LEIDE Lakenfeesten afgeslankt f, De carkit? Druk, druk, druk REGIO Stortplaats Postma spreekt op symposium e Fabel verontwaardigd over op straat zetten vluchteling Paaskermis geopend DE STELLING Leiden stoeit met regels voor houden referendum donderdag 28 maart 2002 I Van der Veen [ijkt terug op zijn lolitieke verleden Voorhoutse seksterrorist' niet anger de cel in Culinair Festival verhuist naar Garenmarkt nkelinbraak vrijdingsplein en - De politie kreeg afgelo- nacht rond half twee een ding van een winkelinbraak iet Bevrijdingsplein. Ter tse bleek de winkeldeur te opengebroken en binnen een kluis geforceerd. Uit de is een onbekend geldbe- meegenomen. in beroofd n mobieltje in - Een 22-jarige Rotter- mer is gisterochtend rond twaalf op de Langegracht zijn mobieltje beroofd. Hij daar te bellen toen een ter met daarop twee man naast hem kwam rijden. De agier griste de telefoon uit and van de beller. >uwe site pt promovendi Afgestudeerden die :arrière zoeken in de we- :hap krijgen er een kans )e Nederlandse Organisatie Wetenschappelijk Onder- (NWO) opent op vrijdag 5 de website nextwave.org/nl. De site onder meer vacatures, in- ingen over internationale isseling, geldbronnen en ivs van de arbeidsmarkt. ;ns NWO is de site vooral promovendi pure nood- Na hun promotie wach- nzekere banen en ondui- ce loopbaanperspectieven. door Eric-Jan Berendsen leiden - De Lakenfeesten gaan komende zomer onder de naam Zomerfestival in een aanzienlijk afgeslankte versie door. Onder meer het VSB Avondspektakel, de Gouden Pet en de kunstmarkt op de Vismarkt keren niet terug. Of de Lakenmarkt opnieuw in het programma wordt opgenomen, is nog onduidelijk. Het Culinair Festival, een van de toppers van de voormalige Leid- se Lakenfeesten, verhuist van het plein voor de Pieterskerk naar de Garenmarkt. Het evene ment duurt vier dagen, een dag langer dan voorgaande edities. Het betaalmiddel, de Leidse pe gel, wordt afgeschaft. Bezoekers kunnen van donderdag 4 tot en met zondag 7 juli gewoon met de euro betalen. Wilfred Tegelaar, van restaurant De Gouvernante en voorzitter van het organisatiecomité, heeft de fakkel voor het culinaire eve nement overgenomen van Aad van der Luit. Van der Luit blijft wel als adviseur betrokken bij het evenement. Volgens Tege laar is het plein voor de Pieters kerk al gauw te klein voor het festival dat hij voor ogen heeft. Bovendien kan er niet naar de kerk worden uitgeweken omdat er dat weekeinde al twee evene menten zijn. „Maar ik ben bij zonder tevreden met de Garen markt. Het plein heeft uitstraling en staat in de picture. Met de gemeente is overeenstemming bereikt over het afkopen van de parkeerplaatsen en de vergun ningen zijn rond. Bovendien is het plein voor leveranciers veel makkelijker te bereiken dan de Pieterskerk, waar vrachtverkeer door smalle straatjes moet rij den om er te komen." Tegelaar mikt komende zomer op de 'tophoreca'. Zo hebben de restaurants Allemansgeest, De Avonden, De Beukenhof, De Engelberthahoeve, De Gouver nante, In den Doofpot, Het Prentenkabinet en De Moerbei zich al ingeschreven. „Momen teel is de organisatie met de uit werking van het evenement be zig", aldus Tegelaar. „Er worden sponsors binnengehaald en het kostenplaatje wordt rondge maakt. We zijn daarmee al een eind op streek. Het is de bedoeling dat het Culi nair Festival donderdagavond 4 juli begint. „In overleg met Aad van der Luit, de organisator van de Peurbakkentocht, is besloten dat het slotfeest van die tocht is verplaatst van het Stadhuisplein naar de Garenmarkt", meldt Te gelaar. „Dan hebben we op de eerste avond meteen het plein vol." Het omwisselen van geld voor de Leidse Pegel, het enige be taalmiddel tijdens het Culinair Festival, behoort volgens Tege laar tot het verleden. „We stop pen met de pegels. Sinds kort hebben we een prachtig nieuw betaalmiddel: de euro. Dus waarom zouden we daar niet gewoon mee betalen?" leiden - Huisraad op straat; het is geen ongewoon gezicht op de Hoflaan in het Haagwegkwartier. Sinds dinsdagmorgen is een behoorlijke stapel te bezichtigen tegen de gevel van een flat op de hoek van de Hof- laan en de Willem Klooslaan. De afgedankte inboedel is sindsdien wel in omvang gegroeid. Het is niet be kend wanneer de gemeente het grofvuil komt weghalen. Foto: Hielco Kuipers leiden - De Leidse burgemees ter Postma is een van de spre kers tijdens het symposium 'Be stuurscultuur: teken der tijden'. Het symposium draait om de vraag hoe het na de rampen in Volendam en Enschede met de Nederlandse bestuurscultuur is gesteld. Alom bestaat het beeld van ge dogen, taaie bureaucratie en af spraken in achterkamertjes. Kortom: het woord 'bestuurs cultuur' betekent weinig goeds. Het symposium wordt vrijdag 12 april gehouden in de Haagse vestiging van de Universiteit Leiden aan de Langehoutstraat 5 in Den Haag. Aanvang 12.30 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven via telefoonnummer 050-3637752. Robbert Minkhorst u/den haag - De Fabel van legaal is 'verontwaardigd' een vrouw uit Kameroen lar vier maanden oude ba- ze week in Leiden op straat beland. De stichting, die onder meer inzet voor telingen en illegalen, had nedewerking van de ge- ite gerekend - maar die de helpende hand niet uit. abel heeft moeder en kind erijl weten onder te bren- )ij een zusterorganisatie in laag. rouw en haar kind woon- in opvangcentrum Nieu- ord. Zij was uitgeproce- haar ldnd is in Nederland ren. De Fabel van de Ille- ïeeft zich over de twee ont- nadat in Nieuweroord plek meer was. De organi- rekende op de gemeente. „Dat dit in Leiden gebeurt, maakt ons kwaad", zegt Harry Westerink van de stichting. „Omdat het mensonwaardig is wat er gebeurt. Regel dan op vang. Dump die mensen niet zomaar. Als ze dan eenmaal er gens onderdak zijn, kun je ze perspectief bieden. Volgens Westerink biedt het ei gen, ruimhartiger beleid van Leiden ten aanzien van vluchte lingen, die mogelijkheid ook. „Papier en praktijk zijn niet het zelfde", constateert hij. „Er zit een enorm verschil tussen woord en daad." In Leiden ko men wel vaker vluchtelingen uit Nieuweroord op straat terecht, en steevast luidt het antwoord aan de Fabel: de gemeente heeft geen huizen. „Onzin", zegt Westerink, „er zijn gewoon hui zen. In andere steden kan het ook, soms na een beetje druk van ons soort organisaties." Hij doet een oproep aan de ge meente om niet alleen uitkerin gen van illegalen te handhaven, maar ook te kijken naar opvang. De Stichting Uitgeprocedeerde Vluchtelingen en de Fabel zijn bereid om daarna verantwoor delijkheid op zich te nemen. „Ik zie niet echt iets gebeuren en daarom moeten we uit een Stad van Vluchtelingen wegvluchten, om in Den Haag een huis te krij gen. Het moet niet bij een ima go blijven." De Kameroense kwam in juli van vorig jaar naar Nederland, waar ze asiel aanvroeg. Als poli tiek vluchtelinge kreeg ze in aanmeldcentrum Rijsbergen (bij Zevenaar) direct een negatieve beschikking. Op medische gron den mocht ze echter een tijdje blijven. Zo kwam ze in .Nieuwer oord terecht. Tegen de beslis sing van de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) is de vrouw niet in beroep gegaan. De Haagse organisatie die haar heeft ondergebracht, Prime, buigt zich over het dossier. Uit gezocht wordt of ze eventueel alsnog een herhaald asielver zoek kan indienen. „Voorlopig blijft ze even bij ons", zegt me dewerkster Petra Schultz. „Er is onduidelijkheid over haar pro cedure." De gemeente Leiden zegt niet verplicht te zijn om de vrouw te helpen. Volgens de eigen notitie over de nieuwe Vreemdelingen wet garandeert de gemeente 'opvang en huisvesting aan uit geprocedeerde vreemdelingen die een binding met Leiden hebben'. Ook handhaaft ze voorzieningen als er kans is op een tweede asielprocedure. Toch denkt Theo van Vliet van Sociale Zaken dat voor de vrouw geen uitzondering mogelijk was. De gemeente was overigens niet op de hoogte van deze zaak en heeft navraag gedaan bij het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA). „Ze is vrijwillig uit Nieuweroord vertrokken", meldt Van Vliet. „Ze had een nieuw verzoek in kunnen dienen om tijdelijk op medische grond te mogen blij ven. En bij de uitzonderingen die de gemeente maakt, gaat het nog steeds om gevallen waarin we eerst onderzoek doen. Er zijn wel duidelijke voorwaarden aan verbonden. Ze moeten bijvoor beeld binding met Leiden heb ben, en bereid zijn medewer king te verlenen aan de proce dure." Maar ook aan een even tuele terugkeer als een tweede asielverzoek uiteindelijk wordt afgewezen. „Het is helemaal niet aan de orde", aldus Van Vliet, „want deze mevrouw heeft zelf te kennen gegeven niet die wegen te bewandelen." leiden - De kermisexploitanten waren gisteren tot laat op de avond nog druk bezig met het inrichten van hun attracties. Het harde werken heeft resultaat opgeleverd, want vanmiddag is de jaarlijkse paaskermis op de Lammermarkt open gegaan. Tot en met tweede paasdag is het lunapark met in totaal 21 attracties geopend van 14.00 tot 24.00 uur. Tweede paasdag sluit de kermis om 23.00 uur. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Corrigerende tik? Nee, ouders moeten handen thuishouden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl (ijsbergen automaterialen de Leidse Gabriël Metzus- is het druk, heel druk. De ïtlijst voor het inbouwen een carkit bedraagt mo- teel anderhalf twee we- Verbaasd wordt er door de ïwerkers echter niet gerea- l „Die wachtlijst is heel normaal", aldus een medewer ker van het inbouwcentrum. „Het is hier altijd druk." Vanaf 30 maart is mobiel bellen achter het stuur niet meer toe gestaan. De minimale boete voor een overtreding bedraagt 136 euro. Onderzoek heeft uit gewezen dat 35 procent van de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TEIEFOON 0 71 - 53 56 424 automobilisten in Nederland tijdens het rijden geregeld belt. Tussen de 30 en 40 procent van hen vindt de auto zelfs de favo riete plek om te bellen en een groot deel doet dat nog niet 'met de handen vrij'. Verkeers- deskundigen waarschuwen al langer dat telefoneren in de au to de aandacht van de bestuur der afleidt. Volgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid vallen er jaarlijks tussen de 25 en 30 do den als gevolg van mobiel bel len in de auto. Reden genoeg voor veel auto mobilisten een carkit te laten monteren. Dat kan bij Rijsber gen voor 315 euro. Voor dat be drag wordt een telefoonhouder, een centrale, een microfoon en een buitenantenne gemon teerd. Professioneel ingebouwd, maar ook weer makkelijk te ver wijderen. Want het merendeel van de voertuigen waarin de apparatuur wordt gemonteerd, is leasewagen. Volgens een medewerker van Rijsbergen is er echter geen sprake van een hausse. „Het is wel iets drukker, maar de wachttijden bedragen altijd al zo'n anderhalve week. Dit ver haal is al een hele tijd actueel. Bij het inbouwcenter van Rijsbergen Automaterialen is het niet extreem druk. Al willen veel automobi listen op de valreep nog even een carkit in hun auto. Foto: Mark Lamers Vooral de zakelijke rijder is hier al lang klant. Die wil gewoon kunnen bellen terwijl hij auto rijdt en wil ook dat de telefoon in de houder wordt opgeladen. Veel mensen die niet zakelijk rijden, pluggen een telefoon in de sigarettenaansteker of ge bruiken een oordopje. En we hebben hier ook klanten ge sproken die zeggen: 'We bellen maar niet meer in de auto'. Want 315 euro is voor veel mensen toch een boel centjes." De winkels die gespecialiseerd zijn in accessoires voor mobiele telefoons merken daarentegen des te meer dat 30 maart steeds dichterbij komt. „Bij ons loopt het echt storm op de carkits. Zowel de speciale setjes als de universele kitjes. Maar ook de losse headsetjes verkopen erg goed nu", zegt F. Shenkoru van T for Telecom in de Haarlem merstraat. Bij collega en con current Belcompany doen vooral de headsetjes het erg goed. „Die zijn nu niet aan te slepen. De carkitjes lopen iets minder hard. Mensen vinden dat vaak toch nog iets te duur", weet een verkoper. Bij Halfords op de Haarlem merstraat is Mr Handsfree ver uit de favoriet. Inpluggen bij de sigarettenaansteker, verbinden met het mobieltje en microfoon en bellen maar. Voor 90 euro heeft u dan de handen vrij. En dat is heel wat goedkoper dan die bon van 136 euro. Eric-Jan Berendsen en Timoteus Waarsenburg door Robbert Minkhorst leiden - Leiden worstelt met het aanpassen van de eigen veror dening voor referenda. Inmid dels ligt er een zeer bruikbaar advies van de Referendumka mer, zegt wethouder A. Pechtold (D66/bestuurlijke vernieuwing). In elk geval staat al vast dat het tracé van de Rijn Gouwe Lijn geen onderwerp is voor een volksraadpleging, en het af schaffen van de onroerende- zaakbelasting (ozb) evenmin. De gemeente heeft de aanpas sing van de lokale verordening aan de Tijdelijke referendumwet eind vorig jaar uitgesteld. De Werkgroep Referendum Aal markt had net ervoor een ver zoek ingediend om een referen dum te mogen houden over het Aalmarktproject. Leiden vond het niet kies om op dat moment ook de verordening te wijzigen, geeft Pechtold aan. .Anders zou dat alleen maar te veel argwaan wekken." Inmiddels is de referendumaan vraag van de werkgroep alweer Vein tafel, nadat de gemeente het planconcept 'Leve de Aalmarkt' had ingetrokken en had beloofd om in overleg met bewoners en belangengroepen tot een nieuw plan te komen. Het verzet van de werkgroep richtte zich niet zozeer op het opknappen van het Aalmarktgebied, als wel op een aantal onderdelen uit dat planconcept. De overeenkomst tussen werkgroep en gemeente maakt de weg vrij om de veror dening vandaag nog te verande ren, maar zover is Leiden nog niet. Tegelijkertijd heeft ook de Referendumkamer zich over de wetswijziging gebogen en over de gevolgen advies uitgebracht aan de gemeenteraad. „De aan bevelingen van de Referendum- kamer zijn zeer interessant", vindt Pechtold. De instantie, die zich bijvoor beeld ook heeft uitgesproken over welke vraag aan de Leidse bevolking zou worden voorge legd voor de Aalmarktplannen, ziet enkele 'belangrijke verschil len' tussen de nieuwe wet en de Leidse verordening. De regels die de gemeente hanteert bij de inzameling van handtekeningen zijn anders. Ook is dat zo bij de vraag wanneer de uitslag van een referendum geldig is. Tege lijk heeft een gemeente slechts 'beperkte bevoegdheden' om af te wijken van de landelijke re gelgeving, constateert de Refe rendumkamer. Dat zou het ver anderen van de eigen verorde ning ook lastig kunnen maken. De Referendumkamer stelt voor om duidelijk aan te geven wan neer het benodigde aantal handtekeningen voor een raad pleging binnen moet zijn. Daar gelden twee momenten voor het eerste is een inleidend ver zoek en het tweede is het defini tieve verzoek. Daarvoor is een groter aantal handtekeningen vereist. De gemeente moet vast leggen dat initiatiefnemers be trokken blijven bij de voorberei dingen voor dat definitieve ver zoek, en dat zij recht hebben op het horen van tussenstanden bij de inzameling van die handte keningen. De gemeente stelt het besluit over een raadsvoorstel uit als dat onderwerp is van een refe rendum. Dat betekent volgens de Referendumkafl®f ook dat politieke partijen geen stemver klaring mogen afgeven bij de behandeling van het voorstel. Dat gebeurde wel bij de behan deling van 'Leve de Aalmarkt'. „Stemverklaringen behoren tot de stemming, die juist wordt uitgesteld", schrijft de instantie. „We zijn bezig", meldt Pechtold over de noodzakelijke wijzigin gen in de regels. „We moeten de tijdelijke wet en onze verorde ning op elkaar afstemmen. Er mogen straks geen hiaten meer zijn. De referendumwet is lei dend; wij moeten zorgen voor een couleur locale. Alleen van alles wat door de wet is uitgeslo ten van een referendum, kun nen we lokaal niet zeggen: we willen het toch." Dat betekent dat bijvoorbeeld over gemeente belastingen en bestemmings plannen geen referenda meer mogelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13