Palestijnen vrezen totale oorlog Israël Open dag Kinderen die veel tv-kijken eerder geneigd tot geweld 'Deze agent verdient een lintje' verkopen? ollenstreek kent op ipweekeinde Open Universiteit Nederland Bouwstenen van leven tussen de sterren ontdekt Snackfabriek gedupeerd door stroomstoring Leidsch Dagblad Sharon: Arafat nu de vijand Voetballer Noordwijk sleept keeper Lisse voor de rechter Simon Bikindi overgeleverd aan Tribunaal nr. 42886 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 Het lijden van paus Johannes Paulus de Tweede Des-hormoon ook gevaarlijk voor kleinkind CAO-lonen omhoog met 3,5 procent .eidenaar al drie teer beste 'Jonge Onderzoeker' Zoeterwoudse wethouder Stuijt stopt niet graag 'Ter Leede gaat volgend seizoen weer voor titel' Nieuwe C3 van Citroen geen Lelijke Eend Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 vrijdag 29 maart 2002 072-5196868 lezus aan het kruis let is volbracht! En Hij het hoofd en gaf geest - De regio maakt zich op een superdruk paasweek- e. De Keukenhof en de bad- tsen Katwijk en Noordwijk 'achten, mede vanwege de ;tige weersvoorspellingen, veel bezoekers. Naar schat- 900.000 buitenlanders be en komend weekeinde Ne- md, 350.000 Nederlanders op vakantie in eigen land. ■\NWB verwacht vanaf van- Idag topdrukte op de wegen ^waarschuwt voor files. De en de Bollenstreek trekken itiegetrouw veel Duitsers. In rijk is er nu al bijna geen :e krijgen. Dat ligt in Noord- M met een capaciteit van vijf- Kend bedden, niet veel an- VW-directeur M. Smeets acht dat die bedden bijna - ïaal bezet raken, paasweekeinde wordt naar 'achting veel drukker dan 5 jaar, toen Nederland werd )ffen door de mkz-crisis. ™i indien was het toen slecht IDe weersvooruitzichten nu goed. „En dat kunnen Elnerken", zegt Smeets. „We en veel telefoontjes en e- s. En voor de balie is het Ook in Katwijk is het l«ker dan vorig jaar. De ver- I" iting is dat bezoekers moe- worden ondergebracht in f tsen in de regio, zoals Rijns- Oegstgeest en Leiden, itioneel is Keukenhof in de grote trekpleister tij- het paasweekeinde. Ook jfdvoerder Annemarie Ge- '■(5 verwacht een topweekein- ,We hebben veel aan mar- ig gedaan in Nederland en hebben we de afgelopen tlgemerkt. We hebben al ^Nederlanders op bezoek ge- Keukenhof verwacht ook .veel Duitsers, vanwege de u vakantie bij de oosterburen. (advertentie) Veranderen doe je zi 13 april, 10.00 - 14.00 uur Studiecentrum Den Haag Lang$ Houtstraat 11 tel. 070-36T4701 www.ou.nl/opendag leiden - Het lijkt er steeds ster ker op dat het leven op aarde is ontstaan in de kosmos. Een on derzoeker van Sterrewacht Lei den zegt dat zich in de ijle stof tussen sterren diverse soorten aminozuren bevinden. Amino zuren zijn bouwstenen van het leven. Sterrenkundige Guillermo Mu- noz Caro, die werkt in het Leid- se Sackler Laboratorium voor Astrofysica, heeft de omstandig heden in de ruimte tussen ster ren nagebootst. Hij trof er zes tien soorten aminozuren aan, schrijft hij in de deze week ver schenen editie van het weten schappelijke tijdschrift Nature. Zes van de aminozuren die Mu- noz Caro aantrof, komen voor in eiwitten, de voornaamste bouw stenen van biologisch weefsel. Dezelfde aminozuren hebben volgens de onderzoeker een rol gespeeld bij het ontstaan van de eerste primitieve levensvormen op darde. Hij sluit dan ook niet uit dat er een verband bestaat tussen de processen die zich in de ruimte tussen de sterren af spelen en het leven op aarde. Vlak na het ontstaan van de aar de werd de planeet blootgesteld aan een zwaar bombardement van stofmateriaal, dat overeen komt met wat de onderzoeker in het nagebootste vacuüm aan trof. De bevindingen van Munoz Caro versterken dan ook het idee dat leven op aarde is ont staan doordat sporen en bacte riën uit het heelal op aarde te rechtkwamen. (advertenties) door Saskia Buitelaar katwijk - Een stroomstoring in Katwijk heeft gisteren grote pro blemen veroorzaakt bij snackfa brikant Beckers in Katwijk. De productie in het bedrijf heeft tien uur stilgelegen. Aan het eind van de ochtend was er, door een storing bij energiebedrijf Nuon, tweeënhalf uur geen stroom. Vervolgens duurde het nog uren voordat de Nuon-transformator die Beckers van elektriciteit voorziet weer was ingeschakeld en alle appa ratuur was opgestart. Beckers-directeur G. van der Poll zegt dat er voor 'ontzettend veel geld' schade voor zijn be drijf is ontstaan. Zodra hij weet hoe hoog die is, probeert hij de schade te verhalen bij het ener giebedrijf. Hij krijgt daarbij hulp van de Katwijkse ondernemers vereniging KV1H, die de klach ten op het getroffen industrie terrein 't Heen inventariseert. Secretaris M. Nagtegaal spreekt van een gigantisch probleem, waarover de KVIH 'stevig' wil praten met de energieleveran cier. „Nuon geeft ons de garan tie dat een storing binnen twee uur is opgelost. Daar willen we het wel even over hebben." Ook in de Princestraat en op het Andreasplein in Katwijk aan Zee viel de stroom tijdelijk uit. Klan ten konden in de winkels daar niet elektronisch betalen. Nuon kon vanmorgen geen toelichting geven over de oorzaak van de stroomstoring. Regisseur Billy Wilder overleden los angeles - De Amerikaanse regisseur Billy Wilder (95) is in zijn huis in Beverly Hills gestor ven aan longontsteking. Wilder, Oostenrijker van geboorte, werd in Holly wood legenda risch. Tijdens zijn carrière ont ving hij zes Os cars en werd twintig keer ge- crttr, ap nomineerd voor ah d0ze belangrijke filmonderscheiding. Hij was de eerste filmmaker die in één jaar drie Oscars kreeg. Hij maakte klassiekers als 'Sunset Boule vard', 'Some Like it Hot' en "The Apartment'. Wilder werd 22 juni 1906 geboren in Wenen. Hij werkte als journalist in Ber lijn voor hij in 1933 naar de Verenigde Staten emigreerde na de opkomst van Adolf Hitler. Pagina R7 WD-lijsttrekker stapt uit partij valkenburg - Aad Oosterlee, lijsttrekker van de WD in Val kenburg bij de verkiezingen eerder deze maand, keert zijn partij de rug toe. De Valkenbur ger gaat als onafhankelijke een mansfractie verder in de ge meenteraad. Daarmee raakt de WD de bij de verkiezingen ge wonnen zetel (de partij ging van twee naar drie) meteen weer kwijt. Aanleiding voor het opstappen van Oosterlee is een verschil van mening binnen de partij. De WD wilde na de kie zerswinst graag in het college en was daarvoor bereid het par tijprogramma aan te passen. Daar was Oosterlee het niet mee eens. Pagina R4 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 MD V Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau autcmahscto betting s m|n Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I.I 1"H HI.T.VU'IJJ'; door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël heeft de Pales tijnse president Yasser Arafat of ficieel tot vijand verklaard en zijn 'totale isolatie' aangekondigd. Een grote troepenmacht is van ochtend de Palestijnse stad Ramallah binnengetrokken. Rond het hoofdkwartier van Arafat zijn gevechten gaande tussen Pales tijnen en Israëlische troepen. De Israëlische acties werden vanochtend aangekondigd door premier Sharon in een televisie toespraak. De Palestijnen vatten Sharons toespraak op als een duidelijke oorlogsverklaring. Tientallen tanks en gepantserde personeelsvoertuigen omsingel den het Palestijnse regerings complex. Een deel van de weste lijke muur is door bulldozers verwoest. De Palestijnse politie en leden van Arafats presidentiële garde bieden verzet met automatische wapens, waarbij zeker vijf Pales tijnen en een Israëlische officier zijn gedood. Er zijn enkele tien tallen gewonden. Volgens som mige berichten heeft het leger tot nu toe twee gebouwen bin nen het regeringscomplex inge nomen en voert daar zoekakties uit. Het leger heeft alle gewa pende Palestijnen binnen het complex opgeroepen zich over te geven. In een poging Israëlische mili taire actie te voorkomen, maak te Arafat gisteravond op een in derhaast belegde persconferen tie bekend dat hij alsnog ak koord gaat met een Amerikaans plan voor een staakt-het-vuren, maar die mededeling is door Is raël als 'belachelijk' van de hand gewezen. De militaire operatie is Israëls antwoord op een reeks Pales tijnse aanslagen. Woensdag avond verloren 21 mensen het leven toen een Palestijnse zelf moordterrorist zich opblies in een hotel in Netanya. Onder de doden waren twee Zweedse toe risten en een Fransman. Gister avond doodde een Palestijnse militant vier leden van een gezin in de Israëlische nederzetting Elon Moreh, bij Nablus op de Westelijke Jordaanoever. Van ochtend vroeg voerden Palestij- Een gedode Palestijnse man ligt bij hoofdkwartier van de Palestijnse leider Arafat in Ramallah. Op de achtergrond passeert een bulldozer van het Israëlische leger. Foto: AP/Jerome Delay nen een soortgelijke actie uit in Netzarim, een geïsoleerde ne derzetting in de Gazastrook. Daar werden twee mensen doodgeschoten. Waarschijnlijk stuurt Israël aan op een gevangenschap van Ara fat, al of niet in zijn residenüe. Sinds afgelopen december zit Arafat een soort huisarrest uit in Ramallah, maar tot nu toe mocht hij naar believen Pales tijnse en buitenlandse bezoe kers ontvangen en telefoonge sprekken voeren. Daaraan lijkt nu een eind te zijn gekomen. Pagina Buitenland: Meer nieuws over de crisis in het Midden-Oosten washington/rtr - Kinderen die per dag meer dan een uur naar de televisie kij ken, zijn eerder geneigd tot geweld dan leeftijdgenoten die minder kijken. Dat blijkt uit een studie van de Columbia University in New York. Tijdens het zeventien jaar durende on derzoek werden in totaal ruim zevenhon derd kinderen verscheidene keren geïn terviewd. Volgens onderzoeksleider Jeffrey Johnson neemt agressie enorm toe bij mensen - ook volwassenen, maar tienerjongens vormen de grootste risicogroep - die meer dan een uur per dag voor de buis hangen. Slechts 5,7 procent van de adolescenten die minder dan een uur tv keek, kwam op latere leeftijd tot gewelddadig gedrag. Van de tieners die tussen de een en drie uur per dag keken, kwam 22,5 procent tot agressief gedrag. Van de kinderen die meer dan drie uur per dag aan de buis gekluisterd zaten, kwam 28,8 procent tot gewelddadige handelingen. Volgens Johnson hebben mensen de nei ging om gedrag van mensen op het scherm te imiteren. „We zijn sociale we zens en we zijn geneigd dingen uit te proberen die we anderen zien doen, vooral als we zien dat die persoon er een beloning voor krijgt of wordt afgeschil derd als een held". Johnsons advies om gewelddadig gedrag te voorkomen: „Ouders zouden hun kin deren gemiddeld niet langer dan een uur tv moeten laten kijken." Volgens hem be staat 60 procent van het tv-aanbod uit geweld. Dat betekent dat kijkers na een uur al drie tot vijf gewelddadige scène's hebben gezien. Hij constateerde dat vooral in probleemgezinnen en gezinnen van wie de ouders weinig opleiding of een laag inkomen hebben, veel tv wordt gekeken. Pagina Binnenland i: Commentaar door Janet van Dijk noordwijk - Noordwijk-aan valler Joeri Jacobs overweegt sterk een civiele rechtszaak aan te spannen tegen doelman Peter Kromhout van FC Lisse, nu diens verzekering een schade claim heeft afgewezen. Door een onbesuisde actie van de keeper brak Jacobs in oktober vorig jaar zijn been op twee plaatsen. De Hoofddorper nam een advocaat in de arm die Kr omhout aansprakelijk stelde. „De wederpartij heeft die aan sprakelijkheidsstelling niet aan vaard. Die zegt: het was een on geluk", aldus de raadsman, die volgende week uitsluitsel kan geven over het vervolg van de zaak. „We moeten afwegen of de ergernis en tijd van een civie- le procedure opwegen tegen het resultaat. Met een gang naar de rechter ben je zo een jaar of an derhalf jaar verder en als Joeri Jacobs dan helemaal gezond is, kun je je afvragen wat hij nog kan eisen." De Hoge Raad heeft volgens de raadsman eerder bepaald dat voetballers een zeker risico lo pen, maar dat er maatregelen kunnen volgen bij 'ontzettend roekeloze acties', bijvoorbeeld wanneer iemand een overtre ding maakt als het laatste fluit signaal al heeft geklonken, of als de bal niet meer in de buurt is. FC Lisse-keeper Peter Kromhout vindt alle commotie die er is ontstaan overdreven. „Het hele verhaal is een beetje opgebla zen. Ik nam een sliding en was te laat bij de bal. Dat gebeurt wel vaker in het voetbal." Pagina Rg: 'Hij deed het niet expres, maar toch wel een klein beetje' leiden - De Leidse Rwandees Si mon Bikindi is door Nederland officieel overgeleverd aan het Rwanda-Tribunaal in Arusha in Tanzania. Dat heeft het ministe rie van justitie bevestigd. Het is de eerste keer dat Nederland een verdachte aan een interna tionaal tribunaal overdraagt. Bikindi, in eigen land een be kend zanger en componist, wordt verdacht van het aanzet ten tot massamoord op Tutsi's in 1994 in Rwanda. Hij zou in zijn liedjes hebben opgeroepen tot geweld en zelfs moord. De 48-jarige Bikindi is ondermeer aangeklaagd voor genocide en misdaden tegen de menselijk heid. Bikindi werd vorig jaar juli in Leiden aangehouden op verzoek van het Rwanda-Tribunaal. Hij verbleef toen al een jaar in een asielzoekerscentrum in Leider dorp. Hij heeft zijn uitlevering tevergeefs aangevochten. Woensdag is hij per vliegtuig van Nederland naar Arusha ge bracht. Leidse politieman grijpt alert in bij ontvoering kleuter door Eric-Jan Berendsen leiden - Dolblij is het echtpaar Van Kommer met het optreden van een motoragent, afgelopen maandagavond. Want als deze wakkere diender er niet was ge weest, dan? Ze moeten er niet aan denken wat er dan met hun 4-jarig dochtertje had kunnen gebeuren. Bij de gedachte alleen al lopen de koude rillingen nog over de ruggen. „Die datum staat voor altijd in ons geheugen gegrift." De agent wil overigens niet met zijn naam in de krant. Het dochtertje van het echtpaar Van Kommer was maandag avond rond zes uur aan het bui tenspelen in de Opaalstraat toen zij werd aangesproken door een naar later bleek, 16-jarige jon gen uit Valkenburg. De knaap sloeg het meisje, sleurde haar achterop zijn brommer en ging er vandoor. Op de Plesmanlaan zag de motoragent hen rijden. Het viel hem op dat de brom mer veel te hard reed en de klei ne meid geen helm droeg. Op de Einsteinweg hield hij de bromfietser aan. De jongen vertelde de agent dat het meisje familie was maar het meisje zei de jongen niet te ken nen. Daarop vroeg de agent door en uiteindelijk bekende de zichtbare nerveuze jongen dat hij het meisje tegen haar wil had meegenomen. Ontvoering dus. Tevens bekende de Valkenbur ger dat hij van plan ontuchtige handelingen met haar te plegen. M. en J. van Kommer boden de agent die hun dochtertje redde, een bos bloemen aan. Foto: Dick Hogewoning Door het ingrijpen van de mo toragent is het zo ver niet geko men. Het meisje met wie het overigens redelijk gaat, is weer thuis, de jonge ontvoerder wordt door de jeugd- en zeden politie verhoord. Al met al reden genoeg voor de opgeluchte ouders de motor agent eens in het zonnetje te zetten. Met een fraaie bos bloe men bijvoorbeeld. „Deze man verdient en lintje en een loons verhoging", aldus een nog steeds geëmotioneerde me vrouw J. van Kommer. „Voor die loonsverhoging kan ik dan mis schien niet zorgen, maar voor dat lintje wel. Ik ga persoonlijk naar het stadhuis naar burge meester Postma om deze agent voor te dragen. De lintjesregen voor 30 april komt er aan, dus kan deze onderscheiding nog mooi mee." Zij voelt zich nog steeds onwer kelijk. „Alsof je een film ziet. De Opaalstraat is een normale straat waar geen vreemde din gen gebeuren en dan dit; een ontvoering. Mijn schoonmoeder zag wat er gebeurde en belde mij. Ik heb toen meteen de poli tie ingelicht, maar voor de mel ding aan de agenten op straat was doorgegeven, had die mo toragent al ingegrepen. Mijn dochter heeft een engeltje op haar schouder gehad en die en gel was een motoragent."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1