'NS niet in de verkoop' BINNENLAND 2 'Schreeuwen haalt geen donder uit' Amsterdam Centraal blijkt vuil en onveilig 'Werkplekken basisschool niet ergonomisch genoeg' Kamer wil zekerheid voor spoor Touwtje-springen voor het hart Deetman wordt moe van vragen Leefbaar Den Haag Kamer is ongeduldig over modernisering verkiezingen ak-Baybasin et heropend' iidam - De advocaten r Schut en Van der Plas en gisteren het Bossche htshof gevraagd om een [zoek naar onregelmatig- lin de strafzaak tegen Hu- Baybasin, mede-oprichter et Koerdisch parlement in gschap. De man is vorig et twintig jaar cel veroor- voor huurmoorden, gijze- i en drugshandel. In de [ouden telefoongesprek- lie een groot deel van het tegen Baybasin vormen, geluisterd. Ook zou aan- Kolkert dubieuze verta- van de gesprekken heb- ibruikt. Baybasin's „Maak- oud" was in werkelijk- ,Bel hem op". De zaak voortgezet op 11 april. egatie mijdt Iden-Oosten ht - Het bezoek van een landse delegatie aan Isra- le Palestijnse gebieden is st. De organisatie ziet van s af vanwege de ge weids- tie in de regio. De Neder- [S, onder wie FNV-voor- Lodewijk de Waal, zouden jn vetrekken. Het bezoek in initiatief van hulporga- is en vredesbewegingen, s bedoeld om de campag- ïited Civilians for Peace' lersteunen. In dat kader ven Nederlandse burger- emers in de regio. HSL-kaartje t nog niet vast ag - De Tweede Kamer t voorlopig geen maxi- irijs voor kaartjes van de lelheidslijn (HSL), die Amsterdam en Parijs jden. Minister Netelen- n verkeer noemde het 'dwaas' om de prijs natig laag te houden, om- reizigers uit de gewone ou trekken. De politiek iter ook niet dat de kaart- luur worden, en beloont ruikers van de lijn (NS en net een jaarlijkse korting miljoen op het gebruik ils het HSL-kaartje maxi- 5 procent duurder wordt n gewoon kaartje. tie lost eerste •beroving op lder - De politie heeft n de allereerste eurobe- ooit opgelost. In Den is een 31-jarige man louden die heeft bekend nuari in zijn woonplaats pinautomaat een plaats onder bedreiging van urwapen 100 euro afhan- lebben gemaakt. De ie ook een gewapende op een snackbar pleeg- andaag voorgeleid aan :ier van justitie. erzoek naar Van der Valks Vught, Gilze-Rijen en >nk gaan samen de drie r Valkmotels in deze ge in onderzoeken. Ze len daarvoor gezamen- extem bureau in. Het oek begint komende )irecte aanleiding is het in van een parkeerdek Van der Valkmotel in de drie Brabantse Van cs wordt speciaal geke- ir de gebruikte vloerde- zijn geruchten dat het concern bij meer motels leggen van de vloeren .ydelijk materiaal heeft le t. t haalt uit huisartsen g - Minister Borst van zondheid heeft gisteren iveede Kamer uitgehaald huisartsen die actie wil- ren voor een betere ver- van de onregelmatige n. De artsen krijgen ar al twee maal zoveel als voorheen, terwijl zij uren buiten kantoor leven te werken, aldus )e bewindsvrouw zou '.onder teleurstellend' als de acties, die op 1 ju- nen met het weigeren regelmatige diensten, m. „Er is geen reden te aldus Borst. rheid steunt lisindustrie Vier ministeries zamenlijk 805 miljoen resteren in de kennisin- Dat schrijft minister ia aan de Tweede Ka lt geld komt uit het iconomische Structuur- ring. Behalve Economi- ken doen de ministeries 9M, landbouw en on- mee. Het is de derde in- ïgsronde. In 1994 werd ig ïiljoen en in 1998 211 euro beschikbaar ge- e ministeries willen het iteden aan wetenschap- I iderzoek en aan an net- die inspelen op de ïappelijke behoefte aan donderdag 28 MAART 2002 door Thea van Beek Amsterdam - Een doordringende hasjwalm drijft door de hal van station Amsterdam Centraal. De lucht wordt ge produceerd door een groepje zéér aanwe zige mannen. Behangen met goud, in ge zelschap van een uit de kluiten gewassen herdershond en met een blik van 'zeg er eens wat van' bekijken ze de komende en gaande reiziger. Welkom in de Nederland se hoofdstad. Het station kreeg van de ANWB en haar zusterclubs het dubieuze predikaat het op één na slechtste station van Europa te zijn. Alleen het Franse Lille bracht het er nog iets beroerder van af. Van de 23 onderzochte grote treinstations in negen Europese landen, kwamen vooral die in Duitsland goed uit de bus. Vijf van de ze ven onderzochte stations kregen daar een ruime voldoende. Het Hauptbahn- hof van Frankfurt is het beste van Euro pa. In Nederland werden Amsterdam Cen traal en Utrecht Centraal onderzocht. Utrecht haalde met een veertiende plaats een voldoende. Er werd onder meer beoordeeld op veiligheid, comfort, service, informatie en hygiëne. Het sta tion en de omgeving van Amsterdam Centraal zijn vies en rommelig, luidt het oordeel. Voor een deel komt dit omdat het station wordt verbouwd. Buiten staan aan de bouwhekken fietsen vastge klonken. Erboven een waarschuwings bordje dat fietsen worden verwijderd. Ze staan er al zo lang. Het station is een ideale plek voor een scala aan dubieuze figuren. Zwervers, junks, dealers, zakkenrollers en alcoho listen hangen er rond en lopen er hun rondjes. Ook in de ANWB-test wordt het grote aantal verslaafden en zwervers als groot minpunt genoemd. Ondanks de aanwezigheid van veiligheidspersoneel is de situatie er vooral 's avonds bedrei gend. Een van de vrouwelijke testers er voer dat zelf. Tijdens haar onderzoek werd zij diverse keren door daklozen aangeklampt. Berucht is de oostzijde van het station, waar nog een opknapbeurt moet plaats vinden. Zoals in de hal met NS-loketten. Dit is het domein van vooral Antilliaanse dealers en verslaafden. Verscholen ach ter de vierkante pilaren hebben zij hun vaste plek. Veel reizigers ervaren de situ atie als bedreigend. „Ik kom hier niet graag", zegt een forens uit Haarlem. „Je moet hier voortdurend op je hoede zijn. Soms is het wat minder. Dan heeft de politie ze weer opgejaagd. Maar een paar uur later begint het hele spelletje op nieuw." Punt van kritiek is ook de afwezigheid van openbare en overdekte zitruimte. Met uitzondering van de winderige per rons is nergens een bankje te vinden. De onderzoekers vermoeden dat de NS daarvoor bewust hebben gekozen, om zo de vele zwervers geen vaste plek te geven. De Spoorwegen zelf geven overi gens geen commentaar. Die willen het onderzoek eerst 'zorgvuldig bestuderen'. breda/gpd - Leerlingen op ba sisscholen lopen gezondheidsri sico's omdat hun werkplekken vaak niet deugen. Scholen heb ben daarvoor te weinig aan dacht. Dit zijn de voorlopige re sultaten van het onderzoek 'RSI en kinderen' van het ergono misch adviesbureau Ergo 2000 in Breda, in samenwerking met de afdeling Bewegingsweten schappen van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Het rapport wordt later dit jaar gepresenteerd. Nu al is duidelijk dat werkplekken voor leerlingen op basisscholen over het alge meen slecht zijn ingericht. Vooral de ergonomie van com puterwerkplekken is ver onder de maat. Beeldschermen en stoelen staan te hoog of te laag, de muis is te groot voor kinder handen, en computers staan vaak te dicht op elkaar. Ergonoom Henk Knibbeler deed afgelopen twee jaar onderzoek onder 1.235 kinderen op twaalf basisscholen in Breda en omge ving. Een van de scholen was de Bredase basisschool De Griffi oen. Knibbeler: „Op de gang staat een batterij computers te gen het licht in, zodat de kinde ren klagen over pijn aan hun ogen door teveel reflectie. De monitoren staan allemaal te hoog, en de kinderen zitten er veel te dicht bij. Er staan twee computers op een tafel van een meter. Voor de muismat is geen plaats." Omdat stoelen en tafels niet aangepast zijn aan de lengte van kinderen, lopen ze het risico een verkeerde werkhouding te ont wikkelen, zegt de ergonoom. „Als ze 7 zijn is dat nog niet erg, maar als ze 15 zijn, komen de klachten. Een verkeerde hou ding is later heel moeilijk te cor rigeren." den haag - Staatssecretaris Margo Vliegenthart zet haar beste beentje voor tijdens het elastieken op het plein van de Willem de Zwijgerschool in Den Haag. De bewinds vrouw van verkeer- en waterstaat reikte gisteren op de Junior Hartdag de eerste zogenoemde Pauze Beweeg Pak ketten uit aan de leerlingen. De Nederlandse Hartstich ting ontwikkelde de spelpakketten voor het basisonder wijs om beweging te stimuleren tijdens de pauzes en het overblijven. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Het reizigersver- voer over het spoor mag nooit in handen van een private partij ko men. Bij de behandeling gisteren van twee wetten die het spoor vervoer in de toekomst regelen, bleek een meerderheid in de Tweede Kamer dit vast te willen leggen. Het is de bedoeling dat de Ne derlandse Spoorwegen tot 2015 een zogenaamde concessie krij gen om van het spoor gebruik te mogen maken. Nadat deze overeenkomst afge lopen is, zouden theoretisch an dere partijen die rol kunnen in vullen. De Kamer eist dat dan het com plete personeel en materieel worden overgenomen, en dat de staat de aandelen in handen houdt. Het gaat dan in feite al leen om vervanging van het ma nagement van het spoorbedrijf. Opvallend was ook dat PvdA, WD en CDA vinden dat sta tions, gebouwen en grond rond om het spoor in handen van het Rijk moeten komen. Dit zou praktischer zijn bij bij voorbeeld de ontwikkeling van stationsgebieden. De rol van NS Vastgoed, dat de gebouwen en grond nu beheert, zou dan zijn uitgespeeld. Nog onduidelijk is of ook het bedrijf dat het spoor gaat behe ren in overheidshanden moet komen. Verkeersminister Nete lenbos stelde dit aanvankelijk voor, maar wil nu van Railinffa- beheer een NV maken. De Kamer heeft grote vraagte kens bij deze ommezwaai. En kele fracties dreigen zelfs de wetten niet te steunen als de minister zich niet bedenkt. Alle fracties lieten weten de noodzaak van de nieuwe spoor wegwet en concessiewet in te zien, omdat de relatie tussen NS en overheid hiermee in de toe komst eindelijk goed geregeld is. Algemene kritiek was dat de mi nister van verkeer niet genoeg verantwoordelijkheid krijgt in de voorstellen van het kabinet. Door amendementen zal de Ka mer de (toekomstige) bewinds persoon daarom verantwoorde lijk stellen voor de basiskwaliteit van het spoorvervoer, het be heer van de rails en bijvoorbeeld de kans op een zitplaats en ver tragingen. Netelenbos komt vandaag aan het woord. den haag/anp - Het Haagse col lege van burgemeester en wet houders heeft geen zin meer om dagelijks terugkerende vragen van Leefbaar Den Haag te be antwoorden. Nog geen maand na de raadsverldezingen heeft burgemeester Deetman beslo ten de negen wagen die een fractielid elke dag stelt, niet meer te beantwoorden. Leefbaar Den Haag is de raad binnengekomen dankzij de term 'Leefbaar', en heeft niets te maken met de grote 'leefbaar- stroming' die ondermeer in de gemeenteraden van Utrecht en Hilversum is vertegenwoordigd. Leefbaar Den Haag heeft geen campagne gevoerd of een pro gramma samengesteld. Vragen als 'Heeft het college gis teren de Haagsche Courant ge lezen?' en 'Stond er nog wat bij zonders in?' zijn inmiddels aan de orde van de dag. Het lijstje gaat door met de vraag 'Stond er nog iets in waarover schriftelijke vragen kunnen worden gesteld? Dit rijtje herhaalt zich voor de regionale radiozender Radio West. Het college stuurt de vragen in het vervolg per kerende post te rug aan Leefbaar Den Haag. De eerste 75 schriftelijke vragen die de fractie vlak na de installatie van de nieuwe gemeenteraad stelde, zijn nog wel beantwoord. Met de negen dagelijkse vragen gebeurt dat niet, want die zijn niet meer relevant als ze al een keer zijn beantwoord, aldus een gemeentewoordvoerder. Voorzitter Jozef Labuche kan niet zeggen waarom fractielid Michel Dufresne deze vragen steeds stelt. „Het zijn zijn vra gen, niet die van de fractie." La buche vindt het dan ook verve lend dat Deetman de hele frac tie aanspreekt. Dufresne zelf was voor een toelichting onbe reikbaar. De fractie praat nog deze week over de kwestie. „Want zo wordt het niet Leef baar Den Haag, maar Onwerk baar Den Haag", aldus Labuche. Gemengde gevoelens over voorstel verplichte opvoedcursus den haag/anp - PvdA en WD willen dat het kabinet haast maakt met onderzoek naar mo gelijkheden om het stemmen bij veridezingen te moderniseren. Experimenten om burgers zelf te laten bepalen in welke stad of in welk stembureau ze hun stem willen uitbrengen, zouden liefst volgend jaar of in 2004 al moe ten worden gehouden. Het kabinet moet volgens de partijen ook onderzoeken of burgers kunnen stemmen per telefoon, e-mail of brief. De par tijen hamerden hier gisteren op tijdens een overleg in de Tweede Kamer met de ministers Van Boxtel (ICT) en De Vries van binnenlandse zaken. De twee ministers hebben de voorbereiding van de experi menten tijdelijk stopgezet. Vol gens hen lijken de nieuwe ma nieren van stemmen op dit mo ment technisch te onbetrouw baar. De Vries en Van Boxtel zeggen de Kamer voor de zomer te laten weten of het zin heeft door te gaan met de voorberei ding van de experimenten. In de wet is vastgelegd de iden titeit van de stemmer niet her leidbaar mag zijn, wat bij een stem per e-mail of telefoon wel het geval is. Als mensen zouden mogen kie zen in welk stembureau ze gaan stemmen, moet kunnen worden gecontroleerd of ze stemgerech tigd zijn. Hiervoor ontbreekt op het moment geschikte appara tuur. Van Boxtel onderzoekt of er in het buitenland bruikbare appa ratuur beschikbaar is. door Harm Harkema en Carine Neefjes amsterdam-londen - „Bij het woord 'opvoedingscursus' word ik niet blij", zucht Willem Koops, hoogleraar ontwikkelingspsycho logie aan de Universiteit van Utrecht. „Het is weer zo typisch Nederlands. Ik zie het al helemaal voor me: adviesbureaus komen straks met 50 verschillende op voedingsmethodes. Dat wordt een chaos van goed bedoelde, maar slechte programma's. Daar hebben we niets aan." Koops reageert op de nota Jeugdcriminaliteit van staatsse cretaris Kalsbeek (justitie), die vandaag in het kabinet wordt besproken. De PvdA-bewinds- vrouw wil ouders van jonge kin deren die dreigen het slechte pad op te gaan, verplicht een opvoedingscursus laten volgen. Zodra een kind een licht vergrijp pleegt, en de kans op herhaling is groot, moeten ouders naar zo'n cursus. Werken ze niet mee, dan krijgen ze een boete. De staatssecretaris wil met deze nieuwe maatregel de jeugdcri minaliteit de kop indrukken. De daders worden steeds jonger, de gepleegde delicten steeds ge welddadiger. Hoogleraar Koops is gespeciali seerd in onderzoek naar agres sie en emotionele ontwikkeling bij kinderen en jongeren. Hij vindt het op zich een prima plan om crimineel gedrag te bestrij den door ouders te steunen bij het opvoeden. Nederland moet echter niet opnieuw het wiel gaan uitvinden, maar zich rich ten op internationaal beproefde methodes. „De bestaande op voedingsprogramma's in Ameri kaanse gezinnen zijn buitenge woon effectief', weet Koops. Het aantal kinderen dat op nieuw een delict pleegt, vermin dert er door. Maar wat leren ouders op zo'n cursus? Koops: „Ze moeten hun Illustratie: Wim Stevenhagen kinderen meer belonen dan straffen, daar draait het om. In gezinnen waar het misgaat, wordt vaak veel verbaal geweld gebruikt. Ik schets een huiselijke situatie: 'Kom aan tafel', brult vader. Kind weigert. 'Sodemieter dan maar op, ga naar je kamer', schreeuwt de man des huizes, nu nog harder. Zoonlief sluipt naar boven, en kijkt op bed naar misdaad- en pornofilms. Deze ouders moeten leren om ook het positieve gedrag van hun kind te benoemen. Altijd maar schreeuwen en straffen haalt geen donder uit. Dan heb je als kind toch ook geen zin om aan tafel te komen? Belonen van positief gedrag werkt wel en dat hoeft echt geen extra zakgeld te zijn. Een lekker toetje kan ook motiveren om wel met het gezin mee te eten. In Engeland bestaat de verplich te opvoedcursus al sinds 1998. Wie weigert, kan worden be straft met een boete tot 1.600 euro. De maatregel van premier Tony Blair veroorzaakte een storm van kritiek. Maatschappe lijke dienstverleners stelden dat ouders van criminele kinderen zelf vaak niet deugen. Verplicht een asociale vader tot een op voedcursus wegens wangedrag van zijn zoontje, en de kans is groot dat het Idnd nog meer klappen krijgt. Het is ook oneerlijk, stelden an dere hulpverleners. Asociale en onwillige ouders worden be dreigd met boetes, terwijl de méést asociale en onwillige ou ders (zoals junks en alcoholis ten) niet eens voor een cursus worden opgeroepen, omdat dat toch zinloos is of omdat ze in de gevangenis zitten. Toch heeft de dwangmaatregel van Blair verbluffende resulta ten opgeleverd. Projecdeider Mike Thomas van een opvoed cursus in Luton, een plaats net boven Londen, schetst het ver haal van een 13-jarige jongen die wegens herhaalde diefstal voor de rechter stond, en soms tot diep in de nacht op straat was. Hij lachte om het vooruit zicht dat hij gestraft zou wor den, maar was geschokt toen de rechter zijn moeder er bij betrok en haar naar de cursus stuurde. Moeder bleek van goede wil, maar kweet zich in haar on macht vooral veel schreeuwend en weinig luisterend van haar opvoedkundige taak. Op de cur sus heeft ze een paar simpele strategieën geleerd, en nu gaat het zowaar uitstekend. Het jon getje gaat weer gewoon naar school en met de drie jongere kinderen gaat het ook een stuk beter. Ook in Nederland bestaat veel verzet tegen de verplichting van de opvoedcursus. „Ouders met een stok er naar toe slaan en dan zeggen: 'Meneer, u voedt uw kind niet goed op', werkt niet. Dat roept alleen maar weerstand op", vertelt |0cha de Winter, hoogleraar pedagogiek aan de Universiteit van Utrecht. „Het is betuttelend, ouders wor den beschouwd als halve crimi nelen. Aandringen op een cur sus is prima, dwang gaat echt te ver." Dat vrije wil meer zoden aan de dijk zet, blijkt ook in Luton. Naast de 27 verplichte opvoed- cursussen die sinds 1998 door de rechter zijn opgelegd, meld den zich maar liefst ook 80 fa milies met kinderen in het cri minele circuit vrijwillig. Hulp verlener Thomas: „Tot nog toe konden deze mensen nergens terecht. De schooljuf, de huis arts en de maatschappelijk wer ker vonden dat opvoeding hun taak niet was. De grootste winst van die hele cursus is dat ouders met opvoedingsproblemen nu wél worden geholpen". por Nou opkja# g.UlT£M, klAAg ?I6 VFI&NIPJÊS VAM JÊ - 7je Weg ew Nr MO£T6N sTucegeM-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5