250 m LEIDSE REGIO ma t/m vr 'BBL heeft kiezer heel wat uit te leggen' 'De tegenstellingen zijn hier ongelofelijk groot' Kinderdagverblijf bij De Eendenkooi 730-930 h 1630-1830 (fnTe?A4?) Sterke oppositie Oegstgeest R5 ^Wassenaar eos over brief GDen Haag LO en CDA gaan samen verder Spitsafsluiting bijna gereed Vrijwilligers Rode Kruis onderscheiden tie beboet drijders naar - De politie heeft 26 a lobilisten beboet voor te a jden op de Rijksstraatweg n ssenaar. Gisteren contro- de politie tussen 11.00 en uur de snelheid van in to ri! voertuigen. De hoogst G- en snelheid was 105 kilo per uur. Alle snelheids- lk eders krijgen een proces e J thuisgestuurd. (6 ekers op erdaad betrapt L eest - Twee mannen zijn el niddag op heterdaad be- lij een inbraak in Oegst- Ei Een bewoner van de straatweg trof rond half e inbrekers in zijn wo rn. De mannen, die wa- i inengekomen door een Kr vernielen, gingen er on- r [lijk vandoor. Uit de wo- ordt niets vermist. De in- s zijn nog voortvluchtig. li donderdag 28 MAART 2002 m naar - Burgemeester a' ethouders van Wasse- lijn 'buitengewoon on naam verrast' door een waarin de gemeente nsjlaag zegt in te stemmen iet aanwijzen van vlieg- Valkenburg als bouwlo- Den Haag stuurde de Irie weken geleden naar ractievoorzitters in de Jde Kamer, die binnen- v besluiten over de toe- t van het vliegkamp, brief zegt het Haagse entebestuur er alle ver en in te hebben dat Dfi in staat is voor 'een milieu-inpassing van atie' te kunnen zorgen, uitspraak is de Wasse- bestuurders volkomen .j. verkeerde keelgat ge- v in. 'Door het uitspre- i in uw vertrouwen in de agente Leiden als bouw man deze locatie, stemt neente Den Haag ken- in met annexatie van jebied door Leiden', 'en zij aan hun Haagse a's. Wassenaarse college aatr op dat het vliegkamp m( iet grootste deel op het jebied van Valkenburg els op het grondgebied "atwijk en Wassenaar ivendien, stelt Wasse- er in de Leidse bouw- in nauwelijks aandacht icologie en de open ruimte, maar bena- Leiden vooral het aan- ningen dat er moet ko- 0.000. ;senaarse bestuurders dat de argumentatie laagse brief getuigt van ijzonder oppervlakkige van zaken'. door Eric Went leiderdorp - BurgerBelangen Leiderdorp (BBL) heeft de kiezers heel wat uit te leggen. Dat vindt Groenlinks-raadslid C. Honnef. Volgens Honnef had BBL er verstandiger aan gedaan om de van steunfraude ver dachte N. Slomp uit voorzorg van de kies lijst te halen. Het CDA, de PvdA en D66 de len die mening. „Als zoiets bij ons aan de orde was geweest, dan hadden we de be trokkene meteen in de luwte gezet." Gisteren werd bekend dat het bestuur van BBL er al lang voor de verkiezingen van op de hoogte was, dat het kandidaat-raadslid Slomp verdacht werd van steunfraude. Het bestuur van de lokale partij heeft zich echter op het principiële standpunt gesteld dat in grijpen niet nodig is, zolang niet vaststaat of ze werkelijk schuldig is. „Een riskante keuze", vindt Stevers. D66- raadslid A. van Gurp onderschrijft die me ning. „Je kunt zeggen dat niets zeker is zo lang er geen uitspraak ligt. Maar persoonlijk vind ik het niet verstandig dat je niet ingrijpt als je weet dat een van je kandidaten onder verdenking staat van een strafbaar feit. Neem dan die persoon tegen zichzelf in be scherming, en stel hem of haar tijdelijk op non-actief. Want als kandidaat-raadslid ben je in zo'n verkiezingsperiode toch al zo kwetsbaar." PvdA-fractievoorzitter Thunnissen zou een partijgenoot die onder een dergelijke ver denking staat eerst grondig ondervragen. „Het gaat tenslotte om een publieksfunctie. Dan moet je niet zoveel koudwatervrees hebben dat je een verdachte niet eens vraagt om zijn kant van het verhaal te vertel len. Opening van zaken, daar gaat het om. Vervolgens moet je je ernstig afvragen of zo iemand wel in de frontlinie moet staan, niet in de laatste plaats ter bescherming van de verdachte zelf. Want nu krijg je de bekende 'waar rook is, is vuur'-verhalen." Alleen WD-ffactievoorzitter H. Langenberg heeft wel begrip voor de opstelling van het BBL-bestuur. „Slomp wordt verdacht, er is aangifte gedaan en that's it. In Nederland is het gelukkig nog altijd zo dat iemand on schuldig is totdat het tegendeel bewezen wordt. Daarom geeft het nu absoluut geen pas voor andere partijen om daar al een standpunt over te hebben." Daarnaast vraagt Langenberg zich af hoe de vermeende bijstandsfraude in de openbaar heid is gekomen. „Mevrouw Slomp is daar zelf niet over begonnen, neem ik aan. Het lijkt er dus op dat er in het gemeentehuis gelekt wordt. En dan kan de burgemeester wel beweren dat het is gaan rondzingen na dat de sociale recherche een buurtonder zoek had gehouden, maar de sociale recher che gaat echt niet met een omroepwagen de straten door om te vragen of iemand toeval lig nog belastende informatie heeft over me vrouw Slomp." Alle partijen vinden dat de kwestie nu voor lopig een zaak is tussen BBL en de Leider- dorpse kiezers. „Wij stellen ons chic op", al dus Honnef van Groenlinks. „We zijn zeer benieuwd hoe de partij dit gaat oplossen." „Zoals de vlag er nu voorstaat is het aan BBL om hier op een goede manier uit te ko men", vindt Van Gurp. „Wij staan daar ver der buiten." Mocht uiteindelijk blijken dat het BBL- raadslid schuldig wordt bevonden, dan be houdt ze het recht om in de gemeenteraad van Leiderdorp te blijven zitten. „Maar dan vind ik wel dat ze zich over haar positie moet beraden", stelt Stevers. „Zoiets is na tuurlijk niet goed voor het aanzien van de volksvertegenwoordiging. oegstgeest - De spitsafsluiting op de Almondeweg in Oegstgeest is bijna een feit. Het heeft maanden geduurd eer de 'zakpaal' gebruiksklaar was, maar woensdag 3 april is het zover. Een briefje op een verkeerspaal waarschuwt atomobilisten voor de na derende afsluiting. De gemeente had de weg, die volop wordt gebruikt als sluiproute, eind vorig jaar al willen afsluiten tij dens spitsuren. Door tegenvallers is dat niet gelukt. Eerst leverde de fabrikant de spitspaal niet op tijd. Daarna zorgde de KPN voor vertraging door een te lefoonlijn verkeerd te leggen. Daardoor kon de schuifpaal niet uit de meldkamer bediend worden, terwijl dat in geval van calamiteiten wel nodig is. De hydraulische paal die woensdag in werking treedt komt tijdens de ochtendspits (van 07.30 - 9.30 uur) en de avondspits (van 16.30 -18.30 uur) omhoog en zorgt ervoor dat automobilisten niet van of naar Rijnsburg over de Almondeweg kunnen rijden. Met uitzondering van ambulances en ander hulpverlenend verkeer; als die komen aanrijden ver dwijnt het obstakel in het wegdek. Om de wegge bruikers te waarschuwen dat van uitstel geen afstel is gekomen en dat de spitsafsluiting nu snel een feit is, heeft de gemeente een provisorisch verkeersbord opgehangen. Foto: Hielco Kuipers wassenaar - M. van der Feen, M. van der Holst-van der Berg en T. Konings-van Wieringen ontvingen gisteravond een vrij- willigersmedaille voor openbare orde en veiligheid van de Was senaarse burgemeester Van den Muijsenberg. De onderscheidin gen werden toegekend voor de vele verdiensten voor het Rode Kruis in Wassenaar. De vrijwilli- gersmedaille voor openbare or de en veiligheid is een koninklij ke onderscheiding, die sinds 1998 wordt verleend aan vrijwil ligers van het Rode Kruis die meer dan tien jaar betrokken zijn bij actieve hulpverlening. Het is voor het eerst dat de on derscheiding in Wassenaar wordt uitgereikt. door Nancy Ubert oegstgeest - Na een oppositielo- ze periode krijgt Oegstgeest een maximale weerstand in de raad. CDA en Leefbaar Oegstgeest (LO) gaan samen het collegeprogram ma schrijven. WD en Progressief Oegstgeest (PrO) belanden in de rol van politieke tegenstanders. Voor het eerst sinds jaren re geert de WD niet mee. Fractie voorzitter E. van Bellen is woe dend op haar collega-fractielei der G. Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest. Hij heeft naar haar mening tijdens de openbare col legeonderhandelingen 'een mooi toneelstukje' zitten opvoe ren. PrO-fractievoorzitter G. Klaver ziet de onderhandelingen als een 'farce'. „Het stond al die tijd vast dat LO met het CDA in zee zou gaan en om wat steviger te zitten had u een derde partij no dig", verweet PrO-fractievoorzit ter G. Klaver de voorman van Oegstgeests grootste partij gis teravond. Volgens Klaver mist zijn partij 'het vertrouwen' om zonder duidelijke afspraken met Leefbaar Oegstgeest in zee te gaan. Voor de WD geldt hetzelf de. Klaver en Van Bellen vinden dat het CDA nog eens goed na moet denken over de toekomst. Een coalitie van WD, PrO en CDA is volgens Van Bellen, 'veel beter voor Oegstgeest'. Het motto bij de coalitievor ming luidde: 'Oegstgeest heeft oppositie nodig'. „Eentje die de C. Klaver (PrO): „Collegeonderhandelingen waren een farce." Foto: Taco van der Eb C. Eegdeman (LO): 'oppositie nodig die de raad wakker houdt'. Foto: Taco van der Eb raad wakker houdt", aldus Ee gdeman. Volgens hem zijn er de afgelopen jaren bestuurlijke fou ten gemaakt omdat er geen op positie was. Leefbaar Oegstgeest en het CDA zijn samen goed voor tien raadszetels, PrO en WD hebben er samen negen. Leefbaar Oegstgeest is krachtig genoeg om met twee wethou ders een belangrijke stempel op het college te drukken, vindt Ee gdeman. Hij stelt zichzelf be schikbaar als tweede LO-wet- houder. Voor de twee partijen is het een uitgemaakte zaak dat hun huidige bestuurders, D. de Ruijter (CDA) en H. Steens (LO) blijven zitten. CDA-fractievoor- zitter De Kok: „Over dat aan schuiven van Eegdeman moe ten we nog maar eens praten." De nieuwe politieke verhoudin gen hebben tot gevolg dat PrO- wethouder R. Meester buiten de boot valt. Zij volgde mei vorig jaar de onlangs overleden G. van Eisen op en ging er vanuit dat ze na de verkiezingen zou kunnen aanblijven. De teleurstellingen van vertrekkend wethouder Kees van den Aardweg ter van Langevelde id - Na een lange carri- ïder meer de marine en sterie van binnenlandse Hg hij in 1995 met pensi- t daarna verhuisde hij rtgeest naar Warmond in 1998 aan te treden als Ier voor de WD. Van- ;emt de 67-jarige Kees Aardweg afscheid en voor de tweede keer met „Wat mij verschrikkelijk it is dat alles hier zo id langzaam gaat." itreden was duidelijk ilitieke carrière van Van iweg niet langer dan zou dureb. Hij heeft geen spijt van die be- Sjjj„Als je besluit er na vier i te stoppen, moet je .-jteraf zeuren van 'had ik of zo'. Tijdens de ont- bij de marine schreef erejaars in mijn ont- io|gsboekje: 'Deze foet ïsequenties te aanvaar de it heb ik mijn hele leven omen." rkiezingen verloor de coalitie van Progressief ld en de WD haar heid in de raad. Beide moesten, net als oppo- ij CDA, een zetel afstaan mond Anders, dat in de tweede partij werd. 't Van den Aardweg de 1 iet als een afwijzing kiezers van het zittende „Wat ik wel heel jam- 1 gevonden is dat de drie de partijen de gevoe- in Warmond leefden en waardoor Warmond Anders is ontstaan, onvoldoende hebben opgepikt. Als de mensen van Warmond Anders hun ideeën bij een van de partijen hadden kunnen onderbrengen was die partij misschien niet ontstaan. - Ik weet dat de WD is benaderd door de initiatiefnemers. Als er serieuzer naar de signalen ge luisterd was, had het een andere wending kunnen krijgen." „Wa.t mij verschrikkelijk tegen staat is dat alles hier zo ontzet tend langzaam gaat. Ik juich de inspraakprocedures zeer toe, maar het werkt wel vertragend. In een democratisch bestel is dat nu eenmaal zo en daar moet je dan maar vrede mee hebben. Ik geloof helemaal niet in een recreatieschap waarover nu in de raad wordt gesproken. Dat duurt véél te lang. Kijk maar naar de samenwerking rond de Klinkenbergerpias, waarbij drie gemeenten en de provincie be trokken zijn. De gemeenten wil den onlangs weer eens een da tum prikken voor een afspraak, maar de agenda van de gedepu teerde gaat voor en dus duurt het drie maanden voordat je weer eens bij elkaar zit. Zoals we nu op het gebied van recreatie samenwerken met vijf gemeen ten gaat veel vlotter. Er zijn trouwens ook al een heleboel recreatieschappen opgeheven." „Ik heb als wethouder drie grote teleurstellingen ervaren. Met name de achterdocht waarmee de inspraak over de ontwikke ling van Koudenhoorn gepaard ging betreurde ik zeer. Het colle ge had nog niets besloten, maar de bevolking dacht dat het al lang allemaal beklonken was. De tegenstellingen in een kleine gemeenschap als Warmond Kees van den Aardweg: „Wat mij verschrikkelijk tegenstaat is dat alles hier zo ontzettend langzaam gaat." Foto: Dick Hogewoning over Koudenhoorn zijn zo onge lofelijk groot. De ideeën varieer den van een hek eromheen zet ten tot het bouwen van een ker mis. Gemeenschappelijk iets uitdragen en er gezamenlijk voor gaan, daar heeft het aan ontbroken. Dat had ik van zo'n kleine gemeenschap nooit ver wacht. Ik had gedacht dat men sen elkaar in zo'n omgeving juist veel makkelijker zouden vinden, omdat ze een gezamen lijk belang hebben. Blijkbaar lo pen de belangen toch niet altijd parallel." „De tweede teleurstelling was de geëmotioneerde reactie van het dorp toen wij als college het plan presenteerden om als War mond deelgemeente van Leiden te worden. Ik denk nog steeds dat dat bestuurlijk gezien een goede optie zou zijn. We heb ben toen het verwijt gekregen dat we onvoldoende naar de be volking hebben geluisterd, maar we hadden een bestuurlijke op dracht. Dan ga je dus niet eerst een enquête houden onder de bevolking. We hebben gekeken naar de alternatieven en ge dacht dat dit het beste was voor Warmond. Bij een samenvoe ging met andere gemeenten zou de eigenheid van Warmond meer in gevaar komen dan als deelgemeente van Leiden. De betrokkenheid van de bevolking bij allerlei verenigingen is hier veel groter dan in de meeste an dere gemeenten. De gemeente ondersteunt de verenigingen op allerlei manieren en dat vervalt bij een fusie. Bij een fusie met Leiden zouden we als deelge meente onze eigen begroting krijgen en zouden we dus de ondersteuning van de vereni gingen in stand kunnen hou den. Gezien de respons van de bevolking hebben we dat blijk baar verkeerd overgebracht." „Mijn derde teleurstelling is dat het niet gelukt is om hier wat meer aanlegplaatsen te krijgen. Iedereen was er natuurlijk van uit gegaan dat er mogelijkheden waren voor passantenplaatsen, maar daar bleek het bestem mingsplan dus geen ruimte voor te bieden. Iedereen heeft daar overheen gelezen. Pas toen de aanlegplaatsen werden aange vraagd kwamen we erachter. Dat moet ik mij persoonlijk aan rekenen, want als bestuurder ben ik daar verantwoordelijk voor." „Waar ik trots op ben is dat we de gemeente financieel gezond hebben gehouden. Er zijn nogal wat gemeenten die de onroe- rendzaakbelasting hebben moe ten verhogen, maar dat is hier gelukkig niet nodig geweest. Het beeld dat dit college passief zou zijn is volstrekt onterecht. Wij hebben heel veel in gang gezet." „Ik vrees dat het nieuwe college veel tegenvallers zal moeten in casseren, om planologische, ruimte-technische en financiële redenen. Bouwen in de Klinken bergerpolder kan niet zomaar, want de grond is nog van een ander. Dat wordt dus een hele lange procedure, die niet bin nen vier jaar kan worden afge rond. Ik heb die teleurstelling zelf ook ervaren. Wat mij betreft waren de aanlegplaatsen er al geweest en was Koudenhoorn al op de schop gegaan. Dat dat niet is gelukt is mede mijn ver antwoordelijkheid en ik trek daarvoor dan ook het boete kleed aan." door Jan Preenen ZOETERWOUDE - Zoeterwoude wil de dependance van het kinder dagverblijf 't Waterhoentje het liefst vestigen in de buurt van De Eendenkooi aan het Kooi kersplein. Op het grasveld naast het multifunctionele centrum is ruimte voor portocabines voor twee groepen kinderen van 0 tot en met 4 jaar. Mogelijk komt er in een later stadium op deze plek een per manent onder- komen. Aanvankelijk werd gedacht aan een depen dance op de hoek van de In dustrieweg en de Oranjelaan aan de rand van het industrie terrein Grote Polder. De Stichting Kin deropvang Zoeterwoude (SKZ) zou ook daar in eerste instantie tijdelijke huisvesting krijgen en na ongeveer drie jaar haar intrek nemen in het kantorengebouw dat daar is gepland. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat tij dens de bouw van de kantoren te weinig ruimte overblijft voor de portocabines. Directeur M. Loomans van de SKZ kan zich volledig vinden in het voorstel van de gemeente om kinderopvang te creëren bij De Eendenkooi. „Je kunt er ge makkelijk komen en er zijn vol doende parkeerplaatsen. Boven dien gaat het om een zonnige plek. Alleen is het nog de vraag hoe De Eendenkooi en omwo nenden erop reageren. Volgens secretaris W. Kalkers zal stichting De Eendenkooi waar schijnlijk niet moeilijk doen. „Als zo'n kinderdagverblijf pal tegen ons gebouw komt te staan, moet er natuurlijk wel overleg zijn. Nu dat niet het ge val is, denk ik niet dat wij er een probleem van maken. Loomans gaat er van uit dat 't Waterhoentje slechts tijdelijk bij De Eendenkooi kan blijven. „We willen na drie jaar het aan tal groepen uitbreiden en daarvoor is hier geen plaats." Een woordvoer der van de gemeente sluit een vast ondfllomen bij De Een denkooi ech ter niet uit. „Je zou hier in lagen kunnen bouwen. Oudere kinderen bo ven en de jongere beneden. Dan heb je minder grond nodig. Maar of dat haalbaar is. kan ik nu nog niet zeggen." Het ligt echter meer voor de hand dat de SKZ na drie jaar een van de gebruikers wordt van het kantorengebouw op het indu strieterrein of een pand krijgt tussen de nog te bouwen wo ningen aan de Stadhouderslaan, waar het tuinbouwbedrijf Bru ines zat. Het college wil in elk geval kinderopvang en buiten schoolse opvang in Zoeterwou- de-Rijndijk om op die manier de wachtlijst van de SKZ weg te werken. Zoeterwoude wil wachtlijst wegwerken

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17