Peuterspeelzalen willen meer dan knutselen CDA en Gemeentebelang zonder WD verde» Miniactie van SP in Alphense raadzaal RIJN VEENSTREEK Wil Reijnders derde wethouder in Alkemade Paddokwekerij in Hazerswoude-Dorp rif Geen invasie Irakese Koerden uit Den Haag Politie ontmantelt hennepkwekerij alphen aan den rijn - De Poli tie Hollands Midden heeft woensdag bij een inval in een bedrijfloods aan de Albert Ein- steinweg in Alphen aan den Rijn ongeveer 2.500 hennep planten in beslag genomen. Agenten troffen een aantal zee containers aan waarin de hen nep werd gekweekt. De politie had informatie dat er een hen nepkwekerij was in de loods en besloot daarop tot de inval. Er was niemand aanwezig in de loods. Oud Alkemade kan uitbreiden alkemade - De gemeenteraad van Alkemade heeft deze week unaniem ingestemd met uit breiding en privatisering van het Historisch Centrum in Ou de Wetering. Om de uitbreiding te kunnen bekostigen, mag de Stichting Oud Alkemade maxi maal 70.000 euro lenen van de gemeente. Daarnaast zoekt het bestuur naar sponsors. Oud Al kemade koopt het pand aan de Saskia van Uylenburchlaan voor 1 euro, waardoor de stich ting geen geld meer hoeft uit te trekken voor de huur. Ten slot te schenkt de gemeente de stichting ruim 16.000 euro om achterstallig onderhoud weg te werken. Parkeervakken bij Tweesprong roelof arendsveen - Bij Sport- complex De Tweesprong in Roelofarendsveen worden be gin mei 25 extra parkeervakken aangelegd. De gemeente Al kemade laat dit doen op het terrein waar tot vorig jaar het oude onderkomen van tafelten nisvereniging De Treffers stond. De vakken waren twee jaar ge leden al beloofd aan bewoners van de Lucas van Leydenlaan, die last hebben van veel gepar keerde auto's in hun straat. De klus kost de gemeente ruim 86.000 euro. Nel van der Sar fietst naar werk alphen aan den rijn - Het Al- phense college van B en W heeft een tweede vrouwelijke directeur benoemd. Mevrouw P. van der Sar gaat de jiy^ctie Bewoners leiden,"waaronder zaken vallen als ^vgfrijn en zorg, sport recreanefsociale zaken, burgerzaken, onderwijs en maatschappelijke dienstverle ning. De vijftigjarige Nel van der Sar volgt P. J. M. van Stip- donk op. Van der Sar heeft werk- en bestuurservaring in de sectoren welzijn, inkomen en educatie. Op dit moment is zij werkzaam als Business Mana ger bij het Taleninstituut Hori zon Interlingua in Bunnik. De nieuwe directeur is binnenge haald door de regionale wer vingscampagne: 't Werkt beter dichter bij Huis'. Van der Sar woont in Alphen en kan op de fiets naar haar werk. on i ha uwe door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - De ge broeders Kü^üksen mogen een paddokwekerij beginnen in een voormalige boerderij in Hazerswoude-Dorp. De gemeente Rijnwoude is be reid de vergunning af te ge ven, als er geen bezwaren binnenkomen. De Alphense ondernemer Kü^üksen wil nog dit jaar met de padde stoelenteelt aan de Noord- dijk beginnen. Kü^üksen krijgt geen toe stemming voor andere plan nen die hij had, zoals een minicamping, uitbreiding van de bestaande paarden- houderij en een alcoholdes- tilleerderij. Volgens een woordvoerster van de ge meente mocht hij kiezen tus sen de paddestoelenteelt of de andere activiteiten. Hij koos voor de geestverrui mende paddestoelen. Toe stemming voor een tweede bedrijfswoning krijgt hij niet. M. Kügüksen, die al eigenaar is van de boerderij aan de Noorddijk, is teleurgesteld. „We zijn terug bij af. Wat we nu mogen, mochten we an derhalf jaar geleden ook. We zijn al die tijd aan het lijntje gehouden." Toch geeft hij de moed nog niet op. De twee de woning wil hij desnoods via de rechter afdwingen. De alcoholdestilleerderij en de teelt van zacht fruit zijn vol gens hem hobby's. „Een hobby kunnen ze ons niet verbieden." De gebroeders Kügüksen 't inj 1)3/2 hebben sinds een jaar of ken de paddokwekerij Proc i bij Mushrooms BV in Alp!jar aan den Rijn. Met de tnrtbi bedienen ze ruim de h ik (f van de Nederlani iirig smartshops. Kügüksen z mer nog niet te weten of hij vast bedrijf in Alphen sluit, zo est t hij in Hazerswoude-Dorp recht kan. Tijdens een behandeling de commissie ruimtelijke dening in september ma ten het CDA SGP/ChristenUnie princij le bezwaren tegen de koi van een paddokwekerij de Noorddijk. Volgens w houder Uljee kan de meente de kweek van - paddestoelen niet verbied omdat die wettelijk is toe staan. De gemeenteraad handelt de zaak dan ook meer. Ook de familie Kaptein, toekomstige buren van ^iiksen, maakte bezwaar gen de plannen. Zij vreea dat met name het paard,, pension en de camping iaal i t .r'm 1 extra verkeer zou aantrek* „zar Dat moet allemaal over cja erf van Kaptein, een anc ,ert; toegangsweg is er niet. K |en tein is niet tegen de teelt paddo's. „Ik ben genoeg dememer om te beseffen er wat moet met die geb wen. Wat het dan is, m< iCop mij niet uit zolang wij geen last van hebben." O familie opnieuw een bezu indient weet ze nog niet ker. „Onze adviseur be: deert het plan nog." grc ;en eei lijk chrc Peuterhof en De Mammoef in Alkemade professioneler na fusie vrijdag 29 MAART 2002 door Janneke Dijke alkemade - Wil Reijnders is de derde wethouder in het nieuwe college van Alkemade. De nummer vijf op de lijst van Mooi Alkemade is door de partij gekozen omdat hij een echte Veender is en vanwege zijn ruime ervaring bij de lokale overheid. Reijnders is nu nog hoofd van de afdeling welzijn, onderwijs en voorlichting in de gemeente Bos koop. Reijnders vormt een college met de wethouders Kees Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) en Frans Schoonderwoerd (PvdA). Woensdagavond werd van die laatste twee al be kend dat hun partijen ze voordragen als wethouder. Over de verdeling van de taken buigt het drietal zich volgende week, met burgemeester Meerburg en hun achterban. „Met Pasen gaan we even rustig achterover zitten. Volgen de week moet het dan vrij snel beklonken zijn", verwacht Niko van Brussel, lijsttrekker van Mooi Alkemade. Reijnders, bekend als secretaris van het Oranjecomité, heeft al wel ideeën over zijn toekomstige takenpakket. „Ik ga honderd procent voor de welzijnskant. Daar ligt mijn er varing en mijn hart. Als het mogelijk is, zou ik ook graag voorlichting doen. De laatste paar jaar ben ik daar in Bos koop als hoofd van de afdeling bij betrokken, en ik vind dat ontzaglijk leuk." De aankomende wethouder, die nog wel aan dat idee moet wennen, is van plan zijn baan in Bos koop tijdelijk op te zeggen. Hij kan voor onbepaalde tijd onbetaald verlof krijgen. „Ik wil het wethouderschap goed doen", verklaart hij. „In de regio (samenwerkingsverband Leidse Regio) moet je overdag vaak je gezicht laten zien. En ik wil er altijd voor de burger zijn." Schoonderwoerd weet nog niet of hij zijn baan als relatie beheerder bij een sociale verzekeringsinstelling opgeeft. „Ik heb een principe-afspraak lopen met mijn baas om 50 pro cent te gaan werken. Maar als de wethouders voor 75 pro cent worden aangesteld, stop ik misschien wel met mijn werk." De PvdA'er uit Oud Ade meent dat hij op diverse terreinen kan worden ingezet. „In de raadscommissies heb ik altijd financiën en welzijn gedaan. In welzijn ben ik van wege mijn werk gespecialiseerd. Maar woningbouw is ook een favoriet onderwerp van mij." Uit den Boogaard vindt eveneens dat hij breed inzetbaar is. Zijn voorkeur gaat uit naar de land- en tuinbouw. „Het is mijn omgeving, en dat gaat me aan mijn hart. Er is veel te weinig mee gedaan, en dat vind ik zonde." Ook wil Uit den Boogaard toewerken naar een robuuste plattelandsge meente, samen met omringende gemeenten in het Groene Hart. „Het vorige college is daar veel te laks in geweest." De Nieuwe-Weteringer, die een eigen hoveniersbedrijf heeft, is van plan daar één dag in de week te blijven ken. De installatiedatum van de nieuwe wethouders is nod bekend. Voor die tijd moeten niet alleen de portefei verdeeld worden. Van Brussel: „Ik wil dat ze, met Ij burg, naar elkaar uitspreken 'dat gaan we samen Het moet een collegiaal bestuur worden, die zaken v kaar kunnen overnemen. Dat is een wezenlijke I Reijnders hoopt stilletjes dat het na 21 april gebeurt, lavic loop ik de marathon in Rotterdam, waarvoor ik al eei ito: jaar train. Geef mij tot die tijd gelegenheid te trainen ben ik er daarna voor de gemeente." De wethouders laten hun raadszetels achter voof3^ nieuwkomers. Voor Mooi Alkemade zijn dat Wilm kum en Georgien Wesselman, voor de PvdA Floris derwoerd. enf tdo Jacobswoude heeft genoeg aan twee wethouders door Tim Brouwer de Koning en Janneke Dijke jacobswoude - Het CDA en Ge meentebelang (GB) vormen in Jacobswoude een college zon der WD. Daarmee keert de eni ge verliezer van de gemeente raadsverkiezingen na vier jaar terug in de oppositiebanken. Chris Vink (CDA) blijft wethou der en nieuwkomer Doky Ver hagen vervult die functie voor GB. De benoeming van de wet houders is op 11 april. Zowel CDA als GB vindt de uit komst van de collegeonderhan delingen logisch. „Alle partijen, ook de WD, vinden twee wet houders voldoende", zo ver klaart CDA-woorvoerder Cees de Lange, die de onderhandelin gen leidde. Collega Peter van Hoesel van GB vindt het logisch dat de twee grootste partijen van Jacobswoude, beide goed voor zes van de vijftien raadsze tels, elkaar opzochten. „Het col legeprogramma is geen grijs compromis, maar een werkbaar uitgangspunt", zegt hij. „Wij gaan hiermee zonder enige be denking akkoord. Van Hoesel vindt het belangrijk dat het nieuwe college gaat wer ken aan de verbetering van de relatie met de inwoners. Volgens hem is zijn partijgenote Verha gen geknipt voor die taak. Daar naast willen de wethouders met burgemeester Van Beek een ste viger financiële positie van de gemeente bewerkstelligen. De twee collegepartijen willen de minder op zijn beloop laten. CDA-raadslid De Lange wijst op de splitsing van die portefeuille ruimtelijke ordening. Zo krijgt Vink de vergunningen en de uit voering van ruinmtelijk-orde- ningzaken voor zijn rekening en Verhagen het beleid. Verder neemt Verhagen de welzijnspor- tefeuille voor haar rekening, die WD-wethouder Dambrink voorheen beheerde. Van Hoesel vindt het voor Dambrink per soonlijk jammer dat zij buiten het college terecht komt, „maar zo werkt dat nu eenmaal in de politiek. Het wethouderschap is geen gewone baan. Voor de ge meente is het niet ongezond dat de WD oppositie gaat voeren. Als de WD na vier jaar nog steeds drie zetels, hebben onze partijen en wethouders het goed gedaan." De WD in Jacobswoude is te leurgesteld, maar niet verrast nu de partij geen wethouder mag leveren. „Het lag in de lijn van de verkiezingsuitslag dat de grootste partijen het eerst sa men zouden proberen", zegt WD'er Ton Ifroes. WD-wet- houder Dambrink was vanoch tend niet bereikbaar. Kroes: „Ik had al begrepen dat het CDA en GB het wel met elkaar konden vinden." Hij ziet niet op tegen de oppositiebanken. „In het col lege waren we de kleinste partij. Wij kregen vaak de indruk dat afsj u: we een beetje als bijwagen it doneerden." De WD wiern; dan niet eens met een ciponi standpunt, maar moest ge eerder gemaakte instemmen. Met name gebied van ruimtelijke on zag de WD daar soms af. „Ik hoef geen rekening te houden met de zijn afgesproken. We kuiïi^n; zaken nu op de merites delen", aldus Kroes. vmp< isb: 1, R; M :/ve 5 toi k, ijpien ;iscl I kas ta. ngkt c da jrne tter did 15 door Janneke Dijke alkemade Het begon als een op dracht van de gemeente Alkema de, die de twee peuterspeelzalen met lichte tegenzin in ontvangst namen. Uiteindelijk werd de fusie van Peuterhof in Rijpwetering en De Mammoef in Roelofarends veen er één waarvan de besturen alleen maar voordelen inzien. Dankzij de bestuurlijke samen voeging, die op 1 april officieel is, kunnen zij nog professioneler gaan werken. Pieter-Jan de Rijk, bestuurslid van De Mammoef, en Marga Mooren, bestuurslid van Peuter hof, schuiven aan in het kan toortje van Greet van Zanten, coördinator van De Mammoef. De drie maakten de afgelopen twee jaar deel uit van de groep die de fusie voorbereidde. Dat was een intensieve periode. Vooral het moment waarop de omslag in het denken kwam: toen ze de voordelen van de fu sie begonnen in te zien. „We zijn daarbij uitermate gestimu leerd door Geert-Jan Velzel, de ambtenaar van de gemeente die ons begeleidde", blikt De Rijk terug. De fusie heeft een paar tastbare gevolgen. Het meest in het oog springt de nieuwe naam die De Mammoef op 1 april aanneemt: Peuterplein. „We waren een beetje uitgekeken op de oude naam, die verwijst naar een oud tv-programma, zegt Van Zanten. „Niemand kent dat programma meer. Peuterplein past beter bij Peuterhof." De overkoepelende Greet van Zanten (links), Pieter-Jan de Rijk en Marga Mooren in De Mammoef in Roelofarendsveen, die vanaf volgende week Peuterplein heet. Foto: Henk Bouwman stichting krijgt de naam 'Stich ting Peuterhaven Alkemade'. Het enige wat ontbreekt, is een bijpassend logo, waarvoor de stichting nog een graficus zoekt. Andere gevolgen zijn waar schijnlijk minder zichtbaar voor de ouders van de peuters. De drie weten uit ervaring dat het ouders vaak vooral om het spe len gaat. „Ze zijn blij als hun kind het leuk heeft gehad en met een knutselwerkje thuis komt", zegt Mooren. „Maar er zit natuurlijk meer achter." Dat achterliggende beleid wordt vanaf nu een stuk beter. Dat geldt vooral voor Peuterhof. „In een klein speelzaaltje kan minder", meent Mooren. „We werken allang met twee profes sionele leidsters. Maar het over leg over de kinderen ging ad hoc. Even vooraf of na afloop met elkaar overleggen als er iets was met een kind. En als ze er gens niet uitkwamen, gingen ze algauw naar het bestuur, en dat zijn weer vrijwilligers." Op De Mammoef werkt dat anders. De leidsters vergaderen er regelma tig, waarbij in hun gedachten de peuters stuk voor stuk de revue passeren. Na de fusie gaan de leidsters uit Rijpwetering ook zo te werk. Dankzij de fusie wordt de finan ciële administratie professione ler. Tot op heden hielden vrij willige bestuursleden bij of ou ders al hadden betaald. Dat is niet meer van deze tijd, vinden de besturen. „Een bestuurslid kan zeggen 'ik stop er over twee weken mee'. Dan heb je een flinke kink in de kabel", aldus De Rijk. De gemeente Alkemade stelt geld beschikbaar voor een betaalde kracht die dit werk overneemt. De enige wens die het nieuwe stichtingsbestuur heeft, is uit breiding van de uren van coör dinator Van Zanten. Zij heeft meer tijd nodig voor het overleg tussen de twee vestigingen, meent het bestuur. Maar daar voor is de gemeente nog maar deels overstag gegaan. Voor het overige blijft alles bij het oude. Peuterhof houdt het inloopkwartiertje, en organiseert elk jaar een kledingbeurs om speelgoed van te kopen. „Wij zijn toch meer een dorpsspeel- zaaltje", zegt Mooren. Die speelzaal gaat na de fusie zeker niet op in de grotere De Mammoef, benadrukken de drie. „Zowel bij De Mammoef als bij Peuterhof komt nu tach tig procent van alle peuters. Als we Peuterhof zouden sluiten, kun je dat vergeten. Dan komen er veel minder." door Engel Lameijer alphen aan den rijn - Geen dui zenden Irakese Koerden uit Den Haag, maar een SP-trio heeft de orde verstoord tijdens de ge meenteraadsvergadering in Al phen aan den Rijn. Burgemeester Schoof gaf het provinciale-sta- tenlid Gerard Harmes, de Alphen se afdelingsvoorzitter Chris San- dee en een geestverwant gister avond echter geen ruimte voor hun actie tegen uitzetting van het uitgeprocedeerde gezin Ra- him. Ondanks het incident, waarvoor Schoof de vergadering enkele minuten stillegde, verliep de avond rustiger dan verwacht. Na het dreigement van de burge meester om de actievoerders door de politie te laten verwijde ren, verliet het trio de raadzaal en hervatte de burgemeester de vergadering. De politie hoefde niet in actie te komen. De Alphense SP had het ge meentebestuur eerder de stui pen op het lijf gejaagd met de verspreiding van 25.000 kaarten. Daarin riep de partij mensen op om massaal de raadsvergade ring te bezoeken en te eisen dat de gemeente voorzieningen aan de buitenlanders handhaaft en geen huisuitzettingen laat plaatsvinden. Koortsachtig overleg tussen bur gemeester Schoof en de Socia listische Partij voorkwam een invasie van Irakese Koerden uit Den Haag in het Alphense stadskantoor. De burgemeester kreeg de SP zo ver dat de partij haar invloed aanwendde om Haagse sympathisanten thuis te houden. Uiteindelijk demon streerden gisteravond enkele tientallen mensen voor uitge procedeerde asielzoekers in en rond het stadskantoor aan de Castellumstraat. Veiligheidshal ve hield Schoof zo'n vijftien po litieagenten achter de hand op de trap van het stadskantoor om in te grijpen bij een mogelijke ordeverstoring tijdens de peti tieaanbieding van de Irakees Hi- sham Hashem Ali. In de petitie vraagt de SP nogmaals steun van de gemeenteraad voor het uitgeprocedeerde gezin Rahim. Schoof, die de afgelopen dagen niets aan het toeval overliet: „De gemeenteraad heeft enkele we ken terug uitvoerig gedebatteerd over de vraag of er ruimte is voor een eigen beleid om men sen op te vangen die volledig uitgeprocedeerd zijn. Met uit zondering van één fractie be sloot de raad dat die ruimte er slechts is voor mensen die op geen enkele manier een alterna tief hebben. Niemand zal in Al phen zonder bed of brood ko men. Die uiterste opvang geldt niet voor mensen die een alter natief hebben, ook al willen zij daar onder geen beding gebruik van maken." Gemeentelijke opvang van het uitgeprocedeerde gezin leidt Politieagenten houden de wacht terwijl enkele tientallen mensen demonstreren voor de deur van het Alphense stadskantoor. Foto: Mark Lamers volgens de burgemeester tot een perspectiefloos bestaan in Ne derland. „En is slechts schone schijn, omdat de mensen nooit aan legaal werk, legale gezond heidszorg en legaal onderwijs kunnen komen." De gemeente raad wil wel verlenging van de vertrekdatum, als de vreemde ling wil meewerken aan zijn of haarvertrek." Gerard Harmes neemt het Schoof kwalijk dat hij hem niet liet uitspreken. „De burgemees ter is gisteravond te snel op zijn strepen gaan staan door de ver gadering te schorsen", aldus Harmes.Als hij ons even de ge legenheid had gegeven ons woordje te doen, waren we snel daarna vertrokken." Ook bestrijdt Harmes dat de SP geen verantwoordelijkheid wilde nemen voor de actie. Hij zegt dat hij woensdag met afdelings voorzitter Chris Sandee op het stadskantoor en bij de politie geweest voor overleg. Los van de kaartendag had de SP aanvan kelijk plannen om het stadskan toor te bezetten. „Maar dat vergt een zorgvuldige voorbereiding. Want hoe houd je zoiets ge- rnie heim?" ieve Daarnaast wil de SP bij gei 112- kele actie de zaak van uitj gen cedeerde asielzoekers scl en r Dat geldt ook op dinsdag, orz: volgens Harmes rond d ten meenteraadsvergadering de Nieuwveen aandacht wor ons vraagd voor uitgeproci ids I Irakezen. nde ikel Iger :hte

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14