Arabische Liga achter vredesvoorstel Saudi's BUITENLAND Vergelding lijkt onvermijdelijk, maar diplomatie volhardt Moeder Franse schutter: Hij vond zichzelf vies en vuil Ex neemt het op voor Ben Salah Scepsis overheerst bij 'overwinning' van Russische persvrijheid Zware mensen slechter af bij auto-ongeluk Palestijnse delegatie keert terug naar top Beiroet jitse ontkomt in doodstraf gapore - Een 23-jarige Duit- itudente die in Singapore te- htstaat wegens drugsbezit zeker niet de doodstraf krij- i als ze schuldig wordt be iden. Justitie heeft vastge- |d dat ze bij haar arrestatie te weken geleden minder 1500 gram cannabis in haar it had. De wet in de stads- t legt automatisch de dood- if op als er sprake is van er dan een halve kilo. Aan- ikelijk zei het openbaar min- ie dat de Duitse meer can- lis in haar bezit had. 11 Smith raakt itionaliteit kwijt are - De voormalige Rhode- he premier Ian Smith is het ltsburgerschap van Zimbab- en zijn paspoort kwijtge- kt. Smith, die een bezoek Groot-Brittannië en de Ver gde Staten wil brengen, eg dit horen op het pas- irtbureau in de hoofdstad are. Smith (83) zei een ge- tegen de machthebbers te en aanspannen. De regering lood voor de recente verkie- jen het dubbele staatsbur- chap en eiste van burgers nog een andere nationaliteit ben dat zij die zouden op- gen. Smith zag al in 1984 af zijn Britse paspoort. banezen vrij I Servische cel rava - De autoriteiten in ovo hebben gisteren tachtig sch-Albanese gevangenen ;elaten die een dag eerder iiit Servische gevangenissen Kosovo waren overge- :ht. De tachtig maakten deel n an de laatste groep van 145 r Kosovo teruggekeerde et- he Albanezen die onder het ii ine van de voormalige Ser- >i ie president Slobodan i isevic gevangen waren ge- t De meesten waren veroor- e d wegens terrorisme, maar j senrechtengroeperingen 3 houwen hen als politieke ingenen die werden gestraft i at ^ij de wapens hadden /v inomen tegen de troepen e Milosevic, d 1 stralische schort fmoordplan op iey - De 70-jarige Australi- i Nancy Crick heeft haar om zich van het leven te ven opgeschort na een lod voor een pijnbehande- A van een ziekenhuis in haar nplaats Brisbane. Crick, die n terminaal stadium van 11 ikanker verkeert, heeft de e issie over euthanasie aan- gi mengeld met de aankondi- a dat zij zichzelf op 10 april e dden van haar familie en c iden een dodelijk medicijn K jedienen. Op hulp bij zelf- ïi ng staat in Australië maxi- I levenslang, en zelfs pas- oekijken wordt als hulp ij emerkt. 'e den bij ongeluk I droogdok n li - Zeker dertien mensen d (isteren omgekomen toen e 'an de droogdokken van n ii volstroomde met water. 1< leeft de eigenaar van de en meegedeeld. Er worden !3 mensen vermist. Giste- inraken twee afsluitingen 3i en dok, waardoor het wa- 12 in uur lang vrij spel had. In ii roogdok waren ongeveer g mderd mensen bezig toen sluitingen het begaven. Vijf )en die in het dok lagen, onder een tanker, liepen tie op. Het complex van li behoort tot de grootste wereld. itse militairen «en compensatie iji in - Een groep van enkele ia erden Duitse ex-militairen t een eis tot schadevergoe- i van minstens 60.000 euro b liend tegen de regering. De nalige radartechnici van ■e mdeswehr en het oude b volksleger zouden ziek e eworden door radarstra- 'olgens een veteranen- al zijn zeker 62 militairen sl enst met de radar vroegtij- verleder.'. Het ministerie sl efensie gaf vorig jaar toe I een verband bestaat tus- h idarstraling en ernstige ;u n bij de ex-militairen. mhoofd in l?na onthoofd - Bij gevechten in Ghana m e koning van de Dagom- )e m, Yakubu Andani, en 25 1 ijn symphatisanten ge- c De onrust begon maan- n hangt samen met een »o tstrijd in de noordelijk ge- n( plaats Yendi, op ongeveer llf lometer van de hoofdstad eiDe Britse omroep BBC i e dat daarbij de residentie e e koning werd bestormd, st nvallers onthoofdden De politie en het leger :n versterkingen gestuurd 'endi en omgeving. donderdag 28 MAART 2002 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De zware terreuraanslag van gister avond is in Israël hard aangekomen. De terrorist sloeg toe terwijl meer dan tweehonderd niets vermoedende mensen hun eerste glas wijn hie ven van de Seder-maaltijd, het begin van het joodse paasfeest. In honderdduizenden huiskamers in heel Isra el zaten op dat moment families aan de Seder, en zo leek het of de explosie in Netanya in het hele land was te horen. Met pesach herdenken de joden de verlossing uit de slavernij in Egyp te, maar gisteravond overheerste het gevoel dat Israël zelfs op Sederavond geen veiligheid meer kent. De hoop dat dé missie van de Amerikaanse ge neraal Zinni iets positiefs zal opleveren, was de afgelopen dagen al tot dicht bij het nulpunt gedaald. Het is verleidelijk te constateren dat hij na de aanslag van gisteravond maar beter naar huis kan gaan, ook al heeft men in Was hington al laten weten dat hij zal blijven. Maar wie optimistisch wil blijven, kan even goed hopen dat de Amerikaanse bemiddelaar nu een betere kans heeft. De aanslag heeft niet alleen gezorgd voor een schokgolf in Israël, maar ook in Ramallah is de klap hard aange komen. Arafat voelt zich geïsoleerder dan ooit, en misschien is hij nu ontvankelijker voor Zin- ni's compromis. Sharon wilde hem niet naar Beiroet laten gaan, en toen de Arabische top daar zonder hem begon werd de Palestijnse delegatie ge schoffeerd door de Libanese gastheer, lees: de Syrische regering. Het Palestijnse Bestuur was er gisteravond als de kippen bij om de aanslag te veroordelen, en Arafat beloofde dat hij de schuldigen zou achterhalen en straffen. Het is niet voor het eerst dat hij zo'n plechtige belofte aflegt, maar zijn irritatie leek ditmaal gemeend. Daar kwam bij dat de Harnas de moord op de hotelgasten vergezeld liet gaan van een uiterst provocerende verklaring. „Het Palestijnse volk wil niet dat Zinni succes heeft bij zijn missie in het Midden-Oosten", zei woordvoerder Machmoud al-Zahar. „De bom aanslag van vanavond was een reactie op wat er in Beiroet gebeurt. We willen de Arabieren en de moslims eraan herinneren wat de bezet ting inhoudt." Als Arafat dit keer echt van plan is de Hamas- militie te ontmantelen, kan hij aanvoeren dat de aanslag niet alleen was gericht tegen Israël, maar tegen alle vredelievende Arabische lan den. Het probleem blijft dat de Palestijnse lei der de wil en waarschijnlijk ook het vermogen mist om de Hamas-militie en al die andere ge wapende verzetsgroepen in het door hem be stuurde gebied, aan te pakken. Opinie-onderzoeken wijzen erop dat de Pales tijnse bevolking als geheel drastisch is geradi caliseerd. Een ruime meerderheid staat achter de zelfmoordaanslagen, en meent dat alleen geweld een oplossing kan brengen. En net als in Israël, is een groot deel van het volk er nu van overtuigd dat de inzet niet lan ger de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook is, maar het hele gebied, van de Middel landse Zee tot aan de rivier de Jordaan. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Een consortium van kritische journalisten en steen rijke zakenlui won gisteren de veiling van het zesde televisieka naal van Rusland. De journalis ten, die eerder onder grote poli tieke druk van de zenders NTV en TV6 werden verdreven, moe ten echter toch gaan samenwer ken met enkele politieke vrien den van president Poetin. De overwinning van het team van journalist Jevgeni Kiseljov oogt als een overwinning voor de persvrijheid, maar bij veel waarnemers overheerst de scep sis. De samenstelling van het winnende consortium is zó cu rieus dat problemen onvermij delijk lijken. 'Het zesde kanaal', zoals de nieuwe zender heet, wordt ge controleerd door zeer kritische voorvechters van de persvrijheid aan de ene kant, en zakenlieden met nauwe banden met het Kremlin aan de andere kant Als derde partij van het consortium doet Jevgeni Primakov, oud-pre mier en vertrouweling van Poe tin, dienst. Het is niet duidelijk wie het beslissende woord zal hebben. Minister Michail Lesin van me diazaken maakte gisteren de ge doodverfde winnaar bekend. Er waren 13 deelnemers bij veiling van de licentie, maar het team van Kiseljov gold als uitgespro ken favoriet sinds de journalis ten besloten hadden samen met Primakov een bod uit te bren gen. De licentie van 'het zesde knop je' was in januari vrijgekomen, nadat de kritische televisiezen der TV6 van de oligarch Berezo- vski bankroet was verklaard. Dit zou onder druk van het Kremlin gebeurd zijn. President Poetin heeft altijd ontkend achter de sluiting van TV6 en eerder al NTV te zitten. Politieke manipulaties speelden bij de veiling van het zesde ka naal echter zeker een rol. In eer ste instantie zou het team van Kiseljov alleen gesteund worden door twaalf rijke ondernemers. De journalisten en financiers zouden allemaal een minder heidsbelang krijgen. Op die ma nier moest de redactionele vrij heid gewaarborgd worden. Later verscheen Primakov plot seling op het toneel, samen met de machtige voorzitter van de Unie van Industriëlen en On dernemers, Arkadi VolskL De twee vertrouwelingen van Poe tin hebben geen enkele ervaring in de media. Algemeen wordt aangenomen dat het Kremlin Primakov als waakhond heeft opgedrongen aan Kiseljov. „De kans is zeer groot dan we onder politieke druk komen te staan", beaamde Kiseljov tegen een Amerikaanse krant. „Maar dit is onze laatste kans, we gaan dit spel spelen." cairo-beiroet/gpd-ap - De 22 lidstaten van de Arabische Liga zullen vandaag op de top in Beiroet naar alle verwachting instemmen met een Saudisch voorstel voor erkenning van de joodse staat. Dat behelst veiligheid en norma le relaties met Israël, in ruil voor volledige te ruggave van alle gebieden die Israël sinds de Zesdaagse oorlog in 1967 bezet houdt. Israël moet tevens instemmen met een Pa lestijnse staat met Oost-Jeruzalem als hoofdstad en met de terugkeer van Pales tijnse vluchtelingen. De Palestijnse delegatie, die gisteren is op gestapt tijdens de eerste dag van de twee daagse top neemt vandaag weer deel. Hun leider Yasser Arafat zal de deelnemers via een videoband toespreken. Gisteren blok keerden de organisatie een satellietverbin ding tussen Ramallah en de conferentiezaal. Arafat, die van Israël geen toestemming had gekregen naar Beiroet te reizen, had zich rechtstreeks tot de deelnemers willen rich ten. Syrië, dat teruggave eist van de Golan- Hoogvlakte, was ongewoon mild over het voorstel voor de aanknoping van banden met Israël. De voorzichtige steun voor het vredesinitiatief komt voort uit het belang aan de mening van Washington. De Syrische president Assad voelt er niets voor de Amerikanen aanleiding te geven zijn land te voegen bij Irak, Iran en Noord-Ko- rea, die volgens Bush een 'as van kwaad' vormen. De steun van Egypte en Jordanië is eveneens gegarandeerd. Cairo en Amman ondertekenden immers als enige Arabische landen een vredesverdrag met Israël. Duizenden mensen in Libanon, Egypte, Jor danië, Syrië, Irak en Libië hebben gisteren geprotesteerd tegen het vredesplan van de Saudische kroonprins Abdullah. De beto gers beleden hun steun aan de Palestijnse opstand, en veroordeelden Israël en de Ver enigde Staten. Ook verklaarden zij zich soli dair met Irak, dat vanwege zijn verzet tegen hernieuwde VN-wapeninspecties kans loopt op nieuw militair optreden door de VS. door onze correspondent Henk Glimmerveen auch - Kleine hasjhandelaar in geldnood, gewe tenloze moordenaar of verliefde man die zijn met vertrek dreigende vriendin met een dure ring tracht te paaien? De rechtbank in het Franse Auch mag uit een fiks aantal varianten kiezen als bin nen enkele dagen het oordeel wordt geveld over Kamel ben Salah. De 37-jarige Tunesische klusjes man wordt ervan verdacht vier Nederlanders in de Franse Gers drie jaar geleden op gruwelijke wijze om het leven te hebben gebracht. De verde diging probeerde het gisteren met de derde vari ant. Ben Salahs vriendin uit die tijd, Sandrine Ca- bassy, vertelde dat Ben Salah de zaterdag voor Pinksteren een dure ring voor haar had gekocht. „Hij zei me dat het een cadeau was. Als ik de ring niet mooi zou vinden, moest ik hem toch bewaren als afscheidsgeschenk." Het ging namelijk al een tijd niet goed tussen die twee. Sandrine was bang dat Ben Salah vroeger of later gearresteerd zou worden vanwege zijn 'busi ness' in de hasjhandel. „Ik leefde permanent in angst", vertelde ze. Seks was er al maanden niet meer bij en gek werd ze van al die leugens die hij haar op de mouw speldde. Het was op een gege ven moment zelfs zo erg dat ze de kilometerteller van zijn auto inspecteerde om te controleren of hij echt wel op de plekken was geweest waarvan hij beweerde dat hij ze had bezocht. „Maar een moordenaar is hij niet, meneer de rechter." Dat is overigens een conclusie die het openbaar ministerie de komende dagen onderuit wil halen. Behalve de DNA-tests die volgens de officier van justitie uitwijzen dat op het lijk van Marianne van londen/dpa - Zware mensen lo pen veel meer gevaar om aan de gevolgen van een auto-ongeluk te overlijden dan lichte. Dit blijkt uit een Amerikaanse stu die die is verschenen in de jong ste editie van het wetenschap pelijke blad New Scientist. De onderzoekers vonden dat mensen met een gewicht tussen de 100 en 119 kilo 2,5 maal zo veel kans hebben om aan de ge volgen van een auto-ongeval te overlijden dan mensen die min der dan 60 kilo wegen. De verklaringen zijn niet een duidig, aldus het onderzoek. Het verschil in massa speelt een rol (hoe hoger de massa, hoe groter de impact bij een botsing). Maar ook is het mogelijk dat te zware mensen door fysieke, met hun gewicht samenhangende pro blemen slechter van hun ver wondingen herstellen. Daarbij kan worden gedacht aan ziektes als diabetes en hoge bloeddruk. Fabrikanten testen volgens de onderzoekers autoveiligheid met te lichte poppen. Volgens Charles Mock van het Harbor- view Injury Prevention Center in de Amerikaanse stad Seattle moeten fabrikanten bij botsproeven daarom ook zwaar dere gebruiken. De poppen die worden gebruikt in de botsproeven wegen 78 ki lo, het gewicht van de gemiddel de Amerikaan. Fabrikanten ge bruiken ook kleinere poppen. Daarmee kijken zij naar de ge volgen voor kinderen. Zij ge bruiken geen poppen die zware mensen moeten voorstellen. door Bob van Huët parijs/gpd - Richard Dum had het al eens tegen zijn moeder gezegd: het leven had hem niets te bieden. Het zou het beste zijn er maar een einde aan te ma ken. „Hij had geen werk. Hij vond zichzelf vies en vuil", zegt zijn moeder. Ze praat door de brievenbus van haar huis in de Parijse voorstad Nanterre, de stad waar haar zoon een bloed bad aanrichtte. Alleen zo wil mevrouw Dum de pers te woord staan. De klep van de brievenbus geeft haar een bi zarre anonimiteit. Een groep journalisten staat gebukt voor de deur. Aan de andere kant een moeder die honderduit praat over haar zoon die opeens we reldnieuws is. Hij woonde thuis bij zijn moe der en had psychische proble men. Drie jaar geleden werd hij daarvoor behandeld in Parijs. Daar zou hij ooit een arts met een pistool hebben bedreigd. Er gebeurden geen ongelukken, maar Durn kwam daarna niet meer naai- de kliniek. Het inci dent werd vergeten. Als het was gemeld, had Dum waarschijnlijk nooit een wapen vergunning gekregen. Die kreeg hij als lid van een schietvereni ging in een andere Parijse voor stad. Hij bezat volkomen legaal twee automatische Glock-pisto- len en een .357 Magnum. De politie deed antecedentenon derzoek, zoals bij alle aanvragers van vuurwapenvergunningen. Dum had geen strafblad en had nooit van zich doen spreken. Inwoners tekenen het condoleance-register in het stadhuis van Nanterre, waar portretten van vier slachtoffers van de schietpartij zijn opgesteld. Foto: AP/Franck Prevel „Hij slikte kalmeringsmidde len", vertelt zijn moeder op heel rustige toon. Haar Richard had een paar jaar rechten gestu deerd en ook even politicologie. Maar hij had nooit een baan ge vonden. Hij deed vrijwilligers werk, was penningmeester van de lokale afdeling van de Liga van de Rechten van de Mens. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar deed hij werk voor de Groenen. Het waren juist de mensen met wie Richard Dum regelmatig contact had die de eerste kogels kregen. Pascal Stemberg (31), leider van de Groenen in de raad. Dum schoot hem van twee meter in de mg. Daarna de volgende van de fractie. Vervol gens Louiza Benaki, de commu nistische wethouder van Kin- deizorg. Zeven magazijnen had Dum op zak. Veertig kogelhulzen werden gevonden. „Hij ging ijzig kalm te werk. Heel beheerst. Pas toen hij overmeesterd was, begon hij hysterisch te gillen: Dood me, dood me", vertelt Christian De- mercastel, raadslid van de Groe nen en huisarts. Hij overleefde omdat hij het debat wegens ver moeidheid voortijdig verliet. De details van de slachting hoorde hij van collega's. Demer- castel weet zeker dat Dum ei genlijk in de raadszaal al zelf moord wilde plegen. Hij wilde eerste een hoop mensen doden om iemand te zijn, denkt de huisarts. In de zieke geest van de moordenaar zou de politie hem hebben moeten dood schieten. Het zou verklaren waarom Dum pas ging schreeu wen toen hij werd ontwapend: 'Dood me, dood me'. Intussen wachten gemeente ambtenaren voor het stadhuis van Nanterre voor de condole ances. In de perken een zee van witte en roze tulpen, de Franse driekleur halfstok. Het gebouw is een typische bunker die je wel in meer communistische ge meenten ziet. Veel staal en glas en zelfs een slotgrachtachtige waterpartij. Niet genoeg om Dum tegen te houden. Drie tieners treuren om hun ge schiedenisleraar, Christian Bouthier, raadslid voor de com munisten. „Hij was de populair ste leraar van de school, deed alles voor ons. Hij had net een reis georganiseerd naar Portu gal. Die zal wel niet meer door gaan. We kunnen niet geloven wat er is gebeurd, hier in Nan terre", zegt een van de meisjes. Terwijl kopstukken uit de natio nale politiek af en aan reizen, leggen politieke commentatoren al een link naar de komende presidentsverkiezingen. Geweld en veiligheid zijn daarin hoofd thema's. Maar een ambtenaar schudt het hoofd: „Dit is het werk van een gek. Een waanzin nige heeft dit gedaan." 'Schietpartij Nanterre was goed gepland' De man die in het Franse Nanterre gisterochtend een bloedbad aanrichtte, had zijn actie welbewust gepland. Dat zegt het Franse openbaar mi nisterie. De 33-jarige Richard Dum schoot acht gemeenteraads leden dood in de voorstad van Parijs. Hij wordt aange klaagd wegens moord en po ging tot moord, zei aanklager Yves Bot gisteren in Nanterre. „Hij heeft niet in een mo ment van waanzin gehan deld". aldus de officier van justitie. Negentien gewonden liggen in ziekenhuizen, \ttptien van hen zijn er zeer slecnt aan toe. Verder waren 22 mensen zó ontdaan dat zij medische behandeling nodig hadden. Onder de doden, vier man nen en vier vrouwen, zijn vier communistische raadsleden, drie conservatieven en een raadslid voor de Groenen. Als reden voor de schietpartij vermoedt Bot 'een gevoel van persoonlijk falen' waarvoor de dader de samenleving en in het bijzonder de gemeente Nanterre verantwoordelijk zou houden. In deze stad is hij opgegroeid. Hij zou tever geefs hebben geprobeerd zich aan te sluiten bij de Groenen. Vandaag is Dum door een psychiater onderzocht en aan een rechter voorgeleid. Hulst bloedsporen van zowel een van de drie an dere slachtoffers als van Ben Salah zijn aangetrof fen, als het extreme uitgavenpatroon van Ben Sa lah na de moorden komen binnenkort uitvoerig aan de orde. Een tipje van de sluier wat betreft de uitgaven van de klusjesman werd gisteren eventjes door de offi cier opgelicht. Behalve de ring voor Sandrine schafte Ben Salah zich diezelfde zaterdag - de Ne derlandse slachtoffers waren toen anderhalve dag dood - een legertje schoenen aan voor zichzelf, voor Sandrine en voor haar zoontje Teddy. Ver volgens werd in een woonpaleis voor een niet ge ring bedrag meubilair gekocht en aan het eind van de rit zou ook nog een schuld van zo'n 5.000 francs aan een hasjleverancier zijn afgelost. Be taald met gloednieuwe bankbiljetten, hoogstwaar schijnlijk afkomstig uit geldautomaten die met de gestolen creditcards van de vermoorde Nederlan ders waren geplunderd. Sandrine had evenwel geen enkele twijfel. Welis waar heeft ze gebroken met Ben Salah maar hij zal toch haar vriend blijven. „Volgens mij is dit proces er alleen maar gekomen om een kleine hasjhan delaar achter de tralies te krijgen", vertelde ze niet zonder gevoel voor dramatiek toen ze zich in een laatste woord tot de jury wendde. Niet dat ze op hem blijft wachten overigens, mocht hij volgende week vrijdag worden veroordeeld. „Ik ben een nieuw leven begonnen, heb inmiddels weer een kindje en ik wil me nergens meer mee bemoeien." Als ze de zaal verlaat, kijkt ze niet op of om naar Ben Salah. Voor het eerst deze dagen zien de aanwezigen in de rechtszaal iets van een traan glinsteren in de ogen van de verdachte. Een Palestijnse kijkt naar haar leider Yasser Arafat tijdens diens toespraak via de Arabische satellietzender al-Jazeera. Zijn rede was niet te zien door de deelnemers van de top in Beiroet. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9