Zoeterwoude zit al voor driekwart in kooitje Rijnwoude LO zet deur open voor derde partij LEIDSE REGIO Franssen snapt commotie niet Hotzpark is zwerfvuilvrij Portefeuille burgemeester Warmond slinkt aanzienlijk issenaar krijgt de coalitie enaar - De Wassenaarse 1 zet haar coalitie met CDA, en D66 voort. De partijen 2 kten gisteren overeen- ming over de samenstel- 'an het nieuwe college en yeirogramma voor de ko- ie de vier jaar. Het resultaat ni le onderhandelingen t de komende dagen door ïrtijen aan hun achterban lt( jelegd. Na Pasen worden ;vj 'eprogramma en -samen- ïg gepresenteerd. In de llf ve raad hebben de libera- n iet elf van de 21 zetels de a- ute meerderheid. Groen- -raadslid A. Claassen zit, d Is de afgelopen vier jaar, helemaal alleen in de op- iebanken. t ;e i tot dictee gstgeest geest - In de Montessori- >1 aan de Lange Voort in [geest wordt woensdag- 3 april Het Groot Oegst- ir Dictee gegeven. Boven- :omt een Haagse Harrie le school om de aanwezi- een turbocursus 'Haags' :ren. Het dictee en de cur- zijn activiteiten die ervereniging van de il organiseert om geld bin- halen voor de inrichting ^et nieuwe onderkomen e Pieter de Hooghstraat. ictee wordt verzorgd door rlandici A. van der Wou- niversiteit Utrecht) en O. [arion (Leidse universiteit) 19.00 uur is men wel de school. De entree be- vijf euro, maar meer jok, zeggen de organisato- let dictee begint om 19.30 bouwing J enhorst begint [naar - De voorbereidin- Dor bouwwerkzaamheden im villa Eikenhorst in 5 ;naar zijn vandaag begon- ouwketen zijn over de lorstlaan naar het terrein toekomstige huis van irins Willem-Alexander ises Maxima gebracht, ide week begint de ver en uitbreiding van het Oud-wethouder Sjaak Stuijt doet bezorgd, 'maar niet teleurgesteld', stap terug n RwouDE- Zijn 'kindje' heeft epdgedwongen moeten af- VImaar hij kan het nog wel Mcbtbij zien opgroeien. Van- n Ji huis aan de Vleugelnoot- i Zoeterwoude kijkt Sjaak bp de Meerburgerpolder, ^antoren komen. Met de jigst daarvan draagt de ge- I |e ruim tien miljoen euro bij L langere verdiepte ligging A4. Zoeterwoude werkt in ;eheten W4-project samen liden, Leiderdorp, provincie npfst had de 54-jarige Stuijt stkveth) ouderschap gehou- 'er zijn 'kindje', zoals frac- rzitter Gerard van der iejvan het CDA de 'W4' afge- dinsdag noemde. Dat is logelijk, omdat het CDA verkiezingen een college ;evormd met de WD. Pro- f Zoeterwoude is in de jitie beland, ij wil bewijzen dat zijn liet over is laat Stuijt een [k zien dat hij bij zijn af-' I als wethouder van de ge- te heeft gekregen. Corn- met het opschrift W4, zijn jen het aantal jaren dat hij college zat: zeven. „Gaan- is het inderdaad mijn geworden. Ik heb er veel in gestoken. Daarom ik me er nu ook zorgen loe pakt het CDA dit op? ij heeft er een enorme land tegen. En dat terwijl zo'n groot project met geld gaat. Het is heel ris- im zoiets met zo'n slecht te gaan trekken. De plan- irgen veel bestuurlijke in- plezier. Daar is bij het [een sprake van. Daarom er geen goede voorgevoe- genoeg noemde Stuijt anderingen in de Meer polder niet in zijn af- speech als wethouder af- 1 dindag in de raadsver- ig. Terwijl hij dat plan s zijn opvallendste activi- ichouwt. „Ik heb het niet d, omdat het nog om een n stuk gaat. Pas over tien loet blijken of dit mijn e succes was." ?es hij onder meer op de wing van het multifunc- centrum De Eendenkooi, het opknappen van het zwem bad, de aanleg van de landijs- baan, renovatie en uitbreiding van de voetbalvelden van Meer burg en SJZ, het 'sociale gezicht' dat hij aan sociale zaken heeft gegeven en op woningbouwge bied op de Schenkelhof en de Zwetkade. Slechts eenmaal wond hij zich nog op, omdat lijsttrekker en inmiddels wet houder Mirjam Ates van het CDA heeft gezegd 'onvoldoende vertrouwen' te hebben in PZ en dat mede daarom is gekozen voor de WD. „In Wester-Kog- genland in Noord-Holland heb ik een college CDA-PvdA ge smeed, dat acht jaar goed heeft gewerkt. Ik heb in Zoeterwoude drie jaar in een college met het CDA gezeten. Nimmer ben ik aangesproken op betrouwbaar heid. Met de VVD hebben wij vier jaar zonder onderlinge pro blemen een college gevormd. In zeven jaar ben ik één keer door een burger niet betrouwbaar ge noemd. Wij hebben altijd ge daan wat wij beloofden en af spraken. Dat noem ik betrouw baarheid." Verder liet Stuijt het woord aan fractievoorzitter Wil Ooijendijk, die op ludieke wijze begon. Hij overhandigde de twee wethou ders Ates en Van der Kooi na hun installatie twee witte vre- desrozen. Daarna haalde Ooij endijk namens PZ keihard en verre van pacifistisch uit: „Zoe terwoude gaat met de nieuwe coalitie twintig jaar terug in de tijd." Toch stonden gebaar en toespraak van Ooijendijk vol gens Stuijt niet op gespannen voet met elkaar. „Hij wilde aan geven dat we de komende vier jaar goed met iedereen omgaan, maar dat we geen lammetjes worden. Het is wel zo dat hij een feller type is dan ik. Daardoor is hij ook beter geschikt voor de oppositie en voor de rol van fractievoorzitter. Ik ben toch veel bestuurlijker ingesteld. Daar komt bij dat als je, zoals ik, zo lang op de eerste rij hebt ge zeten en weet wat er achter de schermen gebeurt, je beter niet voorop kunt lopen in de opposi tie. Daarom heb ik er geen moeite mee dat vooral hij nu het woord voert. Het was dinsdag ook zijn stuk. Let wel, alle frac tieleden konden zich er volledig in vinden." Stuijt deelt de kritiek op onder andere het ontbreken van een financiële onderbouwing van de vele plannen die CDA en WD hebben. „Waar het geld van Sjaak Stuijt. Foto's: Henk Bouwman, Loek Zuyderduin en Dick Hogewoning. daan moet komen, horen we pas in juni. Het is grappig om te zien dat het eerste deel van het hoofdstukje financiën het ver haal van de WD is en het twee de gedeelte van het CDA. Eerst wordt opgemerkt dat de onroe- rendzaakbelasting jaarlijks met maximaal de stijging van het prijsindexcijfer wordt verhoogd. Vervolgens staat er dat verho ging van de OZB alleen gerecht vaardigd is indien onvermijdelij ke gemeentelijke uitgaven dit noodzakelijk maken en bezuini gingen niet mogelijk rijn. Ken nelijk heeft men vergeten de schraptoets te gebruiken, want die twee dingen staan haaks op elkaar." Kenmerkend voor de verhou dingen noemt Stuijt de zin in het programma dat de 'budget taire discipline' wordt versterkt. „Daarmee wijst het CDA wet houder Van der Kooi van de WD terecht. Financiën was im mers ook de afgelopen vier jaar zijn pakkie an. Het komt over als jongeman, je hebt het aardig ge daan, maar niet goed. Hij wordt gewoon onder curatele gesteld. Zo gaat het vaker gebeuren in dit college. De CDA'ers zijn im mers met hun zevenen. De WD heeft anderhalve zetel, want an ders kan ik het toch niet noe men als je een restzetel hebt ge kregen. De verhoudingen rijn zó scheef." Dat verklaart waarschijnlijk ook waarom de WD in navolging van het CDA plotseling nadruk kelijk heeft gekozen voor sa mengaan met Rijnwoude als provincie en rijk besluiten om de zelfstandigheid van Zoeter woude op te heffen. Vóór de verkiezingen hielden de libera len net als PZ ook de deur naar Leiderdorp en Warmond open „Het college leunt veel te veel op Rijnwoude. Als je dat op die manier opschrijft, zit je al voor driekwart in het kooitje van die gemeente. De provincie heeft gezegd dat Zoeterwoude te klein is en om zich heen moet kijken om groter te worden. Goed, sa mengaan met Leiden willen wij ook niet, maar er rijn meer mo gelijkheden. Als je dan alleen Rijnwoude noemt, rit je in de val van de provincie. Die klapt straks dicht." Op één punt is Stuijt het met rijn critici eens. Hij heeft als wethouder van volkshuisvesting te weinig gebouwd. „Ik had ap partementen willen neerzetten op de plaats waar nu het ge bouw van de teken- en schil dersgroep Kameleon staat. Er was een meerderheid in de raad. maar de raadsleden van mijn ei gen partij zijn toen gezwicht voor dc druk van omwonenden. Dat heb ik ze erg kwalijk geno men. Verder heeft de bouw op het terrein van Bruines langs dc A4 vertraging opgelopen door de W4-plannen, maar de eerste paal kan volgend jaar de grond in. Dat geldt voor mOk locaties Het college kan zo aamle slag." Hij had ook die plannen graag zelf willen uitvoeren. In werke lijkheid moet hij zich beperken tot het raadslidmaatschap en zijn werk als directeur van de SOS Telefonische Hulpdienst, 28 uur per week. „Als ik wethou der was gebleven, was ik minder gaan werken in Maarssen. De combinatie met het wethouder schap was zwaar. Nu dat is weg gevallen. zoek ik voorlopig nog niet naar ander werk. Ik \ind hei heerlijk om nog meer te gaan sporten en om meer met rrin vrouw te doen. Film. theater We hebben te weinig dingen sa men gedaan. Tijd oin le gaan ritten kniezen heb ik in elk geval niet nodig. Teleurgesteld ben ik niet. Je weet dat dit kan gebeu ren in de politiek." oegstgeest - Klas 7/8 van basisschool De Springplank in Oegstgeest heeft het Hotzpark, pal achter hun school, lenteklaar gemaakt. De groep ruimde al het zwerfvuil op. Een 'pittige klus', vonden de meisjes en jongens. „Ze maken vaak gebruik van het park", zegt schooldirec teur T. Caspers. „Dus is het niet meer dan logisch dat ze leren datje zo'n stukje natuur niet mag laten verslonzen." Foto: Dick Hogewoning warmond - De Warmondse waarnemend- burgemeester Vosjan krijgt een beduidend kleinere portefeuille. Ze is de komende pe riode alleen nog verantwoordelijk voor openbare orde, veiligheid, personeelszaken, automatisering, bestuurlijke zaken en regio nale samenwerking. In het vorige college ging zij ook over welzijn, volkgezondheid, sport, sociale zaken en cultuur. De wethouders krijgen een groter takenpak ket. Dat is mogelijk door een ruimere hono rering van part-time wethouders in kleine gemeenten. De nieuwe CDA-wethouder A. de Vroomen krijgt financiën, ruimtelijke or dening, volkshuisvesting en milieubeleid in zijn portefeuille. H. Vergeer gaat zich bezig houden met de beleidsterreinen toerisme, recreatie, economische zaken, welzijn, volksgezondheid, sport, cultuur en onder wijs. De twee nieuwe bestuurders zijn gis teravond door de raad geïnstalleerd. De oppositiepartijen Progressief Warmond en de VVD weigerden in te stemmen met de door CDA en Warmond Anders naar voren geschoven wethouderskandidaten. Zij lever den daarom bij de stemming een een blan co briefje in. Ze lieten tevens weten niets te zien in de nieuwe collegeplannen, die onder meer bebouwing van de Klirikenbergerpol- der behelsen. Volgens de oppositiepartijen staat het colle ge-akkoord vol onduidelijkheden. Volgens PW-fractievoorritter H. Goudsmit is dat in tegenspraak met de duidelijkheid die het CDA en Warmond Anders tijdens de onder handelingen wensten. CDA-fractievoorritter L. van Kempen be strijdt de kritiek van de oppositiepartijen. Volgens haar is het juist de bedoeling van de coalitiepartijen om voornamelijk sturing te geven op het gebied van woningbouw en de overige onderwerpen gewoon ter discussie te stellen. „Het college van B en W moet daar inhoud aan geven in het collegepro gramma." door Nancy Ubert oegstgeest - De deur voor een derde partij in het nieuwe Oegst- geestse college blijft openstaan. Terwijl Leefbaar Oegstgeest en CDA samen het collegeprogram ma schrijven, hoopt LO-fractie- voorzitter C. Eegdeman dat of de WD of Progressief Oegstgeest tot 'bezinning' komt en alsnog aanschuift. Eegdeman is 'totaal niet blij' met de krappe coalitie van tien tegen negen. „Direct na de ver kiezingen heb ik PrO gevraagd met ons en het CDA in zee te gaan. Daar ben ik duidelijk in geweest. Ik denk dat het goed is voor Oegstgeest als PrO met haar wethouder Meester deel blijft uitmaken van het college. Die vrouw heeft in een paar •maanden tijd laten zien dat ze heel wat in haar mars heeft. Ik vind het wrang dat wij ondanks problemen, zoals het miljoe nentekort rond de nieuwbouw wijk Poelgeest, wethouder Meester zijn blijven steunen en dat haar eigen partij haar nu ge woon in de kou zet." Meester zelf noemt het 'zuur' dat zij na ruim negen maanden wethouderschap afscheid moet nemen van haar functie. „Ik ben in die rol gegroeid. Door alle problemen in Poelgeest werd ik weliswaar hardhandig gedwon gen me snel tot een bestuurder te ontwikkelen, maar ik heb echt het gevoel dat ik iets kan beteke nen." PrO en WD houden de boot af. Fractievoorzitter G. Klaver (PrO): „Natuurlijk is het zonde dat on ze wethouder niet verder kan. maar dat is de consequentie van politiek bedrijven." Ook de WD voelt na een nacht slapen nog steeds niets voor een coalitie met LO. Fractievoorzitter E. van Bellen: „We zijn toch duidelijk geweest tijdens de collegeon derhandelingen? Wij nodigen CDA en PrO van harte uit met ons een collegeprogramma te schrijven." Eegdeman bereidt zijn fractie en het CDA daarom voor op een 'roerige periode'. „Laten we ons maar voorbereiden op een raad met veel weerstand en moties van wantrouwen, heb ik gezegd. Het is jammer dat de collegeon derhandelingen zo onbevredi gend rijn gelopen." Eegdeman is bereid de derde wethouder in het Oegstgeestse college te worden, maar wil daarover nog uitgebreid met zijn coalitiepartner praten. Een derde wethouder die van buiten de raad komt en een specialist is op het gebied van financiën is-, volgens hem ook goed mogelijk. Dat CDA'er De Ruijter en 'rijn eigen' Steens blijven zitten, is voor de voorman van LO een uitgemaakte zaak. „Ik ben be reid zelf wethouder te worden, maar het is niet mijn hoofddoel. Mijn fractie bestaat voor het grootste deel uit nieuwe men sen. Die hebben tijd nodig om in het raadswerk te groeien." Leefbaar Oegstgeest en het CDA beginnen na de Pasen aan het collegeprogram. warmond/den haag - Commissaris van de ko ningin Franssen heeft geen enkel begrip voor de ophef die is ontstaan over rijn correspondentie met minister De Vries van Binnenlandse Zaken. Dat schrijft hij in een toelichting aan provinciale staten. Vorige week bleek dat Franssen al in okto ber aan de minister heeft geschreven, dat de zelf standigheid van Warmond wordt opgeheven Statenleden van de WD, de PvdA. Groenlinks en D66 uitten kritiek op het optreden van Franssen. Hij zou met rijn mededeling aan de minister geen recht hebben gedaan aan het besluit van provinci ale staten om alle opties voor Warmond open te laten. Franssen schrijft nu aan de statenleden, dat hij zijn brief aan De Vries heeft geschreven na overleg met gedeputeerde staten. Bovendien werd behoud van zelfstandigheid voor Warmond volgens Franssen pas een optie, nadat verschillende statenleden daarop in een vergade ring op 31 oktober aandrongen. Toen Franssen eerder die maand zijn brief aan de minister schreef was de optie van zelfstandigheid nog niet expliciet in de notitie van gedeputeerde staten over gemeentelijke herindeling opgenomen. Franssens uitleg is in strijd met uitspraken van ge deputeerde Dekker tijdens het bewuste debat in provinciale staten. Dekker beweerde toen dat weglaten van de optie 'zelfstandigheid' in de noti tie niet betekende dat dat voor gedeputeerde sta ten ook geen reële optie zou rijn. De optie apart vermelden achtte hij onnodig. In de notitie ston den volgens Dekker slechts de varianten op de be staande situatie. Omdat alle fracties, met uitzondering van de PvdA. met Dekkers uitleg geen genoegen namen, is behoud van zelfstandigheid destijds alsnog in de notitie opgenomen. Dekker beschuldigde de fracties er toen van. dat zij spijkers op laag water zochten. Hij benadrukte 'vanaf het eerste moment te hebben gesteld dat de de zelfstandigheidsvraag pas aan het eind van het proces zal worden beant woord'. „Ook dat zal expliciet ter kennis van de minister worden gebracht", aldus Dekker in de commissievergadering van 31 oktober.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13