'Het wordt boksen op het water' SPORT 'Hij deed het niet expres, maar toch wel een klein beetje' Felle strijd om de macht verscheurt rugbywereld Van der Vaart moet weer onder het mes Bosvelt boos op Advocaat en Van Hanegem R9 Oranje begint kwalificatie thuis tegen Wit-Rusland vrijdag 29 MAART 2002 si Piket. Archieffoto: ANP lutant wint ber-toernooi carlo - Alexander Moro- i heeft het met 193.250 Mgedoteerde Amber-toer- °tewonnen. Een bijzondere g^tie, want de Russische er deed voor de eerste 'Miee in Monte Carlo. Voor- Net blindschaken blonk de k*ge Moskoviet uit. Jeroen eindigde als beste Neder- Met 9 punten deelde de 11 dorper de negende plaats Hongaar Almasi. donderdag 28 maart: 25-26-29-30-33-35-37-40-46-49- •63-67-76-79 (onder voorbehoud) BASKETBAL Joeri Jacobs wil dat er iets tegen ernstige overtredingen wordt gedaan Jekker zet zijn eerste stap- la zijn beenbreuk. GPD/Vincent Jannink kker begint t revalidatie sfoort - Voor de Neder- ;e wielerliefhebber is het ter, voor de Rabo wieler- is het heel erg en voor :elf is de dijbeenbreuk een Erik Dekker, die de bles afgelopen zaterdag opliep is Milaan- Sanremo, zal ieder geval twee maan- tonder wielrennen moeten Gisterochtend begon de in het Eemland Zieken- n Amersfoort aan zijn re- atie. Dekker is ervan over- dat hij terugkomt. „Het iest zijn dat ik niet hon- procent ben als de Tour it. In dat geval gebruik ik iur om me in vorm te rij- 'oor de najaarsklassie- Bosch wil sr Tour-start iosch - Den Bosch wil zich puw kandidaat stellen voor krt van de Ronde van krijk. Hans van Schaik, ver- oordelijk voor de stadspro- -en burgemeester Rom- -1 hebben een gesprek aan- agd met Tour-directeur Marie Leblanc. Den Bosch n 1996 het beginpunt van ur. C beëindigt contracten gen - Eredivisieclub NEC t aan het eind van dit 1 alseizoen afscheid van Delers: Richard Goulooze, ^.atuheru, Luuk Maes en in Ben David Dos Santos, el Nok en Jurgen Seedorf 1 ?n vertrekken bij De schap. Bayer Leverkusen, 0 per in de Bundesliga, interesse in aanvaller Mg- Mourad van FC Den fi. „De club volgt mij al een aldus Mourad die in Niosch nog een contract feen jaar heeft. Den Bosch It afscheid van Jan Veen iet contract met de Gro- T die tijdens het seizoen T)en Bosch kwam, wordt ^rlengd. vervolg van voorpagina door Janet van Dijk noordwuk - Joeri Jacobs (24) was aan een opmerkelijk eerste seizoen bezig bij Noordwijk. Tegen Lisse viel hij in en scoorde hij de 3-1. Peter Kromhout kwam bij die actie te laat zijn doel uit en hard in op de aanvaller, die 's avonds werd geopereerd aan een scheen- en kuitbeenbreuk. De ouders van Joeri Jacobs wilden meteen actie ondernemen, en in eerste instantie vond de Hoofddorper dat 'ouderlijk gezwets'. „Maar in het ziekenhuis had ik tijd om erover te na te denken en daarna heb ik ook de tv-beelden ge zien. Die waren niet leuk om naar te kijken, hij deed het niet expres, maar toch wel een klein beetje. Hij kwam niet het doel uit met de intentie om mijn been te breken, maar het was wel een flinke tackle." De schadeclaim werd ingediend 'om dat je er in de toekomst misschien hinder van ondervindt'. Bovendien liep de Hoofddorper wat vertraging op bij zijn studie milieu-geochemie en was hij extra reiskosten kwijt omdat hij niet met het openbaar vervoer naar de Utrechtse universiteit kon reizen. Maar bovenal gaat het de speler erom dat er iets tegen dit soort overtredin gen wordt gedaan. „De risico's die je loopt moeten wel overeen komen met het spel. Een tackle of aan een shirtje trekken is prima, maar op iemand doorgaan als de bal al weg is, dat hoort er niet meer bij." Met die opvat ting gaat hij in tegen de gangbare ge dachten. „Onze toenmalige trainer, Eelman, zei: zo is het nu eenmaal in het voetbal en dat verander je niet in je eentje. Maar ik heb later gelezen dat die keeper vaker dit soort dingen doet. Daar moet hij dan ook de consequen ties van dragen." Het bekendste voorbeeld van een voetballer die een rechtszaak aan spande na een overtreding is Danny Hoekman. Als speler van Roda JC liep hij vijftien jaar geleden een zware knieblessure op toen hij in een wed strijd stevig onderuit werd gehaald door Jan-Willem van Ede, toen doel man van FC Utrecht. Twaalf jaar later bepaalde de rechter dat Van Ede hem een schadevergoeding moest betalen. Met het linkerbeen van Jacobs gaat het ondertussen naar wens. Twee we ken geleden begon de Hoofddorper met looptrainingen, inmiddels heeft hij weer een half uur voluit meege- traind bij Noordwijk. „De doktoren hebben gezegd dat ik alles weer kan gaan doen, behalve freefighten en pa rachute springen, zolang er nog een pin in mijn scheenbeen zit." FC Lisse-doelman Peter Kromhout maakt wel duidelijk dat hij ervan baalt dat hij geen steun van zijn club kreeg. „Ik heb ze dat heel erg kwalijk geno men. Als een werknemer in een be drijf iets doet dan is hij daar via zijn werkgever voor verzekerd. FC Lisse heeft mijn verzoek afgewezen en heeft weinig van zijn laten horen. Dat zit me dwars. Je geeft alles aan die club en dan hadden ze me nu ook kunnen steunen." Rob Faas, vice-voorzitter van FC Lisse, zegt zich door verschillende instantie te hebben laten voorlichten, waaron der de KNVB en verzekeringsmaat schappijen. Daaruit bleek dat de club weinig kon doen.Alle partijen zeggen dat het onder sportrisico valt en dat wordt niet gedekt." Faas maakt duidelijk dat FC Lisse de keeper niet in de kou laat staan. Als het tot een rechtszaak komt dan zal de club 'verder kijken hoe we hem kun nen ondersteunen'. Mogelijk zal FC Lisse Kromhout dan met een jurist ter zijde staan. Voor Oxford-roeier Gerritjan Eggenkamp eindigt clash met Cambridge in hemel of hel door Mare Kok london - Hartstikke leuk, een wedstrijdje roeien. Maar als Ox ford en Cambridge hun jaarlijkse clash op de Londense Theems uit vechten, is het oorlog. Waarbij vrijwel alles geoorloofd is wat God verboden heeft. „Het wordt boksen op het water", weet Ox ford-student Gerritjan Eggen kamp, die morgenmiddag om tien over twee plaatselijke tijd als eerste Nederlander meedoet aan The Boat Race. „Winnen is de he mel, de verliezer wacht de hel." Grote, stoere kerels die staan te janken als een klein kind. Dat staat de verliezende bemanning van de 148ste Boat Race te wachten. Want zo belangrijk wordt de jaarlijkse strijd tussen de twee vermaarde universitei ten ervaren. De Engelse traditie, die in 1829 door een uitdaging tussen de vrienden Charles Merival (Cam bridge-student) en Charles Wordsworth (Oxford) is ont staan, heeft een enorme uitstra ling. Het is haast niet voor te stellen dat morgen driehon derdduizend toeschouwers langs de Theems staan. Hun fa voriete ploeg voort schreeu wend over het vier mijl en 374 yards (zeven kilometer) lange traject tussen Putney Bridge en Mortlake. Met een tv-publiek van vierhonderd miljoen kijkers in 180 landen. Omdat zestien mannen in twee boten een duel uitvechten. „Het is ongelooflijk al die aan dacht", verzucht de 26-jarige Heemstedenaar als hij ziet dat liefst vijf persboten de Oxford- training gaan volgen. „Vreselijk leuk. En hilarisch tegelijk. Maar ik moet wel zorgen dat ik mijn hoofd bij het roeien houd. Daar gaat het immers om." De weg naar roem is een zware geweest. Eggenkamp, die mana gement research studeert op het Keble College van Oxford, heeft een keiharde, zes maanden du rende selectie achter de rug. Van de 45 roeiers die zich hadden aangemeld voor de Oxford- boot, bleven alleen de acht sterksten over. Eggehkamp: ,Als 14-jarig jochie amsterdam/gpd - De kans is klein dat Ajax dit seizoen kan beschikken over Rafael van der Vaart. De middenvelder, met veertien treffers nog altijd top scorer van de Amsterdamse koploper, wordt volgende week opnieuw geopereerd aan zijn knie en zal naar verwach ting zeker vier weken langer buitenspel staan. De competi tie loopt af op 5 mei. Van der Vaart raakte op 10 fe bruari geblesseerd in de thuis wedstrijd tegen RKC. Bij het ta lent werd een kapotte menis cus geconstateerd, waarna hij werd geopereerd. Het herstel van Van der Vaart verliep naar behoren, totdat er vorige week opeens weer vocht in de knie kwam. Een MRI-scan wees gis teren uit dat in de meniscus van de Ajacied nog altijd een scheurtje zit. Het stukje kraak- baan wordt dinsdag in zijn ge heel verwijderd. Het wegvallen van Van der Vaart is een fikse streep door de rekening van trainer Ronald Koeman, die met Ajax de ko mende weken op jacht gaat naar de titel. Stand-in Steven Pienaar traint vanaf vandaag weliswaar weer met de groep mee, maar het is de vraag of hij de wedstrijd van zondag tegen Vitesse haalt. Richard Knop- per, ook inzetbaar als nummer 10, haakte eerder deze week al af met een enkelblessure. Ook hij staat voorlopig buitenspel. Bij Ajax stapelen de ldeine pijntjes zich op. John O'Brien raakte maandag aan zijn lies geblesseerd. Het is twijfelach tig of hij Vitesse haalt. De Bra ziliaan Maxwell trainde giste ren uit voorzorg evenmin, maar hij is zondag inzetbaar. André Bergdolmo, die afgelo pen weekeinde tegen PSV uit viel met een pijnlijke lies, lijkt geheel hersteld. Gerritjan Eggenkamp: „Als 14-jarig jochie kreeg ik van mijn moeder een boek over deze wedstrijd, sindsdien heb ik er van gedroomd om mee te doen."Foto: GPD/Dave Thomson kreeg ik van mijn moeder een boek over deze wedstrijd, sinds dien heb ik er van gedroomd om mee te doen. Nu is het ein delijk zover. Het gaat gebeuren. Ik sta te trappelen. Als we Cam bridge verslaan, zijn alle ontbe ringen het dubbel en dwars waard geweest. En als we verlie zen? Tsja, dan komt er toch een donkere waas over het geheel." The Boat Race is in al zijn gele dingen anders dan andere krachtmetingen. Tijdens een 'normale' wedstrijd roeien zes boten in een eigen baan op aal glad water een afstand van twee kilometer. De klassieker Oxford- Cambridge is niet alleen drieën half keer zo lang, het duel heeft bovendien plaats op een bochti ge rivier met verraderlijke stro mingen waarbij de twee rivalen er niet voor terugdeinzen om el kaar letterlijk de pas af te snij den. „Het geheim van de race is om bij de eerste grote bocht, de Sur rey Bend, voorsprong te heb ben. Want als je daar al achter ligt en je verliest vervolgens een extra lengte omdat je in de on gunstige buitenbaan wordt ge dwongen, dan wordt het ver domde moeilijk om nog te win nen", verklapt Eggenkamp. „Daarom wordt vanaf het start signaal op het scherp van de snede gevochten. Gaat het er hevig aan toe. Fysiek contact tussen de boten wordt niet ge schuwd. Het is boksen op het water. En ik moet zeggen: Ik vind het wel wat hebben." Dat 'boksen' namen de heren roeiers vorig jaar wat al te letter lijk. Beide boten zaten zo dicht op eikaars lip, dat de boegman van Cambridge na een botsing zijn riem verloor. Waarna de scheidsrechter voor het eerst in de historie de race stopzette. Een beslissing waar Oxford, dat op dat moment een halve lengte voorlag, zich zeer boos over maakte. Zeker toen na de her start kansloos werd verloren. Hoewel Eggenkamp bezweert dat Oxford de nare nasmaak van vorig jaar heeft weggespoeld, lijkt het team van aanvoerder Ben Burch zeer getergd. Want tijdens de selectiewedstrijden van een paar maanden geleden werden de twee participerende boten niet voor niks 'Bitter' en 'Twisted' genoemd. „Dat moet je meer zien als een grap", zegt Eggenkamp. „Maar natuurlijk, vier van onze jongens zaten af gelopen jaar in de verliezende boot, en die willen niet nog een keer zo'n vreselijke race mee maken." Volgens de kenners wordt mor gen de spannendste tweekamp in jaren uitgevochten. Dat is ook wel te hopen, aangezien Cam bridge de afgelopen negen jaar met acht zeges wel erg domi nant was. De Engelse media zijn echter onder de indruk van de huidige Oxford-ploeg. Mede dankzij 'high profile newcom- ber' Gerritjan Eggenkamp, die vanwege zijn voor Engelsen on uitspreekbare naam als 'Big G' door het leven gaat. Na een half jaar trainen, is het de hoogste tijd voor de climax. „En voor een zege.- Want bij de Boat Race is er geen tweede plaats. Je wint of je verliest. Het wordt de hemel of de hel. Er zijn geen andere opties." nyon/anp - Het Nederlands elf tal begint de kwalificatiereeks voor het Europees kampioen schap voetbal van 2004 op 7 september van dit jaar met een thuiswedstrijd tegen Wit-Rus- land. Half oktober staat de uit wedstrijd bij Oostenrijk op het programma. De laatste kwalifi catiewedstrijd van Nederland wordt half oktober 2003 afge werkt: thuis tegen Moldavië. Volgens bondscoach Dick Advo caat valt de beslissing in sep tember 2003. In die maand speelt Oranje eerst thuis tegen Oostenrijk en rijf dagen later uit tegen Tsjechië. De Hagenaar hechtte niet al te veel waarde aan het resultaat van de loting voor het speelschema, die giste ren in Nyon plaats had. „We hebben eenvoudigweg de op dracht ons te kwalificeren voor het Europees kampioenschap. Dat betekent dat je zoveel mo gelijk punten moet halen. In welke volgorde dat gebeurt, vind ik minder interessant" De winnaars van de tien kwalifi- catiegroepen plaatsen zich rechtstreeks voor het eindtoer- nooi in Portugal. De nummers twee worden aan elkaar gekop peld in paren. Die spelen uit en thuis een play-off waarvan de rijf winnaars zich eveneens voor de eindronde plaatsen. Het thuisland heeft zich als zestien de land automatisch gekwalifi ceerd voor deelname aan het EK. Groep 3 EK-kwalificatie 2002: 7/8 september Oostenrijk - Mol davië. Nederland - Wit-Rusland. 12/13 oktober Moldavië - Tsjechië. Wit-Rus land - Oostenrijk. 15/16 oktober Oos tenrijk - Nederland, Tsjechië - Wit-Rus land. 2003: 29/30 maart: Nederland - Tsjechië. Wit-Rusland - Moldavië. 1/2 april: Tsjechië - Oostenrijk. Molda\ië - Nederland. 7/8 juni: Moldavië - Oos tenrijk. Wit-Rusland - Nederland. 10/11 juni: Tsjechië - Moldavië. Oostenrijk - Wit-Rusland. 6/7 september Neder land - Oostenrijk. Wit-Rusland - Tsje chië. 9/10 september Tsjechië - Ne derland. Moldavië - Wit-Rusland. 11/12 oktober Oostenrijk - Tsjechië. Neder land - Moldavië. rotterdam/anp - Feyenoorder Paul Bosvelt voelt zich 'schan dalig' behandeld door bonds coach Dick Advocaat en diens assistent Willem van Hanegem. De middenvelder spreekt van stemmingmakerij ten koste van zijn persoon. Bosvelt heeft zijn ongenoegen gisteren telefonisch aan Advocaat overgebracht. Bosvelt bedankte eind vorige week voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal, afge lopen woensdag tegen Spanje in de Kuip. Dat deed hij via Rob Baan, bestuurslid technische za ken van Feyenoord, met wie hij uitgebreid overleg had gevoerd over zijn eventuele beschikbaar heid voor Oranje. Nadat hij op de hoogte was gebracht, beloof de Advocaat Baan dat hij Bos velt zou terugbellen. „Dat heeft hij dus niet gedaan", laat Bosvelt op de website van Feyenoord weten. „Nadat hij nog meer afzeggingen had ont vangen, ging hij plotseling te keer tijdens de persconferentie. Ik vind het schandalig dat hij het via de pers heeft gespeeld. Als hij ergens onvrede mee heeft, kan hij me dat toch ge woon in mijn gezicht zeggen?" Van Hanegem, die in zijn weke lijkse column in het Algemeen Dagblad eveneens Bosvelt ervan langs gaf, heeft het ook verbruid bij de karaktervoetballer. „Hij schrijft over een zaak waarvan hij niets afweet. Dat vind ik stemmingmakerij. Allerlei men sen gaan nu van alles roepen zonder dat ze het hele verhaal SCOREBORD kennen. Heel vervelend." Volgens Advocaat meldde Bos velt zich af wegens vermoeid heid. Daarmee nam de Hage naar geen genoegen. Hij maakte tevens duidelijk voorlopig geen beroep meer te doen op Bosvelt (en diens ploeggenoot Van Hooijdonk, die geen trek had in een rol als vervanger). Bosvelt: „Vermoeidheid was he lemaal niet de reden van mijn afzegging. Dat is een onjuiste voorstelling van zaken en dat vind ik ook schandalig. Ik ben helemaal niet moe en ik vind het nog steeds een grote eer om voor Oranje geselecteerd te wor den. Dat Advocaat me nu niet meer wil oproepen, maakt me niet uit. Dat is zijn beslissing." Bosvelt legt op de clubsite uit dat hij zichzelf met zijn bedank je in bescherming heeft willen nemen. „Ik wil mezelf in deze fase niet voorbij lopen. Ik lijk eindelijk weer in vorm te ko men. Door blessurepech heb ik dit seizoen zowel de voorberei ding op de eerste als op de tweede competitiehelft gemist. Daardoor kwam ik moeilijk in mijn ritme. Nu ik langzaam te rugkom op mijn oude niveau wil ik niet te veel hooi op mijn vork nemen." Bosvelt voelt zich ernstig bena deeld door de uitspraken van Advocaat en Van Hanegem. „Ik krijg nu onterecht de zwartepiet toegeschoven. Ik heb juist een legitieme en welonderbouwde beslissing genomen. Dat heb ik Advocaat ook laten weten." PRIJSVRAGEN Doha. Internationale cross. 1. Smets(Bel), 2 Coppins(NZI), 3. Freiberghs (Est), 4. Caps (Bel), 5. Burnham (Eng); 9. Eg- gens (Ned). SCHAKEN NBA. lawks - Toronto Raptors 83-85. Mil- jeks - Denver Nuggets 95-88, Chica- Philadelphia 76-ers 79-99. Houston Sacramento Kings 74-101. Minne- jerwolves - Dallas Mavericks 113- i Jazz - Cleveland Cavaliers 112-91 HOCKEY EC II vrouwen, eerste dag. Ourense (Spa) - Lorenzoni (Ita) 6-0 1 Rotterdam - Moskovskaja Pravda gif (2-1). Doelpunten Rotterdam; Ver- ^j. rtoreirade Melo2. Club an der Alster (Dui) - Ballymoney (0-0). Glasgow Western (Sch) - Lei- g) 2-2(0-1). MOTORSPORT Monte Carlo. Amber-toernooi, elfde ronde. Morozevitsj (Rus) - Van Wely (Ned) 1 1/2-1/2, Sjirov (Spa) - Kramnik (Rus) 1 1/2-1/2, Piket (Ned) - Gelfand (Isr) 1-1, Leko (Hon) - Ivantsjoek (Oek) 1-1, Topalov (Bul) - Bareiev (Rus) 1 1/2-1/2. Almasi (Hon) - Ljuboievic (Joe) 1 1/2-1/2. Eindstand: 1 Morozevitsj 15, 2 Sprov 14 1/2. 3 Leko 13 1/2, 4 Ivantsjoek 13. 5 Barejev, Gelfand. Topalov 12, 8 Kramnik 11,9. Alma si, Piket 9. 11. Van Wely 6.12- Ljubojevic 5 TENNIS Miami. Masters Series, r den. i, 4 miljoen gul- Kwartfinale: Federer (Zwi/12) - Pavel (Roe) 6-1 6-1. Hewitt (Aus/1) - Safin (Rus/6) 2-6 6-2 7- 6, Federer (Zwi/12) - Pavel (Roe) 6-1 6-1. In deling halve finales: Hewitt - Federer. Rios Agassi. Vrouwen, 3,2 miljoen euro. Halve finales: Serena Williams (VSt/8) - Venus Williams (VSt/2) 6-2 6-2, Capriati (VSt/1) - Se les (VSt/5) 4-6 6-3 6-3. Finale: Capriati - Sere na Williams. WATERPOLO Eindhoven. Oefeninterland, vrouwen Nederland - Spanje 9-6 <2-3 2-2 2-1 3-0), Doelpunten Nederland: Daniêlle de Bruijn 5, Mieke van der Sloot, Alette Sijbring, Tjarda Ro denhuis, Kim Middendorp. Eindstand oefenserie: 2-2. WIELRENNEN Catalaanse Week. Vierde etappe, Baga - Vic: 1 Perdiguero (Spa) 176 km in 4.30.27. 2. Zabel (Dui). 3. Kupfer- nagel (Dui), 4. Baldato (Ita), 5 Hinault (Fra), 6 Edo (Spa), 22. Veneberg. 54 Mutsaars, 109. De Groot 6 48. 110. Den Bakker. Algemeen klassement: 1 Mercado (Spa) 15 45 07, 2 Guerini (Ita) 0.15, 3 Gontsjar (Oek) 0.27 4 Domiguez (Spa) 0.34, 5. Escar- tin (Spa) 0.47, 6. Lavarinhas (Por) 1.08, 42. Veneberg 10.27, 62 De Groot 20.14, 94 Mutsaars 33.13,109. Den Bakker 45.06. Internationale Wielerweek 'Coppi-Bartali'. Derde etappe, Fucecchio - Ponte Acappiano: 1 Petacchi (Ita) 162 km in 3.55.04, 2 Picco- li (Ita). 3 Bratkowski (Dui), 4. Aggiano (Ita). 5 Glomser (Oos). 6. Bennati (Ita). Algemeen klassement: 1 Petacchi 11 37.30, 2 Aggiano (Ita) 0.13, 3 Trampusch (Oos), 4 Cioni (Ita), 5. Scinto(lta), 6. Nocentini (Ita) Bazel (Bel). Omloop van de Wase Scheldeboor- den. 1. Van Di|k (Ned) 192 km in 4 15.10. 2. Ca- pelle(Bel). 3 Van Speybroeck (Bel). 4 Ander sen (Den), 5 Morem (Ita). 6 Inaudi (Fra). 10 Van Steen, 26 Vierhouten Ronde van Normandië. Derde etappe. Elbeuf-sur-Seine - Fiers: 1 Poz zato (Ita) 205 km in 4.39.58. 2. Mervar (Slv), 3 Brouzes (Fra). 4 Luppes (Ned), 5. Gicquel (Fra), 6. Jogert (Noo). 7. Vli|m (Ned). Algemeen klassement: 1 Petersen (Den) 12.37 39. 2. Pineau (Fra) 0.02. 3 Rogina (Kro) 0.16. 4. Vilcinskas (Lit) 0.48, 5. Pozzato (Ita) 1.02,6. Brouzes (Fra) 1.09. ZEILEN Mallorca. Prinses Sofia Trofee Vrouwen Europe, na 6 races: 1. Multala (Fin) 7, 2. Livb- lerg(Den) 10.3 8rouwer(Ned) 13. Yngling, na 8 races: 1. Azon/Cuadras/Garcia (Spa) 27. 2 Thies/Bes/De Jong (Ned) 28. 3. Wagner/Hoell/Lochbrunner (Dui) 35. Mannen 49-er, na 7 races: 1 Lopez-Vazquez/De La Plaza (Spa) 12. 2. Martinez/Fernandez (Spa) 17, 3 Persson/lversen (Den) 25, 6 Lanter - mans/Nieuwenhuis 37. Miami. Volvo Ocean Race. Vijfde etappe, eindstand: 1 Assa Abloy (Zwe). 2 lllbruck (Dui). 3 Tyco (Ber). 4. SEB (Zwe). 5 News Corporation (Aus), 6. Amer Sports One (Ita/Fin), 7. Djuice (Noo). 8. Amer Sports Too (Ita/Fin) Stand na vijf etappes: 1. lllbruck 36 punten. 2 Assa Abloy 28. 3. Amer Sports One 25. 4 Tyco 24, 5 News Corp 23. 6 Djuice 19. 7 SEB 17. 8 Amer Sports Too 8 door Lex Lammers Amsterdam De Nederlandse rugbybond (NRB) is verwikkeld in een ordinaire machtsstrijd. Een actiecomité, dat wordt gesteund door een aantal topclubs en onder leiding staat van ex-bondsbe- stuurder Joop Roozeboom, eist dat het voltallige bestuur opstapt. De critici verwijten de huidige bestuurders incompetentie. Het beleid deugt volgens het comité niet en zelfs de sportieve ma laise komt louter op het conto van 'de visieloze boekhouders' in Amsterdam. Directeur Lub Nieuwenhuis van de NRB vindt dat het comité 'nogal kort door de bocht gaat'. Het meerjarenplan van de bond vindt steun in brede kringen. Het beleid kan niet voor niets re kenen op de financiële hulp van het NOC'NSF en het ministerie van VWS, aldus Nieuwenhuis. „Maar ik hoor intussen alleen maar vage be schuldigingen", zegt Nieuwenhuis. „Een fat soenlijke, inhoudelijke discussie is nog niet eens gevoerd. De hele kwestie is een ordinaire dorps- rel geworden. Een persoonlijke vete zelfs. Rooze boom zat tot januari nog in het bondsbestuur. Hij is er na een conflict met voorzitter Friso Teerink zelf uitgestapt. Maar nu wil hij de macht weer terug." Nieuwenhuis en het bondsbestuur staan daar mee lijnrecht tegenover de actiegroep. Die be staat naast Roozeboom uit enkele rugbyfanaten. De critici worden gesteund door een aantal clubs uit de ere- en eerste klasse. Kortweg vin den zij dat het bondsbestuur het Nederlandse rugby regelrecht de afgrond in stuurt. Het brevet van onvermogen wordt daarbij afge geven door het nationale team. Oranje heeft twee jaar lang niets gepresteerd. Volgende week volgt in Spanje hoogstwaarschijnlijk een nieuwe teleurstelling. Dan degradeert de rugbyploeg naar de Europese C-poule. Het actiecomité vindt dat onaanvaardbaar. DIOK-voorzitter Gerard Kemps stelt zelfs dat Nederland het 'lachertje van Europa' is geworden. Dat zijn holle frasen, pareert Nieuwenhuis. „Ten eerste overdrijft de actiegroep nogal. Daarnaast gaan de critici voorbij aan de realiteit. In Neder land is rugby - overdreven gesteld - veredeld hobbyisme. Het nationale team bestaat uit goed willende amateurs. Maar de sport heeft zich in korte tijd juist heel snel ontwikkeld. Sinds de in voering van het professionalisme, in 1995, is het rugby grondig veranderd. Serieus geworden. Ne derland heeft daarbij de aansluiting gemist. Sim pelweg omdat er geen basis is om de sport te professionaliseren. Ik zie de sponsors bij de clubs tenminste niet binnenstormen en de spe lers op de loonlijst plaatsen." De actiegroep heeft ook kritiek op het aanstel- lingsbeleid van de bond. De benoeming van een bondscoach (de Noord-Ier Rob Allen) nam wel erg veel tijd in beslag. Daardoor weigeren spelers van landskampioen Den Haag momojteel voor Oranje uit te komen. „Met de Haakte spelers krijgt Nederland een kwaliteitsinjectie, dat ze ker", meent Nieuwenhuis. „Maar ook dan wor den semi-profs uit Portugal, Roemenië of Spanje niet zomaar verslagen. Daarbij zijn we geen rijke bond. Er moest wel intensief gezocht worden naar een goede bondscoach." Desalniettemin ligt er nu een motie van wan trouwen op tafel en in de algemene ledenverga dering, over ongeveer een maand, moet de coup gestalte krijgen. Slaagt de missie, zo vreest Nieu wenhuis, dan is het rugby weer terug bij af. „Handjeklap heeft plaats gemaakt voor een vast omlijnd competitieschema". legt de directeur van de NRB uit. „Voorheen werden wedstrijden vanwege blessures nog wel eens uitgesteld, maar in een volwaardige, serieuze competitie kan dat gewoon niet. Daar hebben enkele clubs proble men mee. Ze willen geen structuur, maar juist eerder anarchie. Door de macht in de bond te grijpen, kunnen ze alles onderhands regelen. Dit bestuur wil dat zeker niet."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17