LEIDEN REGIO Leiden 'Alles begint met de mensen' dialect Kluivenduiker (3) ««College in wording maakt valse start R3 MIDDEN NOORD WEST ALGEMEEN TOT BESLUIT uit de Leidsch Dagblad ARCHIEVEN ANNO 1902 VRIJDAG 29 MAART 2002 I ii Da JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, s, ut de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt 0(j iaar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden O0| ;estuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl i m ORDVEST Bij het COC Leiden wordt donderdag 4 april om 21.00 de film 'All about my mother' gedraaid. Entree is 2 euro. Het C is te vinden aan de Langegracht 65. Vrijdag 5 april is er een :k Night. DJ Isabel draait muziek van Anouk, U2, Golden Ear- I* Nirvana, Guns 'N Roses en vele anderen. Aanvang 23.00 uur. toegang is gratis. II ENDAAL In de gymzaal aan de Molensteeg zijn zondag 7 april te workshops: Aikido en T'ai Chi Chuan. Tijdens deze work- (JPS worden aspecten van beide krijgskunsten nader bekeken, ivang 13.00 uur. De kosten bedragen 17,50 euro. )aj. RENWIJK In winkelcentrum de Kopermolen komt morgen tus- 112.00 en 16.00 uur de paashaas. Kinderen kunnen ook mee- m aan een workshop waxhanden maken. Muziek is er ook, Ar- r van Poppel met zijn muziekfiets! ini|IRSKWARTIER/STEVENSHOF Dé gelegenheid om leeftijdgenoten ien uitmoeten, te praten over actuele zaken, te knutselen of gezellig )r 1 spelletje doen, zoals rummikub of dammen, is een visitekring, jjd roners vanaf 65 jaar uit de wijken Stevenshof en de Mors kun- m 1 iedere dinsdag, woensdag en donderdag van 10.30 tot onge- U3 r 15.00 uur naar zo'n visitekring, want er zijn nog enkele plaat- vrij. De kosten bedragen 4,10 euro per keer, inclusief een odmaaltijd. Voor meer informatie contact opnemen met Marja ;ar van de Stichting Dienstverlening Leiden, telefoon 5315251. sliefhebbers kunnen zondag een fietstocht maken vanaf het ihuis van de Leidse Ren- en Toer Vereniging Swift Leiden aan Villem van de Madeweg 1, waar ook de finish is. Op het ramma staat de Westeindetocht. Voor meer informatie kan len gebeld met 5124379. r »raj A .(jgj OPINIE V Vriend en vijand zijn het met de vier partijen die sinds enkele weken aan een nieuw college bouwen, eens dat de Leidse ra bestuurscultuur in de revisie moet. PvdA, WD, GroenLinks en D66 hebben elkaar, maar ook de oppositiepartijen opgeroepen hieraan een steentje bij te dragen. Aanwijzingen dat de periode 2002-2006 in het teken van het herstel zal staan, zijn er echter in het geheel nog niet. 1verloop van de collegeon- b handelingen - volledig achter eri oten deuren en met een mee samenhangend in ;ekverbod voor alle betrok- sw en behalve PvdA-onderhan- [tl iar R. Hillebrand - lijkt een »sl rbode van nog eens vier jaar ia terkamertjespolitiek, regen - er e hooghartigheid jegens de ositie, bot politiek opportu- 2 j 11e en versluierde tegenstel- en. Alle ingrediënten voor iwe college- dan wel wet- iderscrises, een euvel waar- het Leidse stadsbestuur zijn hte naam heeft te danken, alweer volop aanwezig. Aan tiek spektakel met onnavolg- e mutaties zal het waar- ijnlijk ook de komende vier niet ontbreken, wellicht wel een stabiel stadsbestuur dat lelijk eens de dingen af- akt waar het al geruime tijd den aan is begonnen, ien de WD hebben al voor •J erkiezingen de valse toon Hi ;t met hun geheime afspraak 0|| ze alleen samen tot het col- toetreden. Deze verkapte m verbinding werd op verkie- 1* pdag bekend. Niet door ei- toedoen, maar door deze Als het R. Hillebrand van i, die de onderhandelin- t leidt, echt ernst is met de tetering van de bestuurscul- dan maakt hij korte metten de dubieuze deal van de en D66. Als het goed is |j jt hij hierbij steun van vriend 1,1 lijand. Met deze deal is niet °w en de eigen achterban op het 9 eerde been gezet, maar zijn de CDA- en GroenLinks- ud ers benadeeld. A- verkiezingsprogramma's van jj' e twee partijen sluiten nauw ïlkaar aan, veel meer dan die de eeuwige kemphanen ianen GroenLinks. Inhoudelijk •A er dus best wat te zeggen ndl r een college van PvdA, 2iè enLinks, CDA en D66, een M. ege dat ook recht doet aan get verkiezingsuitslag. Ter herin- n<! ing: de PvdA verloor een ze- natir bleef overtuigend de '5 atste partij van de stad, I ja enLinks bleef op zes en CDA 58166 wonnen beide een zetel wamen op vijf uit. Maar de locraten doen niet mee als lf3 e broer WD, dat twee zetels eor, niet mag meedoen. En der D66 is er geen meerder- 12,1 L D66 en de WD hebben hun list grote delen van het (jj erspubliek het nakijken ge- ïl. ft ciezer weet nu in elk geval l0" de leus 'zichtbaar, open en aderbaar' van D66-lijsttrek- Zes prominente raadsleden die na de verkiezingen niet in de Leidse gemeenteraad zijn teruggekeerd, kijken terug op de afgelopen periode en filosoferen over de toekomst. Vandaag: Marjan de Jonge (CDA) Het sociale gezicht van het CDA is gedurende de periode dat zij fractievoorzitter was, goed uit de verf gekomen. Daarom, vindt Marjan de Jonge (57), was zij een betere fractievoorzitter dan haar voorgangers. Ze noemt geen namen, maar ze bedoelt Paul Kluck en wijlen Joop Walenkamp. Deze eerdere CDA-leiders zetten een te eenzijdig beeld van het CDA en Leiden neer. Ze waren gefixeerd op de versterking van Leiden als economisch centrum van de regio, vindt ze. En het CDA leek wel een partij met al leen maar oog voor de onderne mers van de stad. Zelf vindt ze het belangrijk dat, zoals ze zegt, de mensen van alle rangen en standen actieve deelnemers zijn van de Leidse samenleving. „Ik heb het sociale gezicht van het CDA weer afgestoft." En: „De sociale infrastructuur moet het leidende principe zijn en de economie slechts volgend. Dat is een typische CDA-visie. Alles begint met de mensen." Of De Jonge, die na acht jaar raadslidmaatschap afscheid neemt van de Leidse gemeente politiek, zal worden afgeschil derd als de fractievoorzitter die zij in zichzelf ziet, is nog maar de vraag. In elk geval bewaart burgemeester Jan Postma ande re herinneringen. Hij zei bij het afscheid van de CDA-politica dat zij aan den lijve heeft onder vonden hoe moeilijk het is om een fractie in een turbulente pe riode bijeen te houden. De afgelopen raadsperiode was voor het CDA bepaald geen ze getocht. Onderweg verloor de fractie, door verstoorde verhou dingen in het college, haar wet houder Huib Kruijt. Kort daarop vertrok ook Ruud Breedveld. Hij stelde zich vierkant op achter Kruijt. Het zijn gebeurtenissen die De Jonge liever niet nog eens oprakelt. Maar ze vindt dat Post ma met het korte tekstje dat hij aan haar wijdde, 'mis zit'. „Huib moest gewoon aftreden en de ene helft van de fractie, waartoe ik zelf behoorde, vond dat het CDA een vervanger voor hem moest zien te vinden en dat het CDA zich dus niet moest terug trekken uit het dagelijks bestuur van de gemeente. Het was dus geen collegecrisis. Omdat in de fractie de stemmen staakten, kreeg de ledenvergadering het eindwoord. Die was op mijn hand. Ik heb de boel dus wél bij elkaar gehouden. Ik ben door het CDA-bestuur gecomplimen teerd voor mijn aanpak." „We moesten ons er vervolgens bij neerleggen dat de coalitie partners het CDA te instabiel vonden en dat de WD onze plek in het college overnam. Ik vind dat het CDA in de periode die daarop volgde, met twee nieuwe mensen, zich bijzonder goed heeft hersteld. Ook al heeft het CDA zijn wethouder verlo ren, het bleef zijn eigen geluid Marjan de Jonge: „Onze oppositie was van een hoge kwaliteit, van ons hoor je geen SP-geschreeuw. Toch werden ook wij niet serieus geno men." Foto: Hielco Kuipers laten horen. Dat de partij die fel begeerde vijfde zetel terug heeft, is daarvan mede het resultaat." Toch grijpen de PvdA, de WD, D66 en GroenLinks de turbulen te periode bij het CDA momen teel weer aan om de christen democraten buiten het college te houden. De Jonge spreekt van 'een gezocht excuus'. Zij vindt dat er te weinig waardering be staat voor de verrichtingen van haar partij vanuit de oppositie- banken. „Onze oppositie was van een hoge kwaliteit, van ons hoor je geen SP-geschreeuw. Toch werden ook wij niet seri eus genomen. Ik heb me regel matig in de hoek gezet gevoeld. Dat gebeurde lang niet altijd met argumenten. Met zo'n meerderheid in de raad hoefje als college kennelijk niet eens naar de oppositie te luisteren. Stom en kortzichtig is dat." Dat het college dat beter wel had kunnen doen, wordt vol gens De Jonge steeds duidelij ker Pechtold waard is. Sowieso is de vraag gerechtvaardigd hoe belangrijk D66 bestuurlijke ver nieuwing werkelijk vindt. Het is nog niet zo lang geleden dat Pechtold eigenhandig het refe rendum over het Aalmarktpro ject de nek omdraaide. En ter wijl de landelijke nummer één, T. de Graaf, verkondigt dat ach terkamertjespolitiek de demo cratie schaadt, praat het Leidse D66-boegbeeld volgens een ge heime agenda achter gesloten deuren over een nieuw dagelijks bestuur van de gemeente Lei den. Een beetje.D66'er voelt zich geroepen om deze achter haalde werkwijze bij collegevor ming ter discussie te stellen, ja, er zelfs een halszaak van te ma ken. Maar Pechtold zwijgt in alle talen. Nog voor het nieuwe college in de startblokken staat, maakt het al een valse start. Dat kan ook PvdA-onderhandelaar Hille brand zich aantrekken. Hij werpt zich op als de grote regel neef, met instemming van de anderen. Hillebrand bepaalt of en wanneer welke informatie naar buiten gaat. Daar maakt hij zich met een jantje-van-leiden van af. Hij heeft nog altijd niet duidelijk gemaakt waarom het CDA al na één gespreksronde niet meer mag meepraten. De politieke feiten dat GroenLinks en de WD elkaar totaal niet blieven (niet zo gek als vooral door WD-toedoen Groenlinks- wethouder Laurier twee weken voor de verkiezingen het veld moest ruimen) en dat beide par tijen elkaar het liefst door het CDA zouden vervangen, zijn to taal niet aan deze formateur be steed. Bij het CDA, stelt Hillebrand, zitten louter nieuwe, onervaren mensen. Daarmee kun je geen stabiel bestuur vormen. En daarmee is wat hem betreft de kous af. Flauwekul, want de be stuurscultuur moet worden ver beterd en dat gaat het beste met nieuwkomers. Was het ook niet diezelfde Hillebrand die het CDA na het vertrek van wethou der H. Kruijt de deur wees van wege de instabiele indruk die de partij toen maakte, de schutte rende fractievoorzitter M. de Jonge voorop? Nu heeft het CDA al die stuntelaars vervangen en is het volgens de PvdA-leider wéér niet goed. De echte reden voor de blokka de voor het CDA ligt toch in de achterkamertjes van de Leidse gemeentepolitiek. Wim Koevoet Prof. E. Noach herinnert zich een gebeurtenis waarin een kluivenduikster een centrale rol speelt. Ik laat hem aan het woord. „Omstreeks 1936, toen ik halverwege mijn mid delbareschooltijd was, voerde de trammaatschap pij NZH een noviteit in: er werden enige vrouwe lijke conducteurs op de tram gezet. Eén daarvan, een statige blonde schoonheid, trok de aandacht van veel mannelijke passagiers. Wij, opgroeiende jongelingen, vernamen al spoedig dat haar vorige ambt, bij Heck's cafetaria op de Stationsweg (waar nu de pianohandel van Baming is gevestigd), bestond uit het op scheppen van erwtensoep met kluif. De betiteling kluivenduik ster werd dus al snel gebezigd. Wij meenden dat dit een origi nele vondst was, al durf ik nog niet met zekerheid te zeggen of het woord misschien niet toch al bestond. Iedereen wist weldra wie ermee aangeduid werd; dit zou vermoedelijk snel vervaagd zijn, ware het niet dat de con ductrice een bijdrage leverde aan de chronique scandaleuse van het toenmalige Leiden - het is zó lang geleden dat ik meen, niemands privacy aan te tasten door het geanonimiseerd releve ren van dit verhaal: De kluiven duikster raakte betrokken in een klein, al dan niet gefingeerd of overdreven, maar in elk geval uitgelekt, zedenschandaal waar bij een bekende middenstander was betrokken. Ook dat zou spoedig vergeten zijn, ware het niet dat die middenstander enige malen advertenties in het L.D. plaatste met tekst van de volgende strekking: „Ondergetekende, X, verklaart hierbij dat de geruchten die omtrent hem in omloop zijn onwaar zijn." Wij, rotjongens, fietsten nadien her haaldelijk zeer nadrukkelijk langs de winkel van die neringdoende en verzekerden elkaar daar luidkeels dat de geruchten onwaar waren. De 'striking blonde' echter zette haar conducteurs- taak uiterlijk onbewogen nog geruime tijd voort." Wijnbrauw. De taalgebruiker speelt vaak met de taal. Soms omdat hij het leuk vindt om taalspelle tjes te spelen: zo vindt Hugo Brandt Corstius het verrukkelijk om woorden te vinden die je zowel van links naar rechts als van rechts naar links kunt lezen: de zogenaamde palindromen. Een van de bekendste voorbeelden daarvan is het woord par- terretrap. Draai het om, en er staat precies hetzelf de. Ik vind het heel knap dat je zoiets kunt beden ken. Ik zou er het geduld niet voor hebben. Nog kunstiger vind ik het als Brandt Corstius zelfs een zin weet te maken die van voor naar achter en omgekeerd gelezen kan worden: mooie zeden in Ede, zei oom. Soms speelt de taalgebruiker ook uit ker. De Jonge stelt dat het gelijk van het CDA de laatste tijd wordt aangetoond in juist die kwesties waar haar visies terzij de zijn geschoven. De regiovor ming en de daarmee samenhan gende woningbouw op vliegveld Valkenburg vormen het school voorbeeld. Het Leidse CDA kwam met 15 CDA-afdelingen van de regiogemeenten een ge zamenlijk standpunt overeen waarin, zoals De Jonge zegt, 'ge ven en nemen' centraal staan. Dat is een andere invalshoek dan die van de collegepartijen die van hun annexatiedrift geen geheim maakten. Van het CDA mogen de kleinere kernen zelf ook nog wat groeien. „Dan pas is eventueel Valkenburg een op tie. Daar kan toch pas na 2010 worden gebouwd." Het CDA tamboereerde op het belang van 'de dialoog' met de regiogemeenten. „Als je aan dacht vraagt voor Leidse proble men met vluchtelingen en dak en thuislozen moet je zelf ook aandacht hebben voor de pro blemen die kustgemeenten heb ben om met uitdijende toeris tenstromen de stranden en de duingebieden in stand te hou den." Volgens De Jonge is de dialoog lange tijd onmogelijk geweest door verstoorde ver standhoudingen die het gevolg waren van de Leidse arrogante opstelling. „Leiden dicteerde." Met als dieptepunt 'de Leidse lancering van het concept Rijnstad', zegt De Jonge. „Niet dat het CDA tegen Rijnstad is. Rijnstad zou prachtig zijn als het eindpunt van een traject. Maar Rijnstad aan andere gemeenten opleggen aan het begin van een proces, dat is een garantie op verzet." Inmiddels heeft Leiden zijn op stelling bijgesteld. „In feite doet het college precies wat wij altijd al hebben gezegd. Voor het ver dere proces zijn goede contac ten in de regio van cruciaal be lang. Het CDA beschikt hierover als geen andere partij en juist daarom kan het nieuwe college niet zonder CDA" De Jonge is al twintig jaar actief voor het CDA Ze is ook nog vi- ce-voorzitter en voorzitter van de Leidse afdeling geweest. Ze doet een stap terug, zegt ze, om ruimte te geven aan 'nieuwe mensen met eigen accenten'. Ze heeft hiertoe zelf besloten. Ge heel uit beeld verdwijnt de poli tica niet. Ze is onlangs benoemd tot voorzitter van de Stichting Inloophuis Psychiatrie en ze wil betrokken blijven bij projecten die erop zijn gericht om meer vrouwen in besturen te krijgen en de positie van laagopgeleide allochtone vrouwen te verstevi gen. Twee thema's die haar na aan het hart liggen, zo bleek al uit haar bijdragen aan debatten in de raadzaal. Wim Koevoet onkunde met de taal of om iets duidelijker te ma ken. Zo vormt hij het Haïtiaanse woord hamac om tot het Nederlandse hangmat. Dat lijkt op het oorspronkelijk woord en iedereen begrijpt ook onmiddellijk wat ermee bedoeld wordt. Het Oud- noorse woord skjyrbjügr betekent eigelijk 'gezwel' bjügrontstaan door het teveel nuttigen van skjur 'zure melk' en te weinig vitamine C. En wat heb ben we er in het Nederlands van gemaakt? Juist, scheurbuik. Dat klinkt naar een ernstige ziekte. Maar in wezen slaat de benaming nergens op: de buik scheurt helemaal niet. Als je scheurbuik hebt (en die kwam vroeger nogal eens voor bij scheepslieden, door het slechte voedsel aan boord), dan gaan je tanden los zitten en je tandvlees bloedt en zwelt. Nog zo'n taalspelletje, waarvan de restanten nog in het Leids voortleven. Het gewone woord voor dat bosje haar dat zich bo ven onze ogen bevind is wenk brauw. En we associëren dat natuurlijk met het werkwoord wenken, want je kan met die brauwen tekentjes geven. Ze even optrekken van verbazing of ze een beetje naar binnen fron sen van woede. Toch heeft dat haarplukje niets met wenken te maken. De oudste vorm van wenkbrauw luidt windbrauw en wind betekent zoveel als 'haar'. We vinden dat woord nog terug in wimper. Windbrauw is in de loop der tijden verbasterd tot wijnbrauw, zoals uit het volgende citaat blijkt: „Siet hoe dat hete bloet alle sijn voerhooft neder tot in sijn ooghen ende hangt al gheronnen tot in sijn wijnbrauwen, Diets Gebedenb. 87 (151)." (Zie hoe dat warme bloed over heel zijn voorhoofd tot in zijn wenkbrauwen en ogen gestold neerhangt). In de algemene taal is deze vorm allang verdwenen, maar, zo liet Willem Kooreman me weten, in het Leids komt hij nog voor. Kent iemand de betekenis van aakster, aaksternest en wat zijn galgen (niet die dingen waaraan je ie mand ophangt)? Joost van Ulden uit Richmond B.C. vraagt wat de betekenis is van dooiem>erklik- ker. Ik heb geen idee. U wel? Met dank aan J. Wilmink-Stapel, Noordwijker- hout, en W. van Kaam. Alphen aan den Rijn. Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan ook: heestermans@inl.nl Zaterdag 29 Maart LEIDEN - Van andere Hollandsche gemeenten uit is de beweging voor vervroegde winkelsluiting ook naar Leiden overgeslagen. Hoewel het verlangen er naar wel het sterkst zal spreken bij het winkelpersoneel zelf, is de stoot er toe niet van hen uitgegaan. Dit was ook niet te verwachten. De winkelbedienden zijn in onze stad niet georganiseerd en de eenling roept niet licht een stedelijke beweging in het leven. De Afdeeling Leiden van het Ned. Werklieden-Ver bond nam het initiatief. Daarbij sloten zich aan de Afdeelingen van den 'R.-K. Volksbond', 'Patrimoni um' en de 'Nat. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden', benevens de Leidsche Bestuurdersbond en de Vereeniging 'Leidens Belang', waartoe o.a. veel winkelhouders behooren. Eerstdaags zal in een openbare vergadering een spreker optreden om warmte te wekken, ook door wrijving van gedachten, want de tegenstanders zullen er hun bezwaren mede te berde kunnen brengen. Voor het personeel is een vervroegde winkelsluiting zeker zeer aan te bevelen, niet het minst als een gezondheidsmaatregel. Een dagtaak van 14 uren, zonder behoorlijken tijd voor eten en drinken, meestal staande doorgebracht, moet moordend werken, op het gestel het meest. ANNO 1977 LISSE - Mevrouw C.B. Blei-Strijbos (rechts), vice-voorzitter van de Nederlandse Vrouwenraad, heeft vanmorgen de 28ste Keukenhof geopend. Een opening die gepaard ging met een winterse sneeuwbui. Het nachtje vorst heeft de bollenflora overigens niet veel schade berokkend. Op de foto burgemeester Berends van Lisse temidden van de Haarlemse bloemenmeisjes. Foto: Archief Leidsch Dagblad Dinsdag 29 maart LEIDEN - De mensen van de gemeente die in het dagelijks leven de kraakwagens bemannen, kunnen maar het beste hun vakantie dit jaar in mei opne men. Want erg veel wegwerpwaar langs de stoepen zullen zij bij hun omzwervingen door de Leidse buurten in die periode niet tegenkomen. Het ligt na melijk in de lijn der verwachting, dat in plaats van samenpersing en verbranding, de meeste attributen die de burgerij als afval aan de straat plegen te zet ten, bij wijze van uitzondering een heel andere be stemming zullen vinden: de ijshal van Menken. Geen uitprobeersel van de gemeente of commerciële truc van de Leidse ijsmaker, dit inzamelen van kraakwagen-waar. Een heuse rommelmarkt moet het worden, een Waterlooplein in het klein, georgani seerd voor en door de regionale (sport)verenigingen. Eén van de initiatiefnemers, Hennie Kwik, legt het hoe en waarom uit. Het ex-gemeenteraadslid: „Het idee was geboren toen ik Ton Menken bij de opening van zijn ijshal influisterde, dat zijn accommodatie bij uitstek geschikt zou zijn voor het organiseren van een markt of zoiets. Hij haakte daar spontaan op in. Later ontstond het plan om de Leidse sportvereni gingen daarbij te betrekken. Hen de gelegenheid te bieden de clubkas te spekken. Die planflpt zijn doorgezet en de uiteindelijke opzet weroom een rommelmarkt te houden. Daarna zijn alle verenigin gen in Leiden en omstreken aangeschreven en de in teresse voor een dergelijk evenement bleek groot". TEN ERI FE - De tandenborstel ligt er tussen de ver koolde brokstukken nog als nieuw bij. Verderop ligt een pakje sigaretten. De wind waait een aantal ge blakerde visitekaartjes op. Veel kledingstukken. Opengerukte koffers. Een portemonnee. De brede startbaan ligt over de hele breedte bezaaid met wrakstukken. Dat hier toch nog mensen levend uit zijn gekomen mag een godswonder heten. De ravage is niet onder woorden te brengen. Nog geen twintig uur na de ramp straalt de hitte nog af van een in het gras verdwaalde turbomotor, die als een projectiel moet zijn weggeschoten. Midden tussen de ontelba re ondefinieerbare wrakstukken staat een landings gestel vreemd onaangetast overeind. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. DagbladtiltgeveriJ Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante totaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11