Israël zint op wraak na aanslag Behandeling Claus succesvol Leidsch Dagblad Basketbalsters vragen vrijwillige degradatie iuaISB Ü331 intoren rder dicht ijnland biedt ledewerkers iccinatie aan 'Arafat heeft zijn tijd gehad' Meer coffeeshops nodig in Duin- en Bollenstreek Morgen tot zes uur open! Genieten van voorjaarszon 'irTT i i i i r Leidsch Dagblad NR. 42885 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 'Hij vond zichzelf vies en vuil' Forse kritiek op verplichte ipvoedcursus Bellen naar mobieltje goedkoper luud Wormgoor ioacht met hulp van gebarentaal .akenfeesten komende zomer Flink afgeslankt Ideeën voor een prettig en zonnig baasweekeinde Stanislaw Jerzy Lec lijn geweten was zuiver; j gebruikte het nooit 1 11/12 rband met Goede Vrijdag zijn intoren van de krant op vrijdag aart vanaf 16.00 uur gesloten. ctie Iirdorp - Het Rijnland Zie- luis biedt kinderen van me- erkers de mogelijkheid tot :inatie tegen meningokokk- type C. De inenting vindt af volgende week plaats in Leiderdorpse afdeling van ziekenhuis. Zo'n 650 Rijn- ers hebben zich aangemeld de prikactie. medewerkers moeten het in zelf betalen, maar het ken is gratis. Een prikteam op 3, 4 en 8 april klaar om kinderen in te enten. Het oneel dat zich heeft aange- wil niet wachten op de elijke inentingscampagne, n juni begint. nentingscampagne is 'puur )eld als service'. De raad van uur van het Rijnland Zie- ïuis ziet in de recente reeks ziektegevallen in deze regio reden tot paniek, maar begrip voor ongerustheid aders en moeders onder het i personeel. „Als ziekenhuis !t niet zo dat wij de risico's besmetting met me- okokken bijzonder hoog in- tten", zegt ziekenhuis- rdvoerster J. Schrijnemae- ,Maar er is een duidelijke lefte aan inentingen onder medewerkers." maart zijn alle medewer- in Leiderdorp en Alphen den Rijn op de hoogtê ge- van de mogelijkheid tot in- ïg; een week later waren lanmeldingen binnen. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 tel aviv/gpd-afp-dpa-rtr - De Is- raëlische regering heeft furieus gereageerd op de Palestijnse zelf moordaanslag gisteravond in de kustplaats Netanya, waarbij ze ker negentien Israëliërs om het leven kwamen en meer dan hon derd mensen gewond raakten. Minister van openbare veiligheid, Uzi Landau, beloofde opnieuw een bloedige wraakactie. .Arafat heeft zijn tijd gehad", zei hij. „Nu is het voor ons tijd te rug te vechten." Landau pleit al langer voor het omver werpen van de Palestijn se Autoriteit en het opnieuw be zetten van de Palestijnse gebie den. Premier Sharon heeft dat advies tot nu toe naast zich neergelegd, maar in het licht van de gebeur tenissen wordt het voor hem steeds moeilijker de extremisten op «en afstand te houden. Alle regeringsvertegenwoordi gers die zich sinds de aanslag van gisteravond hebben uitge sproken, maakten duidelijk dat Israël niet zich niet langer zal in houden. Van de meer dan honderd ge wonden, onder wie een een aantal kinderen, zijn er velen ernstig aan toe. Tegen half acht plaatselijke tijd ging de Palestijn de lobby bin nen van het Park Hotel in Ne tanya, een kuststad op ongeveer twintig kilometer ten noorden véin Tel Aviv. Hij liep door naar de eetzaal, waar een paar hon derd mensen juist waren begon nen met de Seder-maaltijd, het traditionele begin van het jood se paasfeest. De aanwezigen wa ren juist bezig het eerste glas wijn te heffen toen de terrorist de gordel met explosieven die hij om zijn middel droeg tot ontploffing bracht. De gevolgen waren desastreus. De eetzaal en een deel van de lobby verander den op slag in een met bloed bevlekte ruïne, met overal delen van menselijke lichamen. De Palestijnse Autoriteit veroor deelde de zelfmoordaanslag scherp. Zij beloofde in een offi ciële verklaring actie te onder nemen tegen „iedere Palestijnse groepering verantwoordelijk voor de operatie". Volgens het Palestijnse leiderschap was de aanslag gericht tegen „de Arabi sche top in Beiroet en de pogin gen van de speciale Amerikaan se gezant voor het Midden-Oos ten, Zinni, een staakt-het-vuren te bereiken". De gewapende tak van de Pales tijnse groepering Harnas, de Izz al-Dinn al-Qassam Brigade, heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Zinni blijft in Israël om te pro beren een staakt-het-vuren te bereiken tussen Israël en de Pa- lestijnen. Volgens de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Powell, heeft Zinni de afgelopen dagen vooruitgang geboekt bij de onderhandelin gen en blijft hij zeker tot na het weekeinde. Pagina Binnenland i: Commentaar Pagina Buitenland: Meer nieuws over het Midden-Oosten duin- en bollenstreek - Er Zijn te weinig coffeeshops in de Duin- en Bollenstreek. Met na me in Noordwijk, waar veel jeugdige Bollenstrekers uitgaan, zou een coffeeshop moeten ko men. Dat is een van de aanbeve lingen in het rapport 'Blowen in de Bollenstreek', opgesteld door het bureau ES&E. Volgens het onderzoeksbureau zijn veel jon geren nu aangewezen op illegale verkopers van cannabis. En die hebben vaak ook andere drugs in de aanbieding. Uit het onderzoek, waaraan de gemeenten Lisse, Hillegom, Noordwijk en Noordwijkerhout hebben meegedaan, blijkt dat veel jonge Bollenstrekers (zo'n 10 procent) niet vies zijn van een joint. Een deel gebruikt da gelijks deze softdrug. De coffee shop aan de Heereweg in Lisse wordt door een deel van de jon geren bezocht. De onderzoekers zien dan ook geen enkele reden om deze coffeeshop, die volgens (advertenties) hen geen overlast veroorzaakt, te sluiten. De onderzoekers pleiten voor meer coffeeshops in de Bollen streek. Nu is er alleen in Lisse een gedoogd verkooppunt van cannabis waar bovendien alleen verkoop is toegestaan aan jon geren van 18 jaar en ouder. Driekwart van de cannabisge bruikers, meestal jongens, is echter tussen de 14 en 17 jaar oud. De meesten zijn met het softdrugsgebruik al op de basis school begonnen. Deze jonge ren wijken nu uit naar coffee shops in Haarlem, Leiden, Zandvoort, Amsterdam, Utrecht, Scheveningen en zelfs Apeldoorn. In bijvoorbeeld de Leidse coffeeshops wordt can nabis volgens de onderzoekers ook verkocht aan jongeren on der de 18 jaar. De helft van de jongeren koopt zijn hasj en wiet het liefst in een coffeeshop. Anderen halen hun cannabis bij koeriers, straatver kopers of bij dealers in horeca gelegenheden. In elk dorp zon der coffeeshop is volgens de on derzoekers wel een horecazaak waar mag worden geblowd. Een kwart van de cannabisgebrui- kende jongeren zegt ook zelf weieens wiet te kweken. DE ANDERE JUWEUER ^R-e/iers^' Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com Op Goede vrijdag zijn alle IKEA vestigingen open van 10.00 - 1 8.00 uur. IKEA vlKEA.nl 0900-235 45 32 (€0.10/min.) Dagblad donderdag 28 MAART 2002 VRAGEN door Dries de Zwaan lisse - Als de Nederlandse Bas ketbal Bond instemt met het verzoek van Lisse blijft het op treden van de vrouwen in de eredivisie tot één seizoen be perkt. In een brief aan de bond heeft de ploeg uit de Bollen streek de wedstrijdcommissie verzocht volgend seizoen in de eerste divisie te mogen spelen. Lisse voert voor het opmerkelij ke verzoek om twee klassen la ger te mogen spelen een drietal argumenten aan. „Er is geen BV Lisse wil twee divisies lager spelen continuïteit vanuit de jeugd", laat het bestuur weten. „En met het stoppen van een drietal ba sisspelers (Monique Kortman, Joke van de Heuvel en mogelijk ook Ypke Hemminga, red.) ont breekt de noodzakelijke aanvul ling. Daarnaast beschikken we niet over financiële middelen om speelsters aan te trekken." Ondanks het wegvallen van een drietal basisspelers verwacht Lisse over een voldoende repre sentatief team te beschikken om de confrontatie met de ploegen in de eerste divisie aan te gaan. Mocht het verzoek van Lisse door de bond worden afgewe zen dan is de formatie van de dit seizoen vertrekkende coach Hans van Vegten desnoods be reid in de promotiedivisie - de klasse tussen ere- en eerste divi sie - uit te komen. De bond bevestigt van Lisse een verzoek tot vrijwillige dubbele degradatie te hebben ontvan- noordwijk - Even zitten, een drankje bestellen en genieten van het zonnetje. Het is er eindelijk de tijd voor na de winderige en natte winterdagen. De ter rassen, in dit geval op het strand van Noordwijk, stroomden gisteren al aardig vol, terwijl de tempe ratuur nog niet eens aangenaam was. Vandaag en morgen laat de lente zich pas echt zien. Aanleiding dus om in de voorjaarszon weg te dommelen en al vast te dromen van een lange, hete zomer. Foto: Dick Hogewoning Ingebrachte buisjes moeten kransslagader openhouden amsterdam/gpd - PrfrlS Claus heeft gisteren een nieuwe medische in greep ondergaan. Op twee plaatsen in zijn kransslagader werden zogeheten stents (holle metalen buisjes) ge plaatst. Dat gebeurde na een catheterisatie van het hart. Bij zo'n in greep wordt via een dun buisje in de grote ader gekeken om vast te stel len waar een belemme ring in de bloedbaan zit. De stents moeten de ader openhouden. De ingreep is volgens de Rijksvoorlichtingsdienst voor spoedig verlopen. Koningin Beatrix is gisteren de hele dag in het Amsterdams Medisch Cen trum geweest. Daar kwamen in de loop van de dag ook andere leden van de koninklijke familie. Dinsdag werd al bekend dat de 75-jarige prins last heeft van hartri tmestoomissen. Onbekend is nog hoelang prins Claus in het ziekenhuis moet blijven. De RVD maakte eerder deze week bekend dat de be handeling voor de hartproble men enkele dagen zou duren. Uit internationaal onderzoek blijkt dat een zogenaamde dot- Claus tijdens de uitreiking van de Prins Claus-prij zen. Foto: GPD ter-stent-ingreep net zo veilig is als een openhartoperatie waar bij de kransslagader wordt om geleid met een bypass. De in greep is ook minder belastend. Er is geen volledige narcose no dig en de ingreep duurt veel korter. Het dotteren en het plaatsen van de stents verloopt via een gaatje in de lies. De prins-gemaal, die al jaren kwakkelt met zijn gezondheid, werd op 11 maart in het AMC opgenomen met longembolie- en. Dat betekent dat er propjes zitten in de longslagaders, die met behulp van medicijnen ove rigens goed kunnen worden be handeld. Net toen de artsen via de Rijksvoor lichtingsdienst bekend maakten dat prins Claus aan de beterende hand was, kwamen de hartrit- mestoomissen aan het licht. Ook deze zijn vol gens doktoren overigens goed te behandelen, maar de zwakke algehe le gesteldheid van de prins-gemaal geeft toch reden tot bezorgdheid. Vandaar dat de konink lijke familie de laatste dagen heen en weer pendelt tussen Den Haag en Amsterdam. Koningin Beatrix bezoekt haar man meerdere keren per dag. Gisteren waren ook de drie zoons van prins Claus en konin gin Beatrix, alsmede de prinses sen Laurentien en Maxima in het ziekenhuis. De vorstin laat waar mogelijk andere verplich tingen schieten. Zo ontbrak zij dinsdagavond bij een concert in Buckingham Palace ter gelegen heid van de 75ste verjaardag van de Russische cellist Mstislav Rostropovitsj, een goede vriend van Beatrix en Claus. De konin gin liet zich op het laatste mo ment vertegenwoordigen door Willem-Alexander en Maxima. gen. Mogelijk deze week komt de NBB met een antwoord. Nog onduidelijk is het wat er met de eventueel vrijgekomen plaats gaat gebeuren. Voor AMSU/Hoofddorp zou de terugtrekking van Lisse het be houd van de eredivisieplaats kunnen betekenen. De ploeg uit de Haaarlemmer- meer, die in tegenstelling tot Lisse wel in het bezit is van een kapitaalkrachtige sponsor, be schikt over één van de grootste basketbal-jeugdafdelingen in Nederland. 'Nederlander nog lang niet over vliegangst heen' leiden - De reisorganisaties wil len graag anders doen geloven, maar de Nederlander is nog lang niet over zijn vliegangst heen. Volgens Lucas van Ger- wen. directeur van de stichting VALK (Vlieg Angstbestrijding Leidse universiteit KLM) is het aantal Nederlanders met vlieg angst sinds de aanslagen op 11 september 2001 met twintig procent gestegen. „En een her stel zit er voorlopig niet in. Gisteren meldde reisbrancheor ganisatie ANVR dat het effect van 11 september op vliegen voorbij is. Onzin, zegt Van Ger- wen. „Ik begrijp dat de reisbran che dit graag wil zien, maar er klopt niets van." De stichting VALK, die mensen met vlieg angst behandelt, heeft het juist drukker dan ooit. „De angst is groter dan voor de aanslagen. Mensen die zich normaal toch al niet op hun gemak voelen in een vliegtuig, hebben er een angst bij. Ze letten continu op medepassagiers die zich ver dacht gedragen." Van Gerwen schat dat drie mil joen Nederlanders op dit mo ment kampen met serieuze vliegangst, een half miljoen meer dan voor de aanslagen. „En er moet een hele poos niets ernstigs meer gebeuren, voordat dat aantal weer afneemt. Het aantal vliegvakanties zal voorlo pig nog veel lager liggen dan een jaar geleden. Vooral het busi ness class-publiek is nog niet te rug." Wolkers onthult beeldhouwwerk bij Naturalis leiden - Schrijver en beeldend kunstenaar Jan Wolkers komt volgende maand naar Leiden voor de onthulling van een kunstwerk van de Leidse beeld houwer Frans de Wit bij muse um Naturalis. Het kunstwerk, vervaardigd in opdracht van de Rijksgebouwendienst, bestaat uit vijf grote grote zuilen van ge perst scheepsstaal. De eerste twee beelden werden geplaatst in 1999. Het kunstwerk is pas compleet met nog drie beelden die op 7 april worden neergezet en op zaterdag 20 april feestelijk worden onthuld. De vijf beelden van Frans de Wit zijn gesitueerd in een flauwe bocht langs het kruispunt voor het museum Naturalis in het ta lud van de Pies manlaan. In de binnentuin van Naturalis is vanaf 20 april ook het kunst werk "Veld 20' van De Wit te zien als onderdeel van de Leidse kunstmanifestatie 'Beeld en Evenbeeld. Een Leidse parade'. Dudley Moore overleden los angeles - De acteur Dudley Moore (66) is gisteren overle den. Moore, vooral bekend van de films 10 en Arthur, overleed thuis in Los Angeles aan een longontsteking, die optrad als complicatie van een aan de ziekte van Parkinson verwante hersenaandoening. De in Enge land geboren Moore werd in de jaren zestig bekend door het sa tirische tv-programma Beyond The Frinch, algemeen be schouwd als voorloper van Monty Python 's Flying Circus. Pagina R9 Franse schutter pleegt zelfmoord parijs - De 31-jarige Fransman die gistermorgen vroeg in de raadzaal van Nanterre acht ge meenteraadsleden doodschoot, heeft zelfmoord gepleegd. Dat heeft de Franse poütie vandaag bekendgemaakt. Hij wierp zich vanmorgen uit het raam van een politiebureau in Parijs. Pagina Buitenland Lagere tarieven bij mobiel bellen den hjlag - Toezichthouder Op- ta heeft bepaald dat de mobie- le-belbedrijven hun tarieven in twee stappen moeten verlagen per 1 mei en per 1 december. Voor KPN Mobile en Vodafone (voorheen Libertel) geldt een daling met bijna zes eurocent per minuut (tot 12,57 eurocent op 1 december). Ben, Dutchto- ne en Telfort zien het tarief zak ken van ruim 20 naar iets meer dan 16 eurocent per minuut. Pagina Economie Groot en nieuw college Alkemade alkemade - Alkemade krijgt voor het eerst in 24 jaar een col lege zonder CDA en WD. Mooi Alkemade, dat als nieuwkomer bij de gemeenteraadsverkiezin gen acht van de vijftien raads- zetels won, gaat in zee met de PvdA (twee zetels). Het nieuwe college telt drie in plaats van twee wethouders. Mooi Al kemade levert Kees Uit den Boogaard en een nog nader te bepalen kandidaat. Voor de PvdA neemt Frans Schoonder- woerd zitting in het college van BenW. Pagina R8 'Westbroek met verlof gestuurd' Hilversum - Henk Westbroek is door zijn werkgever de VARA niet ontslagen, op non-actief gesteld of geschorst, maar met vakantie gestuurd tot na de ver kiezingen van 15 mei. Dat heeft Westbroek gisteren per brief van VARA-voorzitter Vera Keur vernomen. De presentator is verbolgen. „Ik werd bij Ton van Brussel (VARA-directeur, red) geroepen die zei: 'Henk de VARA houdt op met jou en ik wil er niet over discussiëren.' Ik stond binnen drie minuten weer buiten." Pagina Gesprek van de Dag Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 7 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. M v n9_ Plaats natazonyng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 52,00 C 52,50 sutorretBrfw OeUtng s m(n bank-ororvnmar Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1