk, Postbus 15, 1200 AA Hilversum. Of mail naar m.van.twisk@ge.hdc.nl. Na plaatsing belonen wij uw tip met een cadeaubon van €11,50. uur 's avonds en acht uur 's ochtends is het campingterrein gesloten voor auto's. Gidsvermelding: Michelin Route: N77. In Auxon D374 richting Ervy-de-chatel. De camping staat met borden aan gegeven. Afstand vanaf Utrecht 612 m. In een ver verleden werd Enge land geroemd om zijn autoindu strie. Britse wagens werden met liefde gebouwd en hadden een ziel. Maar een langzaam maar zeker verval begon in de jaren zestig van de vorige eeuw en vele faillissementen, fusies en overnames later was er niet veel meer van over. Slechts een hand jevol merken wist te overleven en, hoewel het klinkt als een naam uit het verre verleden. Bristol is een van die merken. De vrij onbekende vroegere vlieg tuigfabrikant bouwt slechts en kele tientallen auto's per jaar en verkoopt die voor enkele tonnen per stuk. Voor dat geld krijgt men een bijzondere, luxeuze au to, die in feite een doorontwik kelde Bristol 407 uit de jaren vijftig is. Een voorloper van die wagen is de Bristol 404 (foto), een modieuze sportieve 2-deurs coupé, gebouwd op het verkorte chassis van zijn voorgangers. De 404 werd voorgesteld op de Lon- dense autoshow van 1953 en was bedoeld voor de sportieve gen tleman met een aardig gevulde portemonnee. Het was een windtunnelontwerp en de kleine 'Batman-vinnetjes' aan de ach terkant speelden daarbij een dui delijke rol. Van de 404 coupé zijn slechts enkele tientallen exem plaren gebouwd. Foto: British Cars Lifestyle iges schrijven >'s zelf over ac - Aanstaande maan- april, gaat een lang ge- de wens van de auto- 1e in vervulling. Garage en mogen vanaf die dag in zelf het kenteken van kochte auto op naam nieuwe eigenaar zetten, nnen ze zelf het kente- vijs printen. Het lijkt op art doe-het-zelf geboor- ifte. Tot nu toe kon de irijving alleen op het ntoor en bij een aantal ïgen van de RDW ge in. Voor particulieren :t overigens mogelijk om lostkantoren kentekens schrijven. Ook voor au- jven blijft deze mogelijk- istaan. n bromdagen ins Pasen dam - De zogeheten obiel staat in de schijn- tijdens drie speciale ir-dagen, die Waaijen- Dbiliteit komend paas- ïde organiseert. Alle en van Microcar zijn te berijden en ook wordt g gegeven over wetge- t verkeersregels in relatie vorm van vervoer, e regels blijken niet voor imauto hetzelfde. De en dagen vinden plaats ijenberg aan de Keien- 48 te Amsterdam. iLENDER 2002 Cuore Sportivo neo, Science Museum, .020 3421 711. razilië Formule 1, lo. Joord-Hollands r RR Festival, en. 022 8542 500. dtimer.club.tip.nl 102 ices, Circuit Park ort. 023 5740 750. cuit-zandvoort.nl ino Classica, issen, Duitsland. )7 17300. lautobeurs, s Boelens, Stadskanaal. 0 000. elautobeurs, 't Witte ijssen. 055 5429 302. elautobeurs, Spaarne- irlem. 029 9640 354. rospoor.nl an Marino 1, Imola. - en treinenbeurs, ntrum 'De Prinsenhof, 0 2550 041. uu Weg Wiel, Postbus 507, aarlem, of: specialeproduc- amiate.hdc.nl Ul jing onder verantwoording reffende organisatie. De uit- et verantwoordelijk voor af- t n of gewijzigde data. Voor de y ormatie: bel het vermelde te- 4i imer of ga naar het betref- rnetadres. er va iarte manier 1 dagje in Parijs or te brengen chno Classica begint Igende week Weg Wiel Foto: Pon Mobiel door Peter Lode wij ks leusden - Er is de afgelopen ja ren veel veranderd bij Skoda. Waren het nog niet zo lang gele den goedkope, pruttelende en rokende wagens met de motor achterin, tegenwoordig zijn het aantrekkelijk gelijnde auto's van Duitse kwaliteit. Dat heeft alles te maken met de overname van de Tsjechische merk door Volkswagen, elf jaar geleden. De Duitsers maakten van het oostblok-merk een flo rerend bedrijf dat kwalitatief uit stekende auto's produceert met een zeer hoog percentage VW- techniek aan boord. En dat is een heel verschil met vroeger. Gevolg van deze metamorfose is dat steeds meer mensen in een Skoda stappen en de verkoop cijfers spreken wat dat betreft duidelijk taal: vorig jaar verkocht Skoda in Nederland bijna 8000 auto's, 2500 meer dan in het jaar ervoor, dat ook al een goed re sultaat was. VW laat Skoda zelfs af en toe bo ven zichzelf uitstijgen met au to's die zich richting topklasse begeven. Neem de Superb, een prestigieuze topsedan boven de Octavia, die vorig in Frankfurt werd voorgesteld. CAMPING Deze 'super-Passat' komt bin nenkort op de markt voor prij zen die 'al' beginnen bij een dik ke 25 euromille. Twee weken geleden op de au totentoonstelling van Genève ging Skoda nog een stapje ver der. Daar stond de Skoda Tudor, een elegante 'klassieke' coupé met een Italiaanse uitstraling, die enigszins doet denken aan de Peugeot 406 coupé. De 4-zits Tudor is gebaseerd op de Superb. Het is volgens Skoda een luxueuze Gran Turismo en geen pure sportwagen, hoewel hij sportief is uitgevoerd en op een verlaagd onderstel staat. Ook de motor is aardig bij de tijd: een 193 pk sterke 2.8 liter V6-krachtbron met vijf kleppen per cilinder. De Tudor is een studie, maar wel een gebruiks klare auto, die zo in productie zou kunnen gaan. Het zou dan ook zomaar kunnen dat deze wagen binnen niet al te lange tijd de band op gaat, ook al be nadrukt de fabrikant bij voor baat dat dat niet de bedoeling is. De Tudor is alleen gebouwd om de creatieve capaciteiten van de ontwerpers van de Volkswagen dochter te tonen, aldus Skoda. We zullen zien. rijswijk/gpd - Het heeft 'even' geduurd, bijna drie jaar om pre cies te zijn. Maar de Cl van BMW wordt het eerste en enige motorvoertuig op twee wielen dat van de Nederlandse over heid ontheffing krijgt van de helmplicht. De berijder moet wel een rijbewijs A hebben. Motorrijden is zonder helm vaak leuker, maar dat mag nou eenmaal niet. BMW heeft nu een soort 'rijdende helm' be dacht. De overdekte motor- scooter Cl staat vanaf dit paas weekeinde in de showroom. In andere Europese landen mocht de BMW-motor al veel eerder maar in Nederland wilde de overheid er maar niet aan. De Cl verscheen in 1999 maar werd in Nederland dus niet op de markt gebracht. „Voor ons was het zonder helm, anders niet", zegt BMW Nederland. De Cl ziet eruit als een overdek te scooter maar is wel degelijk een motorfiets, met automaat, katalysator en schijfremmen. De motorscooter heeft een veilig- heidskooi met schouderbe- schermingsbeugels, een kreu- kelzone zelfs en een speciale stoel met hoofdsteun. Verder een antiblokkeer remsysteem en twee veiligheidsgordels. De motorisering wordt verzorgd door een 125 of 175 cc (die heet Cl 200) met 15 of 18 pk 1-cilin der 4-kleps vloeistofgekoelde 4- taktmotor. De Cl kost 7.650 eu ro, de Cl 200 is 250 euro duur der. BMW wil er enkele honder den per jaar verkopen. Handmatig bellen vanaf morgen in auto verboden londen/anp - Telefoneren tij dens het autorijden is gevaarlij ker dan rijden met een slok op. Dat blijkt volgens het Japanse persbureau Kyodo uit een on derzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van Direct Line Insu rance, een verzekeringsbedrijf in Groot-Brittannië. Zelfs gebruikers van een mobie le telefoon met 'headset' maken een grotere kans op een ongeval in vergelijking met mensen die hun auto besturen na het drin ken van enkele glazen alcohol. De verzekeraar vindt dat telefo nerende weggebruikers in het Verenigd Koninkrijk even hard moeten worden aangepakt als mensen die hun voertuig bestu ren terwijl ze dronken zijn. Tijdens de test werd het rijge drag van twintig mannen en vrouwen vergeleken in vier ver schillende situaties. Het ging om 'gewoon' autorijden, telefone ren tijdens het besturen van een auto, telefoneren met behulp van een headset tijdens het rij den en rijden onder invloed van alcohol. De reactiesnelheid van telefonerende weggebruikers ligt een halve seconde lager dan die van bestuurders die zich volle dig concentreren op het autorij den. Bellers leggen het op dit punt in de auto ook af tegen drankrijders, hoewel het verschil iets kleiner is. Bij een gemiddelde snelheid van 112 kilometer per uur heeft een normale weggebruiker 31 meter nodig om te reageren. Dronken BLIK Ook 'handsfree' bellen leidt de aandacht af. Foto: Halfords bestuurders hebben vier extra meters nodig en bestuurders met een headset reageren na 39 meter. Afgemeten laatste is de bellende automoblist met de te lefoon in de hand. Die reageert doorgaans pas na 45 meter. De onderzoekers trekken voorts de opvallende conclusie dat dronken mensen veel minder moeite hebben om hun auto te besturen dan mensen die een gesprek voeren, ongeacht of dat gebeurt via een telefoon of met een andere inzittende. In Nederland wordt morgen een verbod (voor de bestuurder) op handmatig mobiel bellen in de auto van kracht. Overtreders krijgen een boete van 136 euro. door Peter Lodewijks chantilly - Toen Citroën een kleine vier jaar gele den op de Autosalon van Parijs zijn conceptauto C3 voorstelde, werd algemeen verondersteld dat 'de nieuwe Eend' uit het ei gekropen was. Niets is ech ter minder waar, de C3 komt binnenkort op de markt en blijkt een volwaardige auto, die in (bijna) niets doet denken aan de Lelijke Eend. Veel meer zou het een opvolger kunnen zijn voor de Saxo, maar die blijft in productie (alleen met drie deuren) en verdwijnt pas over enkele jaren. Dan dient zich namelijk een nieuwe kleine auto aan (de C2), die Citroën momenteel samen met Toyota aan het ontwikkelen is. Voorlopig plaatst Citroën zijn C3 dus tussen de Saxo en de Xsara en krijgt daarmee een sterk nummer in de gelederen. De Franse merken doen het erg goed in Nederland en dergelijke auto's zullen de Franse opmars alleen maar verhevigen. De conceptauto C3 was destijds spectaculair, met leuke nieuwtjes als tegengesteld openende portie ren zonder middenstijl, een achterklep die bij het openen in tweeën vouwt en een open dak van gla zen lamellen. Die zaken vinden we niet terug op de productieauto, maar de bijzondere vorm is wel grotendeels intact gebleven. Ronde vormen domi neren het ontwerp en maken er een leuk 'bolletje' van. Toch is de C3 niet alleen maar aandoenlijk, hij straalt ook (Duitse) degelijkheid uit en de voor kant oogt ronduit imposant. En wie heel goed kijkt, ziet er toch ook een beetje Eend in terug. Juist die bolle vormen van cabine en motorkap en het derde zijruitje kenmerkten de 2CV van weleer. Door die aparte vormen is de nieuwe Citroën vrij hoog gebouwd, geheel volgens de heersende trend. Een hoge instap en veel interieurruimte worden door steeds meer automobilisten op prijs gesteld. Vaak gaat dat echter ten koste van de ach terpassagiers, die last hebben van een sterk dalen de daklijn. Ook in deze C3 is de ruimte op de ach terbank aanmerkelijk minder dan voorin. De Citroën C3 valt met zijn lengte van 3,85 meter in de drukbezette klasse van de VW Polo, Opel Ronde vormen domineren de C3, die niet alleen aandoenlijk is, maar die ook degelijkheid uitstraalt. Foto: Citroën Corsa, Renault Clio en Ford Fiesta, om er maar een paar te noemen. Kleine auto's die zich graag volwassen voordoen dus. Niet alleen wat rijden betreft, maar ook op het gebied van uitrusting. Wat dat laatste betreft is de C3 te voorzien van een aantal moderne extra's. Zoals een groot elektrisch schuifdak met een verschuifbaar paneel voor en een vast paneel achter in het dak, maar ook elek trische, snelheidafhankelijke stuurbekrachtiging (normale stuurhulp is standaard). En wat te den ken van een elektronische parkeerhulp, die de ruimte achter de auto in de gaten houdt. Of een kinderpakket dat vanaf het dashboard elektrisch te bedienen kindersloten, een extra binnenspie gel, een 12 volt-aansluiting op de achterbank en handige klaptafeltjes in de rugleuning van de voorstoelen biedt. Een andere interessante toevoeging bevindt zich in de bagageruimte (helaas niet op de eenvoudig ste C3). Met een zogeheten 'moduboard' kan de kofferruimte in verschillende vakken verdeeld worden, voor lange, breekbare of vuile spullen. Ook kan met het opklapbare extra vloertje vanaf de laaddrémpel tot aan de rugleuning van de voorstoelen een vlakke laadvloer worden ge bouwd. Het moduboard kan tegen de rugleuning van de achterbank worden opgeborgen. Tot de standaarduitrusting van elke C3 behoren zaken als een in hoogte en diepte verstelbaar stuurwiel, een digitaal dashboard en een in hoog te verstelbare bestuurdersstoel. Citroën biedt voor de aandrijving van de C3 keuze uit twee common rail-diesels (product van PSA en Ford) en drie benzinemotoren. Een naar wens handmatig te schakelen 4-traps automaat is er ook. De C3 is leverbaar vanaf 12.620 euro. Citroën hoopt er dit jaar nog 3400 in Nederland af te zet ten, volgend jaar 40iÖO.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21