'College-akkoord is een zwaktebod' DUIN 8f BOLLENSTREEK Ruud Wormgoor coacht met hulp van gebarentaal amerlid krijgt vliegkamphandtekeningen Voorhoutse 'seksterrorist' R7 Felle kritiek van Katwijkse oppositie Acrobatiek in koninklijke circustent Katwijk betaalt vergoeding aan rokerij Schaap Palace krijgt dwangsom van 6800 euro per week Watersporters willen toch aanleggen aan Leidsevaart Neem een proefabonnementWEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 appen voor tomobilist rhout Een 31-jarige Noord- er is gistermiddag op de Isevaart in Voorhout mis- deld toen hij voor een ver- slicht stopte. Hij werd uit auto getrokken en kreeg de ige trappen en klappen. De irdwijker werd al vanaf istgeest getreiterd door een lekende automobilist. Die 1 vlak achter hem, haalde af en toe in om vervolgens 1 langzaam te gaan rijden. >raconcert Rijnsburg sburc - De Flora Band, Flora Band en Flora Brass in op 4 april een concert in mmanuelkerk in Rijnsburg. vang 20.00 uur. De toegang aagt vier euro. De jeugd tot iet 12 jaar: gratis toegang. ormatie over leiding in zorg vijk - De stichting Duyn houdt een informatiedag r iedereen die een opleiding olgen tot helpende of ver- pnde. Morgen, tussen 9.30 1.30 uur, kunnen jongeren erintreders zich laten infor- (en over de opleidingsmoge- eden. Locatie: verpleeghuis Irduin in Katwijk. jspel in jlkenburg nburg - De Lissese to- oep Mise en Scene treedt rond op in de Valkenburg- is De Peuk. Het blijspel e half om half wordt op- lerd. Aanvang 20.00 uur. De is vanaf 19.30 uur open en ten zijn voor vijf euro ver baar aan de zaal. 65-Plus- en kinderen tot en met slf jaar betalen 3,50 euro. donderdag 28 MAART 2002 r i j i i i i i Geen hogere straf voor door Saskia Buitelaar katwijk - Het nieuwe college van burgemeester en wethouders in Katwijk is geïnstalleerd, maar niet zonder slag of stoot. Nog voordat B en W ook maar een be sluit hebben kunnen nemen, lag de nieuwe coalitie van CDA, Ge meentebelangen, Christenunie en SGP al onder vuur. De opposi tie vindt het moeizaam samenge stelde coalitie-akkoord een zwak tebod. Niet dat de oppositiepartijen in Katwijk nog veel hebben in te brengen. Weliswaar zijn de wet houders in het duale stelsel 'los geknipt' van hun politieke frac ties, zodat ze beter kunnen wor den gecontroleerd. Maar als de collegepartijen als vanouds hun wethouders steunen, hebben ze samen 21 van de 27 stemmen. Hun minderheidspositie maakte de PvdA, WD, Bakens Verzetten Katwijk en Protestants Christe lijk Katwijk gisteravond niet minder kritisch. Met scherpe uitspraken zetten ze het nieuwe college aan het werk. Vooral de raadsleden van de twee laatstge noemde partijen, respectievelijk Janssens en Zwaan, zorgden voor vuurwerk. Janssen werkte in een lang be toog alle collegeleden af. Van burgemeester Wienen vreest hij een te grote bemoeienis met in houdelijke zaken van wethou ders. Hij noemde voorbeelden van recente vergaderingen waar Wienen het woord voerde na mens wethouder A. van der Plas. Die zou trouwens, aldus Janssens, wat meer zichzelf moeten zijn, zoals tijdens zijn raadslidmaatschap, en niet aan de leiband van ambtenaren moeten lopen. Wethouder Post noemde hij onbetrouwbaar en 'het opgewonden standje van het college'. Raadslid Zwaan betitelde de gang van zaken rond de college vorming als amateuristisch. Hij vindt dat de wethouders met minder salaris genoegen moe ten nemen, als gebaar naar de bevolking en uit kostenoverwe gingen. De PvdA is gematigd positief, vatte fractieleider Stolk samen na een reeks opmerkingen. „De vier grootste partijen hebben als egeltjes om elkaar heen ge draaid om te kijken of ze elkaar lief genoeg vinden om verder te gaan", zei hij. Het coalitie-ak koord dat voortvloeide uit de conclusie dat de zeer uiteenlo pende partijen het samen willen proberen, is daardoor slechts een opsomming van wat pun ten, vinden PvdA en WD. Beide partijen, die onverwacht op ver lies stonden bij de verkiezingen, menen dat Gemeentebelangen principes en verkiezingsbeloften overboord heeft gezet. WD-lei- der Van Efferink: „Je moet niet willen aanschuiven omdat het pluche zo warm voelt." CDA-fractievoorzitter Van Duijn, leider van de collegebe sprekingen, ziet de coalitie niet uit elkaar knallen. Er bestaat voldoende vertrouwen in elkaar, ondanks de verschillen tussen het progressieve GB en de drie confessionele partners. Ten Hove (Christenunie) kreeg het aan de stok met Janssens en Zwaan. In even zo harde be woordingen bekritiseerde hij hun aantijgingen aan het adres van Wienen en Post. De burge meester moest ingrijpen om ru zie in de raadszaal te voorko men. Hij drukte de microfoons van de kemphanen uit. Toen iedereen na twee uur was uitgeraasd, werd er gestemd en konden de wethouders hun eed of belofte afleggen, waarna ze aanschoven achter de collegeta fel. Hun plaatsen in de raad zijn ingenomen door vier nieuwko mers van de kandidatenlijsten: Van Kruistum (CDA), Ter Haar (GB), Van Duijn (ChristenUnie) en Vroegindeweij (SGP). katwijk - In narrenpakken hoog in de nok van de circustent de gevaarlijkste capriolen uithalen. Een groot aantaIJCatwijkse kinderen al dan niet verge zeld van hun ouders genoten gistermiddag van de voorstelling van Circus Bongo. De voorstelling draaide om de terugkeer van de koning van Circus Bongo na een lange reis. De koningin hield daarbij haar personeel scherp in de gaten door regelmatig een kijkje te nemen in onder meer de keuken of de wijnkelder. Echt gekookt of wijn geselecteerd werd daar niet, wel bleek de kok te kunnen jongleren en was in de wijnkelder fraaie acrobatiek te zien. Met een optreden van de clowns Flop en Drop op de spookzolder was voor de vele Katwijkertjes de voor stelling meer dan geslaagd. Circus Bongo geeft van- midag om kwart over vier nog een voorstelling op het 'marktplein' aan de Piet Heinlaan in Katwijk. Foto: Dick Hogewoning katwijk - De gemeente Kat wijk betaalt rokerij Schaap cir ca tweeduizend euro schade vergoeding. De rokerij moest een advocaat inhuren voor een gang naar de Raad van State, die in het voordeel van de on dernemers uitpakte. Zij heb ben nu rhet succes hun kosten verhaald op de gemeente. De Raad van State oordeelde een jaar geleden dat Schaap niet hoeft te wijken voor de nieuwbouwwijk Aqua Nova. De gemeente had de rokerij meer duidelijkheid moeten ge ven en zich meer moeten in spannen om een alternatieve plek voor het bedrijf te vinden. Pas als dat alsnog gebeurt, kan het gebied aan de Haringkade een woonbestemming krijgen. Maar daar zit weinig schot in. Door de verkiezingen is de ge meente nog niet in de gelegen heid geweest om met de eige naren Bakkenes en J. van Duijn te praten, veronderstel len zij. „Er is een tijd geweest dat we ons er druk om maak ten, maar dat helpt toch niets. We wachten maar af waar de gemeente mee komt. Wij zitten hier best, het liefst blijven we zitten aan de haven", zegt Bak kenes. Volgens een gemeentewoord voerster is er voorlopig nog geen zicht op een andere plaats voor de rokerij. Het wachten is onder meer op de verhuizing van de brandweer kazerne, maar ook daar zijn - na een onderzoek naar moge lijke plekken - geen ontwikke lingen te melden. viJK - De handtekeningen de afgelopen dagen in Kat rijn ingezameld worden op dag 9 april aangeboden aan zitter Meijer van de Tweede Tl ercommissie. Deze com- ie debatteert over open- Jen of sluiten van vlieg- p Valkenburg. De overhan- ig gebeurt op het plein voor weede Kamer aan het Bin- lof. aanbieden van de handte- ïgen is een gezamenlijke van de Stichting Vrienden ne Vliegkamp Valkenburg e Verzamelde Vrienden van ijk, Wassenaar en Valken- Hoeveel handtekeningen fgelopen dagen in Katwijk verzameld, staat nog niet vast. De 'stembiljetten' in de ha ringtonnen worden dit weekein de geteld. De Katwijkse actie voerders rekenen op zo'n tien duizend handtekeningen. Woordvoerder H. Moolenburgh denkt dat de actie van groot be lang is voor behoud van het vliegkamp. „Je ziet dat er binnen de politiek een verschuiving plaatsvindt. Partijen die eerst voorstander van sluiting waren, denken er nu anders over. Daar door kan het nog heel spannend worden." Hoe spannend bleek afgelopen maandag tijdens de vergadering van de Tweede Kamercommis sie. Daar bleek dat de kaarten voor Valkenburg nog lang niet zijn geschud. Vier partijen, CDA, WD, SGP en ChristenUnie, zijn voor openhouden van het vlieg veld, zo bleek in de kamercom missie VROM/LNV van de Tweede Kamer. De aanvankelijk nog twijfelende ChristenUnie is inmiddels voor openhouden van het marinevliegkamp. Com missielid Van Middelkoop na mens de CU: „Er is hier en daar wat twijfel geweest, maar we vinden nu toch dat we het niet kunnen maken om Valkenburg te sluiten. Vooral nu door de Tweede Kamer is besloten om het alternatief, verhuizing naar Den Helder, de nek om te draai en." Met de vijf leden van de Chris tenUnie is er net geen kamer meerderheid voor het openhou den van het marinevliegkamp. Dan zijn er 75 van de 150 Ka merleden voor openhouden van het marinevliegkamp. En dat betekent sluiting want bij een gelijke stand krijgt het kabinets standpunt, woningbouw op het vliegkamp, de voorkeur. De stemmers voor het behoud van het vliegkamp moeten dan ho pen op afwezigheid van een te genstemmer of op onenigheid binnen de fracties die voor het bebouwen van het vliegkamp zijn. Dé grootste partij van de Tweede Kamer, de PvdA, is vol gens commissie- en kamerlid Duivesteijn echter eensgezind: bebouwing van Valkenburg, al moet er ook ruimte zijn voor groen. den haag/voorhout - De 45-ja- rige Voorhouter die mensen door het hele land seksueel ter roriseerde heeft in hoger beroep dezelfde straf gekregen als bij de eerste rechtszaak. De man had lukraak tientallen vrouwen op gebeld en vertelde hen dan dat hij een familielid van ze had ge gijzeld. De taxichauffeur uit Voorhout dicteerde hen perver se teksten die de vrouwen daar na moesten voorlezen. Alleen op die manier konden ze hun familielid redden, zo maakte de man hen wijs. De dader handelde steeds het zelfde. Hij probeerde zijn wille keurig gekozen slachtoffers ge woon uit door bijvoorbeeld te vragen; 'Is uw dochter thuis?' Als de vrouw in kwestie dan zei; 'nee, die is daar en daar' dan zei de kwaadaardige beller; 'nee hoor, die is bij mij', waarna de intimidatie begon. De dader had gehandeld uit een 'drang naar macht' en uit 'eenzaamheid'. De man was in april 2000 door de Haagse rechtbank veroor deeld tot twaalf maanden cel, waarvan acht maanden voor waardelijk, gevolgd door een verplichte 'daderbehandeling'. Het openbaar ministerie, dat bij de rechtbank tweeënhalf jaar cel had geëist, vond de opgelegde straf te laag, maar het hoger be roep bij het Hof was vergeefs. De man was tien jaar geleden overigens al eens voor soortge lijke delicten veroordeeld. Schoorstenen moeten voor 24 mei weg uud Wormgoor (42) heft zijn land; maakt met zijn vin een pistool en roept 'schie- Nee, we hebben hier niet laken met een volwassene nooit afscheid van zijn kin- jaren heeft kunnen nemen :owboytje aan het spelen is. goor is coach van het Ne- ids waterpoloteam voor ;n en duidt met het schiet- aan dat de bal op doel loten moet worden, zijn er wel meer gebaren, mderarm heffen betekent 'fuckyou', maar dat er van egenstander een man is gestuurd en er dus een man :r situatie is. Wormgoor ft de gebaren al aardig on- de knie. Gek is dat niet, it de Rijnsburger heeft zelf zoon van vijf jaar die doof het ge- van goor mankeert Waar- dan ge- :iteerd de func- Iscoach het Ne- ids voor :n? „Ooit ik een im", legt 'goor Ik was ugdspe- fgevallen derft de selec- )ekfran het lerlands team. Toen droom- k van reizen en wedstrijden let buitenland. Nu ga ik ook en en wedstrijden spelen, al )f. zelf niet in het water." ngoor zelf was in zijn ac- Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 tieve periode speler van Vïvax in Oegstgeest en later LZ'86 in Lei den. Bij die laatste club traint hij de jeugd, waar zijn zoon van negen speelt. Hij werkte ooit in het Waterbos in Rijnsburg en dacht dat de wereld verging toen dat zwem bad werd gesloten. Hij volgde een omscholingscursus en werkt nu als onderwijzer met gehandicapte kinderen op de Vïerbot in het Zeehospitium in Katwijk. „Het is een prachtige baan. Het verdient niet alleen meer, ik heb het er ook uitste kend naar mijn zin." Toch blijft het zwemwater een enorme aantrekkingskracht uit oefenen op de Rijnsburger. Hij is immers ook nog trainer van de waterpoloërs van Alkemade. Daar komen nu dus de dove spelers van het Nederlands team bij. Wormgoor kwam met ze in contact via in ternet. Hij las dat de vorige coach was op gestapt. Wormgoor in formeerde bij de keeper van Oranje, de Sas- senheimer Rudi Posthuma. En van het een kwam het an der. Ineens zat hij bij een solli citatiegesprek bij de doven- club in Rotter dam. Wormg oor heeft sterk de indruk dat de keus op hem is gevallen omdat hij de gebarentaal al een beetje kent. Hij communiceert op die manier immers met zijn zoon. De vorige coach deed geen Ruud Wormgoor aan het werk met de dove waterpoloërs. Foto: Mark Lamers moeite de taal van de doven te leren. De partijen werden het in Rot terdam snel eens over de beta ling. Wormgoor: „Van salaris kun je niet spreken, het is meer een onkostenvergoeding." Dat geld wordt opgebracht door de Nebas, NOC*NSF en de Neder landse Dovensport Bond. Wormgoor is razend enthousi ast over zijn nieuwste (bij) baan. Hij beschouwt het als een grote uitdaging. Hij wil zich zo snel mogelijk de gebarentaal volle dig eigen maken. Hij verwacht weinig problemen. „Doven pas sen zich eerder aan jou aan dan andersom. Doven moeten zich immers staande houden in de maatschappij voor 'normale' mensen. Ze begrijpen heel snel wat iemand bedoelt." Op de kant van het bassin hoeft Wormgoor dus niet als een gek te springen om de aandacht op zich te vestigen. „Doven kijken heel veel naar elkaar. Ze zijn de veiligste verkeersdeelnemers. Ze kunnen een auto niet horen aankomen, dus kijken ze voort durend om." In september wacht het Euro pees kampioenschap in Shef field. In de maand daarvoor gaat hij de spelers klaarstomen. Hij gaat heel Nederland 'scan nen' om de beste talenten op te sporen. Hij heeft er al een ge vonden bij zijn oude club Vïvax: Coen Klaarholz. „Een verschrik kelijk talent, maar pas 14 jaar. Zijn moeder twijfelt of hij mee mag. We zien het allemaal wel. Dan speelt hij maar niet en gaat hij mee om te leren." Rob Onderwater door Anton Diedrich noordwijk - Het Palace Hotel heeft tot 24 mei de tijd om de il legale schoorstenen weg te ha len. Doet het hotel dat niet, dan krijgt het een dwangsom aan de broek van 6800 euro per week. Maximaal kan dat bedrag oplo pen tot 450.000 euro. Als dat maximum is bereikt, kan de ge meente ervoor kiezen zelf de schoorstenen af te breken, op rekening van de hoteleigenaar De Raad Bouw uit Katwijk. Vorige week heeft de gemeente een brief gestuurd aan De Raad Bouw, de eigenaar van het vijf sterrenhotel in Noordwijk. Daarin stond de aankondiging van de dwangsom, en de waar schuwing voor bestuursdwang - het zelf afbreken van de schoor stenen door de gemeente. De schoorstenen zijn illegaal, om dat ze niet op de bouwtekening stonden die door bouwer, archi tect, gemeente en omwonenden was overeengekomen. 'De huidige constructie is on aanvaardbaar', schrijft de ge meente. Daarom heeft Noord wijk al eerder een gewijzigde bouwvergunning - inclusief schoorstenen - niet toegekend. De buren, drie gezinnen die Vil la Northgo bewonen, maakten bezwaar tegen de schoorstenen, die herrie maken en hun stoom afblazen op gezichtshoogte in de tuin van de villa. Op 24 mei komt om tien uur 's morgens een ambtenaar van de dienst bouw- en woningtoezicht controleren of de gemetselde schoorstenen en de pijpen zijn verwijderd. Als dat niet zo is. volgt de dwangsom. Zijn de schoorstenen op die dag wel weg, maar worden ze later weer illegaal opgebouwd, dan treedt de dwangsom meteen weer in werking. De bewoners van de villa zijn te vreden met de brief van de ge meente, die zij zelf nog niet on der ogen hebben gekregen. „Als dit zo is, dan zijn we tevreden met het antwoord van de ge meente aan De Raad inzake de schoorstenen", zegt H. van der Vos namens de buren van het Palace Hotel. Hij wijst erop dat de hoogte van het centrale deel van het hotel, dat hoger is dan de bouwtekening aangeeft, nog niet door de gemeente is gere geld. „Daarover moeten we dan nog met onze advocaat overleg gen." De Raad Bouw kiest ervoor geen commentaar te geven. noordwijk De Watersport vereniging Noordwijk doet een tweede poging een aanlegstei ger in de Leidsevaart te krijgen. De vereniging die een jaar ge leden nul op rekest kreeg bij de gemeente Noordwijk, heeft in middels bij vier andere instan ties wel een positief antwoord gekregen op het verzoek voor een aanlegsteigér. En daarmee hoopt de watersportclub ook de gemeente Noordwijk over de brug te krijgen. Noordwijk ging vorig jaar niet akkoord met het plan van de watersportvereniging omdat de Leidsevaart tussen Noord wijk en Noordwijkerhout erg smal is. Een aanlegsteiger voor boten betekent meer verkeer op de Leidsevaart, geparkeerde auto's, mogelijke vervuiling door de booteigenaars maar ook een aantasting van het open landschap ter plekke. Inmiddels heeft de watersport vereniging brieven ontvangen van het waterschap De Oude Rijnstromen, het Hoogheem raadschap van Rijnland en de gemeenten Haarlem en Lei den, die nog steeds eigenaar zijn van de bermen en het wegdek van de Leidse of Haar lemmertrekvaart, waarin zij zeggen geen bezwaar te heb ben tegen de aanlegsteiger. Voorts heeft de club een oplos sing voor het mogelijke par keerprobleem doordat een van de bedrijven zijn parkeerplaats ter beschikking stelt. Volgens de watersportvereniging valt verder de toename van verkeer op de Leidsevaart mee. In het vaarseizoen dat van april tot oktober valt, gaan hooguit vijf leden met de auto naar hun boot. En in de zomer is dat nog minder omdat dan de booteigenaren on^ vakantie zijn. Volgens wethouder Tummers wordt de hele kwestie nog een keer besproken in een com missievergadering. „Maar ik denk niet dat daar opeens een heel ander standpunt naar vo ren komt. Ook al heeft de club nu wel een oplossing voor het parkeerprobleem en zeggen ze dat het verkeersprobleem wel meevalt. Dat moeten we dan toch eerst zelf onderzoeken. Maar belangrijk is vooral dat we het landschap daar gewoon graag openhouden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19