Denk aan Henk GESPREK VAN DE DAG Nagenoeg uitgestorven gazelle in Blij dorp Zeeland wil stoere j Zeeuwen terug hebben Het belang van de juiste babbel Gemengde reacties op verlof Henk Westbroek 152 MENSELIJK Het Britse boulevardblad The Mirror moet topmodel NAOMI CAMPBELL een schadevergoeding van 3500 pond (ongeveer 5670 euro) betalen voor schending van haar priva cy. Dat heeft een recht bank in Londen gisteren bepaald. De krant plaatste in februari 2001 een foto waarop te zien was dat Campbell (31) een bijeen komst verliet van de Nar cotics Anonymous, een or ganisatie van verslaafden aan verdovende middelen die van hun verslaving pro beren af te komen. De foto was bedoeld ter ondersteu ning van een verhaal waar in werd beweerd dat Campbell zich regelmatig naar bijeenkomsten van de Narcotics Anonymous be geeft om te proberen haar verslaving te overwinnen. Het topmodel heeft in een schriftelijke verklaring die tijdens de behandeling van de zaak werd voorgelezen, erkend dat zij verslaafd is geweest. Zij zei dat zij zich door de foto 'geschokt, ver ontwaardigd, verraden en geschonden' heeft ge voeld. Voor het eerst ver schijnt een strip- avontuur van FLIP JE, het fruitmanne- tje uit Tiel. Verder opent volgende maand het Flipje museum de deuren in Tiel. Een halve eeuw geleden ver scheen het laatste verhaal rond de framboosvormige Flip je. Hij beleefde in kleine gedichtjes allerlei avonturen met zijn vrienden. „Tijd voor een nieuw avontuur", oor deelden schrijfster Mia Verbeelen en tekenaar Arie van Vliet. Het stripalbum heet 'Flipje en bevroren bloesems' en verschijnt in september. De tekeningen zijn in oude stijl uitgevoerd. Het stripboek zal in een oplage van 10.000 stuks verschijnen. Het figuurtje werd in 1935 ontworpen voor de toenmalige jamfabriek De Betuwe. Volgens J. Beijer telt ons land nog veel mensen die spul len over het figuurtje verzamelen. Een bioloog uit Nieuw-Zeeland zegt dat onTangs in de Stille Oceaan de GROOTSTE INKTVIS is gevangen, die tot nu toe is waargenomen. De octopus zat in de netten van een vissersschip. Het beest was meer dan vier meter lang en woog ruim 70 kilo. De Nieuw-Zeelandse bioloog S. O'Shea van het National Institute of Water and Atmos pheric Research in Auckland zegt dat het gaat om een haliphron atlanticus. Dat is een felrode inktvis, die aan voelt als drilpudding. Het beest was nog nooit in de zui delijke Stille Oceaan gesignaleerd. SBS-presentatrice WENDY VAN DIJK krijgt een wassen beeld in Madame Tus- saud's in Amsterdam. Dat is het resultaat van een po pulariteitspoll van het tv- programma RTL Boulevard. De uitslag van de peiling, waaraan 13.796 kijkers meededen, is gisteren be kendgemaakt. Van Dijk kreeg 25 procent van de stemmen, op de voet ge volgd door Bart de Graaff (19 procent) en André Ha- zes 11Andere Nederlan ders die meedongen naar het beeld waren onder anderen Gordon (5 procent), Pieter van den Hoogenband (4), Har ry Mulisch (3) en Leontien van Moorsel (5). Van Wendy van Dijk wordt nog voor het eind van het jaar een wassen beeld gemaakt en ook geplaatst. De stemmers konden via internet kiezen uit een lijstje bekende Nederlanders dat door Madame Tussaud's was samengesteld naar aanlei ding van enquêtes onder bezoekers en personeel. Countryzanger LYLE LOVETT heeft gisteren zijn been ge broken toen hij door een stier omver werd gelopen op de boerderij van zijn oom. Lovett, die naar een ziekenhuis werd gebracht, wilde zijn oom te hulp schieten die zo juist door het beest was omgeduwd. De 44-jarige Lovett, die beroemd werd met hits als 'If I Were The Man You Wanted' en 'San Antonio Girl', was ten tijde van het on geval aan het werk op de boerderij van de oom in een bui tenwijk van het Texaanse Houston. Het shirt dat de Braziliaanse ster voetballer PELE droeg in de finale van het WK van 1970 tussen Bra zilië en Italië heeft gisteren op een veiling bij Christie's in Lon den 157.750 pond (257.000 euro) opgebracht. De koper is onbekend. Volgens Christie's, dat het tricot vooraf had getaxeerd op tussen de 30.000 en 50.000 pond, is er nog nooit zoveel geld neergeteld vooreen voetbalshirt. De 91.750 pond die in 2000 werd geboden voor het shirt van de Engelse international Geoff Hurst uit de WK-finale van 1966 gold tot nu toe als record. Het shirt van Pele werd te koop aan geboden door de Italiaanse verdediger Roberto Rosato, die na de finale shirtjes ruilde met de Braziliaanse ster aanvaller. Amerikaanse wetenschappers zeggen een goede behan deling te hebben gevonden voor mensen die lijden aan SLAAPSEKS. Mensen die dat hebben, kunnen midden in de nacht seksuele avances maken bij hun partner, terwijl ze niet wakker worden. Soms gaat dat gepaard met ge weld. De volgende ochtend weten ze van niets. De onder zoekers van de Stanford University in Californië zeggen dat de oorzaak van slaapseks vaak een combinatie is van een slaapstoornis en emotionele problemen. De afwijking is goed te behandelen met slaapmiddelen en medicijnen die de ademhaling reguleren, zo zeggen de onderzoekers. Ze onderzochten elf patiënten. Een van hen probeerde tijdens een aanval van de zeldzame afwijking zijn vrouw te wurgen. Een ander had uit voorzorg zijn handen aan bed vastgebonden. Toen de slaapseks weer toesloeg, ruk te de man zich zo hard los. dat hij enkele vingers brak. Een 22-jarige vrouw in Califor nië is bevallen van een EENEI IGE VIERLING. Dat is een ge beurtenis die zich volgens de deskundigen eenmaal op de 11 miljoen ge boortes voor doet. De vier identieke meis jes zijn zonder kunstmatige bevruchting verwekt. De meisjes kwamen na dertig weken via de keizersnede ter wereld. Ze zijn ge zond, maar moeten wel een tijdje in een couveuse blij ven. „Ik ben verrukt", aldus de 20-jarige vader. De ou ders hadden samen al een 4-jarige zoon en gaan binnen kort trouwen. In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp zijn nu het eindelijk be ter weer is, vier bijzondere ga zellen te zien. De Mhorr-gazel- len zijn oorspronkelijk afkom stig uit de Sahara, maar daar al tien jaar geleden uitgestorven. In dierentuinen en fokcentra zijn er wereldwijd maar tussen de 150 en 200 exemplaren. Blijdorp heeft de vier van een Spaans fokcentrum gekregen. Daar komen vermoedelijk ook alle exemplaren vandaan die er nu in enkele dierentuinen in Eu ropa en Noord-Amerika nog te vinden zijn, aldus Blijdorp-di- recteur A. Dorresteyn. Dat komt omdat een Spaanse legerofficier een jaar of veertig geleden enke le beesten meegenomen had uit de Sahara. Hij fokte met de. groep en uit eindelijk kwam het centrum in handen van de Spaanse over heid. Toen tien jaar geleden uit onderzoek bleek dat de wilde populatie '100 procent zeker' was uitgestorven, bleken er al leen nog maar nakomelingen te zijn van het oorspronkelijke groepje van de Spaanse officier. De gazellen zijn al in augustus van het vorig jaar aangekomen in de quarantaine-afdeling van de dierentuin. Daar is in sep tember een jong geboren. Maar omdat de dieren ziek waren, bleven ze lang achter de scher men. Toen ze uiteindelijk uit quarantaine kwamen, was het te koud om ze nog naar buiten te laten gaan en aan het publiek te tonen. Volgens Dorresteyn gaat het heel slecht met alle gazellen en antilopen in het Sahara-gebied. Ze worden flink bejaagd, zowel door de lokale bevolking vanwe ge de enorme hongersnoden in het gebied, als door sportjagers. „Er is toch niets leukers dan met een lange-afstandsgeweer te schieten op een beest op acht honderd meter afstand", zo schamperde Dorresteyn giste ren. Blijdorp gaat meedraaien in het internationale fokprogramma, waar onder andere een reïntro- ductieprogramma bijhoort. Een gazellejong laat de eerste zonnestralen op zich inwerken. De gazelle is een van de nieuwe aanwinsten van Diergaarde Blij dorp. Foto: ANP/Wim Vleghaar DONDERDAG 28 MAART 2002 meestal voldoende en verplichten u tot niets'. Regel twee: Bij alle opmerkingen van ande ren is het woord ja' in de meeste gevallen ruim voldoende, ja'kan. mits veelzijdig ge bruikt. uiterst veelzeggend zijn. Je kunt het weifelend, vragend, onderzoekend, naden kend, instemmend, waarderend, beslist, zelfs extatisch zeggen. Het kan worden herhaald, kort en geen tegenspraak duldend CJa. Ja') of met een stijgende opgewonden toonhoogte CJajaja). 'Management', zo begint het tweede blufgids- je, heeft veel facetten. Het gaat om stijl tech nieken, theorieën, functies, gereedschap en leiderschap. Dat is voor niemand te overzien. Maar de essentie van bluffen is dat je een si tuatie, en vooral je eigen positie daarin, weet te beheersen, zonder dat je beschikt over vol doende gegevens, mogelijkheden of macht om die pretentie te rechtvaardigen. 'Toevallig is dat ook de essentie van management'. Hoe kan een bluffer zich voordoen als een echte manager. 'Opmerkelijk eenvoudig. Er zijn nog maar weinig managers die genoeg nadenken over hun daden, doelen en motie ven. Iedereen die zelfs maar een onderdeel van de werkdag besteed aan het nadenken over juist management kan boven het ge middelde uitstijgen.'Bluffers dienen verga deringen met meer dan twee mensen - 'die in wezen sowieso inefficiënt zijn' - te vermijden. Want het is gemakkelijker om je onwetend heid te verbergen in een één tegen één siti tie, maar praktisch onmogelijk in een grc gezelschap. De betere bluffer brengt zichzelf nooit in band met marketingbezigheden. Op de vraag: 'Wat doet u?' gebruikt hij veilige, t tere termen als zakenman (mysterieus: h del? effecten?), 'onderzoek' lekker dubbe en nig, maar niet gebruiken als er academie z zijn), 'bedrijfsleven' (op IT-branche na al goed). Doorspek gesprekken met het acht t( loos gebruik van termen als elasticiteit vi de vraag, gatenanalyse, binnenweggetje, tenwissermanagment, meerwaarde, held heid, en strooi met de vier P's van de mar O tingmix: product, prijs, plaats en promot ij Draag het 'Financieel Dagblad' altijd bij Laat Item een beetje achteloos uit uw jasi HT steken of als eerste zichtbaar zijn als u ui W( koffertje openmaakt. Bluffen, pochen, pokerspelen, grootspraa veinzen; het is overal aan de orde van de dag. Dat alles onder het motto van Georg Burns: 'Oprechtheid is alles. Wie dat kan voorwenden, heeft het gemaakt'. Die uit spraak geldt, dunkt me, dezer dagen wel speciaal voor de landelijke politiek. Hoe je lenig jongleren binnen een zeer rekkeli parlementaire werkelijkheid? Daar zijn i gidsjes voor. Dat is alleen weggelegd en v je houden voor echte natuurtalenten in gro spraak en veinzen. flij Eindelijk had Zeeland met vreugde haar meisje begraven, duikt ze nota bene weer op in een nieuwe campagne over 'zuunigheid'. VROM, het minis terie dat van zichzelf zegt 'groot te denken', gebruikt het ijzer- sterke Zeeuwse icoon om pre mies op energiezuinige auto's aan te prijzen. Zeeland heeft zich zijn handels merk laten ontfutselen en pre senteerde gisteren in ruil daar voor een nieuw: een oubollige rookfauteuil op het strand. Die zetel speelt een hoofdrol in de nieuwe imagocampagne van de provincie. En vanuit die stoel startte minister Jorritsma (eco nomische zaken) gisteren in de Haagse Pulchri-studio het pro motie-offensief 'Welkom in Zee land'. De provincie profileert zich als immigratieparadijs voor Nederlanders - als het even kan technisch geschoold - tussen de 25 en 45 jaar. De provincie Zee land voorziet een nijpend tekort aan arbeidskrachten en wil bo vendien de voortschrijdende vergrijzing tegengaan. Van iede re 6 Zeeuwen is er één boven de 65. De totale Zeeuwse bevolking groeit traag, in dertig jaar tijd Presentator en Leefbaar Neder land-coryfee Henk Westbroek is door de VARA op met betaald verlof gestuurd omdat hij in zijn radioprogramma 'Denk aan Henk' politiek voerde en kritiek uitte op onder meer de PvdA. Is dat terecht en hoe onafhankelijk moet een presentator zijn? Enke le reacties. Kay van der Linde, woordvoer der van Leefbaar Nederland: „Als Henks schorsing van kracht blijft, is de enige consequentie dat de VARA PvdA-propagandist Marcel van Dam ook op non- actief zet." Marcel van Dam, VARA-pro- grammamaker en oud-PvdA- politicus: „Wie zegt dat ik de PvdA propageer, heeft de laatste tijd niet goed mijn columns ge lezen en niet goed naar Het La gerhuis gekeken. Ik durf te be weren dat ik momenteel zelfs het tegendeel doe. Ik ben lid van de PvdA, maar heb wel veel kri tiek op die partij. Daarnaast vind ik het onzin om Henk Westbroek en mij over een kam te scheren. Ik vervul geen poli tieke functie en ik voer geen campagne voor een politieke partij. Op televisie ben ik volle dig onafhankelijk. En als iedere programmamaker of presenta tor die lid is van een politieke partij van het scherm moet ver dwijnen, hebben we in Neder land geen televisie meer." Hans Hillen, Tweede-Kamerlid voor het CDA en oud-journalist „De actie van de VARA is hypo criet. De omroep heeft Henk Westbroek jarenlang zijn gang laten gaan. Nu de PvdA op ver lies staat, wordt er opeens inge grepen." Paul van der Lugt, zendercoör dinator Radio 3FM: „Natuurlijk heb ik hierover ook een mening, maar het lijkt me beter dat de VARA wat dat betreft de woord voering doet. Met wat VARA- voorzitter Vera Keur in de Volks- Een vlotte babbel met de juiste kretologie is van groot belang. Daarmee kun je in je om geving het stellige vermoeden wekken dat je er echt verstand van hebt. Presentatiegoeroes die mensen kneden tot een dynamisch, zelf bewust optreden, belijden niet voor niets dat het in het leven om de eerste indruk gaat. Die schijnt allesbepalend te zijn. Je krijgt maar één keer de kans om een eerste indruk te maken, en dat doe je in de eerste vijf minuten. Alle wanhopige pogingen daarna om een goede beurt te maken, hebben lang niet zoveel impact. Een eerste reactie is vooral instinctief. Een kwes- tie van bliksemsnelle 'chemie' tussen mensen zoals dat te genwoordig heet. Sommige mensen weten van ure de juist kretologie hanteren in uiteenlo pende situaties. Ze heb- jen zo'n vijftig stan daarduitdrukkingen in de aanbieding van het genre 'open deur' maar bij de juiste ti ming en met de juiste mimiek (fronsen, glimlachen, schou ders ophalen, ver baasd kijken) wer ken die wonderwel. Je kunt er, mits je ook op de juiste wijze handen schudt, president mee worden. Zoveel heeft Peter Sellers met de film 'Being There' wel duidelijk gemaakt. Imponeergedrag is ook te leren. Vandaar de serie boekjes die 'Bluffen zonder blozen heet, en belooft: eindelijk meepraten zonder door de mand te vallen. Ik besloot er drie te kopen over de onderwerpen: management, marke ting en wijn. Het zijn beknopte gidsjes van zo'n zestig bladzijden. Ze geven zowel infor matieve basiskennis als achtergronden en ci taten, een korte omschrijving van de meest voorkomende termen en psychologische doorkijkjes in de betreffende branche. De boekjes laten vooral zien dat het sprookje De nieuwe kleren van de keizer nog steeds een hoog waarheidsgehalte heeft. Neem zoiets gecompliceerds als wijn. Zelf snap ik die verplichte, bijna religieuze be hoefte om te getuigen van soort en smaak zo gauw je in een gezelschap een glas wijn aan je lippen zet, nooit zo goed. Vaak raak je dan verzeild in een hele warwinkel van gebor neerde wijnpraat. Daarom staat regel één van de blufgids over wijn mij wel aan. Die adviseert: 'Gebruik geen woorden wanneer dat niet strikt noodzakelijk is. Geluiden, neutraal ('mmmm') dan wel enthousiast ('mmmm... Aaah') in combinatie met ge laatsuitdrukkingen (opgetrokken wenkbrau wen, toegeknepen ogen, getuite lippen) zijn van 310.000 naar 370.000 inwo^ ners. g „Jonge geschoolde mensen zo1 ken buiten de provincie een si geplaats en komen nooit mee terug", klaagt directeur Kweld boom van een Vlissings bedri Toch richt de campagne zich niet op deze Zeeuwse uitwijkt lingen. „We moeten af van da suffige ouderwetse beeld", vii p commissaris van de koningin van Gelder. Zeeland heeft een sl 'on-Nederlands' woongenot, is er 'relaxt', zonder files naar werk, kinderen die gewoon oj j( straat kunnen spelen. 'Zie je z g| al alleen naar school stappen, e lekker stoer toch?' Minister Jorritsma haalt er de schouders bij op. „Ik vind dat n het wel mee valt met dat slecl jt imago, misschien heeft u wel een somberder beeld over uzi dan u verdient." Jorritsma ste M de website in gebruik die de campagne moet ondersteune Ze tikt www.welkominzeelani H .nl in. Dan verschijnen met ei ge vertraging de stereotiepen j het scherm. Het strand, de r lucht, een jong stel in verwac ting. Hij in genoemde fauteui Q hond aan de voeten. Henk Westbroek. Foto: Ton Kastermans krant zei, sloeg ze de spijker pre cies op de kop." VARA-voorzitter Vera Keur in de Volkskrant: „Een presenta tor van de VARA mag zich kri tisch uitlaten over welke partij dan ook. Maar hij moet dat wel doen vanuit een onafhankelijke positie. Als hij campagne gaat voeren voor een politieke partij, levert hij geen commentaar' meer. maar dan bedrijft hij poli tiek. Westbroek is herhaal delijk verzocht zich te onthou den van politieke uitspraken. Maar kennelijk kan hij het niet laten. Je kunt het ook anders formuleren. De VARA is zo ge hecht aan Henk Westbroek dat we vrij lang hebben gewacht met ingrijpen." Hugo Vermeer op de officiële website van Henk Westbroek (www.henkwestbroek.com) „Fantastisch! Mijn week is goed. Voorlopig geen oeverloos ge zwets in de ruimte van een man die gek is op zichzelf. Dit is voor mij een absolute reden om lid te worden van de VARA." Paul Smit op dezelfde website: „Eerst Giel (Beelen, red.) en nu Henk. Wat mij betreft mag de VARA met onmiddellijke ingang worden opgeheven. Laten we daar eens met z'n allen actie voor voeren. Het zou mij echter niet verbazen als Melkert bin nenkort Denk aan Melkert gaat presenteren." Wim Rigter, Avro-diskjockey: „Mijn eerste reactie was: goh, Henk moet wel iets heel ergs hebben gedaan. Je zet een der gelijk boegbeeld van Radio 3FM natuurlijk niet zomaar aan de kant. Als ik de reden dan hoor, vind ik het een erg rigoureuze straf. Je had ook kunnen zeggen: ga een week met vakantie en denk eens goed na wat je verder met je programma wilt. Maar ik weet dus niet hoe vaak hij al door de VARA is gewaar schuwd." „Een presentator moet in mijn ogen onafhankelijk zijn. In elk geval de indruk wekken. Bij Henk had ik de laatste tijd wel eens: nou dat begint te wringen. Het was makkelijker geweest als hij minder had benadrukt dat hij een binding met Leefbaar Nederland heeft. De VARA en Henk zijn wat dat betreft ook uit elkaar gegroeid. De VARA stond vroeger voor de PvdA en Henk hoorde daarbij. Vervolgens heeft hij zich van die partij afgekeerd en is hij erop gaan afgeven." Eric de Bie Wim Rigter. Foto: Ton Kastermans Vera Keur. s Foto: ANP/Sjoerd van Delden 01 Hans Hillen. Foto: ANP/Jasper Juinen Marcel van Dam. Foto: ANP/Cor Mulder

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2