Goedkoper bellen naar mobieltjes ECONOMIE Libéma bouwt door aan nieuwe attractieparken installatiebedrijf claimt Kipling-tassen weer in Belgische handen KLM kiest voor Boeing én Airbus Staalindustrie schuilt Vendex koopt doe-het-zelf-keten Brico Nederland stopt achter EU-heffingen miljoenen van Laurus Brussel onderzoekt KPN-tarieven na klacht Philips-staking over breed front r minder geld in buitenland All-risk verzekering varken31 Belgen drinken minder bier brussel - België, het land met het grootste aantal biersoorten en kleine speciaalbrouwerijen ter wereld, laaft zich steeds minder aan die nationale trots. De bierconsumptie onder de zuiderburen is in twintig jaar tijd met ruim 25 procent ge daald tot 98,2 liter per hoofd van de bevolking in 2000. België staat daarmee wereldwijd op de zevende plaats, zo blijkt uit cij fers van het Nationaal Instituut voor de Statistiek in Brussel. De Tsjechen zijn momenteel de grootste bierliefhebbers, ge volgd door Duitsland, Ierland, Luxemburg. Oostenrijk en De nemarken. Strippenkaart niet in automaat utrecht - De strippenkaart keert voorlopig niet terug in de kaartjesautomaten van de Ne derlandse Spoorwegen. Wel be kijkt NS of reizigers een aantal zones voor bus, tram of metro kunnen koppelen aan het trein kaartje. Dat is de uitkomst van overleg met een aantal reizi gers- en ouderenorganisaties. De strippenkaart verdween vo rig jaar oktober uit de NS-auto- maten. Volgens de NS is er nog geen goede manier gevonden om de strippenkaart in de auto maat beter te beveiligen en braakschade te beperken. Verhuizing topper kost ruim zes ton Rotterdam - Bestuurslid Patrick Cescau van Unilever heeft vorig jaar een vergoeding van 662.126 euro gekregen voor zijn verhui zing van Londen naar Neder land. Dat blijkt uit het jaarver slag van het concern. Cescau is sinds begin vorig jaar directeur van de divisie Voedingsmidde len. Cescau ontving in totaal 2,6 miljoen euro aan salaris, ver goedingen en prestatiebelo ning. De Brit Niall FitzGerald verdient het meest: 3,1 miljoen euro. Anthony Burgmans, de voorzitter van de Nederlandse tak van Unilever, ontving 2,3 miljoen euro. Dochters groep Twenthe failliet den bosch - De rechtbank van Den Bosch heeft gisteren drie werkmaatschappijen van de Textielgroep Twenthe failliet verklaard. De rechter in Almelo heeft over een vierde onderdeel van de groep het faillissement uitgesproken. Het gaat om Swinkels en TGT Trading in Veldhoven, Watermolen in Hel mond en Summerset in het Twentse Weerselo. Het Boe- kelose Texoprint maakte be kend faillissement aan te vra gen. Daar komen 125 mensen op straat. Textielgroep Twenthe is onlangs failliet verklaard. Waarschijnlijk worden acht dochterbedrijven daarin mee gesleept. C A beboet voor uitverkoop düsseldorf - Kledingconcern C A is in Duitsland veroordeeld tot een boete van 1 miljoen eu ro omdat 184 winkels tegen de regels in bij de introductie van de euro 20 procent korting ge boden aan alle klanten. In janu ari verbood de rechter C&A al door te gaan met de actie om creditcardklanten eenvijfde minder in rekening te brengen. Het kledingconcern besloot daarop de uitverkoop tot alle klanten uit te breiden. C&A wilde daarmee de strenge Duit se regels voor kortingsacties aan de kaak stellen. Ernst koopt weer deel Andersen sydney - De accountantskanto ren van Arthur Andersen in Au stralië gaan op in die van con current Ernst Young. De fusie is een uitvloeisel van het schan daal rond het Amerikaanse energieconcern Enron, waar Andersen de boeken contro leerde. Daarna werd bekend dat de Andersen-vestigingen buiten de VS zouden gaan onderhan delen over een fusie met KP- MG. In Hongkong en China ko zen de Andersen-vestigingen echter voor Pricewaterhouse- Coopers, terwijl de kantoren in Rusland willen samengaan met Ernst Young. Minder groei van Rabo in landbouw utrecht - De Rabobank is vorig jaar minder gegroeid in de landbouw dan de jaren ervoor. De bank meldde woensdag dat de agrarische kredieten 4,3 pro cent zijn toegenomen, tegen respectievelijk 6,4 en 10,1 pro cent in de twee voorgaande ja ren. De Rabobank ziet lage in vesteringen door varkens- en kippenboeren als een van de oorzaken van de afvlakkende groei. De Rabobank is de groot ste bank in de agrarische sector. Rond de jaarwisseling stond ruim 19 miljard euro uit bij boeren en tuinders. donderdag 28 MAART 2002 brussel/anp - Kipling is na bijna drie jaar weer Belgisch. De Ant werpse zakenman Tony Gram koopt het tassenmerk met het pluchen aapje terug van de in vesteringsmaatschappij van de Zwitserse bank UBS. Over de overnamesom houden de partij en de lippen stijf op elkaar. De Zwitsers hadden grootse plannen om binnen vijf jaar met Kipling, in 1986 begonnen met rugzakken maar intussen ook in schoenen, kleding en horloges, naar de beurs te gaan. Daarvoor moest het bedrijf, dat met zijn spullen vooral in België en Ne derland over de toonbank ging, ook groeien in Frankrijk, Duits land, Italië en overzee, in Noord- en Zuid-Amerika en het Verre Oosten. Maar die omzetgroei bleek ijdele hoop. Al in 1999, aldus De Belgi sche krant De Financieél-Econo- mische Tijd, halveerde de omzet van ruim 54,5 naar 24,5 miljoen euro en was er een nettoverlies van 4,9 miljoen euro. In 2000 herstelde de omzet zich tot 47 miljoen euro, maar liep het ver lies op tot 11,8 miljoen euro. De schuldenberg groeide aan tot bijna 32 miljoen euro. Sanering was onvermijdelijk. Vorig jaar vloog een kwart van het perso neel de laan uit, zo'n honderd mensen behielden hun baan. Gram, die in 1992 in Kipling stapte toen het bedrijf door zijn sterke groei financieel krap zat, is opnieuw redder in nood. Hij speelt kennelijk graag die rol. Gram was ook bij het inmiddels failliete spraaktechnologiebe- drijf Lemout Hauspie in beeld als potentiële redder. Volgens De Morgen wil hij met het oorspronkelijk Franse Delsey en Rodella, merken die hij in handen heeft gekregen, verkoop en materiaalaankoop bundelen. Kipling heeft weinig last van hoge Europese lonen: het bedrijf laat zijn collectie as sembleren in China. den haag/brussel/gpd-anp - Bellen met een vast telefoontoe stel naar een mobiele telefoon wordt goedkoper. Vanaf i mei kunnen de kosten voor de consu ment met zo'n io eurocent per minuut omlaag. Dat blijkt uit de nieuwe regels voor de telecom- branche die toezichthouder Opta vandaag bekend maakte. Vorig jaar liet de Opta al weten met nieuwe regels te komen voor telefoonmaatschappijen. Die kunnen tot nu toe rekenen wat ze willen voor gesprekken van vast naar mobiel. Er zijn na melijk nog geen regels voor ge sprekstarieven tussen verschil lende netwerken. De Opta wil dat de prijs die de klant betaalt in een redelijke verhouding wordt gebracht met de kosten die de bedrijven moeten maken. De toezichthouder schat dat alle Nederlandse bellers samen jaar lijks zo'n 250 miljoen euro teveel betalen voor het bellen van vast naar mobiel. De beslissing komt exact op het moment dat ook de Europese Commissie de kosten van het bellen vanaf een vast netwerk naar een mobieltje aan de kaak stelt Gisteren maakte Eurocommis saris Monti (concurrentiebeleid) bekend een onderzoek in te stel len naar de prijzen die KPN be rekent voor het bellen van vast naar mobiel. De commissie ver moedt dat KPN misbruik maakt van zijn monopoliepositie op het vaste netwerk. Monti komt in actie tegen KPN na een klacht van MCI World- corn dat in Europa voet aan de grond probeert te krijgen. Het Amerikaanse concern' diende vergelijkbare klachten in tegen maatschappijen in Duitsland en Zweden. In Duitsland zijn de ta rieven inmiddels gehalveerd en is de klacht ingetrokken. In Zweden heeft de Zweedse mededingingsautoriteit de zaak in behandeling. In Nederland botste Worldcom op de over heersende positie van KPN. Vol gens MCI Worldcom berekent KPN voor gesprekken tussen vaste en mobiele toestellen af- wikkelingskosten die tien keer" hoger liggen dan bij gesprekken tussen twee vaste lijnen. „HelH komt niet op je rekening maar je betaalt het wel, en je betaal I' veel", zo drukte een woordvoer der van Monti het gisteren uit De klacht van MCI Worldcom betrof ook Libertel. Over een11 mogelijk onderzoek naar dep' kosten die Libertel berekent, is nog geen besluit genomen. Voor de Europese Commissie is de klacht tegen KPN een testca se. Hoge afwikkelingskosten ko men in heel Europa voor en een woordvoerder sluit niet uit dal er in andere landen soortgelijke onderzoeken zullen volgen. KPN zegt het 'onterecht' te vin#' den dat Brussel 'deze Neder landse zaak' eruit heeft gepikt omdat de KPN-tarieven de laag ste zijn van Nederland en bin nen de Europese Unie niet uit zonderlijk hoog. Het bedrij krijgt twee maanden om te rea geren, voordat Monti zijn stand punt bepaalt. eindhoven - Bij twaalf vestigingen van elek tronicaconcern Philips is vanochtend het werk geheel of gedeeltelijk neergelegd. Volgens de vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Bedrij- venbond lagen fabrieken in Eindhoven, Win schoten, Winterswijk, Oss, Roosendaal, Drachten, Hoorn en Stadskanaal volledig stil. In Nijmegen en Acht bij Eindhoven staakten respectievelijk 150 en 60 werknemers. Om half twaalf begonnen werkonderbrekingen in nog eens elf van de dertig vestigingen. De vakbonden eisen 3,5 procent meer Toon in de nieuwe CAO, terwijl Philips niet verder wil gaan dan 2,5 procent. „Een groot deel van de productie ligt stil, precies zoals gepland", meldde de woordvoerster van FNV Bondge noten. Ook de CNV Bedrijvenbond was heel tevreden over de stakingsbereidheid: „Het gaat volgens verwachting". De Unie en de be- drijfsbond VHPP doen niet mee. De Unie heeft al een akkoord gesloten voor middel baar en hoger personeel; De VHPP mag statu tair niet staken. Als Philips niet reageert op de protesten verwachten de bonden snel nieuwe acties. Een ultimatum om gisteravond voor tien uur te reageren liet de Phlips-directie passeren. Op de foto: het uitdelen van petjes, sjaals en t-shirts bij het begin van de actie in Drachten. Foto: GPD/Niels Westra door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM gaat elf toestellen bij het Amerikaanse Boeing bestellen om een deel van de intercontinentale vloot te vervangen. Op termijn wil de luchtvaartmaatschappij ook nieuwe vlieg tuigen van het Europese Airbus. De KLM breekt daarmee met het beleid om alleen Boeings te ko pen. De KLM gaat de komende jaren twaalf oudere Boeings 747 vervangen. Daarvoor in de plaats ko men acht toestellen van het type 777. Dit tweemo- torig toestel met circa driehonderd zitplaatsen zal worden ingezet voor intercontinentale vluchten. Daarnaast koopt de KLM drie speciale vrachtuit voeringen van de 747. De eerste Boeing 777 wordt eind volgend jaar af geleverd. Uiterlijk eind 2004 moeten alle oudere Jumbo's zijn verdwenen. Over de motorenkeuze wordt nog met diverse fabrikanten onderhandeld r I De KLM wil niet zeggen hoeveel geld er met de or h der is gemoeid, maar het gaat vermoedelijk on'a een bedrag tussen de een en twee miljard euro. In de toekomst wil de KLM behalve meer 777' ook de A330 van Airbus aanschaffen. Een combi m natie van die twee types moet in de plaats kome k van tien MDll's en twaalf Boeings 767. Het i»s< voor het eerst sinds lange tijd dat de KLM wee D met Airbus in zee gaat. Halverwege de jaren ne d gentig stootte de vliegmaatschappij de Airbu's< A310 af omdat daarmee verdere bestemminge h niet optimaal konden worden bediend. m De KLM verwacht de operationele kosten door d 'a vlootvemieuwing te kunnen verlagen. De nieuw;n vliegtuigen hebben minder onderhoud nodig e M verbruiken minder brandstof. Ook maken d vliegtuigen minder lawaai. Dit aspect is mede va belang voor de groeimogelijkheden op Schiphol. Optiekzaken Hans Anders in de etalage gezet brussel/gpd - Om de Europese staalindustrie te beschermen, wordt de invoer van staalpro- ducten naar de EU vanaf van daag duurder. De komende 200 dagen gelden importtarieven van 14,9 tot 26 procent op staal uit landen buiten de EU, met uitzondering van producten uit ontwikkelingslanden. De heffing geldt alleen voor de staalinvoer die boven het niveau van vorig jaar ligt. De maatregel die de Europese Commissie gisteren afkondigde moet de Europese industrie be schermen tegen de gevolgen van Amerikaans beleid. De VS beveiligen hun verouderde staalindustrie met heffingen tot 30 procent op staal uit het bui tenland, dat niet meer interes sant is voor Amerikaanse afne mers. Dat belemmert de Euro pese uitvoer naar de VS, maar heeft tot gevolg dat andere lan den hun staal proberen te dum pen in de Europa. Eurocommis saris Lamy schat die ongewens te invoer op 15 miljoen ton. Om te voorkomen dat de Euro pese staalindustrie daardoor kopje-onder gaat, wordt de in voer van staal naar de EU via heffingen onaantrekkelijk ge maakt. Volgens Lamy is er geen sprake van protectionisme. De maatregelen gelden voor een beperkte periode, ze zijn nauw keurig afgestemd met de We reldhandelsorganisatie WTO, en ze worden onmiddellijk opgehe ven zodra de VS de koers wijzigt. Commissievoorzitter Prodi deed gisteren een dwingend beroep op president Bush om zo snel mogelijk een einde te maken aan de staaloorlog. Dat is vol gens hem alleen mogelijk wan neer de VS net als Europa zijn staalindustrie saneert. „Ik weet hoe het voelt wanneer werkne mers massaal de straat op gaan om te demonstreren. Maar ik weet ook dat impopulaire en in grijpende maatregelen soms het enige juiste antwoord zijn", al dus Prodi. amsterdam/gpd-anp - Vendex KBB wordt de grootste speler op de Belgische doe-het-zelf markt. Het warenhuisconcern nam de keten Brico Belgium over voor 505 miljoen euro. Voor de koop is nog wel toestemming nodig van de Europese mededingings autoriteiten. Brico heeft 97 vestigingen in België en een groot aantal win kels in Frankrijk, Spanje en Por tugal. Vendex KBB vindt echter alleen de Belgische vestigingen interessant. De overige winkels worden zo snel mogelijk door verkocht aan de Franse onder neming Leroy Merlin. Ook voor die overname (ter waarde van 342 miljoen euro) moet Brussel eerst groen licht geven. In Nederland is Vendex KBB al actief op de doe-het-zelf-markt onder de namen Praxis en For- mido. Daarvan bestaan meer dan 200 vestigingen die samen 737 miljoen euro omzetten. Met Brico erbij rekent Vendex KBB op een totale netto-omzet van Doe-het-zelf keten Brico heeft in België 97 vestigingen. Foto: GPD/Capital Photos boven de miljard euro van de doe-het-zelf-poot. Twee jaar geleden maakte het warenhuisconcern al bekend actiever te willen worden in de doe-het-zelf-sector. Daarvoor werden toen de Nederlandse Marktkauf-vestigingen ovemo- men en omgebouwd tot Mega Praxis. Brico blijft gewoon be staan onder zijn eigen naam. Tegelijkertijd kondigde Vendex KBB aan de Hans Anders-op- tiekgroep in de verkoop te doen. Het concern spreekt al geruime tijd met een aantal partijen over een overname. Bij de groep wer ken bijna 1500 mensen. Voor hen zal de verkoop geen gevol gen hebben, aldus Vendex KBB. De optiekgroep kent twee for mules. Hans Anders is met 224 winkels een van de grotere opti- ciëns van Nederland en is met twintig filialen ook in België aanwezig. De zaken zijn actief in het lageprijsassortiment. Het Huis Opticiens is een keten aan de bovenkant van de markt en heeft 137 vestigingen. Koninklijke Vendex KBB heeft tal van warenhuizen en speci aalzaken. De onderneming ex ploiteert 27 bekende winkelfor mules met meer dan 2500 vesti gingen in zeven landen. Samen zijn ze goed voor een netto-om zet van 4,6 miljard euro. Beken de formules zijn Prenatal, Kijkshop, Hema, V&D, It's, De Bijenkorf en Perry Sport. 'i| n den haag/gpd - Nederlandsik beleggers en bedrijven hebbe is vorig jaar 39 procent minder g( .'ei investeerd in het buitenland da in 2000. Vooral Duitsland e dc Groot-Brittannië raakten uit cid gratie. Naar Duitsland stroomt oe 2,8 miljard euro, tegen 7,8 minj jard euro in het jaar daarvoor. Dit blijkt uit cijfers van De Ni derlandsche Bank. In een rader port wordt dit toegeschreve aan de verslechtering van (J wereldeconomie. De VS bleve de belangrijkste ontvanger va|f Nederlands investeringskapita; Vorig jaar ging het om 23,6 mi >1 jard euro, 11 miljard mind [is dan in 2000. Wel trok de inve 'ai teringsstroom in de richting v< li de VS weer aan in de maandejiei na 11 september. Nederland bleef vorig jaar evtj23 populair voor buitenlandse iiira vesteerders als in 2000. In onei land werd vorig jaar voor 62 en miljard euro geïnvesteerd vani ro het buitenland. Een fractie lag )n dan een jaar eerder. ph 'Als je een thema goed claimt heb je nauwelijks concurrentie' door Kees Bechtold rosmalen - Dirk Lips breidt zijn vrijetijds- en beurzenconcern Li béma gestaag uit. Begonnen in 1982 met de overname van het Autotron van zijn vader, biedt Lips inmiddels op zestien plekken verstrooiing aan de recreërende mens. Vele malen is Dirk Lips vanuit landen als Duitsland, Polen en Spanje al benaderd om partner te zijn in het op poten zetten van thema- en attractieparken. Aanbiedingen die de directeur- grootaandeelhouder van Libé ma neerlegt op het stapeltje 'geen interesse'. Voorlopig biedt Nederland nog voldoende uitdaging. Momen teel heeft Libéma vier projecten onder handen: de aanleg van een Europees dierenpark bij Eindhoven, de bouw van een omnisportcentrum bij Apel doorn met een overdekte aüe- tiek- en wielerbaan en een kan torencomplex van 12.000 vier kante meter én een megabio scoop, de ontwikkeling van de oude marinebasis in Den Helder en een kantoor- en congrescen trum bij de Groenoordhallen - eigendom van Libéma- in Lei den. „We zijn daar in gesprek met een hotel dat 128 kamers wil hebben." Met de laatste drie projecten slaat Libéma een nieuwe weg in. „De markt is aan het veranderen. Wij zien steeds meer vraag naar de combinatie van wonen, winkelen, congres ruimte en leisure (vrijetijdsbe steding, red.). Nederland puilt uit van de at tractieparken en themaparken voor de recreërende mens. En allemaal azen ze op het budget dat de Nederlander jaarlijks uit trekt voor uitstapjes. Hoe meer attracties, hoe dunner de spoe ling. Toch bouwt Lips lustig door, terwijl sommige -zoals at tractiepark Hellendoom- een noodlijdend bestaan leiden. Lips zal nooit een ridepark be ginnen, een park met achtbanen en andere rollende attracties. Als je een thema goed claimt, heb je nauwelijks concurrentie. Iemand kan niet zomaar een dierentuin beginnen of een col lectie auto's zoals wij die in het Autotron hebben staan. Je kunt wel een grote achtbaan kopen. Thema- en educatieve parken hebben een unieke marktposi tie, die zich onderscheidt van de rest van het aanbod. Ze zijn veel moeilijker kopieerbaar, de toe tredingsdrempel is hoog. Van daar dat De Efteling weer terug- mam Dirk Lips. Foto: GPD/Marc Bolsius keert naar zijn oorsprong, een sprookjespark. Ik zie geen ein digheid in deze markt." Lips zorgt er voor dat verblijfs- en dagrecreatie hand in hand gaan, zodat hij verzekerd is van gasten voor zijn parken. „De koppeling van bungalowparken en campings met huurtenten en -huurcaravans aan dagrecreatie is een uniek selling point." In 2000 bezochten 1,41 miljoen mensen de themaparken van Li béma en waren er 880.000 over nachtingen op de diverse cam pings in de buurt van die par ken. Lips bedenkt de concepten van de themaparken allemaal zelf. „We ontwerpen alles, ma ken de bouwtekening, doen het bouwmanagement en hebben een eigen dienst bouw en on derhoud." Naast themaparken, bungalow parken en campings zijn beur zen en evenementen de pijlers onder Libéma. „Per jaar worden er honderden beurzen in onze hallen gehouden: veertig pro cent organiseren we zelf. De af gelopen jaren hebben we met beurzen en evenementen top gescoord." Die beurzen waren in 2000 goed voor 2,3 miljoen bezoekers. „Wij zitten sterk in regiogerichte beurzen, daar zit groei in. Mensen rijden niet graag naar Amsterdam voor een ruil- of antiekbeurs." In de Bra banthallen is 200 dagen per jaar wat te doen, het Autotron is met 135 dagen 'vol bezet'. De beurzen verzachten de pijn van het verlies van de veemark ten, waar een eind aan werd ge maakt op last van minister Brinkhorst (landbouw). „De mkz-crisis van het afgelo pen jaar heeft vijf tot zes pro cent van onze omzet (ruim 50 miljoen euro) gekost. Anders hadden we een topjaar gehad. Het kostte 128 mensen hun ar beidscontract, bijna allemaal parttimers. Dat heeft me wel pijn gedaan/' breda/gpd - Supermarktconcern Laurus komt niet uit onder een miljoenenclaim van het Bredase SF Lichttechniek. Dit bedrijf be gon een jaar geleden aan de ombouw van winkels in de Kon- mar-huisstijl. Laurus kwam daarvan snel terug en probeert zich onder de bestelling van gi gantische partijen lampen uit te worstelen. SF Lichttechniek is al tien jaar de huisinstallateur in de Laurus- winkels Super de Boer, Edah en Konmar. Toen Laurus medio 2000 besloot de winkels in snel tempo om te bouwen tot Kon mars mocht SF twee demon stratiewinkels op Schiphol in het licht zetten. Uiteindelijk zouden de Bredanaars voor «(ei winkels verlichting leveren. In eerste aanleg werd voor bijl 11 8,5 miljoen euro besteld, waaer van ongeveer zestig procent geleverd. Volgens Laurus is geen sprake van effectieve b lie stellingen, maar van een nog na vrijblijvende 'raamovereei komst'. Bovendien zouden bvc stellingen bij Laurus door ei[ev onbevoegde zijn getekend. De Bredase firma liet bij de bal voor vier miljoen euro beslen leggen op de rekening van La vei rus. Opheffing van dit besl ef wees de rechter af. Voor de I e SF aanwezige voorraad moet h td; concern met 1,3 miljoen euü over de brug komen. tilburg/gpd - Varkenshouders kunnen binnenkort hun varkens all-risk verzekeren tegen de ge volgen van dierziekten. Daar voor wordt de onderlinge verze keringsmaatschappij Porcopol opgericht. Rabo-dochter Inter polis fungeert als herverzeke raar. Zo'n verzekering is urgent nu varkensboeren die naar Duitsland exporteren moeten stoppen met het vaccineren te gen de ziekte van Aujezky. De verzekering is voorts voor het af dekken van risico's bij calan e 1 teiten als mkz en varkenspem, De overheid stond daar in fijn verleden garant voor, maar trekt zich steeds verder terug. Directe schade wordt vergo via het diergezondheidsfon< dat boeren zelf verplicht vullf Tot vorig jaar stak de varkei houderij daarin 230 miljoen e ro. Maar voor vervolgschade e 1 leegstand van stallen en kost n\ voor noodhuisvesting geldt (De nietsn fei f n

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8