RIJN VEENSTREEK 'Met geen tien paarden Mooi Alkemade krijgen ze me hier wegi« t PvdA 'De bomen zijn monumentaal, maar het huis niet' Gemeente krijgt voor het eerst drie wethouders, Markt Carmenplein anders ingedeel R Ondernemersdag uitgesteld alphen aan den run - De Ka mer van Koophandel Rijnland heeft besloten de voorlichtings dag voor beginnende onderne mers te verplaatsen naar het najaar. De inloopdag op 1 juni, die de kamer gisteren aankon digde, gaat niet door. In het na jaar houdt de landelijke Kamer van Koophandel een soortgelij ke dag, waar de Rijnlandse af deling bij wil aansluiten. Daar over volgt later meer informa tie. Twee gewonden kop-staartbotsing hazerswoude-dorp - Bij een kop-staartbotsing op de Hooge- veenseweg in Hazerswoude- Dorp zijn gisterochtend twee gewonden gevallen. Een 28-ja- rige automobiliste uit Waddinx- veen remde te laat en reed ach terop de auto van de 36-jarige Boskoper. Door de klap beland de deze tegen de auto van een 54-jarige automobilist uit Bos koop. De Waddinxveense en de 36-jarige Boskoper raakten ge wond aan nek, rug en borst. Motorrijder gewond rijnsaterwoude - Een 30-jarige motorrijder uit Alphen aan den Rijn is gisterochtend op de pro vinciale weg N207 ingereden op een 29-jarige automobilist uit Alphen, die volgens de politie in een file probeerde te keren. De motorrijder is met onbeken de verwondingen overgebracht naar het LUMC in Leiden. Glazenwasser gewond na val alphen aan den run - Terwijl hij de ramen van een bedrijf aan de Handelsweg in Alphen aan den Rijn aan het boenen was, is een 31-jarige glazenwas ser gistermiddag van de trap gevallen. Met vermoedelijk een gebroken pols, arm en been is hij naar het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp gebracht. Politie pakt drie vechtersbazen op alphen aan den rijn - Na een vechtpartij gisteravond in een woning aan de Venusstraat in Alphen aan den Rijn is een 29- jarige Alphenaar gewond naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp gebracht. Na behande ling mocht hij mee naar het po litiebureau. De politie heeft be halve de 29-jarige Alphenaar ook een 27-jarige Alphense en een 30-jarige Hagenaar aange houden. Tijdens de onenigheid vielen klappen en werd met een mes bedreigd. Het drietal is in gesloten. jmkweker Hoogeveen woedend over bezwaren van minister Pronk Alphen wil overlast voor buurtbewoners beperken boskoop - De Boskoopse boomkweker Siem Hoogeveen staart verslagen voor zich uit. Hij kijkt naar het artikel waarin staat geschreven dat minister Pronk tegen de aanleg is van het kassengebied ten zuidoosten van Hazerswoude-Dorp. „Ik ben verbijsterd en uitermate teleur gesteld", zegt de aangeslagen kweker. „Zoiets is voor een sim pele man als ik niet te bevatten." De emotionele reactie komt een paar uur nadat Hoogeveen de jobstijding had gehoord. Door het bezwaar van minister Pronk staat de aanleg van een 180 hec tare groot kassengebied op losse schroeven. Miljoenen euro's heeft zijn bedrijf Klimplantkwe kerij Hoogeveen BV al gestoken in de bouwwerkzaamheden sinds januari dit jaar. Hooge veen kijkt nog maar eens naar het artikel en vervolgt met zach te stem en een gefronst voor hoofd: „Elke letter, komma en punt van de wet hebben we ge volgd", zegt Hoogeveen, die de grond kocht na uitgebreid over leg met de gemeente Rijnwou- de.Alle jarenlange en tijdro vende procedures zijn doorlo pen. Hoe kan Pronk er dan nu nog tegen ingaan? Dit kan toch niet? In wat voor wereld leven we dan?" Verdwaasd blijft de ondernemer zijn onbegrip met de woorden 'verbijsterend' en 'ongelooflijk' herhalen. Hoogeveen mag het dan allemaal niet meer begrij pen, zijn vasthoudendheid is er niet minder om. „Ze krijgen me hier met geen tien paarden meer weg", zegt hij strijdlustig. „We zijn al zo ver met de bouw. Vrijdag wordt het beton gestort voor de laadkuilen. Alle ordebe vestigingen zijn getekend en al het materiaal is in bestelling. Dit kunnen we niet meer terug draaien. Dat zou het einde van mijn bedrijf betekenen." Hoogeveen weigert al te spreken over juridische stappen. Want dit is nog te voorbarig. „Ik geloof niet dat Pronk het zo maar even kan bepalen. We gaan ook door met de bouw. Ik wil niet praten over schadeclaims, want zo ver zie ik het niet komen. Als dit wel gebeurt? Dan sta ik niet in voor de gevolgen." Hoogeveen vindt een streep door de bouwplannen niet al leen rampzalig voor zijn eigen bedrijf, maar ook voor de Siem Hooge veen in Bos koop ge spannen af of hij zijn be drijf in Ha- zerswoude mag afbou wen. „Het is een ramp voor de boomkwe kerij als de kassen op het PCT-ter- rein er niet komen." Foto: Eric Taal boomkwekerij in het algemeen. „We moeten vernieuwen en uit breiden om aan de wensen van de tijd te blijven voldoen. De kassen zijn daarom hard nodig. Het is een ramp voor de boom kwekerij als de kassen er niet komen. Als mondiaal centrum moeten we bijblijven." Het argument van Pronk dat de kassen het landschap in het Groene Hart teveel zouden aan tasten, valt bij Hoogeveen ook niet in goede aarde. „De kassen passen juist in het landschap", zegt hij met stemverheffing. „Na overleg met de gemeente Rijn- woude hebben we een groen- singel in het landschap aange bracht. De bassins worden aan het oog onttrokken. Is dat aan tasting van het landschap? Ze zeggen dat de kassen het land schap verglazen. Wat een onzin, minimaal 50 procent van het kassengebied moet groen blij ven. De stelling dat het milieu te erg wordt aangetast, slaat ook nergens op. De kassen zijn mi lieuvriendelijker dan de kassen die nu worden gebruikt." Voor Hoogeveen rest niets an ders dan afwachten. „De ko mende dagen zit ik op het punt je van mijn stoel om de ontwik kelingen te volgen. Laten we ho pen dat het gezonde verstand in deze zaak zegeviert." door Janneke Dijke alkemade - Mooi Alkemade vormt een college samen met de PvdA. Vaststaat dat Kees Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) en Frans Schoonderwoerd (PvdA) wethouder worden. Het is nog niet bekend welke kandidaat Mooi Alkemade als derde wet houder voordraagt. Dat maakte fractievoorzitter Niko van Brussel gisteravond tijdens en na afloop van de raadsvergadering bekend. Het besluit betekent het einde van twee tradities in Alkemade. Allereerst verdwijnt de coalitie van CDA en WD, die sinds 1978 samen aan de macht waren. Daarnaast had Alkemade, een gemeente met 14.000 inwoners, hooit eerder drie wethouders, maar altijd twee. Volgens Van Brussel past de PvdA het meest bij de verande ringscultuur die zijn partij voor staat. „De PvdA gaat daar het verst in, omdat zij oppositiepar tij was. De andere partijen blij ven zeggen dat ze het prima hebben gedaan, maar dat ze het alleen verkeerd hebben gecom municeerd. Daar zijn wij het niet mee eens." Daarnaast heeft het profiel voor een wethouder dat Mooi Al kemade voor ogen had meege speeld: initiatiefrijk, een leiden de rol willen spelen in de regio alphen aan den rijn - Na Veel overleg tussen de gemeente Al phen aan den Rijn, marktkoop lieden en buurtbewoners heeft de woensdagmarkt op het Car menplein sinds gisteren een an dere indeling. CDA-wethouder Groen in 't Wout presenteerde gisterochtend het resultaat van de onderhandelingen. Zo heeft de gemeente parkeer plaatsen veranderd en een paar bomen verwijderd om de nieu we indeling mogelijk te maken. Ook zitten er nu stormankers in de straat, waardoor marktkra- en een groot draagvlak hebben onder de bevolking. „De wet houder moet verandering wil len. Hij past niet op de winkel, maar zet in vier jaar iets neer." Aan dat profiel voldoet in elk ge val de eigen kandidaat Uit den Boogaard, meent Van Brussel. Of PvdA'er Schoonderwoerd, die al heel wat jaren raadslid is ook aan dat vernieuwende pro fiel voldoet, laat Van Brussel in het midden. Als je een coalitie wil met een partij, heb je af te wachten wie zij bieden. Volgens de PvdA zou hij in dat profiel passen. Wij hebben ons ook af gevraagd of dit een frisse ploeg zou zijn. Het verweer van de PvdA was: 'Wij zaten eerst in de oppositie, dus als we in het col lege komen is dat al vernieu wend'." Schoonderwoerd zegt daarop: „Ik ben misschien een oudgediende in de raad, maar ik neem wel een hoop ervaring mee." De twee aankomende wethou ders wilden gisteravond nog weinig kwijt over de verdeling van de taken, omdat ze dat sa men met de derde wethouder willen beslissen. Die derde wet houder is iemand die op de kieslijst staat, maar Van Brussel wordt het niet. Hij wil graag de raadsfractie aanvoeren. Als het aan Van Brussel ligt, houdt bur gemeester Meerburg niet auto matisch zijn portefeuille financi- men niet meer kunnen omwaai en. Volgens de wethouder is de marktindeling duidelijk verbe terd. „Het is nu meer een geslo ten geheel en het is vooral voor de bezoeker gezelliger gewor den", zei hij in zijn toespraak op de markt. De gemeente en de marktkooplieden namen de maatregel nadat meerdere buurtbewoners herhaaldelijk hadden geklaagd over de stank van enkele verkooppunten. De nieuwe marktindeling is de eerste bescheiden stap om het Carmenplein en de omgeving donderdag 28 MAART 2002 en. Eén van de belangrijk doelstellingen van de nieu partij is het uitvlooien van 01 begroting om geld. te vine voor nieuw beleid. „Maar lit betrekken Meerburg absoli c bij de invulling van de poCr feuilles. Aan een burgemees m die alleen linten doorknipt he0< niemand iets." re De WD was gisteren het me:n verbaasd over het nieuws. Fr 3" tieleider Ton van Velzen zei c afloop van de vergadering het voelde alsof hij aan het li tje was gehouden. Lange cl leek het er op dat Mooi Alker di de aanstuurde op een colli f met PvdA én VVD. Mooi >e kemade zag daar uiteindelv vanaf. Volgens Van Brussel is nu kans op levendiger disc'ti sies. 's s Het CDA zag de bui al lan m hangen, aldus fractieleider x Uit den Boogaard. „Wij kon< >z' op een aantal punten niet iie ze meegaan. Over de financn( bijvoorbeeld hebben we her v weinig horen zeggen." Uit t'c Boogaard vindt het jammer iv CDA en WD nu allebei in !e oppositiebanken terechtkom rli „Ik had gehoopt dat de oude stuursclub uit elkaar geha)e zou worden. Het idee dat een bolwerk vormen, krijg m misschien nu nog niet uit ga wereld." 'e: all iz; leefbaarder te maken. Het menplein kent meerdere pol' blemen en de woensdagm. is was er één van. Verder heeft plein nog steeds te kampen i 'n verschillende vormen van 01sti last en is de technische staat 6 het plein en de bestrating slei „Daarom is een reconstru"3 hard nodig", aldus Groen i:s' Wout. „Maar dat duurt nog 'n kele jaren. De woningen aan n Carmenplein moeten eerst gine noveerd worden. Dan pas k s> nen we het plein opnieuw a ZÜ leggen en bestraten." liji id Buurt voert actie om sloop van Koudekerkse villa te voorkomen Toch ziet juist hij, architect Harry Meijer die in opdracht van een projectontwikkelaar werkt, lichtpuntjes. In zijn hart is hij voor restauratie en niet voor sloop. Ook de pro jectontwikkelaar geeft hem daarvoor de ruimte. De eerste plannen die hij heeft inge diend bij de gemeente gingen ook niet in die richting van kaalslag. „Integendeel, we dachten aan een bedrijfswo ning voor een notaris of arts. Restauratie van het pand en een mooi koetshuis ernaast voor een kantoor of een prak tijk In mijn visie is dat cfok de enige goede oplossing, want de bomen zijn beschermde bomen. Die mogen niet van hun plaats of worden gekapt. Het wordt dan heel moeilijk om daar een fatsoenlijk be drijfsgebouw achter te zet ten." Wethouder Uljee van de ge meente Rijnwoude noemt dat laatste niet zijn probleem. „Ik moet duidelijk zijn. Dit is een bedrijventerrein in categorie vier. Dat is een zware catego rie, waarin bewoning niet door Saskia Stoelinga koudekerk aan den rijn - Vil la Weltevreden, het monu mentale pand aan de Hooger- waard in Koudekerk, moet worden gerestaureerd. Het di recteurshuis van de toenmali ge dakpannenfabriek Welte vreden heeft een geschiedenis die niet verloren mag gaan. Buurtbewoners proberen de gemeente Rijnwoude en de in woners daarvan te overtuigen. Ingrid de Roos verzamelt handtekeningen, verspreidt pamfletten en mobiliseert de politiek Of het gaat lukken is de vraag. De architect heeft de sloopvergunning al in de hand om er een bedrijfsverza melgebouw neer te zetten. past. Ik zou dan bedrijven belemmeren in hun ont- wikkelings- mogelijkhe- den. Verder heeft het huis Weltevreden een paar jaar geleden van de provincie niet de status van monu ment gekre gen. De bo men wel, dus daar moet re kening mee worden ge houden. Ver der zie ik geen moge lijkheden." Architect Meijer voelt het wat an ders. Niet omdat het pand ervan de buitenkant zo opmerke lijk mooi uit ziet. „Nee", zegt hij, het gaat om de bijzonderhe den. Deze vil la heeft hele leuke dingen. 'Behoudt Villa Weltevreden', roepen de actievoerders in Koudekerk. Het veertien kamers tellende pand staat op de nominatie om gesloopt te worden De ingang, de voor een bedrijfsverzamelgebouw. Foto's: Wim Dijkman fraaie kozij nen, het ge stukadoorde plafond met or namenten en bovenal de schitterende ligging: aan de zonkant van de Oude Rijn." En dan is er nog wat. De oprit met de eeuwenoude Kastanje en de Beuk hebben zijn hart gestolen. Dat ga je niet vol bouwen met een loods voor bedrijven." Ook de Koudekerkse dorpshistoricus Jan Wonder- gem is even in de boeken ge doken. Hij weet dat in dat ge bied een aantal dakpannenfa- brieken heeft gestaan. Een er van was Weltevreden. Het ge lijknamige huis werd 150 jaar geleden gebouwd voor direc teur C. Oppelaar. Rond de eeuwwisseling is het pand na een brand weer opnieuw op getrokken. Voor hem zitten de details in de muren die ruim een halve meter dik zijn. En onder de veertien kamers be vindt zich een enorme kelder, waar vroeger de wijn werd opgeslagen. Tot zo'n vijfjaar geleden was het huis eigendom van het te genover liggende bedrijf La- texfalt. Het pand diende als archief en vergaderruimte. Daarna is het doorverkocht aan een projectontwikkelaar. De woordvoerder van dat be drijf weet niet wat hij er alle maal van moet denken. „Wij hebben er geen last van." De actievoerder Ingrid de Roos die samen met haar buurman Ronald Split het dorp mobiliseert heeft een positieve instelling. „De handtekeningen stromen bin nen. Scholen zijn bereid om zich in te zetten. Ik denk dat we rond de tafel moeten gaan zitten met alle betrokkenen om te overleggen. De wil is er om dit cultureel erfgoed te behouden." Hoewel wethou der Uljee duidelijk te kennen geeft geen zwalkend beleid te willen voeren, is hij bereid aan dat overleg deel te ne men. Hij belooft ook contact op te nemen met de project ontwikkelaar, want, zegt hij ietwat dreigend:Alle vergun ningen liggen op tafel om te beginnen. Dat kan niemand meer tegenhouden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20